Rabobank Sluis in zwaar weer PZC PZC Heimwee naar de boot Studenten willen ook lol in de winter Bevrijdingsconcert in Sint Baafskerk 13 Jachtig arbeidsplaatsen op de tocht door reorganisatie I Fancy fair tode Kruis Rozenhof Adviesraad Sociale Zaken van start Aanhouding na geëscaleerde ruzie Hardleerse joyrider betrapt OM eist werkstraf voor gerechtshof Omstanders kijken toe bij mishandeling jongen donderdag 14 oktober 2004 frtfRenévan Stee OOSTBURG - De reorganisatie ;an de Rabobank West erns-Vlaanderen heeft ernsti- jegevolgen voor het personeels- ïestand. Er staan naar verwach tte tachtig arbeidsplaatsen op detocht. Directeur C. Nooteboom ging uiteren niet in op het verdwij nen van de banen, maar ver- ^arfe wel dat er spannende tij- da aankomen. Zo verwacht hij dat de komende randen knopen worden door bakt over de opening van een bankfiliaal in het Belgische Mal vern en de verkoop van het öofdkantoor aan de Nieuw- paat in Oostburg aan de ge- Me Sluis. De bankinstelling saat welwillend tegenover af- jvan het pand. Als gevolg iervan komt een nieuwe va at in beeld voor de sjnieuwbouw van het vlakbij legen gemeentehuis, otenboom: „Wij hebben altijd zegd dat wij openstaan voor akoop als wij de mogelijkheid jjgen elders in Oostburg activi sten te ontplooien. Hierbij kan Éden gedacht aan de bouw een nieuw kantoor in de em of gebruikmaking van een eelvan het huidige kantoor." omenteel heeft de Rabobank 'est-Zeeuws-Vlaanderen meer in tweehonderd volledige ar- leidsplaatsen. Uitgangspunt is volgens Notenboom nog steeds handhaving van het huidige kan- orennetwerk. Niettemin zit de bank in zwaar Stekjesmarkt 1ERNEUZEN - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen en Noord- België van Groei en Bloei houdt gvan 10.00 uur tot 12.00 iuureen stekjesmarkt in de kanti nevan Dethon aan de Haarman- HginTerneuzen. Allerlei soor- ên planten, zaadjes, tuinboe- igereedschap en andere tuin- rtikelen zijn tegen een vrien- enprijs te koop of kunnen wor- en geruild. LOOSTERZANDK - Het Rode Kruis in Kloosterzande houdt i de jaarlijkse fancy fair i de ouderensoos het Rozen- Ie deelnemers hebben werk- i gemaakt zoals sokken, ffitspullen, kussens, tafelkle- en, kaarten, gehaakte en gebor duurde kleedjes en schortjes, t jaar is tevens een tentoon- ™gvan mozaiek. h de fancy fair van het Rode Knus zit ook een spelelement. Bezoekers kunnen de naam van a pop raden en gissen naar aantal kastanjes in een pot. De hoofdprijs is een tafelkleed. De fancy fair is van 10.00 tot 16.00 uur. Bezorgklachten: 0500-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 ^530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Pax: 0115-645742 E-mail: redtern pzc. n I Conny van Gremberqhe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Fnts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: 10114)372776 Pax: (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Ma van Doorsselaer centrale redactie 5'ationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Ie!: (0113)315500 a* (0113)315669 jww-pzc.nl Ml: web@pzc.nl weer. Als gevolg van de veran derde marktomstandigheden liet Notenboom in april al we ten dat de komende jaren enkele tientallen arbeidsplaatsen ver dwijnen. Zo wordt steeds meer gebankierd via het internet. Het bezoek aan kantoren is dras tisch verminderd en als gevolg van de aangekondigde fiscale harmonisering in Europa valt het banktoerisme vanuit België weg. Het weglopen van Belgische klanten blijkt uit de balans van 2003. De spaargelden liepen vo rig jaar met bijna 103 miljoen euro terug naar ruim 614 mil joen euro. Om het tij te keren stort de bank zich nu nog meer dan voorheen op verzekeringen voor particulieren en het inlich ten van de dienstverlening op de basis van de lokale marktom standigheden. Het filiaal in Maldegem had ei genlijk al in december vorig jaar moeten open gaan. Er is ech ter nog steeds geen toestemming verkregen van het hoofdkantoor van de Rabobank in Utrecht. Daar is volgens Notenboom nog geen verandering in gekomen. Dat komt volgens hem