Op zoek naar het randje PZC Hier krijg je pas echt een kick van W21 Weer prijs voor dj Base jumper Jelle Stunter Johan Tornadojager Femke Stelletje mafketels Donkere ballades Adhd-rock valt op 3% zaterdag 9 oktober 2004 I Andre Hazes-Zij Gelooft In Mij (-) Marco Borsato Ali B - Wat Zou je Doend) K-iiber -Viben (2) joss Stone -You Had Me (6) Freestylers - Push Up (5) I Frans Bauer - Had Ik Maar Nooit Naar Jou Gekeken (-) I.O-zone-Dragostea Din Tei |ma-i3*b3ha) (3) dntwine - Cruel Man (8) i [rik Prydz- Call On Me (14) (Nelly-My Place (4) Natasha Bedingfield - These Words (19) i Anastacia - Sick Ti red 11 I Faithless-I Want More (12) I Maroon5-She Will Be Loved (13) 15 Ali B Ft Brace - Ik Ben Je Zat (7) If Terror Squad Ft Fat Joe - Lean I Back(21) 17 Djumbo - Hide And Seek (29) 18 Houston -1 Like That (18) H Maud - Zoals Je Naar Me Kijkt r no) 20 Christina Milian Ft Joe Budden - Whatever U Want (16) 21 Nelly Furtado-Explode (-) w Counting Crows - Accidentally In Love (15) [23 Jojo -Leave (get Out) (9) 5 Armand Van Helden - My My My I (26) 26 Outkast - Roses (27) 27 Counting Crows 8t Blof - Holiday F In Spain (17) 28 Ashlee Simpson - Pieces Of Me I (20) 29 Hoobastank - The Reason (22) 30 Sugababes - Caught In A Mo I ment (32) bl.Magnoha- It's All Vain (-) 32. Robbie Williams - Radio (33) 33 Lange Frans Baas B Ft Brace - Moppie (25) 34. The Black Eyed Peas - Let's Get It Started (28) 135 Keane - Everybody's Changing I 1241 36.Kim-lian - Kids In America (23) 37 Dido - Sand In My Shoes (39) 38.Benassi Bros. Ft Dhany - Hit My Heart (34) 39.Do-Angel By My Side (-) ;ttD12-How Come (30) I I.Andre Hazes - 25 Jaar - Het Aller beste Van (13) 2.Rammstein - Reise, Reise (-) 3. Joss Stone - Mind, Body Soul 4. Acda En De Munnik - Liedjes Van Lenny (1) 5.Mark Knopfler - Shangri-la (50) 6.K3-De Wereld Rond (2) i 7 Andre Hazes - Live In De Amster dam Arena (33) 18. Anastacia - Anastacia (4) 9. Maroon5 - Songs About Jane (5) 10. Phil Collins - Love Songs, A Com- I pilation Old New (-) 11. Bryan Adams - Room Service (3) B2. Ray Charles - Genius Loves Com pany (8) 13. Nick Cave 8i The Bad Seeds - Ab- I attoir Blues/The Lyre Of... (7) 14. Keane -Hopes And Fears (9) 15. Norah Jones - Feels Like Home HO) 16 Mamma Mia! - De Musical (6) 17 ReneSchuurmans - Zaterdag avond!-) 18. Saybia - These Are The Days (11) 19 Counting Crows - Films About Ghosts-The Best Of. (12) [20. Outkast - Speakerboxxx (19) 21 Brian Wilson - Smile (-) i22 Jamie Cullum - Twenty Some- I thing (17) 23 Green Day-American Idiot (14) [24 Tiesto - Just Be (16) 25 The Lion King - Het Nederlandse I Cast Album (15) |26. Joss Stone - Soul Sessions (20) 27 Guns 'n Roses - Greatest Hits (21 28 Ali B - Vertelt Het Leven Van De Straat (27) 29 Cradle Of Filth - Nymphetamine 30. Grad Damen - Ik Neem Je Mee (18) 131. Intwine- Perfect (-) Usher - Confessions (44) 33 Belle Perez - Baila Perez (24) Interpol - Antics (-) 35 Jannes - Gewoon Jannes (26) 3« Nelly-Suit (23) 37 Gebroeders Ko - Gorgelende Ke len)-) 38 Alicia Keys - The Diary Of Alicia Keys (46) 39 Faithless - No Roots (51) 40 Katie Melua - Call Off The Search I (34) D) Tiësto heeft weer een prijs gekregen. Dit keer Pjit het om een nog onbekende onderscheiding: de Sound or Si lence Award. •feto wordt met de prijs be- Jnnktvoorde 'grote bijdrage «n de promotie van het natio nal