•ze Verkeer Zeeland blijft onveiligst Ziekenzorg moet zelfstandiger zijn Meldpunt kindermishandeling naar Zeeland Onzekerheid bij ROC over inburgeringscursus Advocaat moeder van gewonde baby vraagt consideratie 15 iantal opnamen in ziekenhuis door ongevallen stijgt al vier jaar eugdzorg ipgelucht door chrappen ezuiniging Bijdrage voor opzetten leerbanen Proef warmer koelwater is zinvol Psychiatrisch onderzoek Tholenaar Medisch onderwijs aan Academy Tentoonstelling over inundatie Walcheren woensdag 13 oktober 2004 friaiiriia Sondervan DDELBURG - Het Advies- Meldpunt Kindermishande- .|ÜlK) voor Zeeland wordt J van het Bureau Jeugdzorg «land (BJZ). Dat wil de pro- 0, De afgelopen jaren wer- i de Zeeuwse meldingen ver- door het Bureau Jeugd- t Botterdam. [Zeeuwse AMK gaat per juli of januari 2006 over naar BJZ. De Rotterdamse maat schappelijk werkers die nu voor Zeeland werken, kunnen over gaan naar Bureau Jeugdzorg Zeeland. Er waren te weinig Zeeuwse meldingen om een zelfstandig Zeeuws meldpunt te onderhou den. Daarom werd de functie in gekocht in Rotterdam. Nu in de nieuwe Wet op de Jeugdzorg een AMK niet langer een aparte eenheid hoeft te zijn, wil de pro vincie de voorziening bij het ei gen Bureau Jeugdzorg onder brengen. Begin dit jaar kondig de GS al aan per 2005 geen geld meer naar Rotterdam te sturen voor de AMK-taak. Bureau Jeugdzorg Rotterdam protesteer de: zij wilde de Zeeuwse meldin gen pas per 2006 overdragen. Bo vendien had Rotterdam twijfels over de deskundigheid van zijn Zeeuwse collega's. Provincie en BJZ vinden echter dat bijscholing van Zeeuwse jeugdzorgwerkers en vertrou- wenartsen voldoende deskundig heid in huis brengt. Op aandrin gen van het AMK in Rotterdam zegt BJZ wel toe de drie vertrou wensartsen, die samen zestien uur per week voor de melding- staak beschikbaar zijn, meer uren te geven. Maar een klein aantal gezinnen waarover het AMK een melding krijgt, wordt verwezen naar Jeugdzorg. Dat blijkt uit de cij fers die het AMK in de Rotter damse jaren verzamelde. Veel meer gezinnen belanden bij het algemeen maatschappelijk werk of de Raad voor de Kinderbe scherming. Toch vindt de provincie dat het AMK bij de Zeeuwse jeugdzorg hoort. Volgens GS versterkt dat het BJZ en voorkomt het dat kin deren tussen wal en schip ra ken. Bovendien wil de provincie als eerstverantwoordelijke meer greep op het AMK. nrEmile Calon «DELBURG - Ondanks alle inningen blijft Zeeland de keersonveiligste provincie, iwel het aantal verkeersdo- ijaarlijks daalt, lukt het niet aantal zwaargewonden te minderen. £er nog, het aantal opna- in de ziekenhuizen als ge- jg van het verkeer stijgt al rjaar lang, zo blijkt uit het rverslag over 2003 van het 1 Orgaan Verkeersvei- fceid Zeeland. igekeken wordt naar het aan een en ernstig gewonden 100.000 inwoners haalde eland vorig jaar een 'score' ,106. Alleen Drenthe, met 'score' van 102, is bijna net onveilig. De onveiligheid op (wegen in deze beide provin- steekt wel heel schril af bij iesland (43), Flevoland (51) en lid-Holland (ook 51). Brdinator H. Rhebergen van [ROVZ merkt wel op dat Zee- ïdin vergelijking tot een aan- jaren terug niet meer zo ver iter ligt op andere provincies, (verkeersonveiligheid in 2003 mfesteerde zich het sterkst Zeeuws-Vlaanderen en tal-Zeeland met respectieve- [131 en 107 doden en gewon- per 100.000 inwoners. De velanden (97) en Walcheren deden het ook niet al te ld. negatieve 'score' van vooral Raws-Vlaanderen is opval- id. In