vooral omdat zijn bank iets nieuws wil beginnen, waarmee de interna tionale divisie in Utrecht geen bemoeienis heeft. „Het gaat dan vooral om toe zicht en allerlei andere zaken. Als iets nieuw is, is het blijk baar heel moeilijk voor Utrecht. Desondanks verwacht ik dat wij nog steeds zelfstandig een bui tenlands kantoor zullen ope nen", aldus Notenboom. De ge meenteraad van Sluis begint bin nenkort een nieuwe discussie over de centrale huisvesting van de ambtelijke organisatie. De procedure werd in juli afge schoten, omdat een meerderheid van de gemeenteraad de beno digde investering van negen mil joen euro onverantwoord vond. Ook was er kritiek op de gevolg de procedure, die volgens de de fracties van CDA, WD-Gemeen- tebelangen en Nieuw West on doorzichtig was. Momenteel werken de ambtena ren van de gemeente Sluis nog vanuit vijf verschillende loca ties. Dankzij (ver)nieuwbouw moet een belangrijke efficiencyslag worden gemaakt. Burgemeester J. Sala liet via zijn woordvoer der weten dat het betrekken van het pand van de Rabobank (in clusief het door de gemeente aangekochte pand van WEA-ac- countants) bij de toekomstige nieuwbouwplannen een serieu ze optie is. Automobilisten moesten gisteren zo'n drie uur wachten voor een afgesloten Westerscheldetunnel. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Die rottunnel! Vroeger wist je waar je aan toe was. Bij mist of harde wind voer de boot niet. Met be hulp van de radio of teletekst kon je thuis al bepalen of het handiger was om direct richting België te rijden. Maar het is telkens weer een onaangename verrassing als de Westerscheldetunnel voor onbepaalde tijd is afgesloten. Mocht je vroeger al eens op een veer- plein stranden dan was het in elk geval een stuk gezelliger. „Bakkie koffie, broodje en een beetje warmte in een res tauratiekeet. Dat was toch een heel an dere manier van wachten", vindt Erik Huf. De Oostburgse systeembeheerder van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes staat woensdagmorgen vooraan in de file voor de tunnel aan de Terneuzen- se kant. Hij stopte om tien voor half acht keurig toen verkeerslichten boven de rijbaan op rood sprongen. Maar hij kan zich bijna twee uur later de haren wel uit zijn hoofd trekken, om dat hij niet net deed alsof hij het stop licht niet had gezien. De bestuurder van een bestelbusje deed dat en reed lekker de tunnel door. „De slagboom bleef nog een kwartier open, ik had dus ook beter door kunnen rijden. Het aanbod van een politieman om achter hem aan over de vluchtstrook terug te rijden, heb ik afgeslagen omdat ik dacht dat het euvel binnen een half uurtje verholpen zou zijn. En dan ga ik natuurlijk niet op de Antwerpse ring of voor de Liefkens- hoektunnel in de file staan." Na negenen is er geen sprake meer van dat automobilisten achter surveillance wagens of politiemotoren over de vluchtstrook terug mogen rijden tot een afslag. Veel te gevaarlijk. En langs een slagboom over een steil talud rijden, durft de Terneuzense Jolanda Zeroual ook niet. „Jammer, want ik heb net van mijn baas in Middelburg vrij gekregen. Maar nou ik hier vast sta voor de tunnel moet ik straks toch doorrijden. Moet ik toch mijn t-tag gebruiken om heen en weer te rijden en dan kan ik straks dus net zo goed gaan werken." Een mevrouw met hoge nood vraagt een politieagent naar het dichtsbijzijnde toi let. De wetshandhaver moet het ant woord schuldig blijven, waarop de vrouw zich bij gebrek aan bosjes terug trekt onder aan het talud van een dijk. E. van Hoorn uit Zaamslag, op weg naar de kerncentrale in Borssele, is ja loers op de baas van Zeroual. „Ik moet de verloren tijd straks zelf inhalen óf ik word niet betaald. Het is al de vierde keer in een paar maanden tijd dat ik voor de tunnel sta te wachten. Daar krijg je toch wat van?" Ze krijgt van al le kanten ondersteuning, want ja....daar krijgt iedereen zeker wat van. Het heim wee naar de boot hangt bijna tastbaar boven het asfalt van rijksweg N62. Nadat de tien minuten die het volgens de communicatieapparatuur