muziekproduct', zo vertelt nma/Stemra. Dit is een organi se die de belangen behartigt an muziekmakers en -uitge versin Nederland, e Sound or Silence Award is jog een groentje in de serie mu- ekpnjzen. De award is donder- de?rst uitgereikt, tij- --"uc uijeenKomst European Music Cultures: Sound orSilen- ^bjeenkömst was georgani- wÜ, Buma/Stemra en °yer de slechte status van Bijna iedereen kent het gevoel wel: de drang om je eigen grenzen te ver kennen. Voor de één is een stukje hard scheuren op een landweggetje al genoeg. De ander haalt de kick uit bun- geejumpen. Sommigen leg gen de grens verder, vooral jongeren kunnen er wat van. Grenzen verkennen, verleggen en in sommige ge vallen overschrijden. Expe rimenteren met alles wat on gewoon en verboden is. De kick voelt lekker en smaakt naar meer. Vaak genoeg gaat de gewaagde levens stijl na verloop van tijd als nog over in het bekende huisje, boompje, beestje. De wilde haren zijn verloren, de tijd van jong-zijn is voor bij. Zoeken jongeren eerst de grenzen van het toelaatba re thuis en in de samenleving op, daarna volgen de grenzen van het eigen lichaam. Ze expe rimenteren met drugs, seks en meer verboden onderwerpen aan de eettafel. Maar: wat ooit revolutionair was, is nu alle daags. Alle taboes zijn uitgespro ken, alle grenzen die ooit op het randje van het toelaatbare la gen, zijn verkend. Wat blijft is innerlijke onrust. Die onrust vormt de nieuwe drijfveer voor jongeren om de grenzen te ver kennen. Living-on-the-edge krijgt een andere invulling. De adrenalinekick is onmisbaar, en het duurt niet lang voordat de omgeving tegemoet komt aan de ze behoefte. Denk aan de op komst van de bungeejump en stuntprogramma's als Jackass met hun uitnodigende leuze 'Don't try this at home'. Wasabi snuiven, abseilen van de Eiffel- toren en het verzamelen van piercings zijn inmiddels beproef de thrill-technieken. Deze kana len voor een kick zijn inmiddels zeer toegankelijk. Voor sommi ge liefhebbers zelfs iets té toe gankelijk. We zochten er drie op: tornadojager Femke, base jumper Jelle en stuntman Jo- han. Kyra Goede Jelle in een vrije val. Jelle Hoeksma (21) is één van de ongeveer veertig ba se jumpers in Nederland. Hij springt van gebouwen, ber gen en bruggen met een para chute op zijn rug. Dat klinkt hetzelfde als parachutesprin gen. Met één groot verschil: de springafstand is een stuk kleiner. Luttele seconden voor de grond gaat de para chute open. Niet snel kunnen reageren en sturen is dus fu nest. Dat maakt het een stuk heftiger dan parachutesprin gen. Ook omdat het eigenlijk verboden is. Jelles droom: 'om van alles af te kunnen springen'. „Iedere keer als ik boven op een gebouw of berg sta om te springen, ben ik bang. Ik weet namelijk wat de risico's zijn. Zo kan bijvoorbeeld mijn parachute verkeerd ope nen waardoor ik niet van het gebouw af vlieg, maar ernaar toe. Als dat gebeurt, is het goed mis. Maar hoe bang ik ben, ik spring toch. Omdat het een enorme kick geeft als je weer op de grond staat. Tij dens het springen gaat er zo veel door je heen. Het lijkt als of alles vanzelf gaat en als je dan beneden bent, krijg je een ontzettend lekker ge voel." Een lekkerder gevoel dan bij parachutespringen. „Je bent veel dichter bij de grond dus die zie je veel sneller op je af komen. Daar krijg je echt een kick van. Bovendien moet