Museum hoopt op rijkssubsidie PZC PZC Sanda eist techniek, snelheid en zweet Veel belangstelling voor brand weergarage Sjoelstrijd en muziek op Seniorendag 2004 11 Willibrordusschool blinkt uit tijdens zwemtoernooi }eld nodig voor uitwerken en presentatie nieuwbouwplan Nationaal Monument ANCOME LaBan Girale redactie Oorkonde kerkenraadslid Dronken bestuurders betrapt Dak van auto vernield Scouts leggen contact Zelfgemaakte bromfiets Eenzijdig ongeval Oud Vossemeer maandag 18 oktober 2004 ^rAlLfankow mm - De katholieke ba- ,ol Willibrordus uit Zie ree heeft zaterdag in zwem- ^Onderdak de meeste succes je behaald in de finale van het jfcoolzwemtoernooi. Deze „kool noteerde twee eerste prij- sj in de groepen 3/4 en 5/6 en „«maal een tweede plaats in lijioepen 5/6 en 7/8. Winnaar in die hoogste groep werd de cbs Jan Louis de Jongeschool uit Zierikzee. Van de 412 leerlingen afkomstig van 23 scholen op Schou- wen-Duiveland zwommen zich 96 kinderen in de finale. Die slotwedstrijden brachten zater dagochtend zinderende span ning in het zwembad. Alle jeug dige deelnemers werden luid keels bejubeld door hun groeps genoten en vanachter de ramen van het restaurant moedigden ouders en grootouders hun tel gen aan. De negenjarige Karen Vossen is de middelste van een dochters trio uit Sirjansland. Zij zwemt namens obs Duiveland en weet in haar serie in elk geval als eer ste te eindigen. „Ik ben haar zusje, ik heet Lise en ik ben zes en ik was ook als eerste", aldus de spontane infor matie van de jongste Vossen. Zij vestigt ook nog even de aan dacht op haar oudste zus Inge (11). Die zit nog wat gespannen op het bankje, want zij moet haar wedstrijdbaantje nog even trekken. Het zwem-enthousiasme van de dochters Vossen wordt gestimu leerd door moeder An ja Hartog. Zij was geruime tijd waterpo- lo-speelster en zet zich nu nog steeds in als trainster van zwem- sportvereniging Onderdak. Het bleef tot de allerlaatste mi nuut van de finale spannend in Onderdak zaterdagochtend. De ontlading daarvan kwam pas na dat alle tijden waren vergeleken en de uitslag bekend was. Wet houder A. Croné van sportzaken reikte de prijzen uit. «Ali Pankow [fEBKERK - De Stichting Sitionaal Monument Waters- iod 1953 in Ouwerkerk hoopt aanmerking te komen voor ui rijkssubsidie uit de pot voor geheten Belvedere-projecten. i bestuur heeft zojuist een evraagdaartoe ingediend. ^gens woordvoerster R. Geluk side uitbreiding van het Mu- Watersnood 1953 met in kling van de overige drie sons en herinrichting van krekengebied prima in de [stelling van deze projectsub- se: behoud of herstel van idschappelijk cultureel erf- eddoormiddel van ontwikke- i is het geld wordt toegekend, nnen we een vakkundig bu- opdracht geven een totaal- te ontwikkelen, evenals de eentatie daarvan ten behoe- van de fondswerving", zegt dak. Zij heeft ervaren dat er zeer gedegen en deskundig gezette onderbouwing vereist voor het welslagen van dit Wtschahge project. Met een add, maar simpel beschre- ïeonceptplan zijn deze ambi- s niet haalbaar. Ze verwacht er een aanloop van zeker ee jaar voor nodig is voordat plannen daadwerkelijk uitge- irdkunnen worden, ar zal dus een massa voor- en vooral veel geduld voor lig zijn, en dat is voor ie- nd als Geluk een hele opga- ,Ik heb het afgelopen half rmet vrijwel iedereen gespro- over het Nationaal Monu- Watersnood. Met mensen iereldvrouwen beweging ERKZEE - Vrouwen uit alle eken van de wereld komen on- ide noemer 'Wereldvrouwen' regelmaat bijeen in het Cm Zierikzee. Op woensdag- idag20 oktober staat de bij winst in het teken van bewe- l Het programma biedt fit sen op muziek, dansen, ont- nnmgsoefeningen en adem- ingstechniek. De bijeen- Est wordt gehouden in lokaal whet MFC vanaf 14.00 