Zelfs een neplach is al gezond Gehandicapt en toch een kind PZC J PZC Genomineerd voor de Kackadorusprijs Professor Max leert lichaam en geest ontspannen in een lachcursus Longartsen lopen risico CT-scan geeft zekerheid Lucht kan baby's redden Sporten houdt griep op afstand Grote porties maken hongerig Overgewicht vertraagt genezing 18 oktober 1954 maandag 18 oktober 2004 door Arnold Zweers AMSTERDAM - Lach je nooit, ben je een geboren chagrijn? Ga dan naar lachfitness. Want la chen kun je leren. Prof. Max uit Amsterdam komt bij je op be zoek, je kunt ook terecht in zijn wekelijkse Lach Club. In het da gelijks leven hoef je niet eens aanleiding tot lachen te hebben. Zelfs neplachen is goed voor lichaam en geest, doceert hij. Humor verdeelt, de lach vere nigt, zegt prof. Max. Voor hem een zaal met veertig reumapa tiënten, voornamelijk vrouwen van middelbare leeftijd, die te vens vrijwilliger zijn bij de Reu ma Patiëntenbond. Prof dr T.A. van der Max- Imum is het alter ego van Amsterdam mer Christiaan Oranje. Hij ac teert in één van de vele zalen van hotel/congrescentrum De Werelt, diep verscholen in de Ve- luwse bossen onder Lunteren. Prof. Max geeft een korte cursus lachfitness. Zelf lacht hij nauwe lijks. Zijn gezicht staat meestal strak. Hij heeft door persoonlijke om standigheden jarenlang geen re den tot lachen gehad. Nepla chen doet hij wel. Hij draagt een zwarte broek en dito overhemd met een blauwe stropdas en op de punt van zijn neus heeft de prof een cirkeltje getekend. Het enige middel om zijn clowneske voorkomen uit te drukken. Voorzichtig Met een stem a la Wim de Bie in zijn diverse typetjes wendt prof. Max zich tot zijn publiek. De da mes zijn ongetwijfeld gekomen om te lachen Voorzichtig, dat wel, 'want schuddebuiken kan ons reumapatiénten pijn doen aan botten en gewrichten', roept er één met de nodige zelfspot. Prof. Max is geen conferencier van het soort Youp van 't Hek/Theo Maassen, noch een stand-up comedian. Prof. Max doceert dat de stof endorfine pijnstillend is - dus goed als je reuma hebt - en endorfine wordt aangemaakt als je lacht. Maar dat hoeft geen schaterlach Lachfitness onder leiding van Christiaan Oranje (witte jas). te zijn. Zelfs bij een neplach wordt je lichaam al in de endor fine gezet en heb je er baat bij. Bij lachfitness wordt je geleerd te lachen terwijl er geen impul sen vanuit jezelf of de buitenwe reld zijn, doceert de prof. 'Neplachen werkt als een stof doek in je huis die zelfs in hoek jes komt die je normaal over slaat.' Prof. Max wil ondanks de helende werking van lachfitness niet de therapeut uithangen. „Ik zie lachfitness, net als gewone fitness, meer als sport. En in dien sport - zoals trouwens het hele leven - een therapie is, dan is lachfitness dat ook." Het zal niet iedereen helpen. „Maar dat geldt ook voor yoga of medicij nen - de één heeft er baat bij, de ander niet." Prof. Max besteedt de drie kwar tier in het Lunterense zaaltje vooral om de dames/reumapa tiënten te leren neplachen. Denk aan iets naars, luidt de eer ste opdracht. Vervolgens, en prof. Max doet voor: trek je mondhoeken op richting oren. „Zie je dat die nare gedachten al verdwijnen?" Een ingehou den - wat treurig en cynisch klinkend - 'ha, ha, ha' is de vol gende stap. Tot uiteindelijk het stadium van de ongeremde bul derlach is bereikt. Het collectie ve karakter biedt op zich al vol doende aanleiding tot echt en ge meend lachen. Immers, als je het met z'n allen doet en je naar je buren links en rechts van je kijkt, valt er genoeg lachwek kends te zien en te horen. Lachen kun je leren, lachen is goed voor je lichaam en geest, houdt prof. Max zijn gehoor voor. De dames, gevraagd om hun mening, laten merken dat ze zich de lachfitness waarvoor ze zo'n lange reis hebben ge- foto Marcel Israel/GPD maakt een tikkeltje anders had den voorgesteld. Maar ze hebben er wel stof