Ed Verlichting op fiets is noodzaak Ve staan voorlopig ti een glazen kast 1 Vernieuwende jazztalenten in Grote Kerk van Veere iiuwse campagne wijst scholieren op belang van goede lamp 17 Sport en kunst voor mensen met een beperking in Goes Veel snelheidsovertreders gepakt Uitverkiezing jonge vrijwilliger Zuidvliet wint liedjeswedstrijd Cinecity in teken Maritieme Dag PZC IJar met de PZC iergaarde Blijdorp donderdag 14 oktober 2004 [Rnifjosboom b£ - Wie nog zonder licht weet zich gewaarschuwd, intensieve campagne de komende weken de baak van goede verlichting rtreid onder de aandacht. 18 november gaat de poli- lodaars ook bekeuren. ompagne werd gisteroch- mgeluid in Veere. In alle «"fietsten enkele tiental- srhngen van basisschool Veer en de Valeriusschool net gedeputeerde A. Pop- R politiekorpschef F. sraard en de Veerse burge- 0 A. de Bruijn naar de tDaar overhandigde wiel- 1 en mountainbiker Pa- Tolhoek een estafettelamp Poppelaars. Die gaf het plaar door aan burgemees- •Bruijn. legatie Btafette doet de komende ale Zeeuwse gemeenten Telkens maken de plaatse- burgemeester en een poli- samen met scholieren etstocht, waarna de lamp delegatie van de volgen- pneente wordt doorgege- Vandaag fietst burgemees- leBraijn samen met leerlin- vanaf het gemeentehuis in burg naar basisschool De slag. waar een afvaardiging van de Vlissingse scholenge meenschap Scheldemond wacht. Morgen gaat de campagne in Vlissingen verder, om achtereen volgens de gemeenten Sluis, Ter- neuzen, Hulst, Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Beveland. Rei- merswaal, Tholen en Schou- wen-Duiveland aan te doen. De afsluiting is vrijdag 5 november. Dan overhandigt de Pontes-loca- tie Pieter Zeeman in Zierikzee 's ochtends de lamp aan een dele gatie van het CSW in Middel burg. 's Middags wordt er in Middelburg gefietst, waarna de estafette op de Markt wordt af gesloten. Het programma daar voor is nog in voorbereiding. Het is al wel zeker dat belang stellenden er hun fiets kunnen laten repareren. Bij de opening gisterochtend werd nog eens gehamerd op het belang van deugdelijke verlich ting op de fiets. Jaarlijks zijn landelijk honderden gewonden en ongeveer twintig doden in het verkeer te betreuren door dat zij onverlicht rondreden. De eerste Zeeuwse fietsverlich tingscampagne sluit aan op de landelijke actie Licht aan - daar kun je mee thuiskomendie vo rig jaar werd geïntroduceerd. De campagne loopt tot medio de cember. Na een aantal preventie ve acties gaat de politie vanaf 8 november ook intensief controle ren op fietsverlichting. Leerlingen van de Valeriusschool staan klaar voor vertrek voor een fietstocht door Veere. De tocht maakt onderdeel uit van de campagne 'Licht aan - daar kun je mee thuiskomen'. foto Lex de Meester »r Claudia Sondervan iOES - Ruim baan voor ruws talent, stelt Klaverblad «land. De Zeeuwse belangen- tharliger voor patiënten en msumenten toetst vrijdag 5 zaterdag 6 november hoe rijelijk chronisch zieken en met een handicap met U kwaliteiten in sport en aast omgaan en hoe vrij de ttuwsc voorzieningen die naliteiten toelaten. oei is duidelijk te maken hoe lenigingen en organisatoren van activiteiten open staan voor toelating van mensen met een lichamelijke of verstandelij ke beperking in hun sport of cursus. Tegelijk wil het Klaverblad uit vinden of gehandicapten of hun ouders zelf stilstaan bij de mogelijkheid zich aan te slui ten bij een reguliere club, legt woordvoerder Marleen Ver meer uit. De bevindingen uit de manifestatie worden zaterdag middag om 16.00 uur voorge legd aan een groep Zeeuwse be stuurders tijdens een rondeta felgesprek over de toegankelijk heid van Zeeuwse voorzienin gen. Daarin doen mee Piet van den Beemt, directeur van zorg instelling -Arduin; Danie le Düc, directeur van het Cen trum voor kunsteducatie in Vlissingen; zorggedeputeerde George van Heukelom; de Ter- neuzense wethouder Sien de Mol; voorzitter Fini de Paauw van de belangenbond ANGO en Klaverbladdirecteur Hans No tenboom. De tweedaagse mani festatie in het gebouw van ROC Zeeland in Goes heeft twee the ma's: op vrijdag is dat sport en bewegen. Er zijn