Kamerkoor pakt uit PZC Passion is een musical die klopt Lamaketta's verbaasd over succes woensdag 13 oktober 2004 Het is en blijft één grote grap, al wordt er inmid dels wel goed over het geintje na gedacht. Desondanks snappen de leden van de Temeuzense dia lectband De Lamaketta's er zelf geen snars meer van. Want hoe veel regionale bands kunnen zeg gen dat ze in een platenzaak een signeersessie moeten houden? De Lamaketta's presenteerden in april hun demo-cd Biet-ie gkum aai in een stampvol Porgy Bess in Temeuzen. Inmiddels ■zijn er van de duizend gedrukte schijfjes zo'n achthonderd ver kocht. „Bij muziekwinkel Sono- ra in Temeuzen wordt het cd'tje nog steeds veel verkocht. Dat was voor hen aanleiding om ons te vragen voor een signeersessie en een akoestisch optreden. Bo vendien is het zo dat ik vrijwel wekelijks mensen aan mijn deur krijg die een cd'tje of T-shirt van De Lamaketta's willen ko pen. Of sterker nog, die mijn handtekening op hun cd willen. Dat is op zich leuk natuurlijk, maar ik vind het vervelend dat ik van mensen moet horen dat ze al drie keer tevergeefs aan mijn deur waren geweest", ver telt zanger Heimwee Maik, ofte wel de dertigjarige Maikel Har te uit Temeuzen. „Ik snap er soms helemaal niets meer van. Voorheen was De La maketta's voor een aantal van ons het vijfde of zesde bandje, waarmee je twee keer per jaar optrad. Nu speel ik al een paar maanden, alleen of met de La maketta's, wekelijks. Natuurlijk wordt er inmiddels wel goed na gedacht over marketingtechni sche zaken, maar verder is het nog altijd net als bij de slager: je blijft hopen dat de mensen je worst willen eten", grapt Harte. Zaterdag doen de Lamaketta's café 't Bierwinkeltje aan de Ter- neuzense Markt aan. Voordat de band vanwege studie en werk tijdelijk werd opgeheven, was het gezelschap de huisband van 't Bierwinkeltje. Omdat De La maketta's toen nog maar tien nummers op hun repertoire had den staan, werd de avond opge vuld met een heuse tombola. In- tniddels is de setlijst flink uitge breid, maar vanwege de historie wordt de verloting zaterdaga vond eenmalig in ere hersteld. Wat er te winnen is? Harte: Maikel Harte, zanger van De Lamaketta's. „Een pyama van de Lamaket ta's, Lamakettassen, een Lama- kettapje en een kilo paling. Hoe wel, dat laatste is nog niet hele maal zeker. Mijn broer gaat za terdag vissen, dus ik hoop dat hij met paling thuiskomt." Raymond de Frel De Lamaketta's houden zater dag van 15.00 tot 17.00 uur een signeersessie en geven een akoes tisch optreden in Muziekhuis So- nora in de Noordstraat in Ter- neuzen. Vanaf 22.00 uur treedt de band op in café 't Bierwinkel tje op de Markt in Temeuzen. Na het jubilerende Mid delburgs Kamerkoor is deze week Bergen op Zoom aan de beurt. Het Markiezaats Kamerkoor bestaat veertig jaar en geeft aanstaande zaterdag in de Gertrudiskerk een knalfeest met niets min der dan de Mariavespers van Monteverdi. Dirigent Karei Smagge staat sinds 1992 aan het roer bij het Markiezaats Kamerkoor. Voor zijn komst leidde het koor een enigszins sluimerend, lokaal bestaan. Opgericht in 1964 als madrigaalkoor van de muziek school in Bergen op Zoom, ging het in 1979 verder als zelfstan dig koor. Smagge groeide op in Bergen op Zoom, zijn beide ouders zongen zelf in het kamer koor en gaven hun zoon de lief de voor muziek door. De dirigent studeerde klavecim bel en schoolmuziek in Den Haag en specialiseerde zich vooral in de uitvoeringspraktijk van oude muziek. Dat je vervol gens ook gaat dirigeren is vol gens Smagge niet ongebruike lijk. „Je ziet de combinatie heel vaak, de blokfluitist Frans Brüggen dirigeert en kijk naar mensen als Gustav Leonhardt en Nikolaus Harnoncourt. Wan neer je oude muziek