Wethouder in de bres voor musea PZC PZC Eilandenrijk langs Schouwse zuidkust Buffel-shuffle voor blokfluitjuf Hondius Start verkoop van energie-evenwichtige woningen Ouverture 13 lenden naarstig op zoek naar financiële middelen bandelen door oswachterij Opnieuw ongeluk op rotonde Cel- en werkstraf voor autokraker Tasjesroof in Terneuzen Uitbreiding gemeentehuis Borsele Behoefte stervensbegeleiding thuis Rookvrije ruimte rukt op donderdag 14 oktober 2004 frnrAli Pankow ZIERIKZEE - Er moet een dui delijke uitspraak van de gemeen - leraad komen over het al of niet toortbestaan van het Stadhuis- museum en het Maritiem Mu seum in Zierikzee. Wethouder ff. Renden van Cultuur vindt bet hoog tijd dat er een heldere keus wordt gemaakt tussen slui ten of investeren. Hij acht het «verantwoord de zaak nog ver der vooruit te schuiven. Irligt al lange tijd een rapport ra het bureau Berns, maar er góeurt niks. Straks ziet het stadhuis in Zierikzee er aan de innenkant net zo uit als de toe gemeentehuizen in Haam lede en Bruinisse." Renden Èargeert bewust omdat wat an betreft echt het uur 'U' gi de Zierikzeese musea is kangebroken. Hij voorziet de te- torgang van waardevol cultu re! erfgoed als er niet snel iels beurt aan de slechte wijze aarop een groot deel van de useale collectie ligt opgesla- in. ruikleen |eumstukken op de zolder ;n het stadhuis raken steeds tuier aangetast door insecten raat en het onstabiele klimaat, e schade betreft niet alleen de sigen collectie, maar ook stuk ken die in bruikleen zijn verkre- gü De gemeente werd de afge- open jaren al tweemaal gecon- ronteerd met claims van bruik- sngevers naar aanleiding van aan museale voorwer pen. De restauraties werden zo omogelijk bekostigd uit de lo pende begroting, maar die bleek elaatste jaren niet meer toerei- De programmabegroting oor het komend jaar geeft even- ensaan dat er geen geld is voor en gedegen aanpak van de Zie- musea. Het college van I en W geeft echter wel hoge irioriteit aan de musea, louder Renden is dan ook arstig op zoek naar middelen de meest noodzakelijke ver leringen in 2005 te kunnen la- iuitvoeren. Het gaat dan om jGH-HAAMSTEDE - Lief- bbers van paddestoelen kun- a de komen tijd hun hart op- ilen. pbosbeheer verzorgt op de terdagen 16, 23 en 30 oktober destoelenexcursies in de bos- ichterij Westenschouwen. On- rleiding van een deskundige is kunnen belangstellenden [wandeltocht door het bos ken Hierbij is speciale aan- jiï voor de paddestoelen die deze tijd van het jaar in het staan. ©nelden voor deze excursies e'oij de VW in Burgh-Haam- K Er wordt op alle drie de a vertrokken om 13.30 uur af de excursieschuur bij de Ingang van de Boswach- iWesterschouwen. ^zorgklachten: ^M-0231231 ®Pmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; aeterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCH0UWEN-DU1VELAND O'achtweg 23a Postbus 80 ^O AB ZIERIKZEE '6IOIII.454647 ^0111-454657 knail; redzzee@pzc.nl "arcel Modde (chef) hei Kleemans Ali Pankow Esrne Soesman Mslita Lanting Boogert (sport) centrale «si'onspark 28 REDACTIE p°stbus 31 AA GOES !fl I0113I3155OO «•'13)315669 i151!: redactie@pzc.nl in'ernet Plc.nl Ml: web@pzCin| het aanpassen van de depotruim te en de voormalige archiefklui- zen in het stadhuis in de Meel- straat. Verder is er geld nodig voor het verplaatsen van de col lectie. Ook zou de wethouder graag zien dat er in 2005 educatieve ac tiviteiten voor diverse doelgroe pen in de musea worden ontwik keld. Voor een eerste aanzet van dit alles zou een budget van ruim 300.000 euro nodig zijn. Hoop Hij heeft goede hoop binnen de posten in de lopende begroting van dit jaar nog wat budget te vinden. Volgens hem biedt de af ronding van de eerste periode ISV-programma (Investerings budget Stedelijke Vernieuwing) nog wel wat ruimte. Datzelfde geldt voor de voorganger van de ISV, het fonds Stads- en Dorps vernieuwing. „Voor die fondsen is wel een bestedingsprogram ma opgesteld, maar dat wil niet zeggen dat al het geld ook wer kelijk is uitgegeven. Op een deel van de restanten ligt al een claim, onder meer voor een ska- tepark, maar op het vrije deel wil ik een beroep doen voor de musea", aldus Renden. Verder heeft hij zijn blik laten vallen op de opbrengst van 1 mil joen euro uit de verkoop aande len Bouwfonds. Tweederde daar van is voor 2005 al begroot voor nieuwe investeringsruimte voor andere zaken. De overige 250.000 euro gaat naar Volks huisvesting, maar een deel van dat bedrag mag voor culturele doeleinden gebruikt worden Renden hoopt de gemeenteraad ervan te overtuigen dat de Zie rikzeese musea dan als eerste in aanmerking komen. Als het waterpeil wordt opgehoogd, wordt deelgebied II van gebiedsproject Schouwen-Oost het meest waterrijke nieuwe natuurgebied. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Het oogt nu nog kaal en desolaat, maar het wordt een waterrijk nieuw natuurgebied. Deelge bied II van landinrichtingsproject Schouwen-Oost wordt, voorspelt D. Fluijt van gebiedsbeheerder Staats bosbeheer, een eilandenrijk langs de Schouwse Zuidkust. De grond is afwisselend zompig of ge barsten droog. Hier en daar zijn nog plukjes van de oorspronkelijke begroei ing zichtbaar. Akkerdistel manifesteert zich op de niet ontgraven plekken. Op het proef veldje dat al vóór deelgebied I gegraven werd, heeft zich zeekraal en schorrekruid ontwikkeld. Nog niet zo lang geleden graasden hier de koeien en foerageerden er ganzen. In een paar maanden tijd werd het gebied - begrensd door N59, Hoosjesweg, In- laagweg en Bootsweg - omgetoverd van weiland tot 'krekengebied'. In totaal is 160.000 kubieke meter grond ontgraven en daarbij is geprobeerd zoveel moge- lijk het oude krekenpatroon weer terug te halen. Bij het maken van het ontwerp voor de herinrichting van het gebied is gebruik gemaakt van satellietfoto's. Fluijt: „Vanuit de lucht is echt perfect te zien hoe de kreken vroeger liepen. Qua landbouwgrond kan het gebied vol gens Fluijt nooit veel soeps zijn ge weest. „Het was slechte grond. Drassig en zilt. Er is wel geprobeerd te ontwate ren met behulp van drainage, maar drai nage in ongerijpte zware grond is ge woon onbegonnen werk. Voor de functie van natuurgebied waar in water een hoofdrol speelt, leent het gebied zich uitstekend. Daarbij is be wust gekozen voor het creëren van een reliëfrijk terrein. Water essentieel Fluijt: „Ze hadden met die graafmachi nes dit gebied ook zo glad als een biljart laken kunnen maken, maar dat is be wust niet gedaan. Nu zie je overal klei ne poeltjes en dat is precies de bedoe ling. Voor steltlopers is de droge grond veel te hard, maar in die poeltjes kun nen ze wel met hun snavel de grond in. Water is echt essentieel voor het gebied, daarom zijn aan de randen ook kades opgeworpen zodat het gebied desge wenst echt helemaal vol kan lopen en het water niet via aangrenzende sloten wordt afgevoerd. Schraal Schraal zilt grasland moet het worden, want dan ontwikkelen zich allerlei krui den. Ruige begroeiing, zo heeft er erva ring in de Prunjepolder geleerd, ver dwijnt vanzelf. Uiteindelijk moet het eilandenrijk langs de Schouwse zuidkust een eldora do worden voor steltlopers als kluut, tu reluur, plevier, strandloper en visdiefje. De mens dient in de visie van Fluijt op afstand gehouden te worden. „Zo'n weg als de N59 vlak langs het gebied, daar trekken vogels zich niets van aan. Maar als je mensen echt dwars door het ge bied zou laten lopen of fietsen, zou dat enorm veel verstoring geven. Daar moet je gewoon niet aan beginnen. Het is ook helemaal niet nodig, want het is een heel open gebied. Met een goede kijker kun je ook vanaf de randen ervan alles goed zien." Fluijt voegt er meteen aan toe dat de mens niet helemaal persona non grata wordt in het gebied. Staatbosbeheer ver zorgt er excursies. Water speelt, zoals al aangegeven, een hoofdrol in het gebied. Twee stuwen ver binden deelgebied II met de Prunjepol der en verdeeld over het gebied zijn drie windmolens geïnstalleerd waarmee water afgevoerd dan wel doorgepompt kan worden. Verbindingen Met het reeds heringerichte deelgebied III moeten vanuit deelgebied II nog ver bindingen gemaakt worden, maar dat kan pas als alle grond in deelgebied II is aangekocht, en dat is nu nog niet het ge val. Ondertussen wordt ook gewerkt aan het weer in ere herstellen van oude be namingen. De grote kreek in de Prunje krijgt de naam De Gravelinge. Ook voor de andere kreken wordt gekeken of de authentieke namen te achterhalen zijn. