stoppen met 61,5 jaar an voor Zeeuwse jeugd bekent misdragingen I CPGEBR. DOMMCUS BV l_ www.dominicus.nl Premier popelt om aan de slag te gaan Israëlisch leger pakt Hamasleider op Nederland is klaar voor staking Infoavond 19oktobe HAARDENSHOW IN GOES ^14,15 EN 16 OKTOBER 15 Ken je mijn ringtone, dan ken je mij 25 Columbus valt van zijn voetstuk Spookrekeningen Delta Johan Ballegeer weg bij Hoek Tunnel uren dicht door storing I Investeer in kennis Open Universiteit Nederland en D66 komen met alternatief voor levensloopregeling Chaos op AIO 31 13° Ipklarend tonvelden, vooral vanmiddag ook langen. Vrij krachtige zuidenwind, mnurntemperatuur 13 graden. ejaargang no. 243 derdag 14 oktober 2004 dimmer 1,25 Aanhangers van president Chaves hebben het standbeeld van Columbus in de Venezolaanse hoofdstad Caracas ge sloopt. Ze zien in de ontdekkingsreiziger een onderdruk ker omdat na zijn komst miljoenen indianen om kwamen. Tegenstanders van Chaves denken dat de actie een politiek spelletje is. Al meer dan een jaar wordt Mia Luijcks uit Clinge ge plaagd door spookrekeningen van het nutsbedrijf Delta. Onverklaarbare bedragen worden op haar rekening ge stort en even onverklaarbare nota's vallen bij haar in de bus. Delta heeft inmiddels excuses aangeboden en haar beloofd de zaak tot op de bodem uit te JJ" zoeken. Vijf nederlagen op rij ble ken te veel. Voetbaltrainer Johan Ballegeer gooide gis teren de handdoek in de ring bij hoofdklasser Hoek. Hij vroeg een gesprek aan met het bestuur en daarin werd besloten tot ontbin ding van het contract. As sistent Jan Verdegem neemt de hon neurs voorlo pig waar. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 20; Economie: 21, 22, 23 en 24. door Paul Koopman DEN HAAG - Premier Jan Peter Balkenende wil weer aan de slag. Vanuit zijn ziekbed in Capelle aan den IJssel heeft hij laten weten op 29 oktober de on dertekening van het Europees grondwettelijk verdrag in Rome te willen bijwonen. Het ministerie van Algemene Za ken gaat er bij de voorbereiding van die reis van uit dat de pre mier daar aanwezig is. Het medisch team dat Balkenen de driemaal aan een ontstoken rechtervoet opereerde, heeft groen licht gegeven voor het her vatten van het werk eind deze maand, op voorwaarde dat het herstel normaal verloopt. In de week na de ondertekening van de Europese grondwet is er op 5 en 6 november in Brussel een Europese topconferentie, die Balkenende ook zelf wil voorzitten. De Rijksvoorlichtingsdienst gaat ervan uit dat Balkenende daarna weer in de Tweede Ka mer verschijnt om verantwoor ding over het beleid af te leggen. Door zijn herstel aan te kondi gen heeft Balkenende de discus sie over zijn eventuele vervan ging in de kiem gesmoord. GPD TERNEUZEN - Als gevolg van een technische storing is de Wes- terscheldetunnel gistermorgen uren afgesloten geweest. Van 7.15 tot 10.10 uur bleven de slagbomen dicht en daarna moest het verkeer nog tot even na 15.00 uur met aangepaste snelheid over één rijstrook. Door een storing in de hoofdvoe ding lagen alle elektronische sys temen stil. Advertentie Voor automatische incasso stem ik toe m alschnivmg van mijn |post]bankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om m8t persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan 8"711688 555530» O Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) i Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,95) O per kwartaal met automa tische incasso 58,00). D per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (poslzogel niet nodig) of bel gratis; Pi 0800 - 0 231 231 S www.ou.nl/infoavond HEBRON - Israëlische militairen arresteren in Hebron op de Westelijke Jordaanoe- ver een Hamas-leider die verantwoordelijk wordt gehouden voor een aantal aansla gen. Israël verdenkt de 32-jarige Imad Qawasmeh er van het brein te zijn achter de dubbele zelfmoordaanslag in augustus in Beersjeba, waarbij zeker