ratis opleiding en baangarantie Startdatum Zeelandhallen onzeker Leefbaarheid Y erseke onder druk Laaggeletterden J toeb wil tekort aan technisch personeel voorkomen inde aan ijging aantal leuntrekkers Zelfs als het buiten vriest voelt het warm aan als je een koelcel uitkomt C1000 trekt vertrekregeling in Klachten over vrije energiemarkt Mosa Porselein failliet Brussel bestrijdt schimmel in koffie üe; 0113-315649 K.pZC n' ifredactie@pzc.nl J bus 31,4460 AA Goes 1 identie-exploitatie: Ten Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; naai: 0204562500. nderdag 14 oktober 2004 ASML ziet chipmarkt verzwakken Jeffrey Kutterink Een gratis (technische) ,jding en een baangarantie, innee wil de Stichting onder la bedrijfsleven (Stoeb) zor- i dal meer scholieren kiezen techniek, dat scholen vol rode leerlingen krijgen, maar renal dat er geen tekort ont- aan technisch personeel, ilk bedreigend voor de con- latiepositie van het Zceuw- (drijfsleven." zes jaar stopt dertig pro van de werknemers in de ■rjwse industrie met werken, v betekent dat duizenden isen uittreden. Een samen- togsverband tussen be kleven en de twee regionale sidingencentra (ROC's) in land moet ei-voor zorgen dat j scholieren kiezen voor inische vakken, zodat op den irde uitstroom van personeel gevangen kan worden. „De ei van de Zeeuwse industrie eveneens vragen om goed op- eid technisch personeel", J, Slokkers namens ROC eland. van Stoeb is eenvou- Bedrijven worden lid en be daarvoor contributie, ir ondernemingen met min- 50 werknemers geldt age van 500 euro. Gro- londernemingen leggen 1000 roin. ïdememers hebben daarmee zekerheid dat ze kunnen be- ikken over voldoende gekwa- ceerd personeel", zegt Slok- De stagecoördinatie igt bij aan de aansluiting sen onderwijs en de situatie de werkvloer. Het project it zich met name op leerlin- ORBURG - De nieuwe wet orde bijstand lijkt te werken, irhet eerst in anderhalf jaar het aantal bijstandstrekkers I gestegen. Aan het eind van tweede kwartaal kregen 1000 mensen zo'n minimu- ilkering, evenveel als aan het idevan het eerste kwartaal. I heeft het Centraal Bureau »r de Statistiek (CBS) giste lgezegd. aantal mensen met een bij- ndsuitkering stijgt sinds okto- Tot en met april van jaar nam hun aantal toe met aaddeld ruim duizend per id. Aan de daling van het d bijstandstrekkers van 52 tot en met 2002 kwam een d door de economische ach- latgang lichte herstel van de econo- op dit moment zit echter t achter de stabilisatie van aantal uitkeringen, denkt CBS. Als het weer wat beter met de economie, profite- bijstandstrekkers daar |®al het laatst van. Deze komt namelijk moeilijker een baan dan bijvoorbeeld isen in de WW. Volgens eco- °jn M. Vergeer van het CBS dt waarschijnlijk de nieuwe fterk en Bijstand de stij- igran het aantal bijstandsuit- Qngen een halt toegeroepen. Wet vervangt sinds 1 janua- deoude Bijstandswet. ANP gen van het voorbereidend mid delbaar beroepsonderwijs (vm- bo). En dan alleen op hen die hebben gekozen voor een techni sche richting, zoals werktuig bouw, bouwkunde, infra, elek- tro en laboratorium. Leerlingen krijgen van Stoeb geld voor studieboeken, werk kleding, persoonlijke veiligheid smiddelen en een examen voor het behalen van een VCA-certifi- caat (veiligheid). De vergoeding voor de stage die ze in het derde en vierde leer jaar lopen, komt te vervallen. Die 1500 euro gaat naar Stoeb. „Daarvan wordt onder meer de studiefinanciering betaald", ver duidelijkt Slokkers. Daartegen over staat dat de scholieren, als ze hun opleiding hebben afge rond, een baangarantie krijgen van Stoeb. „Let wel; garantie op een baan. Dat hoeft bijvoor beeld