CDA eist aandacht voor blinden Goede prestaties op laatste echte brandweerwedstrijd Tuchtcollege buigt zich over zaak arts die trombose niet zag Japanse kunst in Arnemuiden 13 Brandwonden bij bedrijfsongeval Aanhouding voor mishandeling Karei Doorman wint roeiwedstrijd Aanrijding op Stromenweg Monitor weg uit computerwinkel zeeuwse almanak Spieken Nieuw kassengebied Stalland ligt moeilijk bij provincie Middelburgse fractie wil stad testen op bereikbaarheid ï&oun» Krant in de kerk in Zierikzee Trotse uitstraling tekent Arabische volbloed dactie: 0113-315649 yw.pzc.nl mail:redactie@ pzc.nl gibus 314460 AA Goes ffetSen-Zeeiand: 0113-315520; Zs-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. jandag 11 oktober 2004 editie Walcheren VLISSINGEN-OOST - Een 46-jarige man uit de gemeen te Goes heeft zaterdagochtend brandwonden aan zijn ge zicht opgelopen bij een bedrijfsongeval in Vlissin- gen-Oost. Het ongeluk gebeurde in het ovenhuis van Thermphos aan de Europaweg-Zuid. De man kreeg een steekvlam in zijn gezicht. Het is nog onduidelijk hoe het ongeluk kon gebeuren. De man is naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Uit onderzoek bleek het met zijn ver wondingen dusdanig mee te vallen dat hij na behandeling huiswaarts kon keren. MIDDELBURG - Een 21-jarige Middelburger is zaterdag ochtend in zijn woning aangehouden op verdenking van mishandeling van een 19-jarige vz'ouw uit Middelburg. De vrouw deed aangifte van de mishandeling. Ze verklaar de dat de man haar die ochtend rond half zes in het ge zicht had geslagen in de Prins Willem Alexanderstraat. De man en de vrouw kenden elkaar. MIDDELBURG - De jaarlijkse roeiwedstrijd voor scouts die zaterdag werd gehouden in het Arnekanaal bij Middel burg is gewonnen door de Karei Doorman uit Bergen op Zoom. Aan de wedstrijd deden zestig ploegen mee van dertien groepen. Er werd gestreden in vier klassen en een aparte klasse voor de groepsprijs. De groepsklasse en de eerste klasse werden gewonnen door de Bergenaren. In de tweede klasse won de Doormangroep uit Terneuzen. De derde klasse werd gewonnen door de Zandkreek uit Kam perland en de vierde door Heenetrecht uit Tholen. MIDDELBURG - Een 38-jarige automobilist uit de ge meente Veere is zaterdagmiddag lichtgewond geraakt bij een aanrijding in Middelburg. De Veerenaar reed over de Stromenweg en wilde linksaf de Koudekerkseweg oprij den. Hij zag de 33-jarige automobilist uit Middelburg die op de Koudekerkseweg reed, over het hoofd. De Veeren aar is naar het ziekenhuis gebracht. De auto's raakten zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. VLISSINGEN - Uit een computerwinkel in het centrum van Vlissingen is zaterdagmiddag een monitor gestolen. De monitor werd in een onbewaakt ogenblik tussen kwart voor vier en kwart over vier weggenomen. De waar de bedraagt een paar honderd euro. door Debora Boomsma ZWOLLE - Het scenario waar ze juist zo bang voor was, kwam op 28 mei 2002 uit voor een in woonster van Vlissingen. Haar 53-jarige man overleed die dag aan de gevolgen van trombose. Dat is volgens de Vlissingse de schuld van de huisarts. Afgelo pen zaterdag kwam de zaak voor bij het Medisch Tuchtcolle ge in Zwolle. De vrouw vertrouwde de hevige pijn in de kuit van haar man niet. Een paar dagen daarvoor was hij geopereerd in België. Eenmaal thuis lag hij op bed om te genezen, maar na een paar da gen begon die hevige pijn. Toen de huisarts de hechtingen kwam verwijderen, werden de klach ten besproken. De Vlissingse zei nog dat ze bang was voor trom bose, maar na een onderzoek sloot de huisarts dat uit. De symptomen waren, op de pijn na, niet aanwezig. Een bezoekje aan het ziekenhuis voor een defi nitieve diagnose vond de huis arts niet nodig. Een dag later trof de vrouw haar man 'gillend van de pijn' aan in zijn bed. De pijn in zijn kuit was verergerd en hij ver toonde nu wel de duidelijke symptomen van een trombose been. In paniek belde ze een am bulance. Die