moeten aan de slag Museum hoopt op rijkssubsidie PZC PZC Wilhelminapolder nu zo ongerept Open dag bijzondere brandweergarage loes ziet vrijwilligerswerk als goede opstap naar een betaalde baan 11 agenda College in Kortgene LANCOME LaBan Negen jongeren opgepakt Zelfgemaakte bromfiets Eenzijdig ongeval Oud Vossemeer Dronken bestuurders betrapt Dak van auto vernield Scouts leggen contact Wereldvrouwen maandag 18 oktober 2004 Dg Iedere Goesenaar die ■uitkering krijgt moet aan de u Is het niet linksom, dan ur rechtsom. Wethouder ip'l Hart: „Iedereen gaat bui lde deur iets doen. helpen bij voetbalclub, boodschappen B voor mensen die dat zelf imeer kunnen, of desnoods ultijden rondbrengen." •ei ideale geval voorziet iede- jwoner van Goes in zijn ei- i levensonderhoud. Daarom beleid erop gericht om rsa met een uitkering zo (mogelijk weer aan een baan ieipen. Lukt dat door allerlei handigheden niet of nog i dan moeten mensen als vrij- toch de handen uit de pen steken. „Daarbij kij- se in eerste instantie naar interesses en contacten die Ben zelf al hebben", zegt rleen Wisse, casemanager ten inkomen bij de gemeen tes. „Soms hebben mensen .orbeeld al goede contacten idekerk, of een sportclub en aenze daar hun steentje bij- jen." rder de afgelopen jaren voor ilanten van de afdeling socia- il veel aan 'resocialise- ïan, sinds de invoering ide nieuwe Wet Werk en Bij- id(WWB), waarmee gemeen- zelf verantwoordelijk wor- ivoor het reïntegratiebeleid, bet vrijblijvende karakter ir een beetje vanaf. „Voor waren er ook uitkeringsge- itigden die vrijwilligerswerk kn", vertelt hoofd sociale za- Boudewijn van der Veer. ar dat betrof vooral de men- diedat zelf leuk vonden. Nu we: 'Iedereen gaat iets Wisse is enthousiast, al ent ze wel dat het heel lastig rdt om alle uitkeringsgerech- ien in de benen te krijgen, krijgt met mensen te maken zeggen: 'Ik kan niets' of 'Ik al tien jaar niets', of nog las er 'mijn overbuurman doet niets' en dat moet je zien lebuigen." se geniet daarom dubbel als kzorgklachten: WO-0231231 I-C maandag t/m vrijdag parende de openingstij- itouaterdags tot 12.00 uur WcTlE 5EVELANDEN/THOLEN N AA GOES F0113-31567O fe 0113-315669 l^ail: redgoes@pzc.nl ptó Balkenende (chef) pond Huibers N»van der Jagt jl'eek Janssen [kobPaardekam foen de Vries (sport) •imenvan der Werf ®trale redactie ?®mgoes !!i'10113)315500 "«113)315669 rmail: r HfERNET Jiw.prt.nl N:W8b@pzc.n| door haar aangedragen oplossin gen succes hebben. „Een paar jaar terug stuurde ik een me vrouw naar de vrijwillige thuis zorg en die was zo enthousiast. Ze vertelde mij na een tijdje dat ze zich niet meer voor kon stel len dat zich vroeger thuis niet te pletter had verveeld. Dat is heel leuk om te horen." Iedereen die bij de gemeente Goes een uitkering aanvraagt, wordt per ommegaande uitgeno digd voor een gesprek bij één van de casemanagers werk en in komen. „Wij behandelen de uit keringsaanvraag en kijken met een hoe mensen weer aan werk geholpen kunnen worden", ver telt Wisse. Voor mensen zonder beperking die na een half jaar nog geen werk gevonden heb ben, wordt hulp ingekocht bij een reïntegratiebureau. Daar worden ze in principe een jaar begeleid en eventueel om- of bij geschoold. Dan blijft er nog een groep over voor wie - in vakjargon - 'de af stand tot de arbeidsmarkt groot is'. In de gemeente Goes betreft dat op dit moment ruim vierhon derd mensen. Iets meer dan tweehonderd mensen zijn aan het solliciteren met of zonder hulp van een reïntegratiebu reau. Afwegingen „Die cijfers zijn overigens enigs zins vertekend", meldt Van der Veer. „In die groep van vierhon derd uitkeringsgerechtigden zit ten ook bijvoorbeeld alleen staande moeders met kleine kin deren die voorheen niet hoefden te solliciteren." Dat is met de invoering van de WWB veranderd, maar het blijft volgens 't Hart een kwestie van zorgvuldige afwegingen maken. „Je hebt het natuurlijk wel over mensen en er zijn omstandighe den denkbaar waarin mensen echt even niet kunnen werken." Zo veel zin Wisse ook heeft om met het nieuwe beleid aan de slag te gaan, zo veel minder is ze te spreken over het feit dat de WWB gemeenten verplicht om zeventig procent van het reïnte- gratiewerk uit te besteden aan reïntegratiebureau s „In veel gevallen kunnen we het beter en goedkoper zelf", zegt ze. „Reïntegratiebureaus zijn goed voor mensen die heel inten sief begeleid moeten worden, daar hebben wij de mankracht niet voor, maar verder zouden we veel meer zelf kunnen en wil len doen." 