Letselschade? }vdA eist snel informatie theater Paling wordt een zeldzaamheid Alhambra valt in de prijzen Gasthuis Middelburg krijgt unit met bedden voor stervenden 4 PALS GROEP Kosteloos juridisch advies iddelburgse fractie wil discussie op basis van feiten 'olitie betrapt omputerdieven Eb* randstichting 18 MRSA-besmetting onder controle Cel- en werkstraf voor autokraker Weer ongeluk op rotonde Zierikzeese mishandeld in Schore zeeuwse almanak Holanda t/m 16 oktober >win: illustreert en signeert "vemchtstentoonstellins bekijk ook onze website ^jrukklTijmiHHt-Ihnrp "1 KERY editie Walcheren 50 jaar 1 Kinderboeken- Aveek gratis bij aankoop van 9,99 aan kinderboeken I [Meest belezen [Zeeuwse kind vraag naar de puzzel vanavond vanaf 17.30 uur 1001-Nacht menu Merci mek (^orbasi en 1 Sapna Tava of Dolmas A en Baklava P 12,50 of 10,00 [(vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 zaterdag 16 oktober '5.00-16.00 uur in de Drvkkery [Klaas" I cn 5 Zeeuwse Illustratoren Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl jdactie: 0113 3*15649 iflfflc.nl Milredac1ie@pzc.nl JJus31,4460AAGoss iwrtentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. nderdag 14 oktober 2004 j^rMndia Berkelder DDELBURG - Nog voor de idsvergadering van aanstaan- maandag moet duidelijk zijn at de financiële risico's zijn m dc bouw van het nieuwe eater in Middelburg. Pas dan tl zinvol over het project wor- n gediscussieerd. t stelt PvdA-fractievoorzitter Szarafinski. Adviesbureau •MG voert momenteel een on- rcoek uit naar de risico's die gemeente loopt bij grote pro- den Daarnaast wordt onder- jcht hoe de informatievoorzie- ing tussen het college van B en de gemeenteraad en de amb- ijke organisatie kan worden ïbeterd. De eerste resultaten tr, het onderzoek naar de finan ce risico's worden eind deze [DDELBURG - De politie ttft een bende computerdieven angehouden. De inbrekers had- [n het vooral op dure beeld- chermen gemunt. »r oplettendheid van passan- s en, omwonenden konden zes dachten worden aangehou- B toen ze bij het Medisch Cen- im Middelburg toesloegen. Ze kenden bij meerdere instellin- n te hebben ingebroken, niet [leen bij het Medisch Centrum, aar ook bij het Stadskantoor het Streeklaboratorium in iddelburg en het verzorgings tas Ter Valcke in Goes. De in- rekers zijn afkomstig uit Am- Wam, Utrecht en Den Haag. HDDELBURG - In de Zacha- iasJansenstraat in Middelburg ebben onbekenden gisteroch- ffld rond 2.50 uur geprobeerd en auto in brand te steken. Een randend voorwerp werd op een ito gelegd. De eigenaar van de ito heeft de brand geblust. (Advertentie) maand aan de gemeenteraad ge presenteerd, een paar dagen voor de behandeling van de be groting van volgend jaar. Dat is te laat, vindt Szarafinski. „We krijgen het stuk één of twee dagen van te voren, terwijl het volgens mij al klaar is. Ieder een wil weten hoe het met het A-theater zit. R. van Eijkelen- burg van D66 wil tijdens de ver gadering van maandag een mo tie indienen. Hij roept dat het theater nu zevenhonderd euro per inwoner kost en dat het be drag straks stijgt tot duizend. Waar haalt hij dat vandaan? De enige manier om daar inzicht in te krijgen is die risicoscan." Van Eijkelenburg heeft niet zo veel vertrouwen in het rapport. „Dat wordt door het college voorgekookt, zodanig dat er poli tiek wenselijke uitkomsten in staan." Hij verwacht dat de risi co's bewust te laag zullen wor den ingeschat en vindt het dus niet van belang om te wachten op het rapport. „Ik wil nu een uitspraak van de raad. Als straks blijkt dat de risico's te groot zijn, moeten we het huidi ge theater opknappen of nieuw bouwen in het kanaalgebied. De afloop is te voorspellen. Straks komt er een extra kredietaan vraag en dan zeggen de partijen dat ze niet meer terug kunnen." Op dit moment kan dat nog wel, vindt Van Eijkelenburg. „De parkeerkelder kan worden afge maakt voor negen miljoen. Daar is ook behoefte aan. Het plekje kun je verkopen aan een project ontwikkelaar. De WD kan wel zeggen dat we onze rug recht moeten houden, maar in dit ge val leidt