Taxichauffeur in nieuwe rol LAURENS GEERSE PZC SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Wie wat bewaart, heeft iets om weg te gooien N D "Tot hij gaat worden, tot zijn vreugde en smart, de grootste schrijver van de St. Janstraat en de Vismart." De PZC biedt haar lezers met genoegen een literaire avond aan De toegang is GRATIS lezersbon Laurens Geerse vrijdag 15 oktober 2004 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail.Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet www.pzc.nl. Pw@0T2öJ(ok De lezers van deze krant ont gaat niets. De kleinste verande ring wordt opgemerkt en van kanttekeningen voorzien. Soms is er protest en als de redactie dat als redelijk ervaart en er zijn mogelijkheden, dan kan worden teruggekomen op een eerder genomen besluit. Aldus geschiedde ten dele met de beslissing om wat minder pro grammagegevens op de dagelijk se pagina Radio en Televisie af te drukken teneinde iets meer ruimte te scheppen voor fotogra fie. Dat past beter bij het totaal beeld van de krant. Met name de francofielen binnen ons le zersbestand voelden zich tekort gedaan. Dat was niet de bedoe ling. De maatregel is terugge draaid: vanaf vandaag verschij nen de gegevens over TV5 weer. Poll Dan was er, nog eens, kritiek op de enquête die de PZC liet uit voeren naar de gevoelens van de Zeeuwen over de WCT. Een le zer stuurde ons de uitslag van een poll over de WCT die op Zee- landnet verscheen en die afweek van de uitkomsten van ons ei gen onderzoek. Dat is niet ver rassend. Bij een poll reageren mensen uit zichzelf op stellin gen of vragen op een internetsi te. Bij een enquête zoals wij die lieten uitvoeren, worden men sen telefonisch benaderd. De laatste benadering levert een re presentatiever beeld op. door A.J. Snel Als er één door de journalistiek mis bruikt type op de wereld rond loopt, dan is dat wel de taxichauffeur. De minder begaafde verslaggever, die zich geen raad weet als hij een artikel moet schrijven, heeft hem altijd bij de hand. De scribent arriveert op een sta tion of vliegveld en ja hoor, daar is al tijd de gedienstige man met de auto, die iets uiterst bruikbaars zegt voor het ver haal dat later in de krant zal verschij nen. Het werkt als volgt: de journalist die naar een hem onbekend oord of een ver re, vreemde stad is gezonden om eens een mooie reportage te maken over enig plaatselijk, politiek conflict of over een man die zich voedt met levende goudvis sen, komt altijd wel aan op een plek waar een taxi beschikbaar staat te zijn. Hij stapt in, maakt kenbaar waar hij naartoe wil en vraagt de chauffeur of die op de hoogte is van de lokale verwik kelingen en, zo ja, wat die daar wel van denkt. Die werkwijze resulteert in een inlei ding tot een verhaal, die als volgt gaat: De man achter het stuur barst, als hij verneemt van onze missie, in een hoon gelach uit. „De rooien geven een voor stelling van zaken, die kant noch wal raakt mijnheer. Ze nemen een princi pieel standpunt in, zogenaamd. Maar het gaat ze er alleen maar om zo snel mogelijk aan de macht te komen. En daarom worden de liberalen in een kwaad daglicht gesteld. Dat moet een wethouder de kop gaan kosten, in het belang van de gemeenschap, zeggen ze. Maar dat zijn gewoon loze praatjes. Vui le spelletjes zijn het en niks anders. Toonzetting Kijk, zo'n inleiding leest lekker weg. De toon is gezet; het gaat hier om platvloer se verwikkelingen en er is direct duide lijk gemaakt dat de socialisten weer eens uitermate onoprecht bezig zijn ten koste van bestuurders aan gene zijde van het politieke erf, die zich kwaad sprekerij en verdachtmakingen moeten laten welgevallen. En, dat is het plezierige voor de verslag gever, de beweringen zijn volstrekt on controleerbaar en worden niet toege schreven een een bron die in nadere in stantie ter verantwoording kan worden geroepen. „Bij aankomst op Gare du Nord, stort „Vuile spelletjes zijn het en niks anders." een man met een overdaad aan zwarte pommade in het haar zich op onze valie zen. Nadat we een prijs hebben afge maakt voor de rit naar de Boulevard Raspail, zet hij de cabine van zijn ver voermiddel in een blauwe Gauloise- lucht. Hij blijkt goed op de hoogte. Mais sürement, hij kan ons aan het adres hel pen van le type qui bafre onverdroten des bocals a poissons rouges leeg (die als een gek de ene goudviskom na de an dere leegvreet, red.) Hij steekt de hand omhoog en maakt het bekende wrijven de gebaar met duim en wijsvinger. Ziehier de inleiding tot een artikel waar in zal worden verhaald over oplichterij en bedrog. In het voorspel wordt vast een foute man opgevoerd, de couleur locale is bepaald en het element 'begeer te' is geïntroduceerd. Er is weinig meer wat de beoogde reportage kan beder ven. Mocht de goudvissenverzwelger te Parijs niet voldoende stof opleveren, dan laten we volkomen bij toeval dezelf de chauffeur ook nog de terugrit naar het station verzorgen om de afronding van het artikel te verzorgen. Mechelse herder Zo gaat het dus niet. Of in ieder geval niet méér. De taxichauffeur is in de loop der decennia zodanig afgeragd door luie journalisten, dat geen lezer hem nog als geloofwaardig beschouwd. Oncontroleerbare waarnemingen kun nen wel, maar dan moeten ze een on schuldig karakter hebben. Niemand zal het de reporter kwalijk