Voord-Beveland gaat op de schop PZC PZC Het water kon staand worden opgeslurpt Moord oplossen op landelijke politiedag Aankondigen van alcoholcontroles lijkt te werken Open dag brandweer Goes drukbezocht ntwerp-plan voor onder meer landgoederen en jachthaven 11 /HI/EIDO LaBan olitie betrapt rankrijders agenda Brand bij Grieks restaurant Zeeuwse sjoelers naar NK Boete voor weglopen na ongeval Bon voor rijden tijdens rijverbod Kampioenschap bloemschikken maandag 11 oktober 2004 ir parmgn van der Werf tSSEN'KERKK - Het nog zo eidse Noord-Beveland wacht gedaantewisseling op zoek ar nieuwe economische activi- ilen. Wonen, natuurbeheer en risme krijgen voorrang. de akkerbouwsector gaat niet goed. Om Noord-Beve- id dat eeuwenlang van deze Injfstak heeft geleefd, toe tst te bieden, moet er iets damenteel veranderen. Ver- lillende plannen zijn daar al ir gemaakt, zoals een visie op Veerse Meer en directe omge- ng Adviesbureau Bosch Slab- gespecialiseerd in land- apsarchitectuur, gaat voor gemeente Noord-Beveland l een stap verder in het nieu- ontwerp-plan getiteld 'groen- auwe slinger'. oor grootschalige akkerbouw lijf; plaats, onder meer in de ilders vanaf Kamperland rich- ng de Oosterscheldekering en >de 'vrij jonge' Spiering- en dekerkepolder bij het Veerse eer, tussen Kamperland en ersdijk. Veel andere polders, neen zone vanaf de inlagen tigs de Oosterschelde-dijk tot nhet Veerse Meer bij Kortge- moeten vooral andere func- s krijgen, als natuur-, wan- en fietsgebied én als woon- fcied. Het behoud van het hui- ge Noord-Bevelandse land- lap staat niet meer voorop, t nieuwe motto is 'een brede ittelandsontwikkeling'. Dat is I trendbreuk met het verle- onderkent adviesbureau >sch Slabbers. et taboe op nieuwbouw in het itengebied moet bijvoorbeeld pijnen. Zo zouden boeren kans moeten krijgen twee 're- (Advertentie) PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken I D 0 E l B U R G KNEUZEN - Op de Finland- eg in Terneuzen is vrij macht een 45-jarige automo- st uit Axel aangehouden om- hij te veel had gedronken, kreeg een rijverbod van drie iok een 32-jarige automobilist |it de gemeente Terneuzen een rijverbod van drie uur Jdat hij zondag op de Verkor- pg in Terneuzen dronken werd trapt. Op de Herbert H. Dow- ïg in Hoek werd gisterochtend Deg een 30-jarige automobi- uit de gemeente Terneuzen gehouden voor rijden onder oed. Hij kreeg een rijverbod n vijf uur en een boete. Ver- r bleek dat de auto niet was ieurd en niet was verzekerd, poor kreeg hij een boete. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN i Buitenruststraat 18 "ostbus 8070 330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 jjE-mail: redwalch@pzc.nl Nac Ab van der Sluis (chef) 'dia Berkelder !Edith Ramakers Miriam van den Broek Bon Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 31 1460 AA GOES Te|: (0113)315500 Fax: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl creatie-buitens' te bouwen, in de stijl van een Zeeuws boeren huis of landarbeiderswoning op een halve hectare grond. 'Een uniek product voor verblijfsre- creatie' levert dat op, voorspel len de samenstellers van de 'groen-blauwe slinger'. Zij pleiten er ook voor de Wil lempolder en de Willem Adriaanpolder ten westen van Kortgene open te stellen voor de bouw van parkachtige landgoe deren, met eventueel een golf baan. Door het water van het Veerse Meer in de polders toe te laten, kan er tevens ruimte ont staan voor een nieuwe jachtha ven. Aan de Oost-Westweg (N225) die dwars door Noord-Beveland loopt, moet ook iets gebeuren. Die vormt te veel een barrière. Ongelijkvloerse kruisingen moe ten erover of eronder komen voor paardrijders, wandelaars en fietsers, zodat er betere re creatieve verbindingen komen tussen de noord- en zuidkant van Noord-Beveland. Kuuroord Het toekomstbeeld dat Bosch Slabbers schetst, lijkt ver weg, maar het sluit aan bij al bestaan de initiatieven, zoals voor een kuuroord op een landgoed bij Geersdijk (van arts R. Bakker, het plan-Valkier) en voor een houtwerf van de Kortgeense meubelmaker K. Westdorp. Van uit de recreatiesector op Noord- Beveland bestaat ook behoefte aan voorzieningen om het voor malige eiland voor toeristen aan trekkelijker te maken. Bosch Slabbers