dat tot een financiële hernia." Vorige week werd be kend dat de bouw van het thea ter kampt met een tegenvaller van minimaal enkele tonnen. Szarafinski vindt dat de gemeen teraad de vinger aan de pols moet houden tijdens het onder zoek van KPMG. „De aanlei ding voor de onderzoeken wa ren moties van de raad. Nu mer ken we dat het college het onder zoek naar zich toe trekt. Dat be valt me niet." Ze noemt als voor beeld de eisen die de raad heeft gesteld aan de financiële verant woording van het college. Die moet verbeteren om een goed keurende verklaring van de ac countant over de jaarrekening te krijgen. „We worden nu een beetje onder druk gezet om niet al te strenge eisen te stellen." Volgens wethouder H. Kool-Blokland van financiën is het rapport over de financiële ri sico's nog niet klaar. „Anders hadden we het natuurlijk eerder verstuurd." Wel is deze week al een bespreking geweest tussen KPMG, wethouders en ambtena ren over de eerste resultaten en het verdere plan van aanpak. Het bijzondere ontwerp van architect Johan Dieleman voor appartementen op de plek van de oude Vlissingse bioscoop is bekroond met een architectuurprijs. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het geduld van Prover- ko Ontwikkeling is beloond met een ar chitectuurprijs. De projectontwikkelaar wachtte ruim een jaar op toestemming van het Rijk voor de bouw van het appar tementencomplex Alhambra in Vlissin- gen om niet te tornen aan het concept. De architect van Alhambra, Johan Diele man van Archikon Goes, krijgt 22 okto ber een onderscheiding van het Neder lands Architectuur Instituut, omdat het bijzondere ontwerp zich op architecto nisch gebied onderscheidt. Het Rijk wilde dat er 24 in plaats van 26 appartementen op de hoek van de Spui straat en Coosje Buskenstraat zouden verschijnen. De locatie ligt binnen de zo genoemde risicocontour van de Wester- schelde. De ministeries van Volkshuisves ting Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) en Verkeer moesten het bouw plan goedkeuren. De risicocontour markeert het gebied waarbinnen de kans op letsel bij een scheepsramp groot wordt geacht. Binnen de contour mag uit veiligheidsoverwegin gen niet onbeperkt worden gebouwd. Daar geldt de eis dat het aantal inwoners met niet meer dan 10 procent mag groeien. „Maar als we akkoord waren ge gaan met 24 appartementen, dan hadden we het ontwerp van Dieleman geweld aan gedaan. Dat wilden we niet, vandaar dat we gewacht hebben", zegt W. Dod- mond van Proverko Ontwikkeling. Twee jaar geleden beloofden Vlaanderen en Nederland aan elkaar dat ze de risi co's van transport van gevaarlijke stof fen op de Westerschelde zullen aanpak ken. Daardoor mocht de bouw van het ap partementencomplex Alhambra volledig worden uitgevoerd. De scheepvaart op de Westerschelde wordt veiliger door het verleggen van de vaargeul en het verklei nen van de ankergebieden. Ook zijn er af spraken gemaakt tussen Hydro-Agri in Sluiskil en BASF in België over het am- moniaktransport, waardoor het ammoni- aktransport ter hoogte van Vlissingen over de Westerschelde vermindert. Op 22 oktober wordt de naam van het apparte mentencomplex onthuld, dat de werk- naam Alhambra heeft gehad. internationale visserijbeleid over vijf jaar in Nederland geen jonge paling meer te zien zal zijn, gaat Geleijnse echter veel te ver. Dekker promoveerde deze week op twee decennia onderzoek na mens het Rijks Instituut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJ- muiden. Zijn proefschrift ba seert zich echter hoofdzakelijk op de situatie in het IJselmeer, waar steeds meer beroepsvissers opgeven. De situatie in de Delta is lang zo desastreus nog niet, er vaart Geleijnse. Hij baseert zich daarbij op de vangstgegevens van vissers op de Oosterschelde en Grevelingen. Maar ook de ge luiden uit het Veerse Meer zijn hoopgevend. „Als je ziet hoeveel jonge paling er momenteel bij het nieuwe doorlaatmiddel bin nenkomt." Toch realiseert de Combinatie van Beroepsvissers zich terdege dat er iets moet gebeuren om de palingvangst voor Nederland te (Advertentie) behouden. Want dat de aalstand geleidelijk terugloopt, is een kei hard feit, ziet ook Geleijnse. December 2002 kwam de organi satie met een initiatiefvoorstel voor herstel van de aalstand. „Wij zijn bereid de schieraal te vangen en over de dijk te zetten, zodat ze naar de paaigronden kunnen zwemmen. Maar dat ver lies aan inkomsten voor de vis sers moet dan wel worden ge compenseerd." Veel belangrij ker nog vindt Geleijnse dat er een Europees verbod komt op de glasaalvangst. „Als er geen glasaal binnenkomt, krijg je ook geen jonge paling meer en dan houdt het ooit een keer op." De voorzitter van de beroepsor ganisatie is er beducht op dat Nederland als braafste jongetje van de klas eenzijdig de schier aalvangst verbiedt, opdat de pa lingen vrijelijk naar de paaigron den kunnen trekken. „Zo'n een zijdige maatregel zou desas treus zijn voor de Nederlandse vissers. Het is bovenal een mon diaal probleem. Dat moet je dan op z'n minst Europees benade ren." De Faunabescherming is een actie begonnen tegen het sluisregime voor de Grevelin gen. Rijkswaterstaat sluit de spuisluis in de Brouwersdam maximaal dertig dagen. Zo wordt voorkomen dat de schier aal massaal naar buiten zwemt. De milieubeweging roept via de internetsite op tot het sturen van een standaard brief aan de ministers Veerman (Natuur) en Peijs (Verkeer en Waterstaat). Daarin wordt met klem ver zocht gebruik te maken van het tijdelijk Nederlands voorzitter schap van de Europese Commis sie en de vangst op schieraal te verbieden. Volgens Geleijnse we ten de Zeeuwse palingvissers zich, anders dan hun collega's rond het IJselmeer, vooralsnog redelijk te redden. Alle beroepsvissers in deze branche zijn bij de belangenor ganisatie aangesloten. Het ster ke punt van de Zeeuwen is vol gens de voorzitter dat ze hun ho rizon verbreden door zich ook op kreeft en andere vissoorten te richten. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De paling kan al leen voor uitsterven worden be hoed door een overkoepelend Europees beleid. Eenzijdige maatregelen door Nederland, ha len niets uit, waarschuwt voor zitter J. Geleijnse van de Combi natie van Beroepsvissers Zuid-West Nederland. De koepel van beroepsmatige binnenwatervissers onderkent dat het niet goed gaat met de aalstand. Het aantal glasalen dat uit de Sargassozee bij Ber muda naar Europa zwemt, is slechts één procent van de 'wit te golf' die nog in de jaren zeven tig deze kant op kwam. Daar naast weet de geslachtsrijpe schieraal door de bouw van dam men en gemalen steeds moeilij ker te ontsnappen uit de binnen wateren. Het gevolg is dat het slinkende aantal palingen el kaar nauwelijks nog weet te vin den voor de voortplanting. De conclusie van bioloog W. Dekker dat er onder het huidige Hockeycoach Mare Lammers in wachtkamer VLISSINGEN - Het Ziekenhuis Walcheren heeft de MR SA-besmetting deels onder controle. Uit onderzoek blijkt dat de bacterie niet meer voorkomt op de kinderafdeling van het ziekenhuis De opnamestop voor deze afdeling is gisteren opgeheven. De opnamestop voor de afdeling Cardiologie/longziekten blijft voorlopig nog van kracht. Vrijdag worden de resultaten bekend van de onderzoeken die op deze afdeling zijn verricht. Mocht worden aange toond dat geen verdere besmetting heeft plaatsgevonden, dan wordt ook deze opnamestop opgeheven. Eind vorige week besloot het ziekenhuis tot de maatregelen toen de multiresistente bacterie MRSA in het Vlissingse zieken huis opdook. De MSRA-bacterie werd bij twee medewer kers en een patiënt aangetroffen. De afdelingen werden geïsoleerd en de patiënten mochten alleen nog bezoek in beschermende kleding ontvangen. De bacterie kan gevaarlijk zijn voor mensen met een zwak afweersysteem. MIDDELBURG - Een 36-jarige Vlissinger is gisteren in Middelburg voor het plegen van een serie autokraken ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De rechtbank nam in de strafmaat van de junk ook nog een diefstal uit de schuur van een woning en een winkeldiefstal mee. In het laatste geval bedreigde de Vlissinger de