it taking leidt niet tot problemen 2 Minister en Kamer staan pal achter mosselsector PZC Auto PZC De Geus: aantasten minimumloon fout Twee doden en vijf gewonden bij ongeval in Hoek [mte mensen vinden alternatief voor trein en bus aadselachtige bobbel op ug Bush tijdens debat DTP-er "mbo Offset Hoge straffen geëist wegens roofmoord op Leen Polderman Opnieuw brand bij Roosendaals kringloopbedrijf Verdonk pakt Antillianen aan Ruzie Eurocommissie op scherp Schoonmaak waterbodems stokt Boogerd maakt er het beste van KMjj \k 12° ubewolking en enkele buien, mogelijk (tonweer. Matige zuidenwind en maxi- a\ 12 graden. tóe jaargang no. 244 jjdag 15 oktober 2004 nummer 1,25 www.raymondo.nl HHRMJ tel: (O I 18) 441 441 ^.Vooraf gevulde gegratineerde reuze champignons 1 I met hollandse garnaaltjes Daarna het nieuwe stoofpotje raymondo met varkenshaas, kipfilet en biefstuk En als afsluiting een eigen gemaakte mousse a chocolat met verse slagroom maandmenu 23,50 IHUUlil door René Hoonhorst en Raymond de Frel HOEK- Een ongeval op rijks weg N61 bij Hoek heeft gister middag het leven gekost aan een 21-jarige Arnemuidenaar en een 55-jarige man uit de gemeente Sluis. Vijf mensen raakten zwaargewond bij het ongeluk, foto Peter Nicolai dat omstreeks kwart over vijf ge beurde. De 21-jarige zat samen met vijf leeftijdgenoten in een terreinwa gen die richting Westerschelde- tunnel reed. Deze wagen, be stuurd door een man uit Baren- drecht, kwam ongeveer een kilo meter voor Hoek door onbeken de oorzaak in de berm, waarna de chauffeur tegenstuurde en een tegenligger schampte. De te genligger, waarvan de 44-jarige Terneuzense bestuurder en een passagier met de schrik vrijkwa men, belandde in de berm. De terreinwagen kwam dwars op de rijksweg te staan. De automo bilist uit Sluis kon de terreinwa gen niet meer ontwijken en raak te het voertuig vol in de flank. De 55-jarige bestuurder, die al leen in de auto zat, en de 21-jari ge Arnemuidenaar waren op slag dood. De vijf gewonde inzittenden van de terreinwagen (de Baren- drechtenaar en twee Goese- naren. een Oost-Souburger en een Arnemuidenaar) werden naar het Terneuzense zieken huis overgebracht. Over de toe stand van de zwaargewonden kon de politie gisteravond niets zeggen. Het verkeer werd over de om liggende polderwegen omgeleid. Het afgezette deel van de N61 bleef tot half negen gestremd. onze redactie binnenland ES - Het openbaar ver- j gisteren vrijwel li, maar de staking heeft (I of nauwelijks tot pro- tmen geleid. De mensen goed voorbereid en dden maatregelen geno- In het Zeeuwse onder- js waren de effecten van slaking goed merkbaar. ochtendspits in de Randstad begon gisteren wat Eger dan anders en was iets fer, maar de avondspits toonde het normale beeld gens FNV Bondgenoten heb- inaarschatting 15.000 werk- irs in het streekvervoer en de spoorwegen gestaakt uit test, tegen de plannen van "cabinet voor vut en prepen- i. Dat betekent dat onge- driekwart van de mensen die dienst hadden aan de actie hebben meegedaan. Ook Con- nexxion, de grootste streekver voerder, komt tot dat percenta ge. Voorzitter H. van der Kolk van FNV Bondgenoten sprak van de succesvolste actie tegen het sociale beleid van het kabi net tot nu toe. FNV-voorzitter L. de Waal was zeer te spreken over de samenwerking tussen zijn vakcentrale, het CNV en de bond voor rijdend personeel WCM. Met, de overlast viel het mee. Veel mensen hadden gisteren een vrije dag genomen. Met de staking beet het open baar vervoer het spits af in een reeks actie- en protestdagen die de vakcentrales FNV, CNV en MHP hebben afgekondigd. Van der Kolk beloofde gisteren dat het openbaar vervoer de komen de twee maanden gevrijwaard zal