!heboror is bescheiden en sterk PZC PZC Groenendaal stuntelend naar podium Smit en Rozendaal Hugo van den Broek kan nog sneller (Vim Schroder bijna eker van Las Vegas behalen dubbelslag Van Lottum stelt pensioen veilig 19 eniaanse hardloper snelste in warrige marathon van Amsterdam Eerste ATP-zege Lopez en Haehnel Succes voor tafeltennisster Li Jiao Schaker Leko dicht bij wereldtitel Duitse dubbelslag Ironman Hawaii Loeb nieuwe wereldkampioen rally Wereldkampioen klopt Palyama Oud-topjudoka Peter Adelaar overleden Heideman lijkt na hartingreep sterker dan ooit maandag 18 oktober 2004 pMImVoordouw „STERDAM - Toen hij met beide ar- «ogeheven over de meet kwam, glom- «;nde ogen. Hugo van den Broek (28) netdirect achter de finish op zijn knie ën het Olympisch Stadion van Am- Ljam juichte met de atleet uit ifttnskerk mee. ptijdl2-12,07) was goed voor de vijf- 'otek in de Amsterdam marathon. voor Van den Broek was het g. hij leverde voor zichzelf het be- fcdat hij voor Nederland de komen- i-aren naar de grote atletiekkam- pioenschappen kan. Al dertien jaar werkt hij aan zijn marathon en maakte de afgelopen twee jaar grote progres sie. In 2002 liep hij de marathon nog in 2.19. Afgelopen voorjaar in Rotterdam raffelde hij de 42 kilometer en 195 me ter af in 2.14.59. Amper zes maanden la ter knabbelde hij bijna drie minuten van dat pr af. Zijn doel was 2.12. Op ze ven seconden na lukte dat. „Ongeloof lijk," zei Van den Broek. „Ik ben dolge lukkig. Hier heb ik hard voor getraind.. Iedere dag dacht ik aan dit moment. Ik wist dat 2.12 mogelijk was." In de chaos na de finish werd Van den Broek opgehaald voor de dopingcontro le. Maar de official moest geduld heb ben. De pers wilde praten met de at leet, die in de laatste kilometers een tiental andere hardlopers voorbij ging en drie Kenianen en een Fransman voor zich moest dulden. Van den Broek vertelde aan ieder die het wilde horen dat hij tot enkele weken geleden gere geld in het krachthonk lag. Dat hij we kelijks 200 kilometer traint. Dat hij die portie vorig jaar nog niet aankon. En dat hij aan het begin van zijn marathon carrière staat. „Het kan sneller. Het kan beter. Ik heb nog tien mooie jaren voor me." Maar er zijn handicaps. Hij werkt 25 uur per week, is geen fulltime atleet. Dat zou wel moeten om door te groeien naar 2 uur en acht minuten. Van den Broek moet ook voorzien in het levens onderhoud van zijn Keniaanse vriendin Hilda Kibet. Als het geld ontbreekt, moet zij Nederland verlaten. „En ik heb gehoord dat je per 1 november nog 200 euro per maand meer moet verdie nen. Eigenlijk zou ik dan 30 uur moe ten werken. Dat kan echt niet." Hij hoopt dat de KNAU hem helpt bij de naturalisatie van zijn vriendin. „Dat hebben ze bij Lomah Kiplagat ook ge daan. Kijk, als ik mijn tijd wil verbete ren, moet ik me fulltime met atletiek be zighouden. Maar goed, ik heb nog geen sponsor. Ik krijg alleen mijn kleding. Misschien dat er na vandaag wel een be drijf is dat met me in zee wil." GPD r/Pim van Esschoten «TEEDAM - Winst voor de iniaan Robert Cheboror in IÓ.22. Derde tijd van het jaar, Aoersrecord. Mooi nieuws, de Amsterdam Marathon g de wereld instuurde, achter die gegevens ging iverhaal schuil van een warri- marathon. Regisseur Jos Her ns was de controle over de ge- Htenissen al snel kwijt. sl gebarend probeerde hij, op de motor, in