uur. (Advertentie) PARFUMERIE- Twpum der wereldmerken krorgklachten: 80-0231231 Wmaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; feerdags tot 12.00 uur kdactie SCHOUWEN-duiveland Ntweg 23a h'iibus 80 4550 ab zierikzee fc 0111-454647 0111-454657 knail: redzzee@pzc.nl ^'MlModde (chef) Pankow Soesman ^e||ta Lanting fcyBoogert (sport) «etionspark 28 P:«bus3i *0 AA goes '*«"13)315500 ^10113)315669 P* redactinfflpzc.nl 'vernet ""^Pzc.nl E-mail; web@pzc.nl van het Rijk, provincie en ge meente, van Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en andere be trokkenen. Iedereen noemt het een goed plan. Dat geeft moed. Mensen geloven erin. maar daar red je het nog niet mee. Het moet allemaal beschreven wor den, en goed. Daar zijn deskun digen voor nodig. Als ik overal mijn verhaal kon komen vertel len, dan zou het wel gaan, maar het moet allemaal tot in de de tails onderbouwd worden." De Stichting Nationaal Monu ment Watersnood maakt met dit subsidieverzoek gebruik van de mogelijkheid dit jaar nog een aanvraag in te dienen voor de Belvedere-projecten. Zij ver wacht nog voor het einde van 2004 uitsluitsel daarover te krij gen. Volgens Geluk zou het een mooie startsubsidie betekenen. „Mochten we het geld niet krij gen, dan moeten we een andere manier zoeken om die deskundi ge beschrijving van het project plan gerealiseerd krijgen." Volgens Geluk versterken de aanvraag van haar stichting en die van de gemeente Schou- wen-Duiveland elkaar. De ge meente krijgt uit de Belvede- re-pot geld voor het opstellen van een gebiedsvisie in het ka der van het Ee en Gouwe pro ject. De Stichting Nationaal Mo nument Watersnood 1953 heeft de subsidieaanvraag dan ook in overleg met de betrokken be leidsambtenaar van de gemeen te ingediend. Met de ontwikkeling van het Na tionaal Monument gaat de stich ting verder dan alleen herden ken en terugkijken naar het ver leden. In feite wordt er een ver binding gelegd tussen verleden, heden en toekomst. Het Mu seum Watersnood 1953 memo reert wat er ruim vijftig jaar ge leden is gebeurd en vormt als het ware een grootschalig onder deel van de eeuwig durende strijd tegen het water in zuid west-Nederland. Die strijd houdt niet op in het heden met de gebouwde Deltawerken. Ac tueel is nu vooral de vraag hoe het waterbeheer in de toekomst dient te zijn in dit gebied onder de zeespiegel. Organisatorisch zijn de zaken met het oog op de ontwikkeling van alle plannen op orde. Er wordt verder gewerkt onder de naam van één stichting Natio naal Monument Watersnood. Daarbinnen worden twee projec- tengroepen onderscheiden. De één houdt zich specifiek bezig met het museum, de andere richt zich op de toekomstige uit breiding. Sifu Xing Yong demonstreert traptechnieken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vijfendertig sportief uit ziende mannen en vrouwen variërend in de leeftijd tussen 13 en 54 jaar drente len verwachtingsvol door elkaar in zaal De Harmonie in Zierikzee. Het is zon dagmiddag even voor tweeën. Binnen een kwartier puffen, hijgen en zweten ze dat het een aard heeft. Het zijn de deelnemers aan de workshop Sanda, of tewel Chinees kickboksen onder leiding van de Chinese Shaolin monnik Sifu Xing Yong. Yong is 23 jaar, amper 1 meter 70 lang, gespierd en zeer bewegelijk. In niets lijkt hij op een verstilde, in zichzelf ge keerd figuur die het begrip 'monnik' zou kunnen oproepen. Hij vertoeft enke le weken in Nederland om demonstra ties en workshops te geven van de vechtsporten Wushu en Sanda. Deze middag is hij te gast bij de Stichting Zel- tech voor zelfverdedigingstechnieken in Zierikzee. Trainer Tom van Rees en voorzitter Leo 't Mannetje van Zeltech hebben deze workshop in samenwerking met de sportschool van Mark