Enschedeërs wachten op geld Dittrich: mensenrechten Cuba vol in schijnwerper door rel !ZC 1 Delfzijl heeft primeur optreden Tokkies Veel meer drugs via Rotterdamse haven MIK- Steun universiteiten voor buitenlandse studenten NOG DAG Jomanda weer actief Vier jaar na vuurwerkramp nog geen uitkering verzekeraar Baby overleden na mishandeling Heisa rond helivlucht Medische dossiers bij grof vuil Dode na achtervolging politie Gewonde bij brand Den Haag Slechte gezondheid leidt vaak tot sociale uitsluiting DELFZIJL - Hanna (1) en Gerrie jutten het publiek op. „Tokkie, Tokkie, Tokkie!" De bezoekers van in discotheek 2-Night in Delfzijl scandeerden zaterdagnacht de achternaam van de beroemdste asociale familie van Nederland en juichten alsof er wereldsterren op het podium stonden. De Tokkies - vader Gerrie, moeder Hanna en de kinderen - gaven hun eerste optreden in het land. Voor een bedrag van 3950 euro hoefden zij alleen maar zichzelf te zijn.Het bedrag zullen de Tokkies waar schijnlijk nooit in handen krijgen. Een deurwaarder legde vrijdagmiddag bij arties tenbureau Jan Vis beslag op alle toekomstige inkomsten. De Tokkies, eigenlijk heet de famile Ruijmgaart, zijn bekende Nederlanders geworden nadat er een docu mentaire op televisie werd vertoond over het gezin dat uit huis werd gezet na een uit de hand gelopen burenruzie. En van die beroemdheid maken ze gretig gebruik. Tot het eind van het jaar zitten de Tokkies helemaal volgeboekt. Na de documentai re volgden televisie-optredens, een rol in een reclamespotje en de zoektocht van po- sitiviteitsgoeroe Emile Ratelband naar een nieuw huis voor de familie uit Amster dam. Het gezin gaat zich binnenkort op een industrieterrein in Zeewolde vestigen, overigens zonder hulp van Ratelband. foto Dennis Beek/ANP staatsloterij lan verdrinkt NDAiM - Buurtbewoners gisteren in een vijver in wfom het lichaam van een Mge man uit die plaats ge- ►fo Dat heeft de politie mee bid. fondammer is vermoede- sabij de vijver gevallen, in *ater geraakt en verdron- nndweer heeft het lichaam kaïan uit het de vijver ge- fc.-LYP (Advertentie) Trekking 19 oktober Cuba heeft de Kamerleden Boris Dittrich (D66) en Kathleen Fer- rier (CDA) en hun Spaanse colle ga Jorge Moragas zaterdag bij aankomst in Havana opgepakt en meteen weer naar Europa te ruggestuurd. door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Boris Dittrich was zaterdagavond weer terug wetNte, KE&-EL hoer UNA MitTmiU/er! in Amsterdam. Met hetzelfde toestel waarmee hij via Parijs naar Havana was gereisd. For meel als toerist, maar met de be doeling om met Cubaanse dissi denten te praten. - Wat is er precies gebeurd? „We kwamen zaterdag met zijn vijven, Kathleen Ferrier, onze Spaanse collega Jorge Moragas en twee begeleiders, aan in Ha vana. Op het vliegveld werden we uit de rij toeristen gepikt. On ze paspoorten en tickets werden afgenomen en vijf mannen in uniform brachten ons naar een kamertje zonder ramen. Vier be wakers bleven in de kamer. Op onze vragen wat er aan de hand was, kregen we geen antwoord." „De commandant verweet Mora gas dat hij Cuba had beledigd. Moragas had vorige week in het Spaanse parlement gezegd dat hij het niet eens was met de Spaanse regering dat de contac ten met Cuba weer konden wor den aangehaald. Al die tijd mochten we geen contact opne men met de Nederlandse ambas sadeur. Na een kleine twee uur brachten ze ons naar het vlieg tuig terug." - Wat ging u doen in Cuba? „Wij wilde praten met een aan tal dissidenten, van wie ik de na men niet wil geven om hen niet in gevaar te brengen. Een van hen kan ik wel noemen: dissiden tenleider Oswaldo Paya, win naar van de Sacharov prijs van het Europees Parlement. Hij is de organisator van een referen dum voor meer vrijheid van me ningsuiting, van vergadering en het recht om een eigen bedrijfje te beginnen. Castro heeft de handtekeningen waarmee het re ferendum werd aangevraagd vo rig jaar geweigerd. De mensen die ze verzameld hebben, zijn in de cel gegooid. Sommigen heb ben meer dan twintig jaar gekre gen." - Was de reis niet goed geregeld? „Helemaal niet! Ik reisde op een toeristenvisum, maar