Verkeer pijnpunt in Noordgouwe Goede prestaties op laatste echte brandweerwedstrijd Tuchtcollege buigt zich over zaak arts die trombose niet zag Noord-Beveland wacht metamorfose dorpsraad zet wensen en klachten via enquête op een rij Krant in de kerk in Zierikzee Trotse uitstraling tekent Arabische volbloed 'W- Japanse kunst in Arnemuiden Tienduizendste in Goemanszorg Geslaagd diner voor War Child Diefstal uit kassa supermarkt Gewonden bij ongeluk Drankrijder op de bon zeeuwse almanak Spieken $ctie: 0113-315649 nvpzc.nl jai'tredactié@pzc.n1 Ons 31,4460 AA Goes «rtentie-exploitatie. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Es-Vlaanderen: 0114-372770; ïonaal: 020-4562500. iaandag 11 oktober 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Harmen van der Werf :KE - Het nog zo Noord-Beveland wacht gedaantewisseling op zoek aar nieuwe economische activi- iten. Wonen, natuurbeheer en erisme krijgen voorrang. [et de akkerbouwsector gaat iet met goed. Om Noord-Beve- aiid. dat eeuwenlang van deze ednjfstak heeft geleefd, toe- ;omst te bieden, moet er iets mdamenteel veranderen. Ver hullende plannen zijn daar al voor gemaakt, zoals een visie op het Veerse Meer en directe omge ving. Adviesbureau Bosch Slab bers, gespecialiseerd in land schapsarchitectuur, gaat voor de gemeente Noord-Beveland nog een stap verder in het nieu we ontwerp-plan getiteld 'groen blauwe slinger'. Voor grootschalige akkerbouw blijft plaats, onder meer in de polders vanaf Kamperland rich ting de Oosterscheldekering en in de Vrij jonge' Spiering- en Soelekerkepolder bij het Veerse Meer. Veel andere polders, in een zone vanaf de inlagen langs de Oosterschelde-dijk tot aan het Veerse Meer bij Kortgene, moeten vooral andere functies krijgen, als natuur-, wandel- en fietsgebied én als woongebied. Het behoud van het huidige Noord-Bevelandse landschap staat niet meer voorop, het nieu we motto is 'een brede platte landsontwikkeling'. Dat is een trendbreuk met het verleden, on derkent adviesbureau Bosch Slabbers. Het taboe op nieuwbouw in het buitengebied moet bijvoorbeeld verdwijnen. Zo zouden boeren de kans moeten krijgen twee 're creatie-buitens' te bouwen, in de stijl van een Zeeuws boeren huis of landarbeiderswoning op een halve hectare grond. 'Een uniek product voor verblijfsre- creatie' levert dat op, voorspel len de samenstellers van de 'groen-blauwe slinger'. Zij plei ten er ook voor de Willempolder en de Willem Adriaanpolder open te stellen voor de bouw van parkachtige landgoederen. Door het water van het Veerse Meer in de polders toe te laten, kan er tevens ruimte ontstaan voor een nieuwe jachthaven. Aan de Oost-Westweg (N225) die dwars door Noord-Beveland rinnrPiet Kleemans iOORDGOUWE - De verkeers- ituatie en het groenonderhoud ijn momenteel dé pijnpunten under de inwoners van Noord ouwe. )at blijkt uit een door de dorps- aad Noordgouwe gehouden en tire onder de dorpelingen. Ook de onzekere toekomst van iet dorpshuis baart zorgen, i-enals het stagneren van de ferjbouw van de muziektent. De pas enkele maanden geleden ekozen dorpsraad heeft, zegt se- letaris Björn Schutz, een dikke treep gezet onder de vei-wikke- igen die voorafgingen aan het iteenvallen van de vorige ad en de verkiezing van Idenieuwe dorpsraadsleden. Schone lei |„Dat boek is dicht en wij zijn (met een schone lei begonnen." |0m helder te krijgen wat er jleeft onder de inwoners van het dorp besloot de nieuwe dorps raad onlangs tot het houden van seen enquête. Eentje met heel (Advertentie) CULTUURDEBAT oiltuurpoutiek di. 12 okt- 20.00 urn Paul Kuypers Tjeu Strous locatieKloveniersdoelen, Middelburg open vragen. Schutz: „We wil den niet een bepaalde richting uitsturen." De enquête heeft vooralsnog - de uitslag moet nog worden geanalyseerd - geen schokkende zaken aan het licht gebracht. De klachten zijn die welke in veel kleine kernen ge hoord worden: gebrekkig groen onderhoud