PZC Geen fusie, wel samenwerking SAROUK Verzakelijking zorg is een noodzakelijk kwaad Dood door succes LPF wijst op kans op bodemschatten in Autrichepolder oenadering waterschap tot Z-Vlaamse gemeenten én Zeeuwse Eilanden vond over ransiscus de kunst Die ministers weten niet wat werken is DEFINITIEVE OPHEFFING?,Sfcg* totale leegverkoo^* ALLES vd HALVE PRIJS! Geen planschadevergoeding Illegalen aangetroffen in Vlissingen Veerman geeft kokkel vissers hoop Wang vrouw doorboord bij val Achteruitr ij camera factie: 0113-315649 SSactle@pzc.nl "„531.4460 AA Goes Intentie-exploitatie. ZÏen Midden-Zeeland: 0113-315520; [^.Vlaanderen: 0114-372770; tonaal: 020-4562500. (jjdag 15 oktober 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen wConnv van Gremberqhe ffiNEUZEN - Het waterschap [(«nvs-Vlaanderen gaat een on- rzoek instellen naar de samen- frkingsmogelijkheden met an- overheden in Zeeuws- bnderen. Ook zal het (fiiivs-Vlaamse schap verdere uenwerking zoeken met het iwschap Zeeuwse Eilanden, ijDg het woord fusie niet ntfjvalt. teigens besloot het Water- ap Zeeuwse Eilanden (WZE) geen eenzijdig onder kin te stellen naar een fusie, j dagelijks bestuur van WZE at volgende week met het da- jpjs bestuur van fjws-Vlaanderen praten hoe i vergaande samenwerking cii gestalte kan krijgen. Het iorstelom in 2008 toch te fuse- met Zeeuws-Vlaanderen Erd niet ingetrokken. Diverse wfdingelanden vroegen het da- lijks bestuur gisteren te blij- i nadenken over een fusie Zeeuws-Vlaanderen, maar iproces niet te forceren. R i eventueel onderzoek van eaiwse Eilanden naar moge- n te nemen efficiency- aatregelen wordt door het wa- Zeeuws-Vlaanderen {gefrustreerd. Noodzakelij- ;ns uit Zeeuws-Vlaan- ren voor zo'n onderzoek zul- anetjes worden verstrekt, werd gisteren afgesproken fade algemene vergadering het waterschap Zeeuws- landeren in Terneuzen. De ofdingelanden en het dage- 3 bestuur spraken bijna een "lag over twee agenda- aten, Het ene betrof de brief ahet dagelijks bestuur van vo- DDELBURG - In de loge La mpagnie Durable aan de Sta- a>straat 16 in Middelburg idt Kees van Dooren uit Nij gen woensdag 20 oktober een tiding over Franciscus van si in de kunst. bijeenkomst is georgani- td door de Italiaanse vereni- tte Zeeland. De voer- llisNederlands. De lezing be som 20.00 uur. rige week waarin de dijkgraaf en gezworenen afstand namen van het voorstel om samen met Zeeuwse Eilanden een onder zoek naar samenwerking in te stellen dat uiteindelijk moest re sulteren in een fusie per 2008. Waren de hoofdingelanden twee weken terug - toen het voorstel in een gecombineerde vergade ring aan de orde kwam - fu rieus, gisteren overheerste blijd schap in de gelederen. Het gros van de leden van het algemeen bestuur vond dat het dagelijks bestuur er goed aan had gedaan om het onderzoeksvoorstel in te trekken. „U heeft er goed aan gedaan om onze ziel en zaligheid niet voor een bord linzen te verkopen", vatte hoofdingeland J. Provoost het algemene gevoel samen. Neemt niet weg, dat de verwij ten aan het adres van het dagelijks bestuur over een ge brekkige communicatie en on doordachte handelwijze over eind blijven. Dijkgraaf W. de Graaf gaf grif toe dat een en an der anders, beter had gekund en dat er taxatiefouten waren ge maakt. De Graaf meldde verder dat het waterschap Zeeuws- Vlaanderen een onderzoek naar verdere samenwerkingsopties door het buurschap niet zal frus treren. „Dat zou niet passen in ons streven om verdere samen werking te zoeken", wist De Graaf. Want samenwerken zal het schap wel moeten. En die samen werking dient eerst in Zeeuws- Vlaanderen zelf goed op poten te worden gezet. De regionale sa menwerking was dan ook het tweede belangrijke punt dat aan de orde werd gesteld. De PvdA-bestuurders J. van Schaik en P. Weemaes hadden enkele maanden geleden al voorstellen gedaan om