Het monisme is niet uit te roeien Een onterechte onheilsboodschap PZC Israël voorziet ramp bij begin Ramadan PZC Azerbeidzjan nog steeds dictatuur Regeringspartijen laten zien dat van dualisme niets terechtkomt te gast 14 oktober 1954 donderdag 14 oktober 2004 De geschiedenis herhaalt zich. Opnieuw zijn in de achterkamer tjes besluiten genomen zonder dat er een politiek debat aan ten grondslag ligt. Voor André Rou- voet is het compromis over de no-claimkorting het bewijs dat het monisme onuitroeibaar blijkt. door André Rouvoet De monistische onderonsjes met de coalitiefracties wa ren noodzakelijk, want dit on derwerp leent zich niet voor dualisme. Dat was de stelling van de toenmalige staatssecreta ris van Justitie, Cohen, ten aan zien van de nieuwe Vreemdelin genwet. Vóór de plenaire behandeling van het wetsvoorstel waren alle aspecten uitvoerig besproken en onderhandeld tussen de paar se coalitiefracties van PvdA, WD en D66. Ook was afgespro ken dat voorstellen van andere fracties niet zouden worden ge steund. Te belangrijk voor democratie en duahsme... Je moet maar dui ven. Dat was de reactie van de gehele oppositie. Namens alle oppositiefracties, inclusief die van het CDA, heb ik toen aange geven dat van een serieus debat natuurlijk geen sprake meer kon zijn en dat we net zo goed meteen zouden kunnen gaan stemmen. Deze weken herhaalde de ge schiedenis zich. Dit keer ging het om het voorstel van het kabi net om een no-claimkorting in de zorg te introduceren. Op het moment dat het debat daarover zou aanvangen, vroegen de coa litiepartijen CDA, WD en D66 om uitstel, omdat ze er onder ling nog niet uit waren. Ze wis ten daarna tot afspraken te ko men over de vormgeving van de no-claim en met name over de kwestie van het al dan niet op nemen van huisartsbezoek in de regeling. Op dit laatste punt heeft CD A-woordvoerder Buijs enke le malen een helder standpunt ingenomen: de huisarts moet CDA-fractievoorzitter Maxime Verhagen en VVD-voorman Jozias van Aartsen overleggen terwijl D66-fractievoorzitter Boris Dittrich aan het woord is in de Kamer. Volgens André Rouvoet (ChristenUnie) belichamen de coalitiegenoten het monisme, foto Harmen de Jong/GPD niet in de no-claimregeling wor den opgenomen, want dat zou een drempel opweipen voor pa tiënten om naar de huisarts te gaan. Met de ChristenUnie en andere partijen vindt het CDA dat zeer ongewenst. Het was veelzeggend dat fractie voorzitter Verhagen van het CDA vorige week tijdens de Al gemene Politieke Beschouwin gen geen antwoord wilde geven op mijn vraag of de CDA-frac- tie nog altijd vindt dat de huis arts buiten de no-claim moet blijven. Het debat werd uitgesteld. Dat is op zichzelf al een slechte zaak, zeker nu het op het aller laatste moment gebeurde. Het meest bedenkelijke was de re den van het uitstel. We moeten immers vaststellen dat de uit komsten van het debat in de be slotenheid van de fractiekamers en/of het departement zijn be paald. Ook duidelijk is dat een openbaar Kamerdebat, wan neer het ook gehouden zal wor den, aan die uitkomsten niets wezenlijk meer zal kunnen ver anderen. De hele gang van zaken is een il lustratie van de onuitroeibaar heid van het monisme in het Ne derlandse parlement. In feite be staat er binnen de Tweede Ka mer met z'n 150 leden een kern- parlement van 77 leden, die op de hoofdpunten van het beleid de beslissingen neemt. Is dat nieuw? Nee, niet echt. Maar het is wel opmerkelijk dat juist deze coalitie, die er voort durend prat op gaat dat het To rentjes-overleg is afgeschaft, het dualisme is hersteld en de re geringsfracties elkaar zoveel mogelijk vrijlaten in hun stem gedrag, zo schaamteloos de oude monistische traditie voort zetten. Oude politiek heet dat, geloof ik. Er zijn meer illustraties van de verknochtheid van ook deze coa litie aan het monisme. Zo stelde CDA-fractievoorzitter Verha gen tijdens de Algemene Politie ke