Veldhuis neemt met goud alle twijfels weg Van Heeswijk doet het licht uit PZC Weer remise KRAMNIK VS LEKO Defensieve zwakte van Oranje baart Van Basten zorgen Zwemster wereldkampioene op 50 meter vrije slag 2( Van Commenée wil de coach centraal stellen Henk Gemser is kandidaat voor bestuursfunctie Donners stopt als international Ruime zege voor Jong Oranje Koeman roept Sonck op het matje Geldboete voor FC Utrecht Opluchting na operatie Verkerk woensdag 13 oktober 2004 door Cilya van der Kooy INDIANAPOLIS - Het teleur stellende individuele olympi sche optreden wierp een smetje op haar tot dan toe succesvolle zwemloopbaan. Maar met haar eerste gouden medaille bij de wereldkampioenschappen korte- baan nam Marleen Veldhuis in Indianapolis de twijfels weg. „Ik kan het gelukkig nog", besef te de Twentse na haar gouden race op de 50 meter vrije slag op de slotdag van de WK. „Dit geeft een heerlijk gevoel." Veldhuis verwierf zich razend snel een plaats in de top, nadat ze een aantal jaren geleden na een kortstondige loopbaan als waterpoloster definitief voor het zwemmen had gekozen. Met haar gouden plak op de 50 vrij bij de EK kortebaan vorig jaar in Dublin en het zilver dit jaar bij de Europese titelstrijd op de langebaan ontpopte ze zich als medaillekandidate voor de Olympische Spelen. Met het brons op de 4x100 vrij maakte Veldhuis de verwachtingen in Athene waar, maar individueel viel haar optreden zwaar tegen. Stijf van de zenuwen wist ze geen finaleplaatsen op de 50 en 100 vrij af te dwingen. Ontspannen „Een beetje spanning is goed, maar ik werd er in Athene echt door belemmerd", keek Veld huis gisteren terug. „Bij dit WK voelde ik me ontspannen en re laxed en dan kan ik wel tot pres taties komen. Vlak na de Spelen heb ik me best druk gemaakt. Nu weet ik weer dat het er wel in zit. Dit is echt ontzettend gaaf en cool." Met het brons op de 100 vrij liet Veldhuis al zien in een goede vorm te verkeren. Vooraf reken de ze zich echter niet rijk op de 50 vrij. Veldhuis kwam in de fi nale pas als laatste van het start- ARNHEM - Wat hij precies van plan is met de Nederlandse atle ten kon Charles van Commenée gisteren nog niet zeggen. Pas 1 februari begint hij aan zijn in- werkperiode als technisch direc teur van de sportkoepel NOCNSF. Maar een ding stelde hij al wel: „De status van de coach moet omhoog." In de Nederlandse sportsamenle- ving ziet Van Commenée (46) veel te weinig professionele trai ners. 's Ochtends nog las hij in de krant dat tenniscoach Tjeerd Bogtstra voor een groot deel in dienst treedt van het bedrijfsle ven. „Dat is een indicatie van hoe fragiel deze posities zijn." Natuurlijk, de atleet moet de me dailles winnen. „Maar zonder de coach wint hij die niet", be toogde de in de atletiek groot ge worden Van Commenée. „De coach is de erfdrager van de sport. In tegenstelling tot die van de atleet is zijn positie de laatste jaren niet versterkt. Daarom stel ik voor dat de coach de komende vier jaar het centrale thema wordt." Het was een moeilijke keus, be toogde Van Commenée, om de aanbieding voor promotie bin nen de Britse atletiekbond naast zich neer te leggen. „Maar NOCNSF was bijzonder slag vaardig in de onderhandelin gen. Misschien gaf dat de door slag. Desondanks huilt de ene helft van mijn gezicht, omdat ik heel wat achterlaat. Het was een moeilijke afweging. Wel heb ik nu het gevoel dat ik weer thuiskom." Pas het afgelopen weekeinde nam hij het besluit. „Het moei lijkste was het om dit aan mijn atleten in Engeland te vertellen. Kiezen is ook verliezen. Ik weet nu dat ik verder van de sporters kom