de eer- Mlometers van hazen en tóp- ces een ritmische kopgroep 'maken. Het lukte niet. Dan s gingen de hazen te snel, iweer te langzaam. „Het was Dén", zei Hermens later. was het sterkste deelnemers- id ooit in Amsterdam, zoals nnens vooraf zei. Op papier e. In de praktijk vielen top ics als Titus Munji, Bernard rmasai en Benjamin Kimutai oskei al vroeg weg, anderen later. Alleen Cheboror i doortrekken en verbeterde parkoersrecord van 2.06,39 iWilliam Kipsang uit 2003. ipsang zelf kampte gisteren pijn in de rug, werd nog eede, maar wel op flinke ach- rstand (2,08,40). „Het geeft sar aan dat je een grote groep oet hebben", zei Hermens. )e een stijgt boven zichzelf ander vallen weg." iteren zag hij er veel wegval- Rodgers Rop bijvoorbeeld, 2002 winnaar in Boston en ff York, was bij de 28ste kilo meter nog aanvaller, luttele kilo meters verderop moest hij Che boror laten gaan en zwalkte over de weg. Hermens zag waar om: „Hij drinkt te weinig. Al leen water, geen sportdrank. In Boston dit voorjaar belandde hij gedehydreerd in het hospitaal." Ook nu dacht Hermens aan een dokter, maar Rop haalde op ei gen kracht het Olympisch Sta dion. Als negende, in 2.13,57. Amsterdam werkte zich de afge lopen jaren op naar een vierde plek op de ranglijst van snelste marathons in de wereld. En groeit ook in de breedte, met 16.000 deelnemers op de ver schillende afstanden een groei van veertig procent. De editie van 2004 zou die van Haile Gebr- selassie worden, maar de Ethio piër haakte in augustus al ge blesseerd af. De leegte werd ver volgens gevuld met zeven, acht Kenianen die allen in staat wer den geacht het parkoersrecord van Kipsang aan te vallen. Geen vooruitgang Het pakte anders uit. Nu was het in Amsterdam wel koud. De frisse wind, met name langs de Amstel, hielp ook al niet. En af gezien van de rommelige eerste kilometers (de kopgroep kwam even te lopen tussen de laatsten op de tien kilometer), bleek de nieuwe route door het centrum geen vooruitgang. Te veel boch ten en drempels. Hermens: „La ten we gauw terug gaan naar de oude route over de Dam." Het meeste moet echter mis zijn gegaan in de weken en maanden De Keniaan Robert Cheboror verbeterde het parkoersrecord van de Marathon van Amsterdam. van voox'bereiding. „En daar heb ik nu geen controle op", zei Hermens. Dat heeft hij wel bij de atleten die irrzijn kamp trai- jxenr'D'e nummers één en twee komen dan ook uit ons kamp." Cheboror meldde zich daar in december 2002, nadat hij derde was geworden bij een wedstrijd in Kamwosor over 25 kilometer. Cheboror won op oude tennis schoenen, viel op door zijn wils kracht. Michel Boeting van Glo bal, het bureau van Jos Her mens: „De beste tien nodigden we uit voor een gesprek om te kijken of ze bij ons kunnen ko men trainen. Robert was ner veus. Waarom, vroeg ik. 'Omdat ik graag wil en bang ben ver keerde antwoorden te geven'." Cheboror (25) is even beschei den als sterk. De sterkste in de trainingsgroep van Global in middels. Een jaar geleden was hij haas in Amsterdam, onder meer voor Kamiel Maase, die toen zijn Nederlands record liep (2.08,31). Hij besloot toen door te lopen en finishte in 2.11,06. foto Koen Suyk/ANP Dit voorjaar liep hij in Boston bij dertig graden 2.11,49 en werd tweede. Boeting: „Maar in het kamp zeiden ze al dat het wachten was op het moment dat hij eens heel