lu vertrekken of straks betalen Grafzerken op straat Veel interesse publiek in windmolenpark maren woonboot in de clinch met eigenaar haven Kortgene 13 Groninger mishandeld in café Bedreiging met vuurwapen Aanhoudingen in Goes Automobilist rijdt door na ongeval Diefstal uit horecagelegenheid rde afspraken over bouw ngen 'E'V'E^ 0<MZIE9{ Prijs saxofoniste PZC Spaar met de PZC Diergaarde Biijdorp maandag 18 oktober 2004 peek Janssen UJIE - Emotie en com- itotsen wel eens. Zo ook $ne. waar de woonboot- 0 in de landbouwhaven Delta Marina, de nieu- paaar van de haven, wil jjopen. En dat ligt gevoe- sommigen liggen er al jjy. ceatiebedrijf Delta Mari- ^ustreerd. Het kocht de Verjaar geleden en kreeg •boten erbij. Om de in- ig in de haven terug te J.zijn de liggelden van veel te laag. De ple et brengt meer geld op. Je jaren zestig dient de roor het verschepen van iwproducten van Noord- 1 naar het vasteland, aanleg van de Zand en krijgt Noord-Beve- ivaste verbinding vorm- Zuid-Beveland en wordt itü steeds minder ge- •Joor de bieten- en aard- Wen. Langzaam maar ze ssen woonboten hun 2. Niet voor permanente pg, maar alleen voor re- komt voor de woonboot- en het eerste onheilsbe- üs de gemeente Noord-Be- i'destijds beheerder van iouwhaven). De haven terkocht en de woonbo- ceten op den duur weg. later koopt Delta Mari- al een jachthaven naast Jbouwhaven heeft, de ha- leen projectontwikkelaar ilhaven kan zo met onge- ligplaatsen worden uit- ibooteigenaren krijgen zin in te maken met uwe eigenaar, dus ook nieuwe verhuurder van en. verviervoudige het lig- lertelt Beb Thijs uit Mid- Zij lag al in 1967 met haar ouders in de middels heeft ze de d en ligt ze er nog ,Öok berekende Delta Woonboten in de voormalige landbouwhaven van Kortgene. Marina de oppervlakte van de boten opeens anders. Eerst telde alleen het gedeelte dat in het wa ter lag, nu moesten we opeens betalen voor het hele oppervlak tussen de meest uitstekende de len." De eigenaren voelen zich in de boot genomen. „De gemeente heeft ons over de schutting ge gooid en Delta Marina rekent wel even met ons af, zo voelt het." De vijftien woonbooteigenaren zijn verenigd in de Vereniging van Woonboot Eigenaren. Die houdt begin dit jaar een enquête om te onderzoeken wie wil blij ven ondanks de nieuwe, hogere liggelden. Vijf eigenaren willen binnen twee jaar weg, vijf zou den het liefst een jaar of vijf blij ven en de overige vijf willen zo lang mogelijk in de haven blij ven. Afkoopregeling Deze zomer gaat Delta Marina met de vereniging in onderhan deling. Zonder advocaten of rechters, ook Delta Marina staakt voorlopig de juridische procedure die ze tegen zes woon booteigenaren heeft lopen. Volgens voorzitter Dick Bijlsma van de Vereniging van Woon boot Eigenaren liggen de twee partijen vrij snel op één lijn wat betreft de afkoopregeling voor de vijf woonbooteigenaren die binnen twee jaar weg wilden. „De volgende stap zou zijn, dat directeur Luc Overtoom van Del ta Marina plannen zou uitwer ken voor de groep die vijf jaar wilde blijven. Bovendien beloof de hij dat een aantal schepen voor langere tijd mocht blijven liggen." Ruim een week later krijgen alle vijftien woonbooteigenaren een brief in de bus. Wie voor 15 no vember 2005 vertrekt, krijgt een vertrekpremie (van 1500 tot 8000 euro, afhankelijk van de vervangingswaarde van de boot) en hoeft geen achterstalli ge huur te betalen, die is ont staan omdat de woonbooteigena ren op advies van een advocaat het.oude- bedrag