PZC Jaspers onverstoorbaar naar titel PZC Veldhuis zwemt naar brons op WK Muntz redt het vege lijf Tijssens schopt tegen het systeem Onbekende Tsjech verrast veldrittop Marathonloper raakt de weg kwijt 17 Wereldkampioen driebanden stopt opmars van zuiderlingen in Rotterdam Veldrijder De Clercq in opspraak Judoka's Kenamju onttroond Blijlevens assistent-ploegleider Yao Jie verliest finale Denemarken Wereldtitel 125cc Dovizioso Derde plaats tafeltennisters maandag 11 oktober 2004 ■OTTERDAM - John Tijssens Ld zaterdag op het WK biljar ten weer eens zo'n dag dat nie- goed kon doen. Niets deugde: „Ik stop ermee." Brabander, die een paar jaar [eden nog voor Delta Ocken- rgh in Goes speelde, reageer- vooral zijn teleurstelling af. de laatste zestien van het (als enige Nederlander na Dick Jaspers) was hij door het systeem op Torbjörn Blomdahl gebotst, lïjssens verloor kans loos: 1-3. Dat was de eerste klap voor Tijs sens. hoewel op voorhand al een beetje ingecalculeerd. Maar wat erger was: Tijssen verspeelde er de kans op een NOCNSF-status door. Santos Chocron, voorzit ter van de sectie driebanden in Nederland: „Hij had een be schermde status met vergoedin gen gekregen als hij bij de laat ste acht was geëindigd." En dat liep Tijssens dus mis. „Daardoor loopt hij nu weer wild tegen alles aan te schop pen", zei Chocron. Zo maar een greep: „Hel sys teem zonder klok is niks. Er zijn spelers die dan gaan lopen klooien. Zo'n Koorevaar bijvoor beeld. Hij doet, om zijn tegen stander uit zijn spel te halen, drie uur en tien minuten over drie gewonnen sets. In die tijd speel ik twaalf setjes uit." De entourage buitenom de bil jartzaal deugt niet. „Ze hebben in een zaaltje, waar je een zak friet en een broodje worst kunt kopen, parasols neergezet met tafels en stoelen. Het lijkt de camping wel. Dat doe je biljar ters op een WK toch niet aan?" En in de Grand Prix-toemooien heeft hij geen zin meer. „Ik ga net als Frans van Kuyk doen. Mij zien ze niet meer. Voor een paar euro een paar honderd kilo meter rijden doe ik niet meer. Dan ga ik liever een avondje op café biljarten." ■OTTERDAM - In het rijk van k biljarters is Dick Jaspers «er de onbetwiste heerser. De 39-jarige Brabander werd giste ren in eigen land gekroond met litel waar hij het meest aan cht. [ei WK driebanden in Rotter- werd overspoeld door een irasie van Griekse en Turkse Djarters in opkomst. De topvijf ran de wereld verbleekte bij dat ;eld, maar niet de onverstoor- are Jaspers. Betitel met de meeste glans is reervan mij", straalde hij van elukna de 3-0-overwinning in e finale tegen de 20-jarige inèk Filipos Kasidokostas. Hij mttroonde er Semi Sayginer en steeg op de wereldrang- ijst naar de tweede plaats ach- L Spanjaard Daniel ianchez. let laatste optreden in Rotter dam, in een entourage waar tot wee keer toe het licht boven het liljart uitviel en de laatste ca- amboles in een hinderlijke scha duw werden gespeeld, had veel peg van een one-man-show. Jas pers kwam alleen schutterend uit de start, vond snel zijn ritme k in de rest van de partij boven zijn tegenstander lit (15-9,15-0 en 15-5). )e hegemonie van Neerlands beste biljarter had ook voor die [male niet één keer gewankeld. )ezegetocht voor eigen publiek tegen twee mindere go- len, bracht hem zaterdagavond oorbij zijn grote rivaal brbjom Blomdahl en op de slot 's twee relatieve outsi- iers. De Deen Haack Sörensen bleek niet meer dan een subtopper in het circuit en geen partij voor Jaspers (3-0). Filipos Kasido kostas, de wereldkampioen bij de junioren, was vorig jaar op het grote WK ook al finalist, maar kon toen Sayginer niet be