DA eist aandacht voor blinden PZC PZC De Verrassing wil klanten binden Grote drukte op open dag brandweer Aankondigen van alcoholcontroles lijkt te werken Nieuw kassengebied Stalland ligt moeilijk bij provinciebestuur liddelburgse fractie wil stad testen op bereikbaarheid 11 SGB houdt wervingsdag HI./EIDO LaBan agenda Informatieavond Tholen-Noord Auto-inbraak in Kortgene Ruiten vernield in Middelburg Aanrijding in Krabbendijke Surfspullen gestolen Automobilist rijdt paaltje om Brand door cv-ketel Aanrijding in Goes maandag 11 oktober 2004 PDDELBURG - Mi'delburg Kt onderzoeken hoe toeganke- t de stad is voor blinden en ibtzienden. Dat zegt de frac- tvan het CDA. De partij vindt It de gemeente te weinig aan- cht schenkt aan deze doel- *P' fee Stationsburg is een gevaar te plek voor blinden en slecht- jiden", zegt raadslid M. Rie- pt „Dat hebben we vernomen r Visio, de instelling voor ensen met een visuele beper- GOES - Stoomtrein Goes-Borse- t(SGB) houdt zaterdag 23 okto ber op het SGB-terrein in Goes een wervingsdag voor nieuwe medewerkers van de technische afdelingen. bGoes bouwt de SGB aan een ioorwegmuseum. De afdelin- jn~werkplaats (onderhoud rol- materieel), weg en werken orbaanonderhoud) en vast- (gebouwen) zijn er ook te „en. or alle werkzaamheden is de 3B op zoek naar vrijwilligers, iet alleen ervaren technici, ar zeker ook jongeren vanaf technische interesse en enthou- jsiasme zijn belangrijker dan er- vafing. Op de wervingsdag zijn zater dag 23 oktober rondleidingen [van 10.00 tot 17.00 uur. Het |SGB-terrein is bereikbaar via dePlesmanweg. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- >den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholen ■Stationspark 28 Postbus3l 4460 AA goes Tel: 0113-315670 .fax:0113-315669 .E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) ingrid Huibers Miekevan der Jagt Freek Janssen Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie 'Stationspark 28 Postbus 31 WO AA goes Tel: I0113)315500 (0113)315669 E-rnail: redactie@pzc.nl (nternet www.pzc.nl h-rnail: web@pzc.nl king. Veel slechtzienden reizen met het openbaar vervoer en moeten dus de brug over voor dat ze bij de bus of trein zijn. Op het kruispunt bij de brug komt het verkeer uit alle richtin gen. En door de bouwwerkzaam heden langs het kanaal stonden de verkeerslichten op het kruis punt het afgelopen jaar regelma tig uit. Wij vinden dat er drin gend gekeken moet worden naar oplossingen voor deze oversteek plaats." Dat het met de toegankelijkheid voor slechtzienden in Middel burg slecht gesteld is, wil Rie- dijk niet beweren. Straatstenen „Precies weten we het niet. Daarom willen we dat er onder zoek naar gedaan wordt. De bin nenstad is net heringericht. Maar hoe toegankelijk is het er eigenlijk op geworden? Sommi ge steden hebben met speciale straatstenen een heel traject uit gezet voor slechtzienden. Ik weet niet of Middelburg dat ook heeft. Ik kan geen plekken op noemen. Misschien is zo'n tra ject voor Middelburg niet nodig. Visio kan in elk geval gratis een scan maken van de stad. Dat is in Vlissingen vroeger ook ge daan. Door een scan te maken, kunnen knelpunten en oplossin gen in beeld worden gebracht. Wij willen dat Middelburg dat laat doen." Naast dit onderzoek wil het CDA ook beleidsmatig meer aan dacht voor slechtzienden. „In bouwverordeningen wordt wel rekening gehouden met mensen in een rolstoel. Voor slechtzien den gebeurt dat voorzover ik weet, niet." De fractie vraagt het college van B en W daarom om bij de aanleg van de toekom stige woonservicezones aan dacht te schenken aan slecht zienden. „Veel ouderen krijgen helaas te maken met een visuele beper king. Door vanaf het begin van de bouw daarmee rekening te houden, wordt voorkomen dat er achteraf dure aanpassingen moeten worden gedaan. Nu is het misschien maar een kwestie van een lamp intekenen in de hoek bij de lift. Als zoiets achter af geregeld moet worden, kost het alleen maar extra geld. Mis schien kan Middelburg voor taan standaard in de bouwveror dening voorwaarden opnemen over dit punt." PARFUMERIE- Trefpuni der wereldmerken M I D 0 f l B U G ISTREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Vóór