aan liggelden zijn blijven betalen. Ook de huur voor 2005 wordt dan kwijtgescholden. Wie be sluit langer te blijven, krijgt bij vertrek over een aantal jaren de sloopkosten voor zijn rekening. De meeste woonboten zijn te oud om te verslepen en boven dien zijn er in Zeeland geen an dere ligplaatsen voor woonbo ten meer vrij. Respectloos „We waren heel boos over die brief", vertelt voorzitter Bijls ma. „Dit waren de voorwaarden die we hadden afgesproken voor de groep die binnen twee jaar zou vertrekken, niet voor de ei genaren die langer wilden blij ven. Ik voel me respectloos be handeld. We probeerden er gezamenlijk uit te komen en als Delta Mari na nu ineens zegt: 'Zo moet het', dan loopt de zaak dus stuk. Ein delijk was er een overeenkomst binnen handbereik, nu kunnen we weer opnieuw beginnen. Maandag gaan we maar weer met onze advocaat praten." Directeur Luc Overtoom van Delta Marina legt uit waarom de woonboten eigenlijk weg moeten. „Wij hebben die haven vier jaar geleden gekocht tegen een bepaalde prijs. Die investe ring moet natuurlijk wel iets op leveren, dus moeten we voldoen de plaatsen in de jachthaven aanleggen. Wanneer alle vijftien woonboten blijven liggen, is het een verliesgevende zaak voor Delta Marina." Overtoom kan zich wel inleven in de negatieve gevoelens van de woonbooteigenaren. „Ik zie na tuurlijk hoe vreselijk het voor hen is, dat ze weg moeten. Daar om heb ik een concreet voorstel gedaan, want dat lijkt mij de eni ge manier om tot elkaar te ko men. Ik ben samen met Dick Bijlsma tot een deel van deze voorwaar den gekomen, heb de huurgel den en de taxatiewaarden met hem overlegd. Als de woonboot eigenaren vanaf 2005 besluiten daar niet op in te gaan, ja, dan zie ik mij genoodzaakt het volle pond te vragen. De prijs die nu wordt betaald is de oude ge- meenteprijs, ze hebben hem zelf bepaald. De hogere huurprijs die Delta Marina gefactureerd heeft en in- foto Willem Mieras middels zelfs heeft verlaagd, is tot op heden niet door de woon booteigenaren betaald. Maar zo zit de wereld natuurlijk niet in elkaar, uiteindelijk bepaalt de eigenaar de hoogte van het lig geld." Royaal Volgens Overtoom hoeft Delta Marina niet eens een vertrekpre mie te betalen. De grond is ten slotte eigendom van het bedrijf. „Maar omdat eigenaren er al ja ren zitten en om het leed wat te verzachten, willen we hen wel tegenmoetkomen met een finan ciële compensatie. Dat is vanuit mijn onderhandelingspositie misschien zelfs zwak. Ik vind dat ik royaal naar hun toe ben geweest. Daarom is het spijtig dat ze zo reageren." De woonbooteigenaren willen nu pas verder onderhandelen als het bod van tafel wordt ge veegd. „Dat doe ik niet, want ik vind dit een heel reëel voorstel. Daar sta ik nog steeds achter en hoop dat we toch nader tot elkaar kunnen komen." VLISSINGEN - Een onbekende man heeft zaterdagoch tend rond kwart over vier een 49-jarige Groninger in een café aan het Bellamypark in Vlissingen mishandeld. De Groninger liep verwondingen aan oogkas en oog op door dat zijn bril door de onbekende dader werd stukgeslagen. De politie onderzoekt de mishandeling nog. VLISSINGEN - Twee Vlissingers van 24 en 27 jaar zijn za terdagochtend omstreeks kwart over vijf aangehouden in hun woonplaats omdat zij ervan verdacht worden een der tigjarige man uit Vlissingen te hebben bedreigd met een vuurwapen en een hamer. De daders reden de dertigjarige man klem in de Albert Cuyplaan, bedreigden hem en namen zijn jas mee. De man raakte