Saneringen lopen vertraging op Overvallers vermoorde Polderman zwijgen Historische route voert kinderen door vestingstad Hulst Fiets naar je Werk teleurgesteld over subsidie concurrent 17 Reeks Zeelandboeken unieke documentaire Bergen vervuilde bagger vormt groot probleem H teen aanwijzing Jat de jeugd trimineler wordt Terneuzen zamelt luiers in Proef tegen verkeerde medicatie Oplossing Checkpoint Bescherming ongeboren kind bij nader inzien vrijdag 15 oktober 2004 S1LHELMINADORP - Een unieke documentaire over Zee bad aan het eind van de 20e en K|begin van de 21e eeuw. Geen «nameling overwegend folklo- fijtisch getinte artikelen, maar Ktuele. belangwekkende onder- ierpen. die een breed veld van samenleving bestrijken. roomschnjft voorzitter J. Hen- I van de Stichting Zeeland- het initiatief om jaarlijks k met 'Zeeuwse artike- len' te presenteren. Het eerste deel verscheen in 1997 en het zag er even naar uit dat 2003 de laatste jaargang was. Niet we gens gebrek aan onderwerpen, maar met name door financiële perikelen. Dankzij de oprichting van een nieuwe stichting, door sponsors gesteund, is het voorbestaan van het Zeelandboek voors hands veiliggesteld. Hennekeij, die vooratter is geworden, ge waagt van een nieuwe fase. Dat blijkt niet alleen uit de gewijzig de organisatorische opzet, maar ook uit een grafische facelift. Als voorbeeld van de veelzijdig heid noemt Hennekij onder meer artikelen en beschouwin gen over de deltawateren, het (hoger) onderwijs. Zeeland-beel den van en portretten over kun stenaars en onderwerpen waar over in de provincie flinke dis cussies worden gevoerd, zoals de groen-blauwe oase, architec tuur, het imago en de identiteit van Zeeland, de ziekenhuisvoor zieningen. Gisteren presenteerden Henne keij en samensteller K. Bos jaar gang 2004. Dat gebeurde in een loods van landbouwbedrijf De Wilhelminapolder in Wilhelmi- nadorp. Die plek was gekozen, omdat het gebruikelijke uitvoe rige bedrijfsportret gewijd is aan de koninklijke maatschap De Wilhelminapolder en meer in het bijzonder aan directeur J. P. van Hoven. Bos, schrijver van het artikel, sprak over een 'ode aan de mo derne landbouw' en hij wees er op dat de koninklijke maat schap, ontstaan in 1809, altijd voorop heeft gelopen bij agrari sche ontwikkelingen. Bos merk te op dat hij meer conservatisme bij bepaalde milieugroepen ont waart dan bij boeren. Als voor beeld noemde hij het door de mi lieubeweging sterk bepleite ver bod op kokkelvisserij in de Wad denzee. In de achtste editie van Zeeland- boek wordt verder onder meer aandacht besteed aan: de inun datie van Walcheren, het Zee landbeeld van J.C. van Schagen, het project mondelinge geschie denis, de plannen van het ver nieuwde Zeeuws Museum, de dichter Laurens Geerse, het Zeeuw of niet-Zeeuw zijn en di recteur J. Mandos van de Hoge school Zeeland. iwRinusAntonisse IDDDELBüRG - Het schoonma- i van vervuilde waterbodems Zeeland loopt ernstige vertra ag op. Het werk dreigt zelfs iigenoeg stil komen te liggen. Belangrijkste knelpunt is het Rfantwoord opbergen van de jsontreinigde bagger. Er is in s provincie geen groot bagger- spot beschikbaar en het uit rit op de komst van zo'n berg rits is vooralsnog niet aanwe- pebedoeling was in de Koegors- plderbij Sluiskil een baggerde- jmi in te richten. Dat is van de n. Er zijn noodmaatregelen igetroffen door de zogeheten liter bij de Maasvlakte (waar hgger uit de Rotterdame ha rds wordt geborgen) tijdelijk «pen te stellen. Dat biedt slechts voor een zeer korte ter- sin een oplossing. De landelij- elijn bij de aanpak van vervuil- iewaterbodems gaat ervan uit fetdeze operatie sneller dan tot eutoe moet verlopen. Niet voor «iets trekt staatssecretaris jicliiiltz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) 20 miljoen euro Btra uit voor het baggeren van n, sloten en grachten (bin ten de bebouwde kom). (irsnelling eland kan aan een versnelling ijs niet voldoen, stelt het dag'e- jbprovinciebestuur in het Bo- roaneringsprogramma voor f periode 2005-2009. „Het