PZC Europese socialisten pakken Barroso aan Opnieuw geweld in Haïti llWIillllliii NEDERLAND VEIL Terugtrekking uit Gaza start in mei Karzai torenhoog favoriet in peilingen Afghanistan ursus Congolese officieren in België plotseling gestopt luzie om kandidaat-commissaris Buttiglione Turkse gevangenis Doden bij opstand in Musharraf blijft legerchef lanslagen in Iroene Zone an Bagdad Top vakbond aan de porno Bouwen in natuurgebieden Italië Oostenrijk levert maffioso uit Ex-president Bolivia voor gerecht SECOND HOME BEURS - jaarbeurs utrecht vrijdag 15 oktober 2004 ISLAMABAD - De Pakistaanse president Musharraf mag naast zijn functie als staatshoofd aanblijven als opperbe velhebber van het leger. Dat heeft het Pakistaanse parle ment gisteren bepaald door een wet goed te keuren. Dat heeft de regering bekendgemaakt. Tien maanden geleden beloofde Musharraf zijn uniform aan de wilgen te hangen om een burgerpresident te wor den. Met deze belofte kreeg hij de steun van veel parle mentariërs. Musharraf wil aanblijven als opperbevelheb ber om zo beter te kunnen optreden tegen het terreurnet werk Al Qaeda. ANP/AFP ■hnrHettvvan Rooij BRUSSEL - Het conflict over fc omstreden kandidaat-euro- (jmmissaris Buttiglione staat opscherp. De socialistische frac tie b het Europees parlement ,jxi van aankomend Commissie- loorzitter Barroso dat hij reke- ling houdt met de kritiek en de tonservatieve Italiaan een ande- tportefeuille geeft. ps Barroso zijn eigen gang «t. zo dreigde fractieleider Sóultz, zullen de sociaal-demo craten in het parlement hun «fcdkeunng onthouden aan de e!ènieuwe Europese Commis si; De actie van de socialisten bat één dag nadat Barroso van et parlement de ruimte kreeg cc zijn eigen conclusies te trek en uit het negatieve oordeel Bvex Buttiglione. De Italiaanse insten-democraat werd vorige nefk door een parlementscom- issie ongeschikt bevonden swr de portefeuille justitie en surgerlijke vrijheden. Dit om- Ètluj homoseksualiteit een zon et vindt en zeer conservatieve pvattingen heeft over het huwe- [jk, De sociaal-democraten be- cbuldigen Barroso ervan dat li; het parlement negeert en wil- khem dwingen om met hun «sen rekening te houden. eelzeggend khultz toonde zich hoogst geïr- iteerd over het feit dat Barroso ieh onbereikbaar houdt, maar toen wel via de media laat telen dat hij nog steeds het vol- ite vertrouwen in Buttiglione rit. „De manier waarop Barro- |t probleem hanteert is veel- Eggend voor de manier waarop j de komende jaren met het dement denkt om te gaan", al ius Schultz. „Hij laat duidelijk erken dat hij niet geïnteres- adis in wat wij vinden." Is Barroso het parlement niet gemoet komt, zal Schulz zijn 1GDAD - Twee explosies in zwaarbeveiligde Groene Zo- san Bagdad hebben gisteren (mensen het leven gekost, on- rwie drie Amerikanen. Acht mensen raakten gewond. i Amerikaanse leger ver- Rit dat zelfmoordenaars de slagen hebben gepleegd, ds Groene Zone van de Iraak- hoofdstad zijn onder meer de sim-regering en de Ameri- ose ambassade gehuisvest, handelingen hebben het si op dit gebied gemunt, ar tot nu ging het om beschie ten van buitenaf. Volgens het öikaanse leger zijn de explo ten waarschijnlijk 'met de &d de zone binnengebracht. ;zou wijzen op een maas in beveiliging. £oepenng van de Jordaanse roristenleider Abu Musab al ^awi heeft zich verantwoor- verklaard voor de explo- ÜFP/RTR/DPA ülieu-eisen Mo's strenger ®JffiURG - De