Jberalen winnen in Australië Bush en Kerry op dreef in debat Weer veel doden in Bagdad ECBuitenlam President Taiwan wil met Peking praten Nog veertien vermisten na aanslagen Egypte merikaanse president Bush spint garen bij verkiezingszege Howard ranse filosoof acques Derrida 74) overleden Krachtige tyfoon teistert Japan *£i" - Onderzeeër aan wal gebracht Belg ontsnapt uit Thailand Schotse wint breikampioenschap Doden bij busongeluk in Marokko Riyad in de bres voor Ramadan Athene vermaant Turkije Partij Russische miljonair wint verkiezingen Litouwer ARMS - Een van Frankrijks be kendste filosofen, Jacques Derri da, is vrijdagavond op 74-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Pa- rijs aan kanker overleden. Dat hebben mensen in zijn omge- ring zaterdag bekendgemaakt. )e in Algerije geboren Frans man leed sinds vorig jaar al- j rleesklierkanker. Demda werd vooral bekend door zijn deconstructietheorie. I Daarin ontleed hij de geschre ven teksten om er achter te ko- i men wat hun verborgen bood- i schappen waren. Derrida stelde dat de betekenis vaneen tekst nooit definitief is, i maar afhangt van de manier i waarop iedere lezer die interpre- i teert. Derrida liet zich inspireren door de Duitse filosoof Heidegger en de psychoanalist Freud. Zijn werken, waarvan enkele in het Nederlands verschenen, zijn door sommige critici afgedaan als nihilistisch en absurd. Derrida doceerde onder meer <;,aan de Sorbonne in Parijs en Harvard in de Verenigde Staten. Zijn opvattingen vonden behal- i ve in FYanknjk vooral onder lite- ratuurcritici in de VS veel aan hang. ANP/AFP orStepVaessen [dxeï - De eerste die de Au- ilische premier Howard na jn verkiezingsoverwinning feli- 1 terde, was de Amerikaanse sident Bush. Met Howard ween vierde termijn aan de icht is Bush verzekerd van verenigd front in Irak. .Liberalen onder leiding van ward wonnen comfortabel Sr, de Labourpartij. Men be dde 82 kamerzetels tegen 60 or Labour. jannee deed de partij het zelfs tier dan voorspeld. Australi sche troepen vielen vorig jaar sa men met de Britten en Amerika nen Irak binnen. Van deze drie landen hield Australië als eerste verkiezingen. Amerika kiest begin komende maand een nieuwe president, in Groot-Brittannië zijn vermoede lijk medio 2005 parlementsver kiezingen. De stemming in Australië werd vooral in het buitenland gezien als een referendum over Irak. Labourleider Mark Latham had aangekondigd dat hij, als hij ge kozen zou worden, de Australi sche troepen voor Kerstmis zou terughalen. Weglopen De Australische regering had er sindsdien op gehamerd dat La bour zich schuldig maakte aan 'cut and run': laf weglopen. „Ik ken de Australiërs, dat zijn geen weglopers", voorspelde minister Downer (Buitenlandse Zaken). De regering weigert nog steeds toe te geven dat er bij de beslis sing om Irak binnen te vallen fouten zijn gemaakt. Maar ana listen haastten zich te zeggen dat deze verkiezingsuitslag niet betekent dat een meerderheid van de Australiërs de invasie in Irak steunt. Een week voor de stembusgang vochten de Liberalen en Labour nog een nek-aan-nek race uit. De boodschap van Howard dat onder Labour de rente enorm omhoog zou gaan, wierp echter vruchten af. Onder Howard groeit de economie jaarlijks fors (dit jaar bijna vier procent) en is de werkloosheid laag. Veel Au straliërs hebben de afgelopen ja ren huizen gekocht en betalen nu hun hypotheken af. De rente stand was daarmee het belang rijkste thema in de stembus strijd. Labour kampte met het imago van acht jaar geleden, toen een Labourregering de ren testand enorm optrok. Onervaren Daarnaast werd de 43-jarige La- bouw-vooiman Latham, die tien maanden geleden pas op het politieke toneel verscheen, te onervaren gevonden. „Ik koos voor John Howard", aldus de Nederlandse immigrant Dini Terbrake (82). „Nu weten we wat we hebben. Latham mag het misschien over een paar jaar proberen." Toch waren er ook Nederlandse immigranten zoals Jan Leise- boer, die Howard afstraften voor zijn Irak-beleid. „Dat is een onwettige oorlog. Dat is te gen de principes van mij en mijn echtgenote." GPD TOKIO - Het oosten van Japan is zaterdag getroffen door de krachtigste tyfoon in tien jaar tijd. Ma-on teistert het land met hevige regenval en krachtige windstoten die het verkeer ver lammen. Duizenden Japanners zijn op de vlucht geslagen voor de tropische storm, die op de hoofdstad Tokio afkoerst. De tyfoon bereikte halverwege de middag (lokale tijd) circa 120 kilometer ten zuiden van Tokio de kust. Het Japanse meteorolo gische instituut mat windstoten tot 180 kilometer per uur. Er zijn tot nu toe twee vermisten. De storm heeft geleid tot het af gelasten van meer dan tweehon derd verkeersvluchten en tal van treinverbindingen. Eerder zorgde Ma-on er al voor dat de kwalificaties voor de formule-1 op het circuit van Suzuka wer den uitgesteld. Het is de negen de tyfoon die dit jaar aan land komt in Japan. ANP De Democratische presidentskandidaat John Kerry (r) neemt lachend het woord over van de Republikeinse president George W. Bush. foto C.J. Gunther/EPA van onze redactie buitenland SAINT LOUIS - De Amerikaan se president George Bush heeft vrijdag (plaatselijke tijd) in de bat met zijn Democratische uit dager senator John Kerry zijn buitenlands beleid, inclusief de oorlog tegen Irak ontspannen en met verve verdedigd. Hij revan cheerde zich daarmee ten op zichte van het eerste debat vori ge week. De vragen in het debat in Saint Louis, 1100 kilometer ten wes ten van Washington, kwamen uit het publiek. Hierdoor leken van onze redactie buitenland TAIPEI - De Taiwanese presi dent Chen Shui-bian heeft giste ren voorgesteld met China te overleggen over onder meer een inperking van de wapenwed loop en over de status van Tai wan. Hij zei dat hij voor de on derhandelingen geen voorwaar den stelt over wat voor status Taiwan in de toekomst precies zou moeten krijgen. Chen opper de voorts dat de twee landen een directe vliegverbinding zou den moeten opzetten. Het eiland Taiwan voor de kust van China is ongeveer net zo groot als Nederland en telt 22 miljoen inwoners. Het behoorde tot China maar is feitelijk onaf hankelijk sinds de communisten |n 1949 de macht veroverden op het vasteland. De toen uit China naar Taiwan gevluchte regering B Tsjang Kai-tsjek (1887-1975) beschouwde zich als de legale regering van heel China. Maar Peking beschouwt sinds dien het economisch enorm pro ductieve en uiterst succesvolle duand als een rebellerende Chi nese provincie die mogelijk met geweld weer onder gezag van Pe- ng zou moeten komen. De Volksrepubliek heeft een enorm wapenarsenaal gericht op Tai wan dat zich met een enorme de fensie daartegen verdedigt. De in maart 2000 gekozen presi dent Chen vertegenwoordigt de Taiwanezen die geen band met het vasteland hebben. De vluch telingen van het vasteland had den vijftig jaar de politiek op het eiland bepaald. Zij willen nog steeds geen onafhankelijk heid, zoals Chen. Hij sprak gisteren op de nationa le feestdag, de dag van de natio nalistische revolutie van 1911. Voorheen werden op deze dag de band met China en de claims op het vasteland luidruchtig en met veel miltair vertoon beklem toond. Maar onder Chen zijn de verwij zingen naar de eenheid met Chi na verdwenen, bijvoorbeeld het symbool van de nationalistische partij Kuomintang die zijn ge- styleerde pruimenbloesem in de nationale vlag had geplaatst. Waarnemers vrezen dat Chens oproep tot een dialoog wordt overschaduwd door de afwezig heid van verwijzingen naar de eenheid met China. Chens sprak voor het presidentieel paleis, waar zich naar schatting 100.000 Taiwanezen