en gevaarlijke ver keerssituaties, onder meer ver oorzaakt door automobilisten die de maximumsnelheid aan de laars lappen. Voor wat betreft de toekomst van het dorpshuis, dat door het gemeentelijk accommodatiebe- leid in het nauw dreigt te ko men, houdt de dorpsraad de vin ger nauwgezet aan de pols. Schutz laat zich niet verleiden tot inhoudelijke uitspraken over mogelijke overdracht van een aantal dorpshuizen door de ge meente Schouwen-Duiveland en de perspectieven die dat biedt. „Kijk, als het dorpshuis behouden blijft gaat de vlag uit, maar zover is het nog niet. We wachten nog even af." Een ander punt van zorg is de stagnering van de herbouw van „vm.zeeuwsmuseum.nl t; 0118 65 30 00 ZEEUWSMUSEUM ZIERIKZEE - Bezoekers van de David-viering zondagavond 17 oktober in de gereformeerde kerk in Zierikzee krijgen bij bin nenkomst een krant uitgereikt. Deze bevat reportages en infor matie over kinderarbeid. Ook wordt aandacht besteed aan de ervaringen van Nederlandse jon geren met werkende kinderen in Peru en wordt verslag gedaan ran de activiteiten van de world Servants-groep uit Zierikzeee die m Zambia hielp bij de bouw vaneen school. De David-viering begint om 18.30 uur. Een bezoekster van de open dag van Rzadkiewa Arabians in Ellemeet bewondert het kenmerkende hoofd van een Arabische volbloed van zo dichtbij mogelijk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ELLEMEET - Ze zijn sierlijk ge bouwd, bewegen elegant en staan bekend om zowel schoon heid als uithoudingsvermogen. De Arabische volbloed is het oudste paardenras ter wereld. Liefhebbers konden zaterdag een kijkje achter de schermen nemen bij drie Zeeuwse fokkers. De belangstelling voor het open huis was matig. Sandra Radecke begon dertien jaar geleden aan de Ridderweg in de polder bij Ellemeet met het fokken van Poolse Arabie ren, een in vergelijking tot de Egyptische Arabier wat steviger paard. Het is een dier dat vroeger, ver telt moeder Ria Radecke, ge bruikt werd bij oorlogsvoering. „Waar het nu voor wordt ge bruikt? Voor heel veel. Dat is ook het leuke aan Arabische vol bloeden: ze zijn heel veelzijdig. Je kunt er mee racen, maar ze zijn ook heel goed geschikt voor endurance, springen, dressuur en western-riding." Opvallend aan de dieren is de trotse uitstra ling. Hun gang is soepel en vloeiend, de staart fier geheven. Puzzels De aparte vorm van het hoofd is typerend: breed tussen de ogen, een smalle snoet. Radecke: „Het is gewoon een ontzettend mooi dier. Als je foto's ziet op bijvoor beeld puzzels van paarden zijn het ook bijna altijd Arabische volbloeden." Radecke fokt ook met Falabella miniatuurpaarden. Eigenlijk is dat volgens haar een soort mi ni-Arabier: een volbloed in zak formaat. Volgens de verhalen is het van oorsprong een paard van norma le afmetingen, dat door de jaren heen vermoedelijk vanwege de moeilijke omstandigheden waar in ze in bakermat Argentinië moesten leven steeds kleiner is geworden. Het is een in Europa zeldzaam dier: er lopen slechts tweehon derd raszuivere exemplaren rond. In Ellemeet kwamen zo'n honderd mensen een kijkje ne men bij Rzadkiewa Arabians. Bessewacht Arabians in het Zeeuws- Vlaamse Koewacht ver welkomde dertig belangstellen den. Voor Koewachtse begrip pen is dat volgens een woorvoer- der van het bedrijf zeker niet slecht. „Want er is ook bijna geen reclame voor gemaakt." Ook Stoeterij Mazuna Arabians in Sint-Maartensdijk hield open huis. fooi Piet Kleemans DREISCHOR - Op de laatste f°"te brandweerwedstrijd - in fol vervolg wordt gewerkt met op andere leest geschoeide 'kwa- teitstoetsen' - is goed gepres teerd. Er werd gespeeld op drie tonen. Op baan A kwam de P oeg uit Westdorpe als eerste O'l de bus, op baan B zegevierde 'ddorpe en op baan C pres teerde Bruinisse het best. Jfosen de 26 ploegen die in reischor met. elkaar de strijd onden za^ weinig verschil niveau, zegt assistent wed strijdleider C. de