tot nadenken door opgedaan. Magda de Water uit Nijbroek, sinds elf jaar reumapatiënt en nu als ervaringsdeskundige één van de mensen aan de Reuma- lijn van de patiëntenbond: „Zelf vond ik de lachfitness op zich niet om te lachen. Maar ik moest wel lachen om de buur vrouw naast me." De boodschap van 'lach eens om je zelf die van de lachfitness uitgaat, de op roep tot relativeren, onder schrijft ze wel: „Mijn moeder had ook reuma. Die zwolg er in, kon nergens anders meer over praten Nou, toen ik het zelf ook kreeg, heb ik me meteen voorge nomen: dat nooit. Niet altijd ie dereen er mee lastig vallen. Ook over andere dingen praten." De reacties van de dames in de zaal op de lachfitness zijn wisselend. „Als ik zomaar lach terwijl er niets te lachen valt, word ik door anderen niet serieus geno men. Maar ik ben wel een mens van: een dag niet gelachen is een dag niet geleefd" Na de sessie krijgen ze een fol dertje mee waarin prof. Max ie dereen aanraadt elke dag bij wij ze van oefening op een vaste tijd te neplachen met een grote kans dat deze overgaat in een natuur lijke lach. Clown Wie is prof. Max annex Christi aan Oranje? De 47-jarige Am sterdammer is eigenaar van het eenmanstheatertje Ribeau in Amsterdam. Jarenlang zwierf hij als mime-artiest door Euro pa. „Een mooie maar harde leer school." Sinds vijf jaar runt hij zijn ei gen theatertje met 44 stoelen in een voormalige kerk. Daar speelt hij de clown voor kinde ren en volwassenen, zonder zich uit te dossen als de geijkte clown met een wijde broek, puntschoenen en een wilde bos rode haren. Alleen het kringetje op de neus punt en wat stipjes en lijntjes zijn er om zijn gezichtsuitdruk kingen te onderstrepen. Lachfitness is voor prof. Max het trainen van de mentale spie ren zoals je met gewoon fitness de lichaamsspieren traint. Het zijn zeker niet alleen maar pa tiënten en zieken waar hij met zijn lachfitness over de vloer komt. „Ik kom bij studentenver enigingen, bij bedrijfscongres- sen om de mensen voorafgaand aan een spreker op het puntje van de stoel te krijgen, op brui loften om de gasten in feeststem ming te brengen." GPD Meer info: www.ribeau.nl of www.ribeau.com. VANCOUVER - Het gezegde 'wie met pek omgaat ermee besmeurd' lijkt ook te gelden voor longarts hebben een verhoogd risico op het krijgen van lucfc, aandoeningen als astma en benauwdheid. Dit meldt- mich-Ward (University of British Columbia, Vaneaj op grond van een onderzoek onder 275 longartsenj fysiotherapeuten. Twee maal zoveel longartsen aba therapeuten hadden luchtwegklachten. GPD CHICAGO - Bij twijfel over de oorzaak van pijgj buik kan het gebruik van een CT-scanner uitsluit ven of er sprake is van een acute blindedarmontsj Is met de CT-scan geen blindedarm te zien, dan ïsoei dat deze ontstoken is miniem, stelt P. Nicolaidisfl^ western University Feinberg School of Medicine. Q go). Hij onderzocht 366 patiënten. GPD MELBOURNE - Lucht is beter dan zuivere zuuiaj het ondersteunen van de ademhaling van pasgeboie by's bij wie de ademhaling niet goed op gang koe: het gebruik van lucht daalt het sterftecijfer onderds by's met 5 procent, schrijft P. Davis (Royal Womensi pital, Melbourne). Hij analyseerde de medische ge» van 1302 pasgeborenen. Zuivere zuurstof kan hei als laatste redmiddel achter de hand worden geboj meent Davis. GPD ILLINOIS - Geen zin in een griepprik dit jaar?Gada vig sporten. Muizen die na een infectie met het gn® flink in beweging blijven, ondervinden minder last het virus dan muizen die nauwelijks beweging beü vertelde J. Woods (University of Illinois, Urbana-Ö paign) tijdens een congres van de American Physid» Society. Het beschermende effect van lichamelijke^ ning treedt vooral op bij volwassen muizen. Woodlj nu bij mensen testen of sporten de effecten van est smetting met het griepvirus kan verzachten. GPD IT AHA CA - Helemaal onzinnig is het pleidooi