van de po litie zou duren voor de tunnelbuizen weer opengaan al een kwartier zijn ver streken, laaien frustratie en boosheid nog eens op. Vele wachtenden zinnen op vlammende protestbrieven naar de NV Westerscheldetunnel. Huf heeft geen geduld voor een formele brief. Zo gauw hij op zijn werk is, wil hij zij gal spuwen in een e-mailtje aan de tunnel exploitant. „Moet je kijken hoeveel auto's hier staan. Allemaal mensen die naar hun werk moeten of goederen die ergens op een bepaalde tijd moeten zijn. Meer dan twee uur wachten, levert miljoenen schade op." Kleine lettertjes Die schade zouden alle gedupeerden eens bij de NV Westerscheldetunnel moeten opeisen, klinkt het van diverse kanten. „Maar het zal wel weer in klei ne lettertjes staan dat de overheid en de tunnelexploitant met verantwoordelijk zijn voor vertragingen", verzucht ie mand gelaten. Woordvoerder Ingo de Moor van de NV Westerscheldetunnel meldt dat de spel regels inderdaad zijn te vinden in een aantal 'algemene voorwaarden', die hij foto Camile Schelstraete niet direct paraat heeft. De tunnelmaat schappij heeft zo'n driehonderd tele foontjes en tientallen e-mails ontvan gen. De website van het concern werd ruim 1600 keer opgeroepen. De meeste contactzoekers verzochten om informa tie. De Moor: „Er zullen tussen al die reacties ook wel een aantal klachten zit ten, maar die hebben we nog niet alle maal geïnventariseerd. Zoals altijd krijgt iedereen keurig antwoord op vra gen." De Westerscheldetunnel was gisteren van 7.15 tot 10.10 uur afgesloten en daarna moest het verkeer nog tot even na 15.00 uur met aangepaste snelheid over één rijstrook. De Moor begrijpt dat veel mensen baal den dat ze lang moesten wachten en ver volgens slechts langzaam mochten rij den zonder dat ze konden zien waarom de maatregelen werden genomen. Maar hij bestrijdt ten zeerste dat ze voor niets wachtten. De oorzaak van de af sluiting was een storing in de hoofdvoe ding. „Alle elektronische systemen la gen er uit. Geen verlichting, niet func tionerende detectie-, communicatie- en beveiligingssystemen. Onder die om standigheden is het onverantwoord ver keer door de tunnel te sturen. Zo gauw de meeste systemen weer werkten, is één baan van de tunnel weer vrijgege ven. Pas toen de brandweer na uitge breide tests zeker wist dat alle veilig heidssystemen werkten, kon het ver keer weer op normale wijze worden af gewikkeld." Stichting Wakkere Winters promoot meer activiteiten voor jonge volwassenen in Sluis door Raymond de Frel SLUIS - In West-Zeeuws-Vlaan- deren is in de herfst- en winter maanden voor jonge volwasse nen nagenoeg geen vertier. Daar in moet heel snel verandering komen, vinden vijf studenten uit de gemeente Sluis. Zij hebben daarom de Stichting Wakkere Winters West- Zeeuws-Vlaanderen opgericht. In de zomermaanden, oftewel het toeristenseizoen, is er vol gens het vijftal genoeg te doen in hun streek. Maar zodra de toeristen huis waarts zijn gekeerd, keert de rust terug in West- Zeeuws-Vlaanderen. Dat vin den de studenten voor een maandje wel prima, maar vanaf oktober mag er volgens hen best weer wat meer bedrijvigheid zijn. „Het idee voor deze stichting is vorig jaar in de kerstvakantie ontstaan. We wilden met een groepje vrienden - allemaal in de leeftijd tussen 21 en 25 jaar - na een dagje uit ter afsluiting nog iets drinken in Cadzand. Daar bleek 's avonds helemaal geen horecagelegenheid open te zijn. Toen dachten we 'dit kan niet, hier moeten we iets aan doen'. Het gaat ons niet echt om de jongeren van pakweg veer tien of vijftien jaar, want daar voor is genoeg te doen. Wij rich ten ons op mensen vanaf zeven tien, achttien jaar. En spreken onze activiteiten ouderen ook aan, dan zijn zij natuurlijk ook welkom", vertelt penningmees ter Martijn de Koning van Wak kere Winters. De Koning studeert in Nijme gen, maar keert vrijwel elk weekend terug naar Retranche- ment. Zijn vriendin Esther van Dam, die niet uit Zeeland komt. reist dan vaak met hem mee. Zij is secretaris van de stichting. De in Utrecht