PZC broedt op bouwplannen Lang geleden, maar nooit vergeten Team Westdorpe eerste bij onderlinge brandweerwedstrijd Japanse kunst in Arnemuiden 13 Gemeente wil zich bij provincie extra profileren als woongemeente Drankrijders op de bon Terneuzen herdacht bevrijding Kampioenschap bloemschikken Middeleeuws feest Sint-Jozef school krijgt tien met griffel Diefstal uit woning Zuiddorpe Hulstenaar mishandeld in café Boete voor Franse snelheidsduivel Terneuzenaar (16) mishandeld Paaltje omver zeeuwse almanak Spieken factie: 0113-315649 (vv.pzc.nl redactie@pzc.nl Uis 31,4460 AA Goes „prfentie-exploitatie: 5 en Midden-Zeeland: 0113-315520; .Piiws-Vlaanderen: 0114-372770; lalionaal; 020-4562500. maandag 11 oktober 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen dnnr Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst be kijkt momenteel meerdere loca te in de gemeente die in de toe- List geschikt kunnen zijn woningbouw. Ook het bui tengebied wordt in de studie meegenomen. Adviesbureau RBOI (Ruimtelijk Beleid, Ontwikkeling en Inrich ting) heeft voor wat betreft de toekomstige woningbouwmoge- iijkheden in de kern Hulst al een globale structuurvisie opge steld. Omdat het dagelijks be stuur van Hulst precies wil we ten wat waar mogelijk is, wil hefcollege van burgemeester en pethouders het RBOI opdracht geven de structuurvisie tot in de puntjes uit te werken. „Als de wijk Groote Kreek straks helemaal is volgebouwd, icoeten we gaan kijken wat er erder mogelijk is", zegt de Hulster wethouder B. Pauwels (ruimtelijke ordening). „We den ken aan bouwmogelijkheden richting Sint Jansteen, aanslui tend op Groote Kreek." Hier mee wordt ook gekeken naar het buitengebied. Voor het zo ver is. zullen eerst enkele be- temmingsplannen aangepast noeten worden. Clinge Ook in Clinge wordt gekeken naar nieuwe bouwmogelijkhe den. In de Clingepolder (bij het iterreterrein) is ruimte voor twintig tot vijfentwintig wonin gen. Volgens Pauwels bekijkt de gemeente of er een parti] is die de plannen ten uitvoer wil bren gen, of dat de exploitatie in ei gen hand wordt gehouden. Ook hier moet een stedenbouwkun- TERNEUZEN - Met een défilé zo'n twintig legervoertui gen en etalages die waren aange kleed met legerattributen werd in de Axelsestraat onder flinke publieke belangstelling stilge staan bij de bevrijding, nu zes tigjaar geleden. Op initiatief van de Vereniging Ondernemers Axelsestraat e.o. V0A) werd op feestelijke wijze stilgestaan bij de bevrijding door de geallieerden. De Axel sestraat was gedeeltelijk afgeslo ten om ruimte te bieden aan ve le authentieke legervoertuigen. Yeomanry, een club uit het Bel gische Gent was met een motor, vijftien jeeps en een aantal le gertrucks naar Terneuzen afge zakt. Met hun wagens, afgela den met publiek, reden ze door Terneuzen en via de Scheldeka- de terug naar de Axelsestraat. Daar waren ook enkele optre dens te bewonderen van show hand New Adventure, die met vaandels en muziek sfeer brach ten Winkeliers droegen aan de ïestelijke herdenking bij met naampjes en etalages vol spul- en uit oorlogstijd zoals helmen, Beding en zendapparaten. In de straat stond een stormbaan op gesteld, waarop de jeugd zich kon uitleven. De organisatie keek tevreden terug op het druk bezochte en geslaagde evene ment. NKUWEGEIN - Martina Berg- °nt uit Ellewoutsdijk is giste ren in Niemvegein als zesde geëindigd op het Nederlands nmpioenschap bloemschikken. De Zuid-Bevelandse, die met laarman Kees Witzier een bloe- menzaak in het Middelburgse ^™el centrum Dauwendaele ee t. behaalde de afgelopen zes jaai steeds de derde plaats, r u 1S ze nu n'et teleurgesteld. 1' f Was minder, maar het was jgneen fijne wedstrijd." e Nederlands kampioenschap woemschikken duurde deze j** ,lWee dagen in plaats an- ,een dug. De twaalf na voor des overgebleven deelne em, onder wie Martina als eni- ..