Written weigeren inzet in Bagdad Fracties tonen begrip voor stoppen wedstrijd ADO-PSV Diplomatieke rel Cuba na terugsturen Kamerleden eel kinderen krijgen hoog schooladvies 13° |7° enden voelt niets voor vervangen van Amerikaanse troepen Brandstichting bij scholen in Souburg en Breskens Franse TGV wordt ook prijsvechter Agent in Nantes doodt collega Uitkering vuurwerkramp blijft uit Duitse CDU-leider in gevarenzone Elektriciteit uit Westerscheide Hoek wint na hectische week hebbe grote plannen in Vlissingen. GRATIS 1 pak Perla Mild koffie van 250 gram W 4 Enkele opklaringen Vooral vanmorgen nog een bui, verder jflieleopklaringen. Matige westenwind, dagtemperatuur 13 graden 210ejaargang no. 246 Bandag 18 oktober 2004 (nummer 1,25 nnnzeredactie buitenland JNDEN - Groot-Brittan- zal zijn militairen in jniet verplaatsen naar jdad of het soennitische frerk van verzet Fallu- Dat heeft een woord eer van het Britse mi- lerie van Defensie giste lgezegd. Fallujah woedt een hevige M tussen de Amerikanen en handelingen. Momenteel zijn Bntse troepen gelegerd in [relatief rustige zuiden van feens Britse media hebben de Verenigde Staten de Britse rege ring gevraagd militairen te ver plaatsen naar het opstandige ge bied in en rond Bagdad, dat on der Amerikaans commando staat. De Amerikanen zouden dan meer troepen in Fallujah kunnen inzetten. Als Britse militairen naar de Amerikaanse zone worden ver plaatst, 'zal dat niet naar Bag dad of Fallujah zijn', aldus de zegsman van Defensie. Hij zei dat minister Geoff Hoon van zijn departement vandaag het parlement inlicht. Amerikaanse troepen hebben gisteren met tanks stellingen van opstandelingen in het oos ten van Fallujah bestookt. Vol gens getuigen beantwoordden de opstandelingen de beschietin gen met mortier- en raketgrana ten. De Amerikanen hebben hun om singeling van de stad versterkt om te voorkomen dat strijders ontkomen.Toen de avond inviel, werd het rustiger in Fallujah. Het Amerikaanse leger trok OOST-SOUBURG - Basis- in Oost-Souburg en Breskens hebben het afgelo pen weekeinde schade opgelo pen als gevolg van brandstich- H De leerlingen van de openba re basisschool 't Mozaïek in Oest-Souburg beginnen van- iaagj als gevolg daarvan ver- 1 aan hun herfstvakan- 1 staken onbeken den een afvalcontainer in tand die tegen de school stond. In Breskens gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag hetzelfde met een papiercontainer die bij de openbare school was ge plaatst. In Breskens bleef de brand be perkt tot de entree, maar in Oost-Souburg was de schade aanzienlijk groter. Vooral het gedeelte waar de de lagere groepen zijn geves tigd is danig gehavend door het vuur. pagina 9 brand op school nonzeredactie binnenland BECHT - Honderden leerlin- i van basisscholen in Neder- 1 krijgen een te hoog school- its voor het voortgezet on- rijs. Dat gebeurt opzette- en soms onder zware druk ide ouders. met ouders praten over de per spectieven van het kind. Dan haal je veel druk van de ketel in het achtste jaar." Ouders overschatten vaak de leercapaciteiten van hun kind. Als die naar het vmbo moet, zijn de poppen aan het dansen. GPD Een Britse militair stuurt een fotograaf weg tijdens een patrouille zaterdag in Basra. Londen weigert troepen te verplaatsen naar Bagdad of Fallujah. foto Atef Hassan/RTR een landelijk onderzoek van vakblad Didaktief School 1 dat allochtone leerlingen s stad het meest worden [geadviseerd.' De problema- komt vooral voor in de vier tateden. ik van de bemoeienis van ss is de slechte naam die vmbo (voorbereidend mid- beroepsonderwijs) bij ■Keft. Volgens mensen uit onderwijs laten sommige krachten van groep acht beïnvloeden door woeden- agressieve ouders van hun ingen. Harleman van het School Centrum weet dat met e allochtone ouders het ni- :van het voortgezet onder- ttoderschatten. „Er wordt, "chargeer, vaak gedacht: juijn kind kan lezen en ven, kan het ook advocaat a'. 