PZC Paling wordt een zeldzaamheid Gestolen auto uit haven gevist Dumpen huisdieren in natuurgebieden wordt probleem Zierikzeese barman naar WK biertappen 18 leeuwse vissers zoeken heil in overkoepelend Europees beleid Kosteloos juridisch advies VVD vreest gevolgen industrie Speelplaatsen in de knel Jongen betrapt met vuurwerk Zierikzeese mishandeld in Schore zeeuwse almanak Holanda löwgei Luie 0113-315649 ■mv.pzc.nl Jat,edactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Crd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ews-Vlaanderen: 0114-372770; (jjtionaal: 020-4562500. donderdag 14 oktober 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode Hockeycoach Mare Lammers in wachtkamer editie Schouwen-Duiveland to Marcel Modde BERIKZEE - De paling kan al- Idtn voor uitsterven worden be- iocd door een overkoepelend Europees beleid. Eenzijdige aaatregelen door Nederland, ha len niets uit, waarschuwt voor- Btter J. Geleijnse van de Combi ne van Beroepsvissers Zuid-West Nederland. koepel van beroepsmatige jjnenwatervissers onderkent 3t het met goed gaat met de Blstand. Het aantal glasalen bt uit de Sargassozee bij Ber- uda naar Europa zwemt, is Sechts één procent van de 'wit- golf die nog in de jaren 70 de- ekant op kwam. Daarnaast ijet de geslachtsrijpe schieraal r de bouw van dammen en gemalen steeds moeilijker te ont- nappen uit de binnenwateren. Ee" gevolg is dat het slinkende lantal palingen elkaar nauwe- ijks nog weet te vinden voor de oortplanting. Te ver De conclusie van bioloog f,Dekker dat er onder het hui- lige internationale visserijbe- •idover vijf jaar in Nederland n jonge paling meer te zien il zijn, gaat Geleijnse echter Kite ver. Dekker promoveerde fee week op twee decennia on- lerzoek namens het Rivo (Neder- inds Instituut voor Visserij On trok) in IJmuiden. Zijn proef- hiift baseert zich echter hoofd- kelijk op de situatie in het IJs- waar steeds meer be roepsvissers opgeven. De situa tie in de Delta is lang zo desas treus nog niet, ervaart Geleijn se. Hij baseert zich daarbij op de vangstgegevens van vissers op de Oosterschelde en Grevelin- gen. Maar ook de geluiden uit het Veerse Meer zijn hoopge vend. „Als je ziet hoeveel jonge paling er momenteel bij het nieu we doorlaatmiddel binnen komt." Toch realiseert de Com binatie van Beroepsvissers zich terdege dat er iets moet gebeu ren om de palingvangst voor Ne derland te behouden. Want dat de aalstand geleidelijk terug loopt, is een keihard feit, ziet ook Geleijnse. December 2002 kwam de organi satie met een initiatiefvoorstel voor herstel van de aalstand. „Wij zijn bereid de schieraal te vangen en over de dijk te zetten, zodat ze naar de paaigronden kunnen zwemmen. Maar dat ver lies aan inkomsten voor de vis sers moet dan wel worden ge compenseerd." Veel belangrij ker nog vindt Geleijnse dat er een Europees verbod komt op de glasaalvangst. „Als er geen glasaal binnenkomt, krijg je ook geen jonge paling meer en dan houdt het ooit een keer op." Braafste jongetje De voorzitter van de beroepsor ganisatie is er beducht op dat Nederland als braafste jongetje van de klas eenzijdig de schier aalvangst verbiedt, opdat de pa lingen vrijelijk naar de paaigron den kunnen trekken. „Zo'n een zijdige maatregel zou desas treus zijn voor de Nederlandse vissers. Het is bovenal een mon diaal probleem. Dat moet je dan op z'n minst Europees benade ren." De Faunabescherming is een ac tie begonnen tegen het sluisregi- me voor de Grevelingen. Rijks waterstaat sluit de spuisluis in de Brouwersdam maximaal der tig dagen. Zo wordt voorkomen dat de schieraal massaal naar buiten zwemt. De milieubewe ging roept via de internetsite op tot het sturen van een standaard brief aan