weigerde te ko men. Een plaatsvervangende huisarts stelde even later vast dat de man trombose had in zijn been. Maar toen was het al te laat. „Mijn man slaakte plotse ling een oerkreet, begon te tol len met zijn ogen en te schud den. In het ziekenhuis overleed hij aan een longembolie, veroor zaakt door de trombose", vertel de de weduwe zaterdag in de rechtbank in Zwolle. Zij verscheen voor het Medisch Tuchtcollege, omdat ze vindt dat de huisarts, die inmiddels in Zwolle werkt, geen goede diag nose heeft gesteld. Daardoor is haar man overleden. De klach tencommissie in het ziekenhuis gaf haar daar eerder al gelijk in, maar voor de Vlissingse is dat niet voldoende. „Ik wil dat die man gestraft wordt." De huisarts legde ter zitting uit dat hij de patiënt niet naar het ziekenhuis had gestuurd voor een controle omdat de vrouw meer klaagde over de pijn dan de patiënt. Bovendien vermoed de de arts dat de kuitpijn te ma ken had met de operatie. De dokter bleef op de zitting vol houden dat hij goed heeft gehan deld, ook al kreeg hij van het col lege de nodige kritiek te horen. „Waarom hebt u niet gewoon trombose uitgesloten door de man naar het ziekenhuis te stu ren? Dat is gangbaar in deze si tuatie", zei een van de collegele den. „Achteraf denk ik wel: hadden we maar...", reageerde de arts. „Maar dat is gemakkelijk pra ten. Ik vergeet dit nooit.meer. Het verdriet van mevrouw en de familie kan ik me voorstellen, maar ik kan het nooit meebele ven." Het Medisch Tuchtcollege wijst vonnis op donderdag 18 novem ber. Waarom schrijf je 'visite' met twee i's en' rivier' met i en ie? Dat achtjarige jochie uit Ter- neuzen begreep er geen moer van. Om een slecht cijfer voor zijn dictee te voorkomen, besloot hij de twee woorden maar op zijn hand te kalken. Zijn va der probeerde hem daar nog, met wijze woorden van te weerhouden, ynaar bij thuis komst bleek dat het ouderlijk gezag bar weinig indruk had gemaakt. „Ik heb 'rivier' toch maar op mijn hand geschre ven", bekende de achtjarige schoorvoetend. Papa bekeek het gekrabbel en schoot in de lach. Het stond er echt: rivir. irHarmen van der Werf IDDELBl RG - De gemeente bolen krijgt er een zware dob- eraan bij het provinciebestuur toen licht te krijgen voor een jeuw grootschalig kassenge- ledbij Sint-Annaland. L WD in Provinciale Staten E onlangs weten niet onwelwil- Ad te staan tegenover de £st van een groot glastuin- Ewbedrijf in de Breedenvliet- sepolder bij Sint-Annaland. De liberalen willen echter wel har de garanties voor de landschap pelijke inpassing, zodat Sint- Annaland straks niet is omge ven door kassen. Binnen de provinciale SGP-frac- tie wordt er ongeveer net zo over het plan van tomatenteler Hoogerbrugge uit Steenbergen gedacht, maar de steun in het al gemeen provinciebestuur houdt daar zo'n beetje mee op. De ChristenUnie was in de gemeen teraad van Tholen fel tegen veel meer glastuinbouw bij Sint-An naland. Statenlid J. van Ginkel is dat ook. Een kleine uitbrei ding acht hij 'eventueel' nog mo gelijk. Dat is alles. Veel verder wil de provinciale CDA-fractie ook niet gaan. Sta tenlid E. Wijffels huldigt hetzelf de standpunt als de gedeputeer de voor ruimtelijke ordening H. van Waveren (ook CDA) dat een grote glastuinbouwlocatie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone prioriteit heeft. „Grenzend aan een bestaand lo kaal kassengebied zou enige uit breiding nog kunnen, maar een kassenbedrijf in een volgende polder is voorlopig niet aan de orde." E. Kerckhaert (PvdA) meldt dat zijn fractie nog geen mening over het plan op Tholen heeft be paald, maar, geeft hij alvast aan, 'er zullen zwaarwegende re denen moeten zijn om daarmee in te stemmen en het provincia le streekplan aan te passen'. De gemeente Tholen wil graag het bedrijf van Hoogerbrugge binnenhalen, omdat er 120 vaste banen en nog eens veertig tot tachtig seizoensbanen aan vast zitten. Voor de werkgelegenheid in de agrarische sector zou dat