van ai ter Hoogervorst (VWS) voor kleinere hamburgers nis bestaat wel degelijk een rechtstreeks verband tussa grootte van de portie en de hoeveelheid voedsel dien sen naar binnen werken. Dit schrijft D. Levitsky (Ca University, Itahaca). Hoe groter de porties diezijkn voorgezet, des te meer gingen ze eten. GPD PHILADELPHIA - Overgewicht gaat niet a met een grotere kans op borstkanker, ook de genezi^ van verloopt hierdoor minder voorspoedig. De overla na vijf jaar ligt bij vrouwen met overgewicht lager da vrouwen zonder overgewicht, terwijl er vaker spral van uitzaaiing. Dit meldde P. Anderson (Fox Chasef eer Center, Philadelphia). GPD door Paul van Dijk Dezer dagen loop ik met mijn hoofd in de wolken. Ik voel me een beetje Nobel prijswinnaar Wangari Maat- hai. Ik ben namelijk genomi neerd voor de prestigieuze Meester Kackadorusprijs 2004. Voor de prijs komen in aan merking organisaties of perso nen die het afgelopen jaar een grote bijdrage hebben gele verd aan de verspreiding van kwakzalverij in Nederland. De prijs is vernoemd naar Meester Kackadorus, een le gendarisch figuur uit het mid deleeuwse volkstoneel. Hij staat model voor een praatjes maker die het volk voor het lapje houdt. Het is niet kinderachtig als je in aanmerking komt voor de ze prijs. Je moet kennelijk aar dig wat in je mare hebben want vorig jaar waren onder de genomineerden: Ivo Niehe omdat hij wel eens een alter natieve therapeut interviewt, het Integraal Kanker Cen trum omdat het lijsten publi ceert met betrouwbare alter natieve therapeuten en Zorg verzekeraar Achmea omdat die homeopathie en acupunc tuur in het pakket heeft. Ik kom in aanmerking voor de prijs omdat ik het boek 'Geneeswijzen m Nederland' heb geschreven. In 2003 ver scheen de negende druk van dit boek waarin alle alterna tieve geneeswijzen in Neder land worden beschreven. De beschrijvingen staan zoveel mogelijk los van propaganda of kritiek. Initiatiefnemer voor de prijs is de vereniging tegen de kwakzalverij. Dit is een club van juristen, psychologen en (gepensioneerde) artsen die een heilig geloof hebben in de onfeilbaarheid van de regulie re geneeskunde. Ze vechten alles aan wat de monopoliepo sitie van de reguliere dokter ondermijnt. Alles wat een zweem heeft complementair of alternatief te zijn wordt afgedaan als kwakzalverij. „Alleen weten schappelijk bewezen behan delwijzen komen in aanmer king voor de reguliere genees kunde. Al het andere is alter natief en derhalve kwakzalve rij", aldus de brief waarin de nominatie voor de prijs wordt aangekondigd. Daarna volgt een artikel van een psycholoog die de opvat tingen van de vereniging in een merkwaardig perspectief plaatst. Zij maakt namelijk duidelijk dat het wetenschap pelijk aantonen van de effec ten van psychologische en psy chiatrische behandelingen in de reguliere geneeskunde tot nu toe nauwelijks heeft plaats gevonden. Dus ook alle maal kwakzalverij? Ook in mijn eigen vak, de huisartsge neeskunde, doen we ons best zo 'evidence based' mogelijk bezig te zijn. Maar helaas. Tachtig procent van wat wij doen is wetenschappelijk ge zien niet hard. Ook kwakzal verij? En wat denkt de vereni ging van het wetenschappe lijk gehalte van behandelin gen op het gebied van: fysio therapie, Mensendieck. Cesar- therapie, ergotherapie, logo pedie of verpleegkunde? Ook allemaal kwakzalverij? Met gemeende trots ga ik dan ook de strijd aan met mijn il lustere medegenomineerden voor de Meester Kackadorus prijs 2004. Het zijn onder an deren: de Faculteit Farmaceu tische Wetenschappen Utrecht omdat die studenten onderwijst in homeopathie en kruidengeneeskunde en Hans Wiegel omdat hij als voorzit ter van 'Zorgverzekeraars Ne derland' complementaire ge neeswijzen toelaat in het zie kenfondspakket. U begrijpt dat ik de komende weken in grote spanning leef. Ik houd u op de hoogte. GPD Paul van Dijk is huisarts door Gerard