Toch onderzoek één waterschap Grote ongerustheid over schelpdiersector Y erseke PZC Barman naar wk biertappen ProRail: geen belang Bergen op Zoom in Zeeuwse spoorlijn Kabinet moet reden harde maatregelen beter uitleggen ponds i7 ft i Dagelijks bestuur Zeeuwse Eilanden wil uitspraak Algemene Vergadering Ex-portier van Kiekieris vindt straf onterecht Toertocht voor mountainbikers Auto uit water Liliane Maak er een Kleintje van. JKleintjesma kt.nl HELP HET GELUK'N HANI -ktndeiJiufo «S**» Tuincentrum Wagenaar donderdag 14 oktober 2004 door Ab van der Sluis en Conny van Gremberghe MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van het Waterschap Zeeuwse Eilanden vraagt de Algemene Vergadering vandaag toch een uitspraak te doen over de vorming van één waterschap in de provincie. Vorige week besloot collega-waterschap Zeeuws-Vlaanderen niet (meer) mee te werken aan een schaalvergroting. „Wat ons be treft". aldus dijkgraaf W. Gosse- laar gisteren na afloop van de vergadering van het dagelijks bestuur, „zijn er voldoende ra tionele argumenten om het on derzoek toch uit te voeren." Vorige maand maakten de twee waterschappen bekend te willen onderzoeken of één Zeeuws wa terschap een doelmatiger organi satie oplevert en kostenbespa rend werkt. Het plan leidde vrij wel meteen tot kritiek in Zeeuws-Vlaanderen. Een brief van de ondernemingsraad werd ondertekend door 156 van de 176 medewerkers. Het dagelijks bestuur trok daarop het plan vo rige weekin. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden vergaderde gisteren over de vraag of het wel zinvol is een onderzoek te doen naar de vorming van één wa terschap als één van de twee partners heeft afgehaakt. „Bij de start hebben wij gezegd dat er zeker in Zeeuws-Vlaanderen financiële voordelen zijn te halen", aldus Gosselaar, „maar ook voor heel Zeeland. Over Zeeuws-Vlaanderen hebben wij niets te zeggen, maar het on derzoek gaat ook de burgers boven de Westerschelde aan. Het. is jammer dat Zeeuws-Vlaanderen niet wil meedoen, maar daar moet je je bij neerleggen." Samenwerking Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren kan niet onder samenwer king met andere instanties uit. Wil het schap niet met collega schap Zeeuwse Eilanden in zee, dan moet er op zijn minst een sa menwerkingsverband met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten worden opgetuigd. Dit stellen de PvdA-wethouders en hoofdin gelanden J. van Schaik en P. Weemaes. De twee drongen voor de zomer vakantie in een brief aan het da gelijks bestuur van het water schap aan op een onderzoek naar de samenwerkingsmogelijk heden met de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Volgens Van Schaik en Weemaes zou een krachten bundeling op diverse terreinen forse besparingen kunnen op leveren. Het dagelijks bestuur van het schap nam - met het onderzoeksvoorstel van Zeeuw se Eilanden resulterend in een fusie per 2008 in gedachten - de brief van de hoofdingelanden niet serieus en verzuimde inhou delijk op de voorstellen in te gaan. Doelmatiger „Wij vinden dat het dagelijks bestuur nu niet meer om onze voorstellen heen kan. De bur gers beseffen nu, na alle bericht geving, ook dat de instellingen doelmatiger en goedkoper kun nen werken. Alleen al door sa men met de gemeente Ter- neuzen, Hulst en Sluis zaken op te pakken kan het schap, maar ook de gemeenten fors bespa ren. Op tal van terreinen valt voordeel te behalen. Niet alleen op de gezamenlijke inning van belastingen en aanslagen, maar ook op het vlak van riolerings projecten, piketdiensten, geza menlijke inkoop, het samenge- bruiken van werkplaatsen en materieel", benadrukt Van Schaik. Hij zou er ook geen moeite mee hebben als waterschap Zeeuwse Eilanden vandaag alsnog besluit om zelf de voordelen van een opschaling van het wa- terschapsbestel in Zeeland te la ten onderzoeken. „Als zij dat willen moeten ze dat vooral doen. Punt is echter wel dat op papier een efficiencywinst wel licht makkelijk te behalen is, maar de praktijk zal dan toch anders zijn." Hoe je een goed biertje tapt? Fred Kramer: „Goed naar je bier kijken en op het juiste moment de tap weer dicht. Het moet in één keer goed zijn." foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Barkeeper Fred Kramer van Stadscafé De Banjaard in Zierikzee doet mee aan