gewond aan zijn lip toen hij met de hamer werd aangevallen. De verdachten zitten nog vast en wor den nog gehoord. GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag om half vijf vijf aanhoudingen verricht aan de Ossen- hoofdstraat in Goes. Het vijftal wordt ervan verdacht even daarvoor, aan de Rijfelstraat in Goes, met glazen flesjes naar een groepje jongeren te hebben gegooid. Het gaat om een negentienjarige man uit Zwijndrecht, een zestienjarige jongen uit Goes en drie achttienjarige mannen uit Goes aan de Ossenhoofdstraat in Goes aange houden. Uit groepje jongeren waar de flesjes naar werden toe ge worpen deden een vijftienjarige jongen en een zeventien jarige jongen, beiden uit de gemeente Kapelle, aangifte van bedreiging. Er werd niemand geraakt door de flesjes. Kort na de aanhouding van het vijftal werd ook nog een eenentwintigjarige vrouw uit 's-Gravenpolder aan de Vlasmarkt in Goes aangehouden wegens belediging. De vrouw beledigde agenten die met het bedreigde groepje jongeren (naar wie even daarvoor glazen flesjes werden gegooid) stonden te praten. Diezelfde was rond een uur een drieëntwintigjarige man uit Heinkenszand aan de Grote Markt in Goes aangehou den. Toen agenten naar een opstootje aan de Grote Markt gingen maakte de man een slaande beweging naar een van de agenten. -1 TERNEUZEN - In Terneuzen, op de Willem de Zwijger-; laan, vond vrijdagmiddag rond vier uur een ongeval plaats waarbij een automobilist in een witte auto is door-- gereden. Een 76-jarige fietser kreeg op de rotonde geen voorrang; van een automobilist en reed hierdoor tegen de auto aan De man viel en liep een pijnlijke arm, rug en achterhoofd op. De automobilist is doorgereden. De politie zoekt getui- gen van het voorval. ELLEMEET - In de nacht van vrijdag op zaterdag is er in- gebroken in een horecagelegenheid in Ellemeet. Uit het pand zijn honderden euro's weggenomen. inus Antonisse ÖJBURG - De gemeenten harder trekken aan het ivan afspraken met de wo- jporaties over bouw van ij deze corporaties zit ld dat hiervoor prima ge- bn worden. 4 H. van (CDA, ruimtelijke or- j .Het is onbegrijpelijk 'gemeenten onvoldoende s maken om het kapitaal (woningcorporaties in te De gedeputeerde onder st de gemeenten en cor- 5 veel meer samen op trekken. „Anders lukt p. om voldoende huurwo- te bouwen, huizen voor 5.enzovoorts." Van Wave- Staan dat er bij de instel- 'veel meer geld ligt te 3t. dan menigeen denkt, "«vrijdag kwam het on- t?aan de orde in de Sta- öissie Ruimte. Statenlid 8(WD) merkte op dat er «ik op de woningcorpora- %oefend moet worden boende huurwoningen te -Als een corporatie in ^miljoen euro kan le- t studentenhuisvesting in t te bouwen, dan zit er ttef." breren benadrukte in de dat de provincie in fcweWoonvisie vasthoudt duidelijke verdeling -■iWe woningen: 50 pro- - de vier steden, 20 pro- jar de dragende kernen Oostburg, Tholen en Zie- procent naar de overi- «sen. te bewaken moeten de Pjanninglijsten bij ficie indienen: hoeveel, waar willen ze bouwen. moeten de gemeenten yen wat ze voor be- doelgroepen' (zoals star ouderen) willen doen. Hij bezorgd dat Goes, Mid- Terneuzen en Vlissin- iü> 4 doende kunnen bou- de overige gemeenten evier steden zijn druk met grote projecten en .inun plannen een heel J derails gezet." J J',van Ginkel (Chris- J' nu gemeen- krijgen de wo- tni 'n delen, ze Jassen gedrag dienen te „Opgevoerde plannen ook uitvoeren." door Huib Uil Het is een vreemd verschijnsel in ons straatbeeld: een