Duizenden ontslagen Opel PZC Venezolanen rekenen af met Columbus Zet 500 of meer opzij Graanpakhuizen moeten verdwijnen Blix gispt VS wegens verdwijnen nucleair materiaal in Irak Brussel mtslaat jmbtenares tl Qaeda-leden fast in Jordanië General Motors komt met saneringsplan (doen wij er een gratis mobieltje bij) Khatami benoemt vice-president China wijzigt wetgeving doodstraf Jongen slacht klasgenoot af Mijn gebruikt als frituurpan Wallonië wil tol voor buitenlanders Dat is de kracht van de Postbank Dood Reeve onderdeel van verkiezingsstrijd in VS donderdag 14 oktober 2004 gl'SSEL - De Europese Com- jsie. het dagelijks bestuur ja de EU, heeft gisteren haar j^nse werkneemster Marthe jieasen ontslagen wegens (t laten lekken van gevoelige dormatie. Volgens de voltalli- t commissie, die de Spaanse !fder heeft gehoord, handelde ij daarmee in strijd met de in- tme regels. srireasen weigerde eerder het isbod van collega-klokkenlui- 5 paul van Buitenen voor de «de plaats op zijn lijst Euro- Transparant voor de Europe- verkiezingen van juni dit aisaccountant Andreasen stel- wee jaar geleden de gebrek- li financiële controle binnen apparaat van de commissie inde kaak. Zij stapte naar de bs en legde publiekelijk ver engen af. Het personeelsre- lement van de Europese Com- assie verbiedt dat. In verband tannee werd zij eerder al ge dorst. Andreasen is na tal van terne procedures nu ontsla- hi Zij behoudt wel haar opge- ouwde pensioenrechten, 'an Buitenen, die Andreasen ^"begeleidde tijdens haar ver oor door de commissie, keurt Et af dat zijn vroegere collega aar ontslag gisteren moest ver men via de media. Hij zegt Indreasen te blijven steunen, fan Buitenen verwacht dat de mmissie toch nog wel een rege- ing in der minne zal moeten reffen met de Spaanse, omdat jnog twee beroepszaken heeft open tegen haar tijdelijke schor- ing. Tegen het ontslag is geen eroep mogelijk. )e europarlementariër van Eu- npaTransparant blijft erbij dat ndreasen terecht heeft gewe- fouten in de boekhou- n de commissie. Zo wa aide rekeningen over het jaar volgens hem niet meer dan set computersimulaties, raarvan de cijfers later eenvou- lg te wijzigen bleken, fan Buitenen wil Andreasen ok uitnodigen in het Europees arlement om haar kritiek op t commissie toe te lichten. NP ERUZALEM - De Amerikaan inlichtingendienst CIA heeft Jordanië een geheime gevan- nis waar minstens elf belang- ijke leden van Al Qaeda wor- ivastgehouden. Dat meldt de aélische krant Ha'aretz op ba- van bronnen bij verschillen- einlichtingendiensten. GPD door Wierd Puk BERLIJN - Duizenden werk nemers van autoproducent Opel in Duitsland vrezen voor hun banen. Vandaag openbaart het Amerikaanse moederbedrijf General Motors (GM) tegelij kertijd met de cijfers over het derde kwartaal een sanerings plan voor de vestigingen in Eu ropa. Bij Adam Opel AG houdt men rekening met een verlies van zes- tot zevenduizend arbeids plaatsen. Volgens de leiding zijn de loonkosten te hoog en is de productiviteit te laag. GM heeft Europese vestigingen in Duitsland, België, Zweden, Polen, Spanje en Groot-Brit- tannië - met naast Opel nog de zusterconcems Vauxhall en Saab. GM wil in Europa meer dan 500 miljoen euro besparen. De fa brieken kampen met overcapaci teit. In totaal komen tien- tot twaalfduizend van de 65 dui zend Europese arbeidsplaatsen onder druk te staan. Duitsland De helft van de werknemers van GM in Europa werkt in de Bondsrepubliek bij Opel. De grootste Opel-vestiging, met twintigduizend werknemers, staat in Rüsselsheim, in de deel staat Hessen. Naar verwachting krijgt de vestiging in Bochum, in de deelstaat Noordrijn-West- falen, waar sinds 42 jaar auto's