Buurmans uit Roosendaal kunnen organiseren. Naast de vaste cursisten van Zeltech kunnen ook buitenstaanders aan deze bijzonde re training deelnemen. Het levert een bont gevarieerd gezelschap op. De termen Sanda en Sanshou worden beiden gebruikt voor de benaming van het officiële full-contact vechten in het moderne Wushu. Sanda is een belang rijk onderdeel van het Wushu op in ternationale wedstrijden. In opdracht van de Chinese regering werden deze vechttechnieken in de jaren 60 verder ontwikkeld. De grootmeesters kregen de taak regels samen te stellen zodat de beoefenaars van verschillende stijlen wedstrijden tegen elkaar konden spe len. De oorsprong gaat veel verder terug, legt Tom van Rees desgevraagd uit. De basis daarvoor werd 1500 jaar geleden in China gelegd. In de Shaolin Tempel in de provincie Henan waren de mon niken destijds in zeer slechte lichamelij ke conditie en ze hadden een zeer be perkt uithoudingsvermogen. Tijdens langdurige meditaties vielen zij vaak in slaap. Tempel De Boeddhistische monnik To Ma werd daarmee geconfronteerd toen hij rond het jaar 520 enkele conservatieve Boed dhistische leerwijzen in de Shaolin Tem pel introduceerde. Hij besloot verbete ring in die situatie te brengen. Het duur de negen jaar voor hij de oplossing voor het concentratieprobleem van de monni ken had gevonden. Maar toen kwam hij dan ook met zeer doeltreffende oefenin gen om de algemene gezondheid van de mannen te verbeteren, Die technieken verweefde hij in de verdedigingssporten die toen reeds algemeen werden beoe fend in China. In de hedendaagse Shaolin Tempel in China worden de moderne vechtsporten foto Marijke Folkertsma zeer intensief beoefend. Het woord 'rus ten' komt in de vocabulaire van Sifu Xing Yong niet voor. Hij begint 's och tend rond vijf uur met training, stopt even voor de lunch en traint tot in de avond verder. De deelnemers aan de workshop zondagmiddag tonen zich on der de indruk. De training begint vrij simpel met rondjes in looppas ter war ming up. Weldra begint het echte werk met het oprekken van alle spieren. Yong zet zich in een volledige spreidzit en verzoekt zijn cursisten dat ook te doen. Tsja. Het wordt een afgeleide daarvan. Daarna gaat het in rap tempo verder: Snelle heupzwenkingen. Met 'hoppai, hoppai' zweept Yong de deelne mers op. Daana komen de traptechnie ken, de flitsende bewegingen met de ge balde vuisten, het pootje lichten van de tegenstander, het ontwijken en de verde digingsbewegingen. „Er is nu zeker wel een uur om?", vraagt een zwaar ademende en transpi rerende man aan enkele toeschouwers aan de kant. Maar het is nog lang geen pauze en hij zal dus nog even moeten volhouden voor hij dat flesje energie drank kan pakken. door Ali Pankow SCHARENDIJKK - De nieuwe brandweergarage in Scharendij- ke wekt grote belangstelling. Dat blijkt niet alleen uit de ruim driehonderd bezoekers die zaterdag gebruikt maakten van de open dag, maar ook uit de in teresse die officiële instanties binnen en buiten Zeeland tonen voor dit architectonisch bijzon dere bouwwerk. Brandmeester J. Wandel van de blusgroep Scharendijke toont zich bijzonder tevreden over al le positieve reacties op deze fraaie accommodatie. „Vooral vandaag is het werkelijk een feestje", zegt hij zaterdag aan het einde van de middag. „Alle leden van onze groep zijn van daag aanwezig en de vele be zoekers tonen grote interesse in het gebouw en in het werk van de brandweer. Die belangstel ling komt hoofdzakelijk van in woners van Scharendijke, maar we hebben ook wat Duitse toe risten binnen gehad", vertelt Wandel. Het verbaast hem niet dat offi ciële instanties inmiddels ook in formeren naar het architecto nisch ontwerp van deze brand weergarage. Voor dat ontwerp tekent