^.moesten twee ver- en dne verrassingswerk- s,ukken maken. dig invullingsplan de mogelijk heden aangeven. Pas dan besluit Hulst of de plannen verder ont wikkeld worden. Wel wil de ge meente een bestemmingsplan ontwikkelen voor woningbouw in de Clingepolder. De gemeente heeft zichzelf on langs de vraag gesteld of enkele grotere gemeentelijke percelen mogelijkheden bieden voor wo ningbouw. Er was specifieke aandacht voor het bouwen op grote kavels van tussen de 1000 en 1200 vierkante meter. De ge meente keek in het bijzonder naar locaties in de omgeving van Hulst, Kloosterzande en Vo gelwaarde. Het college heeft echter beslo ten pas op de plaats te maken en RBOI geen opdracht te geven een visie te maken. Pauwels: „Er liggen op dit moment wel ge noeg plannen. We hebben de raad beloofd nu alles stap voor stap op te pakken en dat gaan we ook doen. Alles op zijn tijd." Pauwels geeft toe dat de gemeen te nu zeer ambitieus te werk gaat. „We willen ons bij de provincie nu eenmaal profileren als dé woongemeente. En dat zijn we, ideaal gelegen tussen de Linker oever van Antwerpen en de Axelse Vlakte.Om te laten zien dat we echt serieus werken aan dat imago, moeten we plannen hebben om aan de provincie te kunnen voorleggen. Het is wer ken aan de toekomst." Op dit moment wordt in de ge meente nog in diverse kernen ge bouwd, of wordt binnenkort be gonnen met de ontwikkeling van een nieuw wijkje. In Lams- waarde kan bijvoorbeeld weer worden gebouwd en in Klooster zande is de laatste fase aange kondigd van het bouwplan aan de Zoutedijk. In Graauw komen binnenkort 34 nieuwe woningen ten westen van de bebouwing aan de Irenestraat, Jacin- tastraat en de Tulpstraat. In Clinge is de bebouwing van het Sterreterrein in volle gang en ook in Hulst wordt in Groote Kreek nog gebouwd. HENGSTDIJK - Met een kartonnen kasteel bij de in gang van de speelplaats beeldden leerlingen van de Sint-Jozefschool in Hengstdijk zaterdag het thema van het schooldorpsfeest uit: de Middeleeuwen. De ba sisschool, het plaatselijke feestcomité en crèche 't Hob belpaardje vulden met diverse activiteiten verder het plaatje in. Eer feestje met een doel: geld bijeen sprok kelen om een buitentennistafel te kopen en de speel plaats op te knappen, verklaart leerkracht Lia Roe lans. De kinderen verdiepten zich vooraf al in de Mid deleeuwen, onder meer door het maken van het kas teel en wapenschilden als uithangborden bij de activi teiten. Ouders, leerkrachten en leden van het feestco mité droegen op de zonovergoten speelplaats en het aangrenzende sportveldje hun steentje bij als spelle tjesbegeleiders. De behendigheid werd getest bij het hoefijzergooien en darten. Veel hilariteit was er op de skelter-ringstcekbaan. Bij de finish kregen de deelne mers, die een met water gevulde ballon moesten kapot- steken, een natte toegift. Fee Addy ging met jongeren aan de slag met zout kleuren. Ook degenen die weinig op hun kerfstok hadden, werden voor een kiekje aan de schandpaal genageld. De verkoop van tweede hands spulletjes, wafels, frites en drankjes bracht eveneens geld in het laatje. Over het feestterrein klonk vrolijke muziek. De vaste speeltoestellen op de speelplaats waren bij de allerjongste kinderen erg in trek, terwijl bij een touwtrekwedstrijd sportief krach ten werden gemeten. Wie even de vrije natuur in wil de, kon dit doen op de pony of met paard en wagen. Mede door de grote belangstelling van de inwoners uit Hengstdijk zelf kreeg het Middeleeuws themafeestje het predikaat 'geslaagd'. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer BIERVLIET - Drie kinderen Ver- mue, uit een gezin van acht, kwamen om in het Biervliet van 1944. Zij worden, samen met nog 39 dorpsgenoten, herdacht op het zaterdag onthulde monu ment voor burgerslachtoffers. Ook al is het zestig jaar geleden, het zien van de 42 namen in brons bracht bij de nabestaan den veel emoties boven. Na een waardige ceremonie onthulde de Temeuzense wethouder S. de Mol-Marcusse de plaquette, een ontwerp van E. Joachim, op de gevel van de bibliotheek aan de Burgemeester Maarleveldstraat.. Een mooie plaats, zo oordeelden de Biervlietenaren. De plechtigheid werd bijge woond door burgemeester J. Lo- nink en vele tientallen dorpsbe woners, zowel jong als oud. CULTUURDEBAT fulTUURPOLlTKK dL 12 okt. 20.00 uur Kransen en bloemen werden ge legd, waaronder ook een van de jongeren van het dorp. De werk groep, die namens de Stichting Behoud Monumenten Biervliet, zorgde voor de totstandkoming van het monument, vindt het be langrijk dat het een monument voor iedereen is, niet alleen voor ouderen. De kinderen toonden hun betrokkenheid ook door al le namen van de burgerslachtof fers op te lezen, en ook de leeftij den waarop zij stierven, sommi ge nog geen jaar oud. In een oor log blijft immers niemand ge spaard. De Koninklijke Harmo nie liet het Canadese volkslied ter ere van de bevrijders door de stille straten schallen, later ge volgd door het Wilhelmus. De Nederlandse vlag bleef halfstok, ook toen The Last Post klonk. Hoewel N. Vermue nog erg jong was toen haar broertje Adriaan (11), haar zusje Maria (6), en oudste zus Anthonia (16) in 1944 stierven, denkt ze nog vaak aan hen. Te jong „Ik was toen te jong om het alle maal te beseffen, de pijn is im mers al weg als je de leeftijd krijgt om te bevatten wat er toen gebeurd is. Maar voor mijn ouders... Daar moet het ver schrikkelijk voor zijn geweest." Het Biervlietse gezin Vermue nam Franse vluchtelingen in huis. Zij droegen echter de be smettelijke ziekte buiktyfus met zich mee. Niet alleen de vluchte lingen zijn hieraan overleden, ook Maria en Anthonia bezwe ken aan buiktyfus. Adriaan, die ook geïnfecteerd raakte, vond de dood na een granaatinslag in het noodhospitaal. Alsof het haar dichter bij haar broertje en zusjes bracht, wreef Vermue over de bronzen letters die hun naam spellen. Veel ande re dorpelingen wilden de namen van heel dichtbij zien. Biervliet lag in de oorlogsjaren twee keer onder vuur. In mei 1940 bescho ten de Duitsers vanaf de Sloe- dam de vluchtende Fransen in het dorp, vijf Biervlietenaren kwamen tijdens dit geweld om te leven. Vier jaar later, de be- TERNEUZEN - Op de Finlandweg in Terneuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 45-jarige automobilist uit Axel aangehouden omdat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van drie uur. Ook een 32-jarige au tomobilist uit de gemeente Terneuzen kreeg een rijverbod van drie uur nadat hij zondag op de Verkorting in Terneu zen dronken werd betrapt. Een 40-jarige automobilist uit het Belgische Vilvoorde werd in de nacht van zaterdag op zondag gecontroleerd op de Klein Cambrondijk in Hulst. Omdat een blaastest mislukte en het vermoeden bestond dat de man te veel al cohol had gedronken, werd een bloedproef afgenomen. In afwachting van de uitslag werd zijn rijbewijs ingenomen. Op de Herbert H. Döwweg in Hoek werd zondagochtend vroeg een 30-jarige automobilist uit de gemeente Terneu zen aangehouden voorrijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een boete. Verder bleek dat de auto niet was gekeurd en ook niet was verzekerd. Hier voor ontving hij nog een boete. ZUIDDORPE - Aan de Binnenweg in Zuiddorpe is vrij dag een inbraak gepleegd. Uit de woning is geluids- en fo toapparatuur weggenomen. HULST - Een achttienjarige Hulstenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag door twee jongens mishandeld in een café in de stad. Hij werd geschopt en geslagen. De aanleiding ligt in de relationele sfeer. De politie heeft een onderzoek ingesteld. TERNEUZEN - Een 31-jarige Franse automobilist is za terdagavond beboet toen hij met een noodvaart over de Guido Gezellestraat in Terneuzen reed. Hij reed 89 kilo meter per uur, terwijl ter plaatse een limiet geldt van vijf tig. Hij kreeg hiervoor een boete van 240 euro. TERNEUZEN - In de Havenstraat in Terneuzen is giste