af te staan en dat valt best zwaar. Wat de mogelijkheden voor de Nederlandse sport in de komende jaren zijn kan ik op dit moment moeilijk inschatten. Ik heb me de laatste jaren puur ge richt op de Britse sport. Natuur lijk zijn er bedreigingen, maar zware inschattingen wil ik daar om nu nog niet maken. Dat komt later wel. Erica Terpstra, voorzitter van NOCNSF, was zeer enthousiast. „Met Van Commenée hebben wij de hoofdprijs binnenge haald. Financieel konden we niet op tegen de Britse bond, maar toch hebben we hem we ten te overtuigen," ANP blok, maar ze wist zich langs de Australische Lisbeth Lenton en de Zweedse Therese Alshammar te vechten. „In dit veld hadden we alle acht kans om te winnen. Het is heel mooi dat het mij is gelukt", aldus Veldhuis, die ge noot van het Amerikaanse koor dat het Wilhelmus zong. Het goud van Veldhuis, het twee de bij de WK, na Inge de Bruijn in 1999, betekende ook een op steker voor Fedor Hes. De coach werd na de Spelen wegens de te genvallende prestaties in Athe ne door TZA op een zijspoor ge zet. „Het is natuurlijk fantas tisch als je na al die onrust zo'n prestatie neerzet", zei Hes. ,,Ik was even bang dat al het gedoe invloed zou hebben op het zwemmen, maar die meiden heb ben het goed van zich af kunnen zetten. Door de moeilijke tijd zijn we als team enorm naar el kaar toegegroeid." Duidelijkheid De zwemmers van TZA hebben al eerder laten weten met Hes verder te willen. Veldhuis: „Ik laat hier zien dat ik wel degelijk onder hem successen kan boe ken. Ik hoop ook echt dat we de samenwerking kunnen voortzet ten. Bij terugkeer in Nederland hoop ik hier snel duidelijkheid over te hebben." Teamgenote Chantal Groot sloot de WK af met een zevende plek op de 100 meter vlinder slag met 59,92. Ze behaalde de ze positie ook op de 100 vrij. Het waren haar eerste finales bi] een WK kortebaan. De slotdag van de WK leverde twee wereldrecords op. De Ame rikaan Aaron Peirsol verbeterde met 1.50,52 zijn eigen toptijd op de 200 rug met 0,12 seconde. Peirsol had ook een aandeel in het andere wereldrecord van de mannenploeg van de VS op de 4x100 wissel. Het viertal scherp te dat aan tot 3.25,09. Met het goud op de 200 school zorgde de Australische Brooke Hanson voor een recordaantal van zes gouden medailles op de WK kor tebaan. De Amerikaanse Jenny Thompson sloot haar imposante loopbaan af met brons op de 50 vlinder. ANP Marleen Veldhuis kijkt lachend naar het scorebord en realiseert zich dat ze als eerste heeft aangetikt bij de 50 nieter vrije slag. foto Patrick B. Kraemer/EPA Winnaar Max van Heeswijk (tweede van rechts) wordt geflankeerd door Hans Dekkers (links), Miss België en Steven de Jongh. Hollands podium in kroegentocht van Putte-Kapellen door Frits Bakker PUTTE-KAPELLEN - Zijn er nog renners die het licht uit doen na de sluitingskoers in Put te-Kapellen? Johan Museeuw ze ker niet meer. nu hij na zijn glanzende loopbaan als doping- zondaar is ontmaskerd. Frank Vandenbroucke ook al niet. Max van Heeswijk (bijnaam Mad Max) misschien? „Ja. ik ga hier niet weg voordat het nacht is", lachte de Limburgse cou reur nadat hij gisteren de slui tingskoers had gewonnen. De traditie wordt al heel veel ja ren in stand gehouden. Het slot- gala van de wielrenners, met de start en finish op de grens van Nederland en België, eindigt elk jaar weer in een kroegentocht. Duizenden toeschouwers (de po litie schatte het op 20.000) za gen gisteren de profs en ama teurs de laatste rondjes draaien van het wegseizoen. „Het is de mooiste koers van het jaar, omdat we na afloop lekker ongestraft bier kunnen drin