Paria's worden weer helden PZC Roep om Stam wordt luider Wondergoal Beckham, deceptie voor Italianen Bart Goor wil fluim liefst weer intrekken John schiet Jong Oranje naar winst Tsjechen voorkomen crisis met 1-O-overwinning op Roemenië DFB ontslaat keeperstrainer Mait Ariel Ortega mag weer aan de slat Gorré op proef bij De Graafschap Marcel Desailly bouwt af in Qatai Argentinië en Brazilië halen beide flink uit Finnen aan kop ranglijsl Van der Meyde scoort voor Inter maandag 11 oktober 2004 SKOPJE - Zo moeizaam als het grote Nederlands elftal het in Skopje had, zo simpel stak Jong Oranje zaterdag drie punten in de knip. De talenten van Foppe de Haan hadden geen enkele moeite met hun leeftijdgenoten van Macedonië en wonnen door twee doelpunten van Collins Jo hn met 2-0. De marge van twee goals was nog een schamele afspiegeling" van de verhoudingen in een duel dat zich afspeelde in een bijna aandoenlijke ambiance. Spelers als John en Robin van Persie, beiden uitkomend in de Engelse Premiership bij Fulham en Ar senal, keken hun ogen uit in het bouwvallige stadion met één be-, tonnen tribune, een wand van golfplaten en een ruïne achter één van de doelen. De beide Engelandvaarders wa ren tegelijk ook de meest opval lende spelers bij het belofteteam van de KNVB. John maakte niet alleen de twee Nederlandse tref fers, hij zorgde in zijn eentje voor vrijwel alle gevaar voor het Macedonische doel. En aanvoer der Van Persie is het niveau van Jong Oranje duidelijk aan het ontgroeien. De voetballer van Arsenal koos zaterdag zijn mo menten wel heel nadrukkelijk uit, maar als de Rotterdammer zich met het spel bemoeide, kwam er onmiddellijk vaart en dynamiek in de wedstrijd. Het was ook een samenwerkings verband tussen John en Van Per sie dat voor rust tot het eerste doelpunt leidde. Een schot van de eerste werd nog gestopt door de Macedonische goalie Filip Madzovski, John pikte de re bound op en scoorde. De tweede Nederlandse goal dankte Oranje aan goed doorzetten van de ex-speler van FC Twente, die met een acrobatische actie op nieuw succesvol was. Het doelpunt van John was één van de spaarzame hoogtepunten van de tweede helft, die steeds nadrukkelijker doodbloedde. Bij Jong Oranje debuteerde Mou- nir El-Hamdaoui. De spits van eerstedivisionist Excelsior speel de als linksbuiten geen gelukki ge wedstrijd en werd een kwar tiertje voor tijd gewisseld. GPD door Leon ten Voorde PRAAG - Het is bijna niet te ge loven, maar de ploeg die in de voorbije zomer heel Europa be toverde, stond er in eigen huis de laatste tijd akelig slecht op. Zaterdagavond tegen Roemenië beten de geplaagde Tsjechen ein delijk van zich af (1-0). Dit tot grote opluchting van de nieuwe aanvoerder Tomas Galasek. Hij voelde de buitenwacht prik ken, hard en genadeloos. Tomas Galasek wist dat ontsnappen niet meer mogelijk was voor hem en zijn ploegmakkers. De pers had geoordeeld en het volk had er mee ingestemd: geen ex cuses en geouwehoer, maar re sultaten! Die eis hing de afgelo pen dagen als een donderwolk boven de Tsjechische ploeg en daarom viel de bevrijdende lach op het gezicht van Galasek za terdagavond ook zo goed te be grijpen. De verdiende winst op de tegen vallende Roemenen - hoe moei zaam ook tot stand gekomen - drukte alle frustratie en" irritatie weer even onder de oppervlakte. „Nu kunnen we de komende da gen tenminste weer rustig over straat in Praag", vatte Galasek de collectieve opluchting sa men. Galasek was de eerste om te er kennen dat het spel van Tsje chië nog ver verwijderd was ge bleven van de opperste graad van perfectie. Maar de stijlprijs kon hem gestolen worden. Die was vorige maand tegen Oranje al opgehaald en daar was in ei gen land niemand vrolijk van ge worden. „Goed voetbal was bijna niet mogelijk na alle toe