testuur Dol-Fijn staat op scherp Leerlingen zien niets in homoblad PZC PZC Inburgeringscertificaten voor nieuwkomers Onderzoek naar waterschapsfusie komt er toch niet 1 5 ieerjarenplanning tot 2015 ligt nu bij gemeente H agenda WCT-standpunt van het CDA: Veerman geeft kokkelvissers hoop Taxibonnen mogen toch terug Wegafsluitingen Tholen Meisje gewond bij aanrijding Vrouw gewond door val met fiets weekenddiensten vrijdag 15 oktober 2004 r^Pankow EKIKZEE - Het oestuur van Ating Dol-Fijn heeft het ge- itebestuur een meerjaren- ningtot 2015 overlegd voor het voortbestaan van het [pwcrkerkse zwembad. J| voorzitter C. Bax wordt ceiangetermijnvisie voldaan de door het gemeentebe- _ir gestelde voorwaarden van Éoging van de toegangsprij zen van het opstellen van een ivoor sponsoring, i hebben onze meerjaren- ining vorige week overhan- aan wethouder Croné. Hij [tonstoegezegd dat er in de jdsvergadering van 16 decern ed definitief besluit zal val- i over de manier waarop .fijn vanaf 1 september 55 kan doordraaien", zegt aNaar zijn mening mag dat niet veel later worden. „De jwilligers moeten weten waar aan toe zijn. Verder hebben als bestuur te maken met Éjke verplichtingen ten op- hte van de personeelsleden in [■fijn", benadrukt de voorzit- Advertentie Kom geniet van onze Zeelandwek talieten komt van nnenllit: een uniek taiwwoonconcept Heinkenuand. ndt ons aan de Khouwersweg Ml naast de A58. Mterr. Moordzak) dagavond vaste koopavond! Bezorgklachten: 0600-0231231 cpmaandag t/m vrijdag ge- «iirende de openingstijden; Bterdags tot 12.00 uur te)ACT1E SCHOUWEN-DUIVELAND Crachtweg 23a 300AB ZIERIKZEE el 0111-454647 0111-454657 redzzee@pzc.nl brcel Modde (chef) ^'Kleemans Ptonkow Soesman pita Lanting HBoogert (sport) CENTRALE REDACTIE «at,onspark28 AA GOES ;el (0113)315500 (0113)315669 M redactie@pzc.nl Vernet VAvw.pzc.nl mail web@D2c.ni In de meerjarenplanning gaat het bestuur uit van voortzetting van de jaarlijkse subsidie van de gemeente met een trendmati ge verhoging voor opvang van de inflatie. Tevens geldt het schoolzwem men daarin als belangrijke post binnen de exploitatiebereke ning. Het gemeentebestuur over weegt echter het schoolzwem men volledig af te schaffen. Vol gens Bax zou dat zeer kwalijke gevolgen hebben voor Dol-Fijn. Het zwembad stond op de nomi natie met ingang van september gesloten te worden. Dan zou - volgens de oorspronkelijke be slissing van de gemeenteraad in 2000 - de subsidie vervallen. Daarop is de politiek inmiddels teruggekomen. Dol-Fijn mag na september 2005 blijven voortbestaan, maar het is nog onduidelijk welke in spanning het college van B en W van het bestuur van het zwem bad verwacht. Voor het einde van dit jaar moet daar duidelijk heid over zijn. „We doen het met 26.000 a 27.000 bezoekers per jaar toch heel goed en als de gemeente in derdaad belang hecht aan een sociaal ontmoetingspunt binnen een kern, levert Dol-Fijn daar een belangrijke bijdrage in", zegt Bax. Wat volgens hem extra aan dacht verdient, is het verloop binnen het vrijwilligersbestand. Het aantal toezichthouders met EHBO-diploma loopt terug met als gevolg dat op de tien vrijwil lige toezichthouders die er nog wel zijn steeds vaker een beroep moet worden gedaan. Afhaken „Het is een normaal verschijnsel dat mensen na verloop van tijd weer afhaken, bijvoorbeeld als hun eigen kinderen hier geen zwemles meer volgen. Sommi gen vertrekken ook uit het dorp. Daar heb je als organisatie nou eenmaal mee te maken, maar het is wel zaak dat voor die men sen dan weer opvolgers worden gevonden", aldus de voorzitter van Dol-Fijn. „Vandaar dat we nu druk op zoek zijn naar nieuwe vrijwilli gers om te helpen bij activitei ten of voor het echte toezicht- houden tijdens het vrijzwem- men. Het gaat bij die laatste groep om mensen die ook bereid zijn een EHBO-diploma te beha len. ai) ■K-'® Marlina Witkamp en Ernst-Jan Vrancken van Het Goese Lyceum uit Goes discussiëren over het omstreden homoblad Expreszo. door Lucas Boot GOES - Dat het homoblad Expreszo bij veel