hadden ver zameld. ANP/AFP/RTR beide presidentskandidaten meer gedreven in hun betogen. Vooral president Bush toonde zich vrijdag reuze opgewekt en zelfverzekerd. Tijdens het eerste debat vorige week in Florida oogde Bush weinig ontspannen en vaak zelfs geïrriteerd door de vileine opmerkingen van Kerry. Volgens analisten maakte Bush daardoor een weinig presiden tiële indruk, in tegenstelling tot zijn tegenstander. Bush kwam in het tweede debat over als een gepassioneerde do minee die zich bijna intimide rend opstelde ten opzichte van zijn uitdager. Kerry was meer de koele advocaat die Bush kei hard bleef aanvallen op onder werpen als Irak. Onveiliger Kerry zei dat Bush' verkeerde keuzes de wereld onveiliger heb ben gemaakt. Hij was feller op binnenlands gebied, met name over het historische begrotings tekort dat Bush heeft veroor zaakt en Bush' exclusieve inzet voor de allerrijksten in het land via zijn belastingverlagingen voor de best betaalden. Bush voorspelde dat Kerry voor zijn sociale plannen de midden klasse zwaar zal gaan belasten. Kerry bezwoer vervolgens dat hij geen belastingen gaat verho gen die mensen treffen met inko mens van minder dan 200.000 dollar per jaar. De beide rivalen begonnen met Irak. Bush viel dat land volgens Kerry zonder enig plan op lange re termijn en geheel op eigen houtje aan. Bush herhaalde dat de wereld beter af is zonder Sad dam Hoessein die massavernieti gingswapens had willen verwer ven. Toen Kerry Bush ei-van beschul digde de VS te hebben geïso leerd met de eenzijdige aanval op Irak, veerde de president uit zijn stoel op en vroeg Kerry of de Britten en de Italianen, mede standers van Bush in de Irak-oorlog, er dan niet toe doen. Verder maakte Bush duidelijk dat het hem een worst zou we zen wat met name de Europea nen van hen denken. Een rechthoekige uitstulping die tijdens het eerste tv-debat te gen uitdager Kerry te zien was onder het colbert van president Bush, heeft overigens argwaan gewekt. In de Verenigde Staten wordt gespeculeerd over een ra dio-ontvanger en een in het ooi- van Bush verborgen luidspreker tje. Op die manier zouden Bush, die met name onder tegenstan ders de reputatie heeft een beet je dom te zijn, tijdens het debat de goede antwoorden zijn inge fluisterd. De 'belangrijkste verdachte' voor de rol van souffleur is Karl Rove, Bushs machtige politiek adviseur, zo meldde de krant The New York Times zaterdag. De woordvoerster van Bushs campagneteam heeft het ge rucht ontkend en had het over een 'kreukel' in het textiel. Zij kon echter niet verklaren waar om de 'verkreukeling' rechthoe kig was, aldus The New York Ti mes. ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - Zeker twintig men sen zijn gisteren in de Iraakse hoofdstad Bagdad om het leven gekomen door aanslagen met bomauto's. De zwaarste aanslag gebeurde vlak bij de ingang van een zwaar bewaakte politieaca demie in het oosten van de stad. Daar vielen zeventien doden en tientallen gewonden, meldden de autoriteiten. Kort daarvoor was in de sjiiti- sche voorstad Sadr City een au tobom ontploft. Daardoor kwa men zeker drie Irakezen om het leven. Ook ontplofte een bom auto op een kleine markt in het oosten van Bagdad. Die aanslag zou tegen een Amerikaanse mili taire patrouille zijn gericht. Een Amerikaan raakte gewond. Bij een beschieting van het mi nisterie van Oliezaken zijn vol gens Arabische media zeker vier doden gevallen. De aanslag bij de politieacade mie eiste zoveel levens, doordat er een lange rij recruten stond te wachten, meldden getuigen. Vredesakkoord Zaterdag is een vredesakkoord gesloten tussen de Iraakse inte rim-regering en de sjiitische mi litie van Muqtada al Sadr. De in terim-regering geeft, sjiitische militieleden vijf dagen om hun wapens in te leveren. Dat zei de nationale