't Hart onderstreept de kritiek van Wisse, maar is voorlopig met handen en voeten aan de WWB gebonden. Hoe er straks gecontroleerd gaat worden of iedereen wel zijn vereiste portie vrijwilligers werk doet, staat 't Hart en Van der Veer nog niet precies voor ogen. „Ik denk dat we toch naar een systeem toe moeten waarin mensen georganiseerd vrijwilli gerswerk gaan doen, bij een BEEKACTIVITEITEN BGEN OP ZOOM - Vóór het stad- aan de Grote Markt, 19.30 uur: onder leiding van een Wijkgebouw De Spinne, 20.00 Fibromyalgie- iNSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Sorensoos; ID - Achter de Hervorm- 19.30 uur: Prijsklaverjassen; DeVroone, 9.00 uur: Schil- 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 ut; 14.30 uur: Gymnastiek; Complex Groenewoud, 16.45 - iuur Bewegen voor carapatiënten; Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- 13.30 uur: Sociëteit; ID - Poorthove, 11.00 - uur Gemeentelijk spreekuur de [Huis; Sequoiahof, 10.00 - 18.00 uur: isiertuin geopend voor publiek; - De Wemel, 13.00 - ujr Klaverjassen, kaarten en bil- "14.00 uurrKoersbal; iDORP Het Loze Visser- Klaverjasavond; Het Trefpunt. 13.00 -17.00 tt-arten. Het open polderlandschap nabij Blauwe Wijk is volgens landbouwbedrijf de Wilheminapolder een prima plek voor een vakantiepark. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers GOESE SAS - Tja, de plannen van de maatschap Wilhelminapolder om hun landbouwgrond te gebruiken voor de aanleg van landgoederen (9), vakantie parken (4), woningen (110), bedrijven voor aquacultuur en een extra golf baan? Twee stamgasten aan een tafeltje in café Het Loze Vissertje aan het Goe- se Sas halen zaterdagmiddag hun schou ders op. „Eerst maar eens zien wat er van komt." Een beetje door filosoferend blijken de heren toch hun woordje wel klaar te hebben. „Ik vind het zo wel goed", zegt de man aan de linkerkant van het tafel tje. „Vakantieparken vind ik geen goed idee en landgoederen vind ik al hele maal niks. Komen er straks allemaal mensen van buitenaf hier de landheer uithangen." Zijn maat aan de andere kant van het tafeltje is iets genuanceerder. Een va kantiepark in de Oost-Bevelanderpol- der, aansluitend op de bebouwing langs het sas vindt hij een prima idee. „Dat brengt een beetje leven in de brouwe rij", meent hij. „Bovendien heb je hier al een café en een jachthaven, daar pas sen vakantiewoningen prima bij." En dan komt ineens de aap uit de mouw. De man heeft, als adviseur van Hetty en Nico Sprenkels die Het Loze Vissertje uitbaten, net de gemeente Goes gevraagd om over de dijk bij het café een strandje op te spuiten. „Daar zou een vakantiepark mooi bij passen", zegt Hetty Sprenkels. „En com mercieel gezien zeg ik geen nee natuur lijk." Het plan om dik honderd huizen (75 starterswoningen en 35 villa'ste bou wen op het terrein van het voormalige proefstation voor de fruitteelt in Wilhel- minadorp valt bij iedereen goed. „Het dorp heeft nu eigenlijk geen kern, dat zou met een flinke uitbreiding van het aantal woningen misschien anders wor den", zegt dorpsbewoner T. Reidinga. Van een vakantiepark langs het Goese Sas wil ze echter niets weten. „De pol ders hier achter mijn huis zijn juist nog zo ongerept en mooi, met mooie kreken en bosjes. Het zou zonde zijn als dat zou worden aangetast", zegt ze. „En dan ze ker met van die lelijke vakantiehuisjes zoals bij Wemeldinge of Bruinisse staan. Ik moet er niet aan denken." Dorpsgenote C. Hamelink die een eind je verderop haar hond uitlaat, maakt zich niet druk om de plannen van land bouwbedrijf de Wilhelminapolder. „Die woningen op het terrein van de proef tuin vind ik een goed idee. Dat