Antillianen kunnen uitgezet PZC AIVD is klaar om radicale moslimleiders buiten te houden Familiedrama schokt inwoners Naaldwijk Waterkering Heusdensch Kanaal getest Overkomst iartner vereist ioger loon livee vrouwen termoord ie tippelzone log vijf erdachten in raak Ahold Verdonk loopt vooruit op onderzoek criminele jeugd Maxima mogelijk Dom Bontje Onderzoek seksfeestje bij politie Vrachtwagens langer op HSL-brug Akkoord bezorgen zondagskrant Olifanten in Artis krijgen tante Verdenking terrorisme tegen viertal vervalt Fietsersbond wil airbag op voorkant auto Belangrijke mededeling over de FARGGLAD kinderstoel IKEA vrijdag 15 oktober 2004 DEN HAAG - Mensen die een partner uit het buitenland vvil- i halen, moeten per maand j minste 1319 euro netto ver lenen. Dat is 230 euro meer per gaand dan nu nog nodig is. Die mensen moeten dat loon ze stwaalf maanden lang verdie ts nadat de partner is overge ven. Bovendien moeten bei- aminimaal 21 jaar zijn. Nu is jtnogachttien jaar. jhnister Verdonk van Vreemde- ngenzaken en Integratie gaf sieren in de Tweede Kamer de tECtebedragen van de 120-pro- et-wkomenseis. omdat het cog steeds met helder was of het b bruto of netto bedragen J De maatregelen gaan 1 no- anber in. Verdonk wil daar- «dehuwelijksmigratie tegen in, omdat zij vindt dat dit de Eegratie in Nederland niet ten loede komt. Ia meerderheid van CDA, fÏÏ). LPF, D66 en de SGP sant de maatregelen. Die par ken zien het als een eerste stap i' een pakket maatregelen om 'inburgering te bevorderen. LPF wil dat minister Ver- snk ook snel ervoor zorgt dat Einsvormers ook over adequa- huisvesting moeten beschik te. Deze voorwaarde moet nog rorden uitgewerkt, aldus Ver- Sonk. ANP 10ITERDAM - Bij de tippelzo- et aan de Keileweg in Rotter- dam zijn gistermorgen vroeg foee vrouwen om het leven ge- kracht. De politie zegt dat de wouwen zijn neergeschoten. Een medewerker van het Ge- sentelijk Havenbedrijf vond f slachtoffers onder opleggers te ongeveer vijftig meter van el- karstonden. Een van de slacht te was reeds overleden, de sdere vrouw overleed later in nziekenhuis. Ie identiteit van de vrouwen is ogniet bekend. ANP SISTERDAM - Justitie heeft sgeen lijst van vijf verdachten de fraudezaak bij Ahold. har staat ook B. Verhelst op, «voormalige hoofd van de ad- nistratie bij Ahold. Dat bleek ten in de rechtbank in Am- dam. f overige vier verdachten eddeneen rol in de samenwer- ■5® die Ahold aanging met pffmarkten in het buiten- •o.Het gaat om de toenmalige ?fflan Mendonca van de Brazi ls* supermarktketen Bom den om topbestuurder Paiz -®n Ahold-onderneming in atemala. herziet het Openbaar Minis- lie oud-eigenaar Peirano van Argentijnse Disco-super ben en de Noorse zaken- s Hagen, die een rol speelde jóe omstreden samenwerking 5 Ahold en IC A in Zweden, verdachten. de supermarktketens in het Genland werden geheime af- gemaakt over de zeggen- 2p ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Nederland kan criminele Antilliaanse jongeren het land uitzetten. Dat zegt mi nister Verdonk (Integratie). Ze loopt daarmee vooruit op de be vindingen van een Antilli- aans-Nederlandse commissie, die momenteel onderzoek doet naar manieren om Antilliaanse jeugdcriminelen aan te pakken. Verdonk meent dat oude regelin gen gebruikt kunnen worden om Antillianen terug te sturen „We hebben mogelijkheden, maar die worden nu niet toege past", aldus de minister. „Er is bijvoorbeeld een voogdijrege ling, die ons het recht geeft om jongeren terug te sturen die op het vliegtuig zijn gezet zonder dat ze een familielid in Neder land hebben." De minister deed haar uitlatin gen gisteren bij een bijeenkomst van het genootschap van hoofd redacteuren. In het huidige kabinet bestaat grote verdeeldheid over de plan nen van Verdonk. D66-minister de Graaf (Koninkrijksrelaties) weigerde vorige maand in te stemmen met het voornemen om Antillianen te verwijderen. Hij