Geen nieuwe dorpen in de polder PZC Pompoenen vervangen bloemen en koeien VAN TWESJTIMPESTHEATEKTMfc Staten kunnen wel praten maar niet debatteren IJ Domme zet van commissie van wijzen Mee GroenLinks valt bij Gedeputeerde Staten niet in goede aarde 1Z werkt samen met Antwerpen Jtm Overleg over huisvesting plukkers Student wint Delta-spel N59 dicht voor asfalteren Verdachte jongen nog vast Vlissingen krijgt Albert Heijn XL Georgië gaat met Zeeland Seaports in zee zaterdag 9 oktober 2004 jDDELBURG - De commissie wijzen die zich heeft gebo- over de toekomst van de zie- jnhuizen in Zeeland, heeft een tabesluit genomen. g presenteert haar eindrap- rt op hetzelfde moment dat Statencommissie die zich al en met de ziekenhuiszorg be- moeit, in het provinciehuis ver gadert. Die kan nu niet bij de presentatie van het rapport zijn. Betreurenswaardig en buitenge woon ongelukkig, bekende gede puteerde G. de Kok nadat D66-Statenlid G. van der Gies- sen op gepikeerde toon ophelde ring had gevraagd. „Maar het is niet meer terug te draaien. De datum voor de presentatie van het rapport van de commissie van wijzen is hartje zomer vast gesteld op 15 oktober. Daarna zijn sprekers uitgenodigd en vastgelegd. Dat is niet meer te veranderen." Van der Giessen snapte niets van het eigenzinnige optreden van de commissie van wijzen. „U hebt de commissie ingesteld, bepaalt dus wat die doet en hoe het eindrapport wordt ge presenteerd", stelde zij scherp. De Kok nuanceerde dat. „De commissie van wijzen moest juist onafhankelijk van het pro vinciebestuur tot een oordeel over de ziekenhuiszorg komen. Dus dat wij bepalen wat zij wan neer doet, gaat me te ver." De Statencommissie sociale en bestuurlijke zaken, die over zie kenhuiszorg gaat, kan haar ver gadering op 15 oktober niet meer verzetten, liet commissie voorzitter M. Ie Roy (PvdA) we ten, die zich ook gepasseerd voelde door de commissie van wijzen. Van der Giessen vroeg daarom of de Statenleden het eindrapport over de ziekenhuis zorg onder embargo eerder kun nen krijgen. Eerder niet, maar wel op dezelfde dag dat het ge presenteerd wordt, beloofde De Kok. Daar namen Van der Gies sen en Le Roy genoegen mee. frnrRinus Antonisse DDDELBURG - Het dagelijks mvinciebestuur is tegen nieu- t dorpen in het buitengebied, i. het eerste Omgevingsplan Island (OPZ) wordt daan oor jen ruimte geboden. deputeerde A. Poppelaars CDA. omgevingsbeleid) zei dit gieren in de vergadering van jour.ciale Staten. Die legden ce hoofdlijnen voor het OPZ asi. Alleen de SP was tegen die wil ecologie meer voorrang e^n boven economie), fte moeten niet midden in de loider een heel nieuw dorp san maken", betoogde Poppe laars. Het kan wel in de vorm van een nieuwe wijk, aanslui tend aan de bestaande bebou wing, voegde hij daaraan toe. fiet idee van GroenLinks om jan het Veerse Meer bij de Piet het dorp Oostenstein te bouwen, candus niet op bijval van Gede puteerde Staten rekenen. Pop pelaars voelde er niets voor dat jlitgebreid te gaan onderzoeken, jl.drongen L. Harpe (GL) en G. der Giessen (D66) daar nog ip aan. ïlastuinbouw )ok in ander opzicht willen GS le open polders sparen en koes taren (want openheid is één van de Zeeuwse keurmerken). Pop- lelaars liet weten dat het plan [oor bouw van een glastuin- kiwcomplex nabij Sint-Anna- id daar niet in past. De SGP ak daar juist een lans voor, Poppelaars herinnerde eraan at de Staten zelf hebben be id dat glastuinbouw gebun- LXTWERPEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) gaat nauwer sa- mwerken met de universiteit hogescholen in Antwerpen, let eerste resultaat daarvan is demasteropleiding verpleegkun de en vroedkunde, die vorige week is begonnen. De HZ en de Associatie Univer siteit Hogescholen Antwer- jien ondertekenden gisteren een overeenkomst. Daarmee bevesti gen zij het belang dat ze hech ten aan grensoverschrijdende sa menwerking. Het streven is geza menlijk opleidingen op te zet ten, maar ook op het gebied van onderzoek, wetenschappelijke mmaatschappelijke dienstverle ning en kunstontwikkeling en dieoefening wordt geprobeerd de handen vaker ineen te slaan, ien vergelijkbaar akkoord sloot deHZ vong jaar met Gent. De HZ loopt bij de samenwer- fcng over de grens