personeelschef. Aan slachtoffers moet hij 342 euro schadevergoeding beta len. MIDDELBURG - Opnieuw is een automobilist hard in aanvaring gekomen met de rotonde op de Schroeweg in Middelburg. Dinsdag is een 23-jarige bestuurder door een vrachtauto tegen de korven met stenen geduwd die op de rotonde staan. De man reed op de linkerrijbaan in de rich ting van Middelburg. De vrachtwagen reed op de rechter- rijstrook. Doordat de vrachtwagen niet in de juiste baan bleef, werd de auto tegen de stenen gedrukt. Niemand raakte gewond, de auto is aan twee kanten beschadigd. SCHORE - Een 27-jarige vrouw uit Zierikzee is gistermor gen in Schore door twee vrouwen mishandeld. Ze reed over de Schoorsedijk, toen ze onenigheid kreeg met een andere automobiliste en haar bijrijdster over een ver keerssituatie. De Zierikzeese werd door de twee vrouwen geslagen en aan de haren getrokken. Ze heeft aangifte ge daan bij de politie. De twee vrouwen zijn nog niet aange houden. door Ron Magnée MIDDELBURG - Verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg be gint op 1 januari met het verle nen van palliatieve zorg aan mensen die in de terminale fase verkeren. De instelling reser veert vier bedden voor deze vorm van hulpverlening. Vol gens een zegsman is de palliatie ve unit een aanvulling op het al bestaande hospice in Middel burg. Gisteren ondertekenden verte genwoordigers van zorginstel ling SVRZ en de Vrijwillige Thuiszorg Zeeland een samen werkingsovereenkomst. Voor de nieuwe palliatieve unit worden namelijk niet alleen ver pleegkundigen met een extra op leiding, maar ook vrijwilligers ingezet. Volgens directeur F. Bordui van de SVRZ vormt de nieuwe palli atieve unit van 't Gasthuis een aanvulling op die andere instel ling die palliatieve zorg ver leent, namelijk het Sint Jans hospice De Casembroot aan de Nassaulaan. De palliatieve zorg van 't Gast huis richt zich vooral op mensen die aan het begin van het accep tatieproces staan, aldus Bordui. Bovendien kenmerkt het hospi ce zich door een kleinschalige opvang en gaan de bewoners van de palliatieve unit van 't Gasthuis op in een grotere groep. „Voor hen is een aantal eenpersoonskamers beschik baar. Zonder de intieme sfeer zo als in het hospice, maar in een meer anonieme sfeer." Beide pal liatieve instellingen in Middel burg hebben naast elkaar be staansrecht, meent Bordui. Vol gens S. Tuinder van de Vrijwilli ge Thuiszorg Walcheren zullen zo'n twintig vrijwilligers in de palliatieve zorg in 't Gasthuis worden ingezet. Voorlezen „De werkzaamheden van de vrij willigers hangen vooral af van de vraag van de cliënt. Het kan variëren van: een luisterend oor bieden, de krant voorlezen of sa men muziek luisteren. Taken waar de beroepskrachten geen tijd voor hebben, maar waar wel behoefte aan is. Vaak heb ben de vrijwillige medewerkers een verpleegkundige achter grond en kunnen nu de aan dacht bieden, waar in het verle den geen tijd voor was", vertelt Tuinder. Alle vrijwilligers krijgen vooraf een training hoe met cliënten en met de eigen gevoelens om te gaan. Op vakantie in Spanje bevon den die twee Middelburgers zich tegenover een rij spier witte molens. Niet van die mo derne ranke palen, maar de zelfde waartegen Don Quï- chotte eens een vergeefs ge vecht voerde. Verguld met het bezoek van de Middelburgers én een gro te groep motorrijders, nodig de de molenaar zijn gasten uit een van de molens van bin nen te bezichtigen. Waar die motorrijders van daan kwamen, wilde hij graag weten. Uit Hongarije. „Aha, Puskas!" riep hij grijn zend uit. Ferenc Puskas, de grote Hongaarse voetballer die bij Real Madrid in de ja ren zestig de sterren van de hemel speelde. Een van de Hongaren wierp een blik op de nummerplaat van de auto uit Middelburg en stelde met een knipoog vast: „Aha, Cruijff. Toen de Middelburgers de mo len betraden, moesten ook zij hun afkomst vermelden. „Ho landa", antiooordden ze trots. Dat land kende de molenaar natuurlijk ook, hij sprak de taal zelfs: „Aha, Holanda. Dank voor die bloemen!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11