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De buffel-shuffle op euphonium en drums door Edward, Ruben en Robert, het Mozart-thema op dwarsfluit door Annemarie, een cd van het Loeki Stardust-blokfluitkwar- tet uit handen van Maud en Eli- ne en een fraaie canon door het onderwijsteam. Het zijn onder delen van het muzikaal onthaal dat de tachtigjarige blokfluitle rares juf A. Hondius gisteroch tend ten deel viel bij de christe lijke basisschool Jan Louis de Jonge in Zierikzee. „Juf Hondius is in augustus al tachtig geworden, maar dat was midden in de vakantie. Daarom vieren we die mijlpaal nu en combineren we het met de Kin derboekenweek, die muziek als thema heeft", licht schooldirec teur K. van Damme toe. Hondius was tot haar zestigste onderwijzeres bij de Jan Louis de Jongeschool. Na haar pensio nering bleef ze als blokfluitjuf bij de school betrokken. Ze had er toen al 34 jaar in het onder wijs opzitten. Heel wat kinde ren tussen de acht en twaalf jaar heeft ze het notenschrift bij gebracht en de eerste deuntjes op de blokfluit leren spelen. „Ik heb daar ook eerst zelf les bij de muziekschool voor moeten ne men, hoor. Vooral in so praan-blokfluit. Voor die tijd speelde ik alleen een beetje or gel, op zo'n ding met twee peda len", vertelt Hondius. Ze houdt van muziek én van kinderen en met het geven van blokf lui ties weet ze die affiniteiten mooi te combineren. In de hal van de school wordt ze onthaald op Happy Birthday en Lang zal ze leven. Die liedjes worden haar door 93 leerlingen toegezongen. Er staat een ver sierde stoel voor haar gereed. Het verjaardagsconcert gaat van start met het swingende nummer O, when the saints. Het wordt uitgevoerd door een en semble van blokfluit, dwars fluit, toetsen, slagwerk en gi taar. Hondius luistert zeer geconcen treerd naar de optredens. Voor al naar de euphonium. Ze moet erkennen dat ze nog nooit van dat instrument had gehoord. Naast de cd van Loekie Star dust krijgt ze ook nog een cd waarop kleinkunstenares Jenny Arean op speelse wijze voor kin deren een toelichting geeft op de Notenkrakerssuite. MIDDELBURG - Opnieuw is een automobilist hard in aanvaring gekomen met de rotonde op de Schroeweg in Middelburg. Dinsdagmiddag is een 23-jarige bestuurder door een vrachtauto tegen de korven met stenen geduwd die op de rotonde staan. De man reed op de linkerrijbaan in de richting van Middelburg. De vrachtwagen reed op de rechterrijstrook. Doordat de vrachtwagen niet in de juiste baan bleef, werd de auto tegen de stenen gedrukt. Niemand raakte gewond, de auto is aan twee kanten be schadigd. MIDDELBURG - Een 36-jarige Vlissinger is gisteren in Middelburg voor het plegen van een serie autokraken ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De rechtbank nam in de strafmaat ook nog een diefstal uit de schuur van een woning en een winkeldiefstal mee. In het laatste geval be dreigde de Vlissinger de personeelschef. Aan slachtoffers moet hij 342 euro schadevergoeding betalen. TERNEUZEN - In de Debussyhof in Terneuzen werd dinsdag tussen 16.15 en 16.30 uur een 76-jarige inwoner uit die plaats van zijn tas beroofd. Hij reed op zijn scoot- mobiel over de Chopinlaan in de richting van de Bach- laan. In een boodschappenmandje voor op het stuur lag zijn tas. Toen twee fietsers naast hem kwamen rijden, kreeg hij van een van hen een duw en hij bemerkte even later dat zijn tas uit de boodschappenmand verdwenen was. In de tas zaten onder andere een gsm, persoonlijke papieren, enkele euro's en gereedschap. HEINKENSZAND - Het gemeentehuis van de gemeente Borsele in Heinkenszand moet worden uitgebreid. Een ar chitect van het Rotterdamse architectenbureau Klunder presenteert vanavond aan de Borselse gemeenteraad een eerste ontwerp. Een extra vleugel is gepland, waarin werk- en spreekruimtes zijn voorzien en een nieuwe pu- blieksbalie. Over de kosten is vooralsnog niets bekend en ook niet wanneer met het werk wordt begonnen. Een nieu we publieksbalie en de spreekruimtes zijn noodzakelijk om bezoekers beter van dienst te kunnen zijn. Ook zit een aantal ambtenaren momenteel erg krap. THOLEN - Er is veel behoefte