dreigen en nu Jaspers nog min der. Voor Jaspers was het zijn tweede titel na die van Saint Etienne in het jaar 2000. Twee keer won hij ook de wereldbe ker in het profcircuit, dat daar na over de kop ging. De ontla ding in Rotterdam was groot, omdat Jaspers dit seizoen niet zijn beste jaar als prof beleefde. „Ik heb veel finales verloren", rekende hij voor, „en was erop gebrand om hier te schitteren." Hij werd ook nog eens geholpen door het grillige toernooiver- loop, waarbij vier grote kansheb bers (Sayginer, Sanchez, Caudron en Zanetti) al sneuvel den in de voorronden. „Ik kwam hier zaterdag binnenlopen en wist niet was ik zag", zei Jas pers, die door die ontwikkelin gen alleen Blomdahl nog op zijn weg kreeg. Het gevecht tussen de twee teno ren was uitermate boeiend en van hoge kwaliteit. Jaspers kwam met 1-0 voor, verspeelde het tweede setje en sloeg toen on berispelijk toe: 3-1 met moyen nes van 1.964 voor Jaspers en 1.851 voor Blomdahl. „Ik had het gevoel dat ik mijn beste biljart speelde", verzeker de Blomdahl later. „Het was al leen nog niet goed genoeg om te winnen, want Jaspers maakte het af op karakter. Hij verdien de het daardoor ook om kam pioen te worden." „En winnen van Blomdahl geeft me zo veel moraal, dat ik daar na op een wolk speelde", zei Jas pers. „Ik voelde haast geen span ning meer, zo zelfverzekerd en geconcentreerd was ik. Toen het licht twee keer uitviel, heb ik ge vraagd om door te spelen. Ik wil de het zo snel mogelijk afma ken, daarom hebben we met half licht gespeeld." Bekroning De wereldtitel is nog maar eens een bekroning van een toch al rijke carrière. Jaspers heeft zich vanaf 1986 gespecialiseerd in het driebanden, nadat hij WK-fi- nale Ceulemans en Kobayashi op een WK-finale tegen elkaar had zien spelen. „Ik heb op die dag tegen mezelf gezegd: nu ga ik me helemaal op driebanden storten." In de nadagen van Ceulemans kwam de nieuwe generatie aan de macht. Blomdahl, Sayginer, Jaspers, Caudron en Sanchez voeren nu de ranglijst aan. Na Rotterdam is Jaspers de enige van die vijf die in de laatste tien jaar twee keer de wereldtitel ver overde. De bedreiging voor die topvijf wordt in de komende jaren voor al uit Turkije en Griekenland verwacht. De Turken, die Saygi ner als grote voorbeeld zien, be horen met de Europese kam pioen Coclu, Tasdemir en Yüksel al 'tot de sterkste biljart- landen in de wereld. „Dat wordt alleen nog maar beter", zei Sayginer in Rotter dam, waar hij zelf door een on handige misser in de voorron den niet tot het eindgevecht kon doordringen. „Wij hebben in al leen in Istanbul al 7000 biljart clubs en in heel Turkije 70.000 biljarttafels. Het is na voetbal en basketbal de populairste sport." De Griekse invasie dateert pas van de laatste drie jaar. Filipos Kasidokostas, zoon van een Atheense vis verkoper, wordt veruit als het grootste talent gezien. Nikos Polychronopou- los, die onder andere Jean Paul de Bruijn uitschakelde, drong door tot de halve finale en met Kostas Papakonstantinou haal den de Grieken op dit WK met drie man de laatste acht. Ze blinken uit in vechtlust. Zo kwam Kasidokostas over het he le toernooi twee keer terug uit een kansloze 2-0-achterstand en overleefde hij zes keer een machtbal, voordat hij gisteren in de finale stond. BRUSSEL - De Belgische veldrijder Mario de Clercq zal binnenkort bij het gerecht van Kortrijk worden verhoord wegens het bezit van dopingproducten. Bij een huiszoe king, vorig jaar, werden flacons in beslag genomen waar in het groeihormoon Somatropine zat. Dat schreven zater dag de Belgische kranten het Nieuwsblad en Het Volk. Het parket van