ken", zei Max van Heeswijk. Hij won de sprint van een kop groep, voor Steven de Jongh en Hans Dekkers. En om het nog Hollandser te maken in de Bel gische koers eindigden Matthé Pronk, Roy Sentjens, Aart Vier houten, Rik Reinerink en Remco van der Ven ook nog bij de eer ste tien. Het is de koers van de nabe- PAPENDAL - Het bestuur van NOCNSF draagt op 16 novem ber Henk Gemser voor als opvol ger van Wim Cornelis. Cornelis treedt op de najaarsver gadering af. Gemser, oud- schaatscoach bij de KNSB en kortstondig technisch directeur bij het Koninklijke Nederlandse Watersport Verbond, krijgt top sport als aandachtsgebied. GPD schouwing op een lang seizoen. Op het jaar waarin Alessandro Petacchi de meeste overwinnin gen boekte (21 UCI-koersen), Tom Boonen zich met één zege minder tussen de groten schaar de en Max van Heeswijk op zijn 31e het beste jaar uit zijn car rière reed. Met Putte meegere kend won hij er vijftien. Voor de Belgen was het een rampjaar, met de dopingaffaires rond Museeuw. Peers. Plan- ckaert, Meirhaeghe en na vorige week ook de veldrijder Mario de Clercq. De meest flamboyante onder de Vlaamse renners maak te het nog bonter. Frank Van denbroucke bedreigde een paar maanden geleden in een vlaag van waanzin zijn vrouw met een jachtgeweer. Het heeft zijn sta tus van wielerheld nog niet eens aangetast. Hoongelach Op het slotfeest van de Belgen kwam hij gisteren weer eens niet opdagen. Toen het start schot viel, riep de speaker om: „Frank staat met pech onder weg." Het peloton reageerde met hoongelach, de toeschou wers met een hartgrondig boege roep. Was het misschien omdat het gerucht ging dat er na de wedstrijd op alcohol zou worden gecontroleerd? „Kan nooit", zei Eddy Carpentier, die de koers al twintig jaar mee or ganiseert. „Met zo veel mensen en zo veel cafés op het parkoers. Als die vanavond allemaal moe ten blazen, dan is gelijk het gat in de Belgische staatskas ge dicht." Het is niet voor niets de koers van het volk. Alleen al in de straat van de finish staan twaalf kroegen aan de Belgische kant en vier op Nederlands grondge bied, Cees van Liere, die tot 1995 burgemeester was van Put te, weet erover mee te praten. „Ik word nog elk jaar uitgeno digd als vip." En wat die contro les aangaat? Dat zullen ze wel uit hun hoofd laten, de Belgen. Cees: „Kom straks maar eens naar de tent van de genodigden. Daar zitten Dirk van Mechelen (de minister) en Jean-Marie Pfaff (de ex-keeper) samen een pint te drinken." De 71e sluitingskoers draaide uit op een onvervalste Holland- België op de fiets. Van de 144 renners aan de start kwamen er 64 uit het thuisland en 53 uit Ne derland. In de kopgroep van 28, die de finale inluidde met een voorsprong van een minuut, was de helft Nederlander. De Rabo's hadden er drie mee vooraan, van wie Steven de Jongh en Hans Dekkers de snel ste finishers waren. Twee Zeeuw se amateurs, Francis Franse (38e) en Rob Koole (42e) behoor den tot de 47 coureurs die na 177 kilometer de meet haalden. Max van Heeswijk won met overmacht de sprint van 21 over gebleven koplopers. Daarmee bekroonde hij zijn beste jaar als prof. „Ik was eigenlijk al op rust gegaan", vertelde hij. De Ronde van Spanje, waar hij één dag het klassement aanvoerde, had zo veel van zijn krachten ge vergd dat het najaar erbij in schoot. „Zondag moest ik Pa rijs-Tours rijden, maar wat heb ik daar afgezien." In de slotkoers had hij eigenlijk niet zo veel zin meer. „Het is dat DEN BOSCH - Hockeyster Mijntje Donners (30) digt per direct haar interlandcarrière. De aanvoerster^ het team dat in Athene nog de zilveren medaille