PZC TKV wil integratie bevorderen Paling wordt een zeldzaamheid Letselschade? Feestelijk einde kinderboekenweek Zwemmen in sluis bij Wemeldinge gaat door 18 urkse vereniging uit Rilland vraagt geld voor project promotieteams «meentehuis orsele groter Behoefte stervensbegeleiding thuis Gewelddadige Goesenaren bestraft MRSA-besmetting onder controle PALS GROEP Kosteloos juridisch advies zeeuwse almanak Holanda i Redactie: 0113-315649 www.pK.nl j;al, redactie jjpzc.nl Postbus 31.4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Ed-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Es-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 14 oktober 2004 Hockeycoach Mare Lammers in wachtkamer editie Bevelanden-Tholen hnrRob Paardekam HLLAND - De Turkse Kulture- t Vereniging (TKV) in Rilland teint een integratieproject en loopt daar van de gemeente en Ie provincie geld voor te krij- LCelik, één van de initiatiefne- r.ers van het project, is heel eer- jk; „Onze vereniging is opge itom de Turkse cultuur te be- ouden en de Turkse gemeen- chap bij elkaar te houden. Inte- reren hebben we dus niet ge- san. laar moet verandering in ko len met het project 'promotie- gams'. Zes jonge mensen van de KV gaan de komende jaren op d om de integratie van Tur en te bevorderen. Zo willen ze emiddelen als een Turkse werk- aner en zijn baas niet goed iet elkaar kunnen communice- a, ervoor zorgen dat mensen nog niet goed Nederlands preken een cursus gaan volgen, ósen zonder baan stimuleren te gaan werken en praten eet ouders over de opleiding snhun kinderen. (Advertentie) Kinderboeken week t/m 16 oktober gratis bij aankoop van 9,99 aan kinderboeken Paul Biegel wie wordt het iMeest belezen jZeeuwse kind 11 vraag naar de puzzel vanavond vanaf 17.30 uur 1001-Nacht menu Mercimek Qorbasi en Sa^ma Tava of Dolmas en Baklava 1 €12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 'ïterdag 16 oktober 15.00-16.00 uur I m de Drvkkery Klaas Verplancke I illustreert en signeert overzichtsten toonstel 1 i ng Klaas |Verplancke I en 5 Zeeuwse Illustratoren '*dnjk ^'1ZC we^s'tc KERY Beeld Geluid Nu is het nog vaak zo dat Turk se ouders bepalen wat hun kin deren moeten leren. „En dan vin den ze vaak dat het beter is om in Turkije een schoenlapper te zijn dan een computerdeskundi ge hier", zegt burgemeester A. Verbree van Reimerswaal, die heel enthousiast is over het initiatief van de TKV. „Die ge dachte moeten we veranderen." Celik kan erover meepraten. „Ik heb de MTS gedaan, terwijl ik twee linkerhanden heb." Open dagen De promotieteams hopen ouders en kinderen door het geven van goede voorlichting aan te spo ren de juiste schoolkeuze te ma ken. Desnoods willen ze met de kinderen naar open dagen van scholen rijden. „We gaan kinde ren motiveren om dat te doen waar ze goed in zijn", vat Celik samen. Hij hoopt dat de gemeenteraad geld voor het project over heeft. 10.000 euro per jaar zou volgens hem een mooi bedrag zijn, en bo vendien geen weggegooid geld in de gemeente. „Een ww-inko- men bedraagt zo'n 12.000 euro, dus als wij door onze inzet één persoon aan het werk krijgen, behaalt de gemeente al 2000 eu ro winst", verklaart hij. De TKV zal ook bij de provincie aanklop pen. Gedeputeerde G. van Heu- kelom is alvast enthousiast. „Ik heb wel eens geld aan gekkere dingen gegeven", zegt hij „Wat me vooral aanspreekt is dat het uit henzelf komt." De meeste ge meenteraadsleden zien ook wel wat in het project, maar ze wil len wel dat het gedetailleerd op papier wordt gezet en dat het na verloop van tijd wordt geëvalu eerd. De TKV en de gemeente zullen het plan de komende maanden verder uitwerken, waarna