Nieuw gemeentehuis definitief Heimwee naar de boot PZC PZC Dumpen van huisdieren in natuurgebieden probleem Thools college wil tarieven wijzigen Start verkoop van energie-evenwichtige woningen Ouverture Reimerswaal krijgt ouderenadviseurs b 13 Raad kiest voor nieuwbouw met oud archief en CWI in Tholen-stad agenda loedenexpositie in kerk Ellesdiek Politie betrapt computerdieven Zierikzeese mishandeld in Schore Cel- en werkstraf voor autokraker Jongen betrapt met vuurwerk Opnieuw ongeluk op rotonde Brandstichting in Middelburg donderdag 14 oktober 2004 SINT-MAARTENSDIJK - Er is £een ontkomen meer aan: Tho- krijgt een nieuw gemeente huis. Bijna alle fracties in de raad kozen gisteravond tijdens een commissievergadering voor nieuwbouw in Tholen-stad. Een meerderheid wil bovendien het oude archief en het CWI meene men. Ha jaren van over de nrestie zijn de rijen gister- nvond gesloten. Eigenlijk waren ze dat eerder al, maar omdat de Thoolse bevolking dit voorjaar pid protesteerde tegen een ueuw gemeentehuis in Tho- én-stad besloot de gemeente ioo eens onderzoek te laten ben. De kosten van vier scena- jo's (waaronder uitbreiding jan het huidige gemeentehuis in iint-Maartensdijk) werden op rijtje gezet. De uitkomsten aren met echt verrassend: euwbouw is goedkoper dan jjven zitten. i christelijke partijen SGP, hristenUnie en CDA (samen ïed voor een meerderheid in de lad) scharen zich achter de op- nieuwbouw met daarin het ude gemeentearchief en het WI. Een alternatief voor het rade archief is uitplaatsing bij iet Markiezenhof in Bergen op Zoom Die is van plan een regio- historisch centrum aan te in en wil daar graag - naast de archieven van Bergen op Zoom, Steenbergen en Woens- diecht - ook het Thoolse archief ;en. Daar was eerder Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur I REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus3l 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) '"grid Huibers M'ekevan derJagt Reek Janssen BobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie jationspark 28 WO AA goes Tel: (0113)315500 "10113)315669 >■•01311: r 'NTERNET ^W-pzc.nl E-mail: web@p2c.n| een raadsmeerderheid voor. maar de meeste partijen kwa men daar op terug. Alleen de VVD en de PvdA zou den het archief liever uitplaat sen, omdat dat goedkoper is. Fractievoorzitter M. van der Lin de: „Voor het oude archief in Tholen betalen we anderhalf ton per jaar. Dat is leuk voor de heemkundekringen, maar ik heb daar wel een andere bestem ming voor." Een alternatief voor het meever huizen van het CWI (nu nog ge zeteld in Sint-Maartensdijk) is er niet. De instantie heeft aange geven dat als er geen plaats is in het nieuwe gemeentehuis, ze weggaat van het eiland. De fractie van Algemeen Belang Tholen is tegen nieuwbouw in wat voor vorm dan ook, omdat ze eerst een discussie wil voeren over de kerntaken van de ge meente. D66 wil pas een besluit nemen over de kwestie, als dui delijk is wat met het huidige ge meentehuis in Sint-Maartens dijk gebeurt. De gemeente heeft architecten bureau Sturm uit Roosendaal ge vraagd te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor het oude gemeentehuis. Volgens de architecten is het mogelijk een gedeelte (de nieuwe vleugel aan de westzijde) om te bouwen tot woonruimte. Er zou plaats zijn voor 26 appartementen. Ook de twee kleinere panden aan de oostzijde, die bij het gebouw zijn getrokken, kunnen apart worden verkocht als woonruim te. Voor het oude, centrale ge deelte moet de gemeente mis schien een andere bestemming zoeken, omdat het pand een mo numentale status heeft. Met nog een ander onderzoek wil de ge meente te weten komen op wel ke manier ze een impuls kan ge ven aan de dorpen Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse. Door het vertrek van het gemeente huis en het CWI uit Sint-Maar tensdijk en het verlies van veel winkels in beide dorpen vrezen veel inwoners voor de leefbaar heid. Het college van burgemees ter en wethouders wil een ex tern bureau inschakelen om de bewoners te vragen wat ze pre cies willen. Volgens wethouder E. Goossen is dat nu absoluut nog niet duidelijk. Iedereen is het erover eens dat er iets moet gebeuren, maar niet over wat er moet gebeuren. Volgende week donderdag, tij dens de gemeenteraadsvergade ring, stemt de raad pas officieel over het gemeentehuis, maar de uitkomst zal niet meer afwijken van het besluit van gisteravond. Wel moet de raad nog beslissen of het onderzoek naar de impuls van Sint-Maartensdijk en Scher penisse door een extern bureau wordt gedaan. ELLEWOUTSDIJK - In de kerk van Ellewoutsdijk is zondag voor het laatst een expositie van Jioeden en sjaals te zien. 