standen", oordeelde Galasek. „De druk op het elftal was onge looflijk groot, dit heb ik nog nooit meegemaakt." De midden velder van Ajax sprak na afloop nog eens zijn verbazing uit over de immense kritiek die de Tsje chische ploeg in de aanloop naar het duel tegen Roemenië over zich uitgestort had gekre gen. „Eerlijk gezegd begrijp ik er nog steeds niets van, In de zo mer bij het EK waren we nog een fantastisch elftal, maar na de nederlaag tegen Nederland deugde er opeens niets meer van ons. De pers had het over een cri sis, hoewel wij in Amsterdam heel goed speelden met een elf tal dat verre van compleet was. Vervolgens kwam daar nog het gedoe met Nedved overheen, een jongen die altijd klaar heeft gestaan voor zijn land, maar na zijn afscheid in de media werd neergezet als een verrader." In die sfeer van onrust en vijandig heid werd de onomstreden Gala sek door bondscoach Karei Brückner naar voren geschoven als de nieuwe leider van de ploeg. Mooi was het gesprek een dag voor de wedstrijd in het spe lershotel tussen de twee, waarin Brückner aangaf dat de affaire Nedved nog altijd knelt bij hem. Logisch, want door het wegval len van de kleine geweldenaar is de ziel uit 'de familie' gerukt, zo bleek ook tegen Roemenië. Het is ook niet voor niets dat Gala sek overweegt om binnenkort nog eens in gesprek te gaan met Nedved. Pas als de vormgever te rugkeert, kan Tsjechië weer hele maal zichzelf zijn. De enige speler die tegen de Roe menen prachtige herinneringen ophaalde aan het swingende elf tal in Portugal, was aanvaller Milan Baros, in het dagelijkse le ven nota bene reserve bij Liver pool. Die techniek, die versnel ling, die kracht; alle ballen op Baros, zou je de Tsjechen willen meegeven. „Hij was met afstand de beste man op het veld", vond ook Galasek. Verder oogde het spel van Tsje chië gehaast, verkrampt, slor dig. Het is dat Roemenië de angst bij de superieur geachte te genstander te laat in de gaten had, anders was de ploeg van TEHERAN/FRANKFURT - De Duitse voetbalt, (DFB) heeft oud-doelman en keeperstrainer Sepp na zestien jaar dienst ontslagen. De sluitpost die in if met Duitsland wereldkampioen werd, is wegge^ naar aanleiding van een interview. Maier koos daarin partij voor keeper Oliver Kalm diens rivaliteit met collega Jens Lehmann. Maier had het vraaggesprek met dagblad Bild in grove bewooni gen laten weten dat Lehmann kansloos was in de conn rentiestrijd met Duitslands vaste keeper Kahn. Voormalig international en doelman Andreas Köpkeis beoogde opvolger van Maier, die in 1988 in dienst tj van de DFB. Gisteren maakte de DFB het ontslagbeke net na terugkomst uit Teheran, waar WK-orgams1 Duitsland (2006) een vriendschappelijk duel met Irani gewonnen (0-2). De nieuwkomers Ernst en Brdaric maakten voorllOj toeschouwers in het Azada-stadion de doelpunten, 8 der won Duitsland onder Klinsmann met 3-1 van Oosti rijk en speelde de vice-wereldkampioen gelijk tegeni reldkampioen Brazilië (1-1). ANP/AFP/DPA Milan Baros, slechts bankzitter bij Liverpool maar uitblinker namens de Tsjechen tegen Roemenië, vecht een kopduel uit met de Roemeen Cosmin Barcavan (rechts). foto David W. Cerny Brückner op weg naar het WK serieus in de problemen geko men. Nu was een benutte straf schop van Jan Koller in de eer ste helft voldoende om de achter volging op Roemenië, Finland en Nederland in gang te zetten. „Tsjechië doet weer mee", glim lachte Gal sek nog eens. „En dat het spel niet geweldig was... ach, dat zegt de mensen hier niks. In Tsjechië gaat het alleen om het resultaat, de rest interes seert niemand." En dus zijn de paria's in de kranten van vrij dag vandaag" weer de helden van nu. GPD ROSARIO - Ariel Ortega mag na anderhalf j schap eindelijk weer gaan voetballen. De club Newell's Old Boys heeft met