zestien mensen omkwamen. „Dit is een moordenaar met het bloed van een groot aantal Israëli's aan zijn handen. Ik hoop dat hierdoor de aanslagen tegen Israël afnemen", aldus de Israëlische minister van Defensie Mofaz. Voorafgaand aan de arrestatie blies het leger het huis van Qawasmeh op. foto Abed Al-Hafis Hashlamoun/EPA hoogd naar 35. De extra inzet is mogelijk doordat de spoorweg politie voor één dag wordt inge deeld bij de verkeerspolitie. Met de extra surveillancewagens kan de politie aanrijdingen snel ler afhandelen, zodat nóg lange re files worden voorkomen. De Wegenwacht zet meer auto's in, vooral op de bekende fileplaat sen. Voor het overige ondergaat fo rensend Nederland enigszins ge laten de acties van de vakbon den in het openbaar vervoer te gen de bezuinigingen van het ka binet. De uitgebreide aankondi ging heeft veel mensen al maat regelen doen nemen. Volgens een peiling van Maurice de Hond is meer dan de helft (55 procent) van de ruim twee mil joen gedupeerden van plan thuis te blijven. Ongeveer een kwart neemt de auto en 16 pro cent pakt de fiets. De treinen rij den 24 uur niet, net als de bus sen van het streekvervoer. Ook in een aantal grote steden wor den korte of lange acties ge voerd. In Amsterdam ligt een deel van het stadsvervoer plat. Bij de RET in Rotterdam heeft de directie al het personeel een verplichte vrije dag gegeven, om ruzie tussen stakers en werkwil ligen te voorkomen. Het num mer 0900-9292, met informatie over het openbaar vervoer, zet extra mensen in. Op de website www.9292ov.nl is het actuele overzicht te vinden van wat wel en niet rijdt en de ANWB komt met extra bulletins verkeersin formatie op de radio. GPD pagina 4 een onterechte onheilsboodschap lövZEE - De paling dreigt zeldzame verschijning te den in ons land. gens de bioloog W. Dekker ff over vijf jaar geen jonge iflg meer te zien zijn als het mationale visserijbeleid wordt gewijzigd. Die con- iegaat voorzitter J. Geleijn- ran de Combinatie van Be- bissers Zuid-West Neder- Iwat te ver. Toch waar- ratook hij dat de paling al- voor uitsterven kan worden *d door een overkoepelend f»ees beleid. |M11 paling wordt zeldzaamheid nwa redactie binnenland HAAG - De verkeerspoli- «rdubbelt vandaag in de iKid-enavondspits het aan- nip® Het Korps Lan- politie Diensten ver drukte in het ver- het openbaar ver ft vanwege een sla- surveillancewa- op snelwegen wordt ver- opspaart voor later. Zo kan iemand rond zijn 63ste stoppen met behoud van 70 procent van zijn salaris. CDA en D66 willen echter dat een werknemer meer kan sparen: tot 250 pro cent van het jaarsalaris. Zo kan iemand met 61,5 jaar al ophou den. De levensloopregeling is een van de punten waar het kabi net over wil onderhandelen met de vakbeweging. Die heeft alle overleg met het kabinet op gezegd uit woede over de maatregelen rond VUT en pre pensioen. Dezer dagen praat staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) met vertegenwoor digers van vakbeweging en werkgeversorganisaties om het overleg weer op gang te bren gen. Het is onduidelijk hoeveel tijd hij hier nog voor nodig heeft. GPD oortbestaan ling bedreigd HAAG - Mensen moe- 61,5 jaar kunnen met werken, vin- en D66. beide regeringspartijen dit mogelijk maken via levensloopregeling kabinet in 2006 wil tem Minister De Geus (So- Zaken) heeft aangegeven Degelijkheid te willen be- kvensloopregeling houdt in iemand een deel van zijn ioloon opzij zet om later met geld betaald verlof op te ne- LDe werknemer mag dit op- lenwanneer hij wil: bijvoor- Hom minder te werken wan- thij jonge kinderen heeft of eerder te stoppen met wer- Nuhet kabinet het prepen- enen VUT ontmoedigt en per Sdepremies hiervoor belast, de levensloopregeling een al- stief zijn. kabinet wil dat een werk- er niet meer dan 150 pro lvan zijn netto jaarsalaris AMSTERDAM - Een ongeval met vier personenauto's en een ge kantelde vrachtwagen leidde gistermiddag