oogerd heeft iets recht te zetten PZC Jelle Goes in winter wonderland !C Zalfje voor paard nog geen doping 21 'pilde van Lombardije lijkt op het lijf van Hagenaar geschreven Davis wint Ronde van Piemonte Remises van Brazilië en Argentinië Coach Macedonië vraagt ontslag Poltavets blijft coach schaatser Bos Oranje op drempel Hopman Cup Leko leidt nog in schaaktweekamp De Ridder wil weg bij Ajax 0800 - 0231 231 (GRATIS) Spaar met de PZC Diergaarde Blijdorp egentijdrit Pro Tour ïindhoven vrijdag 15 oktober 2004 TURIJN - De Australiër Allan Davis heeft gisteren in Tu rijn de Ronde van Piemonte op zijn naam gebracht. De renner uit de Liberty Seguros-ploeg was na 190 kilometer de snelste in de eindsprint. De Italianen Alberto Ongara- to en Farancesco Chicchi werden tweede en derde, de Ne derlander Steven de Jongh eindigde als vierde. ANP MACEIO/SANTIAGO - Brazilië heeft de leidende positie in de Zuid-Amerikaanse kwalificatiestrijd voor het WK voetbal behouden door teleurstellend gelijkspel (0-0) te gen Colombia. Achtervolger Argentinië kwam in Santia go ook niet verder dan 0-0 tegen Chili. Brazilië leidt de kwalificatiestrijd na tien duels met twintig punten. De Ar gentijnen hebben een punt minder. Nummer drie Para guay speelde eveneens gelijk, 1-1 tegen Peru, en heeft een achterstand van vier punten op de koploper. ANP/RTR SKOPJE - Bondscoach Dragan Kanatlarovski van Mace donië heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Hij nam de verantwoording op zich voor de nederlaag in de WK-kwa- lificatiewedstrijd in en tegen Andorra (1-0). Zaterdag hield Macedonië Oranje op 2-2. Bondsvoorzitter Hadjiris- teski houdt de aanvraag in beraad. Hij heeft de bonds coach verzocht een analyse te maken van het duel. „Die zullen we volgende week bespreken. Daarna nemen we een beslissing over zijn aanvraag." ANP INZELL - Jan Bos werkt komend schaatsseizoen samen met zijn vertrouwde coach Kostantin Poltavets. De schaatser, die deze zomer als baanwielrenner meedeed aan de Olympische Spelen in Athene, is vergevorderd in gesprekken met een kandidaat-sponsor. Over het volgen de olympische seizoen (Turijn 2006) maken beide partijen nog geen afspraak. „Het ging vorig jaar goed met Kosta, ik blijf graag met hem werken", aldus Bos. ANP PERTH - De Nederlandse tennisploeg maakt kans op deel name aan de prestigieuze Hopman Cup in Perth, het offi cieuze WK voor landenteams. Nederland en Frankrijk spelen op 2 januari een play-off om het achtste en laatste startbewijs voor het hoofdtoernooi. Nederland verschijnt met Michaella Krajicek eit Peter Wessels. Krajicek (15) staat tegenover de Franse tiener van Russische komaf Tat- jana Golovin. Wessels bindt de strijd aan met Richard Casquet. Tot slot is er een gemengddubbel. ANP BRISSAGO - Peter Leko leidt nog in de schaaktweekamp om de wereldtitel tegen Vladimir Kramnik. De Hongaar se grootmeester hield gisteren met zwart de twaalfde par tij in evenwicht. Na 34 zetten werd tot remise besloten. De stand is 6 1/2-5 1/2 in het voordeel van uitdager Leko. Kramnik moet in Brissago (Zwi) zeven punten halen om kampioen te blijven. De Rus heeft nog twee kansen. ANP door André Hooqeboom AMSTERDAM - Daniel de Ridder wil weg bij Ajax. De rechterspits vindt dat hij geen kans krijgt van trainer Ronald Koeman. Die ziet hem als rechtermiddenvelder, ter wijl De Ridder (20) de hele jeugdopleiding als rechtsbui ten doorliep. Bij Jong Oranje, waarin hij wel rechterspits was, was De Ridder deze week uitblin ker tegen Jong Finland (4-1). Met de komst van de Argen tijn Mauro Rosales is de kans dat De Ridder nog voor Ajax 1 speelt echter minimaal. John O'Brien is weer beschik baar voor