niet het bedrijf te zijn waar stage is gelopen." De Stichting onderwijs en be drijfsleven bestaat sinds 2001. Het is nu nog een samenwer kingsverband tussen bedrijfsle ven (BZW, MKB en werkgevers in de kanaalzone Zeeuws-Vlaan deren) en ROC Westerschelde in Zeeuws-Vlaanderen. Zo'n vijf tig bedrijven hebben zich bij Stoeb aangesloten. Veelbelovend De eerste resultaten in Zeeuws-Vlaanderen zijn veelbe lovend. „Er heeft zich nog nie mand bij ons gemeld die zijn baangarantie kwam opeisen", zegt A. Buyze van ROC Wester schelde. „Of mensen studeren verder, of ze hebben inderdaad werk." Nu ROC Zeeland zich volgend jaar aansluit bij het pro ject. geldt Stoeb voor heel Zee land. Slokkers en Buyze schat ten in dat de belangstelling van uit het bedrijfsleven boven de Westerschelde groot is. „Er heb ben zich al tientallen aangemeld voor de oprichtingsbijeenkomst op 21 oktober. Stoeb is een van de zeventien projecten van het Technocen trum Zeeland. Technocentra zijn door de overheid in het le ven geroepen. Die constateerde dat er niet alleen te weinig men sen voor technische opleidingen kiezen, maar dat bedrijven vaak ook meer venvachten van afge studeerden. Het Technocentrum Zeeland is bekend geworden met de ontwikkeling van de 'ont- dekkastelen' voor het basison derwijs. „Een project dat lande lijk veel navolging heeft gekre gen", zegt M. Cardon. „We ho pen dat het met dit project ook het geval is." 's Zomers lopen de verschillen tussen binnen- en buitentemperatuur op tot veertig graden. door Jelmer Oskam VLISSINGEN - „Als je de koelcel bin nen stapt, komt er een doordringende kou door je kleding. Het is in deze cel zo'n vijfentwintig graden onder nul." Johan Schouten werkt tweeëntwintig jaar bij het op- en overslagbedrijf Kloos terboer in Vlissingcn-Oost. Kloosterboer zorgt met circa tweehon derd medewerkers voor het laden, op slaan en verschepen van gekoelde goede ren. Schouten loopt een van de loodsen van het bedrijf binnen en blijft staan bij een tweetal heftrucks. Een open en een afgesloten model. „Vroeger reden we nog met open heftrucks de vriescel len in. Dan was het zaak om je dik aan te kleden. Sinds een paar jaar gebrui ken we vooral afgesloten trucks. Op die manier kan je onbeperkt in de vriescel len verblijven, terwijl dat normaal ge sproken niet kan. Daarnaast zijn de tem peratuurverschillen tussen binnen en buiten ook niet goed voor je lichaam. Dat kan bij mooi weer oplopen tot een verschil van vijfenvijftig graden." Zo nu en dan komt er iemand voorbij in een vriespak, een dik blauw werkpak dat ietwat weg heeft van een mummie slaapzak. Voor een bezoekje aan de koel cel is dat niet verkeerd. ..Je went er wel een klein beetje aan hoor. maar het blijft gewoon erg koud." Schouten loopt richting één van de cellen. Hij zet een grote hendel om, waarna de forse schuifdeur open gaat. Hij duwt de plas tic flappen van de koelcel opzij. In de foto Lex de Meester ruimte staan metershoge en rijenlange stellages met dozen vis. „Als je hier bin nen stapt, komt er echt een doordringen de kou door je kleding", zegt Schouten. En inderdaad, binnen enkele seconden is het lichaam van top tot teen gekoeld. „Het is in deze cel zo'n vijfentwintig graden onder nul." Er wordt op het mo ment geen kou in de cel toegebracht. De temperatuur dient alleen op peil gehou den te worden. „Zelfs als het buiten licht vriest voelt het nog best warm als je net uit een koelcel komt." door Freek Janssen GOES - Libéma, de nieuwe eige naar van de Zeelandhallen in Goes, noemt de startdatum van de uitbreiding van het complex optimistisch. Het aanvragen van vrijstelling van het bestem mingsplan kan vertraging