is to Rolf Bosboom HDDELBURG - Zeeuwse jon- Kren moeten niet massaal wor- iai gecriminaliseerd. Er zijn |«i aanwijzingen dat het aan slingeren dat strafbare feiten kegt, toeneemt. zegt L Smit van Bureau 'Sgdzorg Zeeland in een reac- 'jopde uitkomsten van een en- pte van Jeugdmonitor Zee- blover criminaliteit en veilig- Bd, onder ruim 3800 leerlin- uit de derde klas in het oortgezet onderwijs. Daarin onder meer zeventig pro- ®van de jongeren zich het af- flopen jaar te hebben misdra- Daaronder zijn ook ernsti- ifzaken, zoals afpersing (9 pro- £t), drugshandel (5 procent), toak (4 procent), beroving ►procent) en iemand tot seks bngen (2 procent). Nas Smit van Bureau Jeugd- to.dat zich onder meer bezig- toit met jeugdreclassering, is 'mets nieuws onder de zon. enquête van de Zeeuwse po- 8^ enkele jaren geleden öelfde beeld. Smit is van oor- sdat er wel erg veel aan- to is voor jongeren die soms ft de schreef gaan. „Wij heb- ook te maken met kinderen thuis worden mishandeld en K"t in knel zitten, maar niemand zich druk over r Staten die deze week F buiten zijn gekomen, zijn i ee'vaa een grote enquê- h waarin de derdeklassers ook ^"kregen over zaken zoals F°ndheid, relaties, seksuali- school, sport, verenigingsle- leefstijl en cultuur. De uit- tawf Van andere thema's *wn de komende tijd in deel- WWen gepubliceerd. |U de enquête zijn scholen ge- medewerking te verle- "et invullen ervan, via in- K' P-beurde doorgaans in Lmas:,deelname was ano- Volgens projectleider A van de Jeugdmonitor is er 'g reden om vraagtekens te Rkfl de uitkomsten de jongeren zeggen ^"grijk dat we hun v fe'gjn. Er is ,Dit is het is waarheid op voor- -- "E Den aT'ire n om aan i-e ne ts Hi« ij s^Uatie hier anders (je, e^ers- Het is dan ook Htank u? S'Santisch l tabben, maar het is om te kunnen -nnoe het precies zit." dan absoluut noodzakelijk te kunnen beschikken over een grootschalig baggerdepot." Wat het dagelijks provinciebestuur daaraan wil doen, blijft onduide lijk. Ook voor het schoonmaken van vervuilde bodems op land zit het de provincie niet mee. Het Rijk geeft minder geld aan de provincies. Zo kan Zeeland voor de bodemsanering komende ja ren rekenen op ten hoogste 11 miljoen euro. Er moet een selec tie worden gemaakt van de ter reinen waar de behoefte aan bo demsanering het grootst is. Wasserijen De aandacht richt zich met na me op plaatsen waar in het verle den chemische wasserijen, scheepswerven, mosselverwer- kende-, houtverduurzamings- en metaalverwerkende bedrij ven stonden. Daarnaast wordt op vijfhonderd plekken waar be drijven gevestigd waren, onder zoek naar de aanwezigheid van vervuiling gedaan. De provincie verwacht dat schoonmaken van een groot aantal van deze loca ties niet nodig zal zijn. In 2005 zijn de saneringen van de voormalige Zeeuwse gasfa brieksterreinen klaar. Daarmee loopt de provincie landelijk ge zien voorop. Op 22 voormalige stortplaatsen wordt onderzocht of er risico's voor watervervui ling zijn. Van 36 oude stortplaat sen is vastgesteld dat de afdek king onvoldoende is. De provin cie bekijkt hoe dat opgelost moet worden en wie dat betaalt. Samen met de gemeenten gaat de provincie na waar in het bui tengebied asbestproblemen zijn, veelal bouwvallige opstallen en objecten. Deze inventarisatie is pas in 2007 afgerond. Ook wordt nagegaan waar in het lan delijk gebied asbest als verhar- dings- en stortmateriaal is ge bruikt. Bram van Etten (links) laat de munt zien die hij na het lopen van de kinderroute in Hulst heeft geslagen. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten HULST - De leerlingen van basisschool Ter Vliet in Terhole waanden zich gis teren in Hulst voor even in de late Mid deleeuwen. Begeleid door een minstreel en twee hofdames liepen ze voor de eer ste keer een deel van de kinderroute door de binnenstad en over de stadswal len. Terug in het monumentale 's Landshuis sloegen ze als beloning een speciale munt. Dat gebeurde onder begeleiding van wethouder P. Weemaes, gehuld een middeleeuws kostuum. Historie voert de boventoon bij de kin- derroute. Uitgestippeld door de VW en de gemeente Hulst. Om ook de jongste bezoekers iets te bieden is de kinderrou te ontwikkeld. In een glimmende, kleur rijk boekje staat naast knutsel- en kook tips de route, die start bij het 's Lands huis. Hierin staat de oude houten stads gevangenis. Vanaf de gevangenis gaat de route door de binnenstad, via oude stadspoorten met echte kanonskogels en over de Vestingwallen. Frederik Hendrik, de zoon van Willem van Oranje, liet immers op 2 november 1645 dertienduizend kanonskogels en vijfhonderd granaten op de vestingstad Hulst afvuren. De stad gaf zich twee da gen later over. Sindsdien behoort Hulst weer tot Nederland. Gevangenis De kinderen moeten onderweg vragen beantwoorden, als welk jaartal te vin den is in de gevangenis, waarvoor het Ravelijn vroeger diende en welk deel van de kerk er anders uit ziet dan de rest. Ook wordt gewaagd hoe de bolwer ken heten. Wie de antwoorden invult en aan het eind inlevert wordt beloond. Een munt met inscriptie wordt in het 's Landshuis 'geslagen' en uitgereikt. De kinderen van Ter Vliet sloegen giste ren onder begeleiding van wethouder Paul Weemaes de eerste munten. Een muntstuk van vijf eurocent werd omge toverd tot een muntstuk met Reynaert de Vos erop. De brochure is voor 1,50 euro verkrijg baar bij de VW. door Emile Calon MIDDELBURG - Een meedo genloze bende overvallers. Deze niet mis te verstane woorden ge bruikte de Middelburgse offi cier van justitie R. Jeuken om de mannen te beschrijven die ver antwoordelijk zijn voor de roofoverval in maart op de fami lie Polderman in Hansweert. Bij de overval op zijn woning werd de tachtigjarige berger Leen Polderman zwaar mis handeld. Twee weken later stierf hij aan die verwondingen. Hij liet een ontredderde en machteloze familie achter, zo bleek gisteren uit een brief van zijn vrouw die tijdens de zitting van de rechtbank werd voorgele zen door een huisvriend. Het is maar de vraag of het lukt het bergingsbedrijf van Polderman voort te zetten, vervolgde hij. „Dat is een bijna niet te volbren gen taak." In de nacht van 20 op 21 maart drongen drie jonge Roemenen de woning met geweld binnen. Het was hen te doen om het geld en het goud dat daar zou liggen. Zodra ze de wakker geschrok ken Leen Polderman zagen sloeg een van hen hem met een hamer neer. Daarna werd Pol derman ook nog geslagen, ge schopt en getrapt. Terwijl hij he vig bloedde werd hij ook nog eens gekneveld omdat de daders bang waren dat de zwaar gewon de man nog zou kunnen ontsnap pen. Zijn vrouw werd ook hard aangepakt. Nadat het trio het huis had door zocht verlieten de drie de wo ning en bekommerden ze zich in het geheel niet om de hulpeloze slachtoffers. Rechtbankvoorzitter R. La- meyer vroeg bijna vertwijfeld of het hen dus echt alleen maar om het geld ging. „U heeft tijdens die hele overval niet gedacht, waar ben ik nu in hemelsnaam mee bezig?" Na een stilte van de kant van de verdachten probeer de hij het opnieuw: „Waarom was al dat geweld nodig?" Weer bleef het stil. Echter niet van de kant van de familie, in groten ge tale aanwezig in de rechtbank. Een aantal van hen kon de gede tailleerde beschrijving van het geweld tegen het echtpaar Pol derman maar met zeer grote moeite aanhoren. Onrust Dat geweld tegen de 'legende Leen Polderman', aldus de offi cier, heeft grote onrust veroor zaakt in vooral Zeeland. Brute roofovervallen op een woning zijn bijna uniek. Volgens hem moet je je in je eigen huis veilig kunnen voelen. Door het optre den van de Roemenen heeft dat gevoel een deuk opgelopen. Hij was ook zeer duidelijk in zijn oordeel over de twee Roemeense mannen die de drie jonge 'kans loze illegalen' naar Nederland hadden gehaald om in Hans- weert het vuile werk te doen. „Zware criminelen." Hij eiste gisteren zeer langdurige gevan genisstraffen tegen het vijftal. De straffen, geëist tegen het drietal, lopen uiteen van 18 tot 15 jaar cel. De jongeman (20) die de hamer hanteerde moet wat hem