dirigeert heb je die specialisatie nodig om te weten hoe je met die muziek omgaat." Karei Smagge kan het weten. Hij speelde klavecimbel en orgel bij een keur aan ensembles en staat als dirigent voor gezel schappen als Musica Antiqua Delft, Pro Cantion Antiqua en Concerto Vivo Dortmund. De Mariavespers kent hij als zijn broekzak. „Ik ben de tel kwijt geraakt hoe vaak en in hoeveel landen ik, vooral als continuo- speler, de vespers gespeeld heb. Ik ben inmiddels met mijn der de partituur bezig, de vorige twee zijn versleten. Vorig jaar hebben we het nog met mijn koor in Delft gedaan. Dat vorm de de aanleiding voor het Mar kiezaats Kamerkoor om te zeg gen 'dat willen wij ook'." Monteverdi schreef zijn Vespro della beata Verginezoals de ori ginele titel van dit magistrale, avondvullende werk luidt, in 1610. De componist bevond zich op het kruispunt van de Renais sance en de Barok. In deze vespers wist Monteverdi de oude, wat ingewikkelde mu ziek van zijn voorgangers te combineren met een nieuw soort simpelheid waarbij tekst en har monie voorop stonden. Smagge: „Het is meesterlijke muziek. Al les is heel mooi doorgecompo- neerd. De vaste vesperonderde len zijn helemaal verbonden met de gregoriaanse delen die overal de basis van vormen. Sa men met het orkest zorgt dat Karei Smagge, dirigent van het Markiezaats Kamerkoor: „Monteverdi is meesterlijke muziek. Alles is heel mooi doorgecomponeerd." voor een bont palet aan klank kleuren." Met de Mariavespers pakt het koor behoorlijk uit. Het koor is voor de gelegenheid uitgebreid tot 25 zangers. Het stuk schrijft vijf solisten voor. Zaterdag zijn dat de sopranen Ella Dijkhuizen en Margot Kalse, de tenoren Alex Vermeulen en Jan Caals en de bas Pierre Mak. De gregoriaanse tussenzangen worden gezongen door het ne gen-koppige mannenkoor St. Caecilia uit Heinkenszand. De begeleiding is in handen van een authentiek ensemble be staande uit theorbes, luiten, kla vecimbels, orgels, violen, violas da gamba, blokfluiten, dulcia- nen, zinken en trombones. Al leen een dergelijk orkest al maakt de vespers tot een bijzon dere ervaring, juist ook omdat Monteverdi niet precies vertelt welk instrument wanneer speelt. Elke interpretatie zal dus anders klinken dan andere, ook die van Smagge: „Montever di schrijft in feite alleen nauw keurig v.oor welke instrumenten de solopartijen spelen. Welke in strumenten wanneer met het koor meespelen moet je een beet je zelf uitdokteren. Soms staat er niets meer in de partituur dan 'hier spelen zes instrumen ten zo hard mogelijk'. Hoe je met die instrumentatie omgaat, is een persoonlijke keuze. Ik laat me niet zozeer leiden door andere uitvoeringen, maar kijk veel meer naar de tekst en het karakter van de muziek." Douwe Eisenga Markiezaats Kamerkoor: zater dag, Gertrudiskerk Bergen op Zoom, 20.15 uur. Musicals zijn doorgaans licht, luchtig en al snel een beetje simpel. Zo niet Pass ion van Stephen Sondheim. Passion is een zwaarmoedig, iet wat onwaarschijnlijk (hoewel echt gebeurd) verhaal over de knappe officier Giorgio, die een mooie - maar getrouwde - min nares Clara heeft en op zijn nieuwe standplaats verliefd wordt op de hysterische, zieke lijke en bovendien foeilelijke Fosca. Passion is een voorstelling waar in werkelijk alles klopt. Pia Douwes laat zich als de bevalli ge Clara van een warme kant zien, zoals ze die nog niet eer der toonde. De razend moeilijke zang gaat haar feilloos af en ze laat alle mogelijkheden van haar stem horen. Stanley Bur leson weet het psychologisch proces dat Giorgio in no time doormaakt zo knap en overtui gend weer te geven, dat alle een zame, lelijke vrouwen op de we reld hier hoop uit kunnen put ten. En Vera Mann, die als zangeres al zoveel