ople veren en de aanleg van een par keerterrein valt tegen. Dat bleek gisteren tijdens de opening van de bedrijvenbeurs Contacta. Directeur R. Rijpke- ma zei dat er wat hobbels zijn in de aanloop naar de verbouwing. Voordat er een vergunning kan worden afgegeven moet het be stemmingsplan voor het gebied gewijzigd worden. Libéma en de gemeente praatten gisteren met de omliggende bedrijven, omdat de nieuwe hallen hoger worden dan de huidige. De aanleg van een nieuwe par keerplaats op een braakliggend terrein valt een beetje tegen. De bodem is niet erg vast en het be drijf wil voorkomen dat er ge heid moet worden. Goes heeft er veel belang bij dat de bouw in februari kan begin nen. Ze is de gastgemeente voor een congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in juni. Speciaal voor dit evene ment werd de uitbreiding van de Zeelandhallen vervroegd, om dat Goes het congres liever in de nieuwe hallen houdt dan in een grote tent op de parkeerplaats. Ook het nieuwe parkeerterrein met 1350 plaatsen moet dan af zijn. oalsu weet leven wij in een kennis- maatschappij en een kennisecono- j/h n nste< dat wor<k steeds ge- "SA Ik vind het een overtrokken be- iiJ' ns heeft de mensheid al- j 'n ee" kennismaatschappij geleefd. "n de oertijd kon je zonder kennis Ij eens overleven. Kwam je niet eens EU!' >e at verS'ftigde bessen. Of de Pn. de konijnen en de beren waren IrikuTu0 S''m aE En ïe viJand ont" en «ine r hanteerbaar wapentuig hem an U eerder de hersens in dan jij iltiirf l ec°nomische ontwikkeling is .1 gebaseerd geweest op ontwikke len nieuwe kennis. L„,,e'"fenradicale breuk, we zitten In!! Ue' midden in ontwikkelin- K nnis en kennisvernieu- ;J belangrijke rol spelen. De dis- den H?T0Veris vaak abstract, met l,k op globale trends. Onder eco- nomen heet het dan dat de kennisinten siteit toeneemt, dat kennis belangrijker is geworden. Ik deel het gevoel en de in druk, maar het is allemaal moeilijk te nieten. Gewoon omdat de hoeveelheid kennis in de economie niet direct is te meten. We wijzen op een grotere beteke nis van onderzoek en ontwikkeling in bedrijven. En op een toegenomen vraag naar hoger opgeleiden. Deze week kreeg ik een boekje van de Stichting Lezen en Schrijven, over laag- geletterdhcid. Geen mooi woord. Ook geen mooi boekje eigenlijk. Of juist te mooi. Het is zo'n boekje waar de vorm gever zich weer eens lekker vergalop peerd heeft en de vorm overheerst over de inhoud. Spiegelend papier en een glimmende koperkleurige letter, zodat je niks kan lezen, maar verblindt wordt door een glanzende witte spiegeling. Misschien bedoeld om de belangstellen de geletterde dezelfde handicap te ge ven als de laaggeletterde? Het boekje heeft wel een interessante inhoud. De betekenis van de recente ontwikkelin gen in organisatie en techniek voor mensen met weinig opleiding en be perkte vaardigheden wordt heel direct neergezet, door de beschrijving van de concrete situatie in zeven bedrijven. Het blijkt dat mensen achterop raken omdat om een aantal redenen hogere eisen worden gesteld. Kwaliteitsbeheer sing en kwaliteitscontrole van produc ten en productieprocessen worden steeds belangrijker, bedrijven willen certificaten halen. Veiligheidsvoor schriften worden belangrijker. Er wordt steeds meer in groepen samenge werkt. Mensen worden vaker flexibel ingezet, bij verschillende werkzaamhe den. Toenemend gebruik van de compu ter natuurlijk, maar ook nieuwe machi nes, die nieuwe eisen stellen, en vaak computergestuurd zijn. En toenemende verantwoordelijkheid ook op de laagste niveaus, waardoor mensen zelf beslis singen moeten nemen. Al die ontwikkelingen betekenen dat mensen