meent dat er geen juridische ba sis is voor uitzetting. Weinig hoop Om het conflict te beslechten is de Antilliaans-Nederlandse com missie in het leven geroepen. Het rapport van het adviesor gaan wordt medio november ver wacht, maar er is weinig hoop op harde conclusies. De gevol machtigde minister van de Antil len in Nederland, Paul Comenen- cia, heeft al laten weten dat zijn regering niet zal instemmen met gedwongen verwijdering. Anders dan Verdonk concludeer de het laatste Paarse kabinet eerder al dat het juridisch onmo gelijk is om Nederlandse staats burgers, zoals Antillianen, te verplichten naar een ander deel van het koninkrijk te vertrek ken. „We hebben het uitvoerig onderzocht. Het kan niet en Ver donk weet dat", herhaalde oud-minister van Integratie Van Boxtel (D66) afgelopen maand. Verdonk zei gisteren dat ze met haar voorganger gaat praten over de problematiek. De minis ter zal pas met concrete voorstel len komen als de bevindingen van de Antilliaans-Nederlandse commissie bekend zijn. „Ik zal daarna naar de Antillen vliegen voor overleg." Verdonk staat onder grote druk van haar eigen WD-fractie en de achttien gemeenten die veel Antillianen hebben opgenomen, om een krachtig beleid ten aan zien van deze bevolkingsgroep te voeren. GPD LEUSDEN - Terwijl rechts beneden de deur zakt, wordt links boven de cilinder waar langs de deur naar beneden zakt gecontroleerd. Het waterschap Rivierenland en het hoogheemraadschap Alm en Biesbosch hebben gisteren als onderdeel van een hoog wateroefening de 52 meter brede hefdeur in het Heusdensch Kanaal getest. De hef- deur zakte zonder al te veel problemen tot de bodem van het kanaal. Het gevaarte, dat de Afgedamde Maas moet afsluiten, blijkt echter wel twee centimeter uit het lood te hangen. Het sluiten van de rivierarm is nodig als het water tot meer dan 3,50 NAP stijgt om zo de stabiliteit van de dijken te garanderen. foto/ANP van onze redactie binnenland NAALDWIJK - Naaldwijk is gis teren opgeschrikt door een fami liedrama. Buiten een flatwoning aan de Handellaan vonden buurtbewoners en politie vier zwaargewonden: een 37-jarige vrouw en haar drie kinderen (1, 2 en 12 jaar). Ze bleken neerge stoken. De vrouw overleed later in het ziekenhuis. Een 39-jarige man, vermoede lijk haar ex en vader van een of meerdere kinderen, is vrijwel meteen aangehouden als ver dachte. De drie kinderen wer den in kritieke toestand naar een ziekenhuis gebracht. Gister avond was hun toestand stabiel, aldus de politie. Een vierde kind, een 13-jarig meisje is ont komen aan het drama omdat het al op weg was naar school. Zij werd door agenten opgevangen en is later bij familie onderge bracht. Ze krijgt profesionele hulp. Omwonenden hoorden de vrouw gisterochtend gillen en waarschuwden de politie. „Het was een slagveld", vertelde een van de buurtbewoners. „Het ge gil van die vrouw zit nog steeds in mijn hoofd", aldus een ander. Meerdere mensen hebben gezien hoe de man bij de gewonde vrouw zat te schreeuwen. Onder zijn armen hield hij de twee klei ne kinderen. De moeder en vier kinderen woonden sinds augustus in de Handellaan. De gemeente West- land, waar Naaldwijk onder valt, kende het gezin omdat het de moeder heeft begeleid bij de beëindiging van haar bedrijfje. Burgemeester S. van der Tak sprak gisteravond zijn medele ven en deelneming uit naar de familie en in het bijzonder de kinderen. „Het is onbeschrijfe lijk wat hier is gebeurd. Ik ben diep geschokt." Het medeleven van de burge meester ging ook uit naar de om- Politie en buurtbewoners voor de flat waar zich het familiedrama afspeelde, foto Remco Suiker/ANP wonenden die hij dankte voor hun werk konden doen. Van der ent. In Naaldwijk is zaterdag hun kordate optreden waardoor Tak ging niet in op de achter- een stille tocht naar aanleiding hulpverleners snel en adequaat gronden van het geweldsincid- van het drama. ANP S%r K°ST|K,3£ E8AJ VERMOGEN OA^HE door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst heeft zich gewapend tegen de komst van omstreden radicale moslimleiders. De ATVD heeft daarvoor speciale documenten klaarliggen. Daarmee kunnen meteen procedures in gang wor den gezet om te voorkomen dat onwelkome personen Nederland in kunnen. Dat maakte minister Remkes van Binnenlandse Zaken giste ren bekend tijdens een Kamerde bat over de inlichtingendien sten. Uit uitlatingen van de be windsman blijkt ook dat de AI- VD de Arabisch Europese Liga (AEL) aanmerkt als een risico voor de democratische recht staat. Volgens de bewindsman heeft de AIVD onder meer een zogehe ten ambtsbericht 'op de plank liggen' voor het geval de radica le moslimleider Metin Kaplan de wijk zou willen nemen naar Nederland. Op grond van ambts berichten kunnen andere over heidsdiensten, zoals het Open baar Ministerie (OM), worden aangezet om snel in actie te ko men. De 51-jarige imam Kaplan, bij genaamd de 'Kalief van Keu len', is dinsdag overigens in Duitsland aangehouden en op het vliegtuig naar Turkije gezet. Daar moet hij terechtstaan we gens hoogverraad en terrorisme. Hij wil in Turkije een islamiti sche staat vestigen. Ook wordt hij verdacht van een poging tot een aanslag met een vliegtuig. Kaplan geeft leiding aan de or ganisatie Kaliefstaat. Die is in Duitsland verboden op verden king van extremistische activi teiten en banden met het terro ristennetwerk Al Qaeda. Vestiging Volgens Remkes kunnen de AIVD-ambtsberichten ook ge bruikt worden om te voorkomen dat andere leiders van omstre den radicale moslimorganisaties zich vestigen in Nederland. Rem kes noemde geen namen. De organisatie van Kaplan is in Nederland niet verboden. LPF-kamerlid Eerdmans vindt dat dit alsnog zo snel mogelijk AMSTERDAM - Prinses Maxima, stylist Maik de Boer, GTST-ster Victoria Koblenko en zeven andere bekende Nederlanders zijn genomineerd voor de trofee Dom Bont je 2004. De tien dragen bont of deden dit jaar in de ogen van dierenwelzijnsorganisatie Bont voor Dieren domme uitspraken over bont. Directeur Lieke Keiler vindt dat be kende Nederlanders een voorbeeldfunctie hebben en zich wat betreft bont verantwoordelijker moeten gedragen. Van de koninklijke familie is zowel prinses Maxima als koningin Beatrix genomineerd. De Rijksvoorlichtings dienst wil echter niet zeggen of de leden van het Konink lijk Huis echt bont dragen. ANP UTRECHT - De korpsleiding van de regiopolitie Utrecht is een onderzoek begonnen naar een uit de hand gelopen feestje van een aanhoudingseenheid. Dat heeft een woord voerder van het korps gisteren bevestigd. Tijdens het feest in mei van dit jaar zouden nieuwe leden van de eenheid zichzelf hebben moeten bewijzen door sek suele bewegingen te maken op een opblaaspop. Daarvan zou een video zijn gemaakt. Ook zou er een stripteasedan- seres hebben opgetreden. Volgens de zegsman heeft de korpsleiding het onaanvaardbaar uitgesproken. ANP MOERDIJK - De zestien zwaarbeladen vrachtwagens blij ven langer dan voorzien op de HSL-brug over het Hol- landsch Diep staan. De trucks staan daar om druk te zet ten op een pijler om te zien of die naar behoren functio neert. De betonnen kolos moet zich zetten in de bodem. De wagens wegen ieder vijftig ton en zijn dus samen goed voor achthonderd ton. Volgens de planning zouden ze van ochtend weggereden worden, maar dat is uitgesteld tot zondag. DEN HAAG - Ook 15-jarigen mogen voortaan zondags kranten bezorgen. Tot dusver lag de grens op 16 jaar. Dit besluit van minister De Geus (Sociale Zaken) is van be lang voor De Telegraaf en Tubantia, die onlangs zijn be gonnen met een zondagseditie. Voorwaarde blijft dat de bezorger op de zaterdag vooraf gaande aan de zondag geen krant bezorgt of ander werk doet. ANP AMSTERDAM - De olifanten in de Amsterdamse dieren tuin Artis hebben een nieuwe bewoonster. Winthida gaat de rol van 'tante' vervullen, een voorbeeld voor jonge en onervaren olifantenmoeders bij het grootbrengen van hun jongen. Dat liet Artis gisteren weten. De vrouwtjesolifant komt oorspronkelijk uit Birma (Myanmar), waar zij als werkolifant diende. In 1989 kwam ze naar Dierenpark Amersfoort en sinds twee jaar woonde zij in het Arnhemse Burgers' Zoo. De 37-jarige Winthida baarde zelf een jong en leefde in di verse groepen met jonge olifanten. Artis hoopt dat zij het vrouwtje Thong Thai, die volgend jaar voor het eerst be valt, zal helpen bij het verzorgen van het jong. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie (OM) laat de aan klacht tegen vier mannen van het voorbereiden van een terro ristische aanslag in Nederland vallen. Dat liet het OM gisteren weten. Half september liet justitiemi nister Donner nog weten dat de mannen waren opgepakt in ver band met mogelijke terroris tische aanslagen op doelen als Schiphol en de kerncentrale Borssele. De politie pakte hen 30 juli op. Justitie hield hun ar restatie stil tot half september. „Het onderzoek levert onvol doende bewijs op voor een suc cesvolle vervolging van deze ver dachten", liet het landelijk par ket gisteren weten. „Uit het on derzoek van de Nationale Re cherche is niet gebleken dat de vier aangehouden verdachten behoren tot een radicale groepe ring of netwerk. Onderzoek naar banden met mogelijke an dere verdachten heeft evenmin tot concretere aanwijzingen ge leid." Volgens het OM zijn drie van de verdachten gedagvaard voor ver boden wapenbezit en één voor gebruik van een vals paspoort. Van de verdenking van voor bereiding van een terroris tische aanslag is in de dag vaarding van mijn cliënt niets meer terug te vinden, zei advo caat J. Taekema. Hij verdedigt een van de verdachten, een 28-jarige man. „Het feitenmate riaal rechtvaardigt voor mijn cliënt niet om in voorlopige hechtenis te blijven", stelde hij vast. Taekema sprak het vermoe den uit dat het OM indertijd be wust heeft gewacht met de bekendmaking van de aanhou dingen, omdat het nog geen ster ke zaak had. Hij betwijfelde toen al of er nog meer belas tende gegevens konden worden vergaard. ANP DEN HAAG - Een externe air bag aan de voorkant van een au to, bijvoorbeeld aan de stijlen van de voorruit, moet de auto bij een aanrijding veiliger ma ken voor fietsers. De Fietsersbond wil dat zo'n in stallatie in 2005 voor alle nieu we auto's verplicht wordt ge steld. De bond haakt hiermee aan bij Europese regelgeving die de voetganger meer kans moet ge ven om een botsing met een auto te overleven. GPD Advertentie moet gebeuren. 'Kaplanisten' opereren volgens Eerdmans van uit Papendrecht via de stichting Dienaar aan Islam. Volgens mi nister Remkes is er vooralsnog geen aanleiding om het OM in te schakelen voor een verbod, dat alleen door de rechter kan wor den uitgesproken. Volgens de minister is de AEL een mogelijk risico, omdat de be weging de kloof tussen allochto nen en autochtonen kan vergro ten. Ook k.unnen moslimjonge ren onder invloed van de AEL radicaliseren, aldus Remkes. Volgens de AIVD rekruteren in Nederland terroristische netwer ken moslimjongeren met extre mistische denkbeelden voor de jihad, de heilige oorlog tegen de vijanden van de islam. GPD „233. De FARGGLAD kinderstoel voldoet niet aan de veiligheidseisen die wij aan onze producten stellen. De plastic doppen van de poten kunnen losraken, waardoor zij voor kinderen verstikkingsgevaar zouden kunnen opleveren. Uit voorzorg verzoeken wij iedereen, die in het bezit is van een FARGGLAD kinderstoel (artikelnr. 400.548.40) deze terug te brengen naar de klantenservice bij IKEA, waar je het aankoopbedrag vergoed krijgt. Voor meer informatie kan je contact opnemen via het gratis telefoon nummer 0800-453 26 49 Onze excuses voor het ongemak. r 10 - 21 uur. Za 9 - 20 uur. www.IKEA.nl 0900-235 45 32 (0.10/min.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3