betreft achttien jaar worden opgesloten. De 22-jari- ge, die de gewonde Polderman in z'n gezicht schopte, mag van hem 16 jaar lang de cel in. Hun kompaan hoorde 15 jaar eisen, de twee andere Roemenen mo gen elk 17 jaar. Ten slotte eiste hij ook nog één jaar cel tegen een vriendin van een van de oudere Roemenen. Ze speelde een kleine rol bij het naar Neder land halen van de drie jonge mannen en het voorbereiden van de overval. De advocaten van de drie jon gens voerden aan dat de jonge mannen slachtoffers waren van de twee oudere Roemenen. Die hadden het trio onder bedrei ging van geweld gedwongen in te breken. Ook hadden ze hen verteld dat Leen Polderman een zeer gevaarlijk iemand zou zijn. Om die reden waren ze hem di rect te lijf gegaan. De advocaten van de oudere Roemenen stelden dat hun cliën ten niets van doen hadden met de overval. Vandaag wordt de zitting voort gezet. Dan moeten de twee be denkers van de overval op Pol derman voor de rechtbank ver schijnen. De rechtbank doet op 28 okto ber om 14.00 uur uitspraak. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen doet mee aan een proef voor het apart inzamelen van luiers. Het experi ment, dat voorlopig twee maanden duurt, moet duidelijk maken of veel huishoudens bereid zijn gebruikte luiers apart in te leveren. Vanaf maandag 18 oktober staan er re- cyclecontainers bij de kinderdagverblijven Het Kootertje (Temeuzen) en Duimelotje (Hoek) en peuterspeelzaal De Sprong (Zaamslag). Bij het recyclen van luiers worden pa pier, kunststof en groene energie gewonnen. Een gedeelte van de reststoffen kan nog worden verwerkt tot compost, terwijl het afvalwater biologisch wordt afgebroken. Dë re- cyclekosten liggen lager dan de huidige verbrandingsta rieven. In een gemeente waar ruim 3,5 miljoen luiers per jaar worden gebruikt, kan het dus aanlokkelijk zijn om het baby- en peuterafval apart in te zamelen. TERNEUZEN - Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen krijgt de landelijke primeur van een nieuw systeem dat ervoor moet zorgen dat minder mensen in het ziekenhuis belan den doordat ze verkeerde medicijnen voorgeschreven heb ben gekregen. Het ziekenhuis zorgt samen met ziektekostenverzekeraar OZ zorgverzekeringen voor deze innovatie in de gezond heidszorg. Door toepassing van een tot nu toe unieke elek tronische inzage in de medicatiegegevens van patiënten, wordt de zorgverlening verbeterd. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is het eerste ziekenhuis dat begint met de pilot. Later dit jaar volgen vier andere ziekenhuizen. Dit najaar zijn de verzekeraai'S Vecozo, OZ zorgverzekeringen, CZ, Amicon, Agis en Info Support be gonnen met het gezamenlijke onderzoeksproject MedDos. Dit project houdt in, dat op basis van de bij de zorgverze keraars beschikbare declaratiegegevens een medicatiedos sier wordt samengesteld. De beoogde oplossing voor een landelijk dekkend medicatiedossier is op zijn vroegst pas medio 2006 gerealiseerd. De ervaringen met MedDos kun nen helpen bij de ontwikkeling hiervan. Jaarlijks zijn er in Nederland naar schatting 90.000 zie kenhuisopnamen als gevolg van vermijdbare medicatie- fouten. Via het computerprogramma MedDos krijgen spe cialisten snel en direct inzage in de declaraties van medi cijnen van een patiënt op het moment dat dit voor de be handeling nodig is. Specialisten kunnen de gegevens al leen opvragen na toestemming van de patiënt. Het onderzoek wordt wetenschappelijk begeleid door pro fessor Guus Schrijvers vanuit het Julius Centrum van de Universiteit van Utrecht. Bij een positief resultaat is het de bedoeling om MedDos breed beschikbaar te stellen. TERNEUZEN - Het injecteren van de scheuren in de fun dering moet het nieuwe Checkpoint stevig in de Terneu- zense Westkolkstraat verankeren. Het nieuwe horeca- pand (koffieshop annex café) verzakte enkele weken gele den, waardoor het stalen karkas uit het lood kwam te staan. Een damwand in de slappe grond was niet voldoen de om de fundering de nodige stevigheid te geven. Met