PZC Oranje heeft lange weg te gaan Oranje valt technisch door mand DE OCCASIONSHOW VAN HET JAAR Erik Dekker boekt onmogelijke zege AUTOTEAM PRESENTEERT: 14-15-16 OKTOBER. Spelers realistisch en schuldbewust Nederlands elftal komt tegen talentarm Macedonië niet verder dan 2-2 lerwoudgeluid >aat Macedonië veel geld kosten Wereldtitel driebanden Jaspers Lucius vervanger van Boulahrouz Vijfde nederlaag op rij voor Hoek Rabobank leidt in de wereldbeker KIJK OP WWW. AUTOTEAM .NL wil willen blije klanten www.autoteam.nl jdactie: 0113-315640 tf.pzc.nl Snail:redactie@ pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes tertentie-exploitatie: Ken Midden-Zeeland: 0113-315520; %K-Vlaanderen: 0114-372770; bftaal: 020-4562500. maandag 11 oktober 2004 jwr Peter van Duyl SKOPJE - Toen Marco van Bas- len drie maanden terug de tech nische baas van het Nederlands elftal werd, sprak hij van een nieuwe start, van een lange weg en een zwaar traject. Hoezeer de bondscoach de waarheid daar mee in de kern trof, bleek zater dagavond in Macedonië. Tegen elf bloedfanatiekc. maar veelal (nlentarine voetballers kwam Oranje niet verder dan 2-2. Welbeschouwd bleek vorige maand tegen Tsjechië al dat het nieuwe Oranje in het internatio nale topvoetbal een paar stapjes terug heeft moeten doen. De ze ge op de Tsjechen (2-0) was niet [inde laatste plaats gebaseerd op meeval, maar in Nederland groeiden de hoop en het vertrou wen dat Van Basten de ploeg als een soort magiër naar ongedach- lehoogte kon opstuwen Dat het zo simpel niet is, werd nSkopje genadeloos duidelijk. Weinigen hielden er serieus reke ning mee dat Oranje punten zou verspelen, maar de 2-2 paste per fect bij de verhoudingen op het veld. „Macedonië heeft goed ge speeld, wij niet", oordeelde Van Basten. „Dan is 2-2 voor ons he lemaal niet slecht." Ondermaats Het gelijkspel betekende pijn lijk puntenverlies op weg naar het WK in 2006. Vervelender nog was het beroerde spel van de meeste oranjeklanten. Zel den zal Oranje zo slordig heb- |ngespeeld als in Skopje. Bal bezit duurde vaak maar enkele seconden, regelmatig lag het be- ingrijksle onderdeel van het spel na hooguit drie onderlinge lor Henri van der Steen SKOPJE - De Fifa gaai onder roek doen naar de oerwoudgelui den die de donkere spelers van Oranje zaterdag ten deel vielen bij Macedonië-Nederland (2-2). De KNVB deed meteen na het duel zijn beklag bij de waarne mer van de wereldvoetbalbond. De Macedonische voetbalbond boudt rekening met een boete. He' was vooral in de beginfase ran het duel dat het publiek ach hoorbaar tegen Edgar Da- rads en de andere gekleurde spe ten van Oranje keerde. Zoran Nikolovski. persvoorlichter van k Macedonische voetbalbond, Welde na afloop dat de speak- ewas ingeschakeld om de gelui- P® te laten verstommend „Hij «eft enkele keren gevraagd ach te gedragen. Het is de eer ste keer dat dit hier gebeurt. Normaal worden zigeuner-voet tellers uitgefloten, dat is hier echt een groot probleem. Toen *e tegen Engeland speelden, «bben enkele fans een Engelse meegebracht die ze net *°r de wedstrijd in brand sta- ien Daar hebben we een boete jan 25.000 Zwitsers francs 06.000 euro) voor gehad." «nVB-directeur Henk Kesler noemde gisteren hetzelfde be- "rag «We hebben het de waar nemer gemeld. Hel was schanda lig zoals vooral Davids werd be- j*|end Ik heb het in deze con to® als waarnemer van de Ue- a ook eens meegemaakt. Maar doet de Uefa vervolgens: «Qboete van 25.000 francs." e Macedonische bond rekent op een dergelijke boete. Nikolo- «Tenvijl we net de financi ën aan het