snel zou gaan." Dat moment kwam dus gisteren. Cheboror hapte vijf minu ten van zijn persoonlijk record af. GPD RIJSWIJK - In het internationale toptennis behaalden de 23-jarige Spanjaard Feliciano Lopez en de 24-jarige Fransman Jéröme Haehnel hun eerste ATP-zege. Lopez won in Wenen van Guillermo Canas: 6-4, 1-6, 7-5, 3-6, 7-5. Haehnel klopte in Metz zijn 18-jarige landgenoot Ri chard Gasguet, 7-6 (11-9) en 6-4. De 15-jarige Tsjechische Nicole Vaidisova pakte in Tasj- kent haar tweede WTA-zege door de Frangaise Virginie Razzano met 5-7, 6-3, 6-2 te verslaan. In Moskou won Anastasia Miskina van Jelena Dementjeva: 7-5, 6-0. ANP WARSCHAU - Tafeltennisster Li Jiao heeft Nederland in Warschau weer eens aan een internationaal succes gehol pen. Met haar Japanse partner An Konishi won de gebo ren Chinese, sinds juni in bezit van een Nederlands pas poort, het vrouwendubbel in de Open Poolse titelstrijd. Het duo versloeg in de finale het Kroatische koppel Tam ara Boros/Comelia Vaida (4-2). Li Jiao, tot het toernooi nummer 119 van de wereld, haalde in het enkelspel de kwartfinale en zal een sprong op de ranglijst maken. ANP BRISSAGO - Schaker Peter Leko is een half punt verwij derd van de wereldtitel. De Hongaarse grootmeester kwam in de voorlaatste partij in de tweekamp tegen titel verdediger Vladimir Kramnik remise overeen. Leko leidt met 7-6, de Rus Kramnik moet daardoor vandaag de laat ste partij winnen om zijn titel te behouden. Als de eind stand 7-7 wordt, blijft Kramnik als titelverdediger de we reldkampioen. ANP/DP A KAILUA-KONA - Duitse triatleten hebben de Ironman op Hawaii beheerst. Norman Stadler won in het winderi ge Kailua-Kona bij de mannen, Nina Kraft bij de vrou wen. De Ironman geldt als het officieuze WK hele triatlon (3,9 km zwemmen, 180 km fietsen, marathon lopen). Beste Nederlander was Machiel Ittman, nationaal kam pioen wintertriatlon en skilopen. Hij werd 107e met an derhalf uur achterstand. Bij de vrouwen speelde Mariska Kramer (33e in 11.01.22) geen rol van betekenis. ANP AJACCIO - Sebastien Loeb is de nieuwe wereldkampioen rally. De Fransman werd gisteren in Ajaccio in een Citroën tweede in de rally van Corsica achter de Est Mark- ko Martin (Ford Focus). Derde werd de Spanjaard Sainz (Citroën). Door de tweede plaats stelde Loeb zijn eerste wereldtitel veilig. ANP DUISBURG - Badmintonner Dicky Palyama heeft in Duisburg in de halve finales van de Open Duitse titel strijd verloren van wereldkampioen Xuanze Xia. De Chi nees rekende in een half uur af met de Nederlander (15-6, 15-7), maar ging vervolgens in de eindstrijd zelf onderuit tegen zijn landgenoot Lin Dan: 17-16, 15-9 .ANP nonze sportredactie IN HAAG/HELSINKI - Na Kwereldbekerwedstrijden is nngruiter VVim Schroder al na zeker van de finale in Las »s komend voorjaar. Giste- itterd hij derde in Helsinki, rige week won hij in Olso. In I Europese tussenklassement ai de ruiter bovenaan. tg seizoen stelde Schroder '_in de laatste wereldbeker- Eilrijd deelname aan de fina- ttiiig. Dat is nu anders. Na k wedstrijden heeft hij al 35 lien, voor de finale zijn er 40 k -De beste achttien gaan i-' Las Vegas, ik ben er al ■5 .zeiSchröder gisteren op- j?a. „Ik ging nog nooit aan «ding in het klassement." höder maakte met Eurocom- se Montreal geen fout in de rage. maar was niet zo snel Onnaar Rolf Göran Bengts- E en