het stad huis aan de Grote Markt, 19.30 uur: [Stadswandeling onder leiding van een .Jids, HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil- jdasclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 I»rSociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Spon Complex Groenewoud, 16.45 •■17.45 uur: Bewegen voor carapatiën- tei; KORTGENE - Dorpshuis de Pompweie, 19-00-19.30 uur: Algemene Muzikale Vorming AMV bij E.M.M.; uRJININGEN Ons Dorpshuis, 1500-17.00 uur: Biljartclub senioren; S30 uun schaakclub 'de Zwarte Da ce', SCH0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- restiek; 13.30 uur: Sociëteit; VLAKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grotesiertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE De Wemel, 13.OO-17.OO uur: Klaverjassen, kaarten «biljarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Het Trefpunt. 13.00-17.00 W Biljarten. De nieuwe dorpswinkel in Ellewoutsdijk heeft al aardig wat klanten. door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - Laat ze maar ko men, die grootgrutters. Hij lust ze rauw. John den Hollander uit Ellewoutsdijk laat zich niet bang maken. Afgelopen week opende hij met zijn vrouw Amelia aan de Zomerstraat een winkel. Tegen alle trends in. Binnen ruikt het nog als nieuw. Op wat timmerwerk na is alles klaar. John komt van achteren, waar hij een koikar- perzaak heeft. De winkel was eerst zijn opslagruimte. Hij heeft de verbouwing zelf gedaan. De opening had niet op een vreemder moment kunnen plaatsvinden, precies in de week dat Borselse dorpswinke liers bij de gemeente aan de bel trokken over de vestiging van een grote Jum bo-supermarkt in Heinkenszand. Zij vrezen voor hun toekomst. John heeft daar geen last van. „De Ver rassing hebben wij onze winkel ge doopt. Dat moet het ook altijd blijven, een verrassing. Zodat de klanten steeds verbaasd staan over wat we verkopen. Stofzuigers hebben we gehad. Heel scherp geprijsd. Alle vijf waren binnen een week weg." Zo wil hij het ook doen met andere pro ducten, met kant-en-klaar maaltijden bijvoorbeeld. „Kunnen wij de éne keer bij de groothandel tegen lage prijzen al lerlei soorten pizza's krijgen, dan doen wij die in de verkoop. Het kan dan de volgende keer hutspot zijn of bami. Zo moet je dat doen." Omzet wil het echtpaar Den Hollander draaien en klanten binden. John: „Ik verdien liever tien keer een dubbeltje dan één keer een euro." Eén voordeel heeft John wel, hij had geen bank nodig. Zijn koikarper-zaak functioneert als bank, tot de winkel zichzelf kan bedruipen, binnen twee jaar verwacht hij. „Bij een bank moet je niet zijn voor zoiets als een winkel in een dorp met krapaan vierhonderd in woners. Een bank is een log lichaam dat reageert op signalen uit de samenle ving dat winkels als deze geen toekomst zouden hebben." Amelia en John zijn van plan het tegen deel te bewijzen. Met zijn vrouw - die na dertien jaar 'trouwe dienst' weg moest bij haar baas, zegt John - heeft hij dit jaar de zaak langzaam opge bouwd. Om te peilen hoe de bevolking van Elle woutsdijk en voorbijgangers op de fiets en in de auto zouden reageren, zijn ze begonnen met een vrieskist met con sumptie-ijs. Na enkele dagen gevolgd door een koelkast met frisdranken. „En zo is de bal verder gerold. Jeetje, zou den we ook geen brood verkopen? Bak kerij Remijn uit Ovezande wilde mee doen. Nog een krantje erbij. Gewoon af tasten wat de markt wil." Het woord 'service' schrijven John en zijn vrouw in een hoofdletters. „Als mensen iets vergeten zijn, kunnen ze al tijd bij ons aanbellen. Al halen ze ge woonlijk hun boodschappen bij een an der." Voor de prijs hoeven ze dat niet te doen, beweert John. Hij heeft een vergelij kend marktonderzoek gedaan, door vijf tig dagelijkse boodschappen bij ver schillende supermarkten in Goes in te kopen. „Wij waren met onze prijzen foto Willem Mieras acht euro duurder dan de goedkoopste en vier euro goedkoper dan de aller duurste. Hou je rekening met benzine- kosten voor een ritje naar Goes en de tijd die je kwijt bent, dan ben je bij ons gewoon beter af." Zijn zaak verkopen gaat hem prima af. John is handig, altijd geweest. „Met van alles heb ik geld verdiend. Oud