Scholen weigeren blad iver homoseksualiteit Duitse dierentuin eist zeehond terug Slechte prestatie Zeeuwse sloepen Justitie ontkent vernieling bij inval Claus-Casimir gedoopt Pijnbestrijding ouderen schiet hopeloos tekort Slachtoffer van trauma wil normaal worden behandeld 'amer stelt vragen aan staatssecretaris Ross Onderzoek ontvoering loopt dood Zware mishandeling in supermarkt Autostrand Oostvoorne gesloten Ruim een ton tegen borstkanker Woningen ontruimd wegens brand PZC Spaar met de PZC Diergaarde Blijdorp APELDOORN - Prins Constantijn en prinses Laurentien poseren samen met doch tertje Eloïse en hun zojuist gedoopte zoontje Claus-Casimir voor de pers. De plech tigheid had gisteren plaats in de kapel van Paleis Het Loo Nationaal Museum. De inleiding tot de doop werd gedaan door prinses Maxima. Dominee Carel ter Lin den, emeritus-predikant van de hervormde Kloosterkerkgemeente in Den Haag, ging voor in de dienst. De doopdienst werd gehouden onder verantwoordelijkheid van de Protestantse Gemeente Apeldoorn. De schriftlezingen werden verzorgd door prins Friso en door de broer van prinses Laurentien, Marius Brinkhorst. Claus-Casimir Bernhard Marius Max werd op 21 maart geboren. foto Toussaint Kluiters/EPA maandag 11 oktober 2004 Discriminatie Een kleine twee jaar geleden wees onderzoek uit dat veertig irocent van de homo's en les biennes op scholen het slachtof fer is van pesterij en, dreigemen ten, lichamelijk geweld en ande re vormen van discriminatie. Om die reden werd Expreszo met financiële ondersteuning van het ministerie van Onder wijs in de gelegenheid gesteld een speciale uitgave te maken, metals uiteindelijk doel het ver groten van de tolerantie, (amerfracties hebben aange kondigd dat ze morgen, tijdens een debat met staatssecretaris Ilémence Ross, uitvoerig bij de kwestie stilstaan. Met name PvdA en D66 zullen ach fel te weer stellen tegen het voornemen van het kabinet om Ie specifieke aandacht voor de homo-emancipatie af te bou- van onze redactie binnenland UTRECHT - Slachtoffers van een schokkende en ingrijpende gebeurtenis zitten er niet op te wachten dat mensen uit hun om geving slechts met hen meehui len. Ze willen het liefst zo nor maal mogelijk behandeld wor den. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV) en het Instituut voor Psychotrauma (IVP) vandaag presenteren tij dens de Nationale Dag Geeste lijke Volksgezondheid. Het thema van de dag is dit jaar 'Na de schok'. Elk jaar worden anderhalf miljoen volwassen Ne derlanders geconfronteerd met een schokkende gebeurtenis, zo als de dood van een dierbare, een verkeersongeluk, een brand of ernstige ziekte. Mensen met een traumatische er varing worden niet alleen gecon fronteerd met steun van hun om geving, maar ook met onbegrip, bleek uit het onderzoek onder 865 personen. Meer dan de helft kreeg te maken met bagatellise rende opmerkingen en voelde zich niet serieus genomen. Vol gens een aantal deelnemers aan het onderzoek moeten familie, vrienden en kenissen geholpen worden in het omgaan met slachtoffers. „Mensen weten vaak niet wat ze met je aanmoe ten. Het gevolg is dat ze na een tijd niet meer vragen hoe het met je gaat", zo liet een deelne mer weten. „Ik ben gewoon blij ven vertellen, dat was voor ande ren een opluchting en deed mij ook goed." Een woordvoerder van NFGV hoopt dat mensen met traumaslachtoffers in hun omgeving iets gaan doen met de resultaten. ANP DEN HAAG - De bestrijding van pijn bij bewoners van ver pleeg- en verzorgingshuizen schiet ernstig tekort. Dat blijkt uit onderzoek van het Pijnken- niscentrum van het Erasmus MC in Rotterdam, dat vandaag wordt gepresenteerd. ''W/VT f^FN/GT-iE- TE-GEhJ V//^Ll£Ap£- J