het injecteren van de eerder ontstane scheuren moet daar ver andering in gebracht kunnen worden, stellen specialisten. Hoofdaannemer Gebroeders De Bruijne verwacht binnen een week de eigenlijke bouw te kunnen hervatten. Als de winter niet te streng is, kan het nieuwe Checkpoint dan volgend voorjaar in gebruik worden genomen. door Rolf Bosboom OVEZANDE - De organisatie van de campagne 'Fiets naar je werk' is teleurgesteld in het pro vinciebestuur. Dat zet de subsi die voor de jaarlijkse actie stop en gaat in plaats daarvan vanaf volgend jaar de commerciële te genhanger Trappers financieel steunen. Het Zeeuws Platform Duurza me Ontwikkeling organiseert 'Fiets naar je werk' sinds 1992. De campagne wil mensen stimu leren de fiets te gebruiken voor het woon-werkverkeer. Tussen 1 april en 1 oktober houden deel nemers het aantal afgelegde kilo meters bij. Werkgevers kunnen per kilometer een bedrag sponso ren. De opbrengst is bestemd voor projecten in ontwikkelings landen. Het provinciebestuur, dat er na drukkelijk naar streeft het fiets gebruik te bevorderen, heeft de actie steeds gesubsidieerd, maar stapt nu over naar Trappers. Het belangrijkste verschil is dat deelnemers punten vergaren waarmee ze recht hebben op ca deaus voor zichzelf. De verwach ting is dat mensen daardoor meer worden gestimuleerd om deel te nemen. Landelijke subsidie Coördinator A. Phernambucq van 'Fiets naar je werk' heeft er op zich begrip voor dat de pro vincie bekijkt of er andere ma nieren zijn om het woon-werk verkeer per fiets te bevorderen. Nu komen er echter in Zeeland twee campagnes naast elkaar, want zolang de landelijke subsi die overeind blijft is 'Fiets naar je werk' niet van plan te stop pen. „Je krijgt een zekere con- TERNEUZEN - De Vereni ging ter Bescherming van het Ongeboren Kind, afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen houdt don derdag 4 november een openba re bijeenkomst in de Gerefor meerde Kerk De Levensbron aan de Sloelaan 40 te Terneu zen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. currentie en dat vinden we niet gelukkig, zeker niet omdat er in het land nog genoeg regio's zijn die op dit gebied nog redelijk braak liggen." Phernambucq zet ook vraagte kens bij het Trappers-systeem, dat volgens hem ingewikkeld en kostbaar is. De fietsen worden voorzien van een chip. Een regis tratiepoortje bij de werkgever registreert vervolgens automa tisch het aantal kilometers. Be drijven moeten daardoor eenma lig 2500 euro investeren en een maandelijks bedrag betalen. Deelname aan 'Fiets naar je werk', waarbij de betrokkenen de kilometers op kaarten of via internet bijhouden, is gratis. De kosten zorgen ervoor dat maar een beperkt aantal bedrij ven en instellingen aan Trap pers kan meedoen. „In de prak tijk is er ook nog geen enkel be wijs voor dat de persoonlijke prikkel, het werken met cadeau tjes. echt werkt", stelt Phernam bucq. Desondanks was, als de provincie daar wel van over tuigd is, ook 'Fiets naar je werk' bereid haar systeem te vernieu wen. „Maar er is geen enkel overleg met ons geweest. Dat is wel iets wat we betreuren." Dat de formule van de inmid dels traditionele campagne zou zijn uitgewerkt, gaat volgens Phernambucq evenmin op. Wel iswaar was de laatste jaren spra ke van een teruglopend aantal deelnemers, maar die trend werd dit jaar dankzij een wer vingscampagne radicaal omge- Met 4350 fietsers lag het aantal ongeveer duizend hoger dan vo rig jaar. Zij legden samen zo'n vier miljoen kilometer af. De op brengst bedroeg bijna 50.000 eu ro, bestemd voor projecten in Ethiopië, Brazilië en op de Fili- pijnen. In een bericht gisteren in de PZC over de Maritieme Dag Vlissingen die zon dag in Cinecity wordt gehouden, staat dat het schip de Kungsholm bij de Ko ninklijke Scheldegroep bezichtigd kan worden. Dat is niet juist. Tijdens de Ma ritieme dag In Cinecity wordt een schil derij van de Kungsholm van de Vlissing- se schilder Jan de Quelery gepresen teerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49