'entoongestekl worden hoeden an Hanny Mallekote, sjaals anAgnes van den Dries en inge- onden hoeden voor de wed- irijd 'windkracht'. De kerk is van 13.30 tot 16.00 uur. STREEKACTIVITEITEN IERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- erk. Stadhuis, voormalige Synagoge n de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Ipengesteld voor bezichtiging; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: tniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, toembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel R-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen worcarapatienten; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange re 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder- «n, beelden van Anton Beijens en fandeltuinen met Orangerieplanten en aterpartijen geopend voor publiek; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- SlNT-MAARTENSDIJK Maartens- to', 19.30 uur: Uitvoering Osiveo; JAAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grotesiertuin geopend voor publiek; «MELDINGE -Dorpshuis De Wemel, r Sociëteit en sjoelen; YIRSEXE - Het Trefpunt. 13.00-17.00 wr Biljarten. Automobilisten moesten gisteren zo'n drie uur wachten voor een afgesloten Westerscheldetunnel. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Die rottunnel! Vroeger wist je waar je aan toe was. Bij mist of harde wind voer de boot niet. Met be hulp van de radio of teletekst kon je thuis al bepalen of het handiger was om direct richting België te rijden. Maar het is telkens weer een onaangename verrassing als de Westerscheldetunnel voor onbepaalde tijd is afgesloten. Mocht je vroeger al eens op een veer- plein stranden dan was het in elk geval een stuk gezelliger. „Bakkie koffie, broodje en een beetje warmte in een res tauratiekeet. Dat was toch een heel an dere manier van wachten", vindt Erik Huf. De Oostburgse systeembeheerder van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes staat woensdagmorgen vooraan in de file voor de tunnel aan de Temeuzen- se kant. Hij stopte om tien voor half acht keurig toen verkeerslichten boven de rijbaan op rood sprongen. Maar hij kan zich bijna twee urn: later de haren wel uit zijn hoofd trekken, om dat hij niet net deed alsof hij het stop licht niet had gezien. De bestuurder van een bestelbusje deed dat en reed lekker de tunnel door. „De slagboom bleef nog een kwartier open, ik had dus ook beter door kunnen rijden. Het aanbod van een politieman om achter hem aan over de vluchtstrook terug te rijden, heb ik afgeslagen omdat ik dacht dat het euvel binnen een half uurtje verholpen zou zijn. En dan ga ik natuurlijk niet op de Antwerpse ring of voor de Liefkens- hoektunnel in de file staan." Na negenen is er geen sprake meer van dat automobilisten achter surveillance wagens of politiemotoren over de vluchtstrook terug mogen rijden tot een afslag. Veel te gevaarlijk. En langs een slagboom over een steil talud rijden, durft de Temeuzense Jolanda Zeroual ook niet. „Jammer, want ik heb net van mijn baas in Middelburg vrij gekregen. Maar nou ik hier vast sta voor de tunnel moet ik straks toch doorrijden. Moet ik toch mijn t-tag gebruiken om heen en weer te rijden en dan kan ik straks dus net zo goed gaan werken." Een mevrouw met hoge nood vraagt een politieagent naar het dichtsbijzijnde toi let. De wetshandhaver moet het ant woord schuldig blijven, waarop de vrouw zich bij gebrek aan bosjes terug trekt onder aan het talud van