zc llektriciteit uit de Westerschelde ecoraties Brand in papiercontainer slaat over naar basisschool Automobiliste (19) zwaargewond bij ongeval in Vogelwaarde ne locaties bieden kansen voor getijdenstroom; ook koppeling aan WCT mogelijk °ude PSD-boot weer in de vaart NT en KERST intra roenLinks ;en korten vervoer andicapten VVD wil snelle oplossing voor De Vlaanderen Politie krijgt trainingscentrum Bezwaar tegen windturbine Hoek Dialectridders Thuis jndag 18 oktober 2004 Jongeren doen auditie voor showchoir editie Zeeuws-Vlaanderen rPinus Antonisse DELBURG - Aanleg van ffesterschelde Container iinal biedt goede mogelijk- i voor het opwekken van Jcostroom. Daartoe moeten if in de geplande container- -viromingsturbines worden ippeld. Kre plekken in de Wester se die voor een dergelijke s van stroomopwekking in aerking komen. liggen Ie Pas van Baarland, de van Ossenisse en bij het jr van Bath. Ook kan. gelet ie voortdurende verandenn- ivan de rivierbodem, mobie- «passing van getij denstro- jsênergie worden overwo- blijkt uit een onderzoek van !a Energy naar de mogelijk- a voor energie-opwekking getijden in de Westerschelde I-voor bureau Altran is inge- Anders dan in de Oos- cnelde, heeft getijdenstroom schaal in de Wester se een grotere kans van sla- ook gekeken naar ener- «pwekking uit getijverschil ivloed). Dat is zowel in de r- als Westerschelde niet Het hoogteverschil slechts enkele meters is ivoor te klein. Het wordt bij een getijverschil van zeven meter interes- Verder blijken langs de hc- «uwse kust geen mogelijk- n te zijn voor het opwekken energie uit golven. Tech- [i gezien is dat ook in de toe- istniet te verwachten, gebruik van de getij denstro- 'voor elektriciteit staat ove- srijk. (Advertentie) Kapelle 0113-344151 rigens nog in de kinderschoe nen. Er zijn nog geen echt com mercieel haalbare technieken be schikbaar. Wel worden her en der proeven genomen, waarbij ingespeeld wordt op de ervaring die aanwezig is bij de scheep vaart en de offshore-industrie. Getijden-energie heeft voorde len boven andere duurzame energievormen als wind en zon. De getijden zijn namelijk zeer goed voorspelbaar, zodat be kend is wanneer en hoeveel elek triciteit kan worden opgewekt. Stromingsturbines (als het ware windmolens onder water) kun nen dichter naast elkaar worden geplaatst dan windturbines. De constructies zijn onzicht baar en tasten het landschap niet aan. Bovendien treedt geen geluidoverlast of slagschaduw op. Voor de Westerschelde gelden als uitgangspunten: stroomsnel heid groter dan één meter per se conde, niet in de vaargeul (van wege de scheepvaart) en dieper dan tien meter. Bij de plaats van de WCT is sprake van grote diep te en flinke stroming in het wa ter. Van de drie andere locaties scoort de Schaar van Ossenisse het best; daar is ruimte voor een stromingsturbine met een door snee van maximaal tien meter. Uit berekeningen blijkt dat getij- denstroming, bij grotere syste men en onder gunstige voor waarden, op een kostprijs uit komt vanaf twee eurocent per ki lowattuur. Dat is duidelijk lager dan de huidige kostprijs van windstroom. Het gemiddelde vermogen van de drie opweklocaties in de ri vier (dat van de WCT is niet be cijferd) is 6,4 megawatt; goed voor een opbrengst van 19,5 gi- gawattuur per jaar. Daarvoor zijn wel veel stromingsturbines nodig (wat dat betreft zijn drie grote windturbines aanzienlijk goedkoper). Volgens bureau Altran staat Rijkswaterstaat niet afwijzend tegenover stroomopwekking via getijdenstroming. Altran vindt dat Delta, Rijkswaterstaat, pro vincie en Zeeuwse Milieu Fede ratie samen naar de haalbaar heid moeten kijken. De kansen bij een WCT kunnen apart worden onderzocht. Eugène Verstraeten 1ST - GroenLinks Hulst pt de Zeeuwse gemeenten op geval van noodzakelijke linigingen niet te korten op let Voorzieningen Gehandi- tenfWVG). liding voor de brief aan de ffligffig Zeeuwse Gemeenten beleid van de gemeente rsen die gebruik maken van foersvoorzienmgen vanuit WVG. krijgen met ingang tdeze maand eenderde min- i hen was toegezegd. In \olgend jaar wordt dat be- Êtog eens met eenzelfde per- sgegekort. rGroenLinks is de gang van 'niet te accepteren'. „Als deen korting nodig is, waar- s dan de WVG hiervoor uit een?", vraagt de partij zich ■Het mag toch bekend wor- 1 verondersteld dat degenen igebruik maken van een rege- S niet tot de meest draag- &!ge personen behoren." dan al gekort moet worden de WVG vindt GroenLinks dit niet alleen op het ver boet gebeuren. djnrden worden uitgegeven de mobiliteit te bevorderen, als je in een rolstoel zit Sjeje. bij wijze van spreken, Terhole beperken." Ook j® GroenLinks dat de betrok- 'veel te laat op de hoogte Pracht. töLinks roept de andere ^■se gemeenten op het voor- van Hulst niet te volgen, üvragen u om te kijken naai en waar de minst draag- gen Piet de dupe van wor- De brandweer had de brand in de openbare basisschool van Breskens snel onder controle. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten BRESKENS - De entreehal van de open bare school in Breskens heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag flinke brandscha de opgelopen. Dat gebeurde toen omstreeks half twee een papiercontainer die bij de ingang stond vlam vatte. Vermoedelijk is het vuur aangestoken. Omdat de container dicht tegen de gevel stond, lekten de vlammen naar binnen, onder het dak beschot. Het brandweerkorps Breskens rukte met een uit en wist het vuur snel onder con trole te krijgen. Vanwege het gevaar dat de brand zou escaleren rukte ook het korps Schoondijke uit om assistentie te verlenen, maar de brandweerlieden hoef den niet in actie te komen. „Gelukkig was er een muur die het vuur tegen hield", zegt officier van dienst, Marco Stokkerman. „Als de vlammen naar de zolder waren geslagen, had het er een stuk slechter uit gezien. Die muur heeft zijn werk goed gedaan." Voor alle zekerheid brak de brandweer een deel van het plafond in de hal uit. „Omdat je toch zeker moet zijn dat er door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen moet snel samen met de exploitanten van De Vlaande ren een oplossing zoeken voor de problemen van dit evenemen tencentrum in Sas van Gent. De WD-fractie pleit daarvoor in schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders. Dit ge beurt naar aanleiding van een brief waarin de exploitanten aandacht vragen voor de proble matiek van het feest- en party centrum. De exploitanten willen De Vlaanderen opwaarderen en de activiteiten uitbreiden, zodat de bovenregionale rol van het cen trum in de toekomst gehand haafd blijft. Het investerings plan wordt echter geblokkeerd door de aanwezigheid van de speelautomatenhal. Als die niet verplaatst kan worden, voorspel len de exploitanten dat ze er noodgedwongen het bijltje bij moeten neergooien. Volgens de exploitanten is in 2002 overeenstemming met de toenmalige gemeente Sas van Gent bereikt over aankoop van de bij De Vlaanderen gelegen sporthal, stadskantoor en ge- meentewerf. De paperassen zou den echter kwijt zijn. Omdat het allemaal te lang duurt, zouden inmiddels kandidaat-investeer ders hebben afgehaakt. „We heb ben nu andere belangstellenden gevonden, maar ook die zijn het wachten langzamerhand zat", schrijven de exploitanten. WD-raadslid Pim Broekhuysen heeft nu opheldering gevraagd. Met name wil hij weten hoe het zit met de brandveiligheid en of het waar is dat de stukken kwijt zijn. Volgens wethouder Co van Schaik zijn er helemaal geen stukken kwijt. „Die heb ik in de cember 2002 al gekregen. Het was een voorlopige koopovereen komst, die rammelde aan alle kanten. Wij vonden dat we daar toch nog eens even naar moes ten kijken." Dat dit lang duurt heeft volgens er Van Schaik mee te maken dat de publieksbalie in het stadskantoor nog open is. Het is de bedoeling dat die balie verhuist naar het stadhuis aan de Westkade. „Dan kan alles verkocht worden, maar niet op basis van het toenmalige koop contract." Volgens de wethou der kan de gemeente niet mee werken aan een verhuizing van de automatenhal naar een ande re locatie. „In het raadsprogram- ma hebben we gekozen voor een uitsterfconstructie voor gokhal- len. Die gokhal kan nergens an ders naartoe. Daar zullen de ex ploitanten van De Vlaanderen mee moeten leven." Het is wel mogelijk om binnen het Vlaanderencomplex met de gokhal te schuiven, als het aan tal automaten niet uitgebreid wordt. door Eugène Verstraeten VOGELWAARDE - Bij een een zijdig ongeval op de N61 ter hoogte van Vogelwaarde is zater dagmiddag een 19-jarige auto mobiliste uit Tilburg zwaarge wond geraakt. De vrouw, die uit de richting Terneuzen kwam, verloor om on bekende reden de macht over het stuur en botste frontaal te gen een boom. Omdat het slacht offer bekneld zat in de auto, moest de brandweer eraan te pas komen om haar uit het voer tuig te halen. De vrouw werd vervolgens in zeer kritieke toestand met de VLISSENGEN - De voormalige veerboot Prins Wülem Alexander is afgelopen weekeinde voor het eerst een dienstregeling gaan onderhouden in de Straat van Messi na. Meer dan een jaar lang heeft de aan Matacena Lines verkochte boot werkloos aan wal gelegen. Dat lag volgens de rederij aan problemen met de scheepvaartinspectie. De Athos Matacena, zoals de ms Willem Alexander nu heet, is voorlopig in dienst gesteld op de lijn van Messina op Sicilië naar Villa San Giovanni in de laars van Italië. Elke twee uur vindt een afvaart plaats. Twee andere oude naar