dat deed ik bij mijn eerdere bezoek in juli ook. Het hele programma was in overleg met de Nederlandse am bassade in Havana opgesteld. Ook de Cubanen wisten wat ik kwam doen. De Cubaanse am bassadeur is nota bene vorige week nog bij me langs geweest. Toen heeft hij zich verontschul digd dat ik in juli geen dissiden ten in de gevangenis kon opzoe ken. Hij heeft ook gezegd dat ik nu met andere mensen moest gaan praten, omdat de dissiden ten door de VS betaald worden om onrust te stoken." van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Buitenlandse studenten moeten zich gemakke lijker in Nederland kunnen ves tigen. Problemen met de aan vraag van een visum en verblijfs vergunning vormen nu vaak een barrière om naar Nederland te komen. Dat schrijven de Eindhovense collegevoorzitter Lundqvist van de TU Eindhoven en zijn collega Van Oorschot van de Universi teit Tilburg in een brief aan de ministers Verdronk (Vreemdelin genzaken en Integratie) en Brinkhorst (Economische Za ken). Dit meldt het jongste num mer van Cursor, het blad van de -Wat zegt dit over de mensen rechten in Cuba? „Dat het daar heel slecht mee ge steld is. Dat vrijheid van me ningsuiting in feite niet bestaat. Mensen mogen het eiland niet af, Cuba is een grote gevange nis. En wat me vooral zorgen baart: dat het de machthebbers blijkbaar niet kan schelen wat het buitenland van hen denkt. Europa moet nu druk op de ketel houden, en in geen geval de banden met Cuba versoepe len zoals de Spaanse regering wil." „Door deze rel staat de mensen rechtensituatie nu in het middel punt van de belangstelling. Als wij gewoon ons bezoek gebracht hadden en bij terugkeer een persconferentie hadden gege ven, had iedereen gezegd: What's new?" GPD TU Eindhoven. De beide voor zitters wijzen erop dat buiten landse studenten na hun op leiding vaak doorstromen naar de Nederlandse arbeidsmarkt en zo een zeer belangrijke bij drage leveren aan de kenniseco nomie. „Ook de 4500 euro die Assisten ten In Opleiding, postdocs en jonge onderzoekers als garant stelling moeten betalen voor een verblijfsvergunning, is veel te hoog", aldus de voorzitters. Dat geldt eveneens voor de jaar lijkse leges die ze moeten beta len. Die obstakels hebben er on der meer toe geleid dat nogal wat Chinese studenten uitwe ken naar België, aldus de voor zitters in hun brief. ANP KERK-AVEZAATH - Het medium Jomanda heeft gis teren voor het eerst sinds jaren weer een zogenoemde healing gehouden in de Be tuwe. In de sporthal van het dorp Kerk-Avezaath be zochten ruim tweehonderd mensen de bijeenkomst. Jomanda vertrok in de ja ren negentig uit Tiel, waar zij wekelijks duizenden mensen ontving in de Eve nementenhal. Het medium vond een nieuwe onderko men in een oud klooster in Valkenburg in Limburg. Volgens Jomanda is geble ken dat Zuid-Limburg voor veel mensen te ver weg is, zeker omdat haar healings veel bezocht wor den door ouderen die aan gewezen zijn op het open baar vervoer. Daarom heeft zij besloten meer in het midden van het land op te treden. In de Betuwe houdt zij nog vier bijeenkomsten. ANP IHv-nummer ireist voor rijs kenteken HAAG - Ondernemers die aanmerking willen komen een grijs kenteken moeten h toekomst via een btw-num- I kunnen aantonen dat ze kthebben op het fiscale voor- i gssecretaris Wijn van Finan- •nerkt hiervoor plannen uit, etigden ingewijden zater- r Wijn wil hiermee oneigen- gebruik van het grijs kente- voorkomen. irankelijk bestond het plan «eigenlijk gebruik tegen te sdoor ondernemers te com- iren via de investeringsaf- Maar aan die methode bie rs veel technische bezwaren leven ANP ijf doden door trkeersongeluk ij Almelo JIELO - Door een ongeval Almelo zijn gisterochtend «vijf jongeren om het leven men. Ze zaten in een auto op de snelweg A35 (Ensche- Almelo) tegen de vangrails Ht, van het talud reed en in ad vloog. üiachtoffers komen allemaal Zeewolde, bevestigde een po- [«öordvoerder gisteren, eerste instantie ging de poli- ervan uit dat er vier mensen Beauto zaten. Uren na het on- ii! bleek dat het er vijf wa- Volgens kennissen gaat het liermannen en een vrouw in leeftijd van 18 tot 22 jaar. [ongeval