een dijk. E. van Hoorn uit Zaamslag, op weg naar de kerncentrale in Borssele, is ja loers op de baas van Zeroual. „Ik moet de verloren tijd straks zelf inhalen óf ik word niet betaald. Het is al de vierde keer in een paar maanden tijd dat ik voor de tunnel sta te wachten. Daar krijg je toch wat van?" Ze krijgt van al le kanten ondersteuning, want ja....daar krijgt iedereen zeker wat van. Het heim wee naar de boot hangt bijna tastbaar boven het asfalt van rijksweg N62. Nadat de tien minuten die het volgens de communicatieapparatuur van de po litie zou duren voor de tunnelbuizen weer opengaan al een kwartier zijn ver streken, laaien frustratie en boosheid nog eens op. Vele wachtenden zinnen op vlammende protestbrieven naar de NV Westerscheldetunnel. Huf heeft geen geduld voor een formele brief. Zo gauw hij op zijn werk is, wil hij zij gal spuwen in een e-mailtje aan de tunnel exploitant. „Moet je kijken hoeveel auto's hier staan. Allemaal mensen die naar hun werk moeten of goederen die ergens op een bepaalde tijd moeten zijn. Meer dan twee uur wachten, levert miljoenen schade op." Kleine lettertjes Die schade zouden alle gedupeerden eens bij de NV Westerscheldetunnel moeten opeisen, klinkt het van diverse kanten. „Maar het zal wel weer in klei ne lettertjes staan dat de overheid en de tunnelexploitant niet verantwoordelijk zijn voor vertragingen", verzucht ie mand gelaten. Woordvoerder Ingo de Moor van de NV Westerscheldetunnel meldt dat de spel regels inderdaad zijn te vinden in een aantal 'algemene voorwaarden', die hij foto Camile Schelstraete niet direct paraat heeft. De tunnelmaat schappij heeft zo'n driehonderd tele foontjes en tientallen e-mails ontvan gen. De website van het concern werd ruim 1600 keer opgeroepen. De meeste contactzoekers verzochten om informa tie. De Moor: „Er zullen tussen al die reacties ook wel een aantal klachten zit ten, maar die hebben we nog niet alle maal geïnventariseerd. Zoals altijd krijgt iedereen keurig antwoord op vra gen." De Westerscheldetunnel was gisteren van 7.15 tot 10.10 uur afgesloten en daarna moest het verkeer nog tot even na 15.00 uur met aangepaste snelheid over één rijstrook. De Moor begrijpt dat veel mensen baal den dat ze lang moesten wachten en ver volgens slechts langzaam mochten rij den zonder dat ze konden zien waarom de maatregelen werden genomen. Maar hij bestrijdt ten zeerste dat ze voor niets wachtten. De oorzaak van de af sluiting was een storing in de hoofdvoe ding. „Alle elektronische systemen la gen er uit. Geen verlichting, niet func tionerende detectie-, communicatie- en beveiligingssystemen. Onder die om standigheden is het onverantwoord ver keer door de tunnel te sturen. Zo gauw de meeste systemen weer werkten, is één baan van de tunnel weer vrijgege ven. Pas toen de brandweer na uitge breide tests zeker wist dat alle veilig heidssystemen werkten, kon het ver keer weer op normale wijze worden af gewikkeld." THOLEN - Het Thoolse college is van plan om twee tarieven per 1 januari 2005 le wijzigen. Als dat inderdaad doorgaat, zal de burger daar nagenoeg niets van merken in zijn portemonnee. De adviescommissie Bestuursza ken bespreekt het voorstel in haar vergadering van woensdag 20 oktober. De raad neemt later de definitieve beslissing. B en W willen de tarieven van de afvalstoffenheffing optrek ken. Dat gebeurde begin dit jaar ook al. Net als toen wil het colle ge ook nu een reserve gebruiken om de lastenverzwaring wat te temperen. Daardoor komt de stijging voor meerpersoons huis houdens uit op zestien euro en voor eenpersoons huishoudens op twaalf euro. Gelijktijdig met die ingreep moe ten de tarieven voor de riool rechten met gemiddeld veertien euro per aansluiting dalen. In Tholen is de inzameling van af valstoffen ondergebracht bij de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD), een instelling waarin ver schillende Zeeuwse gemeenten samenwerken. Uit cijfers blijkt dat de verhoging van de afval stoffenheffing een gevolg is van het verhogen van een aantal ta rieven voor verwerkings- en