ministers 1 "'1|'eu van de Europese willen snel zuiniger en •wre auto's. herwegen de fabrikanten op barnet strenge normen, als >fel zeh snel verbeteringen gogen. Jeek gisteren in Luxem- f W] een discussie tussen de 85 van de 25 EU-landen, voorzitterschap van «^secretaris Van Geel. ANP partijgenoten 'in overweging ge ven om niet voor hem te kiezen'. Als de aankomend commis sie-voorzitter het been stijf houdt en de benoeming van de hele Europese Commissie op het spel komt te staan, kunnen de socialisten rekenen op de steun van de groenen en van extreem links. Voor een meerderheid in het parlement is de liberale frac tie nodig, waar ook grote onte vreden heerst over Buttiglione. Het is opvallend dat Schultz nauwelijks kritiek had op de li berale kandidaat-Commissaris sen Kroes en Fischer-Boel. De socialistische fractie, waar de Nederlandse PvdA-europarle- mentariërs deel van uitmaken, eist niet dat Buttiglione hele maal vertrekt. „Wij willen hem niet op justitie zien", aldus Schultz. Inmiddels heeft ook de Zweedse premier Goran Pers- son zich in het koor van criticas ters gevoegd. Hij verweet de Ita liaan een 'sensationeel gebrek aan beoordelingsvermogen'. De Britse kandidaat-Commissaris Mandelson noemde het 'onver standig' dat Buttiglione in het parlement zijn persoonlijke op vattingen over homoseksualiteit kenbaar heeft gemaakt. Buttiglione zaaide gisteren ove rigens zelf verwarring over zijn ambities. „Mijn geloof is sterk genoeg is om af te zien van een baan in de Commissie als dat no dig is", zei hij tegen de BBC. Te gen het Italiaanse persbureau ANSA verklaarde hij later dat hij er niet aan denkt om terug te treden. GPD door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Bij een opstand in de Buca-gevangenis in de Turkse stad Izmir zijn mogelijk zes doden gevallen en tenminste vijf mensen gewond geraakt. Tot ongeveer drie maanden gele den verbleven hier de twee Ne derlandse vrouwen die zijn ver oordeeld wegens betrokkenheid bij heroïnehandel. Inmiddels zit het tweetal vast in een gevange nis in Bilecik. De twee Turkse mannen die met de vrouwen werden opgepakt, beiden afkomstig uit Schiedam, zitten nog wel vast in Buca. Bei de mannen hebben zowel de Turkse als de Nederlandse natio naliteit. De zes doden zijn gisteravond al leen gemeld door de Turkse tele visiezender NTV. De Turkse au toriteiten hebben het nog niet bevestigd. De vijf gewonden zijn inmiddels overgebracht naar het ziekenhuis. Het protest van de gevangenen in Buca is gericht tegen de slech te leefomstandigheden. De gede tineerden eisen een gezondheids controle en zeggen beter behan deld te willen worden door de bewakers. Vijf bewakers die wilden optre den tegen de actievoerders wer den gegijzeld. Twee van hen zijn inmiddels vrijgelaten. Rond middernacht staken de protesterende gevangenen bed den en lakens in brand. Het ge bouw is omsingeld door de poli tie. De Turkse officier van justitie Yasar Asian, het gevangenisper soneel en de gevangenen zouden inmiddels onderhandelingen zijn begonnen. GPD STOCKHOLM - Directieleden van de Zweedse vakbond Metall in de industriestad Trollhattan hebben ontslag ge nomen na beschuldigd te zijn van oneigenlijk gebruik van contributies. Ze gebruikten het geld voor sterke drank, porno en seksspeeltjes. Dat meldde de vakbond gisteren. Bij een interne accountantscontrole kwam het misbruik van fondsen aan het licht. Een voormalige penningmees