vindt het welletjes geweest. Na een gesprek met boei coach Mare Lammers hakte ze de knoop door. Het was niet van doorslaggevend belang, maar in dek», ze van Mijntje Donners om te stoppen speelde mee Ij veel van haar leeftijdgenoten ook Oranje hebben veq ten. „Van de mensen met wie ik in Jong Oranje heb* speeld, zit er niemand meer in het Nederlands team.ft geeft een bepaald gevoel. Het is tijd voor een nieuwega ratie.Afgelopen zaterdag had ze een gesprek met bor,^ coach Mare Lammers. „Wij hebben niet gesproken n bondscoach tot speler, maar gewoon als goede bekend» Ik loop al langer met dit idee om te stoppen. Zijn cont, sie was ook dat ik beter kon stoppen." Donners maakte op 1 april 1994 haar debuut in Orar» Ze won brons en zilver op de Olympische Spelen, aju op het WK en goud op het EK. GPD DOETINCHEM - Jong Oranje heeft gisteravond eerna dig gewonnen van Jong Finland. In Doetinchem waitcj Nederlandse talenten met 4-1 te sterk voor hun leeftijd genoten uit Scandinavië. Voor rust maakte Van Mo& veld en El Hamdaoui de doelpunten voor het elftal vj bondscoach Foppe de Haan. De tegentreffer kwam a naam van Kuqi. voor Huntelaar en Van Persie (siri schop) in de slotfase de eindstand op 4-1 bepaalden, Door de overwinning heeft Nederland in groep 1 van EK-kwalificatie de koppositie ingenomen. ANP AMSTERDAM - Ronald Koeman heeft Wesley Sonck verantwoording geroepen voor zijn negatieve uitlating over Ajax in de Belgische media. De trainer van de Ar. sterdamse club heeft gisteren een gesprek gevoerd hl zijn spits. Sonck heeft de afgelopen week, bij het Bi gische nationale elftal, enkele keren kritiek geuit ct Ajax. Ajax wilde gisteren niet bekendmaken of het g sprek consequenties heeft voor de aanvaller. ANP UTRECHT - FC Utrecht moet een boete van ruim 900(1 ro betalen voor het gooi-incident in de Uefa Cupwei strijd tegen Djurgardens IF. De Uefa beschuldigt supper ters van FC Utrecht ervan voorwerpen naar doelman Pi Dembo Touray van de Zweedse club te hebben g tijdens de returnwedstrijd op 30 september (3-0 voord Zweden). Eén van die voorwerpen, een muntje, raaktei keeper, die vervolgens tegen de vlakte ging. ANP BERLIJN - Tennisser Martin Verkerk is drie tot maanden uitgeschakeld. Dat heeft zijn arts gisteren ii een ziekenhuis in Berlijn laten weten na dé operatie aa zijn schouder. Het gewricht is bij de ingreep schoongt maakt. „Het is allemaal meegevallen. We kunnen uitgaa van het positieve scenario", zei coach Nick Carr nadeope ratie. ANP foto Con Clasquin maandag de zesdaagse van Am sterdam begint. Daarom wilde ik hier wat kilometers rijden." Twee ronden voor het einde, na een snelle wedstrijd (47 kilome ter per uur), voelde hij dat de be nen goed waren. „Ik zag dat alleen Steven de Jongh als sprinter in de kop groep zat en begon in de laatste ronde te denken dat ik kon win nen. De sprint verliep vlekke loos. Mijn ploegmaat Devolder maakte tempo in de laatste kilo meter. De Jongh ging veel te vroeg aan. Ik kon er heel makke lijk overheen komen." BRISSAGO - De elfde partij tussen Vladimir Kramnik (rechts) en Peter Leko is gisteren in het Zwitserse Brissago na zeventien zetten in remise geëindigd. Na elf van de veertien partijen in de tweekamp om de wereldtitel in het klassieke schaak leidt de Hongaarse uitdager Leko met een vol punt: 6-5. Leko ging gisteren met wit elk risico uit de weg. Kramnik koos met zwart voor de dame-indische verdediging en nam door zetherhaling genoegen met remise. De titelverdediger uit Moskou heeft in de laatste drie partijen nog tweemaal met wit de kans de stand gelijk te trekken. In