Kortrijk wil geen commentaar geven en bevestigde alleen maar dat het onderzoek tegen oud-we reldkampioen De Clercq nog niet is afgerond. De advo caat van de veldrijder bevestigde dat er een nieuw ver hoor komt. ANP/Belga ABENSBERG - Kenamju is er niet in geslaagd de finale van het toernooi om de Europa Cup judo te bereiken. In het Duitse Abensberg verloor de titelverdediger zaterdag in halve finale tegen Yawara Newa uit Sint Petersburg beide partijen: 2-5 en 3-4. Kenamju eindigde daardoor als derde. De Russen, die de beste judoka's uit het land heb ben verzameld, waren in de finale veel te sterk voor de Turkse kampioen BBSK Istanbul: 13-1. De Haarlemse punten kwamen in de eerste confrontatie op naam van Guillaume Elmont. de teruggehaalde Maarten Arens en Ruben Houkes. ANP MEERLE-HOOGSTRATEN - Jeroen Blijlevens keert vol gend jaar terug in het wielerpeloton als assistent-ploeglei der. De Brabantse sprinter, die dit jaar zijn loopbaan beëindigde, heeft een eenjarig contract getekend bij de se- mi-professionele ploeg Eurogifts.com. Blijlevens (32) gaat functioneren naast ploegleider Arthur van Dongen, waar- iun onder meer Johnny Hoogerland uit Yerseke rijdt. De ploeg, een vervolg op Van Hemert Groep, mikt erop vol gend jaar deel te kunnen nemen aan de grotere West-Eu- ropese wedstrijden als de Omloop Het Volk en Kuur- ne-Brussel-Kuurne. ANP AARHUS - Yao Jie heeft in Aarhus de finale van de Open Deense badmintonkampioenschappen verloren. De Neder landse (27) verloor de eerste game van haar voormalige landgenote (11-9) Xie Xingfang, won vervolgens de twee de (8-11) en moest de derde game wederom afstaan, 11-7. Yao Jie leed daarmee haar tweede nederlaag in een finale in een week. Vorige week zondag verloor ze de eindstrijd van de Dutch Open. Toen was de voormalige Chinese Pi Hongyang te sterk. Voor die nederlaag nam Yao Jie in De nemarken revanche, aangezien ze Pi in de halve finales versloeg. ANP SEPANG - Andrea Dovizioso is gisteren in Sepang (Malei sië) wereldkampioen in de 125cc wegracen geworden. Daniel Pedrosa werd vrijwel zeker van de wereldtitel in de 250cc en Valentino Rossi nam een optie op prolongatie van zijn wereldtitel in de MotoGP danzij zijn zevende sei zoenszege. Aan de zijlijn behaalde de 19-jarige Braban der Raymond Schouten op Honda met de negentiende plaats zijn beste resultaat in de 125cc in dit seizoen. ANP Dertiende zege Schumacher SUZUKA - Michael Schu- uacher heeft zijn dertiende zege in het formule 1-seizoen be taald. Ie Duitser won in Suzuka in en Ferrari de Grote Prijs van lapan. Zijn broer Ralf werd in Williams tweede. De Engels- n Jens Button kwam in een lar-Honda om als derde over de treep Kichael Schumacher had eerder het seizoen zijn zevende we- ddtitel al veroverd. ANP SARAJEVO - De Nederlandse lafeltennisvrouwen zijn bij kwa lificatiewedstrijden voor het EK in Aarhus (Denemarken) op de •tode plaats geëindigd. k ploeg van de Middelburgse bondscoach Peter Boon won van en Bosnië en verloor '^Spanje en België. Hederland gaat daardoor vol- jaar april in Aarhus van &rtin de tweede divisie. sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Iel: 0113-315640 Pax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Fr'ts Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pex: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: Dick Jaspers kust zijn keu nadat hij voor de tweede keer wereldkampioen driebanden is geworden. foto Robert Vos/ANP door Gerrit Hendriksen INDIANAPOLIS - Marleen Veldhuis heeft een bronzen medaille behaald op de we reldkampioenschappen korte- baan in Indianapolis. In de finale van de 100 