veiligheidsadviseur Kassim Daoud gisteren. Hij zei verder dat de Iraakse in terim-regering meer dan 500 miljoen dollar zal vrijmaken voor de wederopbouw van Sa- dr-City, het verpauperde stads deel van Bagdad dat ernstig be schadigd raakte door gevechten tussen de militie van Muqtada al Sadr en Amerikaanse militai ren Krachtens het akkoord gaan de Iraakse politie en Natio nale Garde een rol spelen in Sa- dr-City, aldus Daoud. Zij gaan vandaag al aan de slag. Hij zei zich het recht voor te behouden om de hulp in te roepen van het Amerikaanse leger om de rust te bewaren in Sadr-City. De Amerikanen reageerden voorzichtig positief op het be stand. De militie moet zich nu eerst bewijzen door de wapens in te leveren en het 'initiatief na te leven, zei een woordvoer der. Hij wilde alleen maar spre ken van een 'initiatief. De overeenkomst werd zaterdag gesloten tussen vertegenwoordi gers van Al Sadr, sjiitische stam- leiders. Kassim Daoud en de Amerikaanse kolonel Abe Abrams. ANP/RTR/DPA/AFP FASLANE - Het fregat HMCS St Johns (r) escorteert de Canadese onderzeeër HMCS Chicoutimi naar de Clyde Submarine Base in Faslane, West-Schotland. De bemanning van de onderzeeër kwam in de problemen door brand aan boord. Ook enkele kleinere vaartui gen assisteerden gisteren bij de tocht van de Chicoutimi naar de ha ven. foto Jeff J Mitchell/RTR maandag 11 oktober 2004 BRUSSEL - Een van moord verdachte Belgische reislei der is ontsnapt uit Thailand. De Thaise justitie beschul digde hem van moord op zijn ex-vriendin. In afwachting van zijn proces mocht hij het land niet uit, maar zaterdag is Sam van Treeck toch in zijn eigen land aangekomen. Op de Vlaamse radio gaf hij toe dat hij 'niet legaal' het Aziatische land uit is gekomen. Hij ontkent de moord en vermoedt corruptie bij de Thaise justitie. ANP LONDEN - Een vrouw van de afgelegen Schotse Shet- land-Eilanden heeft zaterdag in Londen het wereldkampi oenschap snelbreien gewonnen. De 52-jarige Hazal Tin- dall won met een nieuw wereldrecord door 255 steken in drie minuten te breien. De voormalige wereldkampioene Wendy Moorby zakte te rug naar de derde plaats met 207 steken. Deze vrouw uit Yorkshire werd ook gepasseerd door een Londense, Olga Pobedeskaya, die 214 steken haalde. ANP/AFP RABAT - Tien mensen zijn om het leven gekomen bij een botsing tussen een bus en een vrachtauto in de omgeving van de Marokkaanse stad Casablanca. Twintig mensen raakten bij het ongeluk gewond, zo meldden de plaatselij ke autoriteiten dit weekeinde. Verkeersongelukken vormen een plaag in het Noord-Afri kaanse land. Officiële statistieken spreken van jaarlijks 80.400 slachtoffers. Onder hen zijn 3880 doden en 15.000 zwaar gewonden per jaar. ANP/EFE RIYAD - Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Sa- oedi-Arabië dreigt buitenlanders het land uit te zetten als zij de regels van de islamitische vastenmaand Ramadan schenden. In een verklaring van het ministerie, die zon dag in meerdere talen verschenen is, staat dat buitenlan ders bij daglicht niet in het openbaar mogen eten, drin ken en roken. In Saoedi-Arabië wonen meer dan vijf miljoen buiten landse werknemers. Als zij zich niet aan de regels hou den, kunnen zij hun werkvergunning verliezen of het land uitgezet worden. Hiermee wil de Saoedische regering voorkomen dat bui tenlanders de religieuze gevoelens van Saoedi-Arabiërs kwetsen. ANP/DPA ATHENE - Turkije moet eerst de problemen rond Cyprus oplossen voor dat het land kan toetreden tot de Europese Unie. Dat zei de Griekse president Costis Stephanopoulos gisteren. „Turkije moet herinnerd worden aan zijn ver plichting ten opzichte van Griekenland en Cyprus." De relatie tussen Athene en Ankara is de afgelopen jaren sterk verbeterd. Maar volgens Stephanopoulos 'is dit het moment om er aan te herinneren dat