PZC LPF-fractie mag naam voorlopig gebruiken Zorgpas registreert medische kosten Brugpijler Hoge Snelheidslijn is aan het verzakken Word ik ook opgeroepen voor die herbeoordeling? Inzie met partijbestuur lijkt gesust Actie tegen toenemende agressie op scholen eel storingen: ninder betalen ntvoerder Vei Wei moet nderzocht VVD: titel van premier Curasao moet verdwijnen Prijs diesel naar record Monument voor Manuel Fetter Ouderen in VS prijzen Nederland Thissen senator voor GroenLinks Bende slaat toe met blikopener Twee doden bij crash vliegtuigje basiqair.com of OQOO-OZST2501"*""" woensdag 13 oktober 2004 ^.nwe redactie binnenland IXHAAG - De LPF-fractie in Tweede Kamer mag tot 1 de erde naam LPF blijven ge kken. In ruil daarvoor moet j de administratie bij het par tuur terugbezorgen. Dat is Oproken na een ruzie die gis- jen oplaaide tussen fractie en nijbestuur. stèren werd bekend dat het rtijbestuur vanaf vandaag zes icüeleden een boete zou opleg gen van 2500 euro per dag per persoon als zij de naam LPF nog zouden gebruiken. Het ging om de Kamerleden Van As, Na- wijn, Varela, Hermans, Eerd- mans en Kraneveldt. Die heb ben eind augustus, na een ruzie, hun lidmaatschap van de LPF opgezegd. Volgens het bestuur hadden ze daarmee het recht verspeeld om zich nog LPF'er te noemen. De bestuursleden maakten de zaak bij de rechter aanhangig. Die stelde de partij vorige week in het gelijk. De rechter bepaal de ook de hoogte van de dwang som die de zes Kamerleden zou den moeten betalen als ze zich niet aan het vonnis zouden hou den. Startschot Fractievoorzitter Van As gaf gis termorgen het startschot voor al le commotie door bekend te ma ken dat zijn fractie nog die dag zou beslissen over een andere naam. Het Kamerlid Herben ont kende dat vervolgens. Volgens hem zou het bestuur juist bereid zijn de invordering van de dwangsom uit te stellen. Dit om de fractie tijd te geven de naams verandering goed te organise ren. Partijvoorzitter Moleveld, op zijn beurt, ontkende de medede ling van Herben. Hij zei een uit spraak van de rechter niet zo maar opzij te kunnen schuiven. Moleveld had geen zin in 'gesjoe mel en gesjacher'. Toch veran derde hij enkele uren later van gedachte. ANP door Nathanaël Verdhuizen DEN HAAG - Agressie, geweld en wapenbezit op middelbare scholen nemen nog steeds toe. Dat zeggen de organisatoren van de landelijke campagne te gen geweld op middelbare scho len, die vandaag begint. Het is voor het eerst dat de Stichting tegen Zinloos Geweld zich richt op het voortgezet on derwijs en op wapenbezit. De campagne begint met een de bat in Den Haag tussen leerlin gen van middelbare scholen uit heel Nederland over veiligheid en wapenbezit. De ministers Van der Hoeven (Onderwijs) en Donner (Justitie) zijn daarbij aanwezig. Begin november ontvangen alle 1500 scholen een lespakket met materiaal en een video van het debat. De bedoeling is dat scho lieren zelf verantwoordelijkheid nemen bij uitingen van geweld en daarvoor ook oplossingen aandragen. Uit een onderzoek in opdracht van Onderwijs blijkt dat ruim tien procent van het onderwijs personeel het afgelopen jaar ge tuige is geweest van geweld met een wapen door leerlingen. Er werden 11.351 mensen onder vraagd. Op bijna vier van de tien scho len bedreigden leerlingen elkaar schriftelijk of per e-mail met ge weld. Het slaan en schoppen door leerlingen gebeurt op vrij wel alle scholen. In de vier grote steden is vaker sprake van agres sie dan elders in het land. De stichting Meldpunt Misdaad Anoniem hoopt dat leerlingen meer gebruik durven maken van het meldpunt. GPD )E\ HAAG - Netbeheerders «teveel storingen op hun elek- iciteitsnet hebben, moeten tarieven verlagen. Vanaf Mi krijgen getroffen consu lten maximaal 5 procent kor ts; op het transportdeel van