het kader van het ver- (isveiligheidsproject Duur- Mr Rolf Bosboom iüELBURG - Bureau Jeugd- wg Zeeland haalt opgelucht 'n.Dedreigende bezuinigin- op de gezinsvoogdij, waar- rdrie banen op de tocht ston- zijn van de baan. ministerie van Justitie wil- acht procent bezuinigen op landelijke budget voor jeugd- jfenning, wat neerkomt op miljoen euro. Het voorne- e leidde tot groot ongenoe- binnen de sector. De wheorganisatie, de Maat- hppelijk Ondernemers Groep (O-groep), voerde de afgelo- wekeneen intensieve lobby de bezuiniging van tafel te P De inspanningen heb rat gewenste resultaat. „Dit fantastisch nieuws", zegt Mobach. hoofd van de afde- ^begeleiding bescherming. kunnen nu doorgaan op de Wagenweg." de Zeeuwse organisatie --Sjeugdbeschermers die be- ■tken bij gezinsvoogdij. Zij tijdelijk het gezag uit kinderen die door de kin ster onder toezicht zijn Nd Dat gebeurt als er grote R-«n leven over de verzorging 'opvoeding van het kind. In eprovincie staan nu ruim 350 Weren onder toezicht. Het Bu- Jeugdzorg vond het onaan- jwbaar dat er verder op de Nsoogdij zou worden bezui- In dat geval had de organi se zich ernstig moeten bezin- Wop haar doelstellingen en op nog een aanvaardbaar m- «n van hulpverlening is. et is voor het derde achtereen- •Ne jaar dat het Rijk bezui nigen op de jeugdbescher- aankondigt om die later in •'Wken onder druk van de «u-groep j^rmee krijgt het onderhand ^rakter van een rituele lJ «ndt ook Mobach. „Het M niet meer geloofwaardig fr Niettemin drukken de pe- rotf>io» «.n 1 ens zwaar op de or- Het geeft toch on- nde medewerkers." If«0-groep had minister Don- P.Justitie ook opgeroepen ^'rigingen op de justitiële ;en te schrappen. nog geen uitsluitsel zaam Veilig zijn de afgelopen ja ren toch heel wat wegen in voor al het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen drastisch aangepakt. Ook wordt er al ja ren in heel de provincie zeer in tensief door de politie gecontro leerd op het te hard rijden. Ondanks al die maatregelen lukt het niet het aantal gewon den terug te dringen. Wel het aantal doden. Het verkeer eiste vorig jaar in Zeeland 26 doden tegen 29 een jaar eerder. Sinds 1997 (53 doden) neemt het aan tal dodelijke slachtoffers jaar lijks af. Vorig jaar werden 375 mensen in de ziekenhuizen opge nomen na een ongeval. Een jaar eerder waren dat er 371, in 2001 welgeteld 368 en in het eerste jaar van de nieuwe eeuw 354. Het ROVZ blijft in samenwer king met alle partners proberen Zeeland verkeersveiliger te ma ken, zo belooft Rhebergen. Er is bijvoorbeeld een analyse ge maakt van alle gevaarlijke weg- vakken en kruispunten. Daar wordt nu extra gecontroleerd door de politie. Ook worden zo veel als mogelijk scholen bezocht om voorlichting te geven. En er wordt gepro beerd de volwassen weggebrui kers te bereiken. Dat is volgens Rhebergen vreselijk moeilijk. Via spotjes op de radio en ge sprekjes tijdens controles wordt een aantal van hen bereikt. De coördinator hoopt dat binnen kort ook een aantal medewer kers van het ROVZ op de werk plek voorlichting mag geven over veilig verkeersgedrag. In het jaarverslag staan ook dat naar verhouding in Zeeuws- Vlaanderen veel mensen veel te hard rijden. Zes procent van hen scheurt met een vaart van 110 km/u of harder over de we gen waar ze maximaal 80 km/u mogen. Elders trapt hooguit drie procent van de bestuurders zo diep op het gaspedaal. Uitreiking van een inburgeringscertificaat. Volgens de ROC's blijft er een behoefte aan