je ergens omhoog klimmen om op het punt te komen waar van je af wilt springen. Dus bij base jumpen gaat het om het klimmen, het springen en het neerkomen en dat maakt het spannender dan parachu tespringen." „Mijn hoogste sprong was vijf honderd meter, van een berg in Zwitserland. En mijn laag ste sprong was van een brug: tachtig meter. Dat is mijn grens, lager ga ik niet. Ik ben nog maar net bezig, voor mij is tachtig meter voor mij een magische grens. Misschien ga ik later, als ik dertig spron gen verder ben, wel lager." Marloes Orij Femke (1) speurt met collega-'jagers' naar tornado's in Oklahoma, Amerika. 1 muziekproduct I Schillende Europese lan- Als Johan Aders (26) iets sim pels als een tafel ziet, is het eerste wat in hem opkomt: 'Hoe zou het eruit zien als iemand mij er doorheen zou gooien?' Be roepsmatig, dat wel. Johan is na melijk lid van stuntteam BAAAH Productions. Samen met de andere leden geeft hij cursussen en demonstraties en maakt hij zijn eerste eigen film. Allemaal op het gebied van vechtsporten en stunts, want 'bang zijn is leuk'. „Wat wij met het stuntteam doen, is wel redelijk op het rand je. Maar die angst is juist leuk. Als mijn hart in mijn keel klopt, mijn bloed sneller stroomt en het lijkt alsof mijn ogen uit mijn hoofd knallen, dan voel ik me lekker." Johan is nu twee jaar lid van het stuntteam en heeft er nooit ge noeg van. „Ik houd ervan om mijn grenzen te verleggen. Als ik bijvoorbeeld een salto wil ma ken en het lukt, ga ik altijd weer verder en iets anders uitprobe ren. Ik train voor mezelf, ik ben een ijdeltuit. Dat betekent niet dat ik er altijd goed uit wil zien, maar dat ik mijn lichaam tot het uiterste wil kunnen benutten. Ik vind het mooi om stunts te kun nen doen en om te laten zien dat ik het kan. Ik doe het om me lek ker te voelen met mijn lichaam. Als ik bijvoorbeeld spierpijn heb, voel ik me goed." „Natuurlijk ben ik wel eens bang. Voor de filmopnames van vanavond bijvoorbeeld. Ik weet namelijk dat ik weer klappen en schoppen krijg. Dan ben ik bang dat ik morgen pijn heb en nauwelijks meer kan lopen." Toch gaat hij door met de stunts. „Natuurlijk kan ik ook gewoon gaan voetballen of een andere sport beoefenen, maar dat vind ik simpelweg niet leuk genoeg. Bovendien geef ik niet zo veel om amusementsspor- ten." M.O. De rampenfilm Twister over professionele tornadoja gers heeft ze al meer dan tien keer gezien. En ze kan er maar geen genoeg van krijgen. Niet zo gek, want Femke de Jong (24) is zelf tornadojager en lid van het enige Tornado Team in Neder land. In 2002 heeft ze een half jaar met een busje door Ameri ka gereisd, op jacht naar de cata strofale wervelstormen. Terug in Nederland houdt ze het ge bied waar ze doorheen reisde, beter bekend als Tornado Alley, nog altijd in de gaten. Ze wil het liefst zo snel mogelijk weer op reis. Om de honger naar de kick te stillen. Echte tornadojagers moeten een kronkel in hun hoofd hebben. Femke: „Noem me gek, maar ik vind het weer en alles wat daar mee te maken heeft heel gaaf. Normaal gesproken zou je bij on weer en harde wind de ramen dicht doen en hopen dat het snel voorbij gaat. Maar ik doe juist de ramen open en pak mijn foto toestel. In Nederland worden we zelfs door familie en vrien den uitgemaakt voor idioten. Maar de Amerikaanse staat Oklahoma is hét tornadogebied van