de nummer twee, Mere- Michaels-Beerbaum. De Bitse ruiter won 15.000 euro zijn derde plek. Gerco 5P0RTRED ACTIE Mispark 28 rostbus 31 AA GOES kt 0113-315640 0113-315669 Msport@pzc.nl f Dagevos (chef) Bakker Minatorzuid) toen de Vries 'coördinator midden) 'coördinator noord) "rieBoersma Md van Vliet *-7van der Hooft centrale Redactie Ms 31 'fM AA GOES *10113)315500 *<0113)315669 Mredactie@pzc.nl 'NTERNET [Mzc.nl It-mail: I: web@p2c.nl Schroder maakte met Eurocom- merce Monaco een fout in het eerste parkoers, net als Eric van der Vleuten met Audi's Jikke. Zij eindigden als negende. „Gei'co en ik lieten ons de laat ste weken zien. Vorige week won hij de Grote Piïjs van Oslo, zaterdag won hij de Grote Prijs van Helsinki. Ik won vorige week de wereldbekerwedstrijd en ben nu derde. Het loopt goed, ik denk dat het door de ex-varing komt. We weten wat ons te wachten staat." GPD AMSTERDAM - Op 57-jarige leeftijd is in Amsterdam voorma lig topjudoka Peter Adelaar overleden. De voormalig Euro pees kampioen (1978) kreeg na zijn actieve loopbaan proble men met zijn gezondheid. Hij overleed aan een hartstilstand. Adelaar behoorde tot de beste Nederlandse judoka's in de zwaax-gewichtklasse. In 1974 won hij xn Voorburg zijn eei-ste Nederlandse titel. Vier jaar la ter veroverde hij weer goud bij de NK. Adelaar behaalde ook di verse medailles bij de EK. Adelaar kende onder bonds coach Peter Snijders zijn beste judotijd. Toen de trainer bij de judobond vertrok, sloot de 2.14 meter lange en 135 kilogram zware sportman zijn loopbaan af. Hij kwam uit voor Kenamyu (Haarlem), Oyama (Amsterdam) en Boersma (Amersfoort). Adelaar vex-diende de kost als vrachtwagenchauffeur en na zijn cairière ook als ordebewa ker in het Amstei'damse uitg aansleven. Hij overleed op 57-ja- rige leeftijd in betrekkelijke een zaamheid. ANP/GPD door Cilya van der Kooy RUDDERVOORDE - Als een nieuweling zat Richard Groenendaal in de eerste ronden in het Vlaamse Ruddervoorde op de fiets. In zijn drang naar succes ging er van alles mis. Na een reeks valpartijen en andere tegen slag eindigde de Raborenner gisteren met een indrukwekkende inhaalrace toch nog als tweede achter zijn Belgische ploegge noot Sven Nijs in de eerste veldrit van de Su perprestige. „Er had meer ingezeten als ik in het begin niet zo had zitten stuntelen", keek de toch wat teleurgestelde Groenendaal terug. „Ik was te gretig en daardoor maakte ik te veel fouten. Het leek wel of ik voor het eerst op de fiets zat. Ik reed in het publiek en tegen een paaltje en had materiaalpech. Ik ben blij dat ik mezelf in de tweede helft zo goed heb weten te herstellen. Al voelt het toch een beetje als een gemiste kans op een ze ge" Het was Groenendaals eerste podiumplaats in de Superprestige sinds zijn tweede plek in november 2002 in zijn woonplaats Sint-Michielsgestel. Afgelopen seizoen kwam hij niet verder dan twee vijfde plaat sen in Raismes en Gavere. Na een slechte voorbereiding wegens knieproblemen moest hij genoegen nemen met een bijrol. Alleen een wereldbekerzege in Pijnacker gaf zijn optreden nog enigszins kleur. Weilanden De conditie is nu wel op peil. Na een 'lekke re' trainingsweek reisde Groenendaal giste ren, in het gezelschap van zijn hoogzwange re vriendin, met veel vertrouwen naar Bel gië. De aanblik van het parkoers door de wei landen in Ruddervoorde