inburgeringscursussen bestaan. foto Mechteld Jansen door Rolf Bosboom GOES - Er moet snel duidelijk heid komen over de toekomst van de inburgeringscursussen. De beide regionale opleidingen centra in de provincie (ROC Zee land en ROC Westerschelde) kampen nu met grote onzeker heid over wat hun te wachten staat. De educatieafdelingen van bei de opleidingencentra verkeren al geruime tijd in onrustig vaar water. Eerst kregen zij te maken met een geslonken budget, dat bij ROC Zeeland ongeveer twin tig en ROC Westerschelde zeven arbeidsplaatsen kostte. Deze konden door natuurlijk verloop en interne verschuivingen wor den opgevangen. Verder is het budget voor inbur geringscursussen overgeheveld van het ministerie van Onder wijs naar dat van Justitie. Een van de problemen is dat Justitie nog altijd geen helderheid heeft gegeven over hoe het geld vol gend jaar over de gemeenten worden verdeeld. „Dat maakt het voor ons heel lastig om te plannen", zegt M. Nelen, sector directeur educatie bij ROC Zee land. De rijksoverheid wil bovendien marktwerking introduceren als het gaat om inburgeringscursus sen. Dat betekent dat de ver plichte winkelnering bij de ROC's verdwijnt en dat ook an dere partijen cursussen kunnen aanbieden. De gevolgen voor de ROC's kunnen dan ook verstrek kend zijn. „Er is nog altijd veel onduide lijkheid over wat er gaat gebeu ren", zegt Nelen. „De contouren van het beleid zijn bekend, maar de uitwerking en de effec ten, met name voor Zeeland, zijn niet helder." Organisatorisch geeft dat grote onzekerheid. Nelen: „We proberen zo veel mo gelijk flexibiliteit in de formatie aan te brengen, zodat we er klaar voor zijn als er grote effec ten komen en we niet hoeven te grijpen naar zware middelen zo als gedwongen ontslagen." Ne len zegt 'geen doemdenker' te zijn. De behoefte aan de cursus sen blijft immers en de ROC's hebben de ervaring. „Het is een vak apart. Dat kan niet ieder een." Bestuursvoorzitter A. Huijs- mans van ROC Westerschelde is niet bij voorbaat tegen markt werking. „Maar dat moet je dan als overheid wel fatsoenlijk rege len door ervoor te zorgen dat ie dereen een gelijke start maakt." Voornaamste bezwaar is nu dat Commissie van wijzen presenteert visie op Zeeuwse geneeskundige zorg is J- Daardoor dreigen ook UWse pupillen op meerper- door Claudia Sondervan ARNEMUIDEN - De Zeeuwse genees kundige zorg kan meer zelfvoorzienend zijn. „Hel vliegwiel moet erin komen, dan trekken we vanzelf nieuwe mensen aan", zegt P. Vierhout, voorzitter van de Commissie van Wijzen voor de curatieve zorg in Zeeland. In haar eindrapport pre senteert de commissie vrijdag in Vlissin- gen haar visie op de impuls die de Zeeuw se geneeskundige zorg nodig heeft. In 2002 legde het provinciebestuur con tact met Vierhout. De Zeeuwse zieken huiszorg dreigt om te vallen, waarschuw de gedeputeerde G. de Kok toen. Tekort aan medisch specialisten leidden tot tij delijke sluitingen van afdelingen kinder geneeskunde, de Tweede Kamer blok keerde de fusie tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen, er dreigde een tekort aan huisartsen en de tijdige beschikbaar heid van spoedeisende medische hulp was in het geding. „Er was zoveel onvre de over de ziekenhuiszorg. Overal kwa men enorme veranderingen. De houding van artsen jegens hun werkuren, mede door de groeiende intrede van vrouwen. Delen van de geneeskunde veranderden totaal door specialisatie binnen specialis men." De provincie stelde een commissie