saneren zijn. De vori- President liet een schuld na J een miljoen euro, inclusief premies van vijf duels van t nationale elftal. Voor het e tegen Turkije vertelde hij «spelers dat ze 5000 euro zou- ?en voor een overwin- hZ ?e,weds'rijct tegen Enge- beloofde hij 5000 euro. pent M i sPelers kregen geen hall UrHjk blijven ze voet- hPt 7 !00r nationale ploeg, ,m°gelijkheid passes alweer bij de tegenstan der. De grootste zondaars waren Wesley Sneijder, Mark van Bom mel, Wilfred Bouma en Romeo Castelen. Na afloop werd druk gespecu leerd over de vraag wat er mis was gegaan. Spits Pierre van Hooijdonk stond te vaak alleen, de aansluiting van de middenvel ders schoot tekort. Maar Van Basten lette op andere dingen. „De meeste spelers waren onder maats. Het was slordig, er was heel veel balverlies. Dan wordt voetbal erg moeilijk, dat heeft niets met tactiek te maken." Over kwaliteit repte Van Basten niet, maar het wordt almaar dui delijker dat het daaraan schort bij het Nederlands elftal. Oranje begon zaterdag met zeven spe lers uit de eigen competitie, die binnen maar vier topduels per jaar spelen. Van de elf die tegen Macedonië begonnen, gelden al leen Edgar Davids en wellicht Edwin van der Sar internatio naal als topspeler. Daar komt woensdag tegen Finland Ruud van Nistelrooij (terug van schor sing) nog bij. Maar als de ont wikkeling van het elftal niet vlot, lijkt de rentree van Claren ce Seedorf een kwestie van tijd. In de voorbereiding op Finland zal de technische staf zich onder meer buigen over de invulling van het middenrif. Zaterdag speelde Wesley Sneijder als cen trale middenvelder met de punt naar achteren, maar niemand was tevreden over de aanslui ting van de buitenste halfspe- lers. Van Basten zei te overwe gen de aanvallende nummer 10 terug te halen om zo de diepste spits uit zijn isolement te verlos sen. Dat kan betekenen dat Rafael van der Vaart Sneijder woensdag aflost in de basis. Als Oranje serieus uitzicht wil houden op het WK kan het zich tegen Finland geen misstap ver oorloven. Het zal beter en se cuurder moeten, bovendien moet Oranje zuiniger zijn op een voorsprong. In Skopje - waar volgens één van de naarste Balkan-tradities weer oerwoud geluiden te horen waren - ver speelde het Nederlands elftal tot tweemaal toe in no-time een zwaarbevochten voorsprong. Twee minuten voor rust nam Oranje de leiding toen de Mace donische doelman Jane Nikolos- ki een hoekschop in eigen doel stompte. Nog voor de pauze sloeg de thuisploeg terug via een counter, die werd besloten door Goran Pandev. Dat scena rio herhaalde zich na de onder breking. Een knappe goal van Dirk Kuijt betekende 1-2, kort daarop zorgde Aco Stojkov na een tegenstoot voor evenwicht. „Een jammerlijk gelijkspel, dat vervelende gevolgen kan heb ben", weet Van Basten. GPD Dirk Kuijt, één van de positieve uitzonderingen in het Nederlands elftal, komt tekort om Macedonië-doelman Nikoloski Jane te kloppen. foto Vlatko Perkovski/EPA door Peter van Duyl SKOPJE - Realistisch en schuldbewust keken de spelers van het Nederlands elf tal terug op het duel met Macedonië. De slordigheden, zo luidde het oordeel, de den Oranje in Skopje de das om en de les voor het treffen met de Finnen (woensdag) was duidelijk. „Als het niet beter wordt, krijgen we het weer moei lijk." Oranje brandde zich aan goedwillende spelers, die hun brood verdienen bij marginale clubs in kleine competities. Het positiespel waarmee Nederland zich vroeger van dit soort opponenten trachtte te ontdoen, kwam in Skopje niet uit de verf. „Het was erg slecht", zei