Beschouwingen, met kenne lijke instemming van zijn colle ga's Van Aartsen en Dittrich, dat de fractievoorzitters van de coalitiefracties 'nu eenmaal de bevoegdheid hebben het regeer akkoord te wijzigen'. Dat is monisme pur sang. Na tuurlijk zijn de coalitiefracties intensief betrokken bij het op stellen van een regeerakkoord. Uiteraard begrijp ook ik dat er een politiek commitment is aan de gemaakte afspraken, waar coalitiefracties elkaar op kun nen aanspreken. De stelling dat het regeerak koord ook na de totstandko ming van een kabinet eigendom blijft van de coalitiefracties en dat - zoals Verhagen ook zei - het kabinet geacht wordt dat ge woon uit te voeren, is alleen te verdedigen vanuit een monisti sche grondhouding. Het regeer akkoord behoort een akkoord te zijn waaraan de ministers zich binden. Ministers zijn dienaren van de Kroon, geen werknemers van de coalitiefracties. Wat verder te denken van de be stendige praktijk van het ver schijnsel BPO (bewindsperso- nenoverleg), waarbij elk van de coalitiefracties voorafgaand aan de vergaderingen van de Mi nisterraad de agenda door neemt met de eigen ministers? Alleen die tem is al veelzeg gend... Het Torentjesoverleg mag dan afgeschaft zijn, maar ook dit soort overlegjes zijn bepaald geen uitingen van een dualisti sche mentaliteit. De marges van de ministers worden immers langs partijpolitieke lijnen vast gesteld. Het verschijnsel BPO staat dan ook haaks op het bele den ideaal van een krachtiger parlement tegenover de rege ring. Het mag duidelijk zijn: nieuwe politiek, transparantie en open heid, dualisme zijn makkelijker beleden dan in praktijk ge bracht. Ik ben van mening dat de politiek werkelijk aan gezag en geloofwaardigheid zou kun nen winnen als coalitiefracties (welke dan ook) ernst zouden maken met de zelfstandige posi tie van het parlement tegenover de regering. Dan zou het ver trouwen van de burgers in de politiek wellicht ook hersteld kunnen worden. Er valt op dit vlak nog heel veel te doen. GPD Mr. A. Rouvoet is fractievoorzit ter van de ChristenUnie in de Tweede Kamer door Joost Bosman Niet toevallig deze week kwam de Azerbeidzjaan- se openbaar aanklager met zijn eisen tegen zeven opposi tieleden. Zij waren allen op gepakt in de nasleep van de gemankeerde presidentsver kiezingen die morgen precies een jaar geleden plaatsvon den. ïlham Alijev nam toen de presidentiële dynastie van zijn vader Haidar over, na een stembusgang die alge meen gezien werd als fraudu leus. Intussen lijkt er in Azer beidzjan in democratisch op zicht niets verbeterd, zo toon de ook het proces deze week. De zeven oppositiemensen, va riërend van de leider van de grootste oppositiepartij Musa- vat tot de voorzitter van de ve teranen die in Nagorno-Kara- bach vochten, hebben samen met honderden andere demon stranten een jaar lang gevan gengezeten en volgens men senrechtenorganisaties een moeilijke tijd doorgemaakt. Nog afgezien van het feit dat Human Rights Watch open lijk over verkiezingsfraude spreekt, weet ze op basis van interviews in Azerbeidzjan zelf een aantal van de opge pakte oppositiemensen is ge marteld door slaag en elektri sche stroomstoten. „Vandaag de dag gaat Azerbeidzjan door zijn ernstigste mensen- rechtencrisis van het laatste decennium", schreef de Hu- man Rights Watch begin dit jaar in een rapport. Een na de verkiezingen naar Nederland gevlucht lid van Musavat onderschrijft de pro blemen. „De situatie is hope loos. Volgens artikel 39 van de Azerbeidzjaanse grondwet hebben mensen het recht op demonstratie, maar in de rea liteit is dat verboden. Opposi tiepartijen hebben al bijna een jaar niet meer vergaderd, want ook dat mag niet meer. Ook oppositionele media ken nen grote problemen. Het dic tatorschap van de familie Alijev gaat gewoon door situatie onder Ilham A|jet| zelfs nog slechter dan oii zijn vader", zegt de Mu« vat-man, die om veiligheids! denen niet