bouwkundig projectlei der V. de Vries van het gemeen telijk ingenieursbureau. Benadering Volgens De Vries hem vergt een gebouw als dit aan de rand van het dorp tussen een bungalow park en een begraafplaats een bijzondere benadering. In elk ge val heel anders dan een brandweergarage op een indus trieterrein. „Het gebouw oogt als een boe renschuur die prima past in een plattelandskern, maar is toch ook modern en ruim en we kun nen er prima in werken", zegt brandmeester Wandel op basis van al enkele maanden erva ring. De blusgroep Scharendijke ver huisde in april dit jaar al vanuit de oude en veel te klein ge worden kazerne aan de Platte- weg. De nieuwe brandweergara ge aan de Boutlaan werd zater dag 17 juli officieel geopend. Omdat een groot deel van de in woners in die periode werkzaam is in de recreatiesector, werd be sloten de open dag pas in okto ber te houden. Daar werd zater dag dus gretig gebruik van ge maakt. NOORDGOUWE - D. P. Korstanje uit Noordgouwe werd zondagochtend aan het einde van de kerkdienst in de Driekoningenkerk verrast met een oorkonde als eerbe toon voor zijn trouwe inzet voor de kerkenraad van Noordgouwe. Korstanje is met tussenpozen inmiddels veertig jaar lid van de kerkenraad. D. Schorer sprak als oudste ouderling-kerkenraadslid zijn dank tot Korstanje daarvoor uit en overhandigde hem de oorkonde. SINT-ANNALAND - Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Tholen werd in de nacht van zaterdag op zon dag rond kwart voor twee betrapt terwijl hij dronken ach ter het stuur zat. Dat overkwam een paar uurtjes later ook een 32-jarige eveneens uit de gemeente Tholen afkom stige dronken bromfietser langs de Nieuwe Postweg in Tholen. Langs diezelfde weg mocht een half uurtje later een 54-jarige dronken automobilist uit het Brabantse Oos terhout blazen. Hij kreeg net als zijn voorgangers een rij verbod opgelegd. GOES - Van een geparkeerde auto aan het Colijnhof in Goes is zaterdag tussen 6.45 en 17.45 uur het dak ver nield. De dader(s) heeft hoogstwaarschijnlijk met een scherp voorwerp scheuren in het dak gemaakt. De schade bedraagt enkele honderden euro's. KOUDEKEKE - Met een tiental computers heeft de scou tinggroep De Valkeniers uit Koudekerke afgelopen zater dag deelgenomen aan de Jamboree on the Internet (JOTI). Scouts van over de hele wereld zoeken tijdens de JOTI contact met elkaar. In het verleden gebeurde dit met zend apparatuur, maar de laatste jaren gebeurt dat vooral via het internet. Overigens werd niet alleen via het web con tact gelegd. Scouts konden zaterdag ook contact leggen met het behulp van het vertrouwde 'bakkie'. VEERE - De politie heeft zaterdagavond rond kwart voor zeven een vijftienjarige jongen uit de gemeente Veere bekeurd omdat deze op de Pekelingseweg in Aagtekerke reed op een zelfgemaakte en dus niet aan de eisen voldoen de bromfiets. Bovendien mocht de jongen ook vanwege zijn leeftijd nog geen brommer besturen. Beide overtredin gen kwamen hem te staan op een bekeuring en 63 euro. OUD VOSSEMEER - Een 21-jarige automobilist uit de ge meente Tholen is zaterdagavond gewond geraakt bij een ongeval in Oud Vossemeer. De man reed op de Oud Vosse-Ü meersedijk in Oud Vossemeer toen hij door nog onbekend de oorzaak in een bocht in de slip raakte en tegen een aan de kant van de weg staande boom botste. De man werd met schouderklachten per ambulance overgebracht naaf het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Zijn auto raakte to4 taal vernield. Voor het middagprogramma koj> men in het MFC ruim honT derdzestig ouderen bijeen. Zij worden onthaald op een geva rieerd optreden van accordeo nist Frank Kasander, op een quiz die de kennis van de regio test en een concert met i-uime toegift van het Shantykoor Nep- tunus. Van jong tot oud maakten zaterdag gebruik van de open dag bij de blusgroep Scharendijke. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een jaarlijkse se niorendag met 's ochtends een spannend sjoelkampioenschap en 's middags veel jolijt met zang, spel en muziek voorziet op Schouwen-Duiveland nog steeds in een behoefte. Dat bleek zaterdag overduidelijk tij dens de Seniorendag 2004 in het MFC in Zierikzee. De meningen zijn er wel eens over verdeeld. Is er nog wel be hoefte is aan dit soort ontspan ningsprogramma's, of is het be ter alle energie te richten op be langenbehartiging voor oude ren? Voor Klazien Mandemaker uit Zonnemaire lijdt het geen enke le twijfel dat veel ouderen groot plezier wordt gedaan met die Se niorendag. Zij is al vele jaren met grote bevlogenheid voorzit ter van het organiserend comité. En zij oogstte zaterdag met trots de bevestiging dat alle in spanning hiervoor nog wel dege lijk zin heeft. „Het is ook zo fijn voor de mensen binnen het comi té dat er zo veel belangstelling voor is. De meesten zijn al bo ven de tachtig en ze sjouwen wat af met spullen en prijzen voor de verloting", zegt Klazien Mandemaker. Stroeve bakken Het sjoelkampioenschap 's och tends trekt 61 deelnemers. Met grote gretigheid, zoniet fanatiek worden de schijven in de vakjes geknald. Hier en daar is gemor over rammelende en stroeve sjoelbakken. In de tweede ronde, als het deel nemersveld flink is uitgedund, spelen de mensen die in de eer ste rond 'boven de honderd' gooiden alleen nog op de goede bakken. Heren De heren zijn sterk in de minder heid. Toch zitten er bij de eind- slag twee bij de eerste drie: J. Se- ijrier uit Zierikzee wordt twee de met 93 punten in de finale, ge volgd door M. Feijtel uit Brou wershaven met 89 punten. Maar overtuigend winnares wordt C. Tolédo uit Dreischor met 108 punten. Zij krijgen alle drie een blinkende beker.. De poedelprijs is een boeket bloemen en gaat naar M. Klink uit Bruinisse, die slechts 53 punten bijeen wist te schuiven. (Advertentie) Wat schuift die verdieping? De vraag of de Westerschelde moet worden ver diept lijkt over onze Zeeuwse hoofden bekok stoofd te worden. De Minister gunt de Belgen de derde verdieping van harte en de Zeeuwse gedeputeerde buigt nu al publiekelijk voor deze Haagse superioriteit. Ook vele Zeeuwse politici zwichten intussen en stellen louter nog de vraag: wat schuift het? Zij menen dat als straks de grote containerschepen moei teloos naar Antwerpen kunnen varen de zuiderburen dan ook maar moeten dokken voor bijvoorbeeld Zeeuwse infrastructuur. Tijdens de laatste commissievergade ring economie werden zelfs al voor stellen gesuggereerd door enkele sta tenleden! Er werd serieus gespeculeerd over de prijs die de Belgen voor de ver dieping moeten betalen. Zo werd als ruil voor de verdieping de verbreding van de Sloeweg en zelfs de A 4 genoemd. De vraag of wij Zeeuwen de verdieping überhaupt willen werd gemakshalve genegeerd! Voorstellen als deze laten zien hoe gemakkelijk de Zeeuwse politiek zich bij het Haagse bewind neerlegt en maken de positie van Zeeland in de onderhandelingen met de Belgen vols trekt ongeloofwaardig! Immers, hoe serieus zullen zij ons nog nemen wanneer ze weten dat wij zo gemakkelijk capituleren en de verdie ping zelfs te koop aanbieden? Hoe echt lijken onze krokodillentranen nog over het natuurverlies? De discussie over wel of niet verdiepen is door het gedrag van de politici onnodig gewor den, waarom zouden die Vlamingen er dan nog voor betalen? De verdieping zal daarom weinig voor Zeeland schui ven behalve containers naar Antwer pen. Hedwig Smits, statenlid Zeeuws Belang! www.zeeuwsbclang.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33