samen met gemeen ten zaken op te pakken. Die voorstellen kwamen nu weer op tafel en een meerderheid van de vergadering vond dat de voor stellen van de twee moesten wor den opgepakt en uitgewerkt. Hoofdingeland E. de Deckere had echter zijn twijfels en meen de dat Van Schaik en Weemaes nooit hun beoogde bezuiniging van 1,1 miljoen euro waar zou- De buschauffeurs bij de remise in Axel gebruiken de staking om eens bij te praten. (Advertentie) Spaar voor je 'eigen kookboek' met Knorr fcnfc «aitójdfnix ran Knoir zijn et nu 10 heerlijk* receptideeen. Op elk zakje 0ajnp<,£',f,! K' je vertrouwd.- mix e<ht eem ttXi .inden op tatet n «or de maaltijdmuen van Knon zijn verzameld in de fferepi - MOS. jouw favorieten bewaar jc wmen met je eigen retepten H> io maak je je 'eigen' kookboek met al jouw favoriete recepten. Jeceptidee.nl voor meer informatie! V'« il d«v«b« 200.1.ZoUn® 4c «wiaxl 1(1 tit JÜ door Harold de Puysseleijr AXEL - Geen sterveling bij de bushaltes, geen streekbus op de weg. De Zeeuws-Vlaamse bus chauffeurs leggen in de kantine van de remises in Axel en Draai brug een kaartje. En kletsen wat bij, want nu is daar einde lijk eens gelegenheid voor. Ook in Zeeuws-Vlaanderen ligt het openbaar vervoer volledig plat. Uit protest tegen de uithol ling van de sociale voorzienin gen, de vut en het prepensioen. Een groep van tien chauffeurs warmt zich op het parkeerter rein van de remise aan de Kin derdijk in Axel aan een spon taan aangericht strijdvuur. „Om het kabinetsbeleid in te verbran den", zegt een chauffeur met vuur in zijn stem. Twee oude rotten zien het schouwspel van een afstandje aan. Willy de Letter (55) is een kwart eeuw chauffeur op de streekbus, zijn collega Ben Nijs (54) heeft er al dik 31 jaar ach ter het stuur op zitten. „Wij gaan door tot het gaatje", zegt De Letter met een stelligheid die aan duidelijkheid niets te ra den overlaat. „We hebben al eens vijf weken plat gelegen en als het nodig is doen we dat weer." „In 1981 hebben we hier ook al eens buiten gestaan om te pro testeren tegen Bestek '81 van Dries van Agt. Sinds die tijd is het met het openbaar vervoer ei genlijk alleen maar bergaf waarts gegaan", zegt Nijs. Hij is het hartgrondig eens met De Let ter. „Die ministers weten niet wat werken is. Ik ben al op mijn twaalfde begonnen, in het vlas. Balkenende heeft tot zijn 33e ge studeerd." Ook Nijs heeft zijn steentje al bijgedragen aan de maatschap pij. Hij begon op zijn veertiende te werken in de kleinmetaal en werkt dus op de kop af veertig jaar. „Het is gewoon belachelijk wat er nu gebeurt", zegt hij over de plannen van het kabinet. „Met zestig jaar moet je er ge woon uit kunnen. Zeventig pro cent van de chauffeurs die net als wij boven de vijftig zijn, zit ten in hetzelfde schuitje. Ze zijn allemaal begonnen met werken op hun veertiende of vijftiende jaar." De Letter loopt naar de kantine voor een bak koffie. Daar leg gen chauffeurs een kaartje, of praten elkaar bij over het werk. „Onderweg steek je je hand eens naar elkaar op en bij het wisse len van diensten heb je ook niet de kans om uitgebreid te praten. Dit is eigenlijk de enige moge lijkheid om eens bij te kunnen praten." Volgens actieleider Jack d'Hoog- he doen de 85 Zeeuws-Vlaamse chauffeurs massaal mee aan de staking. „Drie collega's in West- door Gino Van den Broecke CLINGE - De verzakelijking in de zorg is een vloek, noch een ze gen. Het is een noodzakelijk kwaad. Dat bleek een conclusie van het symposium, dat gisteren bij Stichting Tragel in Clinge werd georganiseerd vanwege het dertigjarig bestaan van loka- tie De Sterre. In het Palet, de ontmoetings ruimte van Tragel, waren giste renmiddag zo'n honderdvijftig zorgvertegenwoordigers uit alle geledingen en andere genodig den bijeen gekomen voor het symposium Verzakelijking van de zorg: Een vloek of een zegen. Vijf