Rustige stembusgang Afghanistan PZC Zware schade bij brand kerk Kortgene Mladic-adept Beara naar VN-tribunaal A JZ Historische verkiezingen nauwelijks verstoord door restanten Taliban-bewind Dijkstal is nog steeds knorrig over Fortuyn Eerste schietles Ruzie over bestemming zeehondje Howard wint verkiezingen Nederland morst punten in Skopje 15 Miss Nederland komt opnieuw uit Zeeland jl 13e Oostenwind ,m zonnig, maar schraal. Vrij krachtige tot krachtige oosten- tot zuidoostenwind. Maxima rond 13 graden. 246e jaargang no. 240 maandag 11 oktober 2004 los nummer 1,25 Erik Dekker spot met de logica in Parijs-Tours ■■■■■■■Mi mnonze redactie buitenland KABOEL - Het Afghaanse volk kon zaterdag voor het eerst in de geschiedenis zijn [igen president kiezen. De jovreesde verstoring van de orde door restanten van het verdreven Taliban-bewind bleef uit. barre iiljoenen Afghanen gingen za terdag in de rij staan, terwijl in elen van het bergachtige land weersomstandigheden irsten, met regen, sneeuw en iofstormen. Kiezers zeiden te en westerse journalisten dat zij Jtrots en gelukkig' zijn over het recht hun stem uit te irengen over de keuze van het v, staatshoofd. Zaterdag kwam het tot een rel toen bleek dat bij veel kiezers ,e verkeerde pen was gebruikt de duim te markeren. De inkt had enkele dagen moeten |ijven zitten om te voorkomen dat mensen twee keer hun stem inbrengen. De inkt van de ver keerde pennen bleek echter mak kelijk af te wrijven of te wassen. De vijftien tegenkandidaten van de zittende president Karzai eis- ■om zaterdag dat de gang naar de stembus zou wor den afgebroken en overgedaan. Na wat onderhandelingen ach ter de schermen lieten de meeste tegenstanders van Karzai de eis van nieuwe verkiezingen vallen, komt er een commissie die ang van zaken zal onderzoe- DEN HAAG - Voormalig WD-leider Dijkstal windt zich nog steeds op over het pleidooi dat Pim Fortuyn begin 2002 hield om het discriminatiever bod uit de Grondwet te schrap pen. „Wie zoiets zegt, weet niet meer wat beschaving en respect is", zei de voormalige minister van Binnenlandse Zaken zater- op een bijeenkomst in Den ig van de organisatie van ahmadiyya-moslims AAIILN. Fortuyn opperde destijds dat ar tikel 1 van de Grondwet, dat dis- cnminatie verbiedt, beter kan worden geschrapt als dat de vrij heid van meningsuiting in de weg staat. Daarmee toonde hij volgens Dijkstal 'geen besef van waar artikel 1 vandaan komt'. Het discriminatieverbod, 'het al lerbelangrijkste grondrecht', is de vrucht van 'eeuwen van mar teling, foltering en verminking', diet is een beschavingsartikel", aldus de oud-VVD-leider, die de politiek voor gezien hield na de i moord op Fortuyn en de verkie zingsoverwinning van de LPF in 2002 Dijkstal toonde zich zeer be zorgd over de opmars van het po pulisme in de politiek. „Er is veel te veel ruimte voor populis me. grove simplificaties en het inspelen op volkssentimenten. Het is zorgelijk als het populis me zo n omvang gaat aannemen dat het het openbaar bestuur gaat overheersen." Politici 'lif ten te veel mee op populistische sentimenten', zei de WD-co- nfee Dijkstal verweet hen stoe re taal uit te slaan over maat schappelijke problemen, vooral m verband met de islam, zonder met oplossingen te komen en f?nder zich te bekommeren over de ravage die ze aanrichten'. De oud-minister weet de op mars van het populisme niet nan Fortuyn - 'Fortuyn is voor mi] oninteressant' - maar aan de overheersing van een oppervlak kige beeldcultuur. s lid van de commis- ?ie-Kosenmoller, die de partici patie van allochtone vrouwen moet bevorderen, merkt Dijk- «a'dat allochtone groepen zich eeds meer terugtrekken in ei gen knng. De ahmadiyya-moslims zijn een ervormingsbeweging die in de f(eeuw Brits India is ge- TO door Mirza Ghulam Mmad. ANP Internationale waarnemers ge ven aan dat de gang naar de stembus in grote lijnen eerlijk is verlopen. Volgens de Nederland se generaal-majoor Leo van den Born, plaatsvervangend com mandant luchtoperaties van de internationale vredesmacht Is- af, was er naast de inkt nog een ander controlemechanisme om te voorkomen dat mensen twee keer zouden stemmen. Zo