Turkije niet tot de Europese Unie kan toetreden als het zijn relaties met Griekenland niet normaliseert, de Republiek Cyprus er kent en bijdraagt aan een oplossing voor van het pro bleem Cyprus'. ANP/AFP van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het dodental als ge volg van de serie bloedige aan slagen donderdag op Israëlische toeristen in Egypte, kan op lopen tot bijna vijftig. Drie da gen na het bloedbad zochten ber gingswerkers gisteren nog naar veertien vermisten. Volgens de Israëlische media zou het gaan om acht Israëliërs en zes mensen uit andere lan den. Het dodental van de drie aansla gen op het schiereiland Sinaï, in Taba en Ras Satan, lag gisteren volgens het Egyptische ministe rie van Binnenlandse Zaken op 34. Daaronder zijn zeker negen Egyptenaren en vijf Israëliërs. Twintig doden zijn nog niet geï dentificeerd, aldus de woordvoe der van het ministerie. Door de aanslagen zijn 105 personen ge wond geraakt. De identificering van de slacht offers verloopt erg moeizaam. Specialisten proberen aan de hand van dna-materiaal en vin gerafdrukken de identiteit van de stoffelijke overschotten te vinden. Omdat de lichamen van de slachtoffers zo erg verminkt zijn, is het ook moeilijk het pre cieze dodental vast te stellen, zeiden deskundigen tegen de Is raëlische krant Haaretz. Op het terrein van het hotel hielden rab bijnen zaterdagochtend een ere dienst. De krant Al Ahram meldde gis teren dat de Egyptische politie een bedoeïen heeft aangehou den die explosieven zou hebben verkocht aan de daders van de aanslagen. Andere bedoeïenen zouden de daders van de aan slag hebben geholpen met het smokkelen van de explosieven, meldden bronnen binnen de Egyptische veiligheidsdiensten gisteren. Al Ahram meldde za terdag dat de Egyptische politie twaalf verdachten ondervraagt. De Israëlische autoriteiten zoe ken de daders van de terreuraan slag in de hoek van het mosli mextremisme en meer speciaal bij het terreurnetwerk Al Qae- da. ANP/DPA/RTR door Remco Reiding MOSKOU - De Arbeiderspartij van de in Rusland geboren miljo nair Viktor Oespaskitsj heeft de parlementsverkiezingen in Li touwen gewonnen. De oppositie partij kreeg volgens de eerste re sultaten 30 procent van de stem men. De regeringspartijen onder lei ding van minister-president Al- girdas Brazauskas behaalden niet meer dan 20 procent van de stemmen. Litouwen is al de vijf de van de tien nieuwe EU-lidsta- ten waar de zittende regering na de toetreding op 1 mei, ten val komt. De Arbeiderspartij van Oespas kitsj zag pas een jaar geleden het levenslicht. In juni verover de de partij al vijf van de veer tien zetels in het Europees Parle ment. De schatrijke zakenman Oespaskitsj (45) belooft de le vensomstandigheden te verbete ren en de EU om meer geld te vragen. Hij wil corruptie en bu reaucratie terugdringen, de pen sioenen en salarissen verhogen en meer werkgelegenheid creë ren. Litouwen heeft de snels groeiende economie in de EU maar de bevolking op het platte land en in de kleine stede: merkt daar weinig van. He Baltische staatje met ongevee 3,5 miljoen inwoners is na buur land Letland ook het armst land van de EU. Het gemiddeld inkomen bedraagt in Litouwe niet meer dan 400 euro. De onte vredenheid over de huidige rege ring werd de afgelopen maar den versterkt door een aant; corruptieschandalen. In apr werd president Rolandas Pal sas afgezet, nadat hij was b< schuldigd van banden met c Russische georganiseerde mi: daad en Russische geheime diei sten. Litouwen, dat in 1991 onafhai kelijkheid van de Sovjet-Uun verkreeg, kijkt nog altijd wai trouwend tegen elke Russiscl invloed of bemoeienis m staatsaangelegenheden. Dit ja zocht het land beschermd door toe te treden tot de EU de militaire alliantie van de N vo. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5