Rokers op het dak vormen een verbond Ensemble breekt los ?A Mozart behaagt zowel leken- als beoefende oren woensdag 13 oktober 2004 pe Israëlische pianiste Edna Stem Voor de tweede maal dit jaar staat vrijdagavond het Slo- akSinfonietta in de Sint Ja- obskerkin Vlissingen. ditmaal oder leiding van de Belgische trigent Bartholomeus-Henri ran de Velde. D» muziek gespeeld door de or kesten die Vlissingen met enige telmaat bezoeken, is door gaans niet zo ingewikkeld. Het gebeurt echter niet vaak dat een bmponist over de eeuwen heen, ielfs de meest ongeoefende luis teraar uitnodigt om zijn leken- oorte openen. Mozart, die nogal Jnzijn nopjes was omdat hij net ontslag had genomen bij de partsbisschop van Salzburg, ichreef over zijn twaalfde piano- oncertaan zijn vader. 'Dit con- srtois een vrolijke middenweg nssen het te gemakkelijke en iet te ingewikkelde. De muziek sbriljant en plezierig voor het oor Er zitten passages in die de «kundige kunnen bevredigen [naar die zijn zo geschreven dat ook de minder geletterde be haagd wordt, ook al weet hij piet waarom.' Zoiets kun je al- jeen maar schrijven wanneer je lekker en zelfverzekerd in je vel at. Vrijdag kunt u het beluiste ren, of u nu geletterde oren beeft of niet. De solopartij wordt vertolkt door de jonge, Is raëlische pianiste Edna Stern. Het kan met dit orkest bijna Ét anders of er staat iets van Fchaikovsky op het programma, tanen diens repertoire is het ïierdelige Souvenir de Florence trgpopulair. Het is zelfs de vijf- Ie keer in vijf jaar tijd dat dit stuk in Zeeland ten gehore wordt gebracht. Heel minder bekend is het Strijk- brartetuit 1936 van de Ameri kaanse componist Samuel Bar ber Hoewel, het langzame mid- iendeel uit dit werk is juist ïeer wereldberoemd geworden als Adagio for Strings. Dit deel keft zelfs de andere composi ties van Barber compleet over- deugeld. De muziek werd ge bruikt bij de begrafenis van pre sent Roosevelt en diende als score bij de Vietnamfilm Pla toon van Oliver Stone. En on langs nog maakte de elektroni- ca-wizzard William Orbit er een dampende house-versie van. Het zou echter ook kunnen dat die muziek trance heet, of tech no, of dance Om dat verschil te tinnen onderscheiden, daar is pas echt een geoefend oor voor nodig. Douwe Eisenga Slovak Sinfonietta: vrijdag, Sint Jakobskerk Vlissingen. 20.15 uur. Is dit een voorstelling voor rokers of niet-ro- kers? Katinka van de Dool, regisseuse van Na de regen bij het Middelburgs Thea ter, aarzelt: „Dat is een goeie. Daar moet ik heel lang over nadenken. Mijn eerste impuls zegt voor rokers, omdat het in die zin herkenbaar is. Maar aan de andere kant word ik als niet-roker gedeeltelijk bevestigd in bepaalde clichés over rokers. Dus het is toch echt wel voor bei den." Het toneelstuk Na de regen van de hedendaagse Cata laanse schrijver Sergi Belbel speelt zich af op het dak van een 49 verdiepingen tellend ge bouw, waar sommige werkne mers van een bedrijf voor korte re tijd verblijven om stiekem een sigaretje op te steken. Bin nen geldt een rookverbod. „Daar op het dak speelt zich de hele maatschappij op micro-ni veau af. Alles wat zich voordoet binnen het leven komt daar ge comprimeerd naar boven. En het moet snel, binnen de duur van een sigaretje. Daarom pra ten ze ook zoveel", meent Van de Dool. „Als rokers heb je een soort verstandhouding en kom je sneller tot bepaalde gesprek ken. Je herkent elkaar in een vorm van verslaving. Er is een verbond en dan wissel je sneller dingen uit." „Aan de andere kant weet je, dat wanneer binnen het bedrijf bekend wordt dat je rookt, je er uit ligt. Dus ze bevinden zich in een chanteerbare positie, wat de band nog sterker maakt. Je mag bijna nergens meer roken, dus je krijgt een soort sektevorming, een uitgestoten groepje, een