gebeurde ter hoogte indeHeni'iëtte Roland Holst- i De weg was in ver- sd met het ongeval uren afge- p [Rampen Identificatie Team i)is ingeschakeld om de ver ijlde lichamen te identifice- Volgens een politiewoord- uster zal waarschijnlijk pas idaag de identiteit van alle ihtoffers bekend zijn en wor- ivrijgegeven. gemeente, een kerk, GGD en ditofferhulp hebben beken tvan het vijftal zondag opge- igen in jongerencentrum Get W.A1VP (Advertentie) Koop ze nii! van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede wachten al vier jaar op een uit kering van de aansprakelijk heidsverzekering van SE Fire works. Verzekeringsmaatschappij Alli- anz had vier jaar geleden toege zegd een miljoen euro uit te ke ren aan rampslachtoffers. Door dat de twee directeuren van SE Fireworks niet willen tekenen, is er nog geen cent uitgekeerd, zegt mr. D. Kalma, die 250 gedu peerden van de ramp vertegen woordigt. Volgens Kalma zijn de direc teuren bang om hun handteke ning onder het uitkeringsver- zoek te zetten, omdat ze daar door schuld aan de ramp erken nen. De 250 gedupeerden heb ben immers een bodemprocedu re aangespannen om onder ande ren de directeuren Bakker en Pa ter verantwoordelijk te stellen voor de vuurwerkramp in mei 2000. Raadsman J. Plasman van direc teur R. Bakker ontkent de aantij gingen van Kalma met klem. „Als de verzekeringsmaatschap pij morgen Bakker een contract voorlegt, wordt het dezelfde dag nog ondertekend. Bakker heeft altijd gezegd onvoorwaardelijk te tekenen voor uitkering van de aansprakelijkheidsverzekering aan de gedupeerden van de ramp." Stichting De verzekeringsmaatschappij wil een onafhankelijke stichting in het leven roepen die het verze keringsgeld beheert en uitkeert aan de slachtoffers. Volgens Plasman is de voormalig direc teur van Fireworks benaderd om voorzitter te worden van die stichting. „Hij heeft oprichtings aktes gekregen met het verzoek te tekenen. Bakker wil helemaal niet in zo'n stichting plaatsne men. Hij wil die verantwoorde lijkheid niet nemen." Volgens Kalma is het 'absolute onzin' dat Bakker en Pater in een dergelijke stichting plaats nemen en een zo'n verzoek heb ben gehad van Allianz. „Er zijn vijf personen benaderd die geen belangen hebben bij de ramp. Om tot uitkering over te gaan hebben we wel een handteke ning nodig van de polishouders, de beide directeuren." Als de directeuren niet tekenen, hoopt Kalma dat de rechtbank in Den Haag in de bodemproce dure uitspraak doet in deze kwestie. Uitspraak De raadsman had afgelopen woensdag uitspraak van de rech ter verwacht over de verant woordelijkheid van de gemeente Enschede, het Rijk en SE Fire works voor de ramp, maar de rechter heeft de zaak aangehou den tot voorjaar 2005. ANP maandag 18 oktober 2004 ROTTERDAM - Een achttien maanden oude baby is zater dagmiddag in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam bezweken aan de verwondingen die het jongetje vrijdag middag had opgelopen door mishandeling. Dat meldde een woordvoerster van de politie gisteren. Een 21-jarige inwoner uit Bleiswijk, de vriend van de moeder van het jongetje, zit vast in verband met de zaak. Buren en de moeder van het jongetje hadden de politie en de ambulancedienst gealarmeerd, omdat de baby ademha lingsproblemen had. ANP EINDHOVEN - In politiek Eindhoven is enige opwinding ontstaan over een helikoptervlucht vanaf het Stadhuis plein. Het Leefbaar-raadslid Oomen en haar kersverse echtgenoot vertrokken in september meteen na de huwe lijksvoltrekking per wentelwiek naar Den Bosch om daar verder te feesten. Burgemeester Sakkers liet vorige week in antwoord op raadsvragen van de SP weten dat hij het gebruik van het plein als landingsplaats voor helikopters afkeurt.Giste ren bevestigde een woordvoerder van de gemeente dat de burgemeester op eigen gezag de helikoptervlucht had kun nen verbieden, maar Sakkers wist niet dat hij die be voegdheid had. ANP EINDHOVEN - Het Maxima Medisch Centrum in Eindho ven heeft per ongeluk de medische dossiers van een aan tal patiënten bij het grofvuil gezet. Een voorbijganger vond de 24 dossiers woensdagavond in een oud-ijzer con tainer