aan stervensbegeleiding bij mensen thuis. Dat is de conclusie uit een onderzoek van het Netwerk Palliatieve Zorg in de regio Roosendaal, Bergen op Zoom en Tholen. Palliatieve zorg is de zorg vanaf het moment dat bij een patiënt wordt gecon stateerd dat genezing niet meer mogelijk is. Behalve de behoefte aan de mogelijkheid thuis de laatste levens dagen door te brengen, blijkt uit het onderzoek dat de spreiding van voorzieningen voor palliatieve zorg in de regio beter geregeld moet worden. Zo staan er in Tho len te weinig bedden, waardoor nogal wat patiënten ver zorgd moeten worden in de rest van Zeeland of West-Bra bant. teem, dat warmte aan de bodem onttrekt en afgeeft voor de vloer verwarming. Ook spoelt de hele wijk de toiletten door .met schoon regenwater. Dat water wordt tevens gebruikt voor de wasmachines en de buiten kraan. De twee huizen met de zonnepa nelen wekken net zoveel energie op, als een gemiddeld gezin bij normaal verbruik nodig heeft. Dat wil niet zeggen, dat de nieu we bewoners geen energiereke ning meer krijgen. Als ze meer energie nodig hebben, krijgen ze die van het energiebedrijf. Als ze over hebben, mogen ze ener gie inleveren. De meeste energie bedrijven geven een vergoeding voor het teruggeven van ener gie. Volgens projectontwikkelaar F. Grobecker van Assink Vast goed uit Oud-Beijerland zijn de zuinige huizen niet veel duurder dan gewone huizen. „Dat komt mede door de subsidie, maar ook doordat de bewoners veel besparen op de electriciteitsre- kening." De woningen kosten tussen de 404.500 en 480.000 euro, eind 2005 worden ze opgeleverd. De verkoop begint zaterdag 30 okto ber in het kantoor van makelaar Meeüs in Goes, van 14 tot 16 door Freek Janssen GOES - Huizen die bij een ge middeld gebruik van een gemid deld gezin net zoveel energie op leveren als dat de bewoners ge bruiken. Twee energie-even wichtige woningen in de Goese nieuwbouwwijk Ouverture ko men eind deze maand op de markt. De huizen maken deel uit van het project Solarmio en komen te staan op de Elvis Presleylaan. Het gaat om twaalf woningen, waarvan tien extreem energie zuinig zijn en twee energie-even wichtig. Het project kreeg het keurmerk Zonnenwoning van het Wereld Natuur Fonds en wordt gesubsidieerd door de ge meente Goes en de provincie. De woningen worden zeer goed geïsoleerd. De twee energie- evenwichtige woningen krijgen zonnepanelen op het dak, de ove rige tien worden voorzien van zonnecollectoren die aangeslo ten zijn op een warmteboiler. Daardoor gebruiken ze onge veer 25 procent minder energie dan de landelijke norm. Regenwater Net zoals de overige woningen in Ouverture worden ze aange sloten op een warmtepompsys- Juf Hondius luistert aandachtig naar het Mozart-thema dat hier op dwarsfluit wordt gespeeld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow men over dit besluit, maar is er toch bewust voor gekozen onder meer uit bezuinigingsoverwe ging. „Het kost tijd als mensen regelmatig naar die rookkamer gaan. Bovendien zijn we als ge meente niet meer verplicht een rookkamer beschikbaar te heb ben", zegt de wethouder. Het anti-rookbeleid breidt zich ook buiten het gemeentehuis uit. Het rookverbod in openbare ruimtes is nu al mede van toe passing op de gesubsidieerde sportcentra Westerschouwen eh Onderdak Zierikzee. Het dage lijks gemeentebestuur heeft hét voornemen het rookverbod pei' 1 januari 2005 ook voor de niet-gesubsidieerde sportaccom modaties te laten gelden. Croné benadrukt dat de gemeente daar mee handelt in de geest van het rijksbeleid. ZIERIKZEE - De gemeente Sehouwen-Duiveland gaat het rookverbod in openbare ruim ten uitbreiden en ontziet daar bij de eigen ambtenaren en be stuurders niet. In het Zierikzeese gemeentehuis geldt nu kamer 110 nog als 'rookhol' voor de mensen die van tijd tot tijd een sigaretje wil len opsteken. Daar komt met in gang van 2005 een einde aan. „We gaan die rookkamer per 1 januari opdoeken. Er is dan in het hele gemeentehuis geen en kele plaats meer waar gerookt mag worden. Dat geldt voor ie dereen, ook voor wethouders", zegt wethouder A. Croné. Volgens hem zal er best wat ge mor vanuit de organisatie ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37