sportdemon- straties, zoals oefeningen voor mensen die een herseninfarct hebben gehad en van de jeu-de-boules-variant Boccia en line dancing. De provinciale dagelijks be stuurder voor zorg en welzijn Van Heukelom opent de vrij dag om 13.30 uur met de onthul ling van de fototentoonstelling 'Spirit in motion' over de recen te Paralympics in Athene. Lezing Mathieu de Greef van de Rijks universiteit Groningen geeft een lezing over een nieuwe aan pak voor sport met beperkin gen. Fysiotherapeut Anton En gels spreekt om 16.00 uur over bewegingsmogelijkheden voor zieke en gehandicapte mensen. De zaterdag is gewijd aan beel dende vorming, literatuur en podiumkunst. Om 10.00 en 13.00 uur beginnen workshops muziek en dans, gedichten en beeldende vorming. Om 16.00 uur is er een workshop koken. In het avondprogramma treedt theatergroep Duinart op met de voorstelling Niemandsland. Om 21.00 uur sluit commissaris van de koningin Wim van Gel der de manifestatie af. Het programma speelt zich af aan de Bessestraat in Goes. Aanmelding kan bij Het Klaver blad aan de Westwal in Goes. GOES - Bij snelheidscontroles op Rijksweg A58 bij Scho- re, op de Middelburgsestraat in Goes en op de Wester- scheldetunnelweg bij Hoek heeft de politie afgelopen dins dag honderden automobilisten geflitst. De hoogste score was op de A58 bij Schore, waar tussen 19.00 en 22.15 uur 250 van de 880 passanten te hard re den. Bijna één op de drie voorbijgangers trapte dus zijn gaspedaal te ver in. Op de Westerscheldetunnelweg bij Hoek zag de politie tussen 15.00 en 22.15 uur 1380 auto mobilisten voorbijkomen, van wie er 220 een bekeuring thuis kunnen verwachten. Verhoudingsgewijs de minste overtredingen zijn tussen 15.00 en 18.15 uur geconsta teerd op de Middelburgsestraat in Goes, waar één op de tien passanten - 165 van de 1608 - zich niet aan de maxi mumsnelheid hield. SINT-ANNALAND - Op de jaarlijkse Vrijwilligersavond van Het Lokaal Comité Vrijwilligers, op 19 november in De Wellevaete in Sint-Annaland, wordt voor het eerst de vrijwilliger van de toekomst gekozen. De uitverkiezing van vrijwilliger van het jaar bestond al, maar het comité reikt voor het eerst ook een aparte aan moedigingsprijs uit aan een jonge vrijwilliger. Al jaren melden zich vrijwel geen jongeren aan voor vrijwilligers werk. Aanmelden van een kandidaat voor (jonge) vrijwilli ger van het jaar kan nog tot 28 oktober, bij servicebureau Voor Elkaar. KORTGENE - Basisschool De Zuidvliet uit Kortgene heeft de liedjeswedstrijd gewonnen, die was uitgeschre ven door de gezamenlijke bibliotheken in de Oosterschel- deregio. Naar aanleiding van het thema van de kinderboekenweek (muziek) hielden de bibliotheken een liedjeswedstrijd voor de groepen 3 en 4. De Zuidvliet heeft gewonnen, om dat hun lied helemaal zelfgemaakt is. Mytylschool De Sprienke uit Goes won de publieksprijs, omdat het lied zo vrolijk en feestelijk werd uitgevoerd. Ook Op Dreef uit Bruinisse, De Linden uit Nisse, Schuttevaer uit Hans- weert en De Rieburch uit Sint-Maartensdijk wonnen een prijs. De uitreiking vindt vrijdag 15 oktober plaats, tijdens een lunch in de bibliotheek in Heinkenszand. VLISSINGEN - De Vlissingse bioscoop Cinecity staat zon dag in het teken van de jaarlijkse Maritieme dag. Voorheen was de plaza van hotel Arion in Vlissingen het toneel van dit evenement. Dit jaar vinden in Cinecity van 11.00 tot 17.00 uur tal van activiteiten plaats. Zo is in de zuidhal een maritieme kunstmarkt met bekende Neder landse en Belgische zeeschilders. Ook worden antiek, cu riosa, boeken en scheepsmodellen aangeboden. Het Schel- deloodsenkoor treedt op en dichters zullen enkele zeege dichten voordragen. Bezoekers die zelf goed bij stem zijn, kunnen karaoke-liederen meezingen. Hoogtepunt is de presentatie van een olieverfschilderij van de Vlissingse zeeschilder Jan de Quelery. Aan de ka de bij de Koninklijke Schelde Groep ligt het schip de Kungsholm ter bezichtiging. unst IK Zeeland reageert op kritiek [Ernstjan Rozendaal DELBURG - Zeeland kent «5 de concept-cultuurnota dragende culturele instellin- ffat betreft de Zeeuwse Bi llik. Scoop, het Zeeuws en de