papier heb ik opgehaald, toen je er ongesubsidi eerd nog negen cent per kilo voor kreeg," Gouden handel was volgens hem ook het inzamelen van plastic pet- flessen bij supermarkten in Polen. „Ik betaalde die mensen het statiegeld, tien cent per fles. In Nederland kreeg ik er één gulden voor. Zo haalde ik de ver voerskosten er dik uit. Tot de supers ontdekten dat ik wel heel veel lege fles sen inleverde." John loopt de winkel binnen om te la ten zien wat er zoal te koop is. Van star ters voor tl-lampen, kwasten, gewone levensmiddelen tot en met - 'sinds van daag' - condooms. „Want er zijn hier ook campings." Bij de kassa, waar een postservicepunt is en daarnaast een kap salon met één stoel, staat - toeval of niet - een rijtje mensen te wachten. „Hé", grapt John, „een file in Ellewouts dijk." door Harmen van der Werf GOES - Met een draaierig ge voel moeten ze zaterdagavond naar huis zijn gegaan, de Goese brandweerlieden die de hele dag kinderen hadden rondgereden in een blusvoertuig. Zo druk be zocht was de open dag. In een lange rij stonden kinde ren met hun ouders aan de hand te wachten op een volgende rit, vanaf de kazerne aan de Oranje- weg door Kloetinge en terug via THOLEN - De Combinatie Noordpoort, waarin de project ontwikkelaars Proverko uit Goes en Dura Vermeer uit Leid- schendam samenwerken, en de gemeente Tholen houden maan dag 1 november een informatie avond over de plannen voor de vernieuwing van het bedrijven terrein Tholen-Noord. De informatiebijeenkomst is in sportcentrum Meulvliet en be gint om half acht. de Patijnweg. Brandweer, ambu lances, politie (die aan de Val- ckeslotlaan open dag hield), het blijft aanspreken. De Goese burgemeester D. van der Zaag prees zich in zijn ope ningswoord gelukkig met deze grote aantrekkingskracht, want: „Onze brandweer draait vooral op vrijwilligers en dat willen we graag zo houden, want anders zal meer geld van de gemeente ernaar toe moeten." Het beroepsdeel van de Goese brandweer is de laatste jaren al fors uitgebreid tot een bezetting van negen personen. De eisen die worden gesteld zijn toegeno men, zeker na de cafébrand van 1 januari 2001 in Volendam. Al le zeshonderd bedrijven en in stellingen in Goes moeten een gebruiksvergunning krijgen. De belangrijkste zijn behandeld, zo als horecazaken. De inhaalslag duurt in de gemeente Goes nog tot 1 januari 2007. Voorkomen blijft beter dan gene zen. Vandaar dat de brandweer de komende tijd excursies geeft bij tien bedrijven om het personeel te wijzen op allerlei brandvoor- zieningen, waarmee bij calami teiten of verbouwingen reke ning moet worden gehouden. Het wil daar nogal eens aan schorten, weet afdelingshoofd preventie J. Brussé, en bedrij ven zijn niet altijd even happig op brandweerbezoek. „Want als wij komen controleren, kost het meestal geld." KORTGENE - In de Wilhelminastraat in Kortgene is tus sen zaterdagmorgen en zondagmorgen ingebroken in een geparkeerde auto. Er werd geluidsapparatuur gestolen. MIDDELBURG - De politie kreeg zaterdag rond 23.30 uur een melding dat een groep jongeren op het perron van het station te Middelburg ruiten had vernield. Ter plaatse gekomen werd een groepje van tien personen aangehou den en overgebracht naar het politiebureau. Uit verhoren bleek dat een zestienjarige jongen uit Amemuiden onder invloed van alcohol twee ruiten had vernield. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt, de anderen werden weer in vrijheid gesteld. KRABBENDIJKE - In Krabbendijke vond zaterdaga vond rond 19.00 uur een aanrijding plaats tussen een per sonenauto en een vrachtauto. Een 73-jarige Duitse auto mobiliste reed over de afrit van de A58 en verleende op het kruispunt met de Oude Rijksweg geen voorrang aan een 55-jarige vrachtwagenchauffeur uit Breda. Beide voertuigen hadden lichte schade. KAMPERLAND - Van een camping in Kamperland zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee surfplanken en een tas met surfspullen ontvreemd. De surfspullen, met een gezamenlijke waarde van een paar duizend euro, la gen achter een tent. RILLAND - Op de A58 ter hoogte van Rilland heeft giste ren rond 9.00 uur een achttienjarige automobilist uit Goes een bermpaaltje uit de grond gereden. De Goese- naar kwam uit de richting van Bergen op Zoom toen hij de controle over zijn auto verloor en tegen het paaltje reed. De bestuurder kwam met de schrik vrij, de auto raakte aan de voorzijde beschadigd. 