schoolleidingen in het verkeerde keelgat schoot, is bekend. Maar wat leerlingen er van vinden, is misschien wel veel belangrijker. Het Goese Ly ceum uit Goes is één van de scholen die het blad tijdens de lessen in de boven bouw besproken hebben. Een flutblad, noemt Marlina Witkamp (havo 5) het. „Niet omdat het over ho moseksualiteit gaat, maar de hele opzet en de inhoud slaan nergens op", vertelt ze. Het komt op haar meer over als een reclamefolder dan als een serieus blad om de tolerantie voor homoseksualiteit te vergroten. Want dat is het uiteindelij ke doel van deze door het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn Sport indirect gesubsidieerde uitgave. Ernst-Jan Vrancken (vwo 6) sluit zich bij de mening van Marlina aan. „Het is helemaal geen serieus blad en boven dien had ik in eerste instantie niet door wat het onderwerp was." Na het zien van enkele foto's met zoenende ho mo-stellen werd duidelijk waar het blad over zou moeten gaan. Tijdens een les Nederlands debatteer den ze over de stelling 'Dit blad kweekt onbegrip voor homoseksualiteit'. De leerlingen van havo 5 en vwo 6 waren het niet met dit standpunt eens. Zij kwa men tijdens het debat tot een heel ande re conclusie. Respectloos Volgens Ernst-Jan zorgt Expreszo niet voor onbegrip, maar is het eerder res pectloos naar andere groepen mensen toe. Hij noemt het voorbeeld uit een to lerantiequiz van Expreszo. De vraag die hier wordt gesteld, is of voetballer Michael Reiziger je lippenbalsem mag lenen. Een van de mogelijke antwoor den is 'No fucking way. Die Suri maakt mijn balsem in een keer op'. Dat echt niet, vindt Ernst-Jan. Marlina spreekt ook haar verbazing uit over een ander voorbeeld uit dezelfde quiz. De vraag luidt hier wat je zou doen als je de baas van Nederland was. In het lijstje antwoorden staat onder meer 'Balkenende zijn! Dat wordt de he le dag masturberen voor de spiegel'. In middels heeft de redactie van Expreszo hiervoor excuses aangeboden. Beide leerlingen zijn het met elkaar eens dat een homoblad een goed initia tief is om homoseksualiteit op scholen bespreekbaar te maken, maar vinden dat op deze manier de plank volledig wordt misgeslagen. Een blad met meer inhoud en een serieuzere opzet zou een goed alternatief zijn. De leerlingen von den Expreszo ook enigszins schokkend. Vooral de foto' s van de zoenende man nen vond Ernst-Jan niet bepaald smake lijk. „Bij ons in de klas vonden we de zoenende vrouwen schattig", vertelt Marlina. Steun Marlina en Ernst-Jan steunen de actie van Expreszo wel, net als veel andere Nederlanders. Zo blijkt uit recente pei lingen van Maurice de Hond. Uit zijn onderzoek komt naar voren dat zowel uit de linkse als rechtse hoek veel steun is voor de verspreiding van het blad. Maar scholen moeten wel het recht heb ben om Expreszo te weigeren. En dat was nu het probleem. Het homoblad werd zonder aankondiging meege stuurd met Pauze, een gratis tijdschrift voor scholieren. Veel middelbare scho len hadden dit in eerste instantie niet door. Het waren met name zwarte en christe lijke scholengemeenschappen die be zwaar maakten tegen het homomagazi- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het certificaat dat bewijst dat het inburge- ringstraject voltooid is, zet voor veel nieuwkomers de deur open naar hun toekomst in het nieu we land waar ze zich vestigen. Wethouder G. Houtekamer reik te gistermiddag in de burger zaal van het Zierikzcese stad huis 24 van zulke certificaten uit aan mensen die de lessen Ne derlandse taal en maatschappe lijke oriëntatie met succes heb ben gevolgd. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Hervormde kerk, 19.30 uur, jubileumuitvoering Nederlands Hervormd kerkkoor; De Pul, 21.30 uur: Optreden bands Slip gevaar en Fitting; ZIERIKZEE - Nieuwe kerk, 19.30 uur, fi nale Zierikzee Vocaal. (Advertentie) Meer info over het www.cdazeeland.nl De wethouder sprak zijn waar dering uit voor hun inzet. Ver der benadrukte hij dat leren en oriënteren niet ophouden met het behalen van dit certificaat en dat er rechten en plichten aan verbonden zijn. „Respect en hoogachting voor de gewoonten in uw nieuwe land - zonder uw eigen normen en waarden weg te doen - zijn nodig voor een leefbare samenleving", aldus Houtekamer. Hij drukt de nieuwkomers op het hart zich bij het verwerven van een baan en een eigen inko men niet uit het veld tè laten slaan door teleurstellingen, maar te blijven volhouden. Deel name aan vrij wiUigerswerk biedt volgens de wethouder goe de mogelijkheden meer mensen binnen de nieuwe samenleving te leren kennen. Gemeentelijk trajectbegeleid ster L. van Willigen nodigde de nieuwkomers vervolgens uit het inburgeringscertificaat in ont vangst te komen nemen. Daarbij kregen de ontvangers ook een witte roos en gelukwensen voor de toekomst. De gecertificeerde nieuwkomers zijn afkomstig uit Irak, Syrië, Angola, Siërra Leone, Algerije, Oekraïne, voor malig Joegoslavië, Polen, de Verenigde Staten, Azerbeidzjan, Thailand, Burundi en Rusland. De jongste deelnemer van de groep is de zeventienjarige El- min Ismayilov uit Azerbeidzjan. Hij vluchtte met zijn ouders en zusje ruim vier jaar geleden naar Nederland, nadat in zijn geboorteland moslim-funda mentalisten zijn grootmoeder hadden vermoord, zijn moeder haar werk als onderwijzeres niet meer mocht uitvoeren en hun woning was overvallen. El- min volgt bij het ROC in Mid delburg een administratieve opleiding, maar hoopt volgend jaar de opleiding in de sector beveiliging te kunnen gaan vol gen. Voorsprong Sanije Maliqi (40) uit Kosovo vertoeft al tien jaar in Neder land. Sinds zij vorig jaar ein delijk een verblijfsvergun ning kreeg, mag zij ook officieel het Nederlands als tweede taal DEN HAAG - Een kleine kans bestaat dat de kokkelvloot dit jaar nog mag uitvaren in de Waddenzee. Minister Veer man van Landbouw wil dat in elk geval mogelijk maken. Veerman beslist vandaag weer een vergunning af te geven voor het opvissen van acht miljoen kilo kokkelvlees. De sector zal dan de Raad van State moeten vragen de ver gunning direct van kracht te verklaren. De Raad van Sta te verwierp eerder in september zo'n verzoek. Voor de me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee die het kabinet per 1 januari 2005 toch wil verbieden, dreigde daardoor een voortijdig einde. Veerman wil de sector opnieuw een kans geven, zei hij gisteren in de Tweede Kamer, omdat er veel kokkels in de Waddenzee liggen en het niet opvis sen van acht miljoen kilo kokkelvlees tot een hoger be drag voor het uitkopen van de bedrijfstak kan leiden. Dat wordt al geschat op 50 tot 80 miljoen euro. MIDDELBURG - Maatschappelijke Zorg Walcheren neemt ongebruikte bonnenboekjes voor het collectief ver voer op Walcheren toch terug. Bij de organisatie regende het klachten, nadat besloten was het systeem van ver- voersbonnen met ingang van 1 januari 2005 af te schaf fen. De boekjes zouden niet teruggenomen worden. De vervoersbonnen worden afgeschaft, omdat het systeem omslachtig werkt. Het dagelijks bestuur heeft gisteren besloten de bonnen boekjes voor collectief en ouderenvervoer terug te nemen. Ze kunnen tot en met 31 december van dit jaar op de ge bruikelijke verkooppunten worden ingeleverd. Mensen krijgen het volledige bedrag terug. Aangebroken boekjes worden niet terug ingenomen. THOLEN - De Bosstraat in Tholen is van maandag 18 ok tober tot uiterlijk 29 oktober afgesloten voor doorgaand verkeer tussen nummer 16 en de kruising met de Hoog straat. De weg wordt opnieuw bestraat. De Eendracht- weg is afgesloten tussen 22 oktober en 27 oktober. Deze weg wordt gerepareerd, de stoep wordt verlegd en er ko men twee drempels. RILLAND - Een zeventienjarige bromfietsster heeft bij een aanrijding op de kruising A. Buteijnweg/ Valckenisse- weg in Rilland gisteren haar been gebroken. Ze reed rond kwart voor vijf over de Valckenisseweg, en remde op de kruising met de A. Buteijnweg om voorrang te verlenen aan een personenauto. Maar omdat het wegdek glad was van de regen en ze hard remde, begon ze te slingeren en