ALcypers toch SMEUMCT.. Publiekstrekker „De dierentuin wil het dier al leen maar terug omdat het, door alle publiciteit, een grote pu bliekstrekker is geworden", al- AMSTERDAM - Een mannensloep uit Vlissingen ligt zaterdagmiddag nog aan de leiding tijdens de Grachtenrace/Sloepenrace 2004 in Amsterdam. Ruim 130 teams verschenen aan de start om 25 kilome ter af te leggen door de grachten. Beste Zeeuwse sloep werd uiteindelijk Den Gouden Phoenix uit Mid delburg, die op een veertigste plaats eindigde. De Titanic, de Leugenaar, De Rubber, het Zeepaard en Van Ommeren, alle uit Vlissingen, werden respectievelijk 54c, 64e, 72e, 95c en 123e. foto Olaf Kraak/ANP rn0n7P redactie binnenland lENHAAG - Het homoblad Ex- eszo is niet welkom op christe- j|;e. en 'zwarte' middelbare jolen. Tientallen directies heb- en een speciale uitgave, die is doeld om homoseksualiteit be- reekbaar te maken onder jon- ■en. geweigerd en terugge- uurd. Omster van onderwijs Maria in der Hoeven wil opheldering an de scholen. „Discriminatie ar. homoseksuele leerkrachten d leerlingen komt nog veel te aak voor." Bijna alle fracties j de Tweede Kamer zijn boos. ft'at die scholen doen, is abso- nit onacceptabel", briest )66-leider Boris Dittrich. „Het s(t aan dat het homo-emanci- latiebeleid niet op een lager pit- ekan, zoals het kabinet wil", eageert PvdA-Kamerlid Gerdi èrbeet. „Erg jammer", oor- ieelt CDA-Kamerlid Nihat Es- i,* want rond homoseksualiteit leven nog veel vooroordelen." wen. CD A-collega Eski wil dat kabinetsleden de overkoepelen de onderwijsorganisaties aan spreken op de handelwijze van hun leden. De CNV Onderwijsbond, die veel personeelsleden van christe lijke en zwarte scholen vertegen woordigt, vindt het een 'slechte zaak' dat scholen het homoblad hebben teruggestuurd. Woord voerder Kees van Kortenhof: „Ze sluiten de deur en kappen de discussie af. Dat kan niet. De ze scholen ontkennen het pro bleem dat homoseksuele leer krachten worden gediscrimi neerd. Zo'n blad moeten ze aan grijpen om vooral met allochto ne leerlingen de discussie aan te gaan over homoseksualiteit. Dat voorkomt agressie op school." Om niemand voor het hoofd te stoten, was de speciale editie 'heel netjes gehouden', aldus Me- rijn Henfling, hoofdredacteur van Expreszo. Zoenen Het blad bevatte onder meer in terviews met (hetero) soapster ren Joey van de Velden en Lieke van Lexmond over hoe zij tegen homoseksualiteit aankijken. Verder een fotoreportage van zoenende stelletjes en een tole rantietest. Toch is dat niet netjes genoeg, blijkt uit de reacties van scho len op de internetpagina van Ex preszo. De Jacobus Fruytier Scholenge meenschap in Uddel (gemeente Apeldoorn): „Dit past niet bij onze reformatorische identiteit. Graag bespreken we homofilie op onze manier. Wilt u dit blad nooit meer toezenden?" GPD Maar liefst zeven van de tien ver pleeghuisbewoners die zich nog goed kunnen uiten, blijken chro nisch pijn te lijden, ruim vier op de tien zelfs ernstig. Slechts iets meer dan de helft van de bewo ners vindt dat de verpleeghuis arts en het verzorgend personeel voldoende aandacht hebben voor hun pijnklachten. Menig een zegt slecht te slapen en is somber of gespannen als gevolg van de pijn. „De problemen zijn grotendeels onnodig, want verre weg de meeste klachten zijn met goede medicatie te verdrijven", zegt Rianne de Wit, hoofd van bet Rotterdamse Pijnkenniscen- jnim. Ze noemt de uitkomsten 'zorgwekkend'. GPD Het opvangcentrum houdt ech ter vast aan de wens het dier in het wild uit te zetten en stelt dat de dierentuin daar in eerste in stantie zelf toestemming voor verleende. Medewerkers van de zeehonden crèche redden Hannes begin sep tember in Dalfsen