stemde hem nog meer tevreden. In tegenstelling tot het ra zendsnelle traject vorige week in Worte- gem-Petegem moesten de veldrijders weer door de modder. „Het was een echt Groenen- daal-parkoex's, hier heb ik voor geleerd. Voor mijn gevoel was het ook de eerste echte cross van dit jaar. Ik wilde zo graag iets la ten zien. Maar ik maakte fout op fout. Ik leek wel een nieuweling. Ik heb mezelf op een gegeven moment toegesproken niet zo hard meer door de bochten te rijden en al leen op de rechte stukken voluit te gaan. Na een rondje zag ik dat ik heel veel terugpakte op de x-est, toen ben ik gaan rijden, rijden en rijden." Vanuit een welhaast kansloze acht ste positie begon Groenendaal aan een in drukwekkende inhaalrace. Drie ronden voor het einde sloot hij aan bij de Belgen Ben Ber- Richard Groenendaal ploegt zich een weg naar de tweede plaats. foto Yves Boucau/EPA den en Sven Vanthourenhout, de nummers twee en drie in de wedstrijd achter de ijzer- sterke Sven Nijs. De teammaat van Groenen daal reed al in de beginfase weg en boekte onbedreigd zijn vijfde zege van het seizoen en zijn 23e in de Superprestige. Groenendaal: „Als ik in het begin niet zo stom had gedaan, had ik vandaag met Nijs de strijd kunnen aangaan. Het gat met hem was nu al te groot. Die tweede plek was het hoogst haalbax'e. Dit resultaat is in ieder ge val lekker voor het vertrouwen. Ik kan me nog steeds meten met de toppers. Volgende week in Hamme-Zogge ligt ook een par koer-s dat op mijn lijf is geschreven. Hope lijk lukt het daar wel te winnen." ANP door Martijn van Beeten AMSTERDAM - Een vlucht naar het Chinese Sjanghai, een uurtje tennis en John van Lot- tum was maar mooi 480.000 dol lar rijker. De man die kampt met een chronische rugblessure stelde met een bizar uitstapje zi jn tennispensioen veilig. Van Lottum kondigde ïn augus- tus aan dat hij de eerstvolgende vier maanden zeker niet op de tennisbaan zou verschijnen. Waax-om dan die trip naar Sjang hai? De uitleg is duidelijk. Als een tennisser in vijf van zijn profjaren een bepaalde ranking haalt en minstens elf toernooien afwerkt, heeft hij x-echt op het tenrxispensioen. Dat gaat om een uitkex-ing van tweeduizend dol lar per maand vanaf het 49e le vensjaar. En dat twintig jaar lang. In totaal 480.000 dollar. Van Lottum, die waarschijnlijk wordt geopex-eerd, stond voor de trip naar China op vier jaar en tien toernooien. Net één te wei nig dus. En met zijn fragiele rug (hernia) was het de vx-aag of hij nog aan de eisen zou kunnen vol doen. Een telefoontje uit Sjang hai bracht uitkomst. Het ATP-toernooi in de Chinese me tropool wordt gesponsord door Heineken en door de afzegging van Sjeng Schalken deed er geen Nedei-lander mee. Of Van Lottum die plek wilde invullen. Dat wilde hij. Hij vloog er dix-ect uit, maar stelde intussen wél zijn tennispensioen veilig. GPD door Eric Korver AMSTERDAM - Een lach ver scheen op het gelaat van Miel Rozendaal. Nee, bloemen hoef den ze thuis in Warmenhuizen voorlopig niet meer te kopen. Rozendaal en Gretha Smit zorg den in Amsterdam voor een dub belslag. De marathonschaatser zegevierde zelf bij de mannen, nadat hij eerder op de avond zijn vriendin had zien winnen. De zege van Smit was niet zo op merkelijk. Ze doet niet zo vaak meer mee sinds ze ambities koes tert op de langebaan, maar als Smit start, is ze veel