dat geval behoudt hij de wereldtitel. De twaalfde partij staat voor mor gen op de rol. ANP foto Kart Mathis/EPA door Peter van Duyl NOORDWIJK - Tegenvaller in Macedonië of niet, onver stoorbaar volgt Marco van Basten de lijn die hij sinds zijn aanstelling als bonds coach heeft uitgestippeld. Ook tegen de Finnen zal Oran je vanavond de aanval in het hart dragen, al zal Van Bas ten zijn spelers nogmaals op het hart drukken in hun drang naar voren toch ook re gelmatig naar achteren te kij ken. Terwijl iedereen spreekt over vleugelspelers en aanvallend spel, baart juist de defensieve zwakte van het Nederlands elftal de meeste zorgen. In de duels met Zweden (2-2), Tsje chië (2-0-winst) en Macedo nië (2-2) en zelfs in het nie mendalletje tegen Liechten stein (3-0-winst) gaf Oranje handenvol kansen weg. De oorzaken voor het labiele ver dedigingswerk kon Van Bas ten vrij simpel aandragen, de oplossing ligt een stuk gecom pliceerder. „Het is inherent aan de Nederlandse competi tie", legde de bondscoach gis teren uit. „De meeste interna tionals spelen bij Ajax, Feye- noord of PSV, daar wordt een fout nu eenmaal niet gelijk af gestraft. Internationaal is dat wel zo." Desondanks houdt Van Bas ten vooralsnog stug vast aan het principe dat Oranje initia tief moet nemen en vooruit moet spelen. Hij benadrukte echter dat het verdedigend denken een cruciaal bestand deel van offensief voetbal is. „We kunnen twee dingen doen. Eén: we lopen allemaal naar achteren en zeggen 'be kijk het maar, de mazzel'. Dat willen we niet, we willen toch proberen aan te vallen. Dan is het belangrijk dat een aantal spelers in het veld ver dedigend denkt. Dat ze er bij stilstaan wat er gebeurt als de bal op dat moment wordt verloren. Van Basten draaide er niet omheen dat theorie en prak tijk in dit geval nog weinig overeenkomsten vertonen. „Je probeert spelers te beïn vloeden door erover te pra ten. Ver-volgens moet je maar afwachten of het beter g Ik heb wel de illusie dat v- j het snel zouden kunnen oppik ken, maar wat is snel? Zijn dat drie wedstrijden, of fe of misschien vijf? Dat weetik ook niet." Van Basten en zijn ploeg hebben dus tijd n maar die is er op dit mo niet. Een zege op Finland'.' vanavond bittere noodzaak om de kansen op het WK 2006 niet nu al in de waag schaal te stellen. En de Fir- nen, daar is iedereen van over tuigd, hebben een veel beter elftal dan Macedonië, dat Xe derland zaterdag al zo problemen bezorgde. Wie Van Basten vanavond he: veld in stuurt, bleef gistere ondoorzichtig. Hij benadruk te wel dat er aan het spelsys teem niet veel zal veranderen 4-3-3. En het is vrijwel zeker dat Ruud van Nistelrooij cr traal voorin zijn plek zal op- eisen ten koste van Pierre va: Hooi j donk. Landzaat Op het middenveld lijken Ed gar Davids en Wesley Sn# der zeker van hun positie Van Basten speelt echter n# de gedachte om Mark van Bommel te vervangen door Denny Landzaat. „We heb ben veel vertrouwen in Land zaat. Hij is goed bezig, ook bi; zijn club. Het zou zomaar kunnen dat hij begint", zei of bondscoach. De achterhoede vormt ander maal de grootste puzzel. Van Basten onthulde dat hij me» geval drie echte verde wil opstellen. Die woorden maken het logisch dat Nigel de Jong, John Heitinga en Wilfred Bouma starten. Daarnaast zei de coach een keuze te gaan maken tusser. een vrije man (Phillip Coot en een aanvallende verdel ger (Giovanni van Bronck- horst). Vermoedelijke opstelling Van der Sar; De Jong, Hert"1' ga, Cocu, Bouma; LandtM* Sneijder, Davids; Casm"1 Van Nistelrooij en Jwr GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40