Ajax. De Ameri kaan speelde deze week een duel met het tweede elftal en trainde de volgende dag met de A-selectie. O'Brien kon bijna anderhalf seizoen niet voetballen als gevolg van chronische blessures, onder meer aan de achillespees. Hatem Trabelsi maakt zich op voor een terugkeer bij de selectie. Na een slepend con flict is de rechterverdediger weer in genade aangenomen, maar tegelijkertijd bracht de Engelse pers hem weer in ver band met Arsenal. GPD Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen (Advertentie) voor een gratis 2' entreebewijs Hierbij uw pootafdruk voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp Tot en met 22 oktober treft u elke dag een pootafdruk aan in de krant. Spaar de 10 verschillende pootafdrukken. Heeft u een pootafdruk gemist? Twee keer treft u in plaats van een poot afdruk een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie is op 9 oktober geplaatst. De actie wordt vanaf 23 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Voor informatie over Diergaarde Blijdorp kijkt u op www.diergaardeblijdorp.nl potprvan Leeuwen ELLEN - Een mooie koers, I Michael Boogerd de Ron- m Lombardije. Met de par- swijziging lijkt de laatste idbekenvedstrijd van dit mop het lijf van de Hage- geschreven. Na een kort gaat Boogerd er morgen hel beste van maken. ^ag loopt als een rode jooor de tweede seizoens- iandeRaborenner. De uit- van dit voorjaar, met tweede plaatsen in de Amstel Gold Race en Luik-Bastena ken-Luik, begon in de Tour te sukkelen na een valpartij en kwam daarna voornamelijk in het nieuws als hij weer eens te gen het asfalt ging. „Eigenlijk had ik sinds Luik geen goede wedstrijd meer gereden, op de Coppa Sabatini na misschien." De treurige periode werd afge sloten met een uitstekend WK (zevende), waarmee hij honger kreeg naar de Ronde van Lom bardije. Maar in plaats van lan ge trainingstochten door het Limburgse heuvelland was Boo gerd het afgelopen weekeinde ziek thuis. „Een griepje, ik voel de het vrijdag al aankomen. Za terdag ben ik nog wel met de au to naar Limburg gereden, maar ik heb niet lang op de fiets geze ten. Het ging gewoon niet." De vraag is in hoeverre de gemis te trainingen en genomen anti biotica de vorm van Boogerd hebben aangetast. De moraal is in ieder geval terug nadat hij in de aanloop naar het WK nog werd overvallen door de gedach te dat het seizoen wel eens voor bij kon zijn. Boogerd twijfelde over deelname, kwam zelfs zon der veel illusies aan de start, maar was in de volle finale een van de smaakmakers. „Ik heb ook nooit moeite me op te laden voor de Ronde van Lombardije. De afgelopen jaren heb ik vrij wel altijd een goed WK gereden. Dan wil je die vorm doortrek ken naar de laatste wedstrijd. Dit jaar is dat gevoel nog ster ker omdat ik vind dat ik nog iets recht te zetten heb." De voorbereidingskoers Mi- laan-Turijn liet hij schieten, Boogerd trainde gisteren flink en besloot na overleg met de ploegarts dat er morgen gefietst kan worden. In de wetenschap dat de nieuwe finale - in plaats van Bergamo is Como finish- plaats - hem nog beter moet lig gen. Schifting „Ik denk dat het nog zwaarder is geworden. De beklimming van de Ghisallo gebeurt nu in volle finale. Dat is wel iets meer dan een heilinkje. Normaal gin gen we daar na 70 kilometer overheen en zorgde die klim nog niet voor een schifting. Daarna komen er nog twee klimmetjes die ik nog niet ken. Voor een fit te Boogerd is dit een mooi par koers. Nu is het afwachten." De Raboploeg verdedigt de lei dende positie in het ploegenklas- sement om de wereldbeker en heeft met Boogerd, Dekker, Frei- re en Rasmussen vier man die voorin mogen worden verwacht. „Het