uit de Vecht nadat het dier, na ontsnapping uit Nordhorn, een vierdaagse tocht van tachtig kilometer af legde. De Duitse dierentuin had Pieterburen om hulp gevraagd. De zeehondencrèche werkte mee op voorwaarde dat het jon ge dier na een aansterkingsperio- de in zee uitgezet kon worden. De dierentuin zegde dat toe, maar wil het dier toch terug. „Nordhorn vond het verzoek van Pieterburen vreemd maar kon, gezien de enorme mediabe langstelling en het feit dat Han nes zich op Nedei'lands grondge bied bevond, geen Nederlandse hulp weigeren", zo stelt de die rentuin op zijn internetpagina. „Nordhorn heeft toen wel direct als tegenvoorwaarde gesteld dat wanneer de Nederlandse over heid uitzetten niet wenselijk zou achten en er geen toestem ming verleend zou worden, Han nes gewoon terug zou gaan naar Nordhorn." Nu het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit eerder liet weten dat Han nes terug moet naar Nordhorn, heeft de dierentuin het opvang centrum gevraagd zo spoedig mogelijk de datum van terug keer bekend te maken. Het cen trum blijft zich echter verzet ten. van onze redactie binnenland PIETERBUREN - De Duitse die rentuin Nordhorn wil de ont snapte babyzeehond Hannes, die tijdelijk is ondergebracht in de zeehondencrèche Pieterbu ren, spoedig terug. Dat heeft het dierenpark deze week per brief aan de crèche laten weten. dus Lenie 't Hart van de zeehon dencrèche. „Ze hebben daarom hun woord gebroken." De die rentuin stelt echter zuiver in het belang van het dier te handelen omdat het in het wild, door con tact met vreemde parasieten, niet zou kunnen overleven. Het zeehondencentrum voert begin volgende week gesprekken met het ministerie in een poging als nog toestemming te krijgen Han nes vrij te laten. Het zeehondje houdt de gemoe deren in Duitsland intussen flink bezig. Zo hebben twee meisjes uit het nabij Nordhorn gelegen plaatsje Wilsum honder den handtekeningen ingezameld om het streven van de zeehon dencrèche te ondersteunen. Daar tegenover staat echter een actie van kinderen die onder het mom van 'Free Hannes oder kill Hannes?!' handtekeningen inza melen om het dier terug te laten keren naar de dierentuin. ANP NIJVERDAL - Het onderzoek naar de vermeende ontvoe ring van een meisje uit Nijverdal zit op dood spoor. Er wordt op dit moment niet verder gezocht. Vrijdag werd groot alarm geslagen toen een 10-jarig meis je verklaarde dat ze had gezien hoe een ander meisje door een persoon onder bedreiging van een mes van haar fiets werd getrokken. Een grote zoekactie door vijftig leden van de mobiele eenheid leverde niets op. Bij de politie is geen kind als vermist opgegeven. Er heeft zich verder nie mand als getuige gemeld. ANP DEN HAAG - Twee medewerkers van een Delftse super markt die woensdag een vermeende winkeldief mishandel den, worden verdacht van poging tot doodslag danwel zware mishandeling. Dat heeft het Openbaar Ministerie laten weten. De rechter-commissaris stelde het duo vrij dag in bewaring. Het slachtoffer, een 53-jange man, werd woensdagavond op straat mishandeld door de twee supermarktmedewer kers. De twee verklaarden dat ze de man verdachten van diefstal. Volgens het OM is het nog onduidelijk of het slachtoffer inderdaad iets uit de winkel heeft gestolen. De man liep een gecompliceerde dubbele beenbreuk op en is inmiddels geopereerd. ANP DEN HAAG - Het autostrand Oostvoorne op Voorne-Put- ten gaat per 15 oktober dicht. De provincie Zuid-Holland heeft dat besloten. Een slagboom moet voorkomen dat vanaf die datum nog auto's het strand op gaan. De provincie hoopt dat hiermee de natuur zich kan her stellen. Zo komt in de loop der jaren duinvorming weer op gang en keert er een vogelrustgebied