PZC Elektriciteit uit de Westerschelde Vroege herfstvakantie door brand Cinecity bijna te klein voor Maritieme Dag Openbare scholen Schouwen-Duiveland los van gemeente ^ORATIES «ntlB Dialectridders Oude PSD-boot weer in de vaart Politie krijgt trainingscentrum Met 164 km/u over Oesterdam Man bedreigt 14-jarige meisje zeeuwse almanak Thuis Drie locaties bieden kansen voor getijdenstroom; ook koppeling aan WCT mogelijk Wen KERST maandag 18 oktober 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Jongeren doen auditie voor showchoir editie Schouwen-Duiveland VLLSSINGEN - J. de Vos uit Middelburg demonstreerde gisteren in Cinecity in Vlissingen het maken van een scheepje-in-de-fles. Cinecity bleek bijna te klein voor de Maritieme Dag Vlissingen. In groten getale waren geïnteresseerden in mari tieme curiosa en zeemansliederen naar de bioscoop gekomen. Zeker toen 's middags het Schelde Loodsenkoor een optreden verzorgde in het café van Cinecity. Toeschouwers deinden massaal met de handen omhoog mee toen het koor het zeemansrepertoire op de planken bracht. Maar ook elders in de Vlissingse bioscoop was veel te doen. Zo verwisselden tal van maritieme attributen - van scheepsmodellen tot maritieme boeken - van eige naar. De zeevaart blijkt voor veel schilders nog immer een onuitputtelijke inspira tiebron, getuige de vele schilderijen die in Cinecity tentoon werden gesteld. Buiten lieten de leden van de scheepsmodelbouwvereniging Vlissingen in een bassin zien wat hun modellen kunnen. Tot slot collecteerden medewerkers van het Zeekadettencorps voor de Mohawk II, het schip van de Noorse scouts dat enkele maanden geleden voor de kust van Vlis singen zonk. Aan het eind van de middag bleek de opbrengst wat aan de magere kant. In totaal werd honderd euro opgehaald waarmee het totaalbedrag dat voor de gedupeerde scouts de afgelopen maanden is opgehaald, op ruim vijfduizend euro kwam. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De voormalige veerboot Prins Willem Alexander is afgelopen weekeinde voor het eerst een dienstregeling gaan onderhouden in de Straat van Messi na. Meer dan een jaar lang heeft de aan Matacena Lines ver kochte boot werkloos aan wal gelegen. Dat lag volgens de rederij aan problemen met de scheepvaartinspectie. De Athos Matacena, zoals de ms Willem Alexander nu heet, is voorlopig in dienst gesteld op de lijn van Messina op Si cilië naar Villa San Giovanni in de laars van Italië. Elke twee uur vindt een afvaart plaats. Twee andere oude naar Italië verkochte Zeeuwse veerboten liggen nog steeds on benut in de haven van Reggio di Calabria. Het wachten is op het gereedkomen van nieuwe havens in Tremestieri en Acciarello. TERNEUZEN - De politie Zeeland wil in het Sloegebied een trainings- en coördinatiecentrumcentrum aanleggen. Dat moet komen op een terrein van bijna 13.000 vierkan te meter aan de Finlandweg. Het centrum, genaamd Integraal Beroepsvaardig- heids-Training Centrum (IBT), is bedoeld om de politie mensen te oefenen in praktische vaardigheden, waaron der schieten, ramp- en relbestrijding. Havenschap Zee land Seaports geeft de grond uit. Voor de plek op het in dustrieterrein is door de politie onder meer gekozen van wege de centrale ligging binnen de regio. Ook de aanwe zigheid van de Westerscheidetunnel. de Westerschelde zelf en het Sloegebied (met grote industrieën als Total, ThermPhos, Covra en energiecomplex EPZ) speelt een rol. Indien nodig kan het trainingscentrum ook worden ge bruikt bij rampen en blokkade-acties. Het wordt dan op- vang- en coördinatiecentrum. RILLAND - Een 37-jarige automobilist uit De Heen moest zaterdagmiddag op de Oesterdam zijn rijbewijs in leveren. Tijdens een videosurveillance zag de politie de man met 164 km per uur