blijven van harde acties. De vakbonden bereiden actiebij eenkomsten, werkonderbrekin gen en stakingen voor bij poli tie, zorg, onderwijs en industrie. Donderdag 11 november zijn ac tiebijeenkomsten voor de zorg gepland, mogelijk gekoppeld aan zondagsdiensten in zieken huizen en andere instellingen. In het Zeeuwse onderwijs waren de gevolgen van de staking op sommige plaatsen goed merk baar, vooral bij instellingen waar veel leerlingen van ver fAns Bouwmans SHINGTON - Opnieuw is er foto verschenen van een 'ver- bobbel op de mg van Ge- igeweek werd er op internet gespeculeerd over de vraag Amerikaanse president tij- k het eerste verkiezingsde- iFlorida was uitgerust met zijn oorkanaal verborgen >;e en een 'ontvanger', voor "bij het beantwoorden van (Advertentie) iene Mosa, de andere niet ►nUijke Mosa BV betreurt het moeilijke financiële positie 'Vosa Porselein NV uiteinde- theeft geleid tot een faillisse- Ivan Mosa Porselein NV Olijke Mosa BV hecht er aan benadrukken dat Koninklijke ■"JBVen Mosa Porselein NV Aparte ondernemingen zijn. nklijke Mosa BV is een gezonde Nederlandse 'neming, die zich de laatste 'heeft ontwikkeld tot een aangevende en moderne tóucentvan keramische tegels. Tegels. de vragen. De aanleiding was een foto van Bush met een rare uitstulping onder het rugpand van zijn colbertje. Volgens adviseurs van de presi dent was er niets aan de hand, maar de speculaties nemen al leen maar toe. Gisteren publiceerde de inter netsite Salon.com een nieuwe fo to van een geheimzinnige bob bel op de rug van Bush, gesigna leerd tijdens het derde en laat ste debat van woensdag in Arizo na. Salon citeert een technolo gie-expert die zegt dat Bush on miskenbaar een radio-ontvan ger draagt Adviseurs van de president zeg gen dat er niet meer aan de hand is dan een rare vouw in het jasje van Bush. Een tv-station in Florida vroeg zijn kijkers of ze dachten dat Bush via elektronische weg een handje geholpen is tijdens de de batten, en van de 35.000 mensen die reageerden zei 22 procent 'misschien' en 36 procent 'ja'. GPD pagina 7: Bush komt niet goed uit de verf pagina 19 Irak is voordeel president Op het rangeerterrein Watergraafsmeer bij Amsterdam bleven de treinen gisteren opgesteld staan. foto Vincent Jannink/ANP (Advertentie) Bent u de waar naar zoekt? K'jk morgen in de en maak werk van fee of één van de vele «idere vacatures. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Zeeuwse mos selsector kan vooruit. Minister Veerman van Landbouw en de Tweede Kamer hebben zich gis teren vierkant achter de bedrijfs tak opgesteld. Mosselkwekers krijgen tot 2020 de ruimte om in de Waddenzee hun activiteiten te ontplooien met de opdracht werk te maken van vernieuwende productieme thoden. Het gaat dan vooral om de ontwikkeling van technieken om mosselbroed in te vangen met netten en touwen. Dat moet de sector ook minder afhanke lijk maken van de natuurlijke mosselzaadval. De bedrijfstak krijgt tegelijker tijd de mogelijkheid door te gaan met proeven met het deels bevissen van mosselbanken om aan te tonen dat die daardoor steviger worden. Dit moet de na tuur ten goede komen en extra mosselzaad leveren. Oud-mossel- bestuurder Jan Louwerse uit Yerseke is de geestelijk vader van die proeven. Ook mag de mosselsector op zoek naar nieu we kweekpercelen voor con sumptiemosselen in de Wadden zee, omdat een aantal bestaande percelen niet meer zo goed is. En, zegde Veerman toe, er ko men geen aanvullende, voor de visserij gesloten gebieden. Een ruime Kamermeerderheid juichte al deze maatregelen toe. Veel Kamerleden vroegen zich wel af of de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen geen roet in het eten kunnen