lissingen stelt projecten uit Verlichtingssetjes voor scholieren PZC Fotoboek over Veere in vroeger tijden iC Maatschappelijke Zorg neemt toch taxibonnen terug bin uit '15 meente gaat extra bezuinigen om niet in de min te komen CT-standpunt van het CDA: .agenda Buren van School beklad Gebroken sleutelbeen bij botsing Meisje gewond bij aanrijding Diefstal vanaf bedrijventerrein Honderden hardrijders bekeurd Pax Kinderhulp zoekt gastouders vrijdag 15 oktober 2004 ^Friith Ramakers KINGEN - De gemeente gingen moet de komende s jalr met 2,7 miljoen euro ila rondkomen dan ze had erzien. Dat komt voor een be- gnjk deel door een lagere hij- sgf van het Rijk. Daardoor til het college van B en W de leering van het beeldkvvali- it,p!an van de boulevard uit itrordt even pas op de plaats naakt met de Sportboulevard iVrijburg. iiap enkele punten uit de be ting tot 2008 van de gemeen- flissingen. iïoensdag 20 oktober wordt rover een commissievergade- g gehouden en 5 november ïgi'een bespreking in de ge- snteraad. i gemeente stelt met nadruk i de projecten niet geschrapt b. Er is alleen geen budget «vrijgemaakt in deze begro- sg De gemeente wil verder 5,000 euro bezuinigen op de soneelskosten. Daarmee Kt het gat gedicht zijn. Sis met alleen maar kommer kwel. Volgens de afdeling fi- Edén van de gemeente is de fi- iDciëlesituatie van Vlissingen, eer, maar degelijk. ilieunota deze begrotingsperiode writ het budget voor kwijt- heldingen verhoogd en is er k ruimte voor de uitvoering m de milieunota. Het Mari- m Muzeeum kan rekenen op 10 euro en het wegdek bij Westpoortflat wordt opge- lapt. Ook grote projecten, zo- 11 de ontwikkeling van het iieghelkwartier, zullen door- (Advertentie) Meer info over het wvw.cda7.eeland.nl 1REEKACTIVITEITEN "«orgklachten: 0800-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 A330 EB MIDDELBURG M 0118-493000 E-mail: redwalch@pzc.nl Ah van der Sluis (chef) Edith Ramakers Miriam Van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie b'otionspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Jel '0113)315500 ax: <0113)315669 E-mail: n 'NTERNET WWw.pzc.ni E'»it web@pz(;,n| Het college van B en W wil dat de minima worden ontzien en dat lastenverhoging van de Vlis- singers niet te veel oploopt. De tarieven zullen desondanks stij gen met 3,5 procent, plus de van rijkswege afgeschafte Zalmsnip. Een gemiddeld gezin betaalt vol gend jaar 709,38 euro aan ge meentelijke heffingen. Dat bete kent een verhoging van circa 70 euro. Het college had in juli, bij de behandeling van de Voor jaarsnota, een verhoging van 7 procent van de tarieven voorge steld, gelijk aan het landelijke gemiddelde. Maar een meerder heid van de Vlissingse raad vond die verhoging te gortig en steunde een motie van de VVD. De liberalen stelden een maxi male verhoging van 3,5 procent voor. Het gevolg daarvan was wel dat het college 700.000 euro extra moest gaan bezuinigen. Volgens F. Vermaas van de fi nanciële afdeling is dat gelukt. De begroting is sluitend en de fi nanciële buffer in de vorm van reserves en voorzieningen blijft 22 miljoen euro. De algemene re serve komt neer op 4,5 miljoen euro. Om de reserve nog hoger te maken, stelt het college nu voor om de eenmalige dividend uitkering van Delta over 2004 van 350.000 euro ook in de alge mene reserve onder te brengen. Het college wil daarnaast nog eens 1 miljoen euro aan de reser ve toevoegen. Dat is een deel van het kapitaal van de vismijn, dat de gemeente nog krijgt door de fusie met Breskens. Vlissin gen wil de reserve op niveau houden om zich in te dekken te gen tegenvallers. De post onvoorzien is verhoogd met 240.000 euro. Hij komt nu op ruim vier ton. Voor enkele projecten die op stapel staan, is geen geld gereserveerd. Dat geldt bijvoorbeeld voor de uit breiding en de verhuizing van het Huis Kamer Project en Drug sgebruikers (HKPD) van de Coosje Buskenstraat naar een andere locatie in de gemeente. Daarvoor kan de post onvoor zien gebruikt worden. DELBURG - Ontmoetingscentrum Óen, 19.00-23.00 uur: Inloopavond r jongeren met onder meer tafel bal en darts; Zorgcentrum Eben 'srt Briandlaan 2, 13.30-17,00 uur: i dag nieuwbouw; Spiegeltheater, Sprengerlaan, 19,30 uur; Grote Concert Zeeuwse Muzikanten; BSINGEN - Scheldeplein, M6.