voorbij komen. Op de Oesterdam geldt een maximum snelheid van 100 kilometer per uur. Een 36-jarige bestuurder uit Anderlecht raakte zaterdag middag ook zijn rijbewijs kwijt. De Belg reed met 174 km per uur over de A58 ter hoogte van Goes. VLISSINGEN - Een 36-jarige man uit Vlissingen is zater dagavond rond acht uur aangehouden op het Arsenaal plein in zijn woonplaats. De man had even daarvoor een veertienjarig meisje uit Vlissingen bedreigd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schou wen-Duiveland het openbaar on derwijs wil een traject in gang zetten ter verzelfstandiging van het openbaar basisonderwijs. Doel is elke mogelijke schijn van belangenverstrengeling te doorbreken. De gemeente volgt hiermee een trend die al eerder in den lande is ingezet. De openbare basisscholen op Schouwen-Duiveland tellen nu 1691 leerlingen. De verwachting is dat dit aantal in de periode tot 2012 groeit naar 1820 leerlingen. De verhouding tussen gemeente en het openbaar primair onder wijs wordt nu gekenmerkt door een dubbelrol van de gemeente. Enerzijds is de gemeente verant woordelijk voor het lokaal onder wijsbeleid op het gebied onder meer huisvesting, achterstanden beleid en leerlingenvervoer. An derzijds is de gemeente het be voegd gezag van het openbaar primair onderwijs. Volgens wethouder W. Renden maakt dit de gemeente in de ogen van het bijzonder onder wijs een minder objectieve part ner. Hij acht het voor zowel openbaar als bijzonder onder wijs van belang dat deze 'dubbe le petten-problematiek' wordt doorbroken. Verder voert de wethouder aan dat door de promimente rol van de gemeente bij het bestuur van het openbaar primair onderwijs de ouders minder zijn betrokken bij de openbare scholen dan bij hel bijzonder onderwijs het ge val is. In zijn optiek houdt een sterkere rol van de ouders in dat zij meer dan alleen via de mede zeggenschapsraad bestuurlijke invloed krijgen op het openbaar primair onderwijs. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeente raad voor in te stemmen met een onderzoek naar de volledige ver zelfstandiging van het openbaar primair onderwijs. Dat zou een stichting moeten worden die in 2006 een feit moet zijn. Mocht een volledige verzelfstandiging dan nog niet haalbaar zijn, wil het college komen tot een be stuurscommissie als tussenvorm. Het doel blijft dan wel uiteinde lijk door te groeien naar die vol ledig zelfstandige stichting. Met de vorming van een boven- schoolsmanagement en van het Bureau Openbaar Primair On derwijs (BOPO) is de weg naar het op afstand zetten van het openbaar onderwijs enkele jaren geleden al in gang gezet. De bo- venschoolsmanager heeft voor het verdere traject al een plan van aanpak opgesteld. Bij volledige verzelfstandiging wordt het openbaar primair on derwijs in financieel opzicht vol ledig gelijk gesteld met het bij zonder onderwijs. De besturen ontvangen de vergoedingen dan rechtstreeks van het rijk. Bij het instellen van een stich ting kan de gemeente besluiten éénmalig gedurende een beperk te periode een 'bruidsschat' aan het verzelfstandigde bestuur mee te geven. De directeuren van de openbare basisscholen op Schouwen-Duiveland stemmen in met een verdere verzelfstandi ging. De gemeenteraad moet zich er in de vergadering van dinsdag 30 november over uit spreken. Hij had al tijden niet meer ge voetbald, maar na een succes vol verlopen training wist de voorzitter van Spui het zeker zaterdag zou hij weer eens een wedstrijd spelen. Dus vroeg hij aan een teamge noot waar en hoe laat zijn ploeg moest aftrappen. Die probeerde zonder schroom zijn elftal al bij voorbaat voor een nederlaag te behoeden. „Uhm... wij spelen uit, dus dan moet jij thuis. rintigduizendste eker Museum Watersnood 1953 Hw Rinus