de wereld. We stonden met twintig andere idioten naar een enorme onweersbui te kijken. Daar was het niet vreemd." De meteorologiestudente kent de gevaren. „Er vallen wel eens doden onder tornadojagers, maar dat zijn meestal verkeers slachtoffers. Mensen die niet op de weg letten omdat ze naar het natuurgeweld kijken. En natuur lijk is het gevaarlijk als je te dichtbij een tornado komt. Maar als je dat doet, ben je dom. Ik zou ook wel heel dichtbij wil len komen, maar je moet niet verder gaan dan de hagelbuien die meestal de tornado vergezel len. De hagelstenen zijn onge veer even groot als golfballen, daar moet je wel voor oppas sen." De reis van de zeven leden van haar Tornado Team duurde van januari tot en met juli. „Eerst volgden we een aantal vakken over tornado's aan een universi teit in Oklahoma. Vervolgens kochten we met het team een busje en zijn we al rijdende gaan zoeken naar onweer en buien. Elke ochtend luisterden we eerst naar alle weerberich ten. Daarna gingen we er op uit." M.O. Heb je genoeg van saaie va kanties? Hieronder een aantal reisjes waarvan je onge twijfeld een stevige adrenaline kick krijgt. En een lege porte monnee... Zwemmen met haaien Met dolfijnen zwemmen is niets nieuws en voor sommige men sen zelfs saai. Je kunt ook een duik maken met haaien. Trek je zwembroekje maar aan, dan mag je met begeleiding in een kooi het water in om te watert rappelen met de witte haai, de gevaarlijkste haai ter wereld. San Francisco Bay, Mexico, Au stralië en Zuid-Afrika zijn per fecte plaatsen voor deze onge bruikelijke excursies. Prijzen variëren van 245 tot 2000 euro, afhankelijk van het aantal da gen en de accommodaties. Voor meer info: www.bigam- mals.com. Diepzeevliegen Kan zwemwater voor jou niet diep genoeg zijn, dan is een ritje in de Deep Flight Aviator iets voor jou. Dit apparaat is maar liefst tien keer sneller dan een normale diepzeeduikboot. Als je in de Aviator zit, heb je het gevoel alsof je in een vliegtuigje zit. Maar in plaats van uitzicht op de wolken, kun je genieten van het diepzeeleven. Om een ritje van twee dagen te maken, moet je diep in de buidel tasten. Kosten zijn ruim 9000 euro. Voor meer info: www.deep- flight.com. Straaljagen Altijd al de dampkring van dichtbij willen zien? Vanaf Zhukovsky Air Force Base in Moskou kun je een vlucht ma ken in een razendsnelle MiG straaljager. Na een uitgebreide briefing van de piloot zie je in een afstand van bijna 25 kilome ter de aarde veranderen in een blauwe waas onder je. Voor niet minder dan 8.300 euro heb je een plaatsje in de cockpit. Meer weten? Ga naar www.spacead- ventures.com. Spacezweven Ruimtevaarder André Kuipers liet op televisie al zien hoe leuk het is om te kunnen zweven. Dat kan jij nu ook! Met het transportvliegtuigje IL 76 MDK kun je voelen hoe het is om ge wichtloos te zijn. Het vliegtuig je klimt in niet meer dan 65 se conden in een hoek van 45 gra den naar tien kilometer om daarna met een bijna vrije val weer naar beneden te storten. Hierdoor ben je voor even nul kilo zwaar, oftewel: zweven maar! Kosten: ongeveer 4550 eu ro. Meer info? Kijk op www.spa- ceadventures.com. Commandotraining Paintball is saai, tijd voor meer spanning! In de woestijn van Little Rock in het Amerikaanse Arkansas kun je op Combat Mission. Je wordt meegenomen op een tactische infiltratiemis sie