een mooie opsteker zijn, oordeel de een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad eind sep tember. Zonder de medewer king van de provincie die het ei gen streekplan zal moeten wijzi gen, is dit project echter geen haalbare kaart. [doorMiriam van den Broek MIDDELBURG - Middelburg moet onderzoeken hoe toeganke lijk de stad is voor blinden en slechtzienden. Dat zegt de frac tievan het CDA. De partij vindt dat de gemeente te weinig aan dacht schenkt aan deze doel- groep. dijk niet beweren. „Precies we ten we het niet. Daarom willen we dat er onderzoek naar ge daan wordt. De binnenstad is net heringericht. Maar hoe toe gankelijk is het er eigenlijk op geworden? Sommige steden heb ben met speciale straatstenen een heel traject uitgezet voor slechtzienden. Ik weet niet of Middelburg dat ook heeft. Ik kan geen plekken opnoemen. Misschien is zo'n traject voor Middelburg niet nodig. Visio kan in elk geval gratis een scan maken van de stad. Dat is in Vlissingen vroeger ook gedaan. Door een scan te maken, kun nen knelpunten en oplossingen in beeld worden gebracht. Wij willen dat Middelburg dat laat doen." Naast dit onderzoek wil het CDA ook beleidsmatig meer aan dacht voor slechtzienden. „In bouwverordeningen wordt wel rekening gehouden met mensen in een rolstoel. Voor slechtzien den gebeurt dat voorzover ik weet, niet." De fractie vraagt het college van B en W daarom om bij de aanleg van de toekom stige woonservicezones aan dacht te schenken aan slecht zienden. „Veel ouderen krijgen helaas te maken met een visuele beperking. Door vanaf het begin van de bouw daarmee rekening te houden, wordt voorkomen dat er achteraf dure aanpassin gen moeten worden gedaan. Nu is het misschien maar een kwes tie van een lamp intekenen in de hoek bij de lift. Als zoiets achter af geregeld moet worden, kost het alleen maar extra geld. Mis schien kan Middelburg voor taan standaard in de bouwveror dening voorwaarden opnemen over dit punt." „De Stationsburg is een gevaar lijke plek voor blinden en slecht zienden", zegt raadslid M. Rie- dijk. „Dat hebben we vernomen van Visio, de instelling voor mensen met een visuele beper king. Veel slechtzienden reizen mei het openbaar vervoer en moeten dus de brug over voor dat ze bij de bus of trein zijn. Op het kruispunt bij de brug komt het verkeer uit alle richtin gen. En door de bouwwerkzaam heden langs het kanaal stonden fê verkeerslichten op het kruis punt het afgelopen jaar regelma tig uit, Wij vinden dat er drin gend gekeken moet worden naar ossingen voor deze oversteek - ats." Dat het met de toegankelijkheid voor slechtzienden in Middel burg slecht gesteld is, wil Rie- ^QfPiet Kleemans DREISCHOR - Op de laatste jKhle brandweerwedstrijd - in et vervolg wordt gewerkt met op andere leest geschoeide 'kwa- uteitstoetscn' - is goed gepres- eerd. Er werd gespeeld op drie "anen. Op baan A kwam de P oeg uit Westdorpe als eerste de bus, op baan B zegevierde iuiddorpe en op baan C pres- teerde Bruinisse het best. Jassen de 26 ploegen die in ï^chor met elkaar de strijd nbonden zat weinig verschil n niveau, zegt assistent wed- stnjdleider C. de Hulsters. Voor onderlinge Zeeuwse l^'s-brandweerwedstrij den re"1het terrein van houtza- soeuzenberg drie wedstrijd - scenario's in elkaar gezet. In één an w,erd melding gemaakt ,een brand in een container 4 de andere twee ging het om een bedrijfsongeluk. Tussen de drie scenario's was één over eenkomst: bij alle drie kregen de brandweerploegen te maken met onverwachte complicaties. De Hulsters noemt als voor beeld het in scène gezette onge luk in een van de loodsen van de houtzagerij. Vlakbij de onder een heftruck bekneld geraakte medewerker van de houtzagerij was een vat met chemische stoffen omgeval len, waaruit vloeistof lekte. „Dan moet je dus eerst uitzoe ken wat voor stof het precies is en vervolgens maatregelen ne men om het gevaar weg te ne men." Houtstapel In het geval van de container- brand