'Eoeten toe naar vervroeg- rOgnose. Vanaf groep zes al van onze sportredactie DEN HAAG - De regeringspar tijen WD, CDA en D66 vinden het terecht dat de Haagse burge meester Deetman zaterdag de voetbalwedstrijd ADO Den Haag-PSV heeft beëindigd. Het duel werd tien minuten voor tijd gestaakt vanwege wan gedrag van Haagse supporters. Scheidsrechter Temmink was de beledigingen aan zijn adres zat en onderbrak de wedstrijd. Hij stoorde zich met name aan de kreten 'Harnas, Harnas, Tem mink aan het gas' en spreekko ren met het woord kanker erin. Ook werd minutenlang 'Tem mink is de hoer van PSV' gescan deerd. Toen een deel van de aanhang van ADO daarna met geweld toegang probeerde te krijgen tot de bestuurskamer en de busi nessclub van het stadion, werd het duel op last van de Haagse burgemeester Deetman defini tief gestaakt. Daarmee beleefde het betaald voetbal een treurige primeur. Niet eerder werd een wedstrijd in de hoogste Nederlandse voet balklasse definitief gestaakt na verbale misdragingen van het publiek. Voor aanvang van de wedstrijd waren al drie supportersbussen van PSV met stenen bekogeld waardoor ze niet terug konden rijden. „De supporters van ADO waren evident uit op rellen", vond Deetman. De regeringspartijen CDA, WD en D66 steunen het stilleggen van de wedstrijd. „Het moet dui delijk zijn dat het menens is bij dit soort incidenten", aldus VVD-Kamerlid Rijpstra. De WD wil de discussie over de persoonsgebonden kaart nieuw leven inblazen. De bedoeling is dat niemand anders op zo'n strikt persoonlijke kaart het sta dion in kan. „Met de huidige technologie is de invoering van zo'n kaart een fluitje van een cent", aldus Rijpstra. Het CDA wil de harde kern hard aanpakken, omdat die het verpest voor de grote groep goedwillende supporters. De schuldigen zouden een stadion verbod moeten krijgen, stelt CDA'er Atsma. Volgens D66-fractievoorzitter Dittrich zal dat niet eenvoudig zijn. „Ik ben voor hard aanpak ken, maar het zal lastig zijn om de daders op te sporen." GPD pagina 17 voor Temmink was de maat vol toen zijn voorhoedes terug. Vol gens personeel van het plaatselij ke ziekenhuis zijn gisteren vier burgers omgekomen, onder wie een kind. De interim-regering heeft de re bellen in Fallujah gedreigd met een groot offensief als de leiders de Jordaanse terroristenleider Abu Musab al Zarqawi en zijn strijders niet uitleveren. Sinds het afbreken van de vre desbesprekingen zijn de lucht aanvallen op Fallujah geïntensi veerd. Zaterdagavond vielen daarbij drie doden. Zaterdagavond hebben op standelingen in Latifiya, even ten zuiden van Bagdad, negen politiemensen gedood. Zij open den het vuur op het busje waarin de negen onderweg wa ren van buurland Jordanië, waar zij een cursus hadden ge volgd, naai" hun woonplaats Kar- bala. In Bagdad zijn zaterdagmorgen vroeg aanslagen gepleegd op zes christelijke kerken. De explo sies veroorzaakten veel schade, maar maakten voor zover be kend geen slachtoffers. Al Zarqawi De Jordaanse terroristenleider Abu Musab al Zarqawi zweert trouw aan Osama Bin Laden. Dat blijkt uit een verklaring gis teren van de groepering Tawhid wa al Jihad van Al Zarqawi op internet. Daarin staat verder dat er con tact is met het terroristennet werk Al Qaeda van Bin Laden over operaties in Irak. ANP/AFP/RTR LONDEN - De Franse spoorweg maatschappij SNCF wil vanaf volgend jaar spotgoedkope tick ets voor de hogesnelheidstrein TGV op internet aanbieden om de concurrentie de loef af te ste ken. Een ritje van Parijs naar Mar seille zal dan nog maar 19 euro kosten. Dat bleek na een bijeen komst van het SNCF-manage- ment gisteren in Londen. Tegelijk is bekendgemaakt dat de snelheid op trajecten van in totaal 1500 kilometer omlaag gaat, als gevolg van achterstal lig onderhoud aan het spoor. ANP/AFP/DPA PARIJS - Een brigadier van poli tie in de Franse stad Nantes heeft gisteravond bekend een 34-jarige collega te hebben