zou voor de ploeg een mooie prijs zijn en het bewijs dat het, ondanks de Tour, zeker geen slecht seizoen is geweest." Freire heeft nog kans op het win nen van de wereldbeker, maar normaliter wordt die strijd een Italiaans onderonsje tussen Re- bellin en Bettini. ANP V ontkent Ijoenenbod nieuwe Pelé PAÜLO - Volgens twee iiaanse kranten heeft PSV induitgebracht op de Brazi- se voetballer Robinho. De ïou volgens Estado de Sao en sportblad Lancenet fig miljoen euro over heb- joor de aanvaller van San- üein eigen land wordt ge- alsde nieuwe Pelé. fPSV is er wel belang- maar is er geen bod ge- Technisch directeur Guus jikhad een gesprek met de J,die al langere tijd op de ingslijst van de club staat, iho, voluit Robson de Sou- ho, heeft de belangstel fan PSV tot ongenoegen ce clubdirectie bevestigd, eb vernomen dat Santos Dd van PSV heeft ontvan- Als het interessant is voor ab en voor mij, waarom met", zo reageerde het nge supertalent. Hij zou komend seizoen naar PSV Iers in Europa willen ver- „Ik heb geen haast om uropa te gaan, want ik al bij een topclub." ©de Braziliaanse kranten oe overgang van Robinho - deel uitmaken van een spe- Gesproken wordt dat eornardo Bonfim aan San- - obeertover te doen. GPD VWW BOVEN - Hoewel er nog ifinitieve kalender is'en ptiecommissie van de in- - lionale wielrenunie UCI nog over de voordracht is het vrijwel zeker dat oven op 19 juni het decor c| een ploegentijdrit in het c' tvan de Pro Tour. Euwe serie topwielerwed- ibegint in 2005 en de KN- sft de Brabantse stad dragen, nadat eerder ook meer Den Bosch zich kan- ihad gesteld. De ploegen- i over 51 kilometer met nod als keerpunt, moet de e puur Nederlandse wed- sorden op de Pro-Tourka- naast de Amstel Gold Ra- ustus wordt waarschijn- Ronde van de Benelux kn. Ook voor die koers n kcentieaanvraag bij de De Ierse springruiter Cian O'Connor gaf zijn paard Waterford Crystal een maand voor de Olympische Spelen rustgevende middelen, won in Athene goud in het individuele toernooi, maar werd later betrapt op dopinggebruik. foto Jochen Luebke/AFP door Annemiek Steenbekkers DEN BOSCH - De bekendmaking van het ene 11a het andere dopinggeval in de paardensport doet vermoeden dat er spra ke is van een vrijstaat, maar het tegen deel is waar. De wereldruiterbond FEI hanteert de zogenaamde nullijn, die ge biedt dat geen enkel middel geoorloofd is. „Een belachelijke regeling", oordeelt oud-olympisch kampioen Jeroen Dubbel dam. De nullijn verklaart wel voor een deel dat paarden - of liever gezegd hun verzor gers en/of berijders - ogenschijnlijk mak kelijk tegen de lamp lopen. „Het is onge looflijk uitkijken geblazen. Stel, je paard heeft een wondje en het is een maand voor het eerstvolgende concours", zegt Dubbeldam. „Je behandelt dat wondje met een zalfje of zo. Iets wat geen effect heeft op de prestaties. Na het concours blijkt uit een controle dat er in het bloed van het paard nog een restant van dat middel zit. De conclusie is dan: positief." De Ier Cian O'Connor gaf zijn paard Wa terford Crystal een maand voor de Spe len in Athene rustgevende middelen. Lucl- ger Beerbaum gebruikte Betamethason, verwerkt in een zalfje, om een wondje bij Goldfever te behandelen. De dieren wer den positief bevonden in Athene, net als Ringwood Cockatoo van de even- ting-amazone Bettina Hoy. Dat dier kreeg een anti-allergiezalf opgesmeerd. Shutterfly van Beerbaums schoonzus Me redith Michaels-Beerbaum mocht niet eens starten op de Spelen, omdat het dier tijdens het CHIO in Aken positief testte op een kalmeringsmiddel. Eerder al wa ren een paard van vierspanmenner Mi chael Freund en dressuuramazone Ulla Salzgeber de klos. „Als zelfs