een definitief besluit valt over de financiële onder steuning van het project. Leden van de Turkse Kulturele Vereniging spelen een kaartspel. foto Willem Mieras door Marcel Modde ZIERIKZEE - De paling kan alleen voor uitsterven worden behoed door een over koepelend Europees beleid. Eenzijdige maatregelen door Nederland, halen niets uit, waarschuwt voorzitter J. Geleijnse van de Combinatie van Beroepsvissers Zuid-West-Nederland. De koepel van beroepsmatige binnenwa tervissers onderkent dat het niet goed gaat met de aalstand. Het aantal glasa len dat uit de Sargassozee bij Bermuda naar Europa zwemt, is slechts één pro cent van de 'witte golf' die nog in de ja ren zeventig deze kant op kwam. Daar naast weet de geslachtsrijpe schieraal door de bouw van dammen en gemalen steeds moeilijker te ontsnappen uit de binnenwateren. Het gevolg is dat het slin kende aantal palingen elkaar nauwelijks nog weet te vinden voor de voortplan ting. De conclusie van bioloog W. Dekker dat er onder het huidige internationale visse rijbeleid over rijf jaar in Nederland geen jonge paling meer te zien zal zijn, gaat Geleijnse echter veel te ver. Dekker promoveerde deze week op twee decennia onderzoek namens het Rijks In stituut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJmuiden. Zijn proefschrift baseert zich echter hoofdzakelijk op de situatie in het IJselmeer, waar steeds meer beroepsvis sers opgeven. De situatie in de Delta is lang zo desastreus nog niet, ervaart Gele ijnse. Hij baseert zich daarbij op de vangstgegevens van vissers op de Ooster- schelde en Grevelingen. Maar ook de ge luiden uit het Veerse Meer zijn hoopge vend. „Als je ziet hoeveel jonge paling er momenteel bij het nieuwe doorlaatmid- del binnenkomt." Toch realiseert de Combinatie van Be roepsvissers zich terdege dat er iets moet gebeuren om de palingvangst voor Neder land te behouden. Want dat de aalstand geleidelijk terugloopt, is een keihard feit, ziet ook Geleijnse. December 2002 kwam de organisatie met een initiatiefvoorstel voor herstel van de aalstand. „Wij zijn bereid de schieraal te vangen en over de dijk te zetten, zodat ze naar de paaigronden kunnen zwemmen. Maar dat verlies aan inkomsten voor de vissers moet dan wel worden gecompen seerd." Glasaal Veel belangrijker nog vindt Geleijnse dat er een Europees verbod komt op de glasaalvangst. „Als er geen glasaal bin nenkomt, krijg je ook geen jonge paling meer en dan houdt het ooit een keer op." De voorzitter van de beroepsorganisatie is er beducht op dat Nederland als braaf ste jongetje van de klas eenzijdig de schieraalvangst verbiedt, opdat de palin gen vrijelijk naar de paaigronden kun nen trekken. „Zo'n eenzijdige maatregel zou desastreus zijn voor de Nederlandse vissers. Het is bovenal een mondiaal pro bleem. Dat moet je dan op z'n minst Eu ropees benaderen." De Faunabescherming is een actie be gonnen tegen het sluisregime voor de Grevelingen. Rijkswaterstaat sluit de spuisluis in de Brouwersdam maximaal dertig dagen. Zo wordt voorkomen dat de schieraal massaal naar buiten zwemt. De milieubeweging roept via de inter netsite op tot het sturen van een stan daard brief aan de ministers Veerman (Natuur) en Peijs (Verkeer en Water staat). Daarin wordt met klem verzocht gebruik te maken van het tijdelijk Neder lands voorzitterschap van de Europese Commissie en de vangst op schieraal te verbieden. Volgens Geleijnse weten de Zeeuwse pa lingvissers zich, anders dan hun collega's rond het IJselmeer, vooralsnog redelijk te redden. Alle beroepsvissers in deze branche zijn bij de belangenorganisatie aangesloten. Het sterke punt van de Zeeuwen is vol gens de