Dn -siroomrekening over het oorafgaande jaar. etbeheerders die weinig toomstoringen op hun elektri- tatsnet hebben, mogen hun re ling maximaal met eenzelfde «entage verhogen. De norm tor het aantal storingsminuten ordt jaarlijks door de toezicht- tniderDTe vastgesteld. De in- tantie wil op deze manier netbe- terders stimuleren te investe- inmhun elektriciteitsnetten, transporttarieven voor elek- doteit die netbeheerders mo- m rekenen, zijn de afgelopen ren gedaald. Dit geeft een prikkel om effi- iënter te werken, maar kan ook aden tot onverantwoorde be- inigingen", aldus DTe-direc- urGert Zijl. jed presterende netbeheerders innen met de extra inkomsten resteren in hun elektriciteits- tAitfP KTPHEN - De ontvoerder van tEibergse meisje Wei Wei Hu Rt toch naar het Pieter Baan Qtrum voor nader onderzoek, rechtszaak tegen de 37-jari- man uit Deventer werd daar- igisteren uitgesteld tot 14 de- fier. jcens de pro-forma zitting gis ts inZutphen werden alle fei- ccogeens opgesomd waarvan ontsnapte tbs'er wordt ver- Hij heeft de dertienjarige 3 Wei Hu niet alleen ont- £d hij heeft haar ook ver donder bedreiging van een es Het meisje werd daarbij rwden om te schreeuwen. Gentenaar hield het meis pee dagen in gijzeling. Pas 'urenlange onderhandelingen ■hij zich in Duitsland over. «man wordt ook verdacht van «verkrachting van een veer- "ig meisje in Voorschoten, dit jaar. Die verkrach- *sZQu daarop 15 februari heb- GPD Een van de elf pijlers van de oeververbinding van de nieuwe brug voor de HSL over het Hollandsch Diep is aan het verzakken. van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Een van de pijlers van de nieuwe spoorbrug voor de hogesnel heidslijn over het Hollandsch Diep blijkt te zijn verzakt. Dat heeft de Pro jectorganisatie Hogesnelheidslijn-Zuid gisteren bekendgemaakt. Vandaag zal de organisatie een proefme- ting uitvoeren op de Brug om te kijken hoe de pijler zich houdt. De meting ge beurt met een aantal met zand geladen vrachtwagens die de brug oprijden. Des kundigen zullen kijken wat het effect is van het gezamenlijke gewicht van 750 ton op de bewuste pijler. Het gaat om de vierde pijler gerekend vanaf de Bra bantse kant. De verzakking kwam onlangs aan het licht tijdens een reguliere meting. Vol gens een woordvoerder van de projector ganisatie is er bij de bouw van uitge gaan dat de pijlers mogen bewegen met een marge van 50 millimeter per hon derd jaar. Uit de recente meting bleek dat een van de pijlers blijft bewegen in neerwaartse richting. „Er liggen nog geen rails op de brug, maar we willen het zekere voor het on zekere nemen. Als de rails er straks wel liggen moeten treinen er veilig met 300 kilometer per uur overheen kunnen rij den", aldus de woordvoerder. Onderzoek Hoe groot de eventuele schade is en of de oplevering door deze tegenslag wordt vertraagd, kon de woordvoerder nog niet zeggen. „We gaan eerst meten en dan zien we wat er moet gebeuren." De spoorbrug voor de hogesnelheidslijn is gebouwd door de bouwcombinatie HSL Drechtse Steden, waarin Ballast Nedam, Strukton, HBG, Van Hattum foto Johan Wouters/GPD en Blankevoort, Van Oord en Maasdiep samenwerken. Of deze bedrijven voor de eventuele schade moeten opdraaien, is nog niet bekend. SP-Tweede Kamerlid Gerkens heeft minister Peijs (Verkeer) gevraagd snel een onafhankelijk onderzoek te laten doen naar de veiligheid van het HSL-tracé. Volgens Gerkens hadden 'klokkenluiders' al de verzakking gesig naleerd. Zij zouden genegeerd zijn. Dat duidt in haar ogen op een doofpot cultuur bij de aanleg van de HSL, waardoor de veiligheid in het geding komt. ANP De no-claimteruggaaf die in 2005 ingaat voor fondsverzeker den is uniek voor Europa. Kern van de maatregel: polishouders die een gering beroep doen op zorgvoorzieningen, krijgen