de ministers Veerman (Natuur) en Peijs (Verkeer en Waterstaat). Daarin wordt met klem verzocht gebruik te maken van het tijdelijk Nederlands voorzitterschap van de Europe se Commissie en de vangst op schieraal te verbieden. Volgens Geleijnse weten de Zeeuwse palingvissers zich, an ders dan hun collega's rond het IJsselmeer, vooralsnog redelijk te redden. Alle beroepsvissers in deze branche zijn bij de belange norganisatie aangesloten. Het sterke punt van de Zeeuwen is volgens de voorzitter dat ze hun horizon verbreden door zich ook op kreeft en andere vissoorten te richten. Hoe je een goed biertje tapt? Fred Kramer: „Goed naar je bier kijken en op het juiste moment de tap weer dicht. Het moet in één keer goed zijn." foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Barkeeper Fred Kramer van Stadscafé De Ban- jaard in Zierikzee doet mee aan de Stella World Draught Master Competition in Brussel, ofwel het wereldkampioenschap bier tappen. Kramer neemt het na mens Nederland op tegen 59 an dere biertappers uit evenzoveel landen. Voor de Stella World Draught Master Competition kun je je niet kwalificeren, zegt Kramer. Je wordt ervoor gevraagd. En dat is een hele eer. Want een perfect biertje tappen is zeker niet voor iedereen weg gelegd. Het vergt niet alleen er varing, maar ook fingerspitzen- gefühl. Kramer legt uit dat een goed ge tapt biertje begint met een per fect schoon glas. Er mag abso luut geen vettigheid op het glas zitten, want dan is elke poging een mooi biertje te tappen bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Verder moet de druk waaronder getapt wordt, in or de zijn. Kramer heeft zijn tap meestal op zo'n twee bar staan. Dat werkt het prettigst. Het vol te tappen glas dient on der een bepaalde hoek onder de biertap te worden gehouden, waarna het tappen kan begin nen. Kramer: „En dan is het een kwestie van goed naar je bier kij ken en op het juiste moment de tap weer dicht. Het moet in één keer goed zijn." Bolle kraag Een goed getapt biertje heeft een schuimkraag van zo'n twee vingers dik. Een schuimkraag die stevig en bol moet zijn om door de jury goedgekeurd te worden. „Je moet er als het wa re een euro op kunnen leggen zonder dat die er doorzakt. En de schuimkraag moet minstens vijf minuten intact blijven. Als-ie voor die tijd inzakt, is het niet goed." Aan ervaring ontbreekt het Kra mer - al twintig jaar achter de tap te vinden - zeker niet. Toch gaat hij oefenen om tijdens het door brouwerijconcem Inter- brew uitgeschreven wereldkam pioenschap zo goed mogelijk voor de dag te komen. „Want het is echt een heel groot verschil of je in de kroeg achter de tap staat of bij die wedstrijd, met de jury die op je vingers kijkt en een batterij camera's op je gericht. Ik heb bij andere wed strijden gezien dat barkeepers van de zenuwen het glas kapot stootten tegen de tap. Bierviltje Tijdens het WK bier tappen in Brussel dient Kramer vier apart getapte biertjes te serve ren. Ook dat serveren dient cor rect te geschieden. „Dus je dien blad moet schoon en droog zijn en elk glas gaat op een biervilt je. Een flesje bier uitschenken in het glas is ook onderdeel van de wedstrijd. Ook niet eenvoudig, weet Kramer. „Een biertap is een apparaat dat je bedient. Maar bij het uit schenken van flesje bier moet je het allemaal helemaal zelf doen." Kramer vertrekt dinsdag 26 ok tober naar Brussel waar Inter- brew voor hem kamers heeft ge reserveerd in het Royal Windsor hotel in hartje Brussel. Trainen kan woensdag 27 oktober in het Theatre Vaudeville in de Gale rie de la Reine. Donderdag 28 oktober worden de wedstrijden afgewerkt. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Uit de haven van Brouwershaven is gis termiddag een gestolen perso nenauto gevist. Bloedsporen op de loswal deden even vermoe den dat sprake was van een ge weldsdelict. Die eerste indruk werd nog ver- Zor9t voor een rechtvaardige schadevergoeding £900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl sterkt door bandensporen in de berm die richting bloedplas we zen. De loswal en omgeving wer den door de politie afgezet en na der onderzocht. Toen werd ech ter duidelijk dat de plas bloed veroorzaakt was door een jonge tje dat toevallig die ochtend van de dijk was gevallen. Hij werd door de plaatselijke huisarts aan zijn wond behandeld. Ondertussen bleek ook dat de auto leeg was. En dat er zich in de omgeving van de auto, onder water, geen mensen bevonden. De Brouwse brandweer was ter plaatse, met de in Brouwersha ven gestationeerde boot van de brandweer Schouwen-Duive land. Ook werd assistentie van duikers ingeroepen. De Goese duikploeg had niet genoeg men sen beschikbaar, dus werd een beroep op het duikteam van de brandweer Vlissingen/Middel- burg gedaan. Zij waren in twin tig tot dertig minuten ter plaat se. De gemeente Schouwen-Dui- ZIERIKZEE - De WD afdeling Schouwen-Duiveland vreest een aanzienlijke toename van het vrachtverkeer op de N59 en N57 bij de mogelijke komst van de Westerschel- de Container Terminal. Het raadslid H. Coomans heeft partijgenoot I. Vogelaar van de Provinciale Statenfractie tijdens een discusiebijeenkomst van de liberalen ge vraagd om aandacht en oplossingen voor de 'voorspelbare verkeersproblemen'. Ook is de WD beducht op negatieve gevolgen van de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Ter compensatie van de zeewaartse industriële ontwikke ling wordt gedeeltelijk voor de Schouwse kust een nieuw natuurgebied ingericht. Daaruit vloeien 'enorme beper kingen' voort voor surfers, beroeps- en sportvissers en zwemmers, aldus de partij. Plannen voor het aanbrengen van een doorlaatsluis in de Brouwersdam ten behoeve van de pleziervaart, worden daarmee eveneens onuitvoer baar. ZIERIKZEE - De gemeente heeft te weinig budget voor het onderhoud, beheer en vervanging van de speeltoestel len op de speelplaatsen op Schouwen-Duiveland. De regio telt ongeveer 120 speelruimten met circa 70 speeltoestellen. Hiervan zijn ongeveer 80 terreintjes in ge meentelijk bezit. De overige speellocaties zijn gekoppeld aan scholen, peuterspeelzalen, kinderopvangcentra en dergelijke. Het beschikbare budget van jaarlijks 20.000 euro tot 2008 is onvoldoende. Dit budget zal de komende jaren besteed worden aan de meest noodzakelijke onderhoudswerk zaamheden en vernieuwingen. Veel wensen op dit gebied zullen echter niet gehonoreerd kunnen worden. ZIERIKZEE - Een vijftienjarige jongen uit Serooskerke is dinsdag in Zierikzee aangehouden wegens het in bezit hebben van vuurwerk. Op het Haringvlietplein werd hij door de politie betrapt met zeventig zogeheten kanonsla gen en twee doosjes babypijlen. Hij is doorverwezen naar het bureau Halt. SCHORE - Een 27-jarige vrouw uit Zierikzee is gistermor gen in Schore door twee vrouwen mishandeld. Ze reed over de Schoorsedijk, toen ze onenigheid kreeg met een andere automobiliste en haar bijrijdster over een ver keerssituatie. De Zierikzeese werd door de twee vrouwen aangehouden en vervolgens geslagen en aan de haren ge trokken. Ze heeft aangifte gedaan bij de politie, de twee vrouwen zijn nog niet aangehouden. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Het dumpen van huisdieren in natuurgebie den begint een hardnekkig pro bleem te worden. Staatsbosbe heer krijgt alleen al in haar ge bieden op Schouwen-Duiveland jaarlijks met enkele honderden gevallen te maken. Boswachter D. Fluijt heeft zo'n beetje alles al een keer aange troffen. Tamme ganzen die ge dumpt werden in de Prunje, complete nesten kittens die in de Boswachterij Westerschou- wen aan hun lot werden overge laten tot aan konijnen, krielkip pen, hanen en tamme Kaapse eenden aan toe. Vervuiling Fluijt: „Het is echt al jaren aan de gang, het gebeurt stelselma tig en het is gewoon faunaver vuiling. Er komen dieren in een gebied waar ze helemaal niet thuis horen. „Als bijvoorbeeld katten verwilderen, worden het echte rovers die schade aanrich ten onder de vogelpopulatie. In de Westhoek gebeurt het behoor lijk vaak en daar hebben ze bij voorbeeld op campings regelma tig last van verwilderde kat ten." Dat mensen hun Flappie goed bedoeld de vrijheid geven, wil er bij Fluijt niet in. „Ze wil len gewoon van de beesten af. En ze weten donders goed dat bijvoorbeeld een tam konijn geen schijn van kans heeft om te overleven in het wild. Die dieren weten gewoon niet hoe ze aan hun eten moeten komen en ze zien ook geen gevaar. Ze verhongeren, verdrinken of worden doodgereden." Tegen de tijd dat de gedumpte dieren gevonden worden, is het vaak al te laat om ze nog te kunnen red den en worden de dieren afge maakt. Verdwenen Betrappen van mensen die dieren in natuurgebieden dum pen, lukt maar zelden. Bos wachter Fluijt: „De mensen die dat doen zijn slim genoeg om het niet overdag te doen. Ik heb één keer gezien hoe de kof ferbak van een auto open ging en er tamme witte ganzen ge dumpt werden. Ik stond op der mate grote afstand dat ik zon der kijker het nummerbord van de auto niet kon lezen. Tegen de tijd dat ik er aankwam, was de auto al lang en breed verdwe nen. Er valt erg weinig tegen te doen." Een passant zag gisteren een auto op de bodem van de haven van Brouwershaven liggen. Eenmaal bo ven water bleek het om een gestolen voertuig te gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema veland beschikt sinds kort niet meer over eigen brandweerduik teams. Het zilverkleurige voer tuig was die ochtend als gesto len opgegeven in Nieuwerkerk. Een passant zag de auto op de bodem liggen en waarschuwde de hulpverleningsdiensten. De wagen is door bergingsbedrijf Ista uit Oosterland uit water ge haald. Die klus zat er gistermid dag rond een uur of vier op. Op vakantie in Spanje bevon den die twee Middelburgers zich tegenover een rij spier witte molens. Niet van die mo derne ranke palen, maar de zelfde waartegen Don Qui- chotte eens een vergeefs ge vecht voerde. Verguld met het bezoek van de Middelburgers én een gro te groep motorrijders, nodig de de molenaar zijn gasten uit een van de molens van bin nen te bezichtigen. Waar die motorrijders van daan kwamen, wilde hij graag weten. Uit Hongarije. „Aha, Puskas!" riep hij grijn zend uit. Ferenc Puskas, de grote Hongaarse voetballer die bij Real Madrid in de ja ren zestig de sterren van de hemel speelde. Een van de Hongaren wierp een blik op de nummerplaat van de auto uit Middelburg en stelde met een knipoog vast: „Aha, Cruijff. Toen de Middelburgers de mo len betraden, moesten ook zij hun afkomst vermelden. „Ho landa", antwoordden ze trots. Dat land kende de molenaar natuurlijk ook, hij sprak de taal zelfs: „Aha, Holanda. Dank voor die bloemen!" 50 jaar jKinderboeken- [week i/m 16 oktober gratis bij aankoop van 9,99 aan kinderboeken >win: wie wordt het Meest belezen jZeeuwse kind vanavond vanaf 17.30 uur jlOOl-Nacht menu Mercimek (^orbasi en Sa^ma Tava of Dolmas en Baklava 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 16 oktober 15.00-16.00 uur in de Drvkkery Klaas Verplancke illustreert en signeert overzichtstentoonstellii Klaas Verplancke en 5 Zeeuwse Illustratoren bekijk ook onze website (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35