is nu toch maar een rommeltje. En een vakan tiepark erbij? Ik heb jaren in Haamste de gewoond en daar had ik nooit last van de vakantieparken. Het lijkt me dat we dat hier ook niet zullen hebben. En qua werkgelegenheid is het eigenlijk al leen maar goed voor de provincie." J. Vis, eigenaar van een prachtig huis in Blauwe Wijk, heeft 's ochtends nadat ze de PZC had gelezen meteen een kaart erbij gepakt en is aan het puzzelen ge slagen. „Een vakantiepark ten westen van Roode Wijk en eentje ten zuiden van Blauwe Wijk", leest ze voor. „Wat bedoelen ze daarmee. Ten zuiden van Blauwe Wijk ligt het Schenge, dat is een natuurgebied. Daar kunnen ze toch geen vakantiehuizen bouwen? Als ze ten westen van Blauwe Wijk bedoelen dan zitten we straks helemaal inge klemd tussen de vakantiewoningen." Geen prettig vooruitzicht. „Maar ja, ik moet eerst nog maar eens zien wat er van komt", vervolgt Vis. Na enig graaf werk in de archieven diept ze een plan op dat de grondmij in het voorjaar van 2002 voor de maatschap Wilhelminapol der opstelde. „Kijk", wijst ze op het kaartje in dat plan. „Toen waren er ook al allerlei ideeën over aquacultuur en landgoederen. Maar daar hebben we nooit meer iets van gehoord." door Ali Pankow OUWERKERK - De Stichting Nationaal Monument Waters nood 1953 in Ouwerkerk hoopt in aanmerking te komen voor een rijkssubsidie uit de pot voor zogeheten Belvedere-projecten. Het bestuur heeft zojuist een aanvraag daartoe ingediend. Volgens woordvoerster R. Geluk past de uitbreiding van het Mu seum Watersnood 1953 met in richting van de overige drie caissons en herinrichting van KORTGENE - Inwoners van Kortgene zijn morgenavond van af 19.15 uur welkom in dorps huis De Pompweie in Kortgene om van gedachten te wisselen met burgemeester en wethou ders van de gemeente Noord-Be veland en een vertegenwoordi ger van de politie. het krekengebied prima in de doelstelling van deze projectsub sidie: behoud of herstel van landschappelijk cultureel erf goed door middel van ontwikke- ling. „Als het geld wordt toegekend, kunnen we een vakkundig bu reau opdracht geven een totaal plan te ontwikkelen, evenals de presentatie daarvan ten behoe ve van de fondswerving", zegt Geluk. Zij heeft ervaren dat er een zeer gedegen en deskundig opgezette onderbouwing vereist is voor het welslagen van dit grootscha lige project. Met een bezield, maar simpel beschreven con ceptplan zijn deze ambities niet haalbaar. Ze verwacht dat er een aanloop van zeker twee jaar voor nodig is voordat de plan nen daadwerkelijk uitgevoerd kunnen worden. Daar zal dus een massa voor werk en vooral veel geduld voor nodig zijn, en dat is voor ie mand als Geluk een hele opga ve. „Ik heb het afgelopen half jaar met vrijwel iedereen gespro ken over het Nationaal Monu ment Watersnood. Met mensen van het Rijk, provincie en ge meente, van Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en andere be trokkenen. Iedereen noemt het een goed plan. Dat geeft moed. Mensen geloven erin, maar daar red je het nog niet mee. Het moet allemaal beschreven wor den, en goed. Daar zijn deskun digen voor nodig. Als ik overal mijn verhaal kon komen vertel len, dan zou het wel gaan, maar het moet allemaal tot in de de tails onderbouwd worden." Gebiedsvisie De Stichting Nationaal Monu ment Watersnood maakt met dit subsidieverzoek gebruik van de mogelijkheid dit jaar nog een aanvraag in te dienen voor de Belvedere-projecten. Zij ver wacht nog voor het einde van 2004 uitsluitsel daarover te krijgen. Volgens Geluk zou het een mooie startsubsidie beteke nen. „Mochten we het geld niet krijgen, dan moeten we een an dere manier zoeken om die des kundige beschrijving van het projectplan gerealiseerd krij gen." Volgens Geluk versterken de aanvraag van haar stichting en die van de gemeente Schou- wen-Duiveland elkaar. De ge meente krijgt uit de Belvede- re-pot geld voor het opstellen van een gebiedsvisie in het ka der van het Ee en Gouwe pro ject. De Stichting Nationaal Mo nument Watersnood 1953 heeft de subsidieaanvraag dan ook in overleg met de betrokken