de kleinste behandeling niet meer mag, moest zoiets een keer gebeu ren", meldde Frank Kemperman, organi sator van het CHIO Aken en de komende wereldruiterspelen, eerder over de vele dopinggevallen die nu aan het licht ko men. „Dat is niet zo gek", oordeelt ook Tineke Bartels, voorzitter van de atletencommis- sie van de Koninklijke Nederlandse Hip pische Sportfederatie (KNHS). „De op sporingsmethoden zijn veel gedetailleer der geworden." Net als Dubbeldam heeft de amazone uit Hooge Mierde geen goed woord over voor de huidige regelgeving. „We kunnen geen kant op. In de atleten- commissie is het vaak genoeg aange kaart, maar zonder resultaat." Dubbeldam: „Een zalfje is toch geen me dicijn. Een baby met een ruw huidje smeer je toch ook in? Iedereen is het er over eens dat doping niet kan en dat daar niet streng genoeg op gecontroleerd kan worden, maar deze nullijn is belache lijk. Hopelijk is er voldoende aanleiding om wel actie te ondernemen." „Waar eindigt medicijngebruik en waar begint doping", legt George de Jong, di recteur van de KNHS, de vinger op de ze re plek. Kostbaar Voor de sportende mens is er een lijst van het NeCeDo (Nederlands Centrum voor Dopingvraagstukken) beschikbaar met toegestane middelen. Zou ook een op lossing kunnen zijn voor paarden. „Ik heb begrepen dat dat heel kostbaar is", vertelt Bartels. „Het begrip doping wordt bij ons niet hetzelfde gehanteerd als in de humane sport. Medicatie heeft niks met doping te maken, maar voor het •publiek maakt het niks uit." De Jong: „Je hebt al wel categorieën stof fen, maar waar we naar toe zouden moe ten, is een methode waardoor we medi cijngebruik scherper kunnen beoordelen. Hoe kom je tot een faire én praktisch uit voerbare aanpak? De FEI denkt wel na over dit vraagstuk. Eerder dan april vol gend jaar verwacht ik geen grote beslui ten." De KNHS gaat zich in ieder geval extra inspannen om 'de spelregels nog eens duidelijk uit te leggen'. De hevig bediscussieerde nullijn is er sinds een jaar of elf. Ingesteld, volgens De Jong, juist omdat het onderscheid tus sen medicijngebruik en doping niet te maken is. En omdat het welzijn van de dieren voorop staat, speelt men op zeker. Dubbeldam: „Het paard kan zelf niet be slissen of het behandeld wil worden of niet, zo redeneert men. Maar er zit ver schil tussen een klein wondje en een ech te blessure. Wij gaan zo'n beest heus niet kapot rijden. Weet je hoeveel een top- paard waard is?" Bartels: „Als je een paard niet behandelt, ben je zeer dier-onvriendelijk bezig." Het alternatief is niet starten op een con cours hippique. Dan kan het dier zonder problemen worden behandeld. „Onmoge lijk op topniveau", oordeelt Bartels: „Dan zouden er niet veel ruiters meer starten. Je kunt geen topsport verlangen zonder verzorging." Bovendien spelen er natuurlijk ook finan ciële en commerciële belangen. Dubbel dam: „Elke topatleet mag een aspirientje nemen als hij of zij ergens last van heeft. Voetballers spelen op pijnstillers. Waar om kunnen we paarden ook niet als topat leten behandelen, want dat zijn ze ge woon." GPD Tijdelijke bondscoach van Estland valt met zijn neus in de boter nkelijk assistent van Arno Pijpers, maar is nu van het nationale voetbalteam van Estland. foto Raigo Pajula/GPD Jelle GoesNooit van gehoord! In Nederland is hij een nobody, maar de 34-jarige Hilversum mer behoort tot een selecte groep: bondscoaches. Als nieu we, tijdelijke voetbalchef van Estland viel hij woensdag met zijn neus in de boter met de bela den derby tegen Letland (2-2). door Roel Wiche TALLINN - Een pak chocolade vlokken heeft hij lang niet meer gezien. Laat staan een bolletje pindakaas. Het zal