te sterk. Ook zaterdag. Niemand ontsnap te aan de gx-eep van het peloton, tot Smit het in de finale welle tjes vond. Met gemak reed ze weg, om met grote voorsprong te winnen voor Daniëlle Bekke ring en Misha Coolen. Dat ver baasde alleen Smit zelf. „Ik reed niet goed, had last van kramp in m'n rechterbeen en voelde me niet sterk." Bovendien kon ze amper lo pen van de pijn, nadat ze zich zelf eerder op de dag had 'ge opereerd'. „Ach", deed ze luch tig, „ik bleef hangen met de na gel van mijn gx-ote teen. Die lag er half af. Heb ik zelf gepro beerd hem er af te halen. Ik ging een paar keer bijna van mijn stokje. Dan maar vasttapen en rijden." De zege van Rozendaal was ver rassender. Er werd eigenlijk ge rekend op een gesloten koers met winst van een sprinter. Het liep anders. De enige geslaagde ontsnapping van de avond lever de een viertal op waaruit de win naar moest komen: Rozendaal, Jeroen de Vries, Jan van Ooster- om en Joost Juffermans. Halver wege dubbelden zij het peloton, daarna ging de zaak op slot. In de finale was Rozendaal opper- machtig. Hij liet De Vries (later gedeklasseerd naar plaats viei"), Juffermans en Van Oosterom eenvoudig achter zich. Sterker Rozendaal bevestigde de sterke indruk die hij in de eerste twee races maakte. Hij voelt zich ook sterker dan de afgelopen twee jaar het geval was. „Ik ben vrij wel fit, heb nagenoeg geen last meer van mijn x-ug en dat is heer lijk. Een bevrijding eigenlijk." Het blessui'eleed knaagde de voorbije jaren aan de rijder uit Warmenhuizen. „Ik ben eigen lijk best wanhopig geweest. Je bent er zó mee bezig, het vreet energie en je kunt niet px*esteren zoals je wilt. Heel naar." Nu het lichaam meewerkt, durft Rozendaal zich doelen te stel len. Hij praat nog niet over het cupklassement, maar het is dui delijk dat Rozendaal dat in het achterhoofd heeft. „In eerste in stantie wil ik winnen. En dus wat meer voor mezelf rijden. De afgelopen twee jaar reed ik voor al in dienst van andere jongens. Daar is niets mis mee, maar nu wil ik zelf weer meer aan bod ko men. Dat hebben we in de ploeg ook besproken." GPD AMSTERDAM - Dat hij niet won, interesseerde Jan-Maarten Heideman niet. De marathon schaatser uit Oldebroek had za terdag genoeg redenen zielsge lukkig te zijn. Amper hersteld van een lichte hartoperatie voel de hij zich al beter dan ooit. De vraag was natuurlijk óf Hei deman zou starten in de eerste schaatsmarathon van het sei zoen. Ook bij Heideman zelf, bij wie anderhalve week eerder door verhitting van een zenuw zijn te hoge haxixitme aan banden was gelegd, waren er twijfels. Niet zozeer over zijn aanwezigheid, wel over het ver loop van zijn terugkeer. „Want er is wel iets gebeurd. Je staat andei's dan gebruikelijk aan de start. Maar ik voelde me al snel na de ingreep prima, en heb af gelopen week getraind. Dat ging goed, daarom besloot ik te star ten." In de finale, waarin het peloton sprintte om de vijfde plaats, verbaasde Heideman iedereen. Hij raasde om de rappe mannen heen. Opmei'kelijk machtsver toon voor een amper herstel de patiënt. Toch wil Heideman nog niet denken aan titelpro- longatie. Over concrete doe len werd niet gespi'oken. „Ge woon, met de ploeg zoveel mo gelijk winnen." Maar als Hei deman dat zegt, weet de x-est van het peloton meer dan ge noeg. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19