nog wel voort durend tegen regelgeving aan, zowel vanuit Den Haag als inter nationaal. Het blijkt bijvoor- «eld nog steeds lastig te zijn I Wi te komen tot eenduidigheid mzaken zoals de officiële erken ning van de opleidingen en de ti tulatuur van afgestudeerden. -Vanuit het idee van een vere nigd Europa is het niet te begrij pen dat we nog steeds met derge lijke obstakels te maken heb- n® zei bestuursvoorzitter J. Mandos van de HZ gisteren. Dij de samenwerking wordt ge dacht aan terreinen zoals toeris me, engineering (techniek), lera aropleiding en de maritieme sector. Mandos zei ook veel mo eheden te zien in nadere stu dies over de verdieping van de Verschelde en de verdere ha- J^|nlwikkeling. „Studenten nebben vaak een innovatieve en creatieve manier van denken." ;^erste Proeve van de samen werking is de masteropleiding *egkunde en vroedkunde, fie is begonnen met 89 inschrij vingen, wat ruim boven de ver pachtingen ligt. et Nederlandse aandeel is, met echts drie studenten, nog laag. komt vooral doordat de HZ geinig ruchtbaarheid aan de op- eiuing heeft kunnen geven. Bij e provineie ligt sinds april een subsidieaanvraag voor promotie- "'vflten> maar daarop is nog ppm st' De Provincie wil j^getoond zien dat er vol gde behoefte is aan de oplei- deld moet worden op drie loca ties (met nog een heel beperkte groei van de glastuinbouw te Sirjansland en Sint-Annaland): Rilland, Ëiezelinge en Kanaalzo ne Zeeuws- Vlaanderen. Poppelaars: „Dan past daar geen nieuw initiatief voor een glastuinbouwcomplex van vijf tig hectare in een polder in." De gedeputeerde kwam tege moet aan bezwax-en van met na me CDA, Partij voor Zeeland, SGP en VVD om de landbouw te 'zoneren', dat wil zeggen aanwij zing van gebieden waar alleen grootschalige landbouw kan plaatsvinden en gebieden voor alleen kleinschalige, verbrede landbouw. Een dergelijke zone ring beperkt de mogelijkheden van de ondernemers te veel, von den de drie partijen. PvdA'er E. Kerckhaert daarentegen stel de dat zo'n verdeling juist duide lijkheid schept: ondernemers we ten dan wat wel en niet kan in een gebied. Poppelaars deelde mee dat zone ring niet in het omgevinsplan komt. „Wil je het platteland leef baar houden, dan moeten we niet overal lijnen trekken", er kende hij. Kansenkaart Er wordt nu een 'kansenkaart' gemaakt, waarop staat aangege ven wat de beste mogelijkheden voor agrarische bedrijven in de verschillende regio's zijn. Zo zal bijvoorbeeld Walcheren geschik ter zijn voor verbrede landbouw en Noord- Beveland voor groot schalige. De gedeputeerde hield vast aan het beperken van nieu we lokale bedrijventerreinen en uitbreiding van bestaande. J. Maris (WD), T. van Oostenbrug- ge (SGP) en J. Hageman (PvZ) drongen erop aan de mogelijkhe den voor plaatselijke bedrijven niet te belemmeren. „Op lokale terreinen willen we alleen loka le en geen grootschalige bedrij ven hebben", merkte Poppe laars op. Hij beloofde dat in voorkomende gevallen niet te veel wordt gemillimeterd. Sta- tenbreed was er bijval voor het geven van meer verantwoorde lijkheid aan de gemeenten voor het zelf invullen van hun ruimte (bouwen woningen, bedrijfsves tigingen). Om dat te onderstre pen werd (met PvdA tegen) een motie van ChristenUnie en SGP aangenomen. Daarin roepen de Staten de gemeenten op per re gio een ruimte-visie te maken. Lenie Elshout en dochter Angela rangschikken de pompoenen; ze hebben zeker driehonderd soorten in hun kwekerij in Bruinisse. door Esme Soesman BRUINISSE - De koeien van Le nie en Kant Elshout moesten het veld ruimen voor bloemen. Daarna deed - min of meer nood gedwongen - de pompoen zijn entree. Die ommekeer groeide echter uit tot ware liefde. „Pom poenen zijn een ziekte", stelt Le nie vast. Zeker driehonderd soorten pom poenen en kalebassen staan in en om de schuur van Kwekerij Elshout aan de Langeweg in Bruinisse uitgestald. Langwerpi ge groene en ronde oranje. Met kleur- en vormvariëteiten. Inclu sief die voor 'deco-komkom- mers' verkoopt het tweetal zo'n 350 verschillende zaden. Ze heb ben een zwak voor sierfruit, lam pionnen en wilgentenen. „Bloe men, vruchten en andere materi alen die je lang kunt bewaren en die decoratief zijn", licht Lenie Elshout toe. Dat is