werd er een gaatje geprikt in de regis- tratiekaart van kiezers die hun stem hadden uitgebracht. De opkomst onder de 10,5 mil joen geregistreerde Afghaanse kiezers was 'massaal', aldus in ternationale waarnemers. Behal ve in Afghanistan werd ook in Pakistan gestemd. Er waren uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen om geweld op de verkiezingsdag te voorkomen. Zo mochten vracht wagens de hoofdstad Kaboel niet in en was burgervliegver- keer verboden. Het aantal gemel de incidenten was dan ook klein. Zo overvielen Taliban-strijders een konvooi dat stembussen ver voerde. Daarbij werden drie agenten gedood. Ook voerden Amerikanen in het zuiden van Afghanistan een luchtaanval uit waarbij zij naar eigen zeggen 24 Taliban-strijders hebben ge dood. Volgens de plaatselijke be volking zijn bij de luchtaanval veertien burgers gedood, onder wie dertien vrouwen en kinde ren. De verkiezingsuitslag wordt op 30 oktober bekendgemaakt. Als geen kandidaat een absolute meerderheid heeft behaald, wordt op 20 november een twee de ronde gehouden. Een verkie zingscampagne, zoals in het Westen gebruikelijk, was nauwe lijks mogelijk geweest wegens het geweld in het land dat decen nia van burgeroorlogen achter de rug heeft. Verwacht wordt dan ook dat de Afghanen langs etnische scheids lijnen hebben gestemd. Karzai kan rekenen op de steun van de Pathanen, de grootste bevol kingsgroep in het 28 miljoen zie len tellende Afghanistan. Zijn belangrijkste rivaal Qanuni kan rekenen op de steun van de Tadzjieken. ANP/DPA/RTR Afghaanse verkiezingsmedewerkers staan in Kaboel in een rij om de stembussen door te geven voor de tellingen. De uitslag van de historische stembusgang wordt niet ver wacht voor 30 oktober. foto Syed Jan Sabawoon/EPA door Harmen van der Werf KORTGENE - Inbrekers heb ben gisterochtend vroeg brand gesticht in een bijgebouw van de kerk van de gereformeerde gemeente in Kortgene. De scha de bedraagt zeker 100.000 euro, volgens officier van dienst van de brandweer R. Corbijn. Buren ontdekten het vuur rond zeven uur 's ochtends. De brand moet toen al een half uur heb ben gewoed. Vlammen kwamen uit een ontluchtingskoker van de ontmoetingsruimte van de kerk aan de Torendijk. De brandweer Kamperland en Co- lijnsplaat rukte uit met elk een blusvoertuig; uit Goes kwam een hoogwerker. Het vuur was vrij snel onder con trole. Het nablussen kostte nog een paar uur. Al vrij snel was duidelijk dat de brand moet zijn aangestoken na een inbraak. De technische recherche van de po litie stelde een onderzoek in. De schade was aanzienlijk. Officier van dienst Corbijn gaat er van uit dat de ontmoetingsruimte moet worden herbouwd. Alleen de muren kunnen overeind blij ven, vermoedde A. Kramer van de gereformeerde gemeente in Kortgene. In het kerkgebouw is veel roet en waterschade. Het antieke or gel in de kerk is direct met plas tic ingepakt om beschadiging door optrekkend vocht te voor komen. Of er spullen zijn meegenomen, durfde Kramer nog niet te zeg gen. „Het is binnen één grote ra vage." In het gebouw staat een kluis, maar die was niet openge broken. De gereformeerde gemeente in Kortgene, waarvan de diensten op zondag 120 tot 130 mensen trekken, heeft de ochtenddienst moeten schrappen. Voor de mid dag- en avonddiensten kon de gereformeerde gemeente ge bruik van de protestantse kerk in Kortgene. Vermoedelijk zal het herstel van het kerkgebouw aan de Torendijk een maand in beslag nemen. van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Bosnisch-Ser- vische kolonel Beara (65) heeft zich afgelopen weekeinde vrij willig overgegeven aan het Joe- goslavië-Tribunaal. Daarmee is voor het eerst een voormalig lid van de generale staf van generaal Mladic in han den van het VN-hof in Den Haag. Beara kwam in de nacht van zaterdag op zondag aan in Scheveningen. Hoofdaanklaagster Del Ponte klaagde Beara in 2002 aan we gens onder meer genocide na de val van Srebrenica in 1995. Tij dens de moord op duizenden moslims na de val van de encla ve was Beara hoofd veiligheid in de staf van de Bosnisch-Servi- sche legerleider Ratko Mladic. Beara is vaak genoemd tijdens eerdere