ter verklaarde tegenover het Zweeds radiostation Ekot dat drankconsumptie en bezoeken aan seksshops op offi ciële reizen van de directie werden betaald uit contribu ties. ANP/RTR ROME - De Italiaanse Senaat heeft gisteren een wet aan genomen waardoor bouwen in natuurgebieden die tot nu beschermd waren, is toegestaan. Dat gebeurde na een rumoerige vergadering, waarbij link se senatoren uit protest tegen de omstreden plannen van de regering-Berlusconi, massaal de zaal verlieten. De wet werd daardoor vrijwel unaniem aangenomen door de se natoren van de regeringspartijen. ANP/AFP ISTANBOEL - De Turkse politie heeft gisteren de Turkse maffiabaas Alaatin Cakici, die is veroordeeld voor corrup tie en moord, uit Oostenrijk opgehaald. Dat meldden Turkse media gisteren. De beruchte Cakici werd in juli in Oostenrijk gearres teerd nadat hij uit Turkije was gevlucht. Een Oostenrijk se rechtbank bepaalde vorige week dat de maffiabaas uit geleverd zou worden aan Turkije. Hij wordt in Turkije be recht. ANP/AFP/RTR LA PAZ - Oud-president Gonzalo Sanchez de Lozada van Bolivia moet zich voor het Hooggerechtshof verant woorden voor genocide en verduistering van staatsfond sen. De gezamenlijke vergadering van de Senaat en Ka mer van Afgevaardigden van het Latijns-Amerikaanse land heeft daarmee gisteren met 126 tegen dertien stem men ingestemd. Sanchez de Lozada, een fervent verdediger van de vrijemarkteconomie, werd op 17 oktober 2003 gedwongen af te treden na massale protesten tegen het plan van de re gering om aardgas via aartsvijand Chili, dat Bolivia eind negentiende eeuw van zijn kustprovincie beroofde, naar de VS en Mexico te exporteren. ANP/AFP Medewerkers van stembureaus in Kaboel sorteren stembiletten door ze op stapeltjes achter het naambordje van de kandidaat te leggen. van onze redactie buitenland KABOEL - Bijna een week na de presidentsverkiezingen is in Afghanistan het tellen van de stemmen eindelijk begonnen. Volgens eerste peilingen haalt interim-president Hamid Kar zai tussen zestig en zeventig pro cent van de stemmen. Zijn grootste rivaal, Qanuni, komt op tien tot twintig procent uit. De dertien overige kandida ten haalden gezamenlijk onge veer tien procent van de stem men. De formele uitslag kan nog weken op zich laten wachten. De peiling is gedaan door het Amerikaanse IRI. Met behulp van 450 Afghaanse burgers (mannen en vrouwen) onder vroeg men ruim 17.000 inwo ners van het land. Op basis van de uitkomsten krijgt Karzai een heel stevig mandaat, aldus IRI. Karzai haal de zijn steun vooral bij de Pastu- nen die 44 procent van de Af ghaanse bevolking uitmaken. Bijna negentig procent van hen stemde op Karzai. Onder de Oez- beken in het land (acht procent van de bevolking) was Karzai het minst populair. Zestien pro cent van deze bevolkingsgroep stemde op hem. Qanuni had zijn machtsbasis vooral onder de Tadjiken in Af ghanistan. Van hen (25 procent de bevolking) stemde 34 procent op hem. De enige vrouwelijke kandidaat die meedeed aan de presidens- verkiezing, Massouda Jalal, kreeg maar weinig steun van de vrouwelijke kiesgerechtigden. Maar acht procent stemde op haar, aldus IRI. Volgens het bureau vond 82 pro cent van de Afghanen de stem busgang eerlijk en vrij. van onze redactie buitenland PORT-AU-PRINCE - In Haïti dreigt opnieuw een escalatie van geweld. Ex-soldaten die meegeholpen hebben voormalig president Jean-Bertrand Aris- tide ten val