Stichting Cultu- Wgoed Zeeland is die sta- «omstreden, maar het ver- fert velen dat ook het Cen- voor Beeldende Kunst 1) Zeeland tot deze catego- tordt gerekend. Zeeland is voortgeko- de Stichting Kunstuit- Zeeland. Vanaf 1 januari Centrum voor Beeldende 1 Zeeland zowel in werk- in presentatie een feit k afgelopen jaren zijn de «öiijke kunstuitlenen in Middelburg, Temeuzen ssm§en meer op afstand komen te staan. Het CBK Zee land functioneert daarvoor steeds meer als back office. Be langrijker taak is de belangenbe hartiging van Zeeuwse kunste naars, vormgevers en architec ten. Gebleven is ook de uitgave van de boeken uit de Slibreeks. Directeur Kathrin Ginsberg er kent dat het CBK Zeeland niet één op één kan worden vergele ken met de andere dragende in stellingen. Hun jaarlijkse subsi die wordt uitgedrukt in zeven cijfers. Daar steekt de bijna drie ton van het CBK Zeeland schril tegen af. „Qua omvang zijn we niet te ver gelijken. Daarbij komt dat wij op 1 januari beginnen, terwijl de overige organisaties al jaren als zodanig functioneren. Ons ta kenpakket is duidelijk, maar we zijn daar nog naartoe aan het groeien. Dat wil niet zeggen dat (Advertentie) sen gratis 2e entreebewijs "eiafdiuk voor de spaaractie v; Diergaarde Blijdorp met 22 oktober treft u elke dag Pootafdruk aan fh de krant. Spaar 0 Afschillende pootafdrukken. Jeen Pootafdruk gemist? Twee ■'fft u in plaats van een poot- een joker aan die u op de lege ^Jnt inzetten. De zegelspaarkaart 'eze actie is °P 9 oktober geplaatst. Gewordt vanaf 23 oktober 1 AHeen originele spaarzegels krant op een originele spaarkaart Se,|hg. Kopieert worden niet tCtPteerd. Mocht u nog vragen °en over de actie, bel 0800-0235444 vr"vani'-oo-,6.oo uur). Voor .°'mat|e over Diergaarde Blijdorp UoPwvvw.diergaardebl ijdorp.nl we ooit ook zo'n grote organisa tie zullen zijn. Als kleine organi satie kunnen we juist snel op dingen inspelen." Maar waarom dan een aparte or ganisatieZou het CBK geen on derdeel van het Zeeuws Mu seum kunnen zijn? „Het is een politieke keuze dat het Zeeuwse museum vooral op cultuurhistorie gericht moet zijn. Het CBK Zeeland werkt op het gebied van hedendaagse kunst, met een duidelijke doel groep. Onze taak ligt meer op het gebied van stimuleren en fa- ciliteren, het Zeeuws Museum houdt zich meer bezig met con serveren. Dat neemt niet weg dat we op vele terreinen kunnen samenwerken. Zo beheert het Zeeuws Museum de hedendaag se Zeeuwse kunstcollectie en is het onze taak die zichtbaar te maken. Op het ogenblik organi seert het Zeeuws Museum be langrijke debatten. Zoiets zou je je bij een Centrum voor Beelden de Kunst ook kunnen voorstel len. Uiteindelijk denk ik toch dat onze kracht ligt in het feit dat we een kleine en flexibele or ganisatie zijn met een toeganke lijke en transparante struc tuur." In kringen van kunstenaars is veel kritiek te horen op het CBK Zeeland. „De komende tijd staan we in een glazen kast, iedereen staat met zijn oordeel klaar. Ik denk dat we eerst iets moeten neerzet ten voor we reëel beoordeeld kunnen worden. Verder denk ik dat veel kritiek voortkomt uit het verleden. Men ziet ons nog te veel als de oude organisatie, de Stichting Kunstuitleen Zee land." Maar de kunstuitleen blijft toch aan het CBK Zeeland verbon den en ligt toch onder vuur? Middelburg wil zijn vestiging zelfs opheffen. „Het is een van onze vijf poten. Ik deel de kritiek erop niet. On- Kathrin Ginsberg: „Men ziet ons nog te veel als de oude organisatie, de Stichting Kunstuitleen Zeeland." foto Lex de Meester derzoeken, zowel landelijk als provinciaal, wijzen uit dat de toegevoegde waarde van kun stuitlenen ernorm is. Ze zijn er niet alleen voor de leners. Mis schien dat de individuele kunste naar er niet zoveel aan verdient, maar in totaal gaat er wel veel geld naar kunstenaars. Daarbij komt dat de kunstuitleen een uitstekend instrument is om het gemeentelijk kunstbeleid vorm te geven. Via educatie en cursus sen wordt een heel breed pu bliek bereikt. Denk eens aan de vele scholieren die via de uitle nen met kunst in contact ko- Directeur Rutger Wolfson van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg stelt dat elk kun stuitleenlid in Middelburg met 180 euro wordt gesubsidieerd. Dat is een redenering waar poli tici gewoonlijk mee komen. Dan kunnen we ook wel gaan kijken met hoeveel euro elke Vleeshal bezoeker wordt gesubsidieerd. „Zijn argumentatie klopt niet, want ik heb al aangegeven dat de kunstuitleen veel meer men sen bereikt en bedient dan de ei gen leden. Ik vind het niet mijn taak iets over de Vleeshal te zeg gen. Wel wil ik erop wijzen dat je als gemeente kunt nadenken hoe je de kunstuitleen zo effec tief mogelijk kan maken. In Goes, Temeuzen en Vlissingen bestaat een kruisbestuiving met andere culturele organisaties, al leen al door de locatie van de kunstuitlenen. In Middelburg is dat met De Drukkerij mislukt. Als je vervolgens moet bezuini gen en meteen roept dat je de kunstuitleen maar moet gaan sluiten, vind ik dat heel rigou reus. Waarom niet eerst alle al ternatieve opties onderzocht? Nu is alleen maar onrust ge creëerd." door Marianne van de Polder GOES - Beiden hebben nooit een probleem gehad met hun be roepskeuze: het was al snel dui delijk voor Michal Vanoucek uit Den Haag en Sjoerd Dijkhuizen uit Leusden dat ze voor de mu ziek zouden gaan, en voor jazz muziek in het bijzonder. Beiden treden zondag op in de Grote Kerk in Veere. Vanoucek met het As Guests Quartet en Dijk huizen met het Sjoerd Dijkhui zen Kwartet. Het As Guests Quartet is de win naar van de Dutch Jazz Compe tition, een prestigieuze competi tie op het gebied van jazz. On derdeel van de prijs is deelname aan de Young VTP's tournee door Nederland. Vanoucek is ge boren in Slowakije en studeert sinds 1999 aan het conservato rium in Den Haag. Hij vertelt: „Ik kom uit een muzikale fami lie, het was eigenlijk vanzelf sprekend dat ik in de muziek verder zou gaan. Mijn hoofddoel was: piano spelen, en toen ik daar eenmaal mee bezig was, heb ik gekozen voor de richting jazz." Uitdaging Op het moment is de ster van het As Guests Quartet duidelijk rijzende. Zo staat binnenkort on der andere de presentatie van een cd op het programma. Van oucek: „Het zijn allemaal nieu we dingen die op ons pad ko men, alles bij elkaar is het één grote uitdaging. We spelen tradi tionele jazz, maar wel op een ei gen manier. We gebruiken bij voorbeeld graag verschillende soorten ritmes. We proberen al tijd dynamisch te werken met wisselende solo's. Onze formatie bestaat verder uit een drummer, bassist en vibrafonist. Wat wel apart is, is dat we dus drie per cussie-instrumenten gebruiken, en daarnaast kom je de combina tie piano en vibrafoon niet vaak tegen. Die combinatie van in strumenten brengt een prettige klankkleur voort. Interactie is bij ons het begrip waar alles om draait. Niet alleen de interactie met het publiek, waar ik me al tijd verbonden mee voel, maar ook tussen elkaar, want interac tie staat voor mij gelijk aan teamwork. Wat mij betreft gaat het bij muziek maken om het Saxofonist Sjoerd Dijkhuizen creëren van nieuwe dingen. Zelfs als je een bekend nummer speelt, kun je die namelijk nog betoveren." Traditionele jazz De sound van het Sjoerd Dijk huizen Kwartet is niet makke lijk in een hokje te plaatsen. Zelf zegt hij daarover: „We ma ken eigentijdse muziek, maar eren de traditie wel." Daarmee doelt hij op de traditio nele jazz zoals die in de jaren vijftig en zestig onder het label Blue Note bekend werd. Saxofo nist Dijkhuizen: „Er zit zeker melodie in wat we spelen. Het is goed te volgen, behoorlijk toe gankelijk." Hij kent de leden van zijn kwartet al jaren. De mu zikanten voelen elkaar goed aan. Dijkhuizen verklaart: „Je moet als je samen gaat spelen al lemaal hetzelfde doel nastreven. En goed naar elkaar luisteren, ervoor zorgen dat je goed aan voelt wat de muziek van je vraagt. Je moet je goed realise ren dat het meer om de muziek gaat dan om jezelf. Hoe je met muziek mensen daadwerkelijk bereikt? Bij muziek maken gaat het erom dat wat je doet oprecht is. Het moet recht uit het hart komen." Concert: As Guests en het Sjoerd Dijkhuizen Kwartet, zondag in de Grote Kerk in Veere, aanvang 15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47