de Stella World Draught Master Competition in Brussel, ofwel het wereld kampioenschap biertappen. Kramer neemt het namens Nederland op tegen 59 andere biertappers uit evenzoveel landen. Voor de Stella World Draught Master Com petition kun je je niet kwalificeren, zegt Kramer. Je wordt ervoor gevraagd. En dat is een hele eer. Want een perfect biertje tap pen is zeker niet voor iedereen weggelegd. Het vergt niet alleen ervaring, maar ook fin- gerspitzengefühl. Kramer legt uit dat een goed getapt biertje begint met een perfect schoon glas. Er mag absoluut geen vettigheid op het glas zitten, want dan is elke poging een mooi biertje te tappen bij voorbaat tot mislukken ge doemd. Verder moet de druk waaronder ge tapt wordt in orde zijn. Kramer heeft zijn tap meestal op zo'n twee bar staan. Dat werkt het prettigst. Het vol te tappen glas dient onder een be paalde hoek onder de biertap te worden ge houden, waarna het tappen kan beginnen. Kramer: „En dan is het een kwestie van goed naar je bier kijken en op het juiste mo ment de tap weer dicht. Het moet in één keer goed zijn. Een goed getapt biertje heeft een schuim kraag van zo'n twee vingers dik. Een schuimkraag die stevig en bol moet zijn om door de jury goedgekeurd te worden. „Je moet er als hot ware een euro op kunnen leg gen zonder dat die er doorzakt. En de schuimkraag moet minstens vijf minuten in tact blijven. Als-ie voor die tijd inzakt is het niet goed." Aan ervaring ontbreekt het Kramer - al twintig jaar achter de tap te vinden - zeker niet. Tijdens het WK bier tappen in Brussel dient Kramer vier apart getapte biertjes te serveren. Ook dat serveren dient correct te geschieden. Een flesje bier uitschenken in het glas is ook onderdeel van de wedstrijd. Kramer vertrekt dinsdag 26 oktober naar Brussel waar Interbrew voor hem kamers heeft gereserveerd in het Royal Windsor ho tel in hartje Brussel. door Laurent Heere BERGEN OP ZOOM - De ge meente Bergen op Zoom mag volgens ProRailgeen rol spelen bij het beoordelen van plannen voor spoorlijnen in Zeeland. Bergen op Zoom heeft zich aan gesloten bij het 'front' van Zeeuwse gemeenten en de pro vincie Zeeland. Het gezamenlijk belang van de gemeenten en de provincie is dat men strijdt te gen de toenemende geluidhin der door het goederenspoor. In dat verband heeft de gemeente Bergen op Zoom zich ook ge mengd in de discussie over de Sloelijn bij Vlissingen en de Zeeuwse lijn. ProRail, de beheerder van het spoor, vindt dat de gemeente Bergen op Zoom geen belang hebbende is als het gaat om de Sloelijn. Bergen ligt immers op forse afstand van Vlissingen. Daarnaast meent ProRail dat toename van het goederenver voer per spoor in Zeeland geen gevolgen heeft voor de geluid hinder in Bergen op Zoom. De gemeente en ProRail treffen elkaar nu op 25 oktober bij de Raad van State. Voordat de Raad van State de zienswijze van onder meer Bergen op Zoom, maar ook de Belangenver eniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS) inhoudelijk wil beoorde len, moet de rechter eerst uit spraak doen over de vraag of Bergen belanghebbende is. Zo niet, dan komt het niet tot een inhoudelijke beoordeling van de Bergse bezwaren. Die komen er op neer dat de geluidhinder in Bergen toeneemt doordat er meer goederentreinen door Ber gen op Zoom kunnen komen. ProRail vindt trouwens dat de Zeeuwse en Brabantse gemeen ten ten onrechte eisen dat er maatregelen worden genomen tegen toegenomen geluidhinder. De gemeenten, gesteund door de actiegroep BAS willen dat Pro- Rail maatregelen neemt om de overlast te beperken. ProRail weigert dat nu, omdat de beheerder van het spoor zegt dat ProRail niet kan vaststellen of er inderdaad meer goed@ treinen gebruik maken va spoorlijn Vlissingen-Bei^ Zoom. ProRail heeft fonneeij zwaar aangetekend tegen?; nen van de gemeente R03 waal om tot handhaving 013 gaan. ProRail heeft de bez« maandag mondeling kunne: lichten in Reimerswaal. DEN HAAG - Een 48-j» man uit Heinkenszand vindij hij onterecht is veroordj door de Middelburgse poS rechter voor het mishand van diverse bezoekers van dj Kiekieris in 's Heerenhofk,! mer vorig jaar. De voormalig portier van i etablissement verricht nog t tijd hand- en spandienstent! de horecagelegenheid, waan zijn vrouw en dochter nogn ken. De forsgebouwdemanö daar destijds achter