gooien. Met de mechanische kokkelvisserij was dat het geval door een uitspraak van het Europees Hof van Justi tie. Dat stelde dat wetenschap pelijk bewezen moet zijn dat vis serij geen schade veroorzaakt. Volgens Veerman is het wat be treft de mosselkweek duidelijk dat die voor extra voedsel zorgt voor vogels in de Waddenzee. De sector heeft bovendien aange geven hard te gaan werken aan innovaties. Voor de minister was dat genoeg om niet bang te zijn. „Maar", voegde de CDA'er toe, „in dit ondermaanse is geen absolute zekerheid te geven. Rust is elders." Optimistisch Veel hangt af van de milieu- en natuurorganisaties. H. Revier van de Waddenvereniging gaf di rect na het debat aan dat hij met de sector gaat praten over de invulling van het nieuwe be leid, vanuit het idee er samen uit te komen. Secretaris H. van Geesbergen van de mosselsector reageerde optimistisch. „We kunnen eindelijk aan de slag." De mosselsector heeft ondertus sen besloten dit najaar toch nog op mosselzaad in de Waddenzee te vissen, meldde Van Geesber gen. Omdat het niet de moeite zou lonen vanwege de geringe hoeveelheid mosselzaad, was eerder bepaald dit niet te doen. Tussen Harlingen en Terschel ling ligt echter één tot twee mil joen kilo mosselzaad dat een storm zeker niet kan overleven. Als de vergunning binnen is, wil de sector het zaad met één schip opvissen en naar kweekpercelen brengen. Eén tot twee miljoen kilo mosselzaad is weinig. Vorig najaar is 25 miljoen kilo's ge vist, wat gebruikelijker is. moeten komen. Zo was het in de diverse vestigingen van ROC Zeeland uiterst rustig. Naar schatting driekwart van de stu denten was afwezig. De meeste lessen gingen wel door, zij het soms voor een handjevol leerlin gen. Sportopleiding Cios was he lemaal dicht. De docenten had den een studiedag ingelast. De meeste middelbare scholen merkten weinig van de staking. Leerlingen die normaal met de bus komen, hadden veelal een al ternatief vervoermiddel gevon den. Slechts een enkeling zag geen mogelijkheid de school te bereiken. Op het Buys Ballot College in Goes bleven ongeveer vijftien leerlingen een dagje thuis, op een totaal van 1500. Op het Calvijn College in Goes en Krabbendijke, dat leerlingen uit de wijde omgeving trekt, was het aantal absenten bedui dend hoger, pagina 13 staking in Zeeland MIDDELBURG - Tegen de vijf daders en aanstichters van de roofoverval op de familie Polder man in Hansweert zijn gisteren in Middelburg straffen varië rend van 15 tot en met 18 jaar geëist. In de nacht van 20 op 21 maart van dit jaar pleegden drie jeug dige Roemenen een roofoverval op de woning van Polderman in Hansweert. Twee landgenoten hadden hen twee dagen eerder naar Nederland gehaald voor die klus en hen ook naar Hans weert gereden. Bij de roofoverval raakte Leen Polderman zeer zwaargewond. Hij overleed twee weken later. Er waren gisteren extra veilig heidsmaatregelen genomen om de rechtszitting ordelijk te laten verlopen. Desondanks begon de zitting wat later dan gepland omdat voorafgaand aan de zit ting een van de verdachten de parketwachters te lijf was ge gaan. Hij mocht vervolgens zijn zaak geboeid volgen. De zitting wordt vandaag voort gezet. Dan moeten twee beden kers van de overval voor de rechtbank verschijnen, pagina 17 overvallers zwijgen ROOSENDAAL - Voor de twee de keer in enkele maanden tijd is gisteravond een deel van het Roosendaalse kringloopbedrijf Stichting Philip door brand ver woest. De oorzaak is nog onbekend maar de politie sluit brandstich ting niet uit. De eerste keer was daarvan sprake. Na de aanhouding van een man en enkele jongeren die verant woordelijk werden gehouden voor een kleine honderd brand stichtingen, was het