Antonisse «DDELBURG - Aanleg van K0 Westerschelde Container Itnninal biedt goede mogelijk- wden voor het opwekken van jetijdenstroom. Daartoe moeten an of in de geplande container- iide stromingsturbines worden skoppeld. indere plekken in de Wester- jhelde die voor een dergelijke tnn van stroomopwekking in anmerking komen. liggen aast de Pas van Baarland, de waar van Ossenisse en bij het Kauw van Bath. Ook kan, gelet 0 de voortdurende veranderi n- p van de rivierbodem, mobie- 1 toepassing van getijdenstro- pgsenergie worden overwo- BL Dat blijkt uit een onderzoek van Delta Energy naar de mogelijk- itden voor energie-opwekking pi getijden in de Westerschelde [raarvoor bureau Altran is inge- ihakeld). Anders dan in de Oos- ■rschelde, heeft getijdenstroom p kleine schaal in de Wester- ithelde een grotere kans van sla at. Ir is ook gekeken naar ener- ie-opwekking uit getijverschil dien vloed). Dat is zowel in de Instel'- als Westerschelde niet ansrijk. Het hoogteverschil at slechts enkele meters is aarvoor te klein. Het wordt us bij een getijverschil van leer dan zeven meter interes- at. Verder blijken langs de he- Zeeuwse kust geen mogelij le den te zijn voor het opwekken an energie uit golven. Tech- Isch gezien is dat ook in de toe- omst met te verwachten, fetgebruik van de getijdenstro- voor elektriciteit staat ove rigens nog in de kinderschoe nen. Er zijn nog geen echt com mercieel haalbare technieken be schikbaar. Wel worden her en der proeven genomen, waarbij ingespeeld wordt op de ervaring die aanwezig is bij de scheep vaart en de offshore-industrie. Getijden-energie heeft voorde len boven andere duurzame energievormen als wind en zon. De getijden zijn namelijk zeer goed voorspelbaar, zodat be kend is wanneer en hoeveel elek triciteit kan worden opgewekt. Stromingsturbines (als het ware windmolens onder water) kun nen dichter naast elkaar worden geplaatst dan windturbines. De constructies zijn onzicht baar en tasten het landschap niet aan. Bovendien treedt geen geluidoverlast of slagschaduw op. Voor de Westerschelde gelden als uitgangspunten: stroomsnel heid groter dan één meter per se conde, niet in de vaargeul (van wege de scheepvaart) en dieper dan tien meter. Bij de plaats van de WCT is sprake van grote diep te en flinke stroming in het wa ter. Van de drie andere locaties scoort de Schaar van Ossenisse het best; daar is ruimte voor een stromingsturbine met een door snee van maximaal tien meter. Uit berekeningen blijkt dat getij- denstroming, bij grotere syste men en onder gunstige voor waarden, op een kostprijs uit komt vanaf twee eurocent per ki lowattuur. Dat is duidelijk lager dan de huidige kostprijs van windstroom. Het gemiddelde vermogen van de drie opweklocaties in de ri vier (dat van de WCT is niet be cijferd) is 6,4 megawatt; goed voor een opbrengst van 19,5 gi- gawattuur per jaar. Daarvoor zijn wel veel stromingsturbines nodig (wat dat betreft zijn drie grote windturbines aanzienlijk goedkoper). Volgens bureau Altran staat Rijkswaterstaat niet afwijzend tegenover stroomopwekking via getijdenstroming. Altran vindt dat Delta. Rijkswaterstaat, pro vincie en Zeeuwse Milieu Fede ratie samen naar de haalbaar heid moeten kijken. De kansen bij een WCT kunnen apart worden onderzocht. or Ali Pankow ERK - Voorzitter van het Museum Wa- I 1953 begroette zater- j de twintigduizend- Ie bezoeker van dit seizoen. Mwas Dirk Koster uit Delft je speciaal op deze dag naar and was gekomen voor een k aan het Watersnoodmu- p'e hebben geen specifieke fedmet Zeeland, maar dit mu- stond al geruime tijd op plijstje om eens te bezoeken, 55 jaar, dus bewaar ik P de Ramp slechts zeer vage die ik als klein heb opgedaan", zegt Kos- F Hij weet nog wel dat alle be- ptgeving erover