elkaari man aan hun nek omhoog t hen buiten te zetten. Ze stëj bijna en hun voeten zwel tot een halve meter boven i grond, volgens diverse besdsj vingen. Maar gisteren in htg beroep bij het Haagse gered) hof ontkende de Bevelanderd! „Ik heb ze alleen een duwfl ven." Hij zou dat volgens hem geda hebben omdat ze hem hadj aangevallen nadat hij hal ruzieënde partijen was gespui gen. Anderhalve maand U had hij - ook in of om Kiekte! - nog iemand een gebitsveraia gende dreun in het gezichtgj ven, zo gaf de man wel „Maar dat was ook omdat mij aanviel." De politierechter had de al 180 uur werkstraf en twee mali den voorwaardelijke celstrafq gelegden daarnaast ook eenra bod om gedurende twee jaari Kiekieris te komen. Uitspraak op 26 oktober, door Harmen van der Werf YERSEKE - Over de toekomst van de schelpdiersector in Yer- seke bestaat grote ongerustheid. Volgens vakbondsbestuurder P. Hazelager van FNV Bond genoten blijft die niet beperkt tot mensen die ontslag boven het hoofd hangt door het verbod op mechanische kokkel visserij. s-HEER ARENDSKERKE - Wielercomité 's-Heer Arendsker- ke houdt zaterdag een toertocht voor mountainbikers door Zuid-Beveland De start is tus sen 12 en 14 uur bij het Arends huis, en de te verrijden afstan den zijn 17, 35 en 50 kilometer. Een week later, zaterdag 23 ok tober, is ook vanuit 's-Heer Arendskerke de eerste wedstrijd in de Zeeuwse ATB-competitie. BROUWERSHAVEN - Uit de haven van Brouwershaven is gis tel-middag een gestolen auto ge rist. De wagen was in Nieuwer- kerk gestolen en is door ber gingsbedrijf Ista uit Oosterland uit het water gehaald. Hazelager is sinds kort namens de vakbonden en hun leden bij conservenfabrieken in Yerseke in gesprek over een sociaal plan. Twee van de drie conservenfa- brieken, van Heiploeg Shellfish en Roem van Yerseke, staan op het punt de deuren te sluiten. Prins en Dingemanse is nog van plan de mosselconservenpoot overeind te houden. Tweehonderd directe arbeids plaatsen staan op de tocht. „Maar", heeft Hazelager uit overleg met vakbondsleden be grepen, „veel mensen denken dat het daar niet bij blijft. Zij vrezen dat het door de regering opgestelde nieuwe schelpdiervis- serijbeleid nog meer banen gaat kosten in de sector." Of dat zo is, kan Hazelager moei lijk inschatten. Hij is nog niet zo lang bij de schelpdierbranche betrokken, waarin de organisa tiegraad, het aantal vakbondsle den, erg laag is. Veel reden om lid te worden, was er ook niet. Het ging de sector tot voor kort redelijk voor de wind en tot be gin deze zomer zag het er ook naar uit dat de mechanische kokkelrisserij door zou kunnen gaan. Het gaswinningsrapport van de Wadden-commissie Meijer gooide roet in het eten. Gaswinning wordt wel toege staan, in ruil waarvoor - een po litieke deal met D66 in de hoofd rol - de mechanische kokkelris serij in de Waddenzee het veld moet ruimen. De sector staat een uitkooprege ling te wachten. Om de hoogte daarvan te bepalen is een specia le commissie ingesteld onder de leiding van oud-Unilever-top- man F. Maljers. „En het is maar afwachten wat daaruit komt", aldus Hazelager van FNV Bond genoten. „Pas als die commissie eruit is, kunnen we eigenlijk gaan onderhandelen over de in vulling van een sociaal plan voor het personeel." Hazelager is van mening dat het niet bij een sociaal plan kan blij ven. De rijksoverheid zal ook iets moeten doen om de econo mie in Yerseke, het centrum van de schelpdiersector, te helpen. In een brief aan de Tweede Ka mer en minister Veerman van Landbouw hebben de provincie en de gemeente Reimerswaal - waaronder Yerseke valt - daar al eerder op aangedrongen. In dat koor heeft zich deze week een nieuwe speler gemengd, de Kamer van Koophandel Zee land uit Middelburg. Voorafgaand aan het debat dat de Tweede Kamer vandaag aan de voorstellen voor een nieuw schelpdierrisserijbeleid be steedt, heeft de Kamer van Koophandel op een rijtje gezet hoe belangrijk de schelpdiersec tor voor Zeeland en met name de vissersplaatsen Yerseke, Brui- nisse en ook Zierikzee is. De be drijfstak is goed voor een export- bedrag van driehonderd miljoen euro per jaar en duizend directe arbeidsplaatsen in Zeeland, plus ruim duizend indirecte ar beidsplaatsen in onder meer de groothandel en de verwerkende industrie. Ook de toeristische betekenis moet