beter met informatie moeten kunnen omgaan, dat ze beter de infor matie moeten kunnen omzetten in een beslissing, en dat ze dat allemaal heter moeten kunnen delen met andere men sen. Met andere woorden: ze moeten be ter kunnen lezen en schrijven, beter re kenen en beter communiceren. Het hoekje beschrijft hoe bedrijven het initiatief hebben genomen om hun werknemers bij te scholen. Soms klein schalig, voor een kleine groep werkne mers die tekort schoot. Soms een brede cursus voor het hele bedrijf. Soms toet sen op lezen en schrijven bij de wer ving van werknemers. In bijna alle ge vallen talencursussen, om een beheer sing van de Nederlandse taal op elemen tair niveau te garanderen. En niet al leen voor buitenlanders: ook voor Ne derlanders die lang geleden het onder wijs verlieten. De geselecteerde bedrijven zorgen voor (betere) taalbeheersing van immigran ten, omdat ze de behoefte daaraan on derkennen. Een mooi voorbeeld is ook het schoonmaakbedrijf, dat deze cur sussen aanbiedt aan werknemers die rijp zijn voor doorstroming naar mid delbaar management. Daarbij moet wel worden aangetekend dat de projec ten plaats vonden in 2000, toen de ar beidsmarkt nog overspannen was. Nu zouden laaggeletterden waarschijnlijk de eerste kandidaten voor ontslag zijn, in plaats van cursussen aangeboden te krijgen. Joop Hartog HAARLEM - Supermarktbedrijf C1000 trekt een vrijwilli ge vertrekregeling voor het personeel in na protest van de CNV Dienstenbond. Dat hebben beide partijen gisteren la ten weten. De CNV-bond voerde de laatste dagen acties bij de super markten van C1000. Volgens de bond voerde het bedrijf een asociaal personeelsbeleid, omdat de werknemers ouder dan 23 jaar zwaar onder druk werden gezet om ge bruik te maken van de vertrekregeling. De personeelskos ten zouden omlaag moeten. Cl000 ontkent dat personeel onder druk is gezet en dat de regeling alleen voor oudere werknemers was. ANP BRUSSEL - De Europese Commissie heeft gisteren offi ciële klachten gestuurd naar achttien lidstaten die de markten voor gas en elektriciteit nog niet volledig hebben opengesteld voor concurrentie. Nederland hoort samen met Frankrijk. Denemarken, Hon garije, Oostenrijk en Slovenië tot de EU-lidstaten die de liberalisering wel compleet hebben doorgevoerd. Cyprus heeft de elektriciteitsmarkt al wel geopend en kent een uitzondering voor de gasliberalisering. De opening van de markten had op 1 juli al een feit moe ten zijn. Toen hadden alleen Nederland en Slovenië alle zaken al op orde. ANP MAASTRICHT - Mosa Porselein is gisteren failliet ver klaard. Dat heeft de rechtbank in Maastricht laten weten. Onderhandelingen tussen het bedrijf en een aantal moge lijke investeerders hebben niets opgeleverd. Mosa Porselein vroeg in september uitstel van betaling aan. De onderneming zegt te lijden onder de moordende concurrentie uit lagelonenlanden. Daarnaast heeft het be drijf veel last gehad van het Europese subsidiebeleid voor Zuid-Europa en later Oost-Europa. ANP BRUSSEL - Koffie, wijn en grapefruitsap krijgen maxi mumnormen voor de kankerverwekkende schimmel och- tratoxine A. Dat heeft de Europese Commissie gisteren be kendgemaakt. De schimmel leeft in de natuur op akker- planten, vooral graan. Voor graan geldt daarom al een norm. Brood en bier bijvoorbeeld moeten zo mogelijk vei lig zijn. Uit recent onderzoek blijkt dat ook koffie en drui ven aangetast kunnen worden. „Door de nieuwe nonnen kunnen consumenten koffie en wijn drinken zonder zor gen over deze ochtratoxine A", vindt Europees Commissa ris Byrne (Consumentenzaken en Volksgezondheid). ANP door Harmen van der Werf YERSEKE - Over de toekomst