voorzitter dat ze hun horizon ver breden door zich ook op kreeft en andere vissoorten te richten. PENSZAND - Hel ge- ,'s van de gemeente Jle m Heinkenszand moet Men uitgebreid. ■ttbitect van het Rotter- P architectenbureau Klun- KPresenteert vanavond aan Pwse gemeenteraad een K ontwerp. *«ra vleugel is gepland, KL'sPreekruimtes gwraen en een nieuwe pu- fbek(nHSte" 'S vooralsn°g Kul e" °0lt niet wan" hel werk wordt begnn- jkwepublieksbalieen de T™tes zijn noodzakelijk Koekers beter van dienst ■*211". Ook zit een aan- JPfaaren momenteel erg door Lucas Boot KAPELLE - Een saucijzenban- jo, een hoefijzer als triangel en een gietersaxofoon. Zomaar een greep uit het aantal zelfgemaak te instrumenten dat werd ge bruikt om de kinderboeken week in Kapelle op een muzika le manier af te sluiten. Gistermiddag trad het Vlaamse zangduo Dewit op in een volle bibliotheek in Kapelle. De en thousiaste kinderen met dito moeders keken met grote ogen naar de creatieve muziekinstru menten, gemaakt van grof vuil. Het bleef niet bij kijken. De kin deren mochten zelf ook hun mu zikale kunsten ten gehore bren gen. Degenen die al muziekles kregen, mochten als eerste. Daarna was het de beurt aan de andere kinderen. Met lege zout- potten en een geïmproviseerde grote trom, werd het een heus percussiespektakel. Het normale werk in de biblio theek ging gewoon door. Een meisje dat haar boeken kwam in leveren, fronste haar wenkbrau wen bij het zien van de instru menten. Na het optreden kregen de kinderen onder meer een boe kenlegger mee naar huis. Ook in de openbare bibliotheek van Goes is de kinderboeken week feestelijk afgesloten. Daar werden gisteren de winnaars van de zelfgemaakte kronenwed- strijd beloond met gesigneerde exemplaren van het prenten boek 'Het Prinsenkind' van het schrijverspaar Maranke Rinck en Martijn van der Linden. Kin derburgemeester van Goes, An- dra Geuze, reikte de boeken uit. De kinderboekenweek bestaat inmiddels vijftig jaar en stond dit jaar in het teken van muziek. THOLEN - Er is veel behoefte aan stervensbegeleiding bij mensen thuis. Dat is de conclusie uit een onderzoek van het Netwerk Palliatieve Zorg in de regio Roosendaal, Bergen op Zoom en Tholen. Palliatieve zorg is de zorg van af het moment dat bij een patiënt wordt geconstateerd dat genezing niet meer mogelijk is. Behalve de behoefte aan de mogelijkheid thuis de laatste levensdagen door te brengen, blijkt uit het onderzoek dat de spreiding van voorzieningen voor palliatieve zorg in de regio beter gere geld moet worden. Zo staan er in Tholen te weinig bed den, waardoor nogal wat patiënten verzorgd moeten wor den in de rest van Zeeland of West-Brabant. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 33-jarige inwoner van Goes voor geweldsmisdrij ven veroordeeld tot een jaar cel en een jaar rijontzegging. Ook moet de man nog een halfjaar gevangenisstraf uitzit ten, omdat hij de strafbare feiten tijdens zijn proeftijd be ging. Aan slachtoffers moet hij 1945 euro schadevergoe ding betalen. Een 40-jarige Goesenaar kreeg voor poging tot doodslag en openlijke geweldpleging een jaar gevange nisstraf opgelegd. De jongste Goesenaar was in de nacht van 26 op 27 juni in Ovezande met zijn auto ingereden op een groep men sen, van wie een aantal gewond raakte. Ook richtte hij an dere schade aan. Zijn Goese kompaan had zich ook niet onbetuigd gelaten door met een honkbalknuppel te slaan De aanleiding tot het buitensporig geweld was een vecht partij in een plaatselijk café. Nadat het Goese duo buiten- gezet was, kwam het later terug, waarna de situatie bui ten het café escaleerde. VLISSINGEN - Het Ziekenhuis Walcheren