sprekers benaderden die verzakelijking vanuit eigen oog punt. Drs. G. Eijsink, voormalig be stuurder van een RIAGG-instel- ling vond de weegschaal te veel doorslaan naar de zakelijke kant, wat de relatie tussen cliënt en hulpverlener niet ten goede komt. De vele hulpverle ners die in de zaal aanwezig wa ren knikten bevestigend. Drs. I. van Nistelrooy, gespecia liseerd in zorgethiek was van mening dat zorg een continu pro ces is dat minder controleerbaar zou moeten zijn. E. Valstar belichtte de verzake lijking vanuit managementoog- punt en maakte duidelijk dat hij vanuit de overheid gedwongen wordt om in produkten en getal len te denken en op die manier de zorg te benaderen. Uiteraard bestond enerzijds be grip voor het steeds zakelijker (Advertentie) Vanavond in Missie Warmoesstraat, ned. 1,19.30 uur Perzische Tapijten TIJDELIJK OPRIL GROTE MARKT 12 GOES TEL. 0113-227101 den kunnen maken. De twee hoofdingelanden waren een stuk zelfverzekerder en beloof den de algemene vergadering op korte termijn een lijst met sa menwerkingsmogelijkheden voor te leggen die - eenmaal uit gevoerd - aardig dicht bij het be oogde bezuinigingsresultaat zou den komen. Ook dijkgraaf De Graaf deed de algemene vergadering de toezegging bin nenkort te komen met een inven tarisatie van alle samenwer kingsmogelijkheden binnen Zeeuws-Vlaanderen SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen is niet van plan een planschadevergoeding toe te kennen aan Sasse- naar R. Neijt. De man claimde destijds bij de toenmalige gemeente Sas van Gent schade te hebben opgelopen door de bouw van een supermarkt direct naast zijn woning. Ook ondervond hij last van het grote parkeerterrein naast zijn deur. De stichting Adviesbureau Onroerende Zaken in Rotterdam beoordeelde de claim en vond dat de positie van de huiseigenaar door de bouwactiviteiten geen nadeli ge gevolgen had ondervonden. De gemeente Terneuzen - als rechtsopvolger van Sas van Gent - nam dit advies over en stelt de raad nu voor om de schadeclaim af te wijzen. VLISSINGEN - In de nacht van woensdag op donderdag zijn op het terrein van de Dart-line in Vlissingen vijf ille galen aangetroffen. Het betreft drie mannen en één vrouw van Iraanse afkomst en één man van Bhutaanse komaf. De vijf personen zijn overgedragen aan de Vreem delingendienst. DEN HAAG - Een kleine kans bestaat dat de kokkelvloot dit jaar nog mag uitvaren in de Waddenzee. Minister Veer man van Landbouw wil dat in elk geval mogelijk maken. Veerman beslist vandaag weer een vergunning af te geven voor het opvissen van acht miljoen kilo kokkelvlees. De sector zal dan de Raad van State moeten vragen de ver gunning direct van kracht te verklaren. De Raad van Sta te verwierp eerder in september zo'n verzoek. Voor de me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee die het kabinet per 1 januari 2005 toch wil verbieden, dreigde daardoor een voortijdig einde. Veerman wil de sector opnieuw een kans geven, zei hij gisteren in de Tweede Kamer, omdat er veel kokkels in de Waddenzee liggen en het niet opvis sen van acht miljoen kilo vlees tot een hoger bedrag voor het uitkopen van de bedrijfstak kan leiden. Dat wordt al geschat op 50 tot 80 miljoen euro. Of de Raad van State tot een ander vonnis komt dan in september, durfde Veer man absoluut niet te voorspellen. VLISSINGEN - Een 59-jarige Vlissingse is gistermiddag gewond geraakt toen ze rond drie uur met haar fiets ten val kwam op de Gildeweg in haar woonplaats. Het is niet bekend waardoor de vrouw ten val kwam. Ze kwam ech ter zo ongelukkig terecht dat de handrem haar wang door boorde. Ambulancepersoneel heeft de vrouw uit haar be narde positie bevrijd en haar voor verder onderzoek mee genomen naar het ziekenhuis. foto Camile Schelstraete Zeeuws-Vlaanderen zijn vanoch tend wel uitgereden. Dat was zinloos, want reizigers hebben geen aansluiting. Die chauf feurs zijn dan ook terug geroe pen door de vestigingsleiding." Buiten gooit een chauffeur nog een blok op het vuur. Een auto mobilist rijdt voorbij, steekt zijn duim op en toetert om zijn steun te betuigen. 