meter vrije slag zwom zij naar de derde plaats in 53,88. De Australische Libby Lenton won het goud (52,67), de Zweedse Josefin Lill- hage tikte als tweede aan in 53,56. Chantal Groot werd ze vende in 54,93. Veldhuis keerde nog als tweede, vlak achter Lenton. De laatste twee baantjes kon ze het tempo niet vasthouden. Daarvan pro fiteerde Lillhage. De Nederland se bleef ruim boven haar per soonlijk record (53,41), dat ze bijna een jaar geleden zwom bij het EK in Dublin. Daar ver scheen ze beter voorbereid aan de start dan in Indianapolis. De piek lag dit seizoen natuurlijk in Athene. Op de 50 vlinder kwam allroun- der Nicolien Schreuder te kort voor een plaats op het podium. Ze eindigde als zesde in 26,94. De Amerikaanse winnares Jen ny Thompson was ruim een se conde sneller (25,89). Bij de man nen slaagde Bastiaan Tammin- ga er op dit nummer niet in de fi nale te halen. Hij eindigde in de halve eindstrijd als vijftiende (24,07). Hoogtepunt op de derde dag was het wereldrecord van de Au stralische vrouwen op de 4x100 meter wisselslag. Sophie Ed- dington, Brooke Hanson, Jessi ca Schipper en Libby Lenton legden de estafette af in 3 minu ten en 54,95 seconden, 83/100e onder de oude toptijd (3.55,78) van Zweden in Moskou 2002. Ook de Amerikaanse ploeg bleef met 3.55,68 onder het oude re cord. De 11.488 toeschouwers in het Conseco Fieldhouse, het huis van de basketballers van de In diana Pacers, klommen op de banken voor Jenny Thompson. De 31-jarige zwemster behaalde in het mobiele zwembad op de 50 vlinder haar vijftiende gou den medaille op een wereldtitel strijd. Ze neemt na dit WK af scheid en hervat haar studie me dicijnen. Pan-Am Games Zeventien jaar geleden debuteer de Thompson in Indianapolis in de Amerikaanse ploeg op de Pan-Am Games. Sindsdien won Jenny Thompson won haar vijftiende gouden medaille op een WK en nam daarmee afscheid van de zwemsport. ze twaalf olympische medailles, waarvan acht goud, en 76 me dailles in internationale wed strijden. In haar schaduw zwom haar landgenote Kaitlin Sandeno naar haar vierde goud. Ze won de 400 meter vrije slag. Donder- foto Patrick B. Kraemer/EPA dag opende Sandeno de titel strijd met drie keer goud in een tijdsbestek van 75 minuten ANP door Leo van de Ruit ST. ANDREWS - Hoe er in golf voor iedereen altijd hoop is, be wees Rolf Muntz. De oudste Ne derlandse professional op de Eu ropese Tour kende een rampjaar maar in de slotfase ging hij plot seling „waanzinnig goed spe len." Zó goed dat hij met zijn twaalf de plaats in het Dunhill Links Championship 58.645 euro ver- diende en opklom maar een veili ge positie voor het behoud van zijn spelerskaart voor volgend jaar: 111e met 147.769 euro. De beste 115 krijgen een nieuw jaar speelrecht. „Ik had het graag nog ietsje beter gedaan", sprak de in woner van Brasschaat na zijn vierde ronde met 71 slagen, „dan was ik helemaal veilig geweest. Ik ben nu genoodzaakt om in de toernooien van Mallorca en Madrid nog een uitslag neer te zetten om zeker te zijn.. Zo goed als ik nu speel, heb ik daar alle vertrouwen in." De Schotse winnaar Stephen Gallacher versloeg in de play-off de Noord-Ier Graeme McDowell. Voor de bijna 30-jari- ge Gallacher was het de eerste zege in tien seizoenen als be roepsspeler. Rondje 66 Op de laatste dag was Maarten Lafeber de beste Nederlander met een rondje 66. Hij steeg naar de 23e plaats in het eind klassement (goed voor 39.677 eurro) en ging Robert-Jan Derksen, die 44e werd, nog voor- bij. Derksen wil zich nog plaatsen voor de Volvo Masters, het bonustoernooi in Valderrama van de beste 60 op de jaarrang- lijst. Met 18.580 