Meer denken aan slechtzienden PZC PZC Klassieke rouwkoets weer van stal Amusement in dialect trekt volle zaal Moord oplossen op politiedag (DA Middelburg wil stad testen op bereikbaarheid voor visueel gehandicapten ,11 WEIDO LaBan Brandwonden bij bedrijfsongeval Aanhouding voor mishandeling Aanrijding op Stromenweg Monitor weg uit computerwinkel Zeeuwse sjoelers naar NK Karei Doorman wint roeiwedstrijd Theaterspektakel rond bevrijding van Zeeland maandag 11 oktober 2004 jjnr Miriam van den Broek flDDELBUKG - Middelburg „oei onderzoeken hoe>eganke- jjk de stad is voor blinden en f htzienden. Dat zegt de frac- van bet CDA. De partij vindt dai de gemeente te weinig aan dacht schenkt aan deze doel- poep. T)3 Stationsburg is een gevaar lijke plek voor blinden en slecht ten". zegt raadslid Marjan Vermoedelijk brandstichting bij restaurant DDDELBüRG - In het berg hok bij het Griekse restaurant lbodos in Middelburg heeft za- tcrdagnacht een kleine brand ge nood. De politie gaat uit van brandstichting en heeft een on derzoek ingesteld. De brand werd omstreek 5.00 Sur ontdekt door surveillerende agenten. In verband met verbou- iogswerkzaamheden was het slaurant gesloten en waren de bewoners van de bovenwoning elders. Hoewel de brand klein was, heeft het hele pand rookschade PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken D E l B U R G Bezorgklachten: I 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 .E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Fsme Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes (0113)315500 Fax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Riedijk. „Dat hebben we verno men van Visio, de instelling voor mensen met een visuele be perking. Veel slechtzienden rei zen met het openbaar vervoer en moeten dus de brug over voor dat ze bij de bus of trein zijn. Op het kruispunt bij de brug komt het verkeer uit alle richtin gen. En door de bouwwerkzaam heden langs het kanaal, stonden de verkeerslichten op het kruis punt het afgelopen jaar regelma tig uit. Wij vinden dat er drin gend gekeken moet worden naar oplossingen voor deze oversteek plaats." Dat het met de toegankelijkheid voor slechtzienden in Middel burg slecht gesteld is, wil Rie dijk niet beweren. „Precies we ten we het niet. Daarom willen we dat er onderzoek naar ge daan wordt. De binnenstad is net heringericht. Maar hoe toe gankelijk is het er eigenlijk op geworden? Sommige steden heb ben met speciale straatstenen een heel traject uitgezet voor slechtzienden Ik weet niet of Middelburg dat ook heeft. Ik kan geen plekken opnoemen. Misschien is zo'n traject voor Middelburg niet nodig. Visio kan in elk geval gratis een scan maken van de stad. Dat is in Vlissingen vroeger ook gedaan. Door een scan te maken, kun nen knelpunten en oplossingen in beeld worden gebracht. Wij willen dat Middelburg dat laat doen." Naast dit onderzoek wil het CDA ook beleidsmatig meer aan dacht voor slechtzienden. „In bouwverordeningen wordt wel rekening gehouden met mensen in een rolstoel. Voor slechtzien den gebeurt dat voor zover ik weet, niet." De fractie vraagt het college van B en W daarom om bij de aanleg van de toekom stige woonservicezones, aan dacht te schenken aan slecht zienden. „Veel ouderen krijgen helaas te maken met een visuele beperking. Door vanaf het begin van de bouw daarmee rekening te houden, wordt voorkomen dat er achteraf dure aanpassin gen moeten worden gedaan. Nu is het misschien maar een kwes tie van een lamp intekenen in de hoek bij de lift. Als zoiets achter af geregeld moet worden, kost het alleen maar extra geld. Mis schien kan Middelburg voor taan standaard in de bouwveror dening voorwaarden opnemen over dit punt." Vaaruit afgeleid wordt dat er irake is van brandstichting, 1de officier van dienst van de Stadsgewestelijke brandweer E. Ifoerse, niet zeggen. „Laat ik liét. er op houden dat de politie sterke vermoedens heeft. Er wa ren immers al agenten in de Buurt." De totale schade is nog onbe- (Advertentie) Stoomtrein houdt itervingsdag GOES - Stoomtrein Goes-Borse- jle(SGB) houdt zaterdag 23 okto- |ber op het SGB-terrein in Goes een wervingsdag voor nieuwe medewerkers van de technische afdelingen. Goes bouwt de SGB aan een irwegmuseum. De afdelin- werkplaats (onderhoud rol- materieel), weg en werken irbaanonderhoud) en vast goed (gebouwen) zijn er ook te vinden. Voor alle werkzaamhe den is de SGB op zoek naar vrij willigers, niet alleen ervaren technici, maar zeker ook jonge- vanaf 14 jaar. Technische in- esse en enthousiasme zijn be langrijker dan ervaring, öp de wervingsdag rondleidin- van 10.00 tot 17.00 uur. Het 3-terrein is bereikbaar via jdéPlesmanweg. Een zwarte rouwkoets getrokken door Friese paarden. Het past perfect in het Zierikzeese decor. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een zwarte rouwkoets, getrokken door vier Friese paarden, ra telt over de Zierikzeese keien. De koet sier is gehuld in passende traditionele kledij en de paarden zijn bedekt met zwarte kleden. Nabestaanden van de overledene die naar zijn laatste rust plaats wordt gebracht volgen te voet. De klassieke begrafenis in traditionele stijl maakt weer opgang. De meer dan 100 jaar oude rouwkoets, de zwarte Friese paarden en de in stijl geklede koetsier, het paste allemaal per fect in het Middeleeuwse decor van Zie- rikzee. Begrafenisondernemer H. Schoonaard uit Dreischor haalde de rouwkoets van stalhouderij Haasnoot uit Rijnsburg naar Zierikzee op verzoek van de nabestaanden van de vorige week overleden W. van der Zwan. Schoonaard: „Het was een specifieke wens van Van der Zwan zelf. Hij woon de in Zierikzee, maar is geboren in Sche- veningen. En daar is het gebruik van een rouwkoets nog steeds traditie. Schoonaard voegt daar aan toe dat het voor hem de eerste keer was dat hem ge vraagd werd een dergelijke klassieke be grafenis te verzorgen. „Ik heb wel een keer een teraardebestelling verzorgd met boerenwagen en Belgische paar den, maar zo'n begrafenis met rouw koets was voor mij voor het eerst in de 30 jaar dat ik nu in dit vak zit." Ruime keuze Het is de ervaring van de Dreischorse uitvaartondernemer dat mensen de laat ste jaren steeds meer geneigd zijn op voorhand precies op een rijtje te zetten op welke manier zij naar hun laatste rustplaats gebracht willen worden. En dat zijn er nogal wat, anno 2004. De rouwauto, in feite de opvolger van de rouwkoets is, is er in traditioneel statig zwart, maar ook in modem grijs of stijl vol wit. Voor rolstoelgebruikers onder nabestaanden is er de rolstoelbus en voor motorliefhebbers de Harley-Da- vidson met speciaal voor het vervoer van lijkkisten geschikt gemaakt zij span. De nieuwste loot aan de stam is de uit- vaartbus. Nabestaanden hoeven dan niet meer gescheiden in volgauto's de overledene op zijn laatste tocht te bege leiden, maar kunnen samen met hem of haar in de bus. Op wens kan dat langs de plekjes die de overledene dierbaar waren. Met zijn of haar favoriete mu ziek op de achtergrond. Voor wat betreft rouwkoetsen is er keu foto Dirk-Jan Gjeltema ze tussen wit en zwart en tussen achter lader en zijlader. Het meest chique, maar tevens het meest zeldzaam, is de zijlader. De keuze is groot en van de keuzemogelijkheden wordt steeds meer gebruik gemaakt. Schoonaard: „Speci fieke wensen komen steeds vaker voor in wilsbeschikkingen van mensen die op voorhand hun uitvaart hebben gere geld. Ik denk dat dat in de toekomst ook steeds meer zal gebeuren." Terug naar traditie Dat is ook het gevoel van H. Haasnoot van stalhouderij Haasnoot. Hij consta teert dat er een hang is naar de klassie ke begrafenis per rouwkoets. „De tradi tionele begrafenis is weer in opkomst. Het gebruik van de trouwkoets loopt te rug, maar dat van de rouwkoets neemt juist toe." Een begrafenis per rouw koets is en blijft, stelt Haasnoot, indruk wekkend, statig en stijlvol. „Het spreekt mensen aan. Als ze het één keer hebben gezien blijft het hangen." door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Gewoon een leuke avond. En proberen te voorkomen dat de streektaal in het vergeetboek raakt. Dat be oogt de stichting Nie praete ma doe met de jaarlijkse Zeeuwse Avond. Zaterdagavond zorgden cabaretgroep Kant'ooi en de Ouddorpse verteller Pau Heer schap in Brouwershaven voor amusement in dialect. De Zeeuwse avond trok 190 belang stellenden. Het was Ada van Klooster uit Brouwershaven die vier jaar ge leden de stichting Nie Praete ma