in- zameltarieven door de verwer ker van het vuil. Daarom is het nodig de huidige tarieven voor de Thoolse burgers te verhogen. Tot nu toe liggen die op 232 eu ro voor meerpersoons- en 174 eu ro voor eenpersoons huishou dens. Het tarief voor de afval stoffenheffing blijft overigens nog de komende vier jaar toene men tot het in 2008 op respectie velijk 281 euro en 211 euro is uit gekomen. door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Het dumpen van huisdieren in natuurgebie den begint een hardnekkig pro bleem te worden. Staatsbosbe heer krijgt alleen al in haar ge bieden op Schouwen-Duiveland jaarlijks met enkele honderden gevallen te maken. Boswachter D. Fluijt heeft zo'n beetje alles al een keer aange troffen. Tamme ganzen die ge dumpt werden in de Prunje, complete nesten kittens die in de Boswachterij Westerschou- wen aan hun lot werden overge laten tot aan konijnen, krielkip pen, hanen en tamme Kaapse eenden aan toe. Fluijt: „Het is echt al jaren aan de gang, het gebeurt stelselma tig en het is gewoon faunaver- vuiling. Er komen dieren in een gebied waar ze helemaal niet thuis horen. „Als bijvoorbeeld katten verwilderen, worden het echte rovers die schade aanrich ten onder de vogelpopulatie. In de Westhoek gebeurt het behoor lijk vaak en daar hebben ze bij voorbeeld op campings regelma tig last van verwilderde kat ten." Geen kans Dat mensen hun Flappie goedbe doeld de vrijheid geven, wil er bij Fluijt niet in. „Ze willen ge woon van de beesten af. En ze weten donders goed dat bijvoor beeld een tam konijn geen schijn van kans heeft om te over leven in het wild. Die dieren we ten gewoon niet hoe ze aan hun eten moeten komen en ze zien ook geen gevaar. Ze verhonge ren, verdrinken of worden dood gereden." Tegen de tijd dat de gedumpte dieren gevonden wor den, is het vaak al te laat om ze nog te kunnen redden en wor den de dieren afgemaakt. Verdwenen Betrappen van mensen die die ren in natuurgebieden dumpen, lukt maar zelden. Fluijt: „De mensen die dat doen zijn slim ge noeg om het niet overdag te doen. Ik heb één keer gezien hoe de kofferbak van een auto open ging en er tamme witte ganzen gedumpt werden. Ik stond op dermate grote afstand dat ik zonder kijker het nummerbord van de auto niet kon lezen. Te gen de tijd dat ik er aankwam, was de auto al lang en breed ver dwenen. Er valt erg weinig te gen te doen." MIDDELBURG - De politie heeft een bende computerdie ven aangehouden. De inbrekers hadden het vooral op du re beeldschermen gemunt. Door oplettendheid van pas santen en omwonenden konden zes verdachten worden aangehouden toen ze bij het Medisch Centrum Middel burg toesloegen. Ze bekenden bij meerdere instellingen te hebben ingebroken, niet alleen bij het Medisch Centrum, maar ook bij het Stadskantoor en het Streeklaboratorium in Middelburg en het verzorgingshuis Ter Valcke in Goes. De inbrekers zijn afkomstig uit Amsterdam, Utrecht en Den Haag. SCHORE - Een 27-jarige vrouw uit Zierikzee is gistermor gen in Schore door twee vrouwen mishandeld. Ze reed over de Schoorsedijk, toen ze onenigheid kreeg met een andere automobiliste en haar bijrijdster over een ver keerssituatie. De Zierikzeese werd door de twee vrouwen aangehouden en vervolgens geslagen en aan de haren ge trokken. Ze heeft aangifte gedaan bij de politie, de twee vrouwen zijn nog niet aangehouden. MIDDELBURG - Een 36-jarige Vlissinger is gisteren in Middelburg voor het plegen van een serie autokraken ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De rechtbank nam in de strafmaat van de junk ook nog een diefstal uit de schuur van een woning en een winkeldiefstal mee. In het laatste geval bedreigde de Vlissinger de personeelschef. Aan slachtoffers moet hij 342 euro schadevergoeding beta len. ZIERIKZEE - Een vijftienjarige jongen uit Serooskerke (S) is dinsdag in Zierikzee aangehouden wegens het in be zit hebben van vuurwerk. Op het Haringvlietplein werd hij door de politie betrapt met zeventig zogeheten kanon slagen en twee doosjes babypijlen. Hij is doorverwezen naar het bureau Halt. MIDDELBURG - Opnieuw