)uidelijker nee tegen verdieping zc Spookrekeningen van Delta drijven Clingse tot wanhoop Wij hielpen haar, omdat het moest Bibliotheek conserveert oude boeken Task Force wil samen nieuwe producten op markt brengen 15 eerderheid Statencommissie ook wars van ontpolderen I Cios Goes sluit één dag de deuren Bunker Covra trekt veel publiek Theoloog Vooistra overleden Bezwaar tegen opening op zondag Debat levering marineschepen aan Indonesië donderdag 14 oktober 2004 iBonaWVerstraten IDELBURG - Verzuring, idnnden, losse ruggen. De Am komt met zijn spreek- irdelijke gebreken. Dat geldt alleen voor mensen, maar ,oor boeken. ce Zeeuwse bibliotheek in delburg krijgen ze volgende een EHBO-behandeling. bibliotheek heeft zon tien- nul boeken in de kelder in, uit de periode 1450-1800. Die hebben in de loop der eeu wen schade opgelopen door ver schillende oorzaken. Sommige zijn aangetast door rook en water, zoals bijvoor beeld bij het bombardement van Middelburg in 1940. Andere zijn in het verleden vaak ondeskun dig gerepareerd, of hebben te lij den gehad van het veelvuldig raadplegen. „Banden die in scheuren of losraken, papier dat aan randen afbrokkelt, kater nen die los komen te liggen, vuil dat zich ophoopt tussen de bla den", somt de bibliotheek de el lende op, Voor al die boeken is er volgens conservator Ronald Rijkse van de Zeeuwse Bibliotheek maar een oplossing: eerstelijns conser vering. Daar wordt volgende week serieus werk van gemaakt. „Want als we niets doen, raken we dit culturele Zeeuwse erf goed onherroepelijk kwijt", waarschuwt hij. Restauratoren van Boek- en Pa- pierrrestauratie Marijn de Valk uit Middelburg gaan er ten over staan van het publiek mee aan de slag. Ze worden geholpen door studenten van de opleiding Restauratie Boek en Papier van de Academie van Antwerpen en medewerkers van de biblio theek. Er komt een zogenaamd conserveringsstraatje waar de meest noodzakelijke ingrepen worden verricht. Aan verschillende tafels wordt telkens één handeling getoond. Uitgangspunt is snelle hulp, wat er wordt maximaal een half uur aan elk boek gewerkt. Het res tauratieproces wordt bovendien in beeld gebracht in enkele vitri nes en door middel van een zes tal grote panelen, Voor mensen die eigen boeken willen laten repareren, bestaat de mogelijkheid om die een spe ciaal daarvoor bestemde krat te leggen. Die boeken worden niet ter plaatse gerestaureerd. De Valk neemt later contact op met de eigenaar. De EHBO voor de oude Zeeuwse boeken duurt van 18 tot en met 22 oktober. ■fRinusAntonisse IDELBURG - Zeeland is en ft tegen verdere verdieping deWesterschelde. Die bood- ip moet de provincie duide- platen weerklinken. ceze slotsom kwam de Sta- lommissie Ecologie en Water Eren na een gesprek over de pkkelingsschets 2010 voor Bcheldebekken. Gedeputeer- Kramer (PvdA, natuur en er) sloot zich erbij aan. in venvoorden we ook de ge- die in de Zeeuwse sa- leving naar voren komen", oe hij. Wel voegde Kramer in toe dat Zeeland 'in het be- van een goede verstandhou- niet met de mg naar Vlaan- tnmoet gaan staan, feit dat de Nederlandse rege- december vrijwel zeker toet komt aan de Vlaamse tot een nieuwe verruiming de vaarweg in de Wester- mag Zeeland er niet i weerhouden een eigen stand- in te nemen, vonden de ste commissieleden. „We st een poging wagen verdieping tegen te houden, er meer door het uitoefenen invloed in Den Haag", meen- vanBeveren (CDA). nevenwichtig emeen constateerden de com- sieleden dat in de Schelde rs sprake is van een oneven benadering van de erwerpen toegankelijkheid dieping), veiligheid en na tuurlijkheid. Kramer herinner de eraan dat de Nederlandse en Vlaamse bewindslieden wel heb ben afgesproken dat er een even wichtig opgebouwde schets moet komen. De gedeputeerde hekelde de wij ze waarop het ambtelijk bureau Proses - dat de schets maakte - te werk is gegaan. Met name het ontbreken van voldoende com municatie met de Zeeuwse sa menleving, is hem in het verkeer de keelgat geschoten. Ook zette Kramer vraagtekens bij de ge volgde