doodgeschoten. Het slachtoffer overleed door een kogel in zijn mond. Na afloop van hun dienst beslo ten zes agenten op het hoofdbu reau te eten, waarbij flink werd gedronken. Wat zich daar pre cies heeft afgespeeld is niet dui delijk: een uit de hand gelopen 'spel' of een ruzie. GPD door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken is zeer ver ontwaardigd over het optreden van de Cubaanse regering. Die zette zaterdag de Twee de-Kamerleden Boris Dittrich (D66) en Kathleen Ferrier (CDA) en hun Spaanse col lega Jorge Moragas bij aankomst meteen weer het land uit. D66-leider Boris Dittrich en CDA-Kamerlid Kathleen Fer rier (links) bij hun aankomst za terdag op Schiphol. foto Toussaint Kluiters/ANP Het drietal wilde in Havana met dissidenten praten. Bot heeft voor vandaag de Cu baanse ambassadeur in Neder land op het ministerie ontbo den. De Spaanse regering heeft de ambassadeur in Madrid om opheldering gevraagd. Het incident geeft volgens Bot aan dat Cuba er alles aan doet om te voorkomen dat vertegen woordigers uit het buitenland met dissidenten praten, aldus een woordvoerster. „Dat is heel zorgelijk." De Cubaanse regering noemt het bezoek van de parlemen- tariëx-s een 'grove politieke provocatie'. Dat ze met dissiden ten wilden pratenvindt het regi me 'een flagrante schending van Slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede wachten al vier jaar op een uitkering van de aansprakelijkheidsver zekering van SE Fireworks. Volgens mr. Kalma, die 250 gedupeerden van de ramp vertegenwoordigt, is nog geen cent ontvangen omdat de directeuren van het bedrijf hun handtekening niet onder het uitke- ringsverzoek willen zetten. De positie van CDU-leider Angela Merkel staat bin nen haar partij ter discus sie, nu de steun voor de grootste oppositiepartij in Duitsland in de peilingen terugloopt. Volgens belang rijke partijleden is er een steeds luidere roep om Mer kel af te zetten. Haar wor den zwak leiderschap en een falend oppo- sitiebeleid ver weten. De getijdenstroom in de Westerscheide kan worden benut om elektriciteit op te wekken. Dat blijkt uit een onder zoek van Delta Energy. Voor de opwekking zouden stro mingsturbines kunnen wox-den geplaatst bij de Wester scheide Container Terminal, het Nauw van Bath, de Schaar van Ossenisse, en de Pas van Baarland. Zonder tx'ainer Johan Bal- legeer, die vorige week zijn ontslag indiende, is Hoek weer in staat een wed strijd te winnen. De hoofd klasser zorgde zaterdag op eigen veld voor een re gelrechte stunt. Koploper FC Lisse werd met 2-0 versla- I gen. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20,21,22, 23, 24, 25 en 26. (Advertentie) Om de ongemakken tijdens onze verbouwing te verzachten ontvangt U bij aankoop van minimaal 25 boodschappen alleen bij Albert Heijn, Gildeweg 6, Vlissingen Het grote voordeel van Albert Heijn. Cf Deze aanbieding is geldig van 18 t/m 24 oktober. (Advertentie) g| Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 de eigen soevereiniteit'. Dit trich, Ferrier en Moragas wer den bij aankomst in Havana meteen aangehouden. Ze wer den onder bewaking twee uur lang in een kamer vastgehou den. Vervolgens zijn zij zonder verder commentaar met hetzelf de vliegtuig van Air France te ruggestuurd. Ferrier sprak van een giimmige ex-vax'ing. „Dit geeft wel aan hoe bedroevend het met de mensen- ï-echten in Cuba gesteld is." Dittrich benadrukte dat de EU in geen geval de banden met Cu ba moet versoepelen. pagina 3 mensenrechten vol in schijnwerper A o« Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn Ipostlbankrekeningnummec PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan Ik geef daarbij éénmalig toestem van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res 8"711688 555530 lJ Noteert u mij voor i nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,95), O per kwartaal met automa tische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1