studerende Sluise- naar Gijs Kamphuis is voorzit ter, Isabelle Staal (studie Den Bosch, thuisbasis Sluis) en Jo- chen Dekker (studie Breda, thuisbasis Retranchement) zijn bestuurslid. „Wij bezoeken in onze studieste den regelmatig activiteiten die ook makkelijk in West - Zeeuws - Vlaanderen kunnen worden ge houden. Dan hebben we het niet over evenementen voor honder den mensen, maar denk bijvoor beeld aan zestig of zeventig bezoekers per activiteit. Wij komen elk weekend terug naar de streek vanwege onze vrien dengroep, maar we doen eigen lijk altijd hetzelfde. Je kan te recht in discotheek Joy in Cad zand en café De Drie Koningen in Groede en soms is er iets te doen in Breskens of Oostburg. Dan gaat het vaak om optredens van bands. Dat gaan wij ook niet uit de weg, maar we willen wat meer verscheidenheid aan brengen. We brainstormen bij voorbeeld over een dartstoer- nooi, een cabaretavond en poë- zie-bijeenkomsten", aldus De Koning. Vergrijzing De initiatiefnemers hebben alle maal voor ogen om zich na hun studies definitief in West- Zeeuws-Vlaanderen te vestigen. Het aanbod van activiteiten is SLUIS - De adviesraad Sociale Zaken in Sluis is deze maand van start gegaan. De gemeenteraad heeft in maart besloten een dergelijk orgaan in te stellen. De adviesraad heeft als doel informatie en advies te bieden aan mensen met een inkomen op of rond het bestaansminimum en op te treden als hun spreekbuis. Verder brengt zij gevraagd en ongevraagd advies uit aan beleidsambtenaren, het col lege van burgemeester en wethouders en de gemeente raad over zaken die directe gevolgen voor de doelgroep hebben. Om dit te bereiken wordt ook een spreekuur inge steld. De adviesraad bestaat uit ervaringsdeskundigen en mensen die zijn voorgedragen uit maatschappelijke orga nisaties zoals vakbonden, senioren- en gehandicaptenra den en een afgevaardigde van het maatschappelijk werk. Het spreekuur wordt elke tweede maandag van de maand tussen 14.00 en 16.00 uur gehouden in het kantoor van de kringloopwinkel in de Zuidzandsestraat in Oostburg. Er zijn telkens twee mensen van de adviesraad aanwezig. Het eerstvolgende spreekuur is op maandag 8 november. EEDE - Een 34-jarige inwoner van de gemeente Sluis is gistermiddag rond half een aangehouden in een woning in Eede. De man wordt ervan verdacht een 54-jarige inwo ner uit diezelfde gemeente tijdens een woordenwisseling te hebben geslagen en bedreigd. SAS VAN GENT - De politie heeft een hardleerse automo bilist uit Axel woensdagnacht hard aangepakt door zijn auto in beslag te nemen. De 24-jarige man reed over de Beneluxstraat maar was bij een controle niet staat zijn rij bewijs te tonen. Nader onderzoek wees snel uit dat de Axelaar voor datzelfde feit al vier keer eerder was be keurd was. Daarom werd zijn auto in beslag genomen. DEN HAAG - Een 31-jarige Westdorpenaar moest zich gisteren voor de tweede keer verantwoorden voor de rech ter. De politierechter in Middelburg legde de man eerder vier maanden voorwaardelijke celstraf op voor het mis handelen van een vriend. Het Openbaar Ministerie vond die straf echter te mild en sleepte de verdachte voor het gerechtshof in Den Haag. 'Deze straf is een verkeerd sig naal naar de samenleving' had de officier van justitie aan het Haagse hof geschreven. Gisteren diende het beroep. De vertegenwoordiger van het OM, advocaat-generaal Ge- radts, eiste bij het hof 240 uur werkstraf tegen de West dorper, net als de officier van justitie eerder bij de politie rechter had gedaan. De Westdorpenaar was op 1 juni vorig jaar onder invloed van drank gewelddadig geworden in café De Gravin, waar hij met een paar vrienden was. Die vrienden hadden onderling ruzie gekregen en waren slaags geraak. Bij de Westdorpenaar sloegen toen de stoppen door en hij pakte een biljartkeu en begon erop te slaan. Daarna gooide hij met barkrukken en tenslotte sloeg hij een van de vrienden met een barkruk op diens hoofd. Het slachtoffer had een tiental hechtingen nodig. De verdachte zei ook niet begrijpen waarom hij het had