achter het ziekenhuis en gaf de papieren aan het Eindhovens Dagblad. De directie van het centrum liet in een schriftelijke reac tie weten 'zeer geschokt te zijn door dit ernstige incident'. Uit een eerste onderzoek blijkt dat een aantal oude kas ten op een afdeling klaar stond om weggegooid te wor den. Per ongeluk zijn toen ook vijf ladenkastjes met pa tiënteninformatie in de container gegooid. ANP MAASTRICHT - Een 24-jarige Maastrichtenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen na een achtervolging door de politie. Een 33-jarige passagier die bij hem in de auto zat, raakte gewond. De politie wilde de man controleren na een verkeersover treding. In plaats van te stoppen ging de Maastrichtenaar er met hoge snelheid vandoor. Waarom hij op de vlucht sloeg is nog onbekend. Tijdens zijn vlucht reed de man enkele keren door een po- litieversperring. Uiteindelijk botste hij met hoge snelheid tegen een lichtmast. ANP DEN HAAG - Door een uitslaande brand in een woon huis aan de Prinsengracht in Den Haag is gisterochtend een gewonde gevallen. De politie evacueerde twintig buurtbewoners en bracht hen onder in een politiebureau. Een woordvoerder van de brandweer heeft dat laten we ten. Het gebouw brandde uit. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Bij controles door douane, zeehavenpolitie en Fiod/ECD is in de Rotterdamse haven de afgelopen negen maan den 3300 kilo cocaïne gevonden. Dat verklaarde de zeehavenpoli tie Rotterdam zaterdag. De hoeveelheid is bijna twee keer zo groot als in het hele jaar 2003 werd onderscheptDe gevonden drugs hebben een straatwaarde van 150 miljoen euro. De politie sluit niet uit dat de toename van de drugsstroom te maken heeft met de strengere controles op Schiphol. Bij deze zogenoemde 100-procentscon- troles worden toestellen uit een risicoland compleet onderzocht op drugs, inclusief passagiers en bagage. „Het kan heel goed zijn dat smokkelaars hierdoor uit wijken naar de haven, maar wellicht zijn er ook andere re denen voor", aldus een woordvoerster van de zeehaven politie. Hit and run De controles van de containers in de Rotterdamse haven wor den uitgevoerd door zogenoem de hit and run containerteams. Deze zijn samengesteld uit le den van zeehavenpolitie, doua ne en Fiod/ECD. De politie pleit voor meer sa menwerking tussen deze dien sten om de pakkans te vergro ten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Niet een laag in komen maar een slechte gezond heid vormt het grootste risico voor sociale uitsluiting. Het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) constateert dat in een van daag verschijnende studie. Die is gebaseerd op enquêtes die vo rig jaar zijn gehouden bij 860 huishoudens. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat één op de tien Nederlan ders te maken heeft met een vorm van sociale uitsluiting. Zo heeft 10 procent van de volwas senen slechts een beperkt infor meel sociaal netwerk. Eenzelfde percentage heeft voortdurend fi nanciële zorgen. Bij de belangrijkste risicogroe pen zijn die percentages aanzien lijk hoger. Die riscogroepen zijn: alleenstaande ouders, uitke ringsontvangers, mensen die werkloos zijn geweest, niet-wes terse allochtonen en mensen die de Nederlandse taal niet goed beheersen. Vrouwen en ouderen vormen als zodanig geen risico groep. Kleren Van de alleenstaande ouders heeft 36 procent een tekort aan sociale contacten, heeft 37 pro cent voortdurend financiële zorgen en 27 procent minimaal één betalingsachterstand. Van gezinnen met kinderen onder het minimumniveau (meestal eenoudergezinnen) zegt 48 procent te weinig geld te hebben om regelmatig nieuwe kleren te kopen voor de kin deren. In 36 procent van deze gezinnen is er geen geld om kin deren lid te laten worden van een sportclub of andere vereni ging- In het overheidsbeleid voor de bestrijding van armoede en so ciale uitsluiting ligt de nadruk vooral op het hebben van be taald werk of een inkomen. Vol gens het SCP is er meer aan dacht nodig voor de verbetering van de gezondheid, ook op psy chisch vlak. ANP (Advertentie) Jackpot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3