bij naam gencg kan worden. Volgens de AzerbeidzjaaJ ren de processen tegen na dan honderd opgepakte a monstranten een farce. Debi schuld igingen werden gejj seerd op valse getiiigenissy advocaten noch internatiag le waarnemers kregen tol gang tot de zaken. Enosi veel toeloop tegen te vonden de processen plaat;, kleine gerechtszaaltjes j verdachten hoorden straft van jaren tegen zich ess meestal wegens opruiing. Ook de zaak van de zevend positiemensen die afgelopg dinsdag voorkwam, leek alle kanten te rammelen Vj gens een bericht van Raai Free Europe/Radio Liber eiste de aanklager vier ton jaar voor de opponenten n president Alijev wegens menzwering om maatschap^ lijke onrust te veroorzaken zo de uitkomsten van de ver kiezingen van 15 oktob 2003 terug te draaien'. Na een zitting van acht ui afgelopen maandag, vond procureur dat de verklan: gen van getuigen en die de beklaagden zelf de schuL van laatstgenoemden hadds vastgesteld. Hij onderstreept ook dat het proces, dat ij maanden heeft geduurd, ee lijk en objectief was. Data zeven oppositieleden bewee den dat de aanklager hungi, tuigenissen compleet vei draaide, deed niet terzake. Ondertussen uit vrijwel nie mand in het Westen kritia op de situatie in Azerbeidi jan. De Azerbeidzjan vluchteling in Nedèrlai weet hoe dat komt. „Azer beidzjan speelt een belangd ke rol in de doorvoer van oh; vanuit de Kaspische zee nan het Westen. En olie is natuur lijk belangrijker dan raense rechten", schampert hij. door Ad Bloemendaal De eerste vrijdag van de isla mitische vastenmaand Ra madan stromen honderdduizen den moslims naar de Aksa-mos- kee in Jeruzalem, die al spoedig te klein blijkt voor de wassende menigte. Dat is de nachtmerrie van Israëls minister van Openbare Veiligheid Gideon Ezra. „We hebben geen andere keus dan tijdens Ramadan het aantal ge lovigen op de Tempelberg be perkt te houden", zegt hij. De Palestijnen spreken van een Is raëlisch komplot. Ramadan begint morgen, maar op de Haram al Sharif - zoals moslims de Tempelberg aandui den - is van een naderend on heil nog weinig te bespeuren. In het zonovergoten park tussen de Aksa-moskee en de Rotskoe pel spelen groepen kleuters uit Jeruzalems oude stad, begeleid door vrouwen met hoofddoe ken. Groepjes mannen haasten zich naar de moskee voor het ge bed van elf uur. Alleen in de zuidoostelijke hoek van het bergplateau zijn activiteiten zichtbaar die te maken hebben met Ezra's nachtmerrie. Er staan steigers tegen de oude mu ren, die te lijden hebben van in- sijpelend vocht, lichte aardbe vingen en algeheel verval. Op aanwijzing van Jordaanse en Egyptische ingenieurs zijn bouwvakkers bezig met repara- tiewerk. De Israëlische oudheid kundige dienst denkt dat de toe stand zo slecht is dat een deel van de oostelijke muur kan in storten, samen met het dak van de Marwani-moskee. Vier jaar geleden heeft de Wakf, het insti tuut dat de islamitische eigen dommen beheert, zonder Israël erin te kennen een diep gat in de Tempelberg laten graven om een grootse ingang voor de mos kee te creëren, met twee enorme ijzeren deuren. De bouw heeft het dak van de Marwani - in fei te dus een deel van het moskee plein - ernstig verzwakt, menen Israëlische ingenieurs. Een gro te menigte, zoals te verwachten is met Ramadan, maakt een ramp onvermijdelijk. „Onzin. Nergens in de buurt van de moskeeën dreigt ook maar enig gevaar", reageert Mo hammed Hoessein, de imam van de Aksa. Volgens hem is het alarm onderdeel van een Israë lisch komplot. ..Ieder jaar tegen Ramadan verzinnen ze wel iets." Tot vier jaar geleden, toen de in tifada uitbarstte, trokken de vrijdagse gebedsdiensten op de Haram al-Sharif in de Rama- dan-maand meer dan 200.000 gelovigen. Maar dat zal niet gauw meer voorkomen. Moham med Hoessein zegt al blij te zul len zijn als dit keer 50.000 mos lims de moskeeën zullen weten te bereiken. De bevolking van Imam Mohammed Hoessein vermoedt