Akkerman LEEUWARDEN - Verstandelijk gehandicapten met een kind. Een enkele keer gaat het goed. maar vaak ook niet. Zonder in tensieve begeleiding zijn de meeste ouders niet goed in staat voor hun kind te zorgen. Hulp verleners komen schrijnende si tuaties tegen van ondervoede en verwaarloosde kinderen. Ze plei ten voor betere voorlichting en goede begeleiding. Ontmoedi ging heeft niet zo veel zin. „Als een vrouw echt een kind wil, zorgt ze er wel voor dat ze zwan ger wordt." Een baby die alleen appelsap in de fles kreeg, een ander kind dat ondervoed raakte omdat de moe der te weinig schepjes melk in het flesje deed, verwaarlozing en gebrek aan veiligheid en lief de. Bij MEE Friesland, de voor malige Sociaal Pedagogische Dienst, kennen ze de situaties waarin het is misgegaan. En dat zijn er veel. „Vaak worden wij er pas bijgeroepen wanneer er al problemen zijn, bijvoorbeeld omdat de school aan de bel trekt", vertelt consulente Ellen Boswinkel van MEE. Dan is het al laat en is er vaak al veel scha de aangericht. Veel mensen met een licht verstandelijke handi cap zijn echter niet in beeld, om dat ze zich in eerste instantie prima zelf redden Problemen ontstaan vaak pas als ze zelf standig gaan wonen of een kind krijgen. Staatssecretaris Clémence Ross van volksgezondheid is heel stel lig. Wanneer een verstandelijk gehandicapte niet in staat is zelf standig een kind op te voeden, moet het krijgen van een kind sterk worden ontmoedigd. De re gel is dat het fout gaat, de uit zondering dat het goed gaat, meent Ross. Ze wil een 'ouder- test' om te bepalen of iemand het aankan en uitbreiding van de mogelijkheden voor anticon ceptie zoals de prikpil en het spi raaltje. Ze pleit nog niet voor dwang, maar wel voor grote druk. 'Volwaardig burgerschap' en 'vermaatschappelijking', belang rijke speerpunten in de gehandi captenzorg, hebben ervoor ge zorgd dat meer gehandicapten zelfstandig buiten de instellin gen zijn gaan wonen. Ze krijgen partners, gaan samenwonen en willen kinderen. „Het is een nor malere vraag geworden. Dat was vijftien jaar geleden wel an- Baby Julian met zijn moeder Elske Wiersma. dere. Toen werd er nog maar nauwelijks over seksualiteit ge sproken, laat staan over het krij gen van kinderen aldus woon begeleider Jikke de Jong. MEE Friesland betreurt het dat hun hulp vaak pas wordt inge roepen als er al problemen zijn. Het liefst zou de instelling al hulp en begeleiding bieden wan neer een wouw zwanger is of be ter nog daarvoor wanneer een stel zegt graag kinderen te wil len. „Dan kun je samen alle voor- en nadelen op een rijtje zetten en laten zien wat het bete kent om een kind te hebben", al dus Ida Lichthart, stafmedewer ker bij MEE. Kaartspel Daarvoor zijn verschillende me thoden. Naast het oefenen met een pop, die ook veel en hard kan huilen, is er een kaartspel 'ik wil een goede ouder zijn'. Aan de hand van gekleurde kaartjes leren de aankomende ouders welke vaardigheden no dig zijn om een kind op te voe den. „Je probeert ze duidelijk te maken wat een kind nodig heeft, zoals voeding, veiligheid, zorg, liefde en grenzen." Een punt waar MEE volgens De Jong ook veel aandacht aan be steedt is het omgaan met geld. „Vaak maken ze foute keuzes en geven het weinige geld dat ze hebben uit aan heel duur speel goed in plaats van aan luiere en voeding." Het beste is hun het ouderschap laten 'ervaren'. De Jong: „Pas eens op bij een broer of zus of loop eens een dag mee op een kinderdagverblijf. Wat betekent het om een hele dag kinderen om je heen te hebben." Soms be sluit een stel dan alsnog af te zien van kinderen ên bijvoor beeld te kiezen voor een huis dier. „Maar dat is een beslissing die ze zelf nemen." Dwang werkt niet, is de ervaring van Lichthart. Waar gehandicapten over een goed sociaal netwerk beschik ken gaat het vaak beter. „Ze krijgen ondersteuning en kun nen eens kijken hoe