nemen als hij in een reportage over Plet Zwin, juist op de Belgisch-Nederlandse grens, een Me chelse herder laat afhurken of een Vlaamse gaai krijsend doet opvliegen. Maar de bestuurder van een gehuurde auto een reeks mededelingen laten doen, dat is over de schreef. Trouwens, een chauffeur met zoveel inzicht in de foto Mechteld Jansen lokale politiek of met een zo grote han digheid in het verkopen van informatie zou al lang een bestuurlijke functie be kleden of iets succesvols in zaken doen. Die rijdt geen gemankeerde verslagge vers rond. Nee, de innige verhouding tussen het taxiwezen en de journalis tiek is wegens onbetrouwbaarheid op een scheiding uitgelopen. Jammer is het wel, want het was ooit zo goed bedoeld. Dat moet ook misdaad verslaggever Peter R. de Vries hebben ingezien. De Vries, die dezer dagen een staaltje hogeschooljournalistiek leverde door mijnheer Tonino in al diens een voud te tonen, heeft in de marge van zijn zegenrijk werk ook iets aardigs ge daan voor de in het ongerede geraakte taxichauffeur. Die gaat nu een mooie toekomst tegemoet als handige vinder. Prachtig oncontroleerbaar, goudeerlijk en altijd op de bres voor het behoud van waarden en normen. Officier van justitie Tonino gaat iets anders doen dan officier,» justitie zijn. Dat komt ervan als een man in zijn functie niet hoe hij met vertrouwelijke informatie moet omgaan. Tonino atj zijn computer, verdacht van een virusje, bij het grof vuil. Eihj naar misdaadverslaggever Peter R. de Vries blijft beweren, eeniq chauffeur langs en die wist wel raad met de apparatuur. Hij dj» door tot diep in de elektronische krochten en gaf de ordewnacj vervolgens aan verslaggever met de R. in het midden van zijns» De Vries knoopte Tonino vervolgens aan de hoogste publicity! boom die hij kon vinden en intussen heeft Tonino te kennen^ ven dat hij zijn carrière een nieuwe wending wil geven. Binneay Openbaar Ministerie wordt gezocht naar iets met ganzenveer®] kament. Nog voor de beslissing over het verdere werkend leven van de 1 rechtsgeleerde wereldkundig werd gemaakt, beklommen nogalJ commentatoren de digitale Zeepkist van de PZC (www.pzc.nii vallend was dat zich geen enkele verdediger van Tonino meldi Slechts een enkeling voerde verzachtende omstandighedenaai Geen enkeling vond de officier minder of gedeeltelijk toerekeq vatbaar. Lenie meende dat korte metten gemaakt moeten worden: „Jebj geen opleiding gevolgd te hebben om te weten dat informatie® harde schijf blijft staan." Ietsje milder was Piet, die de handelt van Tonino wel lomp vond, maar niet onvergeeflijk. Hij lietwes „Het is natuurlijk niet opzettelijk gebeurd. Doordat de medijg mee aan de haal gaan, moet hij ontslag krijgen? Ik vind dat ersi gaan." Zwaar straffen „Ontslaan en bovendien zwaar straffen", luidde de eis van Tos. het normaal vindt dat een bedrijf of organisatie een IT-managg heeft bij wie je de computer inlevert als die het niet meer doet gens mij zit hier een luchtje aan." Mario had harde maatregelen tegen de harde schijf in petto: Jj een die ervaring heeft met computers weet dat er maar één maa is als je er geen verstand van hebt: harde schijf of schijven lata wijderen en waar je zelf bij bent laten doorslijpen of op een ami manier verwoesten. Jeremias de Kraker jr. vond Tonino een onnozelaar en wist ook raad: „Je sloopt het kreng zodanig dat je gegarandeerd nikstei| vindt. In de bankschroef, in de fik, met een hamer aan gortslaa, zijslijper erin, weet ik veel... Het is toch leuk om te slopen?" j Honest had een vooruitziende blik. Een kind was slimmer gew« dan Tonino, meldde hij of zij en daarna volgde de waarschuw! „En dan geen nieuw baantje op niveau creëren, maar gewoons als ieder ander laten solliciteren". Zuinig Een zuinige reactie kwam er van John: „Weggooien vanwege k] vermoedelijk virus. Gooi maar weg, de maatschappij betaalt wé weer een nieuwe. Als je met belangrijke informatie telewerkt,d moet je minimaal een goed beveiligde pc hebben die rege controleerd wordt. Blijkt hard nodig te zijn met dit soort conp analfabeten. Ook het compleet vernietigen van een pc doorpen: met hamerslagen deed mij in de broek zeiken van het lachen" Citaat: Volwassenheid in het leven bereikt men als het hart en ie ervaring samengaan. Gustave Flaubert - - IIMMltlMUMini»»1 Walcheren en de Wereld, leven en werken van de dichter De PZC nodigt U uit bij de presentatie van de verzamelbundel Wie wat bewaart, heeft iets om weg te gooien Dinsdagavond 19 oktober in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Lo van Driel leidt in, Laurens Geerse leest zijn gedichten, het Westkappels Kwartet speelt en zingt, de dichter signeert een wonderschoon boek. Datum: Aanvang: Plaats: Toegang: dinsdag 19 oktober 20.00 uur, zaal open vanaf 19.30 uur aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg na reservering op vertoon van de nevenstaande bon geheel gratis koffie/drankje) i.v.m de verwachte belangstelling, graag tijdig reserveren via (0118) 65 42 50 Maandag 17.30 uur - 21.00 uur Dinsdag t/m vrijdag van 10.00 uur tot 21.00 uur Zaterdag 10.00 13.00 uur Deze literaire avond wordt de PZC-lezers gratis aangeboden. I Naam Voorletters Adres Postcode Woonplaats l Let op! Bon ingevuld inleveren bij de entree van de zaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24