Pierre van Hooijdonk. „Als je zó slor dig speelt, kun je een tegenstander nooit kapot spelen." De lange aanvaller had al snel in de gaten dat Oranje een lastig avondje tegemoet ging. „Zij plaatsten een paar plaagstootjes, wij le den alleen maar balverlies. Dan weet je dat het moeilijk wordt." De speler die het meeste balverlies leed, was Wesley Sneijder. „Ik heb geen lek ker gevoel", was Sneijder eerlijk. „Op een gegeven moment verspeelde ik drie ballen in een minuut. Dan wil je het rus tig aan doen, maar daarna werd ik wei nig meer in het spel betrokken. Na rust heb ik geprobeerd me te herstellen, maar het liep niet goed." Jammer Hoewel Dirk Kuijt met dom balverlies de 2-2 inleidde, onttrok hij zich aan de malaise. Hij forceerde de hoekschop waaruit Nederland 0-1 scoorde en te kende zelf voor de 1-2. „Voor die goal moet ik Ruud Gullit bedanken. Ik heb veel getraind op afwerken. In de top krijg je maar enkele kansen, daar moet je wat mee doen. Daarom is het jammer dat ik die kans voor rust miste." Het matige optreden riep veel twijfel op over de toekomst van het jeugdige team. Maar Oranje predikt rust. Van Hooijdonk: „Dit resultaat zou te den ken geven als we na het duel met Tsje chië zelf euforisch waren geweest. We waren blij, maar moeten niet denken dat we iedereen zo wegtikken. Er moet veel gebeuren voor we zover zijn." Die woorden beloven weinig goeds voor de interland tegen de Finnen. Toch spra ken de internationals hun vertrouwen uit in herstel. Kuijt: „Ik ben blij dat de wedstrijd tegen Finland er gelijk aan komt. We moeten woensdag laten zien dat we een goed elftal hebben." GPD Wielrenner blijft in Parijs-Tours op knappe wijze uit greep van sprinters Hm' Tv,^iemand te gaan." ittfel^mNederiand door Peter van Leeuwen TOURS - Vanaf kilometer 25 reed hij op kop, samen met de laatst overgebleven medevluch ter Goessev werd hij zeven kilo meter voor de streep ingelopen door een select gezelschap. Erik Dekker kón Parijs-Tours logi scherwijs niet meer winnen. Maar logica bestond gisteren in de negende wereldbekerwed strijd niet. Dekker won. „Dit ge looft niemand als je het vertelt", dacht de Rabo-renner ook zelf. Dekker won de 'klassieker van de vallende bladeren' als in zijn beste dagen. Zoals hij in 2000 in het Zwitserse Lausanne de der de van drie ritzeges in de Ronde van Frankrijk boekte met een sprintend peloton op de hielen. De prestatie in Parijs-Tours was nog opzienbarender omdat hij vanaf het begin van de koers in de aanval was. Dekker was de beste renner van de dag, daar over bestond geen twijfel. „Ik heb er geen woorden voor, dit is heel speciaal", stamelde hij na de ruim 250 kilometer tus sen het nabij Parijs gelegen Saint-Amoult-en-Yvelines en de imposante Avenue de Gram- mont van Tours. De emotie was begrijpelijk: Dekker moest na zijn val in Milaan-Sanremo van 2002 lang wachten op een grote overwinning en leed onder de be weringen dat de 'oude' Dekker niet meer bestond. De val, met een heupbreuk als voornaamste gevolg, kostte hem vrijwel het hele jaar 2002, een mysterieuze knieblessure hield hem ook het grootste deel van 2003 aan de kant. Kan een ren ner van 34 jaar terugkeren op het oude niveau na zo veel tegen slag? Die vraag hoorde Dekker de afgelopen maanden te vaak. „In 2000 en 2001 had ik een bij zonder niveau. Dit jaar werd ik vijfde in de Ronde van Vlaande ren en vijfde in Luik-Bastena ken-Luik, dat is dan net-niet." De Tour werd geen succes. Dek ker kwam nooit in de positie mee te strijden om de ritzege, de kritiek frustreerde hem. Een sterk optreden in