destijds een ppe indruk op hem maakten. Nik bijvoorbeeld een motor- onze straat voorbij zag pen. nam ik meteen aan dat pp weg was om in het ramp- te gaan helpen." Njwintigduizendste bezoeker Koster uit handen van N een boeket bloemen en boeken over de Ramp van het Mu- p Watersnood 1953 ligt nu p op het niveau van twee geleden. Een vergelijking F vorig jaar gaat niet op in ppd met de grote belangstel- R 'Oen als gevolg van de vijf- herdenking van de Het museum in een van caissons bij Ouwerkerk sluit P november tot 24 maart Op die donderdag voor Pa- het nieuwe seizoen geopend. In de winterperio- M het museum ontmanteld en r be materialen in een om- met een lagere luchtvoch- opgeslagen. •hoop op rijkssubsidie (Advertentie) Kapelle 0113-344151 door Ingrid Huibers KAPELLE - Het bestuur van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek heeft sinds za terdag twee echter ridders in zijn midden. Rinus Willemsen uit Biervliet en Ouddorpenaar Pau Heerschap werden zaterdag tijdens de Zeeuwse Dialectdag in Kapelle benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Rinus Wil lemsen, die de versierselen kreeg opgespeld door burgemeester Jan Lonink van de gemeente Ter- neuzen, houdt zich als bestuurs lid van de Zeeuwsche Vereeni ging voor Dialectonderzoek al 25 jaar met streektaal bezig. Zo werkte hij mee aan het streek- taalonderzoek van de Universi teit van Gent. Met een door hem opgerichte werkgroep hielp Wil lemsen met de samenstelling van de Vlaamse dialectwoordenboe ken. Hij was tevens nauw betrok ken bij de totstandkoming van het Supplement op het Woorden boek der Zeeuwse Dialecten, dat in 2003 verscheen. Op initiatief van Willemsen werd dat boek vervolgens ook op cd-rom gezet. Hij is verder de spil van de Stich ting Behoud Monumenten Bier vliet, en speelde een belangrijke rol bij de restauratie van de her vormde kerk uit 1660. Pau Heerschap, in het dagelijks leven leraar Nederlands aan de christelijke scholengemeen schap Prins Maurits in Middel- hamis, is ook al 25 jaar betrok ken bij de Zeeuwsche Vereeni ging voor Dialectonderzoek en maakte de afgelopen twaalf jaar deel uit van het bestuur. door Ron Magnée OOST-SOUBURG - Schoolkin deren van de openbare basis school 't Mozaïek in Oost-Sou burg kunnen waarschijnlijk de hele week niet naar school. Door brandstichting is een deel van hun schoolgebouw ver woest. De schoolleiding heeft de ouders van de kinderen in het weekend gebeld om hen te infor meren over de gevolgen van de brand. Het gebouw van 't Mo zaïek aan de Dongestraat in Oost-Souburg kan de komende week niet gebruikt worden. De week daarna hebben de kinde ren vakantie. Volgens een woordvoerder van de brandweer is het niet te ver wachten dat het gebouw voor de vakantie weer in gebruik kan worden gekomen. Containers Onbekenden stichtten vrijdaga vond rond kwart voor tien brand in de kunststof afvalcon tainers die tegen de gevel van het gebouw stonden. Het vuur sloeg over naar de school. Passanten en omwonenden bel den 112 om de brand te melden. De brandweer rukte vervolgens met twee bluswagens en een hoogwerker uit om de brand te blussen. In totaal werden 25 brandweerlieden bij de blus werkzaamheden ingezet. Bij aankomst bleken de vlam men tot aan het dak te komen. De brandweer wist de brand snel te blussen. De omgeving werd tijdelijk afgezet door de politie. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek. Hoeveel schade de brand exact heeft veroorzaakt moet na wor den vastgesteld. Het gebouw liep in ieder geval forse schade aan buitenkant en interieur op. Vooral het deel van het gebouw waar de lagere groe pen zijn gehuisvest, is flink ge havend. Het schoolgebouw staat in lich terlaaie. foto R. de Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31