kwam tegen de auto terecht. VLISSINGEN - Een 59-jarige Vlissingse is gistermiddag gewond geraakt toen ze rond drie uur met haar fiets ten val kwam op de Gildeweg in haar woonplaats. Het is niét bekend waardoor de vrouw ten val kwam. Ze kwam ech ter zo ongelukkig terecht dat de handrem haar wang door boorde. Ambulancepersoneel heeft de vrouw uit haar be narde positie bevrijd. door Ab van der Sluis en Conny van Gremberqhe MIDDELBURG - Het Water schap Zeeuwse Eilanden (WZE) stelt geen eenzijdig onderzoek in naar de fusie met het water schap Zeeuws-Vlaanderen. Het dagelijks bestuur van WZE gaat volgende week met het dagelijks bestuur van Zeeuws-Vlaande- ren praten over hoe een vergaan de samenwerking toch gestalte kan krijgen. Ook wil het dage lijks bestuur praten met de pro vincie en maatschappelijke groe peringen, waaronder de land en tuinbouw. Het voorstel om in 2008 toch te fuseren met Zeeuws-Vlaande- ren, werd niet ingetrokken. „De Algemene Vergadering heeft zich in de commissies positief uitgelaten over de inhoudelijke kant van het voorstel", aldus dijkgraaf W. Gosselaar. „We ne men de geest van het voorstel mee naar de provincie en het da gelijks bestuur van Zeeuws- Vlaanderen, ook wat betreft het tempo." Diverse hoofdingelanden vroe gen het dagelijks bestuur giste ren te blijven nadenken over een fusie, maar het proces niet te forceren. R. Lambeck opper de om vanuit beide Algemene Vergaderingen een delegatie sa men te stellen. „Zij zouden dan met de benen op tafel met el kaar moeten gaan praten, zon der enige voorwaarden of ver plichtingen vooraf." Het was de Algemene Vergade ring van WZE inmiddels wel duidelijk geworden dat een fu sie in Zeeland onontkoombaar is. „Het is niet de vraag of, maar wanneer we moeten fuseren", al dus S. Verheij. Zij stelde een breed overleg voor met Zeeuws- Vlaanderen. J. Roodenburg vond dat beide waterschappen geen 'kiekeboe' moeten spelen. „Als wij het initiatief niet ne men, dan doen anderen het wel. Met name de provincie. Het is belangrijk te weten hoe de pro vincie denkt over een fusie." Het dagelijks bestuur van WZE gaat de komende weken bekij ken of er voldoende draagvlak is voor een fusie. Dat gebeurt in diverse gesprekken. Als de uit komst daarvan positief is, krijgt de Algemene Vergadering op korte termijn een nieuw voor stel. Het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren besloot gisteren een onder zoek in te stellen naar de samen werkingsmogelijkheden met an dere overheden in Zeeuws- Vlaanderen. Ook zal het schap verdere samenwerking zoeken met Zeeuwse Eilanden, zolang het woord fusie niet (meer) valt. Een eventueel onderzoek van het buurschap naar efficiëney- maatregelen zal door Zeeuws- Vlaanderen niet gefrustreerd worden. Vorige week besloot het dage lijks bestuur van Zeeuws-Vlaan- deren afstand te nemen van het voorstel om in 2008 tot een fusie te komen. „U heeft er goed aan gedaan om onze ziel en zalig heid niet voor een bord linzen te verkopen", vatte J. Provoost het algemene gevoel samen. Wethouder Houtekamer brengt zijn gelukwens over aan een van de 24 nieuwkomers. foto Marijke Folkertsma leren. Met oriëntatie op de Ne derlandse samenleving had zij bij de start van het inburge- ringstraject al enige voor sprong. Virginia Kilgore uit Texas gaf er blijk van de inburgering in Nederland zeer serieus te ne men. Zij trad gistermiddag op houten klompen naar voren om haar certificaat in ontvangst te nemen en te ondertekenen. zaterdag 16 en zondag 17 oktober 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend maaandag tot en met vrijdag 18.00 - 8.00 uur, in week einde of tijdens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17,00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00 -12.30 uur en 16.30 -17.30 uur Zo. 12.00 - 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Altèvo. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13,00 - 13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierik-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41