en bestormt een stadje in de woestijn. Ondertussen krijg je uitleg over wapens, uitrusting en speciale technieken die echte troepen ook gebruiken. Kosten zijn bijna 3000 euro. Meer info: www.incredible-ad- ventures.com. De referenties liegen er niet om. Jello Biafra van de Dead Kennedys prijst Th' Legen dary Shack*Shakers de hemel in en ook cowpunker Jason Rin- genberg is fan. Wat doen deze mannen uit Kentucky en South Carolina dan zo goed? Ze spelen onopgesmukte, traditionele mu ziek die regelrecht afstamt van de hillbillies. Maar wel met een verfrissende punkhouding. Het trio rond frontman en mania kaal mondharmonicabespeler 'Colonel' J.D. Wilkes brengt een aanstekelijke en energieke pot pourri van blues, rockabilly, pol ka en rock-'n-roll. Ze schieten Southern Culture On The Skids en The Reverend Horton Heat voorbij en zoeken het in een af tands geluid. Where's The De- vil... When You Need Him? klinkt het. Bijster origineel is het natuur lijk allemaal niet, maar het spel- plezier vergoedt veel. Het kan niet anders dan dat dit stel maf ketels op het podium een dam pende show neerzet. Peter van der Heide Tlv Legendary Shack*Shakers: Believe (Yep Roc/Sonic Rendez vous). speelduur: 35.07 min. Het Noorse Motorpsycho is nooit voor één gat te van gen geweest. Al op Demon Box wist de band tien jaar geleden folk te combineren met loodzwa re rock. The International Tus- sler Society is het met wat be vriende muzikanten uitgebreide nevenproject. Het biedt Mo torpsycho de mogelijkheid de grenzen verder te verkennen. De fans van harde gitaar-riffs ko men alleen aan hun trekken in een paar stukken die overhellen richting southern rock. Maar wat deze plaat, de opvolger van Soundtrack From The Tussler, echt bijzonder maakt, zijn de donkere ballades en de akoesti sche folk. Het is pure country, compleet met romantiek, thema tiek en karakteristieke instru menten als pedal steel, banjo en mandoline. Laat de bedoeling ook nog eens toe te juichen zijn: de soul van de blanke man be- vrijden van types als Shania Twain. Zo goed - want to the point - klonk Motorpsycho al ja ren niet meer. Motorpsycho treedt morgen op in Tivoli, Utrecht. Peter van der Heide Motorpscvho: Presents The In ternational Tussler Society (Stickman/ Konkurrent), speel duur: 50.08 min. Hyperactief en onhandel baar. De moderne aandoe ning adhd is door drie Amster damse jongens aangenomen als geuzennaam. Ze noemen hun muziek graag adhd-rock. Leuke originele benaming om op te val len, maar het debuut 11-11 van Voicst is veel meer dan alleen energiek. Zeker: 11-11 doet ren nen en vliegen. Niet uit een zie kelijke onrust, maar uit enthou siasme. Voicst klinkt hier zo fris en catchy dat het eigenlijk meer powerpop is dan rock. De band neemt zelfs zo nu en dan gas te rug en varieert met piano, akoes tische gitaar en melodica. De liedjes zijn overwegend sterk, de basloopjes fijn, de gitaarpar tijen lekker opgefokt. De che mie tussen de drie is overduide- lijk. Het leukste aan de plaat is de on- bevangenheid. Voicst wordt al een tijd genoemd als nieuwe be lofte, maar de band heeft alles op zijn eigen tijd en eigen ma nier gedaan. Dat betaalt uit in een nergens geforceerd maar ui terst gedreven debuut. Maaike Borst Voicst: 11-11 (Duurt Lang/Pias) Speelduur: 37.42 min.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45