van de schelpdiersector in Yerse- ke bestaat grote ongerustheid. Volgens vakbondsbestuurder P. Hazelager van FNV Bondgeno ten blijft die niet beperkt tot mensen die ontslag boven het hoofd hangt door het verbod op mechanische kokkel visserij. Hazelager is sinds kort namens de vakbonden en hun leden bij conservenfabrieken in Yerseke in gesprek over een sociaal plan. Twee van de drie conservenfa- brieken. Heiploeg Shellfish en Roem van Yerseke, staan op het punt de deuren te sluiten. Prins en Dingemanse is nog van plan de mosselconservenpoot over eind te houden. Tweehonderd directe arbeids plaatsen staan op de tocht. „Maar", heeft Hazelager uit overleg met vakbondsleden be grepen, „veel mensen denken dat het daar niet bij blijft. Zij vrezen dat het door de regering opgestelde nieuwe schelpdiervis- serijbeleid nog meer banen gaat kosten in de sector." Of dat ze is, kan Hazelager moei lijk inschatten. Hij is nog niet zo lang bij de schelpdierbranche betrokken. De organisatiegraad in de sector, het aantal vakbond sleden, is erg laag. Veel reden om lid te worden, was er ook niet. Het ging de sector tot voor kort redelijk voor de wind en tot begin deze zomer zag het er ook naar uit dat de mechanische kokkelvisserij door zou kunnen gaan. Het gaswinningsrapport van de Wadden-commissie Meijer gooide roet in het eten. Gaswinning wordt wel toege staan, in ruil waarvoor - een po litieke deal met D66 in de hoofd rol - de mechanische kokkelvis serij in de Waddenzee het veld moet ruimen. De sector staat een uitkooprege ling te wachten. Om de hoogte daarvan te bepalen is een specia le commissie ingesteld onder de leiding van oud-Unilever-top- man F. Maljers. „En het is maar afwachten wat daaruit komt", aldus Hazelager van FNV Bond genoten. „Pas als die commissie emit is, kunnen we eigenlijk gaan onderhandelen over de in vulling van een sociaal plan voor het personeel." Hazelager is van mening dat het niet bij een sociaal plan kan blij ven. De rijksoverheid zal ook iets moeten doen om de econo mie in Yerseke, het centrum van de schelpdiersector, te helpen In een brief aan de Tweede Ka mer en minister Veerman van Landbouw hebben de provincie en de gemeente Reimerswaal - waaronder Yerseke valt - daar al eerder op aangedrongen. In dat koor heeft zich deze week een nieuwe speler gemengd, de Kamer van Koophandel Zee land uit Middelburg. Voorafgaand aan het debat dat de Tweede Kamer vandaag aan de voorstellen voor een nieuw schelpdiervisserijbeleid be steedt, heeft de Kamer van Koophandel op een rijtje gezet hoe belangrijk de schelpdiersec tor voor Zeeland en met name de vissersplaatsen Yerseke. Brui- nisse en ook Zierikzee is. De be drijfstak is goed voor een export- bedrag van driehonderd miljoen euro per jaar en duizend directe arbeidsplaatsen in Zeeland, plus ruim duizend indirecte ar beidsplaatsen in onder meer de groothandel en de verwerkende industrie. Ook de toeristische betekenis moet niet worden uitgevlakt, stelt de Kamer van Koophandel. Yerseke alleen trekt jaarlijks tienduizenden bezoekers en 'ge niet tot ver buiten de landsgren zen bekendheid als schelpdier centrum' De druk op de hele schelpdiersector is, om te inno veren groot. De Kamer van Koophandel zegt dit te kunnen billijken, maar 'dan dient er ter dege rekening te worden gehou den met economische en maat schappelijke effecten'. De schelpdiersector moet redelijke termijnen krijgen waarbinnen hij aan nieuwe eisen kan vol doen, oordeelt de Kamer, 'want anders dreigen de leefbaarheid en werkgelegenheid in met na me Yerseke ontoelaatbaar onder druk komen te staan'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21