goed merkbaar op hun perceel, waar tussen grote wil gentenen creaties (zoals een prieel) kisten vol decoratief ma teriaal zoals artisjokbloemen en decotomaatjes de omgeving in herfsttonen kleuren. Vlakke akker Het is haast ondenkbaar dat me dio 2001 op diezelfde plek nog een vlakke akker lag. En dat Le nie en Kant - toen nog in Bra bant - in koeien deden. Het be drijf was te klein en werd in 1995 uitgebreid met de kweek van wat bijzondere planten. In 1998 werd een streep onder de veehouderij gezet en stortte het tweetal zich op snijbloemen. De voor dat doel ongeschikte Bra bantse grond werd medio 2001 voor de Zeeuwse 'supergrond' in geruild. in een paar jaar tijd werd er aan de Langeweg een bedrijf op po ten gezet. Vanwege gezondheids problemen van Lenie maakten de bloemen („die moet je in één dag snijden") meer en meer plaats voor pompoenen en kale bassen. Echtgenoot Kant vond het eerst maar rare dingen, maar is er nu helemaal wild van, vertelt Lenie. „Elke is an ders. Ook al heeft hij dezelfde vorm, dan zit er wel weer varia tie in de kleuren. Via workshops en kinderpartij tjes maakt ze mensen bekend met de decoratieve toepassing. Daarbij richt ze zich - vanwege haar gezondheid - meer en meer op doe-het-zelvers en workshop gevers, aan wie ze materiaal en ideëen kan leveren. Maar ook met de organisatie van kinderfeestjes gaat ze door. „Kinderen zeggen nooit af en zijn altijd blij met wat ze ge maakt hebben." Tien jongens van tien jaar slaan in de werkruimte in de schuur vrolijk aan het klussen. Een kerstkrans met lichtjes bijvoor beeld. „Vinden ze prachtig als ze dat zelf hebben gemaakt." Als geen ander snapt Lenie de magie die er aan het maken van decoraties is verbonden. „Van niets iets maken, dat is het mooist." Afhankelijk van het sei- foto Dirk-Jan Gjeltema zoen wordt er bij de kwekerij van tijd tot tijd ook een speciale activiteit gehouden. Zo kunnen belangstellenden zaterdag 16 ok tober de laatste pompoenen en kalebassen oogsten. Met deze ac tie wordt de Pompoenwandel- tuin 2004 afgesloten. Elshout Kwekerij opent die dag om 10.00 uur. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil in elk geval met landbouworganisatie ZLTO komende winter praten over de huisvesting van fruitplukkers. Bij een recente con trole bleek de huisvesting op verschillende locaties niet in orde te zijn, onder meer wat betreft de brandveiligheid. Borsele wil dit volgend jaar voor zijn en met ZLTO en mo gelijk de organisatie van recreatieondernemes Recron af spraken maken over de behuizing van fruitplukkers, van wie er vrij veel uit Polen komen. MIDDELBURG - Benny Allewijnse (18) uit Middelburg mag, met commissaris van de koningin Wim van Gelder achter de stuurknuppel, een rondvlucht boven Zeeland gaan maken. De student bouwkunde aan de Technische Universiteit Eindhoven heeft het Delta-spel van de pro vincie gewonnen. In dat spel, dat via internet kon worden gespeeld, konden deelnemers zelf de provincie indelen: waar moeten huizen komen, waar bedrijven, waar moet niets gebeuren. Allewijnse koos er onder meer voor de be drijvigheid te laten zoals die is en wonen in gelijke mate te verdelen over de steden en de dorpen. Vijftig mensen hebben het Delta-spel helemaal uitgespeeld en de bijbeho rende vragenlijst ingevuld. Allewijnse ontving gisteren uit handen van WD-Statenlid J. Maris de uitnodiging voor 'een rondvlucht met de beroemdste piloot van Zee land', Van Gelder dus. Het Delta-spel wordt omgevormd tot een lespakket voor middelbare scholen. ZIERIKZEE - De N59 wordt volgend weekend afgesloten tussen Zierikzee en Nieuwerkerk. De weg is vanaf vrijdag avond 15 oktober 18.00 uur tot maandagochtend 18 okto ber 07.00 uur dicht voor alle verkeer. In die tijd wordt het wegdek voorzien van een nieuwe asfaltlaag. Het verkeer wordt omgeleid door middel van borden. MIDDELBURG - De zeventienjarige jongen uit Sas van Gent die door justitie wordt verdacht van het voorberei den van brandstichting blijft nog zeker tot 2 november vastzitten. Justitie verdenkt de jongen ook van bedrei ging en opruiing. Bij huiszoeking in zijn ouderlijke wo ning trof de politie bovendien stoffen aan die gebruikt kunnen worden voor het maken van explosieven. De jon