Fenerbahce"een koord bereikt over de transfer van de 86-voudiginten tional. De Fifa, die hem al een voorlopige licentie hadj geven, stemt in met een afkoopsom van 3,5 miljoen ei De Turkse club nam de dertigjarige aanvaller indezoe van 2002 voor 7,5 miljoen dollar over van River Platei kon echter niet wennen in Istanbul en besloot na vriendschappelijke interland tegen Nederland begin20 niet terug te gaan. De Fifa schorste Ortega wegens 'desertie' en veroordeelde hem tot betaling van elft joen dollar wegens contractbreuk. Fenerbahce vond Pierre van Hooijdonk overigens een meer dan waant vervanger. ANP/RTR DOETINCHEM - Dean Gorré traint vanaf vandaag- proef mee bij De Graafschap. De 34-jarige middenvel! zit zonder club en wil zich volgens technisch directe Ron Olyslager in Doetinchem bewijzen. Gorré speelde in het verleden voor onder meer noord, FC Groningen en Ajax. In 1999 vertrok hij naarE geland. Blackpool was daar zijn laatste werkge» „Dean is een goede speler en hopelijk pikt hij zijn oude; veau vanuit zijn Ajax-tijd weer op. Dan kan hij eens grote versterking voor ons elftal betekenen", aldusOljs ger op de website van De Graafschap. ANP DOHA - De voormalige wereld- en Europees karapit van Frankrijk Marcel Desailly (36) begint in het oliesta je Qatar aan zijn laatst voetbalavontuur. Hij tekende» dag een contract bij Al-Gharafa. Na het EK voetbal Portugal stopte Desailly bij de nationale ploeg met iir taal 116 interlands achter zijn naam. De verdediger® ook niet verder bij Chelsea, waar hij in zes jaar 222 da speelde. In Qatar treft hij in de competitie Al Rayyan, ploeg van Frank en Ronald de Boer. ANP/SID van onze sportredactie SANTANDER - „Het was er uit voor ik het wist." 'Het' is de fluim en 'ik' is Bart Goor. De aanvoerder van België, voetbal ler van Feyenoord, spuwde za terdagavond in de WK-kwalifi- catie-interland tegen Spanje naar Xavi en werd meteen van het veld gestuurd. De Belgen speelden toen al met tien man, want Deflandre had al rood ge zien. Een zware schorsing dreigt voor Goor, die zijn Rode Duivels in Spanje met 2-0 (doelpunten Lu- que en Raul) tënonder zag gaan. Tegen Servië moet volgende maand (17 november) worden gewonnen, want België mag thuis geen punten meer verlie zen. „En net die belangrijke wedstrijden zal ik missen", treurde Goor. „Hopelijk krijg ik een milde straf." Bart Goor die naar zijn tegenstander rochelt. De Feyenoord-middenvelder was er zelf ook een beetje van ge schrokken. „Zo zit ik niet in me kaar", zuchtte hij. „Waarom ik BUENOS AIRES - Brazilië heeft de leiding behouden in de WK-kwalificatie in Zuid-Ameri- ka. De wereldkampioen was in Maracaibo te sterk voor gast heer Venezuela: 5-2. Kaka (2), Ronaldo (2) en Adriano teken den voor de Braziliaanse doel punten. In de laatste tien minu ten scoorde Venezuela twee keer tegen door Moran. In Buenos Aires kwam de Argen tijnse ploeg niet in gevaar tegen Uruguay: 4-2. Bij rust leidden de Argentijnen met 3-0 door treffers van Gonzalez, Figueroa en Zanetti. Nadat Figueroa de thuisploeg op 4-0 bracht, deed Uruguay door Rodriguez en Che- vanton wat terug. In La Paz versloeg BoÜvia de Pe ruaanse ploeg met 1-0 door toe doen van Botero. Colombia en Paraguay speelden in Barran- quilla gelijk: 1-1. Door de resul taten behield Brazilië de leiding met negentien punten uit negen wedstrijden. Argentinië volgt op één punt. ANP het dan deed? Pure frustratie, heb geen enkele andere verf ring. Het was een heel dn reactie. Voor ik het wist, 1 het er uit. Als het kon, zot het opnieuw willen intrekka, Goor raakte Xavi niet ,D was niet eens de bedoeling. niet. Hij stond op vier metern me, ik kon hem niet eensraii Ik spuwde ook niet in zijn rit ting. Maar dat telt niet. h altijd een voorbeeld geweest! terdag was ik dat niet.Den toont zich