euro voor de 44e plaats kwam hij 61e te staan. Met een mooie uitslag op het toernooi in Madrid is hij bin nen. ANP van onze sportredactie WORTEGEM-PETEGEM - De veldrittoppers hebben zich bij de eerste grote wedstrijd van dit seizoen laten verrassen door een onbekende Tsjech. De 28-jarige Zdeniek Mlynar sprintte giste ren in Wortegem-Petegem naar de eerste zege in de wereldbe ker. Op het razendsnelle parkoers versloeg hij de Belgen Sven Vanthourenhout en Mario de Clercq. Camiel van den Bergh was de beste Nederlander. Hij fi nishte als achtste, net voor Ri chard Groenendaal. Mlynar toonde in 1995 al zijn po tentie als veldrijder door in Eschenbach de wereldtitel bij de junioren te pakken. De afge lopen jaren koos hij echter voor een loopbaan op de weg. Het veldrijden bleef trekken en daar om keerde hij dit seizoen terug in het veld. Als eerste Tsjech ooit bracht hij een race uit de wereldbeker op zijn naam. De Nederlandse troef Richard Groenendaal kwam halverwege de koers op achterstand nadat hij verstrikt was geraakt in het stuur van een tegenstander. Dankzij een van de vele valpar tijen kon hij terugkeren aan het front. „Dat was het enige gelukje dat ik had vandaag. In de laatste ronde ben ik niet meer bij de eer ste tien weggeweest maar ik had geen kracht meer om mee te sprinten. Behalve de bloemen voor de ze ge kreeg Mlynar ook de trui als aanvoerder van de ranglijst van de UCI. In de nieuwe opzet van de wereldbeker zijn het tricot en het klassement voor de cy clus vervangen door een trui voor de nummer een van de ran king. De aanvoerder van de lijst mag zich na afloop van het sei zoen de beste renner van 2004-2005 noemen. Alle wed strijden tellen mee. Zaterdag won de Belg Ben Ber den de internationale veldrit in Harderwijk. Na ruim een uur wedstrijd bleef hij zijn landge noot Bart Aemouts zeven secon den voor. De Nederlander Maar ten Nijland eindigde als derde. Richard Groenendaal werd als vijfde geklasseerd. Hij had ruim een halve minuut achterstand op Berden. ANP van onze sportredactie BRUSSEL - De Koninklijke Bel gische Atletiek Bond heeft gis teravond zijn spijt betuigd over het incident in de slotfase van de marathon van Brussel. De Ke- niaan John Ekiry Kelai raakte in het zicht van de finish de weg kwijt. Hij won uiteindelijk wel. Kelai draafde achter de moto ren aan die hem vergezelden. Die reden alleen niet naar en over de finishlijn maar bogen iets eerder van het parkoers af. De Afrikaanse atleet kwam daardoor achter het Brusselse stadhuis terecht. Na enig zoe ken vond Kelai nog bijtijds de eindstreep, al passeerde hij die van de verkeerde kant. „Een spijtig misverstand tussen de seingevers en de motoren. Dit heeft ertoe geleid dat de kop loper buiten het parkoers is te rechtgekomen, zodat zijn aan komst in verwarring is geëin digd. De KBAB en iedereen die zich heeft ingezet om deze dag te doen slagen betreuren dit ten zeerste", liet de bond weten. De Keniaan Evans Rutto heeft zijn titel van de marathon van Chicago geprolongeerd. Rutto was de snelste met de tijd van 2 uur, 6 minuten en 16 seconden. De 26-jarige Rutto liep zijn der de marathon en opmerkelijk ge noeg won hij ze allemaal. Bij de vrouwen won de Roemeense Constantina Tomescu-Dita in 2.23.44. De Keniaan Willy Cheruiyot won gisteren de marathon van Eindhoven. Hij finishte in 2.09.18. Cheruiyot (37) won er voor de vierde keer. Zijn landge noot Philip Singoei werd op bijna een minuut tweede. Bij de vrouwen was er Neder lands succes. Annelieke van der Sluys won de marathon in 2.37.33. ANP/AFP/Belga KONKA. MlNCm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17