terug, aldus de be leidsmakers. Al vele decennia parkeren badgasten in Oost voorne graag hun auto op het strand. Bovendien is het strand geliefd bij watersporters als kitesurfers. ANP DEN HAAG - Op het Pink Gala in de Nieuwe Kerk in Den Haag hebben bezoekers zaterdag 135.000 euro bijeen gebracht ten bate van kankeronderzoek en -voorlichting. Het geld schenken de organisatoren, twee Amerikaanse vrouwen die in Nederland wonen, aan het Leids Universi tair Medisch Centrum en aan de BorstkankerVereniging Nederland. Vorig jaar lukte het de American Women's Club (AWC), waarvan de vrouwen deel uit maken, om 100.000 euro in te zamelen. Dit keer waren op het gala onder andere mi nister Hoogervorst (Volksgezondheid) en minister Kamp van Defensie, directeur G. Kleisterlee van Philips en de Amerikaanse ambassadeur C. Sobel aanwezig. ANP DEN HAAG - De bewoners van vijftien woningen aan de Antheunisstraat in Den Haag hebben gisterochtend vroeg op straat gestaan wegens een brand in een naastgelegen portiekwoning. Een woordvoerder van de brandweer zei dat de brand iets voor half vijf uitbrak in een leegstaande woning waar zich een hennepkwekerijtje bevond.ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Justitie ontkent dat zij bij de grootscheepse poli- tie-inval aan de Utrechtse Bucheliusstraat schade heeft veroorzaakt in de woning. Al leen de voordeur is kapotge- ramd, aldus een woordvoerder gisteren. „De woning is door een hond en met elektronische apparatuur doorzocht op explosieven. Daar bij zijn geen plinten van de muur gerukt en is geen huisraad overhoop gehaald", zegt woord voerder De Bruin van het lande lijk parket van het Openbaar Mi nisterie. De toegebrachte scha de aan de voordeur - het slot en de ruit - is volgens De Bruin ver goed. „Tot aan de beschadigde verf toe." Liesbeth Zegveld, ad vocate van het getroffen Marok kaanse gezin, eist een schadever goeding voor meer vernielingen. „De boel is niet kort en klein ge slagen. Maar we blijven erbij dat de schade die gemaakt is. vergoed moet worden. Daarbij gaat het om een kapotte dak goot, de ruit van de voordeur, kapotte vloerbedekking, een ka pot gesneden bankstel en losge rukte plinten." Minister Donner van Justitie kondigde afgelopen vrijdag in het televisieprogramma Nova aan onderzoek te doen naar de schade in de woning. Het huis werd binnengevallen in een speurtocht naar explosieven in een terrorisme-onderzoek. In het huis werd niets gevonden. Donner zegt redenen te hebben om aan te nemen dat de schade die na de inval werd aangetrof fen, niet is veroorzaakt door het arrestatieteam. Hij gaf niet aan door wie de schade wel zou zijn aangericht. Zegveld begrijpt niets van het door Donner aangekondigde on derzoek. „Het is mij onduidelijk wat hij hiermee wil. Het is voor hem volstrekt niet interessant om het over deze boeg te gooien. Dat er schade is veroorzaakt, staat buiten kijf. Het is ook on denkbaar dat een politiemacht in een speurtocht naar explosie ven, géén dingen overhoop haalt. Ze zijn daar acht uur bin nen geweest", aldus advocate Zegveld. GPD Advertentie voor een gratis l' entreebewijs Hierbij uw pootafdruk voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde 8lijdorp. Tot en met 22 oktober treft u elke dag een pootafdruk aan in de krant. Spaar de 10 verschillende pootafdrukken. Heeft u een pootafdruk gemist? Twee keer treft u in plaats van een pootafdruk een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie is op 9 oktober geplaatst. De actie wordt vanaf 23 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van n.00-16.00 uur). Voor informatie over Diergaarde Blijdorp kijkt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3