Italië verkochte Zeeuwse veerboten liggen nog steeds onbenut in de haven van Reggio di Calabria. Het wachten is op het gereedkomen van nieuwe havens in Tre- mestieri en Acciarello. TERNEUZEN - De politie Zeeland wil in het Sloegebied een trainings- en coördinatiecentrumcentrum aanleggen. Dat moet komen op een terrein van bijna 13.000 vierkan te meter aan de Finlandweg. Het centrum, genaamd Inte graal Beroepsvaardigheids-Training Centrum (IBT), is be doeld om de politiemensen te oefenen in praktische vaar digheden, waaronder schieten en ramp- en relbestrijding. Havenschap Zeeland Seaports geeft de grond uit. De poli tie heeft onder meer voor de plek op het industrieterrein gekozen vanwege de centrale ligging binnen de regio. Ook de aanwezigheid van de Westerscheldetunnel, de Wester schelde zelf en het Sloegebied (met grote industrieën als Total, ThermPhos, Covra en energiecomplex EPZ) speelt een rol. Indien nodig kan het trainingscentrum ook wor den gebruikt bij rampen en blokkade-acties. Het wordt dan opvang- en coördinatiecentrum. HOEK - Zeven inwoners van het Ds Raamshof in Hoek maken bezwaar tegen het plan om op een perceel aan de Koudepolderstraat een kleine windturbine (KWT) neer te zetten. Het bewuste stuk grond grenst direct aan de ach tertuinen van de verontruste bewoners. Ze vrezen voor de leefbaarheid van dat deel van de wijk. Met name door de 'continue geluidsbelasting en in de middag slagschadu wen'. „Wij zijn van mening dat KWT's niet thuis horen in de onmiddellijke nabijheid van kernen", vinden de bewo ners. „Wel kan overwogen worden om KWT's toe te staan op bedrijventerreinen mits deze op voldoende afstand van woonwijken liggen." Volgens de bezwaarmakers weegt de naar verhouding ge ringe hoeveelheid opgewekte energie van de windmolen niet op tegen de nadelen. „Ondertussen is al voldoende duidelijk dat KWT's niet substantieel kunnen bijdragen in de taakstellingen voor duurzame energie", schrijven de bewoners. niets meer smeult." De brandweer is nog tot ongeveer half zeven bezig geweest met nablussen. De schade bleef uiteindelijk beperkt tot de entree van de school. Zaterdag is met een begonnen met herstelwerkzaamhe den. Vandaag kunnen de kinderen ge woon naar school. De brand in de contai ner is zo goed als zeker het gevolg van vandalisme. Hulpverleners bevrijden bij Vogelwaarde een 19-jarige vrouw uit Tilburg uit haar auto. foto Peter Nicolai Rinus Willemsen uit Biervliet krijgt van burgemeester Jan Lo- nink de versierselen opgespeld die horen bij de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers KAPELLE - Het bestuur van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek heeft sinds zaterdag twee echter ridders in zijn midden. Rinus Willemsen uit Biervliet en Ouddorpenaar Pau Heer schap werden zaterdag tij dens de Zeeuwse Dialectdag in Kapelle benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Rinus Willemsen. die de versierselen kreeg opge speld door burgemeester Jan Lonink van de gemeente Ter neuzen, houdt zich als be stuurslid van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialecton derzoek al 25 jaar met streek taal bezig. Zo werkte hij mee aan het streektaalonderzoek van de Universiteit van Gent. Met een door hem opgerichte werkgroep hielp Willemsen met de samenstelling van de Vlaamse dialectwoordenboe ken. Hij was tevens nauw be trokken bij de totstandko ming van het Supplement op het Woordenboek der Zeeuw se Dialecten, dat in 2003 ver scheen. Op initiatief van Wil lemsen werd dat woorden boek vervolgens ook op cd-rom gezet. Hij is verder de spil van de Stichting Behoud Monumenten Biervliet. Zo speelde hij een belangrijke rol bij de restauratie van de hervormde kerk uit 1660. Pau Heerschap, in het dage lijks leven leraar Nederlands aan de christelijke scholenge meenschap Prins Maurits in Middelharnis, is ook al 25 jaar betrokken bij de Zeeuw sche Vereeniging voor Dialect onderzoek en maakte de afge lopen twaalf jaar deel uit van het bestuur. zeeuwse almanak traumahelicopter naar het Uni versitair Ziekenhuis in Gent ge bracht. Ook gisteren was haar toestand nog kritiek. De vrouw wordt in verband moet mogelijk hersenletsel kunstmatig in slaap gehouden. Over de precieze aard van de verwondingen was bij de politie nog niets bekend. Hij had al tijden niet meer ge voetbald, maar na een succes vol verlopen training ivist de voorzitter van Spui het zeker: zaterdag zou hij weer eens een wedstrijd spelen. Dus vroeg hij aan een teamge noot waar en hoe laat zijn ploeg moest aftrappen. Die probeerde zonder schroom zijn elftal al bij voorbaat voor een nederlaag te behoeden. XJJhmioij spelen uit, dus dan moet jij thuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39