de- monisering van de roker. Maar voor mij draait het stuk om de onderlinge verhoudingen, hoe de mensen met elkaar omgaan, binnen het bedrijf, maar ook binnen het hele leven. Het is uit vergroot en haast soapachtig. Er zitten soms bijna kluchtige ele menten in." „Je kan het zien als een kantoor satire, maar ook als een meta foor voor het leven en de maat schappij. Ik wil het publiek geen boodschap door de strot du wen, maar ik denk dat er veel te herkennen valt. Daarom zijn er ook clichés genomen: een blon de secretaresse, een roodharige secretaresse. En die hebben hele grote clichés aan zich hangen die ten volle benut worden. Maar er is ook wel kritiek op hoe er naar bepaalde typen men sen gekeken wordt. Ik noem het een satirisch kantoordrama, want er zitten ook de nodige steekjes onder water in." „Het lullige overigens voor de spelers die roken, is dat er geen echte sigaretten meer gebruikt mogen worden in het theater. Dat is een openbare ruimte. We hebben het moeten doen met nepsigaretten, als symbool. Het is immers essentieel dat ze daar op het dak komen om iets te doen wat niet mag." Niet alleen de onderlinge ver houdingen, maar ook homosek sualiteit, seksisme en liefde ko men aan de orde, thema's die vrij heftig worden aangepakt. En dat alles in de broeierige at mosfeer van de uitblijvende re gen. Dat is een element, waar door hun leven gestuurd wordt, want iedereen snakt naar veran dering. Het decor, wederom van Gerard van den Bliek, is tamelijk realis tisch. „Ik wilde het gevoel dat het let terlijk boven alles uitstak, maar vooral ook dat het klein was, dat je geen kant op kan. Ja, je kan er afspringen... Maar daar boven op het dak moet het uitge vochten worden. Op het laatste moment komt de regen en ne men de mensen allemaal rigou reuze besluiten. Dat geeft aan wat er na de regen zou kunnen gebeuren." Frans Doeleman Na de regen gaat zaterdag in première bij het Middelburgs Theater in het Minitheater in Middelburg en wordt daarna nog gespeeld op 23, 24 (matinee) en 30 oktober, 3, 6,13,14 (mati nee), 19, 20 en 27 november, 5 (matinee) en 11 december. Aan vang 20.30 uur, matinees 14.30 uur. Het Middelburgs Theater speelt Na de regen. foto Lex de Meester Hoedt u voor de musici die zondagmiddag de Kapel van Hoogelande aandoen. De letterlijke vertaling van het pro gramma, gebracht door blok fluitensemble Brisk en gamba spelers Nanneke Schaap en Freek Borstlap is 'losgebroken ensemble'. Halverwege de zeventiende eeuw had het woord 'consort' in Engeland verschillende beteke nissen. Het woord kon zowel slaan op meerstemmige instru mentale composities als op het instrumentarium waarop deze stukken gespeeld werden. Een consort violen betekende in het laatste geval een groep van vio len van verschillend formaat en dus spelend in verschillende re gisters. De term 'broken cons ort' duidde niet op een losgesla- gen bende op het podium maar werd gebruikt voor ensembles die uit verschillende instrumen tengroepen bestonden. Het vermaarde Nederlandse blokfluitensemble Brisk toert dit seizoen met dergelijk con- sortmuziek uit Engeland, bijge staan door Schaap en Borstlap op viola da gamba. Het concert maakt deel uit van een serie van drie waarbij het kwartet tel kens samenspeelt in combinatie met een of meer snaarinstru menten. Het tweede deel van het pro gramma staat in het teken van The Domestication of the Ani mal World, een compositie uit 1613 van Thomas Campion. Het stuk vertelt het verhaal van Orp heus die met zijn snarenspel de volledige dierenwereld aan zich weet te binden. Nachtegaaltjes, beren, bijen en kamelen, alle maal leggen ze zich na levendi ge dansen aan zijn voeten. Campion verwerkte een hoop - in zijn tijd bekende - wijsjes in de verschillende delen, zelfs ons eigen 'merck toch