straks weer stevige winterkost worden. Zalm, aardappelen en kool in tienduizend varianten. En een stevige scheut wodka na? „Nee, nee. Ik kan hier beter de fles la ten staan. Ik heb nog werk zat." De kersverse bondscoach moet even stoom afblazen na zijn de buut, uitgerekend tegen aartsri vaal Letland. Na een zinderende tweede helft zapte het score bord naar 2-2. En daar kan hij mee thuiskomen in Tallinn, de hoofdstad van Estland. „Je speelt wél tegen een EK-deelne- mer. De ambiance was prachtig. Een vol stadion en meer dan dui zend fans uit Estland. Basketbal was hier altijd volkssport num mer één, maar die tijd is voorbij. Het is nu voetbal, voetbal en nog eens voetbal." Jelle Goes, een nuchtere knaap uit 't Gooi, is bezig aan een won derlijke bliksemcarrière. Nadat hij als prille amateurvoetballer furore maakte bij GWV, Hui zen en het militaire elftal kiest hij al jong voor een carrière als coach. De KNVB biedt hem een job als jeugdtrainer in Zeist, waar hij Arno Pijpers ontmoet. Als in 2001 de voetbalbond van Estland uit het niets op de stoep staat, kiest het duo voor het avontuur. Pijpers wordt hoofd coach, Goes assistent. Een prachtig jongensboek gaat open. Tot er dit seizoen stront aan de knikker is. Na bonje met playboy Aivar Pohlak, de zelfge- kroonde koning van het Estse voetbal, stapt Pijpers in septem ber op. Zijn opvolger: vriend en collega Jelle Goes. „Nee, ik heb niet overwogen solidair te zijn. Beide partijen hebben besloten uit elkaar te gaan, met het volle verstand. Meer wil ik er niet over kwijt. Mijn relatie met Ar no is goed, ik heb nog voor en na de wedstrijd tegen de Letten met hem gebeld. Ik heb hem vier jaar meer gezien dan mijn vrouw. Dat is niet zomaar weg." Veel tijd voor heimwee had het duo nooit. Voetbal zit aan de Baltische kust (Litouwen, Let land, Estland) in de lift. Al is er nog een lange weg te gaan. Als de eerste poolwinden vanuit Si berië naderen, begint het grote improviseren. „Ik had een wed denschap lopen: begin oktober gaat het sneeuwen. En verrek, vorige week lag er al een dik pak. De winters zijn lang en zwaar. Overdag min vijftien, doodnormaal. En ze trainen hier gewoon door! Dat is de volgen de stap: indoorhallen." Omhoog Het kan zo maar zijn dat die er volgende maand staan. Want Estland wil, zo merkt hij, in een razend tempo omhoog. „Het gaat als een speer. Het is een jong land, met een jonge genera tie aan de knoppen. Toen ik hier kwam, verwachtte ik een as grauw land. Niets is minder waar. Tallinn is een prachtige stad, met een hoge kwaliteit van leven, Geen Poolse of Russische toestanden hier." Toch ligt zijn toekomst elders. Met een vleug je weemoed vliegt hij in de cember met zijn gezin terug naar Nederland. Zijn ander half jaar oude dochtertje is ge handicapt en de medische zorg in Tallinn is niet van topniveau. Goes zal, zo is voorlopig beslo ten, tot 2006 in zijn eentje op en neer reizen om de jeugdoplei ding in Estland op poten te zet ten. Voor de post van bonds coach zal grote baas Pohlak wel licht iemand andex-s moeten zoe ken. „Na december zet ik alles eens goed op een rijtje. Maar mijn privé-situatie gaat voor, dat is duidelijk." Het afscheid zal pijn doen. Want juist nu komen de krenten in de pap. Half november speelt zijn ploeg in Moskou tegen Rus land, in Estland nu al gebombar deerd tot Duel van de Eeuw. „De Duitsers hebben vijf jaar huisgehouden in Nederland. Zie welke emoties dat nog steeds op levert. De Russen hebben veer tig jaar verderf gezaaid in Est land. Een kwart van het volk is afgevoerd naar Siberië. Als we winnen, wordt het een waanzin nig volksfeest.GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21