tot een verkeers chaos op de ringweg AIO bij Amsterdam-Noord. De wagen lekte vloeibare bitumen, een teersoort. De tankauto vloog door de middenberm. Volgens de politie raakten vijf men sen. onder wie de vrachtwagenchauffeur, lichtgewond. Het duurde uren tot de teer was overgepompt, daarna moest het wegdek nog worden hersteld. De files aan beide zijden van de ringweg waren gisteravond rond hall' tien opgelost. foto Klaas Fopma/GPD Oranje te sterk voor Finland HSTERDAM - Het Neder lands elftal heeft gister- ivond in de kwalificatie 'Nor hel wereldkampioen- Khap voetbal van 2006 in Duitsland met 3-1 gewon en van Finland. kwam in de Arena al vroeg in het duel op een 1-ü-achterstand door een ^punt van Tainio. Vlak nist draaide Ne tland door treffers van «ïjder en Van Nistel- •Wij de wedstrijd om. Na pauze besliste Van elrooij met zijn twee- doelpunt van de av°id de wedstrijd defini tief. 3-1. to°r het resultaat tegen JWand heeft het elftal van tondscoach Marco van pen nu zeven punten uit ^gespeelde wedstrijden. Pagina 20 •Nederland krijgt weer wat kleur minst. Vaak bleef het bij een waarschuwing of boete. Van de jongeren die in aanraking zijn geweest met de politie vulde 15 procent in een werkstraf te heb ben gekregen en 6 procent zelfs te hebben vastgezeten. De waardering voor de politie is laag: een rapportcijfer van 5,3. Een derde van de leerlingen werd het laatste jaar zelf het slachtoffer van criminaliteit. Nog geen dertig procent van hen meldde dat aan de politie. Een op de drie meldingen leidde tot een aangifte. (Advertentie) door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zeven op de tien Zeeuwse jongeren heeft zich, naar eigen zeggen, recent schuldig gemaakt aan wange drag, overtredingen of strafbare feiten. Een kwart is de afgelo pen twaalf maanden in aanra king geweest met de politie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Jeugdmonitor, een samenwer kingsverband van de provincie, de Zeeuwse gemeenten en instel lingen die op het jeugdgebied ac tief zijn. De Jeugdmonitor verza melt cijfers en informatie over kinderen en jongeren. Voor het jongste onderzoek is een enquê te gehouden onder 3833 leerlin gen uit derde klassen in het voortgezet onderwijs, inclusief praktijkscholen en het speciaal onderwijs. Veel jongeren geven toe zich het laatste jaar hinderlijk te hebben gedragen: 44 procent heeft ie mand lastig gevallen of uitge scholden, 38 procent heeft 'iets kapot gemaakt', 37 procent heeft iemand geslagen of ge schopt, 33 procent heeft zonder helm op een brommer gereden, 31 procent bekent overlast of problemen te hebben veroor zaakt en 29 procent had een op gevoerde brommer. De cijfers voor strafbaar en cri mineel gedrag liggen aanzien lijk lager, maar zijn allesbehal ve verwaarloosbaar. Tien pro cent heeft de laatste twaalf maanden iets gestolen, negen procent heeft wel eens iemand 'afgeperst', vijf procent zegt drugs te hebben verhandeld, vier procent was betrokken bij inbraak, twee procent heeft ie mand beroofd en eveneens twee procent heeft een ander gedwon gen tot seks. De jongens vertonen, volgens hun eigen opgave, vaker crimi neel gedrag dan meisjes. Het ver schil neemt toe naarmate het de lict ernstiger is. Verder is er een duidelijke overlap tussen jonge ren die berovingen op hun naam hebben staan en degenen die an deren hebben gedwongen tot seks. Onder die laatste groep is ook een substantieel aantal meis jes. Wangedrag komt het meeste voor onder vmbo'ers, het minste onder vwo'ers. Een kwart van de ondervraagden kwam het laatste jaar in aanraking met de politie, vaak zelfs meermaals. Daarbij waren relatief vaak scholieren uit de gemeenten Vlis- singen en Sluis betrokken; jonge ren uit Reimerswaal en Goes het presentatie 19.30 uur Provinciaal Steunpunt Zeeland Edisonweg 4 (Hogeschool Zeeland), Vlissingen, 011-8489700

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1