route. „Achter de scher men gebeurt in vertrouwelijk heid van alles en maar weinig speelt zich in de openbaarheid af." Ook de door ambtenaren bezet te Technische Scheldecommis- sie speelt in de achterkamertjes een grote rol. De gedeputeerde beklemtoonde dat Zeeland een veel grotere inbreng moet krij gen bij het uitstippelen van het beleid voor de Westerschelde, al worden beslissingen op rege ringsniveau genomen. De WD'er J. van Harmeien sprak zich tegen ontpoldering uit en aanwijzing van de Vlakte van de Raan als zeereservaat achtte hij nadelig voor de visse rij. G. Roeland (SGP vroeg zich af welke gevolgen hogere water standen (door nieuwe verdiepin gen) hebben voor de veiligheid. Hij drong erop aan dat er geen belemmeringen mogen optreden voor de bedrijvigheid bij Dow Benelux. M. Wiersma (GroenLinks) zei dat de provincie geen slagen om de arm moet houden. Dat wil zeggen: toch instemmen met ver dieping als daaraan wat te ver dienen valt in de vorm van een spoorlijn, tunnel en nieuwe we gen. „De opdracht is ook de na tuurlijkheid in het estuarium be waken. Dat hoort bij het even wicht." Voor maatregelen ter verster king van de natuurwaarden pleitten ook de insprekers B. Denneman (Vogelbescher ming Nederland) en G. van Zon neveld (Zeeuwse Milieu Federa tie), Ze wezen erop dat Neder land op grond van de Europese richtlijnen zelfs de plicht heeft dat te doen. Ook zonder een der de verdieping zijn natuurmaat- regelen gewenst, onderstreepten ze. „Tuinieren voor gevorder den", noemde Denneman de na- tuurmaatregelen die nu in de ontwikkelingsschets zijn voor zien. Hij meende dat er teveel be stuurlijke angst is voor het ont breken van draagvlak voor bij voorbeeld ontpolderingen van enige omvang. Trekpaarden komen in actie op open dag GOES - Trekpaardenhou- lers in Zeeland houden za- erdag 23 oktober de jaar- ijkse open dag. Op de deel nemende bedrijven worden ussen 10.00-12.00 uur en an 13.30-15.30 uur met paardenkracht verschillen- e werkzaamheden uitge- oerd. Iet stoere Zeeuwse rekpaard komt in actie om iet land klaar te maken [oor het zaaien, door iuddel van ploegen en eg- En. tok wordt wintertarwe in- d en laden boer en aarden voederbieten. De werkzaamheden zijn per iednjf anders en mede af- önkelijk van de weersom- tandigheden. te deelnemende bedrijven ajn: Brooymans, Bartel- neetweg 6, Tholen; Mauri- Notenboomdijk 5, Nis- se; Moermond, Dorpsring JÏ.Noordwelle; Mol, Weel- reg 25. Waarde: Paauwe, helweg 2, Gapinge; Ver- 'age. Hurgronjeweg 2, toooskerke (W); Blaas, Vesthovenseweg 5, Oostka- '1 De Visser, Zandweg Jda, Ritthem; Van der Wek ken, Heuvelsweg 3, Kerk- gerve. door Harmen van der Werf GOES - Corrie Scheele (83) uit Kapelle heeft woensdag zojuist in theater De Mythe in Goes de hoge Israëlische on derscheiding Yad Vashem ontvangen. Ze is er blij mee, jazeker, maar, zegt ze na afloop zonder enige opsmuk: „Wij heb ben Annette Roco niet geholpen om een goede daad te verrichten. Wij vonden het onze plicht. Wij konden het niet op ons geweten hebben dat een joods meisje zo maar zou worden gedood." Vanaf april 1944 tot na de bevrijding ver bleef Annette Roco - die indertijd Elsje Zonneveld heette - op de boerderij van Corrie's ouders in Eversdijk bij Kapelle. Annette liep er gewoon rond. Duitse mili tairen die bij de boerderij kwamen, had den af en toe argwaan. „'Dat is een joods meisje', hoorde je ze zeggen", herinnert Corrie zich. „Ik zat dan weieens in mijn rats. We zeiden altijd dat zij uit Rotter dam kwam en daar nauwelijks te eten kon krijgen." Corrie nam de Yad Vashem-onderschei- ding voor helpers van joodse mensen in de Tweede Wereldoorlog óók voor haar gestorven ouders in ontvangst. Boerderij Haar schoonzuster Jannie Scheele- Kruidenier (85), die Annette eerder had helpen onderduiken in de boerderij van haar man Reinier Scheele bij Wissen- kerke, was eveneens in De Mythe aanwe zig. Zij had al met haar inmiddels overle den echtgenoot een koninklijke onder scheiding gekregen voor hun verzets werk. „Dit is toch iets anders", wees