be leidsambtenaar van de gemeen te ingediend. Met de ontwikkeling van het Na tionaal Monument gaat de stich ting verder dan alleen herden ken en terugkijken naar het ver- (Advertentie) leden. In feite wordt er een ver binding gelegd tussen verleden, heden en toekomst. Strijd PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Het Museum Watersnood 1953 memoreert wat er ruim vijftig jaar geleden is gebeurd en vormt als het ware een groot schalig onderdeel van de eeuwig durende strijd tegen het water in zuidwest-Nederland. Die strijd houdt niet op in het heden met de gebouwde Delta werken. Actueel is nu vooral de vraag hoe het waterbeheer in de toekomst dient te zijn in dit ge bied onder de zeespiegel. Organisatorisch zijn de zaken met het oog op de ontwikkeling van alle plannen op orde. Er wordt verder gewerkt onder de naam van één stichting Nationaal Monument Waters nood. Daarbinnen worden twee projec- tengroepen onderscheiden. De één houdt zich specifiek bezig met het museum, de andere richt zich op de toekomstige uit breiding. sportclub, of bijvoorbeeld de vrijwillige thuiszorg", denkt Van der Veer hardop. „Op die manier is natuurlijk wel na te vragen of de mensen hun ver plichtingen nakomen." Overigens is het nadrukkelijk de bedoeling om vrijwilligers werk zoveel mogelijk te gebrui ken als opstap naar een betaal de baan. Wisse: „Je ziet dat vrij willigerswerk bij mensen een drempel wegneemt. Je begint bij voorbeeld met een ochtend in de week en dan eens twee en lang zaam aan gaan mensen beseffen dat ze best iets kunnen en dat ook thuis best georganiseerd krijgen. Op die manier wordt de stap naar een betaalde baan een stuk kleiner." TERNEUZEN - Twee 27-jarige mannen en een 24-jarige man uit Temeuzen zijn in de nacht van zaterdag op zon dag rond half zes, aan de Herengracht in hun woonplaats mishandeld. De drie mannen kregen zonder aanleiding klappen en schoppen van meerdere personen uit een groepje jongeren. Kort daarop zijn negen jongeren van 13 tot en met 19 jaar aangehouden uit Temeuzen, de gemeen te Hulst en de gemeente Sluis. De drie slachtoffers hiel den aan de mishandeling pijnlijke plekken over in het ge zicht en op het lichaam. VEERE - De politie heeft zaterdagavond rond kwart voor zeven een vijftienjarige jongen uit de gemeente Veere bekeurd omdat deze op de Pekelingseweg in Aagtekerke reed op een zelfgemaakte en dus niet aan de eisen voldoen de bromfiets. Bovendien mocht de jongen ook vanwege zijn leeftijd nog geen brommer besturen. Beide overtredin gen kwamen hem te staan op een bekeuring en 63 euro. OUD VOSSEMEER - Een 21-jarige automobilist uit de ge meente Tholen is zaterdagavond gewond geraakt bij een ongeval in Oud Vossemeer. De man reed op de Oud Vosse- meersedijk in Oud Vossemeer toen hij door onbekende oorzaak in een bocht in de slip raakte en tegen een aan de kant van de weg staande boom botste. Hij werd met schouderklachten per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Zijn auto raakte vernield. SINT-ANNALAND - Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Tholen werd in de nacht van zaterdag op zon dag rond kwart voor twee betrapt terwijl hij dronken ach ter het stuur zat. Dat overkwam een paar uurtjes later ook een 32-jarige eveneens uit de gemeente Tholen afkom stige dronken bromfietser langs de Nieuwe Postweg in Tholen. Langs diezelfde weg mocht een half uurtje later een 54-jarige dronken automobilist uit het Brabantse Oos terhout blazen. Hij kreeg een rijverbod opgelegd. GOES - Van een geparkeerde auto aan het Colijnhof in Goes is zaterdag tussen 6.45 en 17.45 uur het dak ver nield. De dader(s) hebben hoogstwaarschijnlijk met een scherp voorwerp scheuren in het dak gemaakt. De schade bedraagt enkele honderden euro's. KOUDEKEKE - Met een tiental computers heeft de scou tinggroep De Valkeniers uit Koudekerke afgelopen zater dag deelgenomen aan de Jamboree on the Internet (JOTI). Scouts van over de hele wereld zoeken tijdens de JOTI contact met elkaar. In het verleden gebeurde dit met zend apparatuur, maar de laatste jaren