kan, toont hoeveel dra matische kracht ze ook in zich draagt. Ze weet het met haar op dringerige dominante gedrag waarachtig aannemelijk te ma ken dat Giorgio de mooie Clara dumpt omwille van de reeds stervende Fosca. Musical Passion: vrijdag en za terdag, Stadsschouwburg Mid delburg, 20.00 uur. ANTWERPEN U bent mijn moeder. Toneelstuk van Joop Admiraal, do. vr. en za. Het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15.00 uur De Kussenman. Toneelvoorstelling naar de Anglo-Ierse auteur McDona- gh. wo. t/m za. Zuidpool 20.00 uur Kartonnen Dozen. Monoloog geba seerd op gelijknamige roman van Tom Lanoye. do. vr. en za. Theater Het Appeltje 20.30 uur Stella by Starlight. Komedie naar Bernard Fan-el. do. t/m za. Noord theater 20.30 uur. zo. 15.00 uur Voorstellingen in de Bourla: Trilogie van het weerzien, tragikomedie, wo. t/m za. 20.00 uur; De negers, mu ziektheater en spektakelstuk, 20.00 uur; Spotnight, comedy door Spits- pot, di. 20.00 uur Voorstellingen in het Raamtheater: Democratie, hedendaags koningsdra ma, wo. t/m za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; The Shape of Things, toneelstuk naar Neil Labute, wo. t/m za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur; Recital Jong Geluid, zo. 11.00 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: Salon Brigitte, theaterstuk over het leven van een kapster, vr. en za. Rode Zaal 20.30 uur; België voor Begin ners, portret van België, vr. en za. Zwarte Zaal 20.30 uur; Blinde Ter reur, toneelstuk naar Anisimov, do. t/m za. Keldertheater 20.30 uur Voorstellingen in de Arenberg: Olla Vogala goes World, muzikale perfor mance, do. 20.15 uur; Trouble in Mind, blues-comedy, do. 20.30 uur; The Impro All Stars Show, improvisa tietheater, za. 20.15 uur; Musical Strings /Maxemillecorde, klassieken uit het musicalrepertoire, zo. 15.00 Voorstellingen in De Singel: Oxalys, concert, wo. blauwe zaal 20.00 uur; The Crying Body, wereldcreatie en performance, wo. t/m za. rode zaal 20.00 uur; Altenberg Trio, concert, vr. en za. blauwe zaal 20.00 uur; Da vid Murray Créole Project, concert, ma. blauwe zaal 20.00 uur; Forever Young: toneelstuk, di. rode zaal 20.00 Concerten en voorstellingen in het Zuiderpershuis: Théatre Wassangari, improvisatietheater, vr. 20.30 uur; Or- questra Color Tango, concert door Ar gentijns tango orkest, za. 20.30 uur; Muhammad Faqir Ensemble, con cert met traditionele muziek, zo. 20.30 uur Bloedbroeders. Musical en Vlaamse versie van London-Westend's Blood Brothers, do. en vr. Zaal Elckerlyk 20.00 uur, za. 17.00 en 21.00 uur, zo. 17.00 uur Night of the Proms. Met het orkest II Novecento, Fine Fleur, James Brown, Joe Cocker en John Miles, vr. en za Sportpaleis 20.30 uur, zo. 15.00 uur Ariane Barbe-Bleue. Concertante uitvoering, wo. Kon. Elisabethzaal 20.00 uur Stomp. Hedendaags totaaltheater, wo. t/m zo. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. ook 15.00 uur Schreibstück. Hedendaagse dansvoor stelling met de choreografen Bur rows, De Smedt en Sharifi. vr. en za. Monty 20.30 uur GENT Eekhoornbrood. Liefdesverhaal, door het Nieuwpoorttheater. do. vr. en za. Minard 20.30 uur Negentienhonderd. Jeugdvoorstelling door Ultima Thule. za. Kopergictery 15.00 uur Tribute to Jerry Goldsmith. Homma geconcert door Nationaal Orkest van België, do. Vlaamse Opera 20.00 uur Herreweghe Festival in de Bijloke: Concert door DeFilharmonie o.l.v. Philippe Herreweghe, vr. 20.00 uur; Mezzanine, rondetafelgesprek met Philippe van Herreweghe, za. 11.00 uur; Jong talent, kamermuziekcon cert door laureaten van de Vlaamse Conservatoria, za. 15.00 uur; Avond concert door DeFilharmonie o.l.v. Philippe van Herreweghe m.m.v. Col legium Vocale, za. 20.00 uur