hoe sterk' is als tussenspel opgenomen. Hergebruik van melodieën gold in die tijd absoluut niet als zwaktebod. Een componist kon juist zijn vakmanschap etaleren door het zo kunstig mogelijk be werken van andermans materi aal, het liefst zo bekend moge lijk. Vertaald naar onze tijd zou een componist als Louis Andries- sen aan de haal gaan met de mu ziek van Frans Bauer. Twee van zulke populaire melodieën uit het Engeland van de zeventien de eeuw vormen de rode draad in de composities in het eerste programmagedeelte. De leden van Brisk die voor dit concert meer dan dertig blokfluiten mee nemen, laten samen met Schaap en Borstlap horen hoe knap com ponisten als Byrd en Johnson de ze muziek konden recyclen. Douwe Eisenga Blokfluitensemble Brisk en gam baspelers Nanneke Schaap en Freek Borstlap: zondag, Kapel van Hoogelande Grijpskerke, 14.30 uur. In de openbare ruimten van het hoofdkantoor van het ROC in Vlissin gen is tot eind 2004 een expositie te zien van tekeningen van docent beel dende vorming Peter Rosier. De ten toonstelling heeft als titel Delf stof... - gravend naar diepgewortelde vragen, met als hoofdthema Water, bron van alle leven, levenselixer en vloeistof. De werken op papier zijn gemaakt in gemende techniek. Te zijn tijdens de openingsuren van het ROC. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg toont de Jan van Leeuwen Stich ting Notities uit Eden, tekeningen van Peer van Meer. Te zien op maan dag van 17.30 tot 21.00 uur, van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. De foto-expositie Een boog tussen twee werelden loopt tot 1 november in de expogang van het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes. Het betreft 35 foto's van de Amster damse fotograaf Roel Burgier over de handboogsport in Zeeland en Bhu tan. In dat Aziatische bergstaatje, hoog in de Himalaya, is handboog- schieten de nationale sport. Burgier laat met zijn fotoserie zien dat er veel overeenkomsten zijn tussen het tradi tionele handboogschieten in Bhutan en Zeeland. Tot 31 december zijn sterrenbeelden in olieverf van Tonnie Schouwenaar te zien in de expositiegang van ver pleeghuis Cornelia in Zierikzee. Dage lijks geopend van 8.00 tot 20.00 uur. Memory Mapping is de titel van de tussenpresentatie van het 'Amemui- denproject' van de Japanse kunstena res Takako Hamano in de presentatie ruimte Caesuur in Middelburg. In dit project, dat tot en met 24 oktober te zien is, produceert de kunstenares werk gebaseerd op research naar de geschiedenis en cultuur van het vis sersdorp Arnemuiden, in combinatie met haar jeugdherinneringen aan het vissersdorp Kubotsu in Japan. Dage lijks te zien in de etalage. Onder het motto Veilig Mooi wordt in het kantoorgebouw van de COVRA in Vlisingen-Oost een tentoonstelling gehouden van de Fotoclub Goes. De ze heeft bijzondere en bijna vervreem dende foto's gemaakt van het HA- BOG, het gebouw voor behandeling en opslag van hoogradioactief afval. De expositie is van vrijdag tot en met 10 december op werkdagen te zien tussen 8.00 en 17.00 uur. Cees Bantzinger (1914-1985) was oog getuige van het herstel van Walche ren in 1945 en legde dat vast in teke ningen, die nu tot en met 6 maart 2005 onder de titel Het dichten van de dijken te zien zijn in het Zeeuws Maritiem Muzeeum Vlissingen. Deze tentoonstelling is georganiseerd in het kader van de herdenking bevrij ding Walcheren 1944-2004 en wordt vrijdag om 16.00 uur geopend. Te bezichtigen van maandag t/m vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur en zater dag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Natuurmuseum Rotterdam: t/m 7 no vember 2004 - Blossfeldt zonder ca mera. Natuurlijke dia's door Els van der Monde. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 21 november 2004 - Strange Mes sengers: The Work of Patti Smith; t/m 21 november 2004 - Oponthoud. Ned. Architectuurinstituut, t/m 21 no vember - Structurering. Kunsthal Rotterdam: t/m 9 januari 2005 - Schilders van Parijs. Museum Het Schielandshuis: t/m 21 november 2004 - Codex Kodanski. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 9 ja nuari 2005 - Ego documenta. Over zichtstentoonstelling van kunstenaar Felix de Rooy. ANTWERPEN Vleeshuis: tot 24 oktober - 500 jaar Vleeshuis: gebouw, collectie, buurt. MUHKA: tot 14 november: Collectie Herfst 2004 en Interventie Honoré d'O. KMSK: tot 28 november - Antwerpen onder de V-Bommen 1944-'45 Prov. Diamantmuseum: tot 31 decem ber - De man versier(d)(t). MOMU: tot 30 januari - Malign Mu ses - When Fashion Turns Back. GENT SMAK: tot 9 januari 2005 - John Mc- Cracken; tot 16 januari - Ren- dez-Vous van Pascale-Marthine Tayou. Caermerskloostcr: tot 24 oktober - LUX - Foto's Kris Dewitte en expo Filmfestival Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 11 no vember - Allison. Het geheim van de gevallen engelen; tot 16 november - Bart Van Leuven, foto's. Huis van Alijn: tot 14 november, De ontembare passie voor het circusle ven. MIAT: tot 20 februari - Luchtschepen en de Zeppelin van Sint-Amandsberg en Katoenkabaai. BRUGGE Museum O. -L-. Vrouwe ter Potterie: tot 18 oktober - 700 jaar Blindekens- processie: Bedevaartvaantjes. Arentshuis: tot 24 oktober - Wandel routeproject Dubbeltentoonstel ling: Te Wapen! Heraldiek. Provinciaal Hof: tot 24 oktober - Las 3 Casas de Pablo Neruda, fototentoon stelling Yvon Poncelet. Sint-Salvatorskathedraal: tot 15 no vember - Van vloer tot gewelf. Stadshallen. tot eind november - Ro din, Modigliani, Degas e.a. KNOKKE Scharpoord: tot 7 november - Vemer Panton (Deen) - Phantasy Landsca pe, Visiona 2. Zwart Huis: tot 7 november - Gery De Smet, "Klein Landeigen dom". Museum Sincfala: tot 14 november - Zevenmaal Zwinstreek. 13 t/m 19 oktober WOENSDAG Schudden tot het sneeuwt Schudden tot het sneeuwt is theater voor kinderen vanaf 5 jaar. Het verhaal speelt zich af in een sneeuwbol, waarin witte vlokjes gaan dwarrelen als je ermee schudt. In deze bol staat een gezellig landhuis met een tuintje. Deze originele voorstel ling met leuke liedjes, naar de gelijknamige tv-serie, wordt gebracht door een sterrencast. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 19.00 uur De Leeuw van Vlaanderen Muziektheater met comediant Chokri Ben Chickha. Chokri Ben Chickha is een Vlaamse acteur en danser met Tu nesische wortels. De Leeuw van Vlaanderen is een autobiografische voorstel ling naar het verhaal van Hendrik Conscience. Hij neemt het publiek mee naar de huiskamer van een Tunesisch gezin dat gestrand is in Blankenberge. De voorstelling gaat over al lochtonen die zichzelf ter discussie stellen en tegenstrijdighe den toe durven geven. Mag je gelovig zijn en varkensvlees eten of een pintje drinken? •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Treble Het trio Treble geeft een concert. De debuutsingle Ramaganana, gezongen in een door de da mes zelf ontwikkelde fantasietaai, schoot als eem komeet door de hitlijsten en eindeigde op nummer 1. Het drietal zingt ook in het Engels. •Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur DONDERDAG Onno Innemee En nou? heet de cabaretvoorstelling van Onno Innemee Onno Innemee brengt zijn vierde soloprogramma: En nou? Deze cabaretier is goed in het neerzetten van typetjes en brengt hilarisch cabaret met een scherp randje. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Neveneffecten Vlaams cabarettrio in het Arsenaaltheater. Ze maakten een aantal jaren geleden een filmpje van één mi nuut voor de Vlaamse variant van het tv-programma Man bijt Hond. De Belgen Lieven Scheire, Jonas Geirnaert en Koen de Poorter gingen door en wonnen het Groninger Stu denten Cabaret Festival. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur. Dansstukken Bügelfrei Zweipunktspielerei zijn twee dansstukken. Deze worden gebracht door kwieke, energieke en jonge dansers van de Brabantse gezelschappen In Between en T.R.A.S.H. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG De Zevensprong De musical De Zevensprong is geschreven naar het gelijkna mige boek van Tonke Dragt. Het verhaal gaat over de mysterieuze avonturen van meester Frans van der Steg, kasteel Het Trappenhuis en de 10-jarige Geert-Jan die gevangen wordt gehouden door de Gruwelijke Graaf Grisenstijn. Met onder anderen Wilbert Gieske en in de regie en met liedteksten van Koen van Dijk. Voor de jeugd van 7 tot en met 12 jaar. •Theater De Mythe, Goes, 19.00 uur Zeeuwse Muzikanten Het orkest De Zeeuwse Muzikanten geeft het jaarlijkse Gro te Clubconcert. Het orkest bestaat uit ongeveer vijftig mensen met een ver standelijke beperking. Naast het concert worden ook twee workshops gegeven. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 19.30 uur Passion Passion is een musical op tekst en muziek van Stephen Sondheim. Dit liefdesverhaal bestaat voor een groot deel uit gezongen brieven en wordt begeleid door een elfkoppig orkest. Met Stanley Burleson, Vera Mann en Pia Douwes. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur InfluenZ De derde vrijdag van de maand wordt InfluenZ gehouden. Jongeren (14-24 jaar) met een beginnende mziek- of dansact kunnen hieraan deenemen. Deze keer zijn dat de bands Outs- mARTed, Phono, Twisted Animals en het duo Ruben Eveli ne. Voorts twee dansgroepen, Everything en Madhuri. Een jury kiest acts die naar de finale gaan. •De Klomp. Ovezande, 20.00 uur Concert Drie gezelschappen geven een concert. Zo treden op de Zeeuwse Koorschool onder leiding van Mar cel van Westen, een ensemble van jonge beroepsmusici en het harmonieorkest Ons Genoegen. Het ensemble (Andrea Slabbekoom, klarinet, Hülya Keser, piano, en Martijn Kooiman, cello) opent het concert, gevolgd door de Koorschool. Na de pauze speelt de harmonie, onder leiding van Eddy Chrisostomus, een op een jeugdig publiek afgestemd repertoire met tot slot in samenwerking met het ensemble. •Hervormde Kerk. Kapelle, 20.00 uur Mark van de Veerdonk Cabaretier Mark van de Veerdonk speelt een try-out. Het betreft zijn nieuwe programma En de wereld is vier kant. Maagballonnetjes worden opgelaten, eskimo's paren inmiddels voor een koelkast en straten worden vernoemd naar bomen die ervoor zijn weggekapt. Het heelal breidt zich uit, maar waar vind je nog een vrije parkeerplaats? Niet alleen de aarde, maar de gehele mensheid draait door. •De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Hakim Hakim brengt de voorstelling Mohamlet. Hakim, vooral bekend als kindertheatermaker en clown uit Sesamstraat, laat zijn humor de vrije loop in cabaret voor volwassenen. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Slovak Sinfonietta Slovak Sinfonietta is een van de meest bekende professione le orkesten van Oost-Europa. Het 35 leden tellende orkest kent voornamelijk afgestudeer den van muziekacademies uit Praag, Brno en Bratislava. Het orkest staat onder leiding van Bartholomeus-Henri van de Velde en de piano wordt bespeeld door Edna Stern. Het programma omvat werken van Barber, Mozart en Tsjaikovs- ki. •St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Jan Rot Jan Rot brengt Muziek voor miljoenen. Met dit komische concert zit Jan Rot de derde stap in zijn loopbaan: als vitruoze zanger. Hij maakte geestige Neder landse bewerkingen van onder meer Schuberts Winterreise em het Ave Maria. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25