ren rond 3.00 uur een zestienjarige Terneuzenaar aange houden voor mishandeling van een even oude plaatsge noot. Ze hadden in de Nieuwstraat een woordenwisseling gekregen, waarna de een de ander zonder aanleiding een vuistslag in het gezicht en een kopstoot gaf. Het slachtof fer liep hierbij een gescheurde lip en een hersenschudding op. door Piet Kleemans DREISCHOR - Op de laatste echte brandweerwedstrijd - in het vervolg wordt gewerkt met op andere leest geschoeide 'kwa- liteitstoetsen" - is goed gepres teerd. Er werd gespeeld op drie banen. Op baan A kwam de ploeg uit Westdorpe als eerste uit de bus, op baan B zegevierde Zuiddorpe en op baan C pres teerde Bruinisse het best. Tussen de 26 ploegen die in Dreischor met elkaar de strijd aanbonden, zat weinig verschil in niveau, zegt assistent wed strijdleider C. de Hulsters. Voor de onderlinge Zeeuwse najaars-brandweerwedstrijden waren op het terrein van houtza gerij Beuzenberg drie wedstrijd- scenario's in elkaar gezet. In één ervan werd melding gemaakt van een brand in een container en bij de andere twee ging het om een bedrijfsongeluk. Tussen de drie scenario's was één over eenkomst: bij alle drie kregen de brandweerploegen te maken met onverwachte complicaties. De Hulsters noemt als voor beeld het in scène gezette onge luk in een van de loodsen van de houtzagerij. Vlakbij de onder een heftruck bekneld geraakte medewerker van de houtzagerij was een vat met chemische stof fen omgevallen, waaruit vloei stof lekte. „Dan moet je dus eerst uitzoeken wat voor stof het precies is en vervolgens maatregelen nemen om het ge vaar weg te nemen." In het geval van de container- brand werd het brandweerwerk bemoeilijkt doordat de weg werd versperd door de op een houtstapel gebotste auto van de eigenaar. De Hulsters: „Dan is het dus zaak die auto zo snel mo gelijk weg te duwen. Het gaat er om dat je voor onverwachte si tuaties komt te staan en daar snel en adequaat op in moet spe len. En dan ook nog op zo'n ma nier dat de eigen veiligheid van de brandweermensen niet in ge vaar komt." Tijdens de wedstrijd werden, in tegenstelling tot hetgeen voor heen gebruikelijk was, deelne mers meteen op fouten gewezen. De Hulsters: „Dat werkt veel be ter dan wanneer je achteraf be spreekt. Het blijft veel beter hangen." De aanpak past ook uitstekend in de toekomstige manier waar op het kunnen van de brand weerploegen wordt getest. Het wedstrijdelement wordt er gro tendeels uitgehaald en de na druk komt te liggen op het me ten van de kwaliteit en hoe ge maakte fouten in de toekomst kunnen worden voorkomen. RILLAND - Op de A58 ter hoog te van Rilland heeft een acht tienjarige Goesenaar gistermor gen bermpaaltje uit de grond ge reden. Hij verloor de controle over zijn auto. De man kwam met de schrik vrij. De auto had wat schade aan de voorzijde. N. Vermue (midden) bij de plaquette waarop de namen staan van haar zussen Maria en Anthonia en haar broer Adriaan, drie van de 42 burgerslachtoffers die in Biervliet vielen tijdens de oorlogsjaren. foto Camile Schelstraete vrij ding door de Canadezen was ingezet, stierven 37 dorpsbewo ners. Er zijn geen foto's, maar al les wat rest van de gruwelen die Biervliet meemaakte, was het he le weekend tijdens een kleine tentoonstelling in de kerk te Waarom schrijf je 'visite' met twee i's en' rivier' met i en ie? Dat achtjarige jochie uit Ter neuzen begreep er geen moer van. Om een slecht cijfer voor zijn dictee te voorkomen, besloot hij de twee woorden maar op zijn hand te kalken. Zijn va der probeerde hem daar nog met wijze woorden van te weerhouden, maar bij thuis komst bleek dat het ouderlijk gezag bar weinig indruk had gemaakt. „Ik heb 'rivier' toch maar op mijn hand geschre ven", bekende hij schoorvoe tend. Papa bekeek het gekrabbel en schoot in de lach. Het stond er echt: rivir. Zoonlief had dus fout gespi(e)kt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37