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, Duur Hatha yoga en om 10.35 uur ff yoga; De Piek, 21.30 uur: Optre- bandïhe Kids are Allright; STKAPELLE - Moria-kerk, 19.30 Zangavond en inzameling voor Pd EN SINT JOOSLAND - schoolgebouw in Nieuw- en Joosland is afgelopen da- 'oeklad met teksten en te- Het verwijderen van de gaat de school meer dan Peuro kosten. Kanonniers in historische kledij luisterden in 1955 het spektakel op rond de viering van vierhonderd jaar markiezaat Veere. door Ab van der Sluis VEERE - Het stadje Veere heeft zich al tijd al mogen koesteren in de warme be langstelling van het Koninklijk Huis. Prins Willem-Alexander kwam jaren ge leden langs in het oude stadhuis op de Markt om uit de zilveren beker van Maximiliaan van Bourgondië te drin ken. Dat voorrecht is overigens alleen voorbehouden aan de markiezin of de Prins van Oranje. Zij mogen de beker tot op de bodem leegdrinken. Het in één teug leegdrinken is nog nooit gelukt... Op 21 oktober 1955 was het vierhon derd jaar geleden dat Maximiliaan van Bourgondië, Heer van Veere, door Ka- rel V in Brussel tot markies werd verhe ven en het stadje Veere tot een marki zaat. Om het heuglijke feit te vieren werden in Veere diverse activiteiten op stapel gezet. Op het programma stond onder meer de opvoering van het spel 'Het sprookje in de historie' in de Grote Kerk. Voor het spektakel waren dui zend toegangskaarten beschikbaar, va riërend van anderhalve gulden tot vijf gulden. Vanuit alle dorpen op Walche ren reden bussen naar Veere. Kanon niers in historische kledij zorgden aan de oevers van het Veerse Meer voor sa luutschoten. Onder de aanwezigen was ook koningin Juliana in haar hoedanig heid als Markiezin van Veere. Zij zat - uiteraard - op de eerste rij. Hoog bezoek kreeg het stadje Veere in 1958. Prins Rainier van Monaco en zijn eega Grace Kelly. Het paar had de we reldtentoonstelling in Brussel bezocht en tijdens een uitstapje naar Nederland werd een kijkje genomen bij de dragli nes die toen net waren begonnen met het dichten van het Veerse Gat. Hotel ier H. Avan Cranenburgh van de Camp veerse Toren schotelde zijn hoge gasten een menu voor van kreeft, ge rookte paling, nasi goreng, een Ham- burgse biefstuk, kaas, likeur en koffie. Joke Kers uit Veere had de dag van haar leven. Zij vroeg en kreeg van het koninklijk paar een handtekening. De foto van het bezoek inclusief het me nu van die dag staat in het inmiddels zesde deeltje van 'Veere in vroeger tij den'. Volgens het beproefde recept heeft samensteller J. Midavaine ook nu weer diverse historische foto's, die hij in de loop der jaren kreeg van (oud-)Veerenaren. Zij doken in hun foto albums en voorzagen Midavaine van herinneringen. Wachthuisje De foto's, die chronologisch gerang schikt zijn, bestrijken de eerste 75 jaar van de vorige eeuw. Op de eerste pagina is meteen de blikvanger van het stadje afgebeeld, de Grote Kerk van Veere. Het gebouwtje, waarin nu de VW is ge huisvest, deed rond 1900 nog dienst als telefoon- en telegraafkantoor. Van oor sprong was het een wachthuisje dat hoorde bij de kazerne die in de Franse tijd in de Grote Kerk was onderge bracht. Veere was in 1882 al op het tele foonnet aangesloten. Het was daarmee de eerste nutsvoorziening van de plaats. Veel van de foto's in het boekje hebben een hoog 'weet-je-nog' gehalte. Kort na het begin van de Tweede Wereldoorlog mochten de houten vissersschepen niet uitvaren van de bezetters in verband foto uit besproken boek met explosiegevaar, omdat er nogal wat onontplofte mijnen in het vaarwater