te brengen, hebben aangekondigd het toenemende straatgeweld in de hoofdstad hard te gaan aanpakken. Aanhangers van de verdreven president dreigen met onlusten als een aantal van hun kamera den niet wordt vrijgelaten. De Amerikaanse ambassadeur in Haïti wil een deel van zijn mede werkers en familie evacueren. De huidige golf van geweld in Haïti begon op 30 september toen gewapende mannen een pro-Aristide bijeenkomst aan vielen. Demonstranten legden de schuld bij de politie en dood den vijf agenten. Sindsdien zijn zeker vijftig mensen omgeko men bij geweld tussen rivalise rende bendes in de sloppenwij ken. Op diverse plekken zijn wegver sperringen opgericht en veel winkels en bedrijven houden hun deuren gesloten. „Wij zijn er klaar voor om de chimeres aan te vallen", waar schuwde voormalig sergeant Jo seph Jean-Baptiste gisteren, doe lend op de straatbendes die zijn gelieerd aan Aristide's Lavalas Familiepartij. Volgens critici gebruikte Aris- tide, die nu in ballingschap in Zuid-Afrika woont, die bendes om de oppositie tegen zijn be wind de kop in te drukken. In de hoofdstad Port-au-Prince zijn al ex-soldaten ingezet om 'de orde te herstellen', aldus Jean-Baptiste. Inwoners van de stad zeggen vooral in de sjieke buitenwijk Petionville mannen in camoufla gepakken te hebben zien pa trouilleren. Soldij Ook controleren de voormalige militairen diverse andere steden in het land. Ze eisen dat het le ger in ere wordt hersteld en dat zij hun achterstallige soldij krij gen uitbetaald. De meeste sloppenwijken van Port-au-Prince zijn in handen van de pro-Aristide bendes. Zij willen dat de op vage gronden gevangen genomen Lavals-aan- hangers, onder wie voormalig premier Yvon Neptune, worden vrijgelaten. „De regering schendt onze democratische rechten", meent een woordvoer der van de verzetsgroepen. Leden van Lavalas beweren con tinue door de regering te wor den lastig gevallen omdat zij nog altijd achter Aristide staan. De regering en de Verenigde Sta ten menen op hun beurt dat La valas verantwoordelijk is voor het escalerende geweld in het land. De Haïtiaanse regering is niet bij machte hier een eind aan te maken, bij gebrek aan geld en een goed functionerend politie apparaat. GPD/RTR foto Ahmad Masood/RTR Problemen, zoals lange wachttij den, dubbele stemkaarten en af- wasbare inkt die moest voorko men dat mensen twee maal din gen stemmen, hebben de uit komst niet beïnvloed, zo meent 97 procent van de ondervraag den. Ontevreden waren vooral de Oezbeken. IRI vroeg de Afghanen ook naar hun mening over het dagelijks leven. Volgens 89 procent verbe tert hun situatie dagelijks. In het algemeen stelde 84 procent dat het leven er beter op gewor den is sinds de val van de Tali ban. In het komende jaar zal het le ven nog beter worden, zo gaf 92 procent van de ondervraagden te kennen. GPD/RTR door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De ontmanteling van de Israëlische nederzettin gen in de Gazastrook zal in mei volgend jaar beginnen en hoog uit twaalf weken in beslag ne men. Premier Ariel Sharon zei dat gisteren in een vergadering van de parlementscommissie voor Buitenlandse Zaken en De fensie. Sharon noemde voor het eerst een maand waarin de terugtrek king moet beginnen. Sharons plan voorziet in ont manteling van alle nederzettin gen in de Gazastrook, plus vier in het uiterste noorden van de Westelijke Jordaanoever. Daar na zal het leger zich