enkele maanden rustig. Toch wordt Roosendaal de laatste tijd weer geteisterd door een reeks fikse branden. Zo brandde een paar weken geleden, vlakbij het kringloopbedrijf, een loods af. Eind september ging in het cen trum van Roosendaal een com plex van negen winkels in vlam men op. Ook die brand bleek aangestoken. ANP Jongste telg sterrenfamilie flink gegroeid 25 Nederland kan criminele Antilliaanse jongeren het land uitzetten. Volgens mi nister Verdonk is daar geen nieuwe wetge ving voor no- dig. O Het conflict over de omstreden kandidaat-eurocommissa ris Buttiglione staat op scherp. De socialistische fractie in het Europees parlement eist van aankomend Commissievoorzitter Barroso dat hij rekening houdt met de kritiek. £3 Doordat er geen baggerde- pot is om verontreinigd slib te bergen loopt de schoonmaak van vervuilde waterbodems in Zeeland ernstige vertraging op. Het werk dreigt stil komen te De tweede seizoenshelft van Michael Boogerd kenmerkte zich door veel tegenslag. Afgelopen week was hij zelfs te ziek om te trainen. Maar desondanks zal de wielrenner er morgen in de Ronde van Lombar- dije het beste van proberen te maken. !j Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6 en 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Redactie en Reactie: 24; Auto: 25,27 en 29. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Geus van Sociale Zaken heeft giste ren afhoudend gereageerd op een plan van de coalitiefracties om het ontduiken van het wette lijke minimumloon mogelijk te maken. Tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer noemde hij het minimumloon bij herhaling 'de sociale norm voor een fatsoen lijk bestaan'. Hij daagde de rege ringspartijen uit 'met iets te ko men dat mij kan overtuigen'. De Geus liet verder weten dat de discussie over verlaging van het minimumloon 'niet helpt' bij de 'constructieve' pogingen van staatssecretaris Van der Knaap om de verhouding tussen kabi net en sociale partners te herstel len. CDA, WD en D66 willen bedrij ven toestaan om bijstandsge rechtigden tijdelijk voor minder dan het minimumloon in dienst te nemen. Het moet gaan om mensen die anders nauwelijks een kans hebben aan de slag te komen. Die zouden voor één a twee jaar tegen 80 of 90 procent van het minimumloon moeten gaan werken. Voorwaarde moet zijn dat het bedrijf hen perspec tief biedt op een baan tegen een normaal CAO-loon. De drie partijen hebben daar de ze week afspraken over ge maakt op verzoek van de WD. Het CDA ging akkoord omdat de liberalen bereid bleken bezoe ken aan de huisarts buiten de no-claimregeling in de gezonds- heidszorg te houden. Verbijsterd De oppositiefracties (met uitzon dering van de LPF) reageerden gisteren verbijsterd op de af spraak. De vakbeweging is woe dend. FNV-voorzitter De Waal sprak van een provocatie. ANP pagina 4 minumumloon steuntrekker (Advertentie) KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso s' (post)bankrekeningnummer n ik toe in afschrijving van mijn l P2C bv gaat zorgvuldig om me treft u nadere informatie aan persoonsgegevens In de colofon 711688H555530" !_J Noteert u mij voor een proef- abonnement van 5 weken i voor 14.95 Ik geef daarbii éénmalig toestem- J ming voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer J (proef geldt eenmalig binnen zes j maanden) Noteert u mij voor een abon- nement De eerste twee J weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automati- j sche incasso 19,951 j O per kwartaal met automa- tische incasso 58,00). O per jaar met automatische j incasso 222,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bol gratis. 0800 0 231 231 ■BH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1