Hulsters. Voor J\ onderlinge Zeeuwse jaars-brandweerwedstrijden waren op het terrein van houtza- 8n] Beuzenberg drie wedstrijd- nano s in elkaar gezet. In één v 'an Ward melding gemaakt ee" orand in een container DlJ de andere twee ging het om een bedrijfsongeluk. Tussen de drie scenario's was één over eenkomst: bij alle drie kregen de brandweerploegen te maken met onverwachte complicaties. De Hulsters noemt als voor beeld het in scène gezette onge luk in een van de loodsen van de houtzagerij. Vlakbij de onder een heftruck bekneld geraakte medewerker van de houtzagerij was een vat met chemische stoffen omgeval len, waaruit vloeistof lekte. „Dan moet je dus eerst uitzoe ken wat voor stof het precies is en vervolgens maatregelen ne men om het gevaar weg te ne men." Houtstapel In het geval van de container- brand werd het brandweerwerk bemoeilijkt doordat de weg werd versperd door de op een houtstapel gebotste auto van de eigenaar. De Hulsters: „Dan is het dus zaak die auto zo snel mo gelijk weg te duwen. Het gaat er om dat je voor onverwachte si tuaties komt te staan en daar snel en adequaat op in moet spe len. En dan ook nog op zo'n ma nier dat de eigen veiligheid van de brandweermensen niet in ge vaar komt." Tijdens de wedstrijd werden, in tegenstelling tot hetgeen voor heen gebruikelijk was, deelne mers meteen op fouten gewezen. De Hulsters: „Dat werkt veel be ter dan wanneer je achteraf be spreekt. Het blijft veel beter hangen." De aanpak past ook uitstekend in de toekomstige manier waar op het kunnen van de brand weerploegen wordt getest. Het wedstrijdelement wordt er gro tendeels uit gehaald en de na druk komt te liggen op het me ten van de kwaliteit en hoe ge maakte fouten in de toekomst kunnen worden voorkomen. V V* loopt, moet ook iets gebeuren. Ongelijkvloerse kruisingen moe ten erover of eronder komen voor paardrijders, wandelaars en fietsers, zodat er betere re creatieve verbindingen komen tussen de noord- en zuidkant van Noord-Beveland. Bosch Slabbers adviseert de ge meenteraad van Noord-Beve land, die donderdagavond over het plan praat, een overkoepe lende organisatie in het leven te roepen die alle ideeën 'ruimte lijk, maar ook functioneel aan el kaar verbindt'. de muziektent aan de ring. Na dat eerder zeer voortvarend werd gebouwd aan het in klas sieke stijl opgetrokken overdek te buitenpodium duurt het nu, naar de zin van de dorpsraad, te lang voordat de puntjes op de i gezet worden. DREISCHOR - Een bos bloemen en een mand met streek producten. Dat was zaterdag de beloning voor P. Koen uit 's Gravenzande. Hij werd in Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg in Dreischor verwelkomd als tiendui zendste bezoeker van dit seizoen. De familie Koen brengt haar vakantie door op Schouwen-Duiveland. Het Streek- en Landbouwmuseum heeft sinds de verhuizing in 1996 van de oude dorpsschool naar de monumentale boerderij Goemanszorg bijna 100.000 bezoekers mogen verwelko- BURGH-HAAMSTEDE - Het benefietdiner voor War Child - onder de titel Feast for Peace - heeft bij restau rant-hotel Bom in Burgh-Haamstede 1900 euro opge bracht. De honderd gasten die op het diner afkwamen werden vergast op een vijf gangendiner. Voor de kinderen was er een aangepast menu. SCHARENDIJKE - Een onbekend gebleven man heeft vrijdag bij het afrekenen een greep gedaan in de kassa van een supermarkt in Scharendijke. De man ging er van door met enkele honderden euro's en was niet meer te ach terhalen. OOLGENSPLAAT - Een 32-jarige motorrijder uit Oolt- gensplaat en een uit Dirksland afkomstige 19-jarige auto mobiliste raakten vrijdagavond gewond bij een ongeluk. Het ongeval gebeurde op de kruising van de Langeweg met de Bosweg. De over de Langeweg rijdende automobi liste wilde afslaan en botste bij die manoeuvre op de even eens over de Langweg rijdende motorrijder. De laatste werd met arm- en beenfracturen overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De bestuurster van de personenauto werd met schaafwonden, glassplin ters in het gezicht en diverse kneuzingen naar het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirksland gebracht. De technische ongevallen dienst stelt een onderzoek in naar de exacte toedracht van het ongeval. ZIERIKZEE - Een 45-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is zaterdagmorgen omstreeks vier uur door de politie betrapt op rijden onder invloed. Dat kwam de man op een rijverbod van twee uur en een boete te staan. door Debora Boomsma ZWOLLE - Het scenario waar ze juist zo bang voor was, kwam op 28 mei 2002 uit voor een in woonster van Vlissingen. Haar 53-jarige man overleed die dag aan de gevolgen van trombose. Dat is volgens de Vlissingse de schuld van de huisarts. Afgelo pen zaterdag kwam de zaak voor bij het Medisch Tuchtcolle ge in Zwolle. De vrouw vertrouwde de hevige pijn in de kuit van haar man niet. Een paar dagen daarvoor was hij geopereerd in België. Eenmaal thuis lag hij op bed om te genezen, maar na een paar da gen begon die hevige pijn. Toen de huisarts de hechtingen kwam verwijderen, werden de klach ten besproken. De Vlissingse zei nog dat ze bang was voor trom bose, maar na een onderzoek sloot de huisarts dat uit. De symptomen waren, op de pijn na, niet aanwezig. Een bezoekje aan het ziekenhuis voor een defi nitieve diagnose vond de huis arts niet nodig. Een dag later trof de vrouw haar man 'gillend van de pijn' aan in zijn bed. De pijn in zijn kuit was verergerd en hij ver toonde nu wel de duidelijke symptomen van een trombose been. In paniek belde ze een am bulance. Die weigerde te ko men. Een plaatsvervangende huisarts stelde even later vast dat de man trombose had in zijn been. Maar toen was het al te laat. „Mijn man slaakte plotse ling een oerkreet, begon te tol len met zijn ogen en te schud den. In het ziekenhuis overleed hij aan een longembolie, veroor zaakt door de trombose", vertel de de weduwe zaterdag in de rechtbank in Zwolle. Zij verscheen voor het Medisch Tuchtcollege, omdat ze vindt dat de huisarts, die inmiddels in Zwolle werkt, geen goede diag nose heeft gesteld. Daardoor is haar man overleden. De klach tencommissie in het ziekenhuis gaf haar daar eerder al gelijk in, maar voor de Vlissingse is dat niet voldoende. „Ik wil dat die man gestraft wordt." De huisarts legde ter zitting uit dat hij de patiënt niet naar het ziekenhuis had gestuurd voor een controle omdat de wouw meer klaagde over de pijn dan de patiënt. Bovendien vermoed de de arts dat de kuitpijn te ma ken had met de operatie. De dokter bleef op de zitting vol houden dat hij goed heeft gehan deld, ook al kreeg hij van het col lege de nodige kritiek te horen. „Waarom hebt u niet gewoon trombose uitgesloten door de man naar het ziekenhuis te stu ren? Dat is gangbaar in deze si tuatie", zei een van de collegele den. „Achteraf denk ik wel: hadden we maar...", reageerde de arts. „Maar dat is gemakkelijk pra ten. Ik vergeet dit nooit meer. Het verdriet van mevrouw en de familie kan ik me voorstellen, maar ik kan het nooit meebele ven." Het Medisch Tuchtcollege wijst vonnis op donderdag 18 novem ber. De jury beoordeelt hoe de brandweerlieden een bekneld slachtoffer bevrijden en wegdragen. foto Dirk-Jan Gjeltema Waarom schrijf je 'visite' met twee i's en' rivier' met i en ie? Dat achtjarige jochie uit Ter- neuzen begreep er geen moer van. Om een slecht cijfer voor zijn dictee te voorkomen, besloot hij de twee woorden maar op zijn hand te kalken. Zijn va der probeerde hem daar nog met wijze woorden van te weerhouden, maar bij thuis komst bleek dat het ouderlijk gezag bar weinig indruk had gemaakt. „Ik heb 'rivier' toch maar op mijn hand geschre ven", bekende de achtjarige schoorvoetend. Papa bekeek het gekrabbel en schoot in de lach. Het stond er echt: rivir.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29