niet worden uitgevlakt, stelt de Kamer van Koophandel. Yerseke alleen trekt jaarlijks tienduizenden bezoekers en 'ge niet tot ver buiten de landsgren zen bekendheid als schelpdier- centrum'. Druk De druk op de hele schelpdier sector, ook de mosselkwekerij, is groot om te innoveren, om mi lieuvriendelijker te werken. De Kamer van Koophandel zegt dit te kunnen billijken, maar 'dan dient er terdege rekening te wor den gehouden met economische en maatschappelijke effecten'. De schelpdiersector moet redelij ke termijnen krijgen waarbin nen zij aan nieuwe eisen moet kunnen voldoen, oordeelt de Ka mer, 'want anders dreigen de leefbaarheid en werkgelegen heid in met name Yerseke op on toelaatbare wijze onder druk ko men te staan'. door Maurits Sep GOES - Het kabinet moet beter uitleggen waarom de harde in grepen in vut, pre-pensioen en wao noodzakelijk zijn. Volgens CDA-Kamerlid G. Verburg zijn de ingrepen wel nodig, maar schort het aan de toelichting. „En wij zullen daar als CDA de komende tijd bovenop zitten", voegde zij er gisteravond drei gend aan toe tijdens een partij bijeenkomst in Goes. „Wat willen we? Waarom doen we het? Welke offers moeten we met zijn allen brengen? En welk perspectief bieden we? Kabinet, maak daar nou eens werk van", verzuchtte Verburg. De CD A-po litica mist bij het kabinet ook be grip voor de pijn die de maatre gelen veel mensen zullen doen. „Mensen moeten offers brengen. We moeten ons realiseren dat dat pijnlijk kan zijn. Dus moet er gestreefd worden naar een dialoog en een groter draagvlak voor de maatregelen." Eenheid Een andere klacht van Verburg over het optreden van het kabi net van CDA, VVD en D66 is het gebrek aan eenheid. Zij richtte haar pijlen in het bijzonder op D66-minister Brinkhorst van Economische Zaken. Hij is vol gens Verburg 'de nationale stoor zender'. „Hij draagt zijn opvat tingen te pas en te onpas uit en winkelt vooral graag in de porte feuille sociale zaken. Er moet eenheid in het beleid komen." Verburg ondervond tijdens de spreekbeurt in Goes echter aan den lijve dat het niet eenvoudig is al die harde ingrepen in de so ciale zekerheid uit te leggen, laat staan mensen te overtuigen dat ze noodzakelijk zijn. Vanuit haar eigen CDA-achterban en van aanwezige CNV-vakbonds- leden kreeg ze kritische vragen over het gebrek aan solidariteit in het nieuwe stelsel van sociale zekerheid, dat stoelt op indivi duele in plaats van collectieve regelingen. Ondanks diverse pogingen van Verburg om allerlei 'fabeltjes' uit de wereld te helpen („het ka binet stopt niet met vut en pre-pensioen en het neemt geen opgebouwde rechten af"), bleef bij de aanwezigen het onbehaag lijke gevoel hangen dat de soli dariteit in de samenleving verlo ren gaat en dat het CDA daar mede verantwoordelijk voor is. Verburg stelde daar een reken som tegenover. „Op elke tien werkenden hebben we nu drie arbeidsongeschikten. Die tien betalen samen de premies die no dig zijn voor de wao-uitkerin- gen. Over vijftien tot twintig jaar hebbenm we zes arbeidson geschikten op tien werkenden. Dan bereik je de grens van soli dariteit." STICHTING Jean d'Amour (6 jaar) Jean d'Amour uit Rwanda voetbalt graag. Hij is een van de kinderen die werd gefotografeerd voor de kalender 'Durven dromen in 2004'van Monique Velzeboer. De kosten van zijn medische revalidatie en onderwijs bedragen dit jaar €133,11. Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden Grote schoon maak? Uw koopjes op internet én in de krant OK 1 aanbiedingen tot 100 euro gratis plaatsen OK het gemak van zelf plaatsen OK landelijk bereik, regionaal gericht j OK gratis doorplaatsing in deze krant Snel gevonden.Snel verkocht NATIONAAL FONDS KINDERHULP fCBf' Brinkpoorui/ïK 32. 7411 HS Deventer. tela 0570 - 6II 899. fcjc 0570 - M5 602 V Internen www.kinderhulp.nl. e-mail: lnfo@kinderhulp.nl VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN 's Heer Hendrikskinderendijk 117 - Goes Telefoon 0113-223359 Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Jean d'Amour; kinderen die zonder steun geen kans maken op medische en of sociale revalidatie. Helpt u mee? Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosch IjiM T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl giro 7 800 800

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32