doe oprichtte. De Brouwse vond dat er eigenlijk veel te wei nig aandacht werd geschonken aan de streektaal en kwam met het idee voor een Zeeuwse Avond; amusement in de streek taal. Het idee sloeg aan, weet be stuurslid van de stichting Johan Goemans. Op het evenement kwamen doorgaans zo'n 170 mensen af. Vanuit het Zeeuws-Vlaamse kwam Am- bras, troubadour Engel Rein- houdt verzorgde een optreden, postbode/conferencier Bertus Visser vermaakte het publiek en andere bekende en minder be kende streektaalartiesten deden Brouwershaven aan. Zaterdaga vond, tijdens de vierde Zeeuwse Avond, trakteerde cabaretgroep Kant'ooi het publiek in het Brouwse Tonnenmagazijn op liedjes en sketches uit hun nieu we programma. Een programma waarin gerelativeerd wordt, klassiekers van een nieuw Zeeuws jasje zijn voorzien, de draak wordt gestoken met de moderne taal, doorspekt met En gelse termen en met veel zelf spot jeugdherinneringen wor den opgehaald. De boodschap van Kant'ooi in de titelsong van het nieuwe programma 't Ei gin nööd is duidelijk: mensen, maak je niet al te druk. Feestje mis lukt? Ach, de hoenders leggen nog eieren en er is nog brood. In het lied 'nieuwtje' wordt nog eens duidelijk getoond hoe las tig communicatie is en hoe een onschuldig verhaal uitgroeit tot een gruwelrelaas. Voor een wat serieuzer, poëtischer noot werd onder meer gezorgd met een ge zongen liefdesverklaring aan het water. Kunstgebit Verteller Pau Heerschap vergast te de bezoekers van de Zeeuwse Avond op vermakelijke verha len, waaronder dat van het kunstgebit in de kerkbank. De koster vindt het voor de drager onmisbare hulpstuk, gewikkeld De Schouwen-Duivelandse cabaretgroep Kant'ooi bracht tijdens de vierde Zeeuwse Avond haar nieu- VLISSINGEN-OOST - Een 46-jarige man uit de gemeen te Goes heeft zaterdagochtend brandwonden aan zijn ge zicht opgelopen bij een bedrijfsongeval in Vlissin- gen-Oost. Het ongeluk gebeurde in het ovenhuis van Thermphos aan de Europaweg-Zuid. De man kreeg een steekvlam in zijn gezicht. Het is nog onduidelijk hoe het ongeluk kon gebeuren. De man is naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Uit onderzoek bleek het met zijn ver wondingen dusdanig mee te vallen dat hij na behandeling huiswaarts kon keren. MIDDELBURG - Een 21-jarige Middelburger is zaterdag ochtend in zijn woning aangehouden op verdenking van mishandeling van een 19-jarige vrouw uit Middelburg. De vrouw deed aangifte van de mishandeling. Ze verklaar de dat hij haar die ochtend rond half zes in het gezicht had geslagen in de Prins Willem Alexanderstraat. De man en de vrouw kenden elkaar. MIDDELBURG - Een 38-jarige automobilist uit de ge meente Veere is zaterdagmiddag lichtgewond geraakt bij een aanrijding in Middelburg. De Veerenaar reed over de Stromenweg en wilde linksaf de Koudekerkseweg oprij den. Hij zag de 33-jarige automobilist uit Middelburg die op de Koudekerkseweg reed, over het hoofd. De Veeren aar is naar het ziekenhuis gebracht. De auto's raakten zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. VLISSINGEN - Uit een computerwinkel in het centrum van Vlissingen is zaterdagmiddag een monitor gestolen. De monitor werd in een onbewaakt ogenblik tussen 15.45 en 16.15 uur weggenomen. De waarde bedraagt een paar honderd euro. MIDDELBURG - De sjoelverenigingen Schijf'83 uit Oost-Souburg en EMSV uit Middelburg hebben zich za terdag geplaatst voor het Nederlands kampioenschap sjoe len in teams. Beide clubs deden mee aan de regio selectie wedstrijd in het Brabantse Oosterhout. Alle vier de teams uit Oost-Souburg gaan door naar het NK dat 23 oktober gehouden wordt in Barneveld. Middelbui'g wordt daar vertegenwoordigd door twee teams. MIDDELBURG - De jaarlijkse roeiwedstrijd voor scouts die zaterdag gehouden werd in het Arnekanaal bij Middel burg is gewonnen door de Karei Doorman uit Bergen op Zoom. Aan de wedstrijd deden zestig ploegen mee van dertien groepen. Er werd gestreden in vier klassen en een aparte klasse voor de groepsprijs. De groepsklasse en de eerste klasse werden gewonnen door de Bergenaren. In de tweede klasse won de Doormangroep uit Terneuzen. De derde klasse werd gewonnen door de Zandkreek uit Kam perland en de vierde door Heenetrecht uit Tholen. we programma 't Ei gin nööd. in een papieren zakdoekje. Hij besluit de volgende zondag op te letten wie op de plaats waar hij het gebit vond de kerkbank in schuift. Het blijkt een vrouw en het gebit is van haar man. „Maar die komt toch nooit in kerk", vraagt de koster. foto Dirk-Jan Gjeltema De vrouw antwoordt bevesti gend. „Maar als ik zijn kunstge bit niet meeneem vreet-ie thuis de koekepot leeg." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - „Mama, is die meneer dood?" Een klein kind wijst tijdens de open dag van de politie in Middelburg naar een in scène gezet 'plaats delict'. Een levensgrote pop ligt voor dood op de grond. Om hem heen staan bordjes met cijfers die de sporen aanduiden. Het districtsbureau van de poli tie Zeeland in Middelburg deed zaterdag mee aan de Landelijke Politiedag. Het thema was op sporing. Het was dan ook niet toevallig dat bezoekers eerst ge confronteerd werden met het moordtafereel. De plaats delict is afgezet met lint. „Reconstrueer de gebeurte nis maar", daagt de medewer ker van de technische recherche het publiek uit. Met wat hulp komt iedereen er uit. Er zijn spo ren van autobanden te zien in het zand waarop het slachtoffer ligt. Naast de bandensporen zijn voetafdrukken die naar de ach terkant van de auto leiden. Ge zien het sleep-spoor naar het lichaam toe, is duidelijk dat ie mand het lichaam uit de koffer bak haalde, het een stukje mee sleepte en het lijk uiteindelijk gedumpt heeft. „We doen niet alleen moordza ken", legt de medewerker van de technische recherche uit. „Ook bij woninginbraken, be- drijfsinbraken, bij brand en bij verkeersongelukken komen wij sporenonderzoek doen." Behalve de recherche laat ook de afdeling milieu zien hoe mi lieudelicten worden opge spoord. Een zak met verbrand gras in het kraampje van deze af deling toont aan hoe gewassen reageren op chemische stoffen die illegaal geloosd worden. Spectaculair is de demonstratie van de 'rog', de regionale onder- steunings groep. Dat is de groep die bij invallen in bijvoorbeeld drugspanden als eerste naar bin nen gaat. Leden van de rog dra gen kogelwerende vesten en ma ken de weg vrij voor het aanhou dingsteam. De kinderen die de open dag be zoeken, zijn vooral onder de in druk van de schietoefeningen op een diascherm. Het is een soort computerspel, maar dan anders. Op het scherm wordt een film vertoond over een gewapende man die de woning van zijn ex-vrouw wil binnendringen. Een politieman in de filmzaal maant de man op het scherm zijn pistool weg te gooien. De man gehoorzaamt niet en schiet uiteindelijk op de agent in de zaal. De agent schiet terug. Door de film nogmaals af te spe len, is te zien of de agent heeft raakgeschoten. „Wat denken jul lie?", vraagt de presentator van de demonstratie aan de kinde ren. „Mis!!", roepen ze in koor. De kinderen hebben gelijk. „Ik schaam me diep", zegt de agent. Maar hij krijgt nog een kans. Een voltreffer deze keer. Recht in het hart van de misdadiger. De politieman krijgt alsnog ap plaus. OOSTBURG - Een theatervertel ler, een popband, een groot koor, dansacts en een harmo nieorkest. Dat zijn de ingrediën ten van het theaterspektakel 'Zeeland 60 jaar bevrijd', met voorstellingen in Oostburg, Goes en Middelburg. De uitvoering heeft de sfeer van de bekende Night of the Proms- concerten. Het evenement zet de bevrijding van Zeeland in 1944 in een breed perspectief. Een zeer gevarieerde voorstelling, van klassiek tot pop, van inge houden tot uitbundig. De manifestatie bestaat voor de pauze uit een proloog en drie episodes. Na de pauze wordt toe gewerkt naar een apotheose en draait alles om de viering, vreug de en feest. Na de voorstelling, omstreeks 23.00 uur, wordt er nog een uur tje nagefeest. De voorstellingen zijn vrijdag 22 oktober in het Ledeltheater in Oostburg, vrijdag 29 oktober in theater de Mythe in Goes en vrijdag 5 november in de Stads schouwburg in Middelburg. Aanvang telkens 20.00 uur. Aan 'Zeeland 60 jaar bevrijd' wordt meegewerkt door l£et Zeeuws Mannenkoor, Muziek vereniging Breskens/Groede, theatermaker Jos de Jonge, bal letstudio Free en Stichting Dansz en de popband TapHar- HeeJL uit Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31