te- i'echt waren gekomen. Pas halverwege juli 1940 kwam de visserij geleidelijk op gang. Een foto uit het oorlogsjaar 1943 toont een Duitse landingsboot in het Kanaal door Walcheren met op de achtergrond de inmiddels verdwenen loodsen van de oude Fokkerfabriek. De laatste loods werd nog niet eens zo lang geleden gesloopt. In september 1946 bracht koningin Wil- helmina een bezoek aan Veere. Zij was blij te zien dat het stadje voor het oor logsgeweld gespaard was gebleven. Het bezoek van koningin Juliana in 1955 was niet de eerste keer dat de vor stin in haar markiezaat was. In 1950 werd ze vergezeld door prins Bernhard. Het echtpaar meerde met de Piet Hein af aan de steiger bij de Campveerse To ren. Behalve de foto's met koninklijke hoogheden is ook nu weer geprobeerd het dagelijkse leven in Veere in beeld te krijgen. Aardig zijn de beelden van zwemlessen in de Spuikom. Want zwem men in Veere leerde je - met zoveel wa ter naast de deur - natuurlijk niet in een zwembad. Veere in vroeger tijden is voor 19.95 eu ro te koop bij de boekhandel. door Ron Magnée GRIJPSKERKE - Tien scholie ren die dagelijks op de fiets weer en wind trotseren, vielen gisteren in de prijzen. Ze had den meegedaan aan een onder zoek waarbij ze onveilige ver keerssituaties onderweg konden melden. Als beloning kregen ze een prijsje mee naar huis. In totaal deden 172 jongeren mee aan cle actie. Op een kaartje konden de scholieren aangeven welke gevaarlijke situaties ze on derweg tegenkwamen. Tien van hen kregen een prijsje, aangeboden door de gezamenlij ke fietshandelaren in de gemeen te Veere. Batterijen Zoals bijvoorbeeld Coen Koppe- jan (12) uit Meliskerke die naar huis ging met een verlichtings- set op batterijen. „Voor op mijn mountainbike!", wist hij met een. Als ervaringsdeskundige had Coen natuurlijk het kaartje inge vuld. Wat hem betreft laat de veiligheid voor fietsers op de Mariekerkseweg en de Melis- kerkseweg nog te wensen over. De overhandiging van de prij zen vond plaats in de boeren schuur van de familie De Looff, één van de tien Veilige Honken die onlangs in het leven zijn ge roepen door het Steunpunt Vrij willigers Veere. Alle tien de Veilig Honken kre gen twee noodverlichtingsets die door de Middelburgse fiet senmaker Van den Driest be schikbaar waren gesteld. Scho lieren die onderweg verlichtings problemen krijgen, kunnen deze verlichtingssets in bruikleen krijgen, en zo veilig thuisko men. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Op de Weijevlietweg in Vlissingen is gis termiddag rond vijf urn- een motorrijder bij een aanrij ding gewond geraakt. Een 22-jarige Vlissinger reed op zijn bromfiets over Westerzicht en verleende op het kruis punt met de Weijevlietweg geen voorrang aan een 48-jari- ge motorrijder uit Vlissingen. De motorrijder is met een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De bromfietser heeft geen letsel opgelopen. RILLAND - Een zeventienjarige bromfietsster heeft bij een aanrijding op de kruising A. Buteijnweg/ Valckenisse- weg in Rilland gisteren haar been gebroken. Ze reed rond kwart voor vijf over de Valckenisseweg, en remde op de kruising met de A. Buteijnweg om voorrang te verlenen aan een personenauto. Maar omdat het wegdek glad was van de regen en ze hard remde, begon ze te slingeren en kwam tegen de auto terecht. Het meisje is naar het zieken huis in Goes vervoerd. YERSEKE - Vanuit een personenauto die geparkeerd stond op een bedrijfsterrein aan de Alikruik in Yerseke, is geluidsapparatuur weggenomen. Door de toegang tot het terrein te verbreken is de dader het terrein opgekomen. De diefstal heeft plaatsgevonden tussen woensdagavond 21.30 uur donderdagochtend 8.00 uur. De geschatte waar de van de geluidsapparatuur bedraagt enkele duizenden KATS - Bij grootschalige snelheidscontroles heeft de poli tie woensdag honderden bekeuringen uitgedeeld. Op de Deltaweg in Kats werden 1570 voertuigen