Jan nie op de Israëlische oorkonde, „iets spe ciaals." Op Noord-Beveland ontsnapte Annette ternauwernood. Ze was verra den. Duitsers hielden in de boerderij een huiszoeking. De Scheele's waren niet thuis, Truus uit Rotterdam die naar Zeeland was geko men om aan te sterken, was er wel. Zij slaagde erin Annette verborgen te hou den in een kelder. „Maar helaas", zei Annette eerder in de ze krant „ik ben haar uit het oog verlo ren. Zij wilde geen contact meer." Naar aanleiding van dat verhaal reageer de deze week de zoon van Truus, Floor Fonteijne uit Burgh-Haamstede, PvdA-raadslid op Schouwen-Duiveland. Hij was er gisteren in Goes bij, op uitno diging van een verraste Annette. „Als ik dit had geweten, had ik voor Truus zeker ook een onderscheiding gevraagd." Volgens Floor Fonteijne heeft zijn fejfankvan Cooten CUN't.E - Mia Luijcks uit Clin- £jv helemaal gehad met e Ui. Het afgelopen jaar heeft «euwse energieleverancier f ronder uitleg voor duizen- e« euro s aan navorderingen ge- «uurd terwijl ze iedere maand Hu"g naar rekening betaald. k B ten einde raad. „Ik weet I meer wat ik moet doen. Ik K geen antwoord op mijn vra- j ^ord niet doorverbon- bel/r wor^ niet terug ge- Lgooide een mede- M er van het callcenter van Lal0 maar hoorn op de Lm it' 1.12 §ewo°n weten waar de hoge rekeningen krijg, f and kan me dat Wtellen. btU r, W6er 1582'20 euro om it i W'^eerst weten waar- dat moet betalen. De me- rjp], ,van het callcenter van ten aie flgt me e°hter af te slui- |i. ik niet betaal. Ik zie het echt niet meer zitten. Kan mijn kamer behangen met al die reke ningen." Haar ellende begon eigenlijk al in april 2003 toen een nieuwe meter werd geplaatst. De meter standen klopten niet meer op de eindafrekening. Na veel heen en weer gebel bleef er een verschil zitten. Vervolgens worden sinds begin dit jaar door Delta bedragen van haar rekening afgeschreven waar ze geen verklaring voor heeft. Ook worden diverse ma len bedragen op haar rekening teruggestort terwijl dezelfde maand weer een nahel'fing op de deurmat valt. „Ik betaal iedere maand keurig mijn voorschot van 207,67. Op 29 april schrijft Delta 482,29 eu ro van mijn rekening af zonder toelichting. Ik heb direct de au tomatische incasso stopgezet. In augustus krijg ik een bedrag te rug van 1072 euro terwijl ik de zelfde maand weer een rekening krijg van 1181 euro." Foutje Eind augustus krijgt ze zelfs een rekening van drieduizend euro maar dat blijkt een foutje van Delta te zijn. „Ik heb op 4 juni een brief ge schreven naar Delta waarin ik om opheldering vraag. Ik heb nog steeds geen antwoord gekre gen." Het blijft maar doorgaan. „Deze week kreeg ik 1517,46 euro op mijn rekening maar gisteren kreeg ik weer een rekening van 1582,20 euro. Te betalen voor 25 oktober. Anders worden we afge sloten, vertelde Delta mij. Ik weet nu echt niet meer wat ik moet doen. Ik zie er geen einde meer aan. Ik wil geen schulden hebben. Heb daarom alles altijd netjes betaald. Als ik maar eens fatsoenlijk door Delta te woord wordt gestaan. Door al die reke ningen weet ik niet meer wat ik wel en niet heb betaald." Voorlichtster Mirjam van Zui len van Delta geeft toe dat klan ten op een schofterige manier zijn behandeld door de mede werkers van het bewuste callcen ter. „In september hebben we twee keer een voorschot gerekend. In verband met de hoeveelheid te verwachten telefoontjes hebben we een extern callcenter in Lim burg ingeschakeld om de over loop op te vangen. We hebben meer klachten gekregen over dit callcenter van mensen die niet tevreden zijn over de manier waarop ze door deze medewer kers te woord zijn gestaan. Ook wij zijn niet tevreden over dit callcenter. Er is inmiddels een GOES - Sportopleiding Cios in Goes sluit vandaag de deu ren vanwege de staking in het openbaar vervoer. Tweeder de van alle studenten is afhankelijk van bus of trein. Do centen maken van de gelegenheid gebruik een studiedag te houden. Studenten met een stageplaats gaan daarheen, als die stageplaats bij hen in de buurt is. Een later ge