is een automobilist hard in aanvaring gekomen met de rotonde op de Schroeweg in Middelburg. Dinsdagmiddag is een 23-jarige bestuurder door een vrachtauto tegen de korven met stenen geduwd die op de rotonde staan. De man reed op de linkerrijbaan in de richting van Middelburg. De vrachtwagen reed op de rechterrijstrook. Doordat de vrachtwagen niet in.de juiste baan bleef, werd de auto tegen de stenen gedrukt. Niemand raakte gewond, de auto is beschadigd. MIDDELBURG - In de Zacharias Jansenstraat in Middel burg hebben onbekenden gisterochtend rond 2.50 uur ge probeerd een auto in brand te steken. Een brandend voor werp werd op een auto gelegd. De eigenaar van de auto heeft de brand geblust. door Freek Janssen GOES - Huizen die bij een ge middeld gebruik van een gemid deld gezin net zoveel energie op leveren als dat de bewoners ge bruiken. Twee energie-even wichtige woningen in de Goese nieuwbouwwijk Ouverture ko men eind deze maand op de markt. De huizen maken deel uit van het project Solarmio en komen te staan op de Elvis Presleylaan. Het gaat om twaalf woningen, waarvan tien extreem energie zuinig zijn en twee energie-even wichtig. Het project kreeg het keurmerk Zonnenwoning van het Wereld Natuur Fonds en wordt gesubsidieerd door de ge meente Goes en de provincie. De woningen worden zeer goed geïsoleerd. De twee energie- evenwichtige woningen krijgen zonnepanelen op het dak, de ove rige tien worden voorzien van zonnecollectoren die aangeslo ten zijn op een warmteboiler. Daardoor gebruiken ze onge veer 25 procent minder energie dan de landelijke norm. Net zoals de overige woningen in Ouverture worden ze aange sloten op een warmtepompsys teem, dat warmte aan de bodem onttrekt en afgeeft voor de vloer verwarming. Ook spoelt de hele wijk de toiletten door met schoon regenwater. Dat water wordt tevens gebruikt voor de wasmachines en de buiten kraan. De twee huizen met de zonnepa nelen wekken net zoveel energie op, als een gemiddeld gezin bij normaal verbruik nodig heeft. Dat wil niet zeggen, dat de nieu we bewoners geen energiereke ning meer krijgen. Als ze meer energie nodig hebben, krijgen ze die van het energiebedrijf. Als ze over hebben, mogen ze ener gie inleveren. De meeste energie bedrijven geven een vergoeding voor het teruggeven van ener gie Volgens projectontwikkelaar F. Grobecker van Assink Vastgoed uit Oud-Beijerland zijn de zuini ge huizen niet veel duurder, dan gewone huizen. „Dat komt.me de door de subsidie, maar ook doordat de bewoners veel bespa ren op de electriciteitsreke- ning." De woningen kosten tussen de 404.500 en 480.000 euro, eind 2005 worden ze opgeleverd. De verkoop begint zaterdag 30 okto ber in het kantoor van makelaar Meeüs in Goes, van 14 tot 16 uur. door Rob Paardekam KRUININGEN - Reimerswaalse ouderen kunnen vanaf volgend jaar met al hun vragen terecht bij een ouderenadviseur. Althans, dat is wat de senioren raad wil. Het idee is niet nieuw. Andere gemeenten in Zeeland, zoals Terneuzen en Goes, ken nen het fenomeen al. Bij de oude renadviseurs kunnen senioren terecht met hun vragen over bij voorbeeld diensten, voorzienin gen en financiële zaken, maar ook voor hulp bij het schrijven van een brief of het invullen van formulieren. Als de adviseur niet kan helpen, kan hij of zij de vraagsteller doorverwijzen. „We willen in elke kern een advi seur aanstellen", zegt voorzitter G. Mourik van de seniorenraad. „Ik heb er vertrouwen in dat dat gaat lukken, want we hebben zonder publiciteit aan het pro ject te geven al drie mensen ge vonden. Onder hen bevindt zich ook iemand uit de allochtone sector. Daar ben ik heel blij mee, want zo bereiken we ook de allochtone ouderen in de ge meente." Om nog meer poten tiële ouderenadviseurs te berei ken, plaatst de seniorenraad vol gende maand een advertentie in de Reimerswaal Informatie. De toekomstige adviseurs, die het werk vrijwillig doen, krijgen een opleiding door de senioren raad. De seniorem-aad hoopt op steun vanuit het vrijwilligers- steunpunt van de gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31