gen werd maandag 27 september gearresteerd op school in Terneuzen. Hij zit in de eindexamenklas van het vwo. VLISSINGEN - Het filiaal van Albert Heijn aan de Vlis- singse Gildeweg wordt rond half november heropend als een XL-vestiging: een extra grote supermarkt met een bre dere keus aan producten en diensten. Er wordt op dit moment gewerkt aan de zogeheten mega- super. Tot tien dagen voor de heropening blijft de 'gewo ne' supermarkt toegankelijk voor klanten. In Nederland zijn op dit moment nog maar vier andere XL-vestigingen. De winkelformule is vooral gericht op klanten uit de re gio die met hun auto grote weekboodschappen willen doen. COR DE JONGE door Maurits Sep MIDDELBURG - Statenleden praten veel maar zeggen weinig. Scherpe debatten zijn er nauwe lijks. Als ze discussiëren, doen ze dat meer met de gedeputeer den dan met elkaar. Bovendien lezen ze hun stukken niet goed genoeg en dat leidt vaak tot overbodige vragen. Een jaar dualisme heeft de pro vinciale politiek niet spannen der gemaakt en zeker niet beter. Een enquête onder de Statenle den zelf, de gedeputeerden en ambtenaren is niet mild in de conclusies en aanbevelingen. Maar de Statenleden zijn dat ook niet voor zichzelf. Ze besef fen heel goed dat de fout bij hen zelf ligt en dus hebben ze giste ren een 'debatprotocol' vastge steld waarin staat hoe ze voor taan gaan vergaderen. Het gaat om het overtuigen van de ander en niet om het winnen van de ander, is de de belangrij ke les die de Statenleden in dat protocol trekken. Dat vereist wel dat ze kort en duidelijk ver tellen of ze voor of tegen zijn en waarom. Spreektijd Vooral met korte betogen heb ben ze nogal moeite. De neiging onnodig lang aan het woord te zijn, is voor velen niet te onder drukken. De Statenleden heb ben er weinig vertrouwen in dat ze zichzelf kunnen verbeteren en dus hebben ze afgesproken dat ze voortaan vooraf een be perkte spreektijd krijgen. De kleine partijen zoals D66, SP en Partij voor Zeeland eisten wel hetzelfde aantal minuten als de grote partijen die samen de coa litie vormen: CDA, PvdA, WD en SGP. De voorzitter, commis saris van de koningin W. van Gelder, moet ze afkappen als de tijd om is. Maar dan moet hij zich wel actiever met het debat gaan bemoeien. Dat doet hij nu te weinig. „De voorzitter vindt het hele maal niet erg als wij doorpraten wanneer hij aan het werk is", stelde M. Wiersma (Groen Links) gisteren vast. Net als Wiersma ('Dualisme is een houding') staken de anderen de hand in eigen boezem. „Tot op heden lukt het niet zo gewel dig met het aangaan van debat ten. Dat kan te maken hebben met de aanwezige., uh.. hoe zal ik het zeggen, met de acteurs", opperde SGP'er W. Kolijn. Juist daarom twijfelden SP'er F. Luijben en WD'er I. Voge laar aan het nut van een debat protocol. „De kwaliteit zit bij het individu", waarschuwde Vo gelaar. Het zou allemaal moeten leiden tot interessantere debatten waar de burgers (de keizers dus) vaker naar komen luisteren. Dualisme is immers bedoeld om de burgers weer dichter bi] de politiek te brengen. Maar of dat zelfs met de nieuwe vergaderre- gels zal lukken, daar zette Voge laar grote vraagtekens bij. „Ik weet niet of de burger wel op de publieke tribune wil zitten." Jawel hoor, reageerde G. van der Giessen (D66). „Als het maar concreet wordt. Ze komen niet voor een debat over het om gevingsplan. maar wel als het over de WCT gaat." TERNEUZEN - De bedrijven in de havens van Zeeland en Poti in Georgië gaan waar mogelijk met elkaar samenwerken. Daartoe hebben ze gistermid dag een overeenkomst onderte kend op het kantoor van ha venschap Zeeland Seaports in Terneuzen. Een delegatie van de haven van Poti was afgelopen dagen op bezoek bij het Zeeuw se havenschap. Het initiatief is genomen door Sandra Roelofs uit Terneuzen, echtgenote van de Georgische president. De intentieverklaring kan er toe leiden dat op termijn tussen bei de havens nieuwe ladingstro men ontstaan, zegt directeur J. van der Hart, van Zeeland Seaports. Er worden in Vlissin gen nu al ertsen uit Georgië aan gevoerd door het bedrijf Arrow. Verbrugge Terminals en Multra ship overwegen activiteiten in Georgië te ontplooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67