grafzerk, herge bruikt als stoepbank voor een huis in de Poststraat in Zierikzee. Het blijkt te gaan om een deel van een zerk, die hier de gelegenheid biedt tot verpozing en rust. Wie toch zijn wenkbrauwen fronst, kan gedeeltelijk worden gerust gesteld. Het gaat in dit geval niet om een echte grafzerk, maar een replica, ge maakt door de kunstenaar Eric Odinot uit Zierikzee. Het originèel is uit Dreischor afkomstig, maar de zerk zelf was te vinden in de Sint Lievensmon- sterkerk van Zierikzee. Zierikzee mag zich verheugen in het be zit van talrijke monumenten. Ondanks al die rijkdom aan herinneringen uit een ver en nabij verleden is Zierikzee niet ongeschonden door de tijd geko men. Het belangrijkste verlies wordt ge vormd door de Sint Lievensmonster- kerk. Vermoedelijk werd met de bouw van de ze kerk omstreeks 1470 begonnen. Het laatgotische monument was een pronk stuk van de laatmiddeleeuwse kerk bouw. De kerk had een vloeroppervlak van 4100 vierkante meter en een lengte van 102 meter. Met deze maten was de Sint Lieven de grootste kerk die Zeeland kende. De kerk laat zich vergelijken met de gro te stadskerken in Nederland, zoals de Sint Janskathedraal in Den Bosch. Sluitstuk van de bouw was de toren waarvan het dit jaar 550 jaar geleden is dat het fundament werd gelegd. Grote kerk Na de Reformatie kwam de kerk ter be schikking van de Nederduits Gerefor meerde gemeente en sindsdien werd de aanduiding 'Grote kerk' gemeengoed. Dit ter onderscheiding van de Kleine of Gasthuiskerk. Een pronkstuk van de Grote kerk was de uit 1672 daterende preekstoel waarvan de voet gevormd werd door zes gebeeldhouwde mannen figuren. In 1770 werd een prachtig nieuw orgel in gebruik genomen. Het werd gebouwd door Johan Hendrik Batz uit Utrecht en telde 3108 pijpen. In de nacht van 6 op 7 oktober 1832 brak brand uit aan de zuidwestzijde van het kerkdak. Onvoorzichtigheid van loodgieters, die de dag tevoren ter plekke aan de dakgoten hadden ge werkt met open potten vuur, was de meest waarschijnlijke oorzaak. Het Een grafzerk, hergebruikt als stoepbank voor een huis in Zierikzee. Het betreft een replica. foto Dirk-Jan Gjeltema vuur werd sterk aangewakkerd door een felle wind, die vanuit het westen waaide. Daardoor kwam het gehele dak in brand te staan. Tegen deze vuurmas sa was niets opgewassen. Slechts wei nig kon worden gered. De zee van vuur en licht werd die nacht tot in de verre omtrek gezien. De volgen de morgen bood de kerk een treurig aan zicht. Alleen de kale muren, de gevels en de torentjes resteerden. Het orgel van Batz was veranderd in een puin hoop. Van het dak was niets meer te be speuren. Wat hier gebeurd was, kon in één woord worden samengevat: een ramp! Hoewel herstel zeker mogelijk was, werd vrijwel onmiddellijk besloten tot afbraak en de bouw van een nieuw kerk gebouw. Die Nieuwe Kerk kwam uitein delijk gereed in 1848. Deze kerk is een fraai voorbeeld van het neoclassicisme, maar neemt de spijt om hetgeen ver dween niet weg. Wie nog iets van de glo rie wil proeven, kan de fraaie maquette in de Nieuwe Kerk zien, gemaakt door de Zierikzeeënaar Harry Boot. Boven dien zijn de contouren van de voormali ge kerk verwerkt in het straatopper vlak. Voordat tot nieuwbouw kon wor den overgegaan, werd de oude kerk af gebroken. Een deel van de grafkisten werd overgebracht naar de nieuwe be graafplaats aan de rand van de stad. De afbraak en de afvoer van niet meer bruikbare materialen duurde tot janua ri 1833. Afkraak In het