uit die ge bieden terugtrekken. Of Sharon voldoende politieke steun krijgt om zijn plan uit te voeren, is nog de vraag. Op 25 oktober zal de Knesset, het Israëlische parle ment, zich er over moeten uit spreken. Er bestaat hevig verzet binnen Sharons eigen Likoed, maar met de hulp van de Arbei derspartij hoopt hij toch de be nodigde 61 stemmen te verwer ven. Dat zal leiden tot het ver trek uit de coalitie van de recht se Nationaal Religieuze Partij, die zich met hand en tand verzet tegen de ontmanteling. Sharon wil proberen een nieuwe coalitie te vormen met de Arbei derspartij en orthodox religieu ze groepen. Maar zowel binnen de Arbeiderspartij als in ortho doxe kring lijkt een meerder heid daar weinig voor te voelen. Het is ook nog de vraag of hij daarvoor voldoende steun krijgt van zijn eigen partij. GPD (Advertentie) Slügscale Thewisspn 'L- Honderdvijftig Con- Z ^officieren die in Bel- 2!P eiding vo|gden, zijn tol j0Ver koP "aar huis *eerd.Het Belgische mi- I j. mv}n Defensie ontkent ïziii l,airen °P het vlieg- Jgezetom te voorkomen lCln «elgië onderduiken. &k wisten zestien Con- ^nappen' uit de le- Elsenbom. Ze zijn spoorloos. wollen e hebben de nu dc oplci- d afgemaakt. „Het beoogde resultaat was bereikt en de Belgische en Congolese le gerleiding besloten om de offi cieren nu al te laten terugke ren", aldus de verklaring. Opvallend is dat de officieren pas gistermorgen in alle vroegte over hun vertrek werden geïnfor meerd. Amper tien uur later wer den ze op het vliegtuig naar Afri ka gezet. Een tweede groep Con- golezen keert binnen tien dagen terug naar huis. Sinds eind augustus volgden 280 Afrikaanse militairen een opleiding in Elsenborn, in Duit stalig België. Het is de bedoe ling dat ze in Congo soldaten gaan opleiden om de presidents verkiezingen, volgend jaar, in goede banen te leiden. Vorige week gingen twaalf Congolezen op de loop. Gisteravond verdwe nen nog eens vier vrouwelijke of ficieren. „Het kan zijn dat ze be sloten hebben om in België te blijven, maar we mogen ook niet uitsluiten dat hen iets ergs is overkomen", opperde gene raal Dieudonné Banze Lubun- (Advertentie) EUROPA'S GROOTSTE BEURS VOOR UW TWEEDE HUIS OF WONEN IN HET BUITENLAND 15, 16, 17 OKTOBER 255 Makelaars uit 35 landen - Gratis seminars - za/zo kindercrèche - info 035 6282422 - www secondhome.nl dji, die er een week geleden zelfs rekening mee hield dat zijn mannen waren ontvoerd. „De vijanden van de vrede in ons land zijn tot veel in staat, dus ook dat kunnen we niet uit sluiten. Niets wijst erop dat ze van plan waren om vrijwillig weg te gaan", aldus de generaal. Maar volgens de krant Le Soir waren zeker 26 van de Congole zen op voorhand al van plan om illegaal in België te blijven. Een andere bron had het, over min stens veertig mensen die geen militair zijn maar grof geld be taalden om samen met de leger officieren naar België te worden gestuurd. Het wordt veiliger in veel buurten. Gemeenten pakken pro bleemwijken aan. Politie en justitie lossen steeds meer zaken op. Mede dankzij uw hulp. Alleen al door tips bij de anonieme meldlijn M. zijn in 2004 in Nederland 566 aanhoudingen verrichten 322 misdrijven opgelost. Dus blijf melding maken van criminaliteit, wapen- of drugshandel, overvallen, zware mishandeling of hennepplantages. Gewoon bij de politie of anoniem via M. 0800-7000. www.nederlandveilig.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5