zelden mild als 1 gaat om een vergrijp als spuf Mihajlovic kreeg acht weke Koller werd voor vijf speè gen geschorst. Het zou ku® dat Goors WK-kwalificatieai opzit? „Ik hoop van met, dam een ramp zijn", zuchtte Goj „Ik besef dat ik de ploeg ini steek laat." GPD HELSINKI - Het natie» team van Finland heeft za» dag de derde overwinning? boekt in de race om kwalilic® voor het WK voetbal geb® Armenië werd in Helsinki® 3-1 verslagen. De tegenstander van Oranje^ woensdag voert nu samen® Roemenië de ranglijst aar. - groep 1. De stand vertekent® ter, de Finnen haalden evöj de Roemenen negen punten® vier wedstrijden, Ned®" (vier punten) en Tsjechië F punten) kwamen nog maart" keer in actie. De Scandinaviërs namen tf Armenië al voor rust J 2-1-voorsprong, dankzij punten van Kuqi en Eren# Shakhgeldyan maakte defefi treffer voor de Armeniers 'i voor tijd was het opnieuw W die tekende voor de eindst^ 3-1. Voor Kuqi kreeg de land met Armenië een bijzon tintje. De speler van M Town zat oorspronkelijk®*1' de selectie van de Finse bor coach Antti Muurinen. DO®» blessure van aanvaller M' werd hij alsnog opgeroepen betaalde het vertrouwen met twee goals. Bij de Finnen had HJV veen-speler Vayrynen eenbs- plaats. ANP Ik vind het prima dat het plezier te rug is hij het Nederlands elftal en ik vind het ook goed dat er tijdens de trai ningen veel wordt gelachen, maar van alle goede bedoelingen komt voorlopig weinig terecht. Het is leuk als je roept dat je dominant wilt zijn, maar tegen Macedonië kwam daar dus niks van te recht. Ik vond dat Nederland heel naïef speel de. Verdedigend was het niet geweldig en dan druk ik me nog zachtjes uit. De Jong deed het nog niet zo slecht, maar de rest was onder de maat. Boulahrouz was in verdedigend opzicht redelijk, maar was opbouwend helemaal niks. Bouma was dramatisch, die stond voortdurend voor de laatste linie, in plaats van erachter. Ik snap trouwens niet waarom hij erin stond. Van Basten had beter voor Van Bronckhorst kunnen kiezen. Die speelt bij Barce lona de pannen van het dak. Cocu komt op dit moment tekort. Hij is geen leider. Misschien is dat te wijten aan de blessure die hij heeft gehad, maar het zal toch ook te maken hebben met het feit dat hij met PSV niet in de beste competitie van Europa speelt. Na die 2-1 had Oranje de wedstrijd op slot moeten gooien, maar daar misten we dus de klasse voor. In dat opzicht wordt de roep om een echte verdediger, een echte leider luider. Het wordt tijd dat Jaap Stam terugkeert. Niet alleen verdedigend was Nederland zwak, ook op het middenveld was het niet best. Je mag je zo langzamerhand zorgen maken over de ontwikkeling van bepaalde spelers. Sneijder heeft wel een grote mond, heeft één fantas tische wedstrijd tegen Schotland ge speeld, maar daarna heeft hij niks meer gepi*esteerd. Verder viel Van Hooijdonk mij in de spits tegen. Soms had ik het idee dat hij zich verstopte. Hij was zelden aan speelbaar. Hij had in de rust al gewis seld moeten worden. Het is natuurlijk achteraf makkelijk praten, maar misschien was het toch verstandiger geweest om Kluivert te selecteren. Hij is balvast in de kleine ruimte en dat had je tegen een ploeg als Macedonië van pas kunnen komen. Ik vond trouwens dat Macedonië een prima indruk maakte. Je zou niet zeggen dat die ploeg 92e op de wereld ranglijst staat. Er zat heel veel passie in het team. Elke tweede bal was voor Macedonië. Wat dat betreft moet Nederland nu het ergste vrezen. Fin land, de volgende tegenstander, heeft namelijk nog een betere ploeg. Dennis de Nooijer van onze sportredactie MANCHESTER - Een wonder schone treffer van David Beck ham, een afgang voor Portugal (2-2 tegen Liechtenstein) en een deceptie voor Italië (0-1 tegen Slovenië). Dat waren de opval lendste zaken op een lange voet