'Regeringsbe leid - Uit de VUT - In de put', meldt een dundoek aan het hek. worden van zorg, maar het gaat medewerkers nog steeds om het welzijn van het individu, de cliënt. Tussen de sprekers door kreeg verteller Ad Goos uit Antwer pen de lachers op zijn hand door praktijkverhalen op ludieke wij ze voor te dragen. De slotspreker was Luc Goffin, als arts 25 jaar werkzaam bij Tragel in Clinge. „Het zijn de zorgvragers, die de verzakelij king aan den lijve ondervin den." Hij vond wel, dat het zaak is om positief te blijven en om dit proces met elkaar te realise ren. „Het contact met de cliënt moet in elk geval altijd de eerste prioriteit blijven ondanks alle veranderingen. De verzakelij king is eerder een noodzakelijk kwaad dan een vloek of zegen." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - In de bodem van de Autrichepolder bij West- dorpe bevinden zich mogelijk waardevolle archeologische overblijfselen, die misschien de plannen voor glastuinbouw kun nen dwarsbomen. Dat stelt de Terneuzense LPF-fractie. In schriftelijke vra gen aan burgemeester en wet houders wil raadslid C. Freeke weten of de gemeente daar wel genoeg rekening mee heeft ge houden. Freeke wijst erop dat de identi teit en het karakter van de pol der in hoge mate worden be paald door het verleden en met name door de menselijke invloe den waaraan de polder in de loop der jaren heeft blootge staan. „Zo staat uit kaarten van het museum Westdorpe alsook uit gedane en bewaarde vond sten ter plaatse onomstotelijk vast dat zich onder de kleilaag van de Autrichepolder de des tijds overstroomde dorpen Wil- lemskerke, Peerboom, Steelant en Vremdijke bevinden", weet Freeke. Hij wijst erop dat in andere Zeeuwse gemeenten veel proble men zijn ontstaan door een 'non chalante houding' en 'ondoor dacht handelen' bij een archeolo gische kwestie. „Dit dwingt naar het oordeel van onze frac tie B en W tot een serieuze aan pak van deze aangelegenheid." In dat kader zegt Freeke nogal verbaasd te zijn dat Staatsbosbe heer momenteel aan het graven is in de polder. Volgens een woordvoerder van Staatsbosbe heer gaat het om de inrichting van een nieuw natuurgebied ten noorden van Westdorpe. Daar over zijn al lang geleden beslui ten genomen. In verband daarmee is vanuit de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land al een paar jaar geleden on derzoek gedaan. „Daar hebben we toen wel wat potten en scher ven gevonden, maar het was alle maal niet spectaculair", weet ar cheoloog Hans Jongepier. Hij beaamt dat er onder de klei van de Autrichepolder verdron- ken doipen liggen. Of die aanwe zigheid van invloed is op de kas senbouw weet hij niet. Volgens Jongepier moet er hoe dan ook altijd een archeologisch onderzoek komen. Dat bestaat in eerste instantie uit een bestu dering van kaarten en archief materiaal. Als er dan aanleiding is wordt ter plaatse een archeo logisch vooronderzoek gedaan. MAKELAARDIJ Erkend hypotheekadviseur gewenst? Neem nu contact op! www.hateka.nl Ons team gaat graag voor u aan de slag! horen zien gelouen zeeuwse almanak rijden gemakkelijker maakt. Waarom hij dat zo prettig vindt, wilde een collega be langstellend wetend. „Last van je nek?" Neenee, schudde de Goese- naar soepeitjes van links naar rechts, „van mijn rijvaardig heid. In de zoektocht naar een nieu we automobiel heeft die Goe- senaar de keuze al terugge bracht tot twee modellen. De eerste, omdat het de opvolger is van zijn huidige wagen en dus vertrouwd rijdt. De twee de, omdat die beschikt over een camera die het achteruit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45