een complot achter de beperkingen die Israël wil opleggen. foto Ad Bloemendaal/GPD de Gazastrook mag van Israël niet reizen en de meeste inwo ners van de westelijke Jordaan- oever hebben geen vergunning om Jeruzalem binnen te gaan. De meeste moskeebezoekers zijn dan ook Arabische Israë liërs en Palestijnen uit het bezet te Oost-Jeruzalem. GPD Met de populariteit van het tweede kabinet van Balkenende is het droevig gesteld. Meer dan 75 procent van de bevolking zegt weinig vertrou wen te hebben in het kabinetsbeleid en zelfs een meerderheid van de CDA- stemmers heeft er niet veel fiducie in. Ter illustratie van deze vertrouwens breuk tussen het kabinet en de kiezers vond in Amsterdam onlangs de groot ste protestdemonstratie sinds jaren plaats. Deze demonstratie was het werk van de vakbeweging, waarmee het kabinet zonder dringende nood zaak in een schijnbaar onoplosbaar con flict is geraakt. Symbolisch voor de uiterst zwakke po sitie van het kabinet is de langdurige afwezigheid van de minister-president vanwege een ontsteking aan zijn voet. Dat geldt ook voor de knullige wijze waarop vice-premier Zalm, bij afwezig heid van Balkenende, de algemene be schouwingen heeft afgewerkt. Het kabinet zelf lijkt niets te begrijpen van het ingrijpende gebrek aan vertrou wen waarmee het wordt geconfron teerd. Het stelt steeds met nadruk dat de genomen maatregel en op den duur de gezondheid van de Nederlandse sa menleving ten goede zullen komen. Als het zover is, zo is kennelijk de ver wachting, zal iedereen achteraf zeggen dat dit kabinet een moedig en vooruit ziend kabinet is geweest. Of dat inderdaad het geval zal zijn, is zeer de vraag. Het is eigenlijk nu al dui delijk dat het kabinet bij de uitvoering van zijn hervormingsagenda grote stra tegische fouten heeft gemaakt, die ge tuigen van een fundamenteel gebrek aan inlevingsvermogen in de sociaal- economische stemming in Nederland. Voor een deel van de hervormingen die het kabinet wil realiseren bestaan goe de redenen. Op termijn is het wenselijk dat de Nederlanders wat meer en wat langer gaan werken dan zij nu doen. Vrijwel iedereen ziet de redelijkheid van die wens in. De wijze echter waarop het kabinet zijn hervormingsvoorstellen formuleer de en presenteerde, was zeldzaam onge nuanceerd en halsstarrig. Dat leidde tot een conflict met de vakbeweging en tot maatregelen die het ontbreekt aan de noodzakelijke flexibiliteit, terwijl het volgens het Centraal Planbureau zeer de vraag is of die maatregelen in derdaad resultaat zullen hebben. Er is echter mijns inziens nog een diep ere oorzaak voor de verbazingwekken de impopulariteit van het kabinet en de malaisestemming in de Nederlandse sa menleving. In de jaren negentig groeide de Nederlandse economie spectaculair, zij deed het beter dan enige andere Eu ropese economie, met uitzondering van de Ierse. Dat leidde tot een tevreden en optimistische stemming. In de loop van 2000 vond de omslag plaats. De beurs stortte in en de opmer kelijke stijging van de huizenprijzen stagneerde. Met de algemene tevreden heid en het optimisme was het zodoen de snel afgelopen. Het sociaal-economi sche dieptepunt werd vorig jaar zomer bereikt. In plaats van deze trend te bestrijden heeft het kabinet niets nagelaten om haar sterker te maken. In plaats van in de recessiejaren een wat ruimer begro- tingsbeid te voeren, zoals zijn Franse en Duitse collega's, vond Zalm dat er flink bezuinigd moest worden. Hij kon ook moeilijk anders omdat hij de Fran sen en de Duitsers scherp had bekriti seerd vanwege hun onverantwoorde be- grotingspolitiek. Het langjarig beleid van Zalm moet ech ter als zeer eigenaardig worden geken schetst. Hij verlaagde de belastingen op het hoogtepunt van de hoogconjunc tuur en bezuinigde in de recessiejaren. Dat is precies het tegendeel van wat hij had moeten doen. Teneinde draagvlak te creëren voor de hervormingsmaatregelen die