van wijzen samen, die onafhankelijk tot een toekomstperspectief voor de Zeeuwse zorg zou komen. Met naast Vierhout oud-staatssecretaris H. Simons (volksge zondheid en gehandicaptenbeleid in kabi net Lubbers-3), sinds 2001 directeur van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW). Simons is de zoon van een Renesser huisarts. De derde is de ra dioloog A.C. Klinkhamer, emeritus hoog leraar radiologie aan de universiteit van Utrecht. Vierhout is geboren Vlissinger. Na zijn studie geneeskunde en specialisatie chi rurgie en traumatologie in Leiden stapte hij over naar een fusieziekenhuis in Twente. Hij leidde daar elf jaar een maat schap van veertien chirurgen, twintig chi rurgen in opleiding en drie in een vervolg opleiding. Sinds dit jaar is hij voorzitter van de Orde van Medisch Specialisten. Daarbij is hij hoogleraar Geneeskunde en Management, een opleiding die hij me de ontwikkelde, aan de Universiteit van Twente. Vierhout woont sinds een half jaar weer in Zeeland. Visies De commissie begon met het verzamelen van alle rapporten en nota's die over de Zeeuwse zorg verschenen zijn. Er volg den gesprekken en miniconferenties met de Raden van Toezicht en Bestuur van de ziekenhuizen, de medische staven, indivi duele specialisten, huisartsen, patiënten organisaties en gemeenten om visies te verzamelen en de sterktes en zwaktes van de Zeeuwse geneeskundige zorg hel der te krijgen. De commissie vond grote betrokkenheid en eensgezindheid. De zorgverzekeraars toonden zich sterk be zorgd over Zeeland, zegt Vierhout. Di rect contact met de ziekenhuizen aan de Professor P. Vierhout: „Je moet mensen zekerheden bieden." foto Mechteld Jansen Zeeuwse randen - in Bergen op Zoom, Gent en Antwerpen - is niet gezocht. „Op papier kan je ook goed zien hoe de verwij zingen werken, Er zijn een aantal perfec te lijnen ontwikkeld tussen de Zeeuwse ziekenhuizen en de Belgische." „De patiënt wil goed bereikbare, adequa te zorg op het landelijk niveau van 2004. Zolang eenvoudige zorg in de eigen omge ving kan worden gegeven, mag hoogwaar- GOES - MKB-Nederland krijgt van de provincie een bij drage van 100.000 euro voor het opzetten van leerbanen. Die zijn bedoeld voor vmbo-leerlingen die hun opleiding niet op school, maar in een bedrijf willen afmaken. Tot 2004 moeten in Zeeland 180 leerbanen worden opge zet. Minimaal honderd ervan worden gecreëerd in de sec tor verblijfsrecreatie. Landelijk wil MKB Nederland 10.000 banen creëren. Het project moet ervoor zorgen dat minder scholieren hun opleiding staken zonder dat ze een diploma hebben behaald. MIDDELBURG - Verhoging van de temperatuur van het koelwater dat de kolencentrale bij Borssele loost, heeft nauwelijks invloed op de Westerschelde. Ten opzichte van de grootte van de zeearm, gaat het om een kleine hoe veelheid iets opgewarmd water. Het dagelijks provincie bestuur antwoordt dit op vragen van de Statenleden J. Luijt-Verheij en R. van der Wal (beiden PvdA). Zij in formeerden naar de gevolgen van een proef die Rijkswa terstaat nam met het verruimen van de koelwatertempera- tuur van enkele bedrijven, waaronder de EPZ-kolencen- trale Borssele. Er mocht één week tot 32 graden in plaats van tot 30 graden Celsius worden geloosd. De proef moet uitwijzen welke gevolgen er precies voor het oppervlakte water optreden, onder meer door het meten van de ver spreiding van de geloosde warm waterstroom. Uitvoering ervan vindt het dagelijks provinciebestuur zinvol. Uit gangspunt