werd het brandweerwerk bemoeilijkt doordat de weg werd versperd door de op een houtstapel gebotste auto van de eigenaar. De Hulsters: „Dan is het dus zaak die auto zo snel mo gelijk weg te duwen. Het gaat er om dat je voor onverwachte si tuaties komt te staan en daar snel en adequaat op in moet spe len. En dan ook nog op zo'n ma nier dat de eigen veiligheid van de brandweermensen niet in ge vaar komt." Tijdens de wedstrijd werden, in tegenstelling tot hetgeen voor heen gebruikelijk was, deelne mers meteen op fouten gewezen. De Hulsters: „Dat werkt veel be ter dan wanneer je achteraf be spreekt. Het blijft veel beter hangen." De aanpak past ook uitstekend in de toekomstige manier waar op het kunnen van de brand weerploegen wordt getest. Het wedstrijdelement wordt er gro tendeels uit gehaald en de na druk komt te liggen op het me ten van de kwaliteit en hoe ge maakte fouten in de toekomst kunnen worden voorkomen. (Advertentie) CULTUURDEBAT di. 12 okt. 20.00 uur Paul Kuypers Tjeu Strous locatieKloveniersdoelen, Middelburg www.ieeuwsmuseum.nl t 0118 65 30 00 ZEEUWSMUSEUM ZIERIKZEE - Bezoekers van de David-viering zondagavond 17 oktober in de gereformeerde kerk in Zierikzee krijgen bij bin nenkomst een krant uitgereikt. Deze bevat reportages en infor matie over kinderarbeid. Ook wordt aandacht besteed aan de ervaringen van Nederlandse jon geren met werkende kinderen in Peru en wordt verslag gedaan van de activiteiten van de world Servants-groep uit Zierikzeee I &e in Zambia hielp bij de bouw van een school. De David-viering begint om 18.30 uur Een bezoekster van de open dag van Rzadkiewa Arabians in Ellemeet bewondert het kenmerkende hoofd van een Arabische volbloed van zo dichtbij mogelijk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ELLEMEET - Ze zijn sierlijk ge bouwd, bewegen elegant en staan bekend om zowel schoon heid als uithoudingsvermogen. De Arabische volbloed is het oudste paardenras ter wereld. Liefhebbers konden zaterdag een kijkje achter de schermen nemen bij drie Zeeuwse fokkers. De belangstelling voor het open huis was matig. Sandra Radecke begon dertien jaar geleden aan de Ridderweg in de polder bij Ellemeet met het fokken van Poolse Arabie ren, een in vergelijking tot de Egyptische Arabier wat steviger paard. Het is een dier dat vroeger, ver telt moeder Ria Radecke, ge bruikt werd bij oorlogsvoering. „Waar het nu voor wordt ge bruikt? Voor heel veel. Dat is ook het leuke aan Arabische vol bloeden: ze zijn heel veelzijdig. Je kunt er mee racen, maar ze zijn ook heel goed geschikt voor endurance, springen, dressuur en western-riding." Opvallend aan de dieren is de trotse uitstra ling. Hun gang is soepel en vloeiend, de staart fier geheven. Puzzels De aparte vorm van het hoofd is typerend: breed tussen de ogen, een smalle snoet. Radecke: „Het is gewoon een ontzettend mooi dier. Als je foto's ziet op bijvoor beeld puzzels van paarden zijn het ook bijna altijd Arabische volbloeden." Radecke fokt ook met Falabella miniatuurpaarden. Eigenlijk is dat volgens haar een soort mi ni-Arabier: een volbloed in zak formaat. Volgens de verhalen is het van oorsprong een paard van norma le afmetingen, dat door de jaren heen vermoedelijk vanwege de moeilijke omstandigheden waar in ze in bakermat Argentinië moesten leven steeds kleiner is geworden. Het is een in Europa zeldzaam dier: er lopen slechts tweehon derd raszuivere exemplaren rond. In Ellemeet kwamen zo'n honderd mensen een kijkje ne men bij Rzadkiewa Arabians. Bessewacht Arabians in het Zeeuws- Vlaamse Koewacht ver welkomde dertig belangstellen den. Voor Koewachtse begrip pen is dat volgens een woorvoer- der van het bedrijf zeker niet slecht. „Want er is ook bijna geen reclame voor gemaakt." Ook Stoeterij Mazuna Arabians in Sint-Maartensdijk hield open huis. De jury beoordeelt hoe de brandweerlieden een bekneld slachtoffer bevrijden en wegdragen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9