Concerten in de Rode Pomp: Trio Te- lema, concert met werken van jonge Belgen, wo. 20.30 uur; Romantische trio's, Trio Rachmaninov, do. 20.00 uur; Vlaamse Romantische klaviermu ziek door Philibert Mees, za. 20.30 Concerten in de Handelsbeurs: Olla Vogala dubbelpremière, wo. 20.15 uur; Natalia Gutman - Elisso Wirssa- ladze, concert op cello en piano, do. 20.15 uur; Sahara Blues, concert door percussionist Abdella Bhaya, harmo nicaspeler Steven De Bruyn en saxo fonist Walter Baeken, vr. 20.15 uur Dana Winner in concert, za. groen- zaal Sint-Bavo 20.30 uur Concerten in Vooruit: Beige Bazaar, concert door Arno, ma. en di. 20.00 uur; Chigago Underground, di. 20.00 uur BRUGGE Brand. Theaterstuk en fysiek spekta kel van Eric De Volder door Toneel groep Ceremonia vr. en za. Het Net 20.30 uur Voorstellingen Stadsschouwburg: Othello, door Toneelgroep Amster dam, vr. 20.00 uur; Dancing until the sky clears up, krachtige en acrobatische danspro- ductie, za. 20.00 uur; Con Amore, klassiek concert met barokmuziek door het Barokensemble II Gardelli- no, zo. 20.00 uur Het huis van het gespuis. Concert met folk, rock, klassiek, jazz en klein kunst door het Gents collectief Het gespuis, do. Magdalenazaal 20.00 uur Serenade. Openingsconcert door het Symfonieorkest Vlaanderen m m.v. Pieter Wispelwey op cello. do. Con certgebouw 20.00 uur Alpenduetz 2. Concert en beeld met alpenelektronica door Eavesdropper, Bernard Loibner Michaela Grill, vr. Concertgebouw 20.00 uur Trio Braamdejoodevatcher. Jazzcon cert. za. De Werf 20.30 uur Orgelconcert in de Karmelietenkerk. Concerten in het kader van 100 jaar Van-Beverorgel, za. 20.00 uur; Scola Gregoriana Brugensis Ignace Michiels, orgel, zo. 16.00 uur VRIJDAG Bluesroute De Bluesroute Goes speelt zich af in vijftien café's. Het is de elfde editie van deze route en hij is internatioal dan ooit. •Binnenstad, Goes, 20.45 uur De Verwachting De Verwachting verzorgt een optreden. De band beweegt zich vooral op het terrein van blues tg try en rock. •Het Loze Vissertje, Wilhelminadorp, 21.00 uur Kids Are Allright Beginners krijgen de kans in The Kids Are Allright. Zo treden Mad Allica en Dichter bij de Blues op. •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Slipgevaar Slipgevaar en Fitting zijn regionale bands. Slipgevaar speelt veel rock- en popcovers, maar daaraf wordt de blues niet vergeten. Fitting past niet in eenbe-l paald hokje, maar is zo'n beetje een mix van a stijlen. •De Pul, Bruinisse, 21.30 uur ZATERDAG Lamaketta's De band De Lamaketta's geeft twee concerten. 's Middags zorgt de dialectband voor een s een akoestisch optreden en 's avonds voor een volwaanü concert. •Muziekhuis Sonora, Temeuzen, 15.00 uur •Café 't Bierwinkeltje, Temeuzen, 22.00 uur Passion Passion is een musical op tekst en muziek van Stephen Sondheim. Zie vrijdag. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Hold tight Hold tight, it's 60's night biedt meer dan 35 hits uitdeju zestig. Deze voorstelling is uitverkocht. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Gospel Live Experience Gospel Live Experience brengt het gospelconcert From roots to Heaven. Dit is een.spetterend en knallend concert dat voorname! bestaat uit eigen werk. Het betreft een mix van r&b,clos harmony en black gospel. Er wordt bijzonder veel aandaq besteed aan het visuele aspect. •Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur Liederen en luitsolo's Sopraan Jolle Greenleaf en luitist Hank Herijinkgevenw concert met liederen en luitsolo's. Deze komen met name uit de bloeitijd van de Engelsepoij en luitmuziek: de zeventiende eeuw. Op muziek van Jok Dowland, Thomas Morley en anderen, met teksten vanonj der anderen William Shakespeare wordt