pre miegeld teruggestort. De feiten op een rij. door Ap van den Berg en Frouke Houtman DEN HAAG - Volgend jaar gaat de ziekenfondspremie met ten minste 63 euro per jaar (5,25 eu ro per maand) omhoog. De no-claimkorting bedraagt maxi maal 250 euro. Als een patiënt in een jaar geen zorgkosten maakt, krijgt hij het volledige bedrag terug. Dat wil zeggen: 250 euro vermin derd met de 63 euro premiever hoging, dus maximaal 187 euro. Elk medicijn, ziekenhuisbezoek (ook eerste hulp) en gebruik van de ambulance wordt op de no-claimkorting in mindering gebracht. Hoogervorst gaat uit van een gemiddelde teruggaaf van 83 euro. Volgens hem zal de helft van de verzekerden elk jaar iets terugkrijgen. Zorg voor kinderen onder 18 jaar, verloskundige en kraam zorg blijven buiten de regeling. Zaken als tandartsbezoek en de eerste negen behandelingen fy siotherapie zijn al geheel voor rekening van de patiënt. Hooger vorst wilde dat de huisarts voor een kwart van de kosten zou TVV(JP£L JE SOMS" AAhJ PE: OpKECHTHEi O Mi)M GEVOELE/^S"? door Ap van den Berg DEN HAAG - De belangrijkste politicus van Curacao mag zich geen premier meer noemen. Dat vindt VVD-Kamerlid Jan Rijps- tra. Hij zal dit morgen in een de bat over de koninkrijksrelaties naar voren brengen. Een werkgroep adviseerde het kabinet vorige week de bestuur lijke banden met de Antillen grondig te wijzigen. De WD ziet daarin aanleiding om de be stuurlijke verhoudingen 'te nor maliseren'. „In de toekomst kan het beslist niet zo zijn dat Cura sao en Sint Maarten elk een re gering gaan vormen, met elk een premier." Rijpstra wil dat Cura sao (110.000 inwoners) en Sint Maarten (46.000 inwoners) ieder voor zich een gemeenteraad gaan vormen. „Dat lijkt me ge let op de inwonertallen ook be ter. De baas van de eilanden mag zich dan burgemeester noe men", aldus Rijpstra. GPD meetellen, maar daar hebben de regeringsfracties nu een stokje voor gestoken. Een rekenvoorbeeld. Wie een eerste bezoek aan de polikliniek brengt, wordt 21 euro gekort op zijn no claim: de kosten voor dat bezoek. Bij een ziekenhuisopna me wordt de no-claimteruggaaf 28 euro lager. Wie langere tijd in het hospitaal verblijft, kan een teruggaaf vergeten, want een dag liggen kost 219 euro aan korting op de no-claim. Na afloop van het verzekerings jaar ontvangt iedere polishou der in maart een overzicht (van het ziekenfonds) met daarop de hoogte van de eventuele no-claimteruggaaf. Particulier verzekerden krijgen volgend jaar geen no-claimkorting maar een eigen risico van 250 euro. Veel mensen hebben dat al. Na 2006 vervalt in het nieuwe zorgstelsel het verschil tussen ziekenfonds- en particulier ver zekerden. DEN HAAG - De prijs van diesel is tot recordhoogte ge stegen. Marktleider Shell verhoogde gisteren de advie sprijs voor een liter met 1 eurocent tot 97,5 cent. Het vori ge record (96,5 cent) dateert van 29 september. De nieuwe brandstofprijzen staan op de internetpagina van Shell. De benzines zijn in prijs gelijk gebleven. Een li ter euro ongelood kost 1,309 euro en super plus 1,363 eu ro. ANP LEEUWARDEN - Ter nagedachtenis aan de vermoorde Manuel Fetter wordt een bankje als monument in de bin nenstad geplaatst. Bij het bankje komt mogelijk ook een plaquette met daarop een tekst. Dat heeft WD-raadslid W. Feddema van de gemeente Leeuwarden gisteren namens de familie gezegd. Fetter werd in de nacht van 23 op 24 september doodge stoken. Volgens zijn broer omdat hij een opmerking over een weggegooid bierflesje maakte. ANP UTRECHT - Bejaarden zijn nergens beter af dan in Neder land. Dat heeft de Amerikaanse ouderenorganisatie AARP na vergelijkend onderzoek vastgesteld. AARP, met 35 miljoen leden 's werelds grootste ouderen- organisatie, prijst het Nederlandse pensioenstelsel en het beleid in de gezondheidszorg