het op het oog had, besloot het kabinet tevens de sociaal-economische situatie van Ne derland zo somber mogelijk voor te stel len. Als de voorgestelde maatregelen niet gerealiseerd zouden worden, zou het al op korte termijn slecht met het vaderland aflopen. Nederland zou ach terop raken in Europa en rekening moe ten houden met een schrale en armoedi ge toekomst. Zo stimuleerde het kabinet de economi sche en psychische malaise waarin Ne derland na 2000 terecht was gekomen. Het kabinet heeft de Nederlanders met opzet de put in gepraat om zijn politie ke agenda te kunnen realiseren. In een volkomen verkeerd begrepen behoefte aan durf en duidelijkheid werd een eind gemaakt aan het maatschappelijk overleg dat karakteristiek was voor het zogenaamde poldermodel. Dat versterkte de gevoelens van crisis en malaise nog verder. Nu zijn we deels door de deprimerende retoriek van het kabinet in een situatie geraakt dat de Nederlandse consument geen enkel ver trouwen meer heeft in de toekomst. De consumenten zitten op hun snel groeiende spaartegoeden en weigeren te consumeren. Vandaar dat het econo mische herstel niet doorzet. De crisisretoriek van het kabinet is des te onverantwoordelijke!' omdat er geen goede redenen voor zijn. Structureel is er niets mis met de Nederlandse econo mie, de vergrijzing is minder ernstig dan in veel andere Europese landen en de Nederlandse pensioenpositie is van een soliditeit waar de meeste andere Europese landen jaloers op kunnen zijn. Het kabinet moet ophouden met pa niek te zaaien. Het moet terugkeren naar de onderhandelingstafel teneinde daar te streven naar een bruikbaar pol dercompromis. Maarten van Rossem WERVELSTORM - Een wer velstorm, die verscheidene ste den op Haïti heeft getroffen, heeft veel slachtoffers geëist. In de stad Cayes zijn zeven honderd mensen dakloos ge worden. De regering heeft le vensmiddelen en geneesmidde len naar de stad gezonden. TREINBOTSING - Een hevige botsing tussen twee elektri sche treinen even buiten het station van Eist heeft het leven gekost aan zes personen, onder wie een Belg en een Engels man. Elf gewonden zijn in zie kenhuizen in Nijmegen en Am- hem opgenomen. De oorzaak van de botsing is een gebrè draad bij een wissel, waard» de wissel niet meer kon to den bediend en de treinen: een verkeerd spoor terechtkfl OOGST - Het voortduren slechte weer heeft een zeerg» te achterstand in de landfx» werkzaamheden doen c5 staan. Met name het o van aardappelen geeft vedcn blemen. In bijna alle delena Zeeland heeft men niet een kort aan arbeiders te kamre Om dat probleem op te loss worden arbeiders in dit* van de gemeente ingezet Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Bultenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail; redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag i/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17,00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgto per maand 19,95 nv.I per kwartaal: 58,00 i W.25 per jaar €222 50 t 226.5» Voor toezending per postgeldteen toeslag. E-mail' lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandW* einde van de betaalperiode. PZC, t.a v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vri|dag: 1,25 zaterdag. 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uit?!"' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVen>.\ - de Regelen voor het Adveitentiewe* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: w :c.nl/adverteren n voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concer" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebrul (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ovor voor u relevantedians - ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegenor of door ons zorgvuldig 3^-, de derden. Als u op daze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melde" ei Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4