gedaan. Hij wist wel dat het zonder drank nooit zo ver was gekomen. Dus de oplossing ligt voor de hand zei de aanklager; „Niet meer drinken." Uitspraak 27 oktober. TERNEUZEN - Een 16-jarige jongen uit gemeente Sluis is gis termorgen gewond geraakt. Hij is rond half negen bij een bus hokje aan de Buitenhaven in Terneuzen mishandeld door een groepje jongens. Geen van de dertig tot veertig omstanders heeft ingegrepen of alarm gesla gen. De 16-jarige jongen werd bij het uitstappen uit de bus gehinderd door een aantal jongens die de bus al wilden instappen voordat de passagiers waren uitgestapt. Toen het slachtoffer daar een op merking over maakte, werd hij geslagen en geschopt. Hij heeft verwondingen aan zijn gezicht opgelopen en moest zich door een dokter laten behandelen. De politie heeft de zaak in on derzoek. door René van Stee AARDENBURG - Debu Sint Baafskerk in Aardenrg is zater dag het decor van een groots be vrijdingsconcert voor de plaatse lijke bevolking. Voor dit doel hebben de Koninklijke Muziek- sociëteit Aardenburgsche Fanfa ren en het RK Jongerenkoor Aar denburg de handen ineen gesla gen. Het concert wordt gehouden ter ere van de bevrijding van Aar denburg van de Duitse bezetter op 19 oktober 1944, nu zestig jaar geleden. Het thema is 'Vrij heid Blijheid'. Behalve aan de blijheid na de bevrijding wordt ook teruggedacht aan de slacht offers van de bezetting. Tijdens het concert worden unieke film beelden van destijds vertoond. Daarnaast is in de kerk een klei ne tentoonstelling ingericht. De fanfare staat onder leiding van Erwin Swinberghe en het koor onder leiding van Freddy Moens. In totaal verzorgen zo'n hon derd uitvoerenden het concert. Naast het repertoire van koor en fanfare zullen er ook een aan tal gezamenlijke nummers ten gehore worden gebracht. Tussen de muzikale nummers zijn er voordrachten van jonge ren die de herdenking op de ba sisscholen in Aardenburg belich ten. Het bevrijdingsconcert in de Sint Baafskerk begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. volgens het stichtingsbestuur van een bepalende rol bij de overweging van West-Zeeuws- Vlaamse jongeren om hun streek al dan niet vaaiwel te zeg gen. Met termen als 'vergrijzing en 'leefbaarheid' in het achter hoofd stappen de bestuursleden daarom naar de gemeente Sluis en bedrijven voor subsidie- en sponsorgelden. Op vrijdag 29 oktober houdt Wakkere Winters haar eerste ac tiviteit. In steakhouse Jopie in Retran chement wordt vanaf 19.00 uur een multiculturele avond gehou den. Tijdens een viergangenme nu worden gerechten uit alle windstreken geserveerd. Een Su rinaamse theatergroep, een folk- band en djembé-groep zorgen voor entertainment. agenda I STREEKACTIVITEITEN AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en solo dansen; Trefpunt, 10.00 uur: Schilderen; 13.00 uur. Kaarten en biljar ten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur; Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO bridge; 9,30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: soos middag, HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.30 uur: Engels, computeren; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten: 13.30 uur: Handwerken, computeren, koersbal; 19.00 uur: Line dance, compu teren; 19.30 uur; Bridge; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; NIEUWVLIET St.Bavodijk, 19.00 uur Landschapsexcursie, ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorweb; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren senior web; 14.30 uur; Ouderen soos; 15.30 uur Kreatieve Vorming tekenen en schilderen; 19.00 uur: Engels; 19.30 uur: Repetitie toneelvereniging, bijeen komst Groei en Bloei; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur. Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoe ve, 20.00 uur: Kaarten; Churchill hotel, 20.00 uur: Bijeenkomst Hobby Compu ter Club afdeling Zeeland; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17,00 uur: KBO kaarten en bingo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45