's-GRAVENPOLDER - Vermoedelijk als gevolg van een defect in de cv-ketel is gisteren rond 17.00 uur brand ont staan in een woning aan de Magnoliastraat in 's Graven polder. De bewoonster was in de woonkamer toen zij plot seling een harde knal hoorde. Daarna viel de stroom uitl. Onderzoek weest uit dat de cv-ketel in brand stond. De bewoonster alarmeerde de brandweer, die de schade kon beperken tot een vernielde ketel en rook- en roetschade. GOES - In Goes zijn gisteren rond 15.30 uur twee auto's in botsing gekomen. Een 77-jarige automobiliste uit de ge meente Noord-Beveland verleende op de kruising met de Anthony Fokkerstraat geen voorrang aan een personen auto, bestuurd door een 22-jarige Pool. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De gemeente Tholen krijgt er een zware dob ber aan bij het provinciebestuur groen licht te krijgen voor een nieuw grootschalig kassenge bied bij Sint-Annaland. De VVD in Provinciale Staten liet onlangs weten niet onwelwil lend te staan tegenover de komst van een groot glastuin bouwbedrijf in de Breedenvliet- sepolder bij Sint-Annaland. De liberalen willen echter wel har de garanties voor de landschap pelijke inpassing, zodat Sint- Annaland straks niet is omge ven door kassen. Binnen de provinciale SGP-frac- tie wordt er ongeveer net zo over het plan van tomatenteler Hoogerbrugge uit Steenbergen gedacht, maar de steun in het al gemeen provinciebestuur houdt daar zo'n beetje mee op. De ChristenUnie was in de gemeen teraad van Tholen fel tegen veel meer glastuinbouw bij Sint-An naland. Statenlid J. van Ginkel is dat ook. Een kleine uitbrei ding acht hij 'eventueel' nog mo gelijk. Dat is alles. Veel verder wil de provinciale CD A-fractie ook niet gaan. Sta tenlid E. Wijffels huldigt hetzelf de standpunt als de gedeputeer de voor ruimtelijke ordening H. van Waveren (ook CDA) dat een grote glastuinbouwlocatie in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone prioriteit heeft. „Grenzend aan een bestaand lokaal kassenge bied zou enige uitbreiding nog kunnen, maar een kassenbedrijf in een volgende polder is voorlo pig niet aan de orde." E. Kerckhaert (PvdA) meldt dat zijn fractie nog geen mening over het plan op Tholen heeft be paald, maar, geeft hij alvast aan, 'er zullen zwaarwegende re denen moeten zijn om daarmee in te stemmen en het provincia le streekplan aan te passen'. De gemeente Tholen wil graag het bedrijf van Hoogerbrugge binnenhalen, omdat er 120 vaste banen en nog eens veertig tot tachtig seizoensbanen aan vast zitten. Voor de werkgelegenheid in de agrarische sector zou dat een mooie opsteker zijn, oordeelde een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad eind september. Zonder de medewerking van de provincie die het eigen streek plan zal moeten wijzigen, is dit project echter geen haalbare kaart. Tijdens de open dag van de brandweer in Goes werden onder meer demonstraties gegeven. foto Willem Mieras door Rob Zorn THOLEN - Het beleid van de Zeeuwse politie om veel van de alcoholcontroles die zij houdt aan te kondigen, lijkt te werken. Dat zegt een woordvoerster naar aanleiding van zulke con troles in de nacht van vrijdag op zaterdag. Bij alcoholcontroles op het ei land Tholen en de gemeente Rei- merswaal zijn in die nacht twee bestuurders tegen de lamp gelo pen. De Zeeuwse politie kondigt te genwoordig van een groot aan tal alcoholcontroles aan dat ze gehouden worden. De controles van vrijdag waren beide wel ge meld op de internetsite van de politie. „Zo te zien gaat d&t goed", zegt een politiewoord voerster. „De cijfers wijzen daar tenminste wel naar. Daar blijkt uit dat mensen er toch wel reke ning mee houden als wij aankon digen waar en wanneer er gecon troleerd wordt.De woordvoer ster is blij met de preventieve werking. „Want het gaat ons pr niet zozeer om mensen te pak ken, maar meer ervoor te zorgen dat mensen niet rijden als ze hebben gedronken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27