gebeurt dat vooral via het internet.Overigens werd niet alleen via het web con tact gelegd. Scouts konden zaterdag ook contact leggen met het behulp van het vertrouwde 'bakkie'. door Ali Pankow SCHARENDIJKE - De nieuwe brandweergarage in Scharendij- ke wekt grote belangstelling. Dat blijkt niet alleen uit de ruim driehonderd bezoekers die zaterdag gebruikt maakten van de open dag, maar ook uit de in teresse die officiële instanties binnen en buiten Zeeland tonen voor dit architectonisch bijzon dere bouwwerk. Brandmeester J. Wandel van de blusgroep Scharendijke toont zich bijzonder tevreden over al le positieve reacties op deze fraaie accommodatie. „Vooral vandaag is het werkelijk een feestje", zegt hij zaterdag aan het einde van de middag. „Alle leden van onze groep zijn van daag aanwezig en de vele be zoekers tonen grote interesse in het gebouw en in het werk van de brandweer. Die belangstel ling komt hoofdzakelijk van in woners van Scharendijke, maar we hebben ook wat Duitse toe risten binnen gehad." Het verbaast hem niet dat offi ciële instanties inmiddels ook in formeren naar het architecto nisch ontwerp van deze brand weergarage. Voor dat ontwerp tekent bouwkundig projectlei der V. de Vries van het gemeen telijk ingenieursbureau. Volgens hem vergt een gebouw als dit aan de rand van het dorp tussen een bungalowpark en een begraafplaats een bijzondere benadering. In elk geval heel anders dan een brandweer garage op een industrieterrein. „Het gebouw oogt als een boe renschuur die prima past in een plattelandskern, maar is toch ook modem en ruim en we kun nen er prima in werken", zegt brandmeester Wandel op basis van al enkele maanden erva ring. De blusgroep Scharendij ke verhuisde in april dit jaar al vanuit de oude en veel te klein geworden kazerne aan de Platte- ZIERIKZEE - Vrouwen uit alle hoeken van de wereld komen on der de noemer 'Wereldvrouwen' met regelmaat bijeen in het MFC in Zierikzee. Op woensdag middag 20 oktober staat de bij eenkomst, die om 14.00 uur wordt gehouden van het MFC, in het teken van beweging. weg. De nieuwe brandweergara ge aan de Boutlaan werd zater dag 17 juli officieel geopend. Omdat een groot deel van de in woners in die periode werkzaam is in de recreatiesector, werd be sloten de open dag pas in okto ber te houden. Daar werd zater dag dus gretig gebruik van ge maakt. (Advertentie) Wat schuift die verdieping? De vraag of dc Westerschelde moet worden ver diept lijkt over onze Zeeuwse hoofden bekok- i sloofd te worden, j De Minister gunt de Belgen de 1 derde verdieping van harte en de Zeeuwse gedeputeerde buigt nu al publiekelijk voor deze Haagse superioriteit. Ook vele Zeeuwse politici zwichten intussen en stellen louter nog de vraag: wat schuift het? Zij menen dal als straks de .grote containerschepen moei teloos naar Antwerpen kunnen varen de zuiderburen dan ook maar moeten dokken voor bijvoorbeeld Zeeuwse infrastructuur. Tijdens de laatste commissievergade ring economie werden zelfs al voor stellen gesuggereerd door enkele sta tenleden! Er werd serieus gespeculeerd over de prijs die de Belgen voor de ver dieping moeten betalen. Zo werd als ruil voor de verdieping de verbreding van de Sloeweg en zelfs de A 4 genoemd. De vraag of wij Zeeuwen de verdieping überhaupt willen werd gemakshalve genegeerd! Voorstellen als deze laten zien hoe gemakkelijk de Zeeuwse politiek zich bij het Haagse bewind neerlegt en maken de positie van Zeeland in de onderhandelingen met de Belgen vols trekt ongeloofwaardig! Immers, hoe serieus zullen zij ons nog nemen wanneer ze weten dat wij zo gemakkelijk capituleren en de verdie ping zelfs te koop aanbieden? Hoe echt lijken onze krokodillentranen nog over hel natuurverlies? Dc discussie over wel of niet verdiepen is door het gedrag van de politici onnodig gewor den, waarom zouden die Vlamingen er dan nog voor betalen? De verdieping zal daarom weinig voor Zeeland schui ven behalve containers naar Antwer pen. Hedwig Smits, statenlid Zeeuws Belang! www.zeeuwsbelang.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29