kader van die afbraak werd niet zachtzinnig te werk gegaan. Alle nog aanwezige grafmonumenten werden kort en klein geslagen. Slechts zeer wei nig bleef gespaard. Veel van die af braak - het ging vooral om grote par tijen steen - werd verkocht voor water staatswerken zoals voor het kanaal van Terneuzen naar Gent. Een beperkt deel van de grafzerken werd opgeslagen en gebruikt voor de vloer in de Nieuwe Kerk. Een ander deel werd verkocht voor her gebruik. Zo zijn heel wat stoepen in Zie rikzee van voormalige grafzerken voor zien, meestal met de tekst naar onde ren. Ook op de hoeken van de straten werden schampstenen aangebracht af komstig uit de afbraak van de voormali ge kerk. De grafzerk waarvan de replica in de Poststraat te bezichtigen is, werd ook verzaagd. Alleen het rechterdeel is be waard zonder de naam. Een onderzoekje leverde als resultaat op dat het hier gaat om een grafzerk uit 1715. De overledene, die onder deze zerk werd begraven, was Adriaan van Duijn. Hij was raad en schepen van Zie rikzee en voorts onder meer dijkgraaf van het Poortambacht van Zierikzee, penningmeester van de stad en kerk meester. door Wilma Valk HOOFDPLAAT - Ongelofelijk." noemt Erik Dekker de belang stelling voor zijn windmolen park zaterdagmiddag in de pol der bij Hoofdplaat. Er zijn volgens hem ruim 1300 belangstellenden geweest. De or ganisatie, uitleg, ontvangst, par- keermogelijkheden, ambiance en het weer, alles speelde dan ook mee. Vooral omwonenden en mensen uit de regio, maar ook geïnteres seerden van verder waren naar de Kruisweg gekomen. „Onvoor stelbaar groot," was de mening van haast iedereen. Er werden heel wat foto's genomen, naast de palen, bij de turbines, de enorme kraan en vooral naast de wieken. Dekker: „De rotor meet totaal 80 meter, de mast 78 meter zodat we toch op een hoogte van 120 meter totaal ko men." Dekker was altijd al interes seert in techniek: „Dit past bij ons bedrijf, wij agrariërs leve ren de eerste levensbehoeftes en daar hoort stroom ook bij. Van daag ben ik vooral blij met de-"! positieve belangstelling en van! de grijns die ik op menig gezicht: zie." Wethouder L. Wille van de" gemeente Sluis opende de Open Dag van het windmolenpark: „Ik bewonder de moed van deze! ondernemer. Voordat een wind molen draait, gaan er toch zeker zeven jaar overheen. Dit wordt steeds langer omdat er ook steeds de procedures zwaarder: worden" Naast de twee rechtstaande wondmolens, was er een molen in aanbouw en tevens een gon-' del zowel van binnen als buiten te zien en lagen er de enorme wieken. Diep onder de molens ligt de kersenboomgaard van de. familie Dekker op de gondels; zijn er dan ook, heel toepasse-- lijk, een stel kersen geschilderd. ARNHEM - Sandra Walhout uit Yerseke heeft zaterdag in Arn hem tijdens het nationaal top- concours van de KNFM een eer ste prijs behaald. Sandra speelt sopraansaxofoon. (Advertentie) voor een gratis 2' entreebewijs Hierbij uw pootafdruk voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Biijdorp Tot en met 22 oktober treft u elke dag een pootafdruk aan in de krant. Spaar de 10 verschillende pootafdrukken. Heeft u een pootafdruk gemist? Twee keer treft u in plaats van een poot afdruk een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie is op 9 oktober geplaatst. De actie wordt vanaf 23 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van u.00-16.00 uur). Voor informatie over Diergaarde Biijdorp kijkt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13