het Kampioen schap van Zürich werd gevolgd door een tegenvallende Olympi sche Spelen, waarna een val in de GP Jef Scherens een succes vol najaar leek te dwarsbomen. En een week terug stapte Dek ker af bij het WK in Verona. Zijn zege in Parijs-Tours was memorabel. Wie gaf er nog een cent voor de kansen van Dekker nadat hij zeven kilometer voor de streep was ingelopen? Hij was weggeweest in een lange vlucht met zijn landgenoot ROTTERDAM - Dick Jaspers is voor de tweede keer in zijn lange biljartcarrière wereldkampioen driebanden ge worden. De 39-jarige Brabander won gisteren in Rotter dam de finale van het WK met overtuigende cijfers van de Griek Filippos Kasidokostas: 3-0 (15-9 15-0 15-5). Jaspers komt met zijn wereldtitels van 2000 en 2004 op ge lijke hoogte met Rini van Bracht, die zich ook twee keer tot beste driebander van de wereld liet kronen. Hendrik Robijns is Nederlands recordhouder met drie wereldtitels in de jaren dertig. Algemeen recordhouder is de Belg Ray mond Ceulemans met twintig titels, pagina 17 Jaspers geeft titel alle glans NOORDWIJK - Bondscoach Marco van Basten heeft Theo Lucius opgeroepen voor de selectie van het Neder lands elftal. De 27-jarige PSV'er, die nog niet eerder voor Oranje uitkwam, vervangt Khalid Boulahrouz. De verde diger van HSV kreeg tegen Macedonië zijn tweede gele kaart en is geschorst voor het duel met Finland. Kevin Bobson keert niet terug in het trainingskamp in Noordwijk. De linksbuiten van Willem II werd vorige week als negentiende man aan de groep toegevoegd. Van Basten liet na de 2-2 in Skopje al doorschemeren dat hij voor Finland nog iemand zou laten afvallen. HEERJANSDAM - De voetballers van Hoek leden zater dag alweer de vijfde nederlaag op rij. De Zeeuws-Vlaam- se hoofdklasser verloor in en tegen Iieerjansdam met 2-0. In Heerjansdam werd duidelijk dat het elftal van de ge schorste trainer Johan Ballegeer zonder enig vertrouwen speelt. Al na zestien minuten klopte Remco Koremans Hoek-doelman Filip van der Vloet: 1-0. Na de pauze be paalde Christiaan Koremans de eindstand op 2-0. pagina 19 historisch dieptepunt van Hoek TOURS - De Raboploeg heeft na Parijs-Tours de leiding in het ploegenklassement van de wereldbeker. Met alleen de Ronde van Lombardije te gaan, heeft de ploeg twee punten voorsprong op het Duitse T-Mobile. Rabobank nam de kop dankzij de zege van Erik Dekker en de derde plaats van Oscar Freire. In de individuele strijd om de we reldbeker nam Paolo Bettini dankzij zijn zesde plaats de leiding over van Davicle Rebellin. De Italianen zijn zater dag in de Ronde van Lombardije samen met Oscar Freire de enig overgebleven kanshebbers op de eindzege. Erik Dekker kan nauwelijks geloven dat hij in Parijs-Tours de ja gende meute nipt voorblijft. foto Daniel Joubert/RTR Bram Tankink, met de Frans man Berthou, de Italiaan Quin- ziato en de Rus Goessev. De laat ste bleef het langst in zijn buurt. Het waren geen kleine jongens die Dekker bijhaalden: Flecha, de Spaanse winnaar van het Kampioenschap van Zurich, oud-wereldkampioen Astarloa, de Duitser Kessler en de Austra liër Davis. Achter het gezel schap begon zijn ploeg al te rij den voor Oscar Freire, die het in de sprint zou kunnen afmaken. „Ze dachten dat ik erdoor zat, logisch", lachte Dekker. Maai de logica was zoek in Tours. Dekker demarreerde nog maar eens, kreeg Kessler mee, die niet overtuigend overnam. Op 300 meter voor de streep, met de sprinters op komst, deed hij zijn laatste aanval. De Duitser Hon do en ploeggenoot Freire kwa men niet verder dan zijn achter wiel, een