is dat in perioden met hogere watertemperatu ren bedrijven en stroomcentrales toch over voldoende koelcapaciteit kunnen beschikken. MIDDELBURG - Een vijftigjarige man uit Tholen moet alsnog door een psychiater worden onderzocht. Dat beslis te gisteren de rechtbank in Middelburg bij tussenvonnis. De Tholenaar wordt door het Openbaar Ministerie poging tot moord verweten. De verdachte zou 12 juni geprobeerd hebben zijn buurman te vermoorden. Twee weken gele den eiste officier van justitie J. Zondervan tegen de man drie jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. Behalve het psychiatrisch onderzoek moet over de verdachte ook een rapportage door de reclasse ring worden uitgebracht voordat de rechtbank tot een ge motiveerde uitspraak kan komen. De strafzaak werd hier voor terugverwezen naar de rechter-commissaris. MIDDELBURG - De Roosevelt Academy en de Zeeuwse ziekenhuizen gaan nauw samenwerken. De ziekenhuizen bieden stagemogelijkheden voor studenten die van plan zijn na de bacheloropleiding een medische studie te gaan volgen in bijvoorbeeld Rotterdam of Utrecht. Zij moeten daarvoor life science (biowetenschap) als major (hoofd richting) hebben gevolgd. De Roosevelt Academy is nu bezig met het ontwikkelen van medische vakken, enigszins aangepaste versies van cursussen die op zusterinstelling University College Utrecht worden gegeven. De cursussen vinden deels in de ziekenhuizen plaats, waar de studenten een introductie krijgen in het werk daar. Mogelijk gaan specialisten een deel van de opleiding zelf geven. mogelijk banenverlies ook ge paard gaat met een sociaal plan en wachtgeldaanspraken, waar door de kosten fors oplopen en de ROC's waarschijnlijk ook op andere delen van de organisatie moeten bezuinigen. De Kamercommissies van On derwijs en Justitie bespreken vandaag de problematiek. De Al gemene Onderwijsbond biedt de commissies een petitie aan waar in wordt aangedrongen op het beschikbaar stellen van een overgangsbudget, om eventueel banenverlies financieel te kun nen opvangen. De petitie gaat gepaard met een handtekenin genactie onder het personeel. dige zorg best op afstand liggen. Maar ie mand met een hartaanval in Westkapelle wil snel de beste hulp. En een geknapt bloedvat dat niet op tijd een klem krijgt kan je dood zijn. Bij grote ongevallen mag het eerste uur, het golden hour, niet verloren gaan. Dat kost mensenlevens. Je moet mensen zekerheden bieden." Van alle vergelijkbare gebieden heeft Zeeland het minst te bieden aan medi sche voorzieningen, beaamt Vierhout. „We moeten nastreven dat patiënten niet weggaan. In Enschede hadden we een verzorgingsgebied van 250.000 inwoners met elfhonderd bedden en waren we het grootste perifere opleidingsziekenhuis van Nederland. Van alle chirurgische in grepen verwezen we er vijf per jaar naar een academisch ziekenhuis. Ik begrijp niet waarom de mensen hier niet eenzelf de soort service krijgen. Zeeuwen zijn toch niet een minder soort burgers of zo? Dan heb ik het niet eens over de zomer." Zeeland moet grotendeels zelfvoorzie nend worden in de medische zorg, vindt Vierhout. „Meer dan nu het geval is." De hulp van ziekenhuizen over de grens is af hankelijk van factoren waar weinig in vloed op mogelijk is, waarschuwt hij. Dat concurrentie patiënten wegtrekt naar de randziekenhuizen vreest hij niet. „Mensen komen af op kwaliteit. Neem ra diotherapie; daar gaan alle Zeeuwen voor naar Vlissingen." De ziekenhuizen kampen wel met een imagoprobleem. „Hier en daar heerst een onterecht nega tief beeld van de Zeeuwse geneeskundige zorg", proeft Vierhout. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - De moeder van de zwaargewonde baby uit Baar land vraagt het publiek om con sideratie voor haar positie. Dat liet haar advocaat, W. Suijker- buijk uit Terneuzen, gisteren we ten. „Cliënte wordt met de nek aan gekeken door omwonenden, ter wijl zij te maken heeft met het herstel van haar zoontje, de ver denking jegens haar man, onze kerheid over mogelijke maatre gelen van de Kinderbescher ming en de ervaring van een week in hechtenis in België," stelt de advocaat. Hij beticht me dia van speculatieve en tenden tieuze berichtgeving. De dertigjarige vrouw werd za terdagavond na het eerste ver hoor door de Zeeuwse politie vrijgelaten. Officier van justitie G. Ooster- veld heeft de advocaat laten we ten dat er geen verdenking rust op de moeder. De vrouw was op de avond van het voorval waar bij de baby gewond raakte niet thuis, maar op haar werk. „Dat is nagetrokken. Zij kan niets zeggen over de toedracht; die kent ze namelijk niet", zegt Suij- kerbuijk. Zij kon zondag voor het eerst sinds haar aanhouding bij de zie kenhuisopname van haar zoon woensdag 29 september, naar haar baby toe, stelt haar advo caat. Tot dan mocht zij zelfs niet informeren naar de toe stand van het kind, vertelt Suij- kerbuijk. Hij hoort van zijn cliënte dat de conditie van het kind voorzichtig positief bezien wordt. Het jongetje heeft hoofd letsel, meer kan hij daar niet over zeggen. De vader van het drie maanden oude jongetje wordt nog vastge houden. De man mag geen con tact met de buitenwereld heb ben. uitgezonderd zijn advo caat. Hij is na de uitlevering van het paar door de Belgische justitie afgelopen vrijdag voorgeleid aan de onderzoeksrechter en in bewaring gesteld. Volgende week wordt duidelijk wat het Openbaar Ministerie doet met de verdenking van kindermis handeling op grond waarvan de man met zijn vrouw woensdag twee weken geleden in het Uni versitair Ziekenhuis in Antwer pen is aangehouden door de Bel gische politie. Daar was het kind gezien de ernst van de ver wondingen naartoe verwezen door het Oosterschelde zieken huis in Goes. Woordvoerder M. Pilaar van het OM Middelburg benadrukt dat het onderzoek nog gaande is. Pas als dat is afgerond, is duide lijk of verdenkingen ook tenlas telegging worden, stelde zij gis teren. RITTHEM - In het kader van de zestigjarige herdenking van de bevrijding van Walcheren is in fort Rammekens bij Ritthem een bescheiden tentoonstelling te zien over de inundatie van Wal cheren. Thema van de tentoonstelling is: gebroken, dijken. Door de bombardementen van de geallieerden op de zeewerin gen ontstonden vier grote stroomgaten, waaronder één bij Rammekens. Na het dijkherstel bleven daar kreken achter (zoals de Ramme- kenskreek). Tijdens de tentoonstelling, die voornamelijk uit fotomateriaal is opgebouwd, wordt ook de film Broken Dykes vertoond. Bij de opzet werken Staatsbos beheer, het Zeeuws maritiem muzeeum en het milieu-informa tiecentrum in Middelburg sa men. Op 20 en 27 oktober zijn er tus sen 13.00 en 17.00 uur educatie ve activiteiten voor jong en oud, Op 24 en 31 oktober worden van af 14.00 uur rondleidingen ge houden, onder leiding van gid sen. Het fort Rammekens is van dins dag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur geopend voor het publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15