de luisteraarira nomen op een reis langs de vijf zintuigen. Deze intieme muziek is bedoeld voor de huiskamers vana Engelse elite. Jolle Greenleaf zong vooral in de Verenigde Staten met onder meer het Tiffany Consort en Apollo'sFn en won in 1997 een beurs om in Den Haag te kunnen stud! ren. Ze zong als soliste in verschillende opera's, vanPerin Mozart, in oratoria en meer dan tachtig Bachcantates 1 Ook Hank Heijink studeerde in Den Haag en speelde bijvoorbeeld bij Roy Goodman, Ton Koopman en MikeFei tross. •Hervormde Kerk, 's-Heer Abtskerke, 20.00 uur Fuégo! Fuégo! is een vurig dansspektakel van regisseuse Carmea Mota. Deze voorstelling is uitverkocht. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur De Baas is op reis Toneelvereniging Siesa speelt de komedie De Baas isopra Tijdens een nachtelijk uitstapje, terwijl hun vrouweneé dagen aan zee zitten, worden Fred en Maurice bij een roofoverval gedood. Als ze in de hemel komen, zal SintEc ter behoorlijk gemanipuleerd moeten worden, want hij is verslaafd aan het kaartspel en wordt zelf geplaagd doorq bemoeizieke maar naïeve secretaris. De maat is helemaal; als de echtgenotes van Fred en Maurice, na in zee te zijns dronken, bij de hemelpoort arriveren. De tekst is van Lik Kerkhofs en de regie was in handen van Henk van den Ba den. •Cultureel Centrum De Speye, Sas van Gent, 20.00 ui Theo van den Oever Theo van den Oever brengt de voorstelling Gluren. Het is een liedjesprogramma met poëtisch-ironische teksla en tussendoor geestige en ontroerende conferences. Er ko men onderwerpen aan de orde als het zieke gsm-gedrag* straat, irritante wandelclubs, internetpomo, zijn liefde® Diana Woei, het vroegere ouderlijk huis, de kruisbeelda waar hij mee opgescheept zit en wanneer je je een echten kunt noemen. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Cabarestafette De cabarestafette omvat drie optredens. Vanavond zijn dat Paul Smit, Jochem Otten en Ruben than. Ex-soldaat Paul Smit mag als eerste zijn levensver haal vertellen met belevenissen uit zijn legertijd. Jochfflö ten won in 2003 de persoonlijkheidprijs van Camarettens mixt in sneltreinvaart brutaal cabaret, toneel, beeldpoêz* mime en clownerie. Het duo Ruben en Nathan strooit met allerlei typetjes er. zapt van onderwerp naar onderwerp. Zij schreven Can# ten 2002 op hun naam. De presentatie is in handen vanM® que Brouwer uit Bergen op Zoom. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Markiezaats Kamerkoor Het Markiezaats Kamerkoor voert de Mariavespers van M'- teverdi uit. Het koor uit Bergen op Zoom viert hiermee het 40-jar staan. Daarvoor is een groot projectkoor en orkest mets ten, met onder meer het (gregoriaans) mannenkoor St lia uit Heinkenszand. Het orkest bestaat uit 32 musici,® op kopieën van authentieke instrumenten uit de 15de en 16de eeuw spelen. Het betreft specialisten uit binnen-el fenland. Solisten zijn de sopranen Ella Dijkhuizen en Mar got Kalse, de tenoren Alex Vermeulen en Jan Caals en de Vlaamse bas Pierre Mak. Dirigent is de klavecinist en barokspecialist Karei Smagge, de vaste dirigent van het Markiezaats Kamen®- •Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 20.15 uur Na de regen Het Middelburgs Theater speelt de première van het ton« stuk Na de regen. In dit satirisch kantoordrama van Serge Belbel mager® het nieuwe bedrijf spolici niet meer gerookt worden op Af werk. Daarom vluchten de rokers naar het dak van hun drijfspand. Daar ontvouwen zich complete levensgescni nissen. Katinka van den Dool regisseerde Marianne Sinke, Free Verdoes, Reinco Jansen, Rob Dollenkamp, Ellen Jonge)® Barbara Kouwijzer, Lara Andres en Jeanine Sinke. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50