heeft de MRSA-besmetting deels onder controle. Uit onderzoek blijkt dat de bacterie niet meer voorkomt op de kinderaf deling van het ziekenhuis De opnamestop voor deze afde ling is gisteren opgeheven. De opnamestop voor de afde ling cardiologie/longziekten blijft voorlopig nog van kracht. Vrijdag worden de resultaten bekend van de on derzoeken die op deze afdeling zijn verricht. Mocht wor den aangetoond dat geen verdere besmetting heeft plaats gevonden, dan wordt ook deze opnamestop opgeheven. Eind vorige week besloot het ziekenhuis tot de maatrege len toen de multiresistente bacterie MRSA in het Vlissing- se hospitaal opdook. De MRSA-bacterie werd bij twee me dewerkers en een patiënt aangetroffen. De afdelingen werden geïsoleerd en de patiententen mochten alleen nog bezoek in beschermende kleding ontvangen. De bacterie kan gevaarlijk zijn voor mensen met een zwak afweersys teem. Gezonde mensen kunnen de bacterie goed aan. WEMELDINGE - Zwemmen in de kleine sluis bij Wemeldinge blijft toegestaan. De Kapelse burgemeester S. Kramer piekert er niet over dit te verbieden, ook al zijn de afgelopen zomer weer klachten binnengekomen van omwonenden van de sluis. De kleine sluis bij Wemeldinge is bij mooi weer dé ontmoetings plaats voor jongeren. „En dat is altijd al zo geweest", aldus bur gemeester Kramer, „alleen, de toestand is er gewijzigd door de bouw van woningen op het oude sluizencomplex. Er wonen tegen woordig mensen direct in de buurt van de kleine sluis." Hoe hoger de temperatuur, des te langer blijven er groepjes jon geren kleven. „En dat stoort de omwonenden", aldus het Wemel- dingse raadslid C. Vleugel (Ge meentebelang), die deze week van burgemeester Kramer wilde weten wat er met de klachten van die mensen is gebeurd. Het is volgens Vleugel nodig daar se rieus mee om te gaan, omdat 'de jongere jeugd' die er overdag is, weieens de dupe kan worden van 'luidruchtige oudere jeugd'. „Omwonenden hebben geen moeite met het zwemmen, wel met het lawaai 's avonds." Kramer had zijn antwoorden snel klaar. Met de klachten viel het dit jaar mee, meldde hij, vo rig jaar was het erger. Toen was het ook veel mooier weer. En in die tijd zijn er ook maatregelen genomen. Cameratoezicht is in gevoerd. De politie controleerde vaker op drankgebruik en la waai. „En ook dit jaar is er", stelde de Kapelse burgemeester, „na klachten heel snel opgetre den." Dat het omwonenden af en toe te gortig wordt, valt naar het idee van Kramer niet te voor komen. (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl Kinderen maken muziek met lege zoutpotten en een geïmproviseerde grote trom. foto Willem Mieras Op vakantie in Spanje bevon den die twee Middelburgers zich tegenover een rij spier witte molens. Niet van die mo derne ranke palen, maar de zelfde waartegen Don Qui- chotte eens een vergeefs ge vecht voerde. Verguld met het bezoek van de Middelburgers én een gro te groep motorrijders, nodig de de molenaar zijn gasten uit een van de molens van bin nen te bezichtigen. Waar die motorrijders van daan kwamen, wilde hij graag weten. Uit Hongarije. „Aha, Puskas!", riep hij grijn zend uit. Ferenc Puskas, de grote Hongaarse voetballer die bij Real Madrid in de ja ren zestig de sterren van de hemel speelde. Een van de Hongaren wierp een blik op de nummerplaat van de auto uit Middelburg en stelde met een knipoog vast: „Aha, Cruijff. Toen de Middelburgers de mo len betraden, moesten ook zij hun afkomst vermelden. „Ho landa antwoordden ze trots. Dat land kende de molenaar natuurlijk ook, hij sprak de taal zelfs: „Aha, Holanda. Dank voor die bloemen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29