processen inzake Srebr enica voor het tribunaal. Zo speelden de VN-aanklagers in 2000, tijdens het proces tegen de Bosnisch-Servische generaal Krstic, een bandje af van een af geluisterd radiogesprek tussen Beara en Krstic. Beara vraagt Krstic in dat gesprek dringend om versterkingen omdat 3500 'pakjes' moeten worden 'gedis tribueerd'. Volgens de analyse van de VN-aanklagers staat 'pakjes' voor gevangen moslims en 'gedistribueerd' voor geëxecu- teerd.Ook was het Beara twee dagen na de val van Srebrenica, Miroslav Deronjic ging opzoe ken, die was aangesteld als ci viel bestuurder van Srebrenica. Beara liet Deronjic weten dat de duizenden gevangen moslims zouden worden geëxecuteerd, al dus Deronjic vorig jaar in zijn schuldbekentenis. ANP/RTR Moet het ontsnapte babyzeehondje Hannes, dat tijdelijk is ondergebracht in zeehondencrèche Pieterburen, terug naar de dierentuin in Duitsland, of worden uitgezet in zee? Pieterburen en de zoo kunnen het niet met elkaar eens worden. Kinderen zijn diverse handteke ningenacties begonnen, zowel voor uitzetting als voor terugkeer naar de dierentuin. Premier Howard van Au stralië kan zich opmaken voor een vierde ambtster mijn, nadat zijn Liberale partij zaterdag een forse verkiezingszege behaalde. Een opsteker voor VS-presi- dent Bush, want Howard is een bondgenoot in Irak. Analisten stelden echter dat de zege nog geen steun voor zijn Irak-politiek be tekent. Het Nederlands elftal heeft op weg naar het WK voetbal van 2006 in Duitsland de eerste punten verspeeld. Oranje speelde in Skopje met 2-2 gelijk tegen Macedonië. Neder land kwam twee keer op een voorsprong. Voor rust maak te keeper Nikoloski een eigen doelpunt en na de pauze maakte Dirk Kuijt 1-2. Beide keren maakte Macedonië snel gelijk. Voor rust scoorde Pandev, na de pauze Stoj- kov. Nederland heeft nu vier punten uit twee duels. Het eerste duel werd met 2-0 gewon nen van Tsjechië. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 Ex-miss Nederland Sanne de Regt uit Goes feliciteert haar opvolg ster, Miranda Slabber uit Amemuiden. foto Mark Prins/ANP HILVERSUM - Voor het tweede achtereenvolgende jaar komt Miss Nederland uit Zeeland. De vierentwintigjarige Miranda Slabber uit Arnemuiden is gis teravond in Hilversum ge kroond tot Neerlands mooiste. Zij volgt daarmee Sanne de Regt uit Goes op. Miranda's fa milie is net als de kersverse Miss Nederland door het dolle heen. „Ik snap het zelf nog steeds niet", laat de moeder van Miran da vlak na de kroning via de te lefoon weten. „We hebben haar nog niet kunnen feliciteren. Er gebeurt zoveel om haar heen. Maar ze ziet er prachtig uit: ze heeft een heel mooie kroon op. En ik geloof dat ze ook een auto heeft gewonnen." Ondanks de hectiek gaat Miran da dezelfde nacht nog temg naar Arnemuiden, zegt haar moeder resoluut. „We nemen haar gewoon mee in de bus." De Miss Nederland verkiezing is gis teravond niet uitgezonden op te levisie. SBS6 zendt momenteel een docu-soap over de miss-ver- kiezing uit. De finale wordt ver moedelijk 21 november uitge zonden. (Advertentie) KRANT VOOR 1 E ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 TERNEUZEN - De vierjarige Lucas van den Brouckere uit Terneuzen kreeg zaterdag tijdens de Landelijke Politiedag in zijn woonplaats zijn eerste schietles. De munitie bestond uit verfpatronen, maar Lucas kneep voor de zekerheid toch maar even de ogen toe. Ongeveer vierduizend mensen bezochten de politiedag in de bureaus in Terneuzen, Goes en Middelburg. foto Camile Schelstraete pagina 11 open dag politie Voor automatische incasso slem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekeningnummei PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere inlormatie aan. HUH H Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor€ 14,95 Ik geef daarbij éénmalig loostcm- ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) LI Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automati sche incasso 19,95). O per kwartaal met automa tische incasso 58,00). D periaarmet automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: S 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1