plande studiedag voor docenten komt te vervallen. Leer lingen moeten dan naar school komen. BORSSELE - De opslagbunker voor kernafval van de Covra in Borssele blijkt een grote publiekstrekker. De Covra verwelkomde gisteren de duizendste bezoeker van dit jaar. Toen de oranje opslagbunker er nog niet was, düs voor september vorig jaar, bezochten jaarlijks gemiddeld vijfhonderd mensen de Covra. De verdubbeling in het aan tal bezoekers heeft deels te maken met de grotere open heid van het bedrijf. De meeste mensen komen echter van wege het habog (hoog-radioactief afval behandelings- en opslaggebouw). Dat gebouw is niet alleen bijzonder om dat er sterk stralend nucleair afval wordt opgeslagen, maar met name de vormgeving springt in het oog: een oranje bunker, beschilderd met natuurkundige formules (een project - Metamorfose - van de Middelburgse kunste naar William Verstra eten). De Covra heeft de duizendste bezoeker daarom gisteren toepasselijk een bos oranje bloemen en het boek E=mc2 geschonken. LANDSMEER - De doopsgezinde theoloog dr. S. Vooi stra uit Landsmeer is dinsdag op 62-jarige leeftijd overle den, nadat hij in de haven van Enkhuizen uit zijn boot was gevallen. Vooistra, geboren in Heerenveen, was van 1985 tot 2002 hoogleraar christelijke geloofs- en zeden leer en mennonitica aan het Doopsgezind Seminarium en de Universiteit van Amsterdam. Van 1970 tot 1985 was hij predikant, onder meer in Middelburg, Eindhoven en Amsterdam. Vooistra behoorde in 1974 tot de oprichters van de Doopsgezinde Historische Kring, waarvan hij nog steeds bestuurslid was. Ook was hij redacteur van het jaarboek Doopsgezinde Bijdragen. Vooistra is bestuurslid geweest van de Vereniging voor Nederlandse Kerkgeschie denis. In de jaren tachtig pleitte Vooistra voor een bijbels georiënteerd pacifisme in de Doopsgezinde Broederschap ('Vredesgemeente of geen gemeente'). ANP GOES - De fractie van SGP/ChristenUnie in de gemeente raad van Goes is gepikeerd over het feit dat de opening van de nieuwe parkeerplaats aan de Piet Heinstraat in Goes op zondag plaatsvindt. De partij vindt dat zo'n acti viteit gehouden moet worden op een tijdstip dat alle Goe- senaren er aan deel kunnen nemen. Nu is hij volgens de partij voor een grote groep mensen, gezien hun geloofso vertuiging, niet toegankelijk. Het argument van de ge meente, dat ze de al in gebruik zijnde parkeerplaats op za terdag niet wil afsluiten omdat de Grote Markt dan ook al niet gebruikt kan worden, vindt de SGP/ChristenUnie vergezocht. De fractie stelt dat de Grote Markt op zater dag immers altijd buiten gebruik was. De partij vraagt aan burgemeester en wethouders of ze de opening naar za terdag willen verplaatsen. Annette Roco gisteren in Goes temidden van twee vrouwen die haar in de Tweede Wereldoorlog hielpen onderduiken, Jannie Scheele-Kruidenier (1) en Corrie Scheele. foto Willem Mieras moeder Truus Fonteijne-Groenenboom, in 1997 overleden, vaak verteld over wat haar en Annette bij Wissenkerke is overkomen. „Maar zij hoefde niet zo nodig op het podium. Ze was een be scheiden vrouw. Jammer eigenlijk, want het was leuk geweest als zij nu ook was geëerd." Truus was ten tijde van het voor val begin twintig, Annette vijf of zes. Postuum Negen van haar helpers - van wie zes pos tuum en onder wie zeven Zeeuwen - kre gen de Yad Vashem-onderscheiding. Le- ny Jansen-Schrier nam die in ontvangst voor haar vader en moeder die Annette in Kamperland onderdak boden. De oudste dochter van de familie Gieben uit Gorinchem - bij wie Annette in 1942 het eerst ondergedoken zat - deed dat voor haar ouders. gesprek geweest. We bieden me vrouw Luijcks daarom ook onze excuses aan." Volgens Van Zuilen sluit Delta ook niemand zomaar af. „Dat kan niet en dat doen we niet. We sluiten geen enkele woning af als mensen op de een of ande re manier twijfelen aan de echt heid van de rekening." Een medewerkster van Delta heeft inmiddels contact opgeno men met Mia Luijcks. „Er is af gesproken dat deze zaak tot op de bodem wordt uitgezocht en