gecontroleerd, waarvan er 240 te hard reden. In 's-Heer Abtskerke werd de snelheid van 289 voertuigen op de Noordhoekweg ge meten, 95 kregen een bekeuring. Woensdagavond stond de politie op de Anthony Fokkerstraat in Goes. Van de 1075 voertuigen reden er 110 harder dan is toegestaan. TERNEUZEN - Pax Kinderhulp Zeeuws-Vlaanderen be zorgt veertig Bosnische kinderen tijdens de kerstvakantie een verblijf in Zeeland. De vakantie is bedoeld om de kin deren, die vaak getraumatiseerd zijn door de recente oor log, een moment van rust en warmte te geven. Organisato risch gezien is bijna alles rond. Er is echter nog een flink aantal gastgezinnen nodig om de kinderen op te vangen. De kinderen wonen op dit moment in speciaal voor de vluchtelingen gebouwde nederzettingen rond de stad Tu- zla. „Onze werkgroep stelt de kinderen deze vakantie in de gelegenheid even alle leed te vergeten", vertelt actie- coordinator Paul de Wever. „Gedurende hun verblijf zul len activiteiten georganiseerd worden. De besteding van de resterende dagen is in handen van de gastouders." Om ieder kind onderdak te kunnen bieden, zijn twintig gastge zinnen nodig. Geïnteresseerden in Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland kunnen zich opgeven bij Paul de Wever te lefoon 0115-695577. niet onze bedoeling geweest dat mensen met ongebruikte boek jes kwamen te zitten en dat men sen op kosten werden gejaagd. Er was veel weerstand tegen het besluit en eigenlijk is dat ook wel te begrijpen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Maatschappe lijke Zorg Walcheren neemt on gebruikte bonnenboekjes voor het collectief vervoer op Walche ren toch terug. Bij de organisa tie regende het klachten, nadat besloten was het systeem van vervoersbonnen met ingang van 1 januari 2005 af te schaffen. De boekjes zouden niet teruggeno men worden. De vervoersbonnen worden afge schaft, omdat het systeem om slachtig werkt. Maatschappelij ke Zorg Walcheren verkoopt de boekjes niet zelf, maar laat dat doen door Zorgstroom. De ac countant heeft de organisatie ge vraagd daarmee te stoppen uit een oogpunt van doelmatigheid. Secretaris W. Wisse van Maat schappelijke Zorg Walcheren weet niet hoeveel klachten zijn binnengekomen. Wel is hij op de hoogte van het feit dat mensen klachtenformulieren hebben aangevraagd. „Er is behoorlijk wat onrust ontstaan en dat was niet de bedoeling." Het dagelijks bestuur heeft giste ren besloten de bonnenboekjes voor collectief en ouderenver voer terug te nemen. Ze kunnen tot en met 31 december van dit jaar op de gebruikelijke ver kooppunten worden ingeleverd. Mensen krijgen het volledige be drag terug. Aangebroken boek jes worden niet terug ingeno men. In een boekje zitten tien bonnen a vijftig cent per bon. De vervoersbonnen worden ver vangen door contante betaling aan de chauffeur. Omdat niet ie dereen in december precies zal weten hoeveel vervoersbonnen hij of zij nodig heeft, had Maat schappelijke Zorg Walcheren al besloten dat er vanaf 13 decem ber ook losse bonnen verkrijg baar zouden zijn bij de verkoop punten. „Wij hadden deze onrust niet verwacht", zegt Wisse. „We heb ben twee maanden vooraf be kendgemaakt dat de bonnen boekjes niet ingenomen zouden worden. We dachten dat het geen probleem zou zijn." Geble ken is dat mensen vaak meer dan één boekje tegelijk kopen of ze als verjaardagscadeautje krij gen. „Het is natuurlijk absoluut (Advertentie) Kom genieten van onze Zeelandwek6U!| Waterdog '6 oktober a s kunt u bij Binnenuit "verbeert^ reeuwse Daarnaast hebben WJ leder weekend diverse reeuwse urankspetlaiiteifen m'm-v Hellenburg 4 E. Melisse en I bovendien moak. er tijdens 0f»e Zeelandweken kam op een i flfatis zweefvlucht! Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. U vindt ons aan de Schouwersweg 7: pal naast de A58. (Ind.terr. Noordzak) Vrijdagavond vaste koopavond! -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15