het bij een broer of zus gaat. Maar dat zijn uitzonderingen." MEE helpt de verstandelijk gehandicapte oudere bij het opzetten en onder houden van een sociaal net werk. Het gaat niet alleen mis bij het opvoeden van baby's. Vaak ont staan de problemen pas later, wanneer de kinderen iets ouder worden. Ze hebben dan grenzen foto Catrinus van der Veen/GPD nodig, ontwikkelen een eigen wil en groeien soms boven hun ouders uit. Het zijn dan ook vaak de scholen die aan de bel trekken, omdat de kinderen zich onvoldoende goed ontwikkelen. Ze worden te weinig gestimu leerd. Soms gebeurt het dat een kind bij de ouders wordt wegge haald. „We hebben een gezin ge had van wie alle vijf kinderen uiteindelijk uit huis zijn ge plaatst. De ouders hadden zo'n gebrekkig inzicht in de opvoe ding dat het gezin ontspoorde. De baby's kregen appelsap in hun flesje in plaats van melk. De ouders konden de kinderen totaal geen veiligheid en aan dacht bieden", vertelt De Jong. Maar voor het zover komt, moet er heel wat gebeuren. Kinderen willen vaak zelf niet weg. „Een kind is heel erg lo yaal aan de ouders", aldus Bos winkel. Een enkele keer komt een ouder zelf tot de conclusie dat ze beter geen kinderen had kunnen krijgen. „Er is een moeder die nu inziet dat ze haar kind niet de aan dacht kan geven die het nodig heeft. Ze ziet haar eigen beper kingen, wat getuigt van groot in zicht." GPD WERVELSTORM - Een wer velstorm heeft een spoor van verwoesting getrokken door het oosten van de Verenigde Staten en zuidelijk Canada. Ten minste 114 mensen zijn om het leven gekomen door overstromingen en instortende woningen. Honderden perso nen worden nog vermist. TANKS - Bij de Buitenhaven in Vlissingen zijn drie enorme olie- en melassetanks ge bouwd, die nu klaar zijn. Daar mee is de opslagcapaciteit in de Vlissingse haven meer dan verdubbeld. Het betekent dat een moderne tanker nu in Vlis singen volledig kan wore lost of geladen. HERT - Een hert heeft Belgische gehucht Haves twee houthakkers mannen moesten een aant men hakken in een park. Gewoonlijk wara herten daar zeer zachtma en kwamen zelfs uit de ha van bezoekers eten. Dit was er echter een zenutó tweejarig mannetje me: wijfje en enkele pasgea jongen, dat twee van de houthakkers aanviel. De: nen overleden kort dar Het hert is afgeschoten Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie pzc.nl Lezersredacteur: A J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax (0113)315669 E-mail: lezersredacteur ®pzc nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-maïl: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur 3Cttf#9« Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand 19,95 per kwartaal 58,00 t «A per jaar €222.50 f 226.» Voor toezending per post geldt f» toeslag. E-mail lezersservice'Spzcnl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maano-w einde van de betaalperiode PZC. t.a.v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vri|dag 1.25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusiel6%Bi* Bankrelaties: ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden vtji" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVë"W de Regelen voor het AdvertentW»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (klelntK Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Businei Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc nl/adverteref Auteursrechten Vo„, „B,.uuuu,. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-coWje aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt c' (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u re,evan,e"c«W» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons ,".1. C de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt don kunt u dit schriftelijk meld zersservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot -A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4