waarbij een stringente con trole op kosten een belangrijke rol speelt. Verder zijn de Amerikanen goed te spreken over de gra- tis-treindagen voor 65-plussers, Op de ranglijst van AARP wordt Nederland gevolgd door Australië en Zweden. De Amerikanen onderzochten zes tien landen op allerlei voorzieningen voor ouderen. Die zijn het slechtst in Italië. Net iets beter zijn die in Duits land en de Verenigde Staten. ANP DEN HAAG - C. Thissen is gisteren voor GroenLinks beë digd als lid van de Eerste Kamer. De kersverse senator volgt vertrekkend Eerste-Kamerlid De Rijk op. Zij be sloot op te stappen omdat ze directeur van de stichting Natuur en Milieu wordt. Tof Thissen (1956) is op dit moment voorzitter van de ver eniging van directeuren van sociale diensten, Divosa. Eer der was hij onder meer wethouder van Roermond. Groen links heeft vijf zetels in de Eerste Kamer. ANP GRONINGEN - De politie in Groningen heeft zestien jon geren aangehouden die ervan worden verdacht met zoge noemde Smac-sleuteltjes tientallen inbraken in Suzuki Alto's te hebben gepleegd. Het ijzeren staafje is bevestigd aan vleesblikjes van Smac om ze te openen. De jongeren van 14 tot 20 jaar oud gebruikten het sleutel tje ook om garageboxen en schuurtjes binnen te komen, aldus de politie gisteren. De sloten gingen open door er met het staafje in te wrikken. In totaal heeft de politie met de aanhoudingen meer dan honderd inbraken in auto's, woningen en sportkantines kunnen oplossen. ANP LELYSTAD - Twee inzittenden van een ultralight vlieg tuigje zijn gisteren om het leven gekomen toen hun toe stel neerstortte in Lelystad. Het toestel met de twee inzittenden kwam om kwart voor twee neer in de bosjes naast een weg. De dienst lucht vaart van de KLPD en de Raad voor de Transportveilig heid onderzoeken de oorzaak van het ongeval. Het bedrijf Skyriders had het vliegtuigje verhuurd. Een woordvoerder van het bedrijf zei dat het toestel twee jaar oud was en nooit problemen vertoonde. Hij noemde de twee inzittenden geoefende vliegers. ANP (Advertentie) Dan krijgt iedereen een wette lijk verplichte basisverzekering, met een (eveneens) aangepaste no-claimregeling. Dan worden alle polishouders ingedeeld in leeftijdscategorieën. Dat is vol gens de bedenkers (van de WD) een eerlijker systeem. Dan kan een oudere, die relatief veel zorg consumeert - ook premiegeld te rug krijgen. Dan wordt het zorg- verbruik namelijk afgemeten aan dat van leeftijdgenoten. De WD wil dat alle verzeker den vanaf 2006 met een zorgpas door het leven gaan. Die kunnen ze, zoals nu al bij een pinpas, door een apparaat halen dat is aangesloten op een centrale com puter. Elk receptje of bezoek aan de specialist wordt op die wijze bijgeschreven op een ei gen rekening, willen de libera len. Wie wil weten wat zijn of haar tussenstand is, kan via een wachtwoord op zijn rekening te recht. GPD Alles wat u nodig heeft voor een goedkope en geslaagde winter sportvakantie is nu makkelijk en snel te boeken bij Basiq Air. Boek nu uw vliegreis, huurauto, skipas, skihuur of skiles op: "Vanaf Rotterdam Airport Enkele reis. excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden (Advertentie) Heeft u een WAO-, WAZ- of Wajong uitkering en was u op 1 juli 2004 jonger dan 55 jaar, dan geldt de herbeoordeling ook voor u. Over het algemeen zullen jongeren eerder worden opgeroepen dan ouderen. In het voorjaar van 2007 moet de herbeoordeling zijn afgerond. Heeft u nog meer vragen over de herbeoordeling voor mensen met een WAO-, WAZ- of Wajong-uitkering? Kom dan naar een van de voorlichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voorde data en locaties op uwv.nl. Of bel de UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) tfuwv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3