balavond met kwalificatiewed strijden in heel Europa voor het wereldkampioenschap in 2006 in Duitsland. De voetbalfans konden zich za terdagmiddag op Old Trafford, de thuishaven van Manchester United, weer eens vergapen aan hun idool Beckham. De voorma lige spelmaker van de Mancu nians, thans in dienst van het veelgeplaagde Real Madrid, speelde met het Engelse elftal in de voor hem zeer vertrouwde omgeving tegen Wales (2-0). Hij maakte er een gedenkwaardige middag van. Beckham besliste de wedstrijd, de eerste tussen beide landen in NICE - Internationale heeft za terdag een oefenwedstrijd tegen het Franse Nice met 1-0 gewon nen. Het enige doelpunt van de wed strijd kwam op naam van Andy van der Meyde. De voormalige Ajacied, die bij het Nederlands elftal uit beeld is geraakt, scoor de in de twaalf minuten na rust. ANP twintig jaar, in de 76e minuut op onnavolgbare wijze. Met zijn rechtervoet draaide de aanvoer der van Engeland de bal van 25 meter diagonaal in de boven hoek (2-0). Het was zijn vijftien de treffer in zijn 76e interland. Lampard had al in de vierde mi nuut de score geopend met een van richting veranderd schot. Ziekenhuis Voor Beckham verliep de voet balmiddag in Manchester niet helemaal voorspoedig. Door een gele kaart is hij geschorst voor de komende WK-kwalificatie- wedstrijd in en tegen Azerbeidz jan. Bovendien moest hij na de wedstrijd naar een ziekenhuis in Manchester om zijn pijnlijke borstkas te laten onderzoeken. 'Becks' raakte in de slotfase ge blesseerd na een botsing met ver dediger Thatcher. Volgens een woordvoerder van de Engelse voetbalbond heeft Beckham een haarscheurtje in een rib opgelo pen. Het is nog onduidelijk hoe lang hij uit de roulatie is. Griekenland Griekenland wacht in groep 2 nog op de eerste zege. De Euro pees kampioen moest zaterdag in Kiev in de derde groepswed strijd tegen Oekraïne genoegen nemen met 1-1. Daarmee kwam de ploeg van bondscoach Rehha- gel ook nog goed weg. Invaller Tsartas bracht in de 81e minuut de gelijkmaker op zijn naam, na dat Sjevtsjenko de thuisploeg kort na de rust op voorsprong had gebracht. Portugal blameerde zichzelf in Vaduz met een gelijkspel tegen voetbaldwerg Liechtenstein: 2-2. Bij de rust leidde de finalist bij het Europees kampioen schap nog met 2-0 dankzij tref fers van Pauleta en een eigen doelpunt van Hasler. In de twee de helft geloofde Portugal het wel. Burgmeier en Beek profi teerden van de mentale en fysie ke verslapping bij de bezoekers. Met zeven punten uit drie duels ligt Portugal in groep 3 nog wel op koers in de kwalificatiereeks voor het wereldkampioenschap 2006 in Duitsland. Liechten stein, dat in de vorige groeps wedstrijd nog met 0-7 verloor van Slowakije, pakte het eerste puntje in een WK-kwalificatie- wedstrijd na twintig nederlagen op rij in acht jaar. Vonlanthen PSV-aanvaller Vonlanthen scoorde in de uitwedstrijd tegen Israël opnieuw voor Zwitser land (2-2). In het voorgaande duel met De Faeroër bracht hij drie treffers op zijn naam. In groep 5 behaalde Noorwegen in de derde wedstrijd de eerste zege. De Scandinavische ploeg won met 1-0 van Schotland. Iversen scoorde in Glasgow uit een strafschop. De Duitser Berti Vogts, bondscoach van Schot land, moest de tweede helft van af de tribune bekijken na een verbale ruzie met de Belgische arbiter Allaerts in de rust. Na twee overwinningen ging Italië in Celje verrassend onder uit tegen het bescheiden Slo veense elftal (1-0). Invaller Ce- sar maakte acht minuten voor tijd het winnende doelpunt. ANP Bostjan Cesar (onder) heeft Slovenië in de slotfase van de ontmoeting met Italië op een 1-0-voorsprong gezet. Hij wordt geknuffeld door zijn ploeggenoten Andrej Komac (boven) en Goran Sukalo. foto Srdjan Zivulovic/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16