dat ze de rekeningen voorlopig niet hoeft te betalen." Mia Luijcks reageerde gister middag een beetje opgelucht. „Je schrikt toch van het dreige ment dat de woning wordt afge sloten als ik met betaal. Geluk kig is dat niet het geval. En ik ben ook blij dat de rekeningen voorlopig zijn bevroren. Ik hoop nu dat ik de antwoorden krijg en dat er een oplossing komt. Dit moet echt stoppen," door Henk Postma MIDDELBURG - Zeeuwse on dernemers, afkomstig uit ver schillende branches, werken sa men om nieuwe producten uit te vinden en op de markt te zetten. Daartoe is eerder dit jaar de zo genaamde Task Force Zeeland opgericht. „Dit kan er toe leiden dat jonge ren meer belangstelling krijgen in Zeeland te blijven", stak di recteur W. van der Maas van MKB-Nederland woensdagmid dag de loftrompet. Van der Maas noemde het initia tief een voorbeeld voor andere regio's. Zijn landelijke organisa tie voor het midden- en kleinbe drijf wil; het 'Zeeuws model' vanaf volgend jaar 'uitrollen' naar andere regio's. Binnen de Task Force Zeeland werken de provinciale afdelin gen samen van branche-organi saties in de bouw, de horeca, de metaal, de zorg, de installatie techniek en de recreatie. Vol gens projectleider J. Douma is in Zeeland inmiddels een dertig tal projecten van de grond geko men, waarin (veelal kleinere) on dernemers uit diverse branches met elkaar samenwerken. Tegen het eind van dit jaar hoopt hij de eerste reeks concrete resulta ten te presenteren. De projecten variëren van de bouw van streekeigen woon- en leef voorzieningen voor ouderen op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland tot het ontwikkelen van nieuwe machi nes, het brouwen van bier, de in troductie van geavanceerde in- ternet-activiteiten, en het ge bruik van restwartme uit de in dustrie in vakantiedorpen. Subsidies Voor het initiatief is in totaal 900.000 euro aan subsidies be schikbaar. Dat geld komt van Europa, het provinciebestuur en de ondernemers zelf. De Tast Force bestaat uit een stuurgroep (Regioraad MKB- Zeeland) en een werkgroep (bestaande uit de regiomanagers en -consulenten van de branche-organisaties). Gistermiddag werd in de Staten zaal ook nog een adviesraad geïnstalleerd. De Task Force richt zich in het bijzonder op de vele kleine on dernemingen die in Zeeland ac tief zijn. Die worden veelal ge rund door ondernemers die hard werken om het hoofd boven wa ter te houden, weinig tijd heb ben voor het doorvoeren van ver nieuwingen, niet gewend zijn aan samenwerking of kenniso verdracht, en wier initiatieven al te vaak stranden in een oer woud van regels. De Task Force wil hen samenwerkings-structu- ren bieden waarbinnen ze wel tot productvernieuwing kunnen komen. VLISSINGEN - De Groen- Links-afdeling van Vlissingen houdt volgende week donder dag een discussieavond over de levering van korvetten aan Indo nesië door de Koninklijke Schel de Groep in Vlissingen. Voormalig arbeidspastor Jan Scheffers en deskundige op het gebied van wapenleveranties Martin Broek houden een inlei ding. Scheffers was in de jaren tachtig betrokken bij discussies om van De Schelde meer een ci viele dan een marinewerf te ma ken. Broek kaartte de levering van korvetten aan Indonesië vo rig jaar als eerste in de media aan en uitte daar felle kritiek op, vanwege betrokkenheid van het Indonesische leger bij het neerslaan van een opstand in Atjeh. Van zijn hand zijn eerder twee boeken over Europese wa penhandel met Indonesië ver schenen. Voor de continuïteit van de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) is de Indonesische exportorder voor twee korvetten van groot belang. Opdrachten van de Ne derlandse marine, tot op heden de belangrijkste klant van de KSG, lijken voorlopig niet in het verschiet te liggen en de In donesische exportorder is de eer ste sinds vele jaren voor het Vlis- singse bedrijf. De discussieavond is volgende week donderdag in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat en begint om half acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15