onmogelijke zege was een feit. „Ik heb lang gewacht op zo'n grote zege. Je krijgt niet zo heel veel kansen en dit is nor maal gesproken toch eeri sprin tersfestival." ANP Marco van Basten zei: „In aanvallend opzicht hadden we onze dag niet." Dat was waar. In verdedigend op zicht had het Nederlands elftal zijn dag ook niet te gen Macedonië. En mis schien had Van Basten zelf zijn dag ook niet! door Henri van der Steen SKOPJE - Het superieur ge waande Oranje liep zaterdag voor de zoveelste keer in het oos ten van Europa tegen een rela tief kleine tegenstander tegen een zeperd aan. Marco van Bas ten vond de 2-2 in Skopje een meevaller, gezien de offday van zijn ploeg en het goede spel van Macedonië. De vraag is of er niet nog veel meer offdays gaan volgen, gezien de beroerde kwa liteit die Oranje vooral in tech nisch opzicht liet zien. Het defensieve probleem van Oranje is oud, de hoge plaats op de wereldranglijst heeft het elf tal vooral verdiend omdat er al tijd wel een stel superspitsen was. Te veel zelfs om op te stel len! Dat luxeprobleem bestond zaterdag niet. De aanval was zelfs de zwakste linie. Het leek wel een voorhoede uit de eerste divisie. Ook het middenveld, de anders zo balvaste Sneijder voorop, blonk uit in sullig bal verlies en hopeloze passing. Daar kwam een serie defensieve fouten bij, dat de Macedoniërs twee keer de gelegenheid gaf de stand weer gelijk te trekken. Zelfs de zo bewierookte Edwin van der Sar zag er bij de goals niet best uit. Bij de eerste had hij de dieptepass moeten onder scheppen, bij de tweede viel hij knullig naar rechts, om de bal links van zich in de korte hoek tegen het net te horen slaan, Wat was de bijdrage van Van Basten aan de waardeloze avond? De bondscoach frappeer de met zijn keuze om Heitinga op de bank te zetten. Die zou vorm missen. Van Hooijdonk mist naar eigen zeggen de vorm ook. Na een uur werd Van Hooij donk gewisseld, zodat de slotof- fensieftaktiek (waarop weer was getraind, met Kuijt achter Van Hooijdonk) meteen onmoge lijk werd. Merkwaardig. Het lag meer voor de hand Caste len te wisselen, die er tot dan weinig van bakte. Van Basten had nog iets anders kunnen doen. Sneijder was de eerste 25 minuten de vrije man, die werd gezocht en gevonden. Hij pro beerde lijn te krijgen in de op bouw. maar dat lukte niet meer toen Macedonië besloot hem kor ter te dekken. Boulahrouz werd de vrije man, maar die profiteer de niet van de situatie. Hoewel hij het dichtst bij de dug-out speelde en het best coachbaar was. Van Basten had er toen al analyse een verdediger af kunnen halen om een aanvallende middenvel der te brengen Het is niet uitgesloten dat Van Basten voorlopig nog niet 'hard' wil coachen en het kan zelfs zijn dat Van Basten zich straks ont popt als een coach die zijn basis zo lang mogelijk laat staan. Hij wordt ook geconfronteerd met een vervelend feit: zijn ploeg is niet zo goed, vooral technisch niet. Het Oranje van zaterdag had veel spelers die het vereiste balgevoel missen. De tegenstan der combineerde makkelijker. Om die reden moet Van Basten niet te hard worden afgevallen- Hij had in elk geval de intentie om 'vanaf de eerste minuut haast te maken', een loffelijk streven, waar alleen niks van te rechtkwam. Van Basten speelde altijd in elftallen met extreem ontwikkelde technische kwali teiten, hij voetbalde bovendien in een tijd dat kleinere ploegen nog niet zo begaafd waren in verdedigen en in de weg lopen. Dat kunnen ze nu wel. Zie Liech tenstein-Portugal 2-2! GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15