adviseert de ge meenteraad van Noord-Beve land. die donderdagavond over het plan praat, een overkoepe lende organisatie in het leven te roepen die alle ideeën 'ruimte lijk, maar ook functioneel aan el kaar verbindt'. Zodat de 'groen blauwe slinger' niet een ratjetoe van allerlei particuliere initiatie ven wordt, maar een project dat Noord-Beveland ook echt iets nieuws en aansprekends gaat op leveren. Het nieuwe gedenkteken herinnert aan de tijd dat Sint Laurens door de inundatie in 1944 onder water kwam te staan. door Miriam van den Broek SINT LAURENS - Zevenentwintig jaar was C. van Slooten uit Sint Laurens toen hij bij de inundatie in 1944 het wa ter zag aankomen vanuit Veere. „Het kwam steeds een beetje dichterbij. Uit eindelijk hebben we onze spullen ge pakt en zijn we gevlucht, net als de rest van het dorp." Sint Laurens heeft sinds zaterdag een monument ter nagedachtenis aan deze periode. In de tuin van de Nederlandse hervormde kerk werd een gedenkteken in de vorm van een meerpaal onthuld. Een dunne witte lijn geeft aan hoe hoog het water is gekomen. Op 19 januari 1945 werd het hoogste peil bereikt: 2,05 meter boven NAP. In de kerk, die op een verhoging staat, kwam het water 'maar' drie keer. Dat gebeurde tijdens springtij. „Als je rechtop stond, kon je het water zo opslurpen", zegt H. Hillebrand. Ook hij herinnert het zich nog helemaal. „Wij woonden in Brigdamme, maar zijn voor de beschietingen naar de kerk in Sint Laurens gevlucht. Het water was er al. De meeste inwoners van het dorp waren naar droge plaatsen gegaan. Een paar gezinnen zijn gebleven. Ik zie nog de bootjes varen in de straten. Wij had den in de kerk natuurlijk niks. De vrou wen hebben toen van aangespoelde ap pels en aardappels maaltijden ge maakt." Houten banken De naar schatting twaalf mensen in de kerk sliepen op de houten banken. „Dat was niet comfortabel. Je moet maar eens proberen om er op zondag op te blijven zitten", zegt Hillebrand la chend. De Duitsers ontdekten de mensen in de kerk en namen ze gevangen. „Nou ja, ge vangen", nuanceert Hillebrand. „We mochten niet meer weg. Hoe lang dat ge duurd heeft, weet ik niet meer. Een paar dagen denk ik. Het gebeurde aan het einde van de oorlog. Een echte be vrijding heeft Sint Laurens nooit ge had. Ik herinner me dat de Duitsers op een bepaald moment werden afgevoerd. Dat was het dan. Wij zijn toen ook maar weg gegaan. Dat het water tot in de kerk stond, heb ik niet meer meege maakt. Toen waren wij al weg." Van Slooten, die dankzij zijn verloofde naar een boerderij in Nieuwland kon vluchten, kwam in de loop van '45 terug naar zijn oude woning. Het dorp was nog niet overal droog. Dat duurde tot 1946. „Het zag er niet uit", vertelt Van foto Lex de Meester Slooten als hij bij de onthulling van het nieuwe monument herinneringen op haalt met andere bewoners. „De weg was moeilijk terug te vinden. De bomen waren dood, de sloten dichtgeslibt. We zijn gelijk aan het schoonmaken gesla gen." Eenvoudig De twee ooggetuigen vinden het belang rijk dat er een monument is gekomen dat naar die periode verwijst. „Anders weet straks niemand meer dat er ook in Sint Laurens water heeft gestaan", zegt Van Slooten. Over de uitvoering van het gedenkteken zijn alle aanwezigen meer dan tevreden. De Dorpsvereniging Sint Laurens wilde eerst een modern gedenk teken plaatsen. Het lukte niet daarvoor genoeg geld bijeen te krijgen. Uiteinde lijk werd gekozen voor een eenvoudig monument. „Dat past beter bij Sint Lau rens", stelt Van Slooten vast. „Dit mo nument is prachtig. Je ziet meteen wat het is." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - „Mama, is die meneer dood?" Een klein kind wijst tijdens de open dag van de politie in Middelburg naar een in scène gezet 'plaats delict'. Een levensgrote pop ligt voor dood op de grond. Om hem heen staan bordjes met cijfers die de sporen aanduiden. Het districtsbureau van de poli tie Zeeland in Middelburg deed zaterdag mee aan de Landelijke Politiedag. Het thema was op sporing. Het was dan ook niet toevallig dat bezoekers eerst ge confronteerd werden met het moordtafereel. De plaats delict is afgezet met lint. „Reconstrueer de gebeurte- STREEKACTIVITEITEN BIGGKERKE - Dorpshuis, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; MIDDELBURG - Markt, 11.00 - 17.00 uur: Boeken- en verzamelmarkt; Zeeuwse Bibliotheek, 19.00 uur: Lezing over Lille, culturele hoofdstad Europa 2004; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen. nis maar", daagt de medewer ker van de technische recherche het publiek uit. Met wat hulp komt iedereen er uit. Er zijn spo ren van autobanden te zien in het zand waarop het slachtoffer ligt. Naast de bandensporen zijn voe tafdrukken die naar de achter kant van de auto leiden. Gezien het sleep-spoor naar het lichaam toe, is duidelijk dat ie mand het lichaam uit de koffer bak haalde, het een stukje mee sleepte en het lijk uiteindelijk gedumpt heeft. „We doen niet alleen moordza ken", legt de medewerker van de technische recherche uit. „Ook bij woninginbraken, be drijf sinbraken, bij brand en bij verkeersongelukken komen wij sporenonderzoek doen." Behalve de recherche laat ook de afdeling milieu zien hoe delic ten worden opgespoord. Een zak met verbrand gras in het kraampje van deze afdeling toont aan hoe gewassen reage ren op chemische stoffen die ille gaal zijn geloosd. Invallen Spectaculair is de demonstratie van de 'rog', de regionale onder- steunings groep. Dat is de groep die bij invallen in bijvoorbeeld drugspanden als eerste naar bin nen gaat. Leden van de rog dra gen kogelwerende vesten en ma ken de weg vrij voor het aanhou dingsteam. De kinderen die de open dag bezoeken, zijn vooral onder de indruk van de schietoe feningen op een diascherm. Het is een soort computerspel, maar dan anders. Op het scherm wordt een film vertoond over een gewapende man die de woning van zijn ex-vrouw wil binnendringen. Een politieman in de filmzaal maant de man op het scherm zijn pistool weg te gooien. De man gehoorzaamt niet en schiet uiteindelijk op de agent in de zaal. De agent schiet terug. Door de film nogmaals af te spe len, is te zien of de agent raak heeft geschoten. „Wat denken jullie?", vraagt de MIDDELBURG - In het berghok bij het Griekse restau rant Rhodos in Middelburg heeft zaterdagnacht een klei ne brand gewoed. De politie gaat uit van brandstichting en heeft een onderzoek ingesteld. De brand werd rond vijf uur 's ochtends ontdekt door surveillerende agenten. In verband met verbouwingswerkzaamheden was het res taurant gesloten en waren de bewoners van de bovenwo ning elders. Hoewel de brand klein was, heeft het hele pand rookschade opgelopen. Waaruit wordt afgeleid dat er sprake is van brandstichting wilde officier van dienst van de stadsgewestelijke brandweer E. Broers©, niet zeg gen. „Laat ik het er op houden dat de politie sterke ver moedens heeft. Er waren immers al agenten in de buurt." MIDDELBURG - De sjoelverenigingen Schijf '83 uit Oost-Souburg en EMSV uit Middelburg hebben zich za terdag geplaatst voor het Nederlands kampioenschap sjoe len in teams. Beide clubs deden mee aan de regio selectie wedstrijd in het Brabantse Oosterhout. Alle vier de teams uit Oost-Souburg gaan door naar het NK dat 23 oktober gehouden wordt in Barneveld. Middelburg wordt daar vertegenwoordigd door twee teams. VLISSINGEN - Een 34-jarige man uit Roosendaal is za terdagavond in Vlissingen aangehouden omdat hij na een botsing de plaats van het ongeval verliet. Dat gebeurde op de Oude Veerhavenweg. De man was met zijn auto te gen een roodlicht-paal van de Nederlandse Spoorwegen gereden. Hij werd aangehouden toen hij uit de auto stap te en wegliep. Uit een blaastest bleek dat hij ruim drie keer teveel gedronken had. Zijn rijbewijs werd ingevor derd en hij kreeg een proces-verbaal. MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Middelburg is za terdagavond aangehouden voor rijden tijdens een rijver bod. De man was rond kwart voor elf bij een alcoholcon trole op de Kanaal weg aangehouden voor rijden onder in vloed. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een pro- ces-verbaal. Later zagen agenten hem weer rijden. Toen hij opnieuw werd aangehouden, leverde de Middelburger direct zijn autosleutels in. De auto is tijdelijk bij het poli tiebureau gestald om te voorkomen dat de man weer zou rijden. Hij kreeg ook de tweede keer een proces-verbaal. NIEUWEGEIN - Martina Berghout uit Ellewoutsdijk is zondag in Nieuwegein als zesde geëindigd op het Neder lands kampioenschap bloemschikken. De Zuid-Beveland- se, die met haar man Kees Witzier een bloemenzaak in het Middelburgse winkelcentrum Dauwendaele heeft, had de afgelopen zes jaar steeds de derde plaats gehaald. Toch was ze niet teleurgesteld. „Nu was het minder, maar het was een fijne wedstrijd." Het NK bloemschikken duurde deze keer twee dagen in plaats één dag. De twaalf na voorrondes overgebleven deelnemers, onder wie Marti na als enige Zeeuwse, moesten twee verplichte en drie ver- rassingswerkstukken maken. 48 blaastesten uitgevoerd op de Postweg in Sint-Maartensdijk. In dezelfde nacht werden in Rei- merswaal nog eens 79 testen af genomen. Ook hier bleef de scha de beperkt tot één overtreder. De Zeeuwse politie kondigt te genwoordig van een groot aan tal alcoholcontroles aan dat ze gehouden worden. Overigens zijn er ook acties waarbij dit niet gebeurt. De controles van vrijdag waren beide wel gemeld op de internetsite van de politie. „Zo te zien gaat dat goed", zegt de politiewoordvoerster. „De cij fers wijzen daar tenminste wel naar. Daar blijkt uit dat mensen er toch wel rekening mee hoü- den als wij aankondigen waai en wanneer er gecontroleerd wordt. Mensen kijken daar dui delijk wel naar op onze site." De w-oordvoerster is blij met de preventieve werking die uitgaat van de internetpublicaties. „Want het gaat ons er niet zo zeer om, mensen te pakken maar meer ervoor te zorgen dat mensen niet rijden als ze heb ben gedronken. Als dat lukt zijn er minder ongelukken en daar is het ons uiteindelijk allemaal om te doen." Een arrestatieteam demonstreert enkele acties tijdens de politiedag in Middelburg, foto Lex de Meester presentator van de demonstra tie aan de kinderen. „Mis!roe pen ze in koor. De kinderen hebben gelijk. „Ik schaam me diep", zegt de agent. Maar hij krijgt nog een kans. Een voltreffer deze keer. Recht in het hart van de misdadiger. De politieman krijgt alsnog ap plaus. door Rob Zorn THOLEN - Het beleid van de Zeeuwse politie om veel van de alcoholcontroles die zij houdt aan te kondigen, lijkt te werken. Dat zegt een woordvoerster naar aanleiding van zulke con troles in de nacht van vrijdag op zaterdag. Bij alcoholcontroles op het ei land Tholen is in die nacht één bestuurder tegen de lamp gelo pen. Deze persoon kreeg een rij verbod van twee uur opgelegd. Een woordvoerster van de poli tie concludeert hieruit dat het ook met de zwaarte van deze overtreding wel meegevallen moet zijn. De betrapte bestuurder werd in Oud-Vossemeer van de weg ge haald als een van de tachtig be stuurders die moesten blazen. Dat gebeurde tussen negen uur en tien over tien op de Oud Vos- semeersedijk. Vervolgens controleerden poli tiemensen op de Kreekweg in Oud-Vossemeer tussen kwart over elf en kwart over een nog eens dertig mensen. Tussen half een en kwart over drie werden door Harmen van der Werf GOES - Met een draaierig ge voel moeten ze zaterdagavond naar huis zijn gegaan, de Goese brandweerlieden die de hele dag kinderen hadden rondgereden in een blusvoertuig. Zo druk be zocht was de open dag. In een lange rij stonden kinde ren met hun ouders aan de hand te wachten op een volgende rit, vanaf de kazerne aan de Oranje- weg door Kloetinge en terug via de Patijnweg. De Goese burgemeester D. van der Zaag prees zich in zijn ope ningswoord gelukkig met deze grote aantrekkingskracht, want: „Onze brandweer draait vooral op vrijwilligers en dat willen we graag zo houden, want anders zal er meer geld van de gemeeh- te naar toe moeten." Het beroepsdeel van de Goese brandweer is de laatste jaren al fors uitgebreid tot een bezetting van negen personen. De eisen die worden gesteld zijn toegeno men, zeker na de cafébrand in Volendam. Alle zeshonderd be drijven en instellingen in Goès moeten een gebruiksvergunning krijgen. De belangrijkste zijn be handeld, zoals horecazaken. De inhaalslag duurt in de gemeente Goes nog tot 1 januari 20Ö7. Voorkomen blijft beter dan gene zen. Daarom geelt de brand weer de komende tijd excursies bij tien bedrijven om het persp- neel te wijzen op brandvoorzic- ningen waarmee bij calamitei ten of verbouwingen rekening moet worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11