van de band lopen, de zwaarste klappen. De fabriek, waar de Opel Astra Kombi en de Zafira worden gemaakt, is sterk verou derd. Hierdoor is de productivi teit geringer dan die van de ge moderniseerde fabrieken in Ei senach en Rüsselsheim. Bij Opel in Bochum werken 7600 men sen. Tweeduizend arbeidsplaat sen zouden hier op de tocht ko men te staan. Opeis marktaan deel daalde in tien jaar van ze ventien naar tien procent. De au tobouwer heeft de slag om de combi's gemist. Ook GM-fabrie- ken in het Engelse Ellesmere Port, in Gleiwitz (Polen) en in Antwerpen moeten mogelijk dicht. De Europese divisie van GM leed de afgelopen vier jaar een verlies van bijna twee miljard euro. GM wilde vanaf 2002 in twee jaar tijd het aantal arbeids plaatsen verminderen van 70.000 tot 53.000. Dit is niet ge lukt. De loonkosten zijn, volgens ex perts, met name in Duitsland veel te hoog. In het buurland Tsjechië, waar GM een deel van de productie naar toe denkt te verplaatsen, liggen die soms 70 procent lager. Opel is sinds de jaren twintig van de vorige eeuw in handen van GM uit Detroit. Stakingen Werknemers in Bochum dreigen met stakingen. Lokale en regio nale politici roepen de rood-groene regering in Berlijn op om actie te ondernemen. Ook de OR van Opel wil de hulp inroepen van bondskanselier Schroder en de minister-presi denten van Hessen en Noord- rijn-Westfalen om massa-ontsla gen te voorkomen. GPD •-># CARSTAIRS - Linda Pogoda (links) and Amy Taylor nemen foto's van een instor tend graanpakhuis in Carstairs. Het gaat om het laatste houten pakhuis in deze stad in de Canadese provincie Alberta. De pakhuizen die ook zo karakteristiek wa ren voor de provincies Saskatchewan en Manitoba moeten massaal het veld rui men door onder meer veranderde transportmethodes. Alberta telt er nog circa 200; een fractie vergeleken met de 3700 in de vorige eeuw. foto Patrick Price/RTR door Frans Lindenkamp CARACAS - Christoffel Co- limbus, de Spaanse zeevaar der die in 1492 Amerika ont dekte, heeft de derde Dag van bet Indiaanse Verzet in Vene zuela niet overleefd. Jonge mi litante aanhangers van de Ve nezolaanse president Chavez 'rokken zijn honderd jaar oude standbeeld gisteren van zijn sokkel in de hoofdstad Caracas, en sleepten het door bet centrum. IJ De demonstranten voelden zich aangespoord door hun taks-radicale president. Twee jaar geleden doopte Chavez de twaalfde oktober Per decreet om in de Dag van bet Indiaanse Verzet. Het was een eerbetoon aan de oor- I jPronkelijke bewoners van 1 ta'ijns Amerika. Tot dan toe vierden de Vene- taanen die datum als de Dag van het^ Spaanse Cultuur led. Chavez noemde de Paanse ontdekkingsreiziger dij die gelegenheid een indrin ger en betichtte hem ervan verantwoordelijk te zijn voor v°lkerenmoord waarbij ue misdaden van Hitier ver eken. Met komst van de I P331186 en later Portugese veroveraars verloren miljoe nen indianen in Latijns Ame nta het leven. aanhangers van Chavez 'haalden die beschuldigin gen nog eens toen zij het bron- '«andbecldvan Columbus l gmgen. Op de sokkel ««tenzij leuzen als 'rechts- vervolging voor Columbus we gens genocide', 'Columbus Bush' en 'Tegen het oude en hedendaagse imperialisme'. Na een korte tocht door het centrum werden de brokstuk ken in een vrachtwagen gela den en naar een nabijgelegen theater gereden waar Chavez op dat moment een indiaans cultuurevenement bijwoonde. Maar de politie was eerder ter plekke, arresteerde de van dalen en weerhield hen ervan de stukken brons aan de presi dent te overhandigen. Chavez wilde niet reageren op het incident, mogelijk om geen olie op het vuur te gooien. Maar critici beschul digden het staatshoofd giste ren op de Venezolaanse televi sie van bijbedoelingen. Vol gens antropologen is Chavez nauwelijks begaan met het lot van inheemse volkeren, omdat maar twee procent van de Venezolaanse bevolking volbloed indiaan is. Achter de verandering van de twaalfde oktober in de Dag van het In diaanse Verzet steekt - zo stel len zij - het streven van Cha vez om landen met een indi aanse meerderheid zoals Ecu ador, Peru, Bolivia en Guate mala te winnen voor zijn ide aal van de Latijns Amerikaan se eenwording. Zo denkt Cha vez een tegenwicht te vormen voor het 'Amerikaanse impe rialisme in al zijn toonaar den'. Zijn lichtend voorbeeld is Simon Bolivar. Die bevrijd de rond 1820 grote delen van Zuid-Amerika van de Span jaarden. GPD (Advertentie) Gratis mobieltje t.w.v. 149 met ingebouwde Sparen loont natuurlijk altijd. En nu helemaal! Als je nu 500 of meer op een Postbank spaarrekening stort en 76 beltegoed van Telfort aankoopt, doen wij er een hippe Prepay Siemens MC 60 ter waarde van 149 bij Dit unieke aanbod geldt tot 22 oktober 2004, zolang de voorraad strekt. Dus bel snel 0900 1901 (5 ct per minuut) of kijk op postbank.nl/acties Vraag naar de actievoorwaarden TEHERAN - De Iraanse president Mohammad Khatami heeft Majid Ansari benoemd tot opvolger van de hervor mingsgezinde vice-president Mohammed Ali Abtahi die vorige week ontslag nam. Dat heeft het Iraanse persbu reau Irna gisteren gemeld. De hervormingsgezinde Abtahi, die als vice-president met parlementaire en juridische zaken was belast, trad af wegens meningsverschillen met de conservatieve meerder heid in het parlement. ANP/DPA PEKING - China gaat de wetgeving omtrent de beroeps procedures tegen doodvonnissen aanpassen. Het land hoopt hiermee mensenrechtenschendingen en justitiële blunders te voorkomen, aldus het Chinese staatspersbu- reau Xinhua gisteren. Het belangrijkste aspect van de voorgenomen hervor mingsplannen is de mogelijkheid voor ter dood veroor deelden om voor het Chinese Hooggerechtshof in beroep te gaan tegen een doodvonnis. Dat kan nu ook, maar al leen schriftelijk. In de toekomst moet het voor veroordeel den mogelijk zijn om mondeling hun zaak te bepleiten voor het hoogste rechtsorgaan van China. Dat moet goed keuring geven aan elk doodvonnis voordat het kan wor den voltrokken. ANP/AFP SOFIA - Een Bulgaarse scholier heeft een 17-jarige klas genoot in stukjes gehakt en daarna enkele organen in de koelkast gelegd. Dat meldde het Bulgaarse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren. De 16-jarige dader heeft zijn klasgenoot na een potje po ker in het appartement van zijn oma nabij de hoofdstad Sofia vermoord. Na de moord legde hij de lever en nieren van het slachtoffer in de koelkast en begroef de rest van het stoffelijk overschot in een bos. ANP/AFP ISLAMABAD - Twee Pakistanen zijn om het leven geko men doordat zij het omhulsel van een antitankmijn pro beerden te verwijderen met een hamer. Zij wilden het om hulsel gebruiken om snacks te frituren. Dat meldde de Pa kistaanse politie gisteren. Een van de mannen had de mijn gevonden in een dorpje nabij de sterk beveiligde grens met India. Hij nam zijn vondst mee naar huis om versnaperingen te frituren voor de Ramadan die het komende weekeind begint. ANP/RTR BRUSSEL - De Waalse regio overweegt een nieuw sys teem van wegenbelasting in te voeren, waaraan ook bui tenlandse automobilisten moeten meebetalen. Daarbij denkt Waals regionaal minister Daerden (Begroting en In frastructuur) aan een jaarlijkse tolsticker, zoals die nu al in Zwitserland bestaat, of een systeem van kilometerhef fingen of rekeningrijden. Het nieuwe stelsel moet meer opleveren dan de 470 mil joen euro die de Walen nu jaarlijks aan wegenbelasting betalen. De opbrengst is bestemd voor herstel van de vele in slechte staat verkerende snelwegen. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - De voormalige VN-wapeninspecteur Hans Blix heeft fel uitgehaald naar de Ver enigde Staten. Voor de Britse ra dio noemde hij het gisteren schandalig dat de Amerikanen na de invasie in Irak in 2003 ma teriaal uit het oog hebben verlo ren dat kan worden gebruikt voor de productie van kernwa pens. Uit satellietopnamen blijkt dat nucleaire technologie na de oor log spoorloos is verdwenen uit Irak. Volgens Blix is het onbe grijpelijk dat een bezettings macht van 200.000 man er niet in slaagde de materialen te be waken die de VN-inspecteurs hadden geregistreerd. Temeer omdat de Amerikanen als hoofd doel hadden de verspreiding van massavernietigingswapens tegen te gaan. Dat was ook de voornaamste re den voor Groot-Brittannië om met de VS mee te doen aan de aanval. De Britse premier Tony Blair lag daarover gisteren op nieuw onder vuur in het Lager huis. Aanleiding was de medede ling van de regering dinsdag dat de inlichtingendienst MI6 de be wering dat Saddam Hoessein binnen 45 minuten massavernie tigingswapens kon inzetten, for meel had ingetrokken. Michael Howard, de leider van de Conservatieven, verlangde ex cuses van Blair, omdat die een verkeerde voorstelling zou heb ben gegeven van de inlichtingen over Irak. Blair zei zich al te hebben verontschuldigd voor het gebruik van informatie die achteraf onjuist bleek te zijn. Hij benadrukte dat van mislei ding geen sprake was. De Britse premier beet zijn ande re criticaster Charles Kennedy, de leider van de Liberaal-Demo craten, toe dat als het aan hem had gelegen, Saddam en zijn zo nen nog steeds aan de macht wa ren geweest. Hij wees op het nieuws van gisteren dat Ameri kaanse onderzoekers in Noord-Irak massagraven heb ben ontdekt met daann lijken van vrouwen en kinderen. Blair noemde het een bewijs van het verschrikkelijke regime van Sad dam. ANP/RTR/AFP onderdeel van ING&D keerde keelgat. Hij beschuldig de Edwards ervan gehandicapte en invalide mensen valse hoop te geven door te doen alsof er nieuwe manieren van behande ling zijn, terwijl dit niet het ge val is. Volgens Frist, die hartchi rurg was voordat hij in de Se naat kwam, zijn de uitspraken van Edwards opportunistisch en misleidend voor het Ameri kaanse volk. De discussie over het gebruik van embryonale stamcellen is een van de belangrijkste punten in de verkiezingsstrijd. Kerry en Edwards bekritiseren het be sluit van de regering-Bush om de geldkraan voor stamcelonder zoek vrijwel dicht te draaien. Volgens de Democraten wordt zo vooruitgang belemmerd in de strijd tegen ziektes als Parkin son en Alzheimer. Bush zegt juist dat zijn regering als eerste subsidie aan het stamcelonder zoek heeft verstrekt. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Republi keinse fractieleider in de Ameri kaanse Senaat Bill Frist heeft dinsdag scherp uitgehaald naar de Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, se nator John Edwards. De Demo craat zou zich 'onbehouwen en schandelijk' hebben uitgelaten over de onlangs overleden ge handicapte acteur Christopher Reeve, die een warm voorstan der was van stamcelonderzoek. De